یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ / Sunday, 19 August, 2018

جدول کنترل رفتار کودک


جدول کنترل رفتار کودک
استفاده از جدول کنترل رفتار کودک روشی برای کنترل و ارزیابی رفتار کودک است. این جداول می توانند در دو نوع نموداری و فهرستی تهیه شوند.
● جدول نموداری
استفاده از جدول نموداری رفتار کودک روشی برای دنبال کردن و ثبت رفتارها و ابزاری مناسب برای مدیریت رفتار کودک است. هرگاه خانواده ها در رابطه با رفتار کودک به مشکلی برخورد کنند، می توانند با تنظیم یک جدول درصدد رفع آن مشکل برآیند. مهمترین نکته ای که در زمینه تنظیم جدول باید مورد توجه قرار بگیرد این است که توقعات والدین از کودک و نیز عواقب رفتار ناصحیح کودک به روشنی برای او بیان شود. برای مثال جدول کمک در خانه، جدول تکالیف و جدول رفتار، نمونه هایی از این جداول هستند.
● جدول فهرستی
این جداول اغلب به دو منظور تشخیص مشکل رفتاری کودک و ارزیابی پیشرفت رفتاری کودک به کار گرفته می شوند. این شیوه مشخص می کند که آیا کودک به لحاظ سنی سطح مناسبی از رفتار را داراست یا خیر این نوع جداول اغلب در مورد مسائل احساسی مانند اضطراب، افسردگی و.‎.‎. مسائل رشدی مانند مهارت های ارتباطی، سطح بلوغ فکری و اجتماعی و سطح رشد فیزیکی، مشکلات پرخاشگری، کنترل خشم و.‎..، سنجش میزان آمادگی برای رفتن به مدرسه و.‎.‎. مورد استفاده قرار می گیرد.

سعید سپهری

منبع : روزنامه ایران

مطالب مرتبط

به من محبت کن!

به من محبت کن!
کانون خانواده برای استحکام و ادامه حیات پربار خود نیاز به عشق و محبت دارد. یک خانواده با محبت، می‌تواند فرزندانی با اعتماد عاطفی بالا پرورش دهد. فرزندانی که اعتماد عاطفی قوی دارند، می‌توانند در هر شرایطی احساس خود را بیان کنند. احساس شایستگی کنند، ذهنیت مثبت از خود و اطرافیانشان داشته باشند و افرادی مثبت و پرانرژی برای جامعه خود به حساب آیند. محبت برای انسان، یک نیاز طبیعی است. چنانچه انسان به آب و غذا نیاز دارد به محبت نیز نیاز دارد. انسان نفس خویش را طبعاً دوست دارد و دلش می‌خواهد که محبوب دیگران نیز باشد.
کودک بیش از بزرگترها به این آب حیات نیاز دارد. محبت چون یک نیاز طبیعی است. وجود و عدم آن در تعادل و عدم تعادل روح تاثیر فراوان دارد. کودکی که در محیط گرم محبت پرورش می‌یابد، روانی شاد و دلی آرام و با نشاط دارد. به زندگی امیدوار و دلگرم است. خود را در این جهان پرآشوب تنها نمی‌داند تا تعادل و آرامش نفسانی خویش را از دست بدهد. در پرتو محبت، صفات عالی انسانی و عواطف و احساسات کودک به خوبی پرورش می‌یابد.
احساس محبوبیت در آرامش نفس تاثیر دارد و آرامش نفس نیز بدون شک در سلامت اعصاب تاثیر فراوانی خواهد داشت. جسم و جان کودکی که از محبت‌های گرم پدر و مادر اشباه می‌شود و از آرامش نفسانی و اعتماد برخوردار است، بهتر از کودکی که فاقد چنین نعمت بزرگی است رشد و پرورش می‌یابد. کودک در خانواده پر عاطفه اظهار محبت را از پدر و مادر یاد می‌گیرد. خوش قلب، خیرخواه و انسان دوست بار می‌آید. چون طعم شیرین محبت را چشیده است، در بزرگسالی دیگران را از این آب حیات سیراب می‌کند. چنین انسانی وقتی بزرگ شد، محبت خود را نسبت به همسر، فرزندان، دوستان، معاشران و همه انسانها ابراز خواهد کرد. با محبت‌های گرم خود، همه را شاداب می‌کند و در مقابل از محبت‌های متقابل دیگران نیز برخوردار می‌شود.
وقتی کودک مورد محبت پدر و مادر قرار گرفت، متقابلاً به آنان علاقه‌مند می‌شود.
پدر و مادر را افرادی قدرشناس، خیرخواه و قابل اعتماد می‌شناسد و به حرف آنان بهتر گوش می‌دهد.
چنین پدر و مادری بدون شک، بهتر می‌توانند در تربیت صحیح فرزندان خویش موفق باشند.
اظهار محبت، کودک را از ابتلا به عقده نفسانی و احساس حقارت مصون می‌دارد. برعکس، کودکی که از محبت‌های گرم پدر و مادر محروم بوده یا نیاز او درست اشباع نشده، در نفس خویش احساس محرومیت می‌کند. نسبت به پدر و مادر و دیگران، عقده نفسانی پیدا می‌کند. چنین انسانی در معرض هرگونه انحراف و فسادی خواهد بود.
به عقیده بسیاری از دانشمندان، اکثر تندخویی‌ها، خشونتها، لجبازی‌ها، زورگویی‌ها، بدبینی‌ها، اعتیادها، افسردگی‌ها، گوشه‌گیری‌ها، ناامیدی‌ها و ناسازگاری‌های افراد، معلول عقده حقارتی است که در اثر محرومیت از محبت به وجود آمده است. در اثر این عقده حقارت، فرد ممکن است دست به دزدی، قتل نفس یا طغیان بزند تا از پدر و مادر و مردمی که او را دوست ندارند، انتقام بگیرد.
پس یکی از بهترین هدایایی که می‌توان به فرزندان اعطاء کرد، مهرورزی است.
وجود محبت در خانواده، باعث کسب موفقیت، تقویت روحیه، عزت نفس و استقلال فردی کودک می‌شود.
برای این که کودک منظور شما را درک کند از نشان دادن عشق، بیان محبت و نوازش کردن او غافل نشوید.

