شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ / Saturday, 23 February, 2019

نگاهی به فیلم صندلی خالی ساخته سامان استرکی


نگاهی به فیلم صندلی خالی ساخته سامان استرکی
«صندلی خالی» نخستین فیلم سامان استرکی است. او مثل همقطارانش که از سینمای جوان و فیلم کوتاه می آیند سرشار از انرژی و خلاقیت است. استرکی در فیلم خود تا جایی که توانسته است از ایده های اکسپری منتال(تجربی) بهره گرفته و در طراحی صحنه، فیلمبرداری، تدوین و میزانسن کارهای تازه ای انجام داده تا آنجا که اثرش از فضای رئالیستی به فانتزی و سوررئالیستی نزدیک می شود. او به لحاظ قصه نیز روایتی تو درتو را انتخاب کرده است. صندلی خالی گوشه چشمی هم به پشت صحنه سینما دارد اما درگیر روابط و معضلات آن نمی شود و پشت صحنه را به عنوان محملی برای بیان داستانش برمی گزیند. در نگاهی دیگر می توان «صندلی خالی» را اثری اپیزودیک هم نامید چرا که هر کدام از قصه ها خود داستان جداگانه ای دارد که حلقه رابط آنها کارگردانانی اند که در حال ساخت فیلم خود هستند.
داستان فیلم اول ماجرای زوجی است که فامیل اند و اجازه بچه دارشدن ندارند، آنها به تهران آمده اند تا به دور از چشم خانواده فرزندشان را به دنیا بیاورند اما فرزندشان معلول است.‎.‎. فیلم دوم زنی است که عابری را درتصادف اتومبیلش کشته و حالا در جست وجوی خانواده اوست تا رضایتشان را جلب کند و فیلم سوم درباره کارگردانی است که ناخواسته باعث کشته شدن سیگارفروشی شهرستانی در زمان فیلمبرداری شده و ‎.‎.‎. آنچنان که از قصه ها بر می آید مرگ و زندگی مایه اصلی «صندلی خالی» است و در هر اپیزود از منظری فلسفی و اجتماعی مقوله مرگ مورد بررسی قرار می گیرد. بازیگران گاه در نقش های مختلف ظاهر می شوند و گاه مستقلاً کاراکتر خود را اجرا می کنند و این مسئله هم از ویژگی های فیلم استرکی است چونانکه کارگردان در سایر بخش ها نیز همچون فرم روایت، قالب داستان، ساختار، صحنه پردازی، تصویرسازی، میزانسن و.‎.‎. دست به تجربه گرایی زده است.به هر حال فیلم «صندلی خالی» به مذاق تماشاگر معمولی خوش نمی آید و تماشاگر حرفه ای نیز دچار پرگویی و طمطراق حاکم بر فیلم می شود. به نظر می رسد این فیلم می توانست بدون این همه شلوغی و ازدحام ایده، راه مستقیم خود را برود و تماشاگران هر دو طیف را راضی نگاه دارد.

