یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ / Sunday, 20 January, 2019

جدول کنترل رفتار کودک


جدول کنترل رفتار کودک
استفاده از جدول کنترل رفتار کودک روشی برای کنترل و ارزیابی رفتار کودک است. این جداول می توانند در دو نوع نموداری و فهرستی تهیه شوند.
● جدول نموداری
استفاده از جدول نموداری رفتار کودک روشی برای دنبال کردن و ثبت رفتارها و ابزاری مناسب برای مدیریت رفتار کودک است. هرگاه خانواده ها در رابطه با رفتار کودک به مشکلی برخورد کنند، می توانند با تنظیم یک جدول درصدد رفع آن مشکل برآیند. مهمترین نکته ای که در زمینه تنظیم جدول باید مورد توجه قرار بگیرد این است که توقعات والدین از کودک و نیز عواقب رفتار ناصحیح کودک به روشنی برای او بیان شود. برای مثال جدول کمک در خانه، جدول تکالیف و جدول رفتار، نمونه هایی از این جداول هستند.
● جدول فهرستی
این جداول اغلب به دو منظور تشخیص مشکل رفتاری کودک و ارزیابی پیشرفت رفتاری کودک به کار گرفته می شوند. این شیوه مشخص می کند که آیا کودک به لحاظ سنی سطح مناسبی از رفتار را داراست یا خیر این نوع جداول اغلب در مورد مسائل احساسی مانند اضطراب، افسردگی و.‎.‎. مسائل رشدی مانند مهارت های ارتباطی، سطح بلوغ فکری و اجتماعی و سطح رشد فیزیکی، مشکلات پرخاشگری، کنترل خشم و.‎..، سنجش میزان آمادگی برای رفتن به مدرسه و.‎.‎. مورد استفاده قرار می گیرد.

سعید سپهری

منبع : روزنامه ایران

مطالب مرتبط

سوال جنسی کودک جواب ساده می‌خواهد

سوال جنسی کودک جواب ساده می‌خواهد
طی دوران مدرسه، اندام‌های جنسی بچه‌ها بدون تغییر باقی می‌مانند (۶ تا ۹ سالگی) اما با گذشت زمان و نزدیک شدن به زمان بلوغ، علاقه بچه‌ها به کشف تفاوت‌های جنسی افزایش می‌یابد. یادتان باشد که نقش و هویت جنسی بچه‌ها با برخوردهای گوناگون والدین و البته جامعه شکل واضح‌تری به خود می‌گیرد. تاثیر محیط مدرسه در بچه‌ها نیز بسیار قابل توجه است. آنچه لازم می‌دانم دوباره یادآوری و تاکید کنم، این است که بچه‌ها به اطلاعات صحیح نیازمندند و سوال‌های خود را تا رسیدن به جواب قطعی و به بهانه‌های متعدد تکرار می‌کنند. به طور معمول والدین ناآگاه در این مورد به دو شیوه برخورد می‌کنند: یا جوابی به این سوال‌ها نمی‌دهند و یا ذهن کودک را با انبوهی از اطلاعات پر می‌کنند.
دو قاعده کلی برای ارایه اطلاعات جنسی و یا اطلاعاتی درباره مرگ و طلاق یا موارد مشابه به کودکان صدق می‌کند:
۱) کشف و درک آنچه بچه‌ها می‌دانند و شیوه نگرش آنها به آن موضوع
۲) صداقت در بیان مطلب
اگرچه شما نمی‌توانید در بسیاری از موارد به کودک خود که سوال جنسی خود را در این سن می‌پرسد اطلاعات دقیق بدهید ولی می‌توانید آنها را از تصورات و افکار غلط رهایی ببخشید. مثالی را که پیش از این برایتان گفته بودم، بازگو می‌کنم. خیلی از کودکان فکر می‌کنند بچه‌ها از خوردن چیزی از سوی مادر و بزرگ شدن آن در شکم مادر ایجاد می‌شوند و وقتی والدین اطلاعات درستی در این باره به کودک ارایه کنند، این تصور غلط در ذهن آنها از بین خواهد رفت.
بسیاری از اطلاعات و آگاهی‌های ارایه شده از سوی والدین ممکن است به وسیله کودکان فراموش شده و یا به درستی درک نشود اما مهم این است که در طول سال‌های رشد، درک او از این مسایل نیز افزایش می‌یابد و به ارایه اطلاعات صحیح عادت می‌کند. برای مثال، اگرچه یاد گرفتن نام‌های تشریحی دستگاه تناسلی برای بسیاری از کودکان دشوار است اما زمینه‌ای را برای دریافت اطلاعات صحیح بعدی او فراهم می‌کند. نیازی نیست به کودک هشت ساله خود جواب سوالاتی را بدهید که او هنوز نپرسیده است! تنها باید جواب همان سوال را به آنها داد و نکته بعدی اینکه بهترین زمان برای آموزش مسایل جنسی به کودک زمانی است که خود او سوالی را می‌پرسد. فهم این مطلب که به دنیا آمدن بچه ربطی به خوردن و دستگاه گوارش ندارد ولی از جایی نزدیک محل دفع رخ می‌دهد (نه از محل ادرار کردن یا مدفوع کردن)، خیال او را آسوده می‌کند و تا این حد کافی است.

وبگردی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.