سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ / Tuesday, 16 October, 2018

جدول کنترل رفتار کودک


جدول کنترل رفتار کودک
استفاده از جدول کنترل رفتار کودک روشی برای کنترل و ارزیابی رفتار کودک است. این جداول می توانند در دو نوع نموداری و فهرستی تهیه شوند.
● جدول نموداری
استفاده از جدول نموداری رفتار کودک روشی برای دنبال کردن و ثبت رفتارها و ابزاری مناسب برای مدیریت رفتار کودک است. هرگاه خانواده ها در رابطه با رفتار کودک به مشکلی برخورد کنند، می توانند با تنظیم یک جدول درصدد رفع آن مشکل برآیند. مهمترین نکته ای که در زمینه تنظیم جدول باید مورد توجه قرار بگیرد این است که توقعات والدین از کودک و نیز عواقب رفتار ناصحیح کودک به روشنی برای او بیان شود. برای مثال جدول کمک در خانه، جدول تکالیف و جدول رفتار، نمونه هایی از این جداول هستند.
● جدول فهرستی
این جداول اغلب به دو منظور تشخیص مشکل رفتاری کودک و ارزیابی پیشرفت رفتاری کودک به کار گرفته می شوند. این شیوه مشخص می کند که آیا کودک به لحاظ سنی سطح مناسبی از رفتار را داراست یا خیر این نوع جداول اغلب در مورد مسائل احساسی مانند اضطراب، افسردگی و.‎.‎. مسائل رشدی مانند مهارت های ارتباطی، سطح بلوغ فکری و اجتماعی و سطح رشد فیزیکی، مشکلات پرخاشگری، کنترل خشم و.‎..، سنجش میزان آمادگی برای رفتن به مدرسه و.‎.‎. مورد استفاده قرار می گیرد.

سعید سپهری

منبع : روزنامه ایران

مطالب مرتبط

تاثیر علائق والدین بر اوقات فراغت کودکان

تاثیر علائق والدین بر اوقات فراغت کودکان
تحقیقات جدید نشان می دهند که کودکان حداقل در مورد نحوه گذراندن اوقات فراغت واقعا تمایل دارند روش والدینشان را دنبال کنند. به گزارش رویتر محققان دریافتند دختران مایلند در فعالیت هائی شرکت کنند که والدینشان نیز از شرکت در آنها لذت می برند. در اواسط دوران کودکی، بین ۸ تا ۱۰ سالگی انتخاب مادران دختران را تحت تاثیر قرار می دهد ، در حالیکه علاقمندی های پدران در دوران نوجوانی به سراغ دختران می آید. بر اساس اظهارات دکتر سوزان مک هال از دانشگاه پن استیت ، مادران بنوعی باعث پیشبرد امور می شوند اما پدر ها نیز اهمیت زیادی دارند. بعقیده او آنچه دختران بیشتر به آن مشغول می شوند علاقمندی های پدران است. دختر ها بویژه زمانی متوجه این موضوع می شوند که والدینشان از فعالیت های تیپیک مربوط به جنس دیگر لذت می برند.
برای مثال اگر مادران علاقه زیادی به ورزش داشته باشند ، احتمال بیشتری وجود دارد برای اینکه دخترها نیز به ورزش علاقمند شوند. مک هال و همکارانش برای درک تفاوت فعالیت های دختران در سنین کودکی و نوجوانی پس از تحقیق بر روی دختران ۸ و ۱۵ ساله به مدت دو سال دریافتند که علاقه آنها به فعالیت هائی که عمدتا مخصوص پسرهاست مانند ورزش ، تا زمانی که آنها به سن ۱۳ سالگی برسند افزایش می یابد و سپس از ۱۷ سالگی کاهش می یابد. در مقایسه علاقه آنها به فعالیت های زنانه تر شامل عروسک بازی و رقص در سنین ۹ سالگی بیشترین حد را دارد. بنظر مک هال الگوی فوق ممکن است منعکس کننده این واقعیت باشد که جامعه معمولا به فعالیت های جنس مذکر بیش از جنس مونث بها می دهد لذا دختران نیز همزمان با رشد ، اینگونه انتخاب می کنند و عروسک بازی را قبل از لگو هایشان کنار می گذارند. مک هال وگروهش در یافتند که هورمون های جنسی تنها در اواسط دوران کودکی بر فعالیت های دختران تاثیر می گذارد.
بویژه دختران در سنی که تستوسترون کم است تمایل به فعالیت های جنس مونث دارند در حالیکه دخترانی با سطوح بالاتر هورمون جنسی مردانه زمان کمتری به فعالیت های زنانه می پردازند. این محقق پیشنهاد می کند که دختران ممکن است در اواسط کودکی تحت تاثیر هورمون ها یشان قرار گیرند زیرا این دوره بطور تیپیک یک دوره حداکثر افزایش هورمون است یعنی زمانی که جسمشان دچار تغییر و تحول می شود ، دوستانشان را می بینند که تغییر می کنند و بسیاری از آنها دوره جدید تحصیلی را آغاز می کنند. بهرحال ، به محض اینکه زندگی آنها به مرحله ثابتی می رسد ، زمانی که نحوه گذران وقتشان را انتخاب می کنند ، بیشتر تحت تاثیر نرم های اجتماعی ودیگر فاکتورها قرار می گیرند.

