دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ / Monday, 25 June, 2018

صد دشت رنگ


صد دشت رنگ
● مروری بر آثار مینو اسعدی، نقاش
مینو اسعدی با ۳۵ سال فعالیت هنری، در بیش از پنجاه نمایشگاه گروهی و انفرادی در داخل و خارج از كشور (مانند چین، تركیه، روسیه، كویت، بلغارستان، انگلستان، آمریكا و...) شركت داشته است و برنده جوایز متعدد و تقدیرنامه های گوناگون برای نقاشی و تحقیقاتش در هنر است كه می توان از دو مدال برنز و سه جایزه نقدی از آكادمی سلطنتی، دو مدال طلا از شهرداری تهران، مدال زنان نام آور ایران از دفتر ریاست جمهوری و مدال و جایزه نقدی اكو، نام برد.
«زیبایی مطلق» هدف اصلی این هنرمند در آفرینش آثارش است و منظور او از این زیبایی، خلق خصوصیاتی است كه توسط همه افراد و در همه اعصار با هر نوع تحصیل و فرهنگی، قابل ستایش باشد. نوعی از زیبایی كه مرزها را از بین ببرد و با داشتن هویتی ملی، همزمان بتواند در سطح بین المللی ارتباط برقرار كند.
او از هنرش با واژه های ساده، صریح و زیبا سخن می گوید و معتقد است كه هنر زبان بین المللی بین فرهنگ ها است چرا كه به وسیله همه انسان ها در سراسر جهان حس می شود و به هیچ كلامی برای واسطه شدن، نیاز ندارد.به نظر او نقاشی زبانی بصری است و پیام بصری می بایستی كامل و خودكفا باشد.
این پیام بصری به عنوان زبانی مشترك، بدون هیچ تلاشی عمل می كند، چرا كه بیان بصری، بی واسطه و مستقیم عمل می كند. زمانی كه تفاوت های زبان و فرهنگ، جدایی بین افراد را به وجود می آورند، ادراك هنری است كه به یاری مان می شتابد و تعادل ایجاد می كند.
تكنیك نقاشی های مینو اسعدی، رنگ و روغن است. موضوعات نقاشی های او، پس از بازگشت به ایران، طبیعت بی جان، منظره و گوشه هایی از خانه هستند. او نقاشی های خود را نوعی ذكر زندگی اش می داند و نه كاری تولیدی و می گوید كه اگر نقاشی برای همه افراد حرفی داشته باشد، می توان گفت كه هنرمند تا حدودی به كمال نزدیك شده است.
آخرین آثار این هنرمند در تكنیك فتوكلاژ است و با عنوان «جان بی پناه خاك» مربوط به تخریب محیط زیست و تهاجم انسان به طبیعت است. در این آثار مناظری به تصویر كشیده شده اند كه در آنها معماری نامانوس، همچون زائده هایی در دل چشم اندازهای طبیعت روییده اند. در این خاك بی پناه، آب ها آلوده، درختان مثله شده و دل مظلومش را شكافته اند و خورشید، دیگر پیدا نیست و با وجود اینكه گاهگاهی گریز به مناظر طبیعی وجود دارد كه حس نوستالژیك را در بیننده بیدار می كنند ولی اكثراً فاجعه ای را مطرح می كنند كه باید درباره آن جدی اندیشید.
در گالری كمال الدین بهزاد به دیدن آثارش می روم. با اجازه سركار خانم گلستان، می توان نام نمایشگاهش را «صد اثر، یك هنرمند» گذاشت. كارهایش را با دقتی بیش از پیش از نظر می گذرانم، چرا كه پیش از این، آنها را در خانه اش دیده بودم. رد پای سزان و سپس ماتیس را در برخی از آثارش دیده ام، با این تفاوت كه رنگ هایش، شرقی تر است.
مینو اسعدی با اینكه هنرآموخته كالج هنر انگلیس است كه تاكید بر طراحی و فیگور انسان از برنامه های آموزش دانشجویان و در واقع سد عبور برای ادامه تحصیل است، اما هیچ رد و نشانی از حضور انسان در آثارش دیده نمی شود. علتش شاید، تنهایی او است و دیگر اینكه آدم ها را دارای پیچیدگی های فراوانی می داند و او كه خود آدم ساده ای است، سادگی كارهایش نیز تهی از انسان های پیچیده است و این سادگی را در اشیای ساده خانه، بیان می كند.
آنچه در همه آثار او جلوه گر است، دقت فوق العاده اش در طراحی و سایه زدن و پردازش و اجرای اثر است. كنتراست تیرگی- روشنی آثارش به قدر رنگ های شاد و سرزنده اش، در رنگ های تیره نیز توجه را جلب می كند. فرم آشنای اشیا در مشاهده آثار او، مخاطب را در مقابل خودش نگه می دارد. او هدف از هنر را خلق زیبایی می داند، بر آن تاكید می ورزد و در خلق این زیبایی بسیار كوشیده است. به آثارش كه می نگری، گویی در خانه اش به سر می بری، فضای تابلوهای او صمیمانه تو را به خانه مهمان می كنند. در اطرافت همه زیبایی ها را می بینی، گلیم سنتی كه با عشق بافته شده، بار دیگر با عشقی فزونتر نقاشی شده، گل همیشه بهار، ماه كه از پنجره به اتاق دعوت شده، مناظر و اشیا به طور غریبی با تو صمیمی اند، همان صمیمیتی كه در وجود خودش موج می زند، از طریق تابلوهایش تو را فرامی خواند كه به دیدارشان بروی و دقایقی طولانی خیره آنها شوی.
انتظار در همه جای خانه موج می زند. بر صندلی های خالی، بر میوه هایی كه در انتظار خورده شدن هستند، بر پنجره ای كه به مهتاب می نگرد و انتظار می كشد. عناصر و اشیای درون خانه در نقاشی های مینو اسعدی حضوری بس آشنا دارند. این فضا، خانه ای است كه ذهنیات درونی آفریننده، مدام درگیر آن است. عشق به خانه و كاشانه كه تجربه كوتاه زندگی او بوده است و به قول خودش، بهشت خیالی اش را در آن دوران ساخته است. اصلی ترین منبع الهام او، خانه است. شاید از این جهت كه... دستمایه آثارش طبیعت، اشیا و مناظر است. فضای آثار او فضایی است كه مینو را پیوسته در خود دارد. او بیشترین ساعات خود را در درون خانه به سر می برد و با خلوت خانه انس و الفتی دیرینه دارد.