وبگردی
عکسی عجیب از  تجمع حوزویان قم
عکسی عجیب از تجمع حوزویان قم - براستی داستان درگذشت آقای هاشمی و استخر چه بوده است؟ چرا از تهدید سیاسی و امنیتی در این تصویر استفاده شده است؟ چه افراد و جریانی پشت این پلاکارد هستند؟
واکنش اشک آلود جمشید مشایخی به درگذشت انتظامی
واکنش اشک آلود جمشید مشایخی به درگذشت انتظامی - اشک های جمشید مشایخی برای عزت الله انتظامی در بیمارستان و واکنشش به درگذشت همبازی و همکار چندین دهه اش
سفیر آلمان تعطیلات خود را در بین عشایر بختیاری گذراند
سفیر آلمان تعطیلات خود را در بین عشایر بختیاری گذراند - میشائل کلور برشتولد، سفیر آلمان در ایران برای گذراندن تعطیلات تابستانی خود با عشایر بختیاری در دره کوهرنگ زاگرس همراه شده است. منبع
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند!
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند! - یک تریلی در اهواز واژگون شد و مردم به جای کمک به راننده مصدوم بار تریلی را بردند
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه - در ویدئوی زیر روایت فائقه آتشین (گوگوش) را از بازگشت به ایران بعد از انقلاب و نحوه برخورد پاسدار فرودگاه و دادستانی با او می شنوید. او این خاطرات را سال ۲۰۰۰ در تورنتوی کانادا روایت کرد.
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری - نكته جالب در اين ميان، گستردگي و تنوع واكنش‌ها به پوشش «وزير جوان» بود. تا آن‌جا كه در ميان كاربران بودند گروهي كه اين پوشش را در حد «شق‌القمر» بالا برده و اين تفاوت ظاهري را نشانه‌اي از تفاوتي عميق در نوع نگاه آذري‌جهرمي تحليل كردند و در مقابل، طيفي نيز «وزير جوان» را به‌خاطر تلاش براي آنچه ازسوي اين كاربران نوعي «پوپوليسم» و «عوام‌فريبي» خوانده شد
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت!
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت! - محمود احمدی نژاد با انتشار پیام ویدیویی تندی علیه رئیس جمهور، وی را هم دست رئیس دو قوه دیگر نامید و خواستار کناره گیری حسن روحانی از مقام ریاست جمهوری شد.
فیلم | قرار نبود روحانیت در همه چیز اظهارنظر کند!
فیلم | قرار نبود روحانیت در همه چیز اظهارنظر کند! - فیلم - مدتی قبل حجت الاسلام زائری مهمان خبرآنلاین بود و در کافه خبر به بررسی مسایل فرهنگی و اجتماعی ایران و نقش روحانیت در جامعه پرداخت.
فیلم | چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟
فیلم | چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟ - فیلم - چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟ پاسخ این سوال را در ویدئوی زیر ببینید.
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه - سکانس سانسور شده مسابقه «13 شمالی» که در آن سحر قریشی ترانه های مشهور چند تن از خوانندگان را می خواند، ببینید. اولین قسمت این مسابقه در شبکه نمایش خانگی توزیع شده است.
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی!
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی! - روایت نازنین پیرکاری،مجری و تهیه کننده تلویزیون از عاشق شدن خود که داستان سریال پدر شد...
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد - مهمترین بخش های سخنان او اینجاست که عنوان می کند: چه کسی در جریان انقلاب بوده؟ اگر یک عده ای جان دادند، یک عده ای هم این وسط پول دادند. او که گویا دستی در شعر هم دارد، سخن عجیب تری از آنچه پیش از این گفته بر زبان جاری می سازد و با به کار بردن این بیت که «جان چه باشد که نثار قدم دوست کنم *** این (جان) متاعی است که هر بی سروپایی دارد» ...
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد - برای آمریکا کم هزینه‌ترین استراتژی ادامه وضع موجود است. ترامپ در یک سال گذشته کاری کرد که ۳۰ میلیارد دلار دارایی ایران از کشور خارج شود. این پول به کشور‌هایی مثل ترکیه، گرجستان، ارمنستان، مالزی و ... که از ثبات و امنیت برخوردارند رفت و در این کشور‌ها سرمایه گذاری شد. همین موضوع کمر اقتصاد ایران را می‌شکند. در این یک سال دلار به نزدیک ۱۰ هزار تومان رسیده است. ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد. اگر…
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد!
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد! - سحر تبر سال گذشته برای اولین بار در رسانه‌های جهان دیده شد. گمانه زنی می‌شد که او برای شباهت پیدا کردن به آنجلینا جولی ۵۰ عمل جراحی داشته است. اما او در نهلایت شبیه شخصیت "عروس مرده" تیم برتون به نظر می‌رسید.
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.