یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ / Sunday, 24 June, 2018

پدر و مادر خوب


پدر و مادر خوب
پدر و مادر خوب بودن دشوار و سخت است و اصول و قواعد خاص به خود را داراست. گام اول برای رسیدن به این هدف داشتن انگیزه است. پس از آن کسب مهارت، تفسیر و شناخت رفتار کودک دارای اهمیت زیادی است و نیاز به آن از همان روزهای اول تولد کودک احساس می شود و پدر و مادر باید از روی رفتار کودک به نیازها و خواسته های او پی ببرند. علاوه بر این آنها باید با شیوه ای دقیق و ظریف رفتار کودک خود را هدایت کنند. ابراز علاقه و یا حتی وانمود کردن آن، نسبت به موضوعات مورد علاقه کودک در نزدیک شدن آنها به کودک تأثیرگذار است.
پدر و مادر نباید فراموش کنند که با کودک خود دوست باشند، زیرا خواسته یا ناخواسته آنها بهترین دوست کودک خود در ایام خردسالی هستند و این امر همیشه ادامه پیدا نمی کند. از این رو بهتر است فرصت را غنیمت شمرده و به همراه او بازی کنند، به پارک بروند و.‎.‎. تا کودک نیز احساس خوشایندی از آنها داشته باشد.

سعید سپهری

منبع : روزنامه ایران

مطالب مرتبط

معیارهای پدر ایده‌آل

معیارهای پدر ایده‌آل
پدر بودن و به عهده گرفتن سرپرستی فرزندان، مسوولیتی خطیر و موفقیت در آن مستلزم آگاهی، فداکاری و اخلاق و اعتقاد است. ایندیرا گاندی و ماری‌کوری دو تن از چهره‌های مشهوری‌اند که زندگی خود را مدیون روش تربیتی پدر خود دانسته‌اند. پدر مسوول است اعتماد را در درون خانواده بپروراند، مراقب فرزندان باشد و زمینه را برای استقلال و آزادی فرزندان فراهم آورد و مخاطرات را از آنها دور سازد. بسیاری ازمردان بالاخره ازدواج می‌کنند اما چگونه می‌توان پدر خوبی برای فرزندان بود؟
پدر مسوول ارایه آگاهی‌های لازم و پرورش فرهنگی فرزندان است. از نظر کودک، اوست که همه چیز را می‌داند، به همه سوالات پاسخ می‌گوید، از هر واقعه‌ای و در هرجا که اتفاق بیفتد خبر دارد، آینده و گذشته را اوست که باید خبردهد و بالاخره اوست که دریچه‌ای از اطلاعات را به روی کودک می‌گشاید.
● الگو بودن
رفتار پدر در سنین خردسالی فرزند برای او همه چیز است: درس، اخلاق، تربیت، سازندگی یا ویرانگری. طفل همه چیز را از او کسب می‌کند: محبت، شفقت، وفاداری، خلوص و صفا، رشادت و شهامت، ادب و تواضع، عزت نفس، سجایای اخلاقی، درستکاری، پشتکار، سربلندی، شرافت، صداقت و...
شیوه استدلال پدر، به کارگیری وسایل و ابزار، کینه‌توزی و خودخواهی او و...همه در کودک مؤثر است.
بر این اساس پدران در برابر رفتار شخصی خود مسوولند و با افکار و رفتارشان کودک را جهت می‌دهند و موجبات رشد و یا سقوط شخصیت فرزندان را فراهم می‌آورند.
● تاثیرگذار بودن
شرایط اثرگذاری پدر در کودک این است که پدر در خانه باشد و در حضور کودک باشد، همدم و هم‌بازی او باشد، به او محبت کند، از نظر کودک عادل باشد، در برخوردها هیچ‌گونه تبعیضی نداشته باشد تا به نظر کودک کسی بیاید که به رفع نیازهای او اقدام می‌کند و در کل، او پدر را دوست داشته باشد.
در غیر این صورت ممکن است طفل در اثر خشم و فشار پدر از او سرمشق بگیرد ولی چنین جنبه الگویی هرگز پایدار نیست. طفل به اجبار راه و روش پدر را تکرار می‌کند ولی در دل هرگز عشقی نسبت به او احساس نخواهد کرد و هرگز نخواهد اندیشید که چون او باشد و حرکات و رفتارش را براساس خواسته او شکل بدهد.
● یک روش تربیتی
پدر در طریق سازندگی کودک، آشنا کردن او به ضوابط و شرایط محیط و زمانی و نیز برای دادن آموزش‌های لازم و کافی در یک امر نیاز دارد که فرزندان خود را به سفر ببرد. بنابراین از شما پدران می‌خواهیم برنامه سیر و سفر و گشت و گذار خود را کلاس درس کنید و خودتان معلم این کلاس باشید. حال که بناست برای مثال، پنج روزی در مسافرت باشید، برای آن برنامه‌ریزی کنید. ببینید در قطار و در کوپه خود چه چیزهایی را می‌توانید بگویید، چه قصه‌های قابل ذکری دارید که در آن نکات آموزنده و سازنده‌ای باشد.
هرچه در مسیر با آن برخورد می‌کنید، به فرزندتان معرفی کنید. از تاریخ آن بگویید، درباره فواید و مضار آن بحث کنید، از نکاتی که می‌تواند مایه عبرت‌آموزی باشد، بحث به میان آورید چون این فرصت‌ها کمتر پیش می‌آیند و حتی گاهی ممکن است فرصت پدید آید ولی دیگر دیر شده باشد مانند زمانی که فرزندان شما به سنین نوجوانی، بلوغ و جوانی رسیده‌اند.
● همکلامی
پدر باید زمینه‌ساز انس و الفت از طریق ایجاد رابطه با فرزند باشد. این رابطه از طرق گوناگون در محیط خانه و زندگی فراهم می‌شود. برای مثال، از طریق تشکیل جلسات مشاوره خانوادگی و شرکت دادن کودک در تصمیم‌گیری‌ها. وجود چنین نزدیکی‌هایی سبب می‌شوند که طفل با پدر احساس صمیمت و انس کرده و خود را نسبت به او نزدیک بیابد.
بی‌توجهی و همکار و هم‌کلام نبودن با فرزند موجب می‌شود که کودکان به تدریج از پدر بگسلند و به دوستان و معاشران خود توجه کنند، با آنها راز دل بگویند و به تدریج دست خود را از دست پدر بیرون بکشند.گاهی چنین کودکانی به سوی معلمان و یا افرادی که دارای مقامی‌برترند، روی آورده و از پدر می‌گریزند.
● اختصاص وقت
فرزندان شما به وقت‌گذاری شما نیاز دارند تا از وجود شما و از زمینه‌های انس و الفت شما بهره‌ای گیرند. شما هرچند که سرگرم و مشغول کار باشید، باز هم به صلاح و مصلحت شماست که در شبانه روز لااقل نیم ساعت با فرزندتان همراه باشید، با او حرف بزنید، بگویید و بخندید، استراحت و تفریح کنید.