منبع : روزنامه ایران

مطالب مرتبط

آنازاپتا

آنازاپتا
کارگردان: آلبرتو چیاما. فیلم‌نامه: آلبرتو چیاما، هریت سند، بازیگران: لنا هدی، دیوید لاهی، جیسون فلمینگ، یان مک‌نیس، جان فینچ، کریستوفر فربانک. مدت ۱۱۰ دقیقه.
این قصه‌ای است از شهوت و انتقام در قرون وسطی، گرچه کاستی‌هائی دارد ولی به‌هر حال باید سازندگانش را به خاطر ساختن فیلمی با موضوعی چنین دور از ذهن، تحسین کرد. سال ۱۳۴۸ میلادی است و سربازان انگلیسی که از جنگ با فرانسه باز می‌گردند، اسیری با خود به دهکده می‌آورند به نام ژاک دسمن آمان (لاهی) که ظاهراً پسر یک نجیب‌زادهٔ فرانسوی است. اهالی دهکده می‌خواهند او را وجه‌المصالحه قرار داده و پول درخواستی اسقف فاسد را (مک نیس) ـ به‌عنوان تضمین بازگشت رهبرشان سرواتر ملربی (فینچ) ـ را بپردازند. مسئولیت حفظ دهکده برعهدهٔ لیدی ماتیلدا (هری) همسر دوم جوان و زیبای ملربی است که باید مانع بدرفتاری سران دهکده با ژاک شود و ضمناً تهدید اسقف را نسبت به‌خود دفع کند. هنگامی‌که بعضی از مهره‌های اصلی، از بیماری ناشناخته‌ای می‌میرند، آشکار می‌شود که ژاک، آن کسی‌که به‌نظر می‌آید، نیست. آیا این توطئه‌ای از سوی همسر اول والتر، به انتقام رفتاری است که با او شده؟
ساختن فیلم دربارهٔ یک دورهٔ خاص آن‌هم با سرمایهٔ اندک، قمار است، و ممکن است خیلی احمقانه به‌نظر برسد؛ ولی این فیلم از بعضی جنبه‌ها موفق است. دیالوگ‌ها با ترکیبی از انگلیس قدیم و ناسزاهای امروزی، اصالت ندارند. البته گاهی به‌نظر می‌رسد که سازندگان فیلم، خودشان آنچه را که بر روی پرده آورده‌اند، باور نداشته‌اند.
به‌هر حال فیلم، تلاشی شجاعانه و جذاب است با چند بازی خوب، لحظاتی سرگرم‌کننده و ایده‌هائی بلندپروازانه، و در عین حال که پیش‌پا افتاده و خنده‌دار است، با قصهٔ انتقام مرگ‌بار و غیرعادی هم خوب کنار می‌آید.

وبگردی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی - مدیر مسئول کیهان در حالی مدعی است که سیستم «مکینتاش» بیش از ۴۰ سال است که در کیهان مورد استفاده قرار می‌گیرد که این سیستم اساسا از سال ۱۹۸۴ یعنی ۵ سال پس از انقلاب تولید و نمی‌توانسته است زودتر از این تاریخ در کیهان مورد استفاده قرار گیرد.
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ /  دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ...
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ / دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ... - اخیراً رئیس جمهور حسن روحانی در توضیح علت قاچاق گفته است: علت قاچاق ارزانی است، وقتی جنسی در داخل ارزان است و در خارج گران، خود به خود قاچاق آن به خارج صورت می گیرد. به عنوان مثال چون الان گوشت در عراق گران تر از ایران است، از کشورمان به آنجا قاچاق می شود. درباره قاچاق بنزین نیز همین موضوع مصداق دارد.
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است - مشکل تولید فقط به سطح فناوری مربوط نیست. ما می‌توانیم یک وسیله و کالای باکیفیت بالا را تولید کنیم، ولی با قیمت بسیار گران که خریداری نخواهد داشت. در واقع اگر بتوانیم چنین کالایی را وارد کنیم در مقایسه با تولید آن به شدت به‌صرفه است. ولی در جریان تولید موشک با وضعیت دیگری مواجهیم. اول اینکه موشک را بدون قید و شرط نمی‌فروشند یا برخی کشور‌ها به دلایل امنیتی علاقه ندارند که در تامین نیازشان به این کالا‌ها…
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد - برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شب گذشته با حضور عادل پیغامی اقتصاددان و سیداحسان خاندوزی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.
کپی‌برداری «عین‌به‌عین»
کپی‌برداری «عین‌به‌عین» - انتظار می‌رفت که علیخانی هم در قسمت اول برنامه «عصرجدید» به کپی بودن «عین‌به‌عین» برنامه‌اش و شباهت آن با برنامه مشهور «گات تلنت‌ آمریکایی» اشاره کند و در مقایسه‌ای از ویژگی‌های احتمالاً متفاوت نسخه ایرانی این برنامه بگوید؛ علیخانی اما ترجیح داد در این زمینه حرفی نزند!
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان - مراسم استقبال از رئیس جمهور در سفر به استان هرمزگان.
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی!
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی! - در ویدیویی که در فضای مجازی داغ شده شاهد پخش کیک 40 سالگی جمهوری اسلامی
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.