میترا پیشوازاده

منبع : روزنامه شرق

مطالب مرتبط

سقف‌ کلیسای‌ سیس‌تین‌

سقف‌ کلیسای‌ سیس‌تین‌
سقف‌ كلیسای‌ سیس‌تین‌ در رم‌ توسط‌ میكل‌آنژ میان‌ سال‌های‌ ۱۵۰۸ تا ۱۵۱۲ نقاشی‌ شده‌ است‌. این‌ نقاشی‌ از بخش‌های‌ گوناگونی‌ تشكیل‌ شده‌ كه‌ شامل‌ ۹ تصویر از كتاب‌ پیدایش‌ (كه‌ نخستین‌ بخش‌ انجیل‌ عهد عتیق‌ است‌)، هفت‌ تصویر از پیامبرانی‌ كه‌ نامشان‌ در كتاب‌ پیدایش‌ ذكر شده‌، پنج‌ تصویر از پیامبران‌ مونث‌ (در یونان‌ و روم‌ باستان‌ اعتقاداتی‌ وجود داشت‌ مبنی‌ بر وجود پیامبران‌ مونث‌ كه‌ در عهد عتیق‌ می‌زیسته‌اند) است‌.
شهرت‌ این‌ سقف‌ بیشتر بخاطر نقاشی‌ «آفرینش‌ آدم‌» است‌. نكته‌ قابل‌ توجه‌ در این‌ اثر وجود تعداد زیادی‌ تصاویر پگانی‌ (كلیسا پیروان‌ مهرپرستی‌ یعنی‌ بزرگترین‌ دشمن‌ خود را Pagan یا مشرك‌ نامید) است‌. مانند پیامبران‌ مونث‌ كه‌ بر خلاف‌ اعتقادات‌ مذهبی‌ در مسیحیت‌ است‌. تصاویر هفت‌ پیامبر و پنج‌ پیامبر مونث‌ در بخشی‌ از سقف‌ تصویر شده‌اند كه‌ هنگام‌ ساخت‌ بنای‌ كلیسا به‌ یادبود حواریون‌ حضرت‌ مسیح‌ طراحی‌ شده‌اند.
● ۹ تصویر از كتاب‌ پیدایش‌
پنج‌ عدد از این‌ تصاویر داستان‌های‌ آفرینش‌ هستند.
۱. آفرینش‌ ماه‌ و خورشید
۲. آفرینش‌ زن‌
۳. آفرینش‌ آدم‌
۴. آفرینش‌ زمین‌ و آب‌
۵. آفرینش‌ نور و تاریكی‌ و چهار تصویر دیگر عبارتند از آدم‌ و حوا، نوح‌، سیل‌ و نوح‌
آخرین‌ تصویری‌ كه‌ میكل‌آنژ بر سقف‌ كشیده‌ است‌ آفرینش‌ نور و تاریكی‌ است‌ كه‌ گفته‌ می‌ شود طی‌ یك‌ روز انجام‌ گرفته‌ است‌.
● هفت‌ پیامبر
هفت‌ پیامبری‌ كه‌ تصویرشان‌ بر روی‌ سقف‌ دیده‌ می‌شود عبارتند از: حزقیال‌ پیامبر یهود در قرن‌ ششم‌ پیش‌ از میلاد، اشعیا، ارمیانی‌ نبی‌ (سده‌ های‌ ۶ و ۷ پیش‌ از میلاد)، یوئیل‌، یونس‌ و زكریای‌ نبی‌.