وبگردی
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه!
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه! - مثلاً سنت های الهی که در این سند آمده، در کتاب های درس بینش اسلامی دوره دبیرستان هم وجود دارد... واقعاً هزاران جلسه تشکیل داده اند که بدیهیاتی مانند خانواده بنیادی ترین واحد تشکیل دهنده جامعه است، انسان دارای اختیار است، جهان دارای نظام علّی - معلولی است، خداوند رحمان و رحیم است و ... را در سند بازنویسی کنند؟!
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت - صحبتهای کنایه آمیز یک بازرگان با وزیر صنعت
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد - ۱- خب چی میشه ولایتی بجای توصیه به لُنگ پوشی، بملت توصیه کنه تو سعدآباد مالک خونه بشن ویک سومشو وقف کنن؟ ۲- اینجور واینجا صاحبخونه شدن و بعد توجیه وقف، آدمو یادحافظ میندازه: فقیه مدرسه دی مست بود و فتوی داد که می‌حرام، ولی بِه زمالِ اوقاف است
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند - حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند؟مردم نیازی به این توصیه‌هاندارند اگرلازم باشد آن‌قدر شرف دارندکه از خودشان دفاع کنند ولی این دفاع،منحصربه دفاع دربرابر دشمنان خارجی نمی‌شود که باید وضعیت خیلی‌ها رادر داخل هم بررسی کرد.
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید!
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید! - فیلم - حمله فرد متهم در بازار پرنده فروشان اهواز به پلیس آگاهی منجر به درگیری مرگبار شد.
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد - ماجرای عجیب دو منزل مسکونی در همسایگی کاخ سعدآباد و حسین فریدون و نهاد ریاست جمهوری
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+)
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+) - فیلم - به تازگی شخصی در فضای مجازی فیلمی منتشر کرده که مردی ادعا می کند در پارکینگ خانه اش مورد حمله جن ها قرار گرفته است.
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد!
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد! - فیلم - پاول یک توریست اهل چک است که با موتورسیکلتش دنیا را می گردد و یک هفته در ایران اقامت داشته است. ویدئوی سلفی که او در طبیعت ایران از خود و اقدام پسندیده اش منتشر کرده برای همه ایرانیان جای تامل دارد.
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+)
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+) - فیلم - قتل مدل و ملکه زیبایی عراق از روز گذشته سوژه رسانه ها شده و پلیس تحقیقات ویژه ای را برای دستگیر قاتل وی انجام داده است. تصاویر منتشر شده از جنازه غرق در خون وی را در ویدئوی زیر می بینید.
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز - عکس این بنرکه گفته می‌شود نمایشگر تصویری از سربازان رژیم صهیونیستی است طی روزهای اخیر در فضای مجازی دست به دست می‌شد و واکنش‌هایی به همراه داشت.
عکسی آموزنده از سفر نیویورک
عکسی آموزنده از سفر نیویورک - پوشه‌های پُر از برنامه فرانسوی‌ها در برابر دستان خالی تیم ایرانی. به کاغذ ها و پرونده های موجود روبه روی تیم فرانسه دقت کنید!
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش - این فیلم که توسط دوربین های امنیتی گرفته شده لحظه به چاه انداختن دختر 5 ساله ای در اصفهان توسط پسر بچه ای کوچک را به تصویر کشیده است.