وبگردی
قیمتهای روانی  / این آقایان عاقل / بیجاره مردم
قیمتهای روانی / این آقایان عاقل / بیجاره مردم - افاضات امروز معاون اول رییس جمهور، البته قبلتر نیز از زبان دیگر مقامات اقتصادی دولت از جمله نهاوندیان و نوبخت شنیده شده بود. یک اظهارنظر کلی و تاکید بر «عدم نگرانی مردم درباره وضعیت معیشتی» ! عجیب است این جملات شگفت انگیز از زبان جهانگیری که خود از منتقدان وضعیت مشابه در دوران احمدی نژاد بود. او حالا همان جملات را با همان ادبیات تکرار می کند! اما آقای جهانگیری! حقیقتاً این دلار و آن سکه و و قیمت های…
لادن طباطبایی در شبکه من و تو / فیلم
لادن طباطبایی در شبکه من و تو / فیلم - لادن طباطبایی، بازیگر شناخته شده سینما و تلویزیون ایران که برای درمان بیماری فرزندش مدتی است در خارج از ایران به سر می برد امروز مهمان شبکه «من و تو» بود و بدون حجاب مقابل دوربین این شبکه حاضر شد.
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی - مردم تهران برای اولین بار و برای تماشای مسابقه‌ی فوتبال ایران و اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸ بهمراه خانواده‌های خود به ورزشگاه صدهزار نفری آزادی رفتند
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال - جواد یساری پس از ۴۰ سال با خواندن در فیلم «دشمن زن» دوباره به عرصه هنر بازگشت.این گزارش توسط تماشا تهیه و منتشر شده است. منبع
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!