سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ / Tuesday, 19 June, 2018

جدول کنترل رفتار کودک


جدول کنترل رفتار کودک
استفاده از جدول کنترل رفتار کودک روشی برای کنترل و ارزیابی رفتار کودک است. این جداول می توانند در دو نوع نموداری و فهرستی تهیه شوند.
● جدول نموداری
استفاده از جدول نموداری رفتار کودک روشی برای دنبال کردن و ثبت رفتارها و ابزاری مناسب برای مدیریت رفتار کودک است. هرگاه خانواده ها در رابطه با رفتار کودک به مشکلی برخورد کنند، می توانند با تنظیم یک جدول درصدد رفع آن مشکل برآیند. مهمترین نکته ای که در زمینه تنظیم جدول باید مورد توجه قرار بگیرد این است که توقعات والدین از کودک و نیز عواقب رفتار ناصحیح کودک به روشنی برای او بیان شود. برای مثال جدول کمک در خانه، جدول تکالیف و جدول رفتار، نمونه هایی از این جداول هستند.
● جدول فهرستی
این جداول اغلب به دو منظور تشخیص مشکل رفتاری کودک و ارزیابی پیشرفت رفتاری کودک به کار گرفته می شوند. این شیوه مشخص می کند که آیا کودک به لحاظ سنی سطح مناسبی از رفتار را داراست یا خیر این نوع جداول اغلب در مورد مسائل احساسی مانند اضطراب، افسردگی و.‎.‎. مسائل رشدی مانند مهارت های ارتباطی، سطح بلوغ فکری و اجتماعی و سطح رشد فیزیکی، مشکلات پرخاشگری، کنترل خشم و.‎..، سنجش میزان آمادگی برای رفتن به مدرسه و.‎.‎. مورد استفاده قرار می گیرد.

سعید سپهری

منبع : روزنامه ایران

مطالب مرتبط

دیگران را خوشحال کنید تا فرزندتان مهربانی را یاد بگیرد

دیگران را خوشحال کنید تا فرزندتان مهربانی را یاد بگیرد
بسیاری از پدر و مادرها می خواهند فرزندشان را به مهربانی، محبت کردن به دیگران و نوعدوستی ترغیب کنند. شاید آموختن این مفاهیم به کودکان در کنار بازی های رایانه ای پر از خشونت و اغلب برنامه های تلویزیونی که به صورت مستقیم و غیرمستقیم، منفعت طلبی، فریبکاری، دروغگویی و تلاش برای رسیدن به لذت های آنی و زودگذر را نشان می دهد کمی سخت باشد. چطور می توان به کودکان لذت کمک کردن به دیگران را نشان داد، در حالی که خود ما بیشتر وقت ها تنها به پیشرفت و بهبود وضع زندگی خود اهمیت می دهیم بهترین راه برای بیدار کردن حس مهربانی و نوعدوستی در کودکان این است که به جای فقط حرف زدن، در عمل لذت محبت کردن به دیگران را به آنها نشان دهیم.به طور کلی بهتر است هرچه را که می خواهید به فرزندتان آموزش دهید، از راه مثال های عملی و ملموس به او نشان دهید. اگر رفتار شما با حرف هایی که به فرزندتان می زنید متناقض باشد تأثیر بسیار بدی بر او خواهید گذاشت.در این حالت شما بطور غیرمستقیم به فرزندتان پیام می دهید که «کاری را که به تو می گویم انجام بده نه کاری را که خودم انجام می دهم!» در بهترین حالت فرزندتان اصلاً به حرف شما توجه نمی کند و در بدترین حالت، صداقت نداشتن را از شما یاد خواهد گرفت.
قدم اول این است که خودتان الگوی خوبی برای فرزندتان باشید و سعی کنید به دیگران اهمیت بدهید و آنها را خوشحال کنید. کمک کردن می تواند تنها جنبه مالی نداشته باشد. خرید یک هدیه کوچک و ارزان قیمت برای خوشحال کردن دیگران، با دقت گوش کردن به صحبت های فرد مقابل، لبخند زدن و اختصاص دادن کمی از وقت تان برای حل مشکل دیگران می توانند جرقه های اصلی را در ذهن کودکان بزنند.
اگر فرزندتان سعی کرد مانند شما با دیگران با مهربانی برخورد کند و تا جایی که می تواند به آنها کمک کند، او را با خرید اسباب بازی یا چیزهای مادی تشویق نکنید زیرا این کار شما در او این تصور را ایجاد می کند که انگیزه اصلی برای مهربان بودن با دیگران، تشویق شدن است! در عوض می توانید با صحبت کردن درباره احساس خوبی که او در دیگران به وجود آورده است این انگیزه ها را درونی تر کنید.
سعی کنید رفتارهای مهربانانه دیگران را نیز برای او پررنگ کنید. به عنوان مثال اگر در یک برنامه تلویزیونی یا از اقوام و دوستان تان کسی به دیگران محبت یا کمک می کند، درباره آن با فرزندتان صحبت و او را به طور غیرمستقیم وادار به فکر کردن درباره آن کنید.
بچه ها همیشه می خواهند با کارهایشان پدر و مادرشان را از خود راضی نگه دارند. پس به آنها نشان دهید که مهربانی کردن آنها به دیگران چقدر شما را خوشحال و راضی می کند.

[نجمه افضلی]

وبگردی
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان !
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان ! - لازم است ذکر شود جنبش عدالتخواه دانشجویی در صورت ادامه تعلل دستگاه‌های مربوطه در تخلیه ملک بیت‌المال، حق اقدامات انقلابی را برای اجبار فرد نامبرده به تخلیه ویلای لواسان، برای خود محفوظ می‌داند.
فیلم | مشکل مقبولیت و مشروعیت در کشور
فیلم | مشکل مقبولیت و مشروعیت در کشور - دکتر حمید ابوطالبی مشاور سیاسی رئیس جمهوری معتقد است که ما یک بار برای همیشه باید مشکل مشروعیت و مقبولیت را در کشور حل کنیم. این درست نیست که بخشی از نظام هم مشروع باشد هم مقبول اما بخش دیگری که از دل همین نظام در آمده است فقط مقبول باشد.
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر - امام جمعه اهل سنت ایرانشهر : در ماه رمضان به ۴۱ دختر تجاوز شده که از این میان فقط ۳ دختر شکایت کرده اند.
فیلم مهران مدیری در برنامه خندوانه
فیلم مهران مدیری در برنامه خندوانه - برنامه کامل خندوانه با حضور مهران مدیری مهمان ویژه برنامه عید فطر برنامه خندوانه بود و این قسمت از مجموعه خندوانه را خاص کرد.
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید!
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید! - بر این اساس، ورزشگاه‌های دستگردی، تختی، معتمدی، آزادی، شیرودی، بوستان‌های گفت‌وگو، طالقانی، ولایت، پردیسان، هنرمندان، پارک شهر و ضلع شمالی ساختمان مجلس شورای اسلامی به عنوان محل‌های مناسب تجمع در تهران تعیین شده‌اند و از این پس معترضان می‌توانند در این محل‌ها تجمع کنند.
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!