در چهار مثلثی‌ كه‌ در چهار گوشه‌ سقف‌ قرار دارد تصاویری‌ در خصوص‌ یهودیان‌ و اسراییل‌ دیده‌ می‌شود. همچنین‌ كشتن‌ پهلوان‌ غول‌آسای‌ فلسطینی‌ جالوت‌ توسط‌ حضرت‌ داوود، بریدن‌ سر هلو فرنس‌، توسط‌ زن‌ یهودی‌ با نام‌ جودیث‌، مجازات‌ هامان‌ به‌ دلیل‌ دسیسه‌اش‌ علیه‌ یهودیان‌ و موسی‌ و افعی‌.
● سقف‌ كلیسای‌ سیس‌تین‌ بر روی‌ پارچه‌
یك‌ بانوی‌ ۴۱ ساله‌ اهل‌ ایالت‌ تگزاس‌ امریكا موفق‌ شد پس‌ از ۱۰ سال‌ تلاش‌ نقاشی‌ میكل‌آنژ در سقف‌ كلیسای‌ سیس‌تین‌ را بر روی‌ پارچه‌ توسط‌ نوعی‌ سوزن‌ دوزی‌ خاص‌ به‌ تصویر بكشد.
ابعاد این‌ كار ۸۰ در ۴۰ اینچ‌ است‌. خانم‌ رابرتز گفت‌ برای‌ طراحی‌ این‌ اثر ۷۰۰ ساعت‌ و برای‌ درست‌ كردن‌ آن‌ ۲ هزار و ۸۷۲ ساعت‌ وقت‌ صرف‌ كرده‌ است‌. این‌ اثر كه‌ از ۶۲۸ هزار و ۲۹۶ كوك‌ (بخیه‌ ضربدری‌) و یك‌ هزار و ۸۰۹ رنگ‌ متفاوت‌ تشكیل‌ شده‌ است‌ در هفدهمین‌ نمایشگاه‌ هنرهای‌ دستی‌ كه‌ در شهر تگزاس‌ برگزار شده‌ به‌ نمایش‌ در آمد.

وبگردی
قیمتهای روانی  / این آقایان عاقل / و بیجاره مردم
قیمتهای روانی / این آقایان عاقل / و بیجاره مردم - افاضات امروز معاون اول رییس جمهور، البته قبلتر نیز از زبان دیگر مقامات اقتصادی دولت از جمله نهاوندیان و نوبخت شنیده شده بود. یک اظهارنظر کلی و تاکید بر «عدم نگرانی مردم درباره وضعیت معیشتی» ! عجیب است این جملات شگفت انگیز از زبان جهانگیری که خود از منتقدان وضعیت مشابه در دوران احمدی نژاد بود. او حالا همان جملات را با همان ادبیات تکرار می کند! اما آقای جهانگیری! حقیقتاً این دلار و آن سکه و و قیمت های…
لادن طباطبایی در شبکه من و تو / فیلم
لادن طباطبایی در شبکه من و تو / فیلم - لادن طباطبایی، بازیگر شناخته شده سینما و تلویزیون ایران که برای درمان بیماری فرزندش مدتی است در خارج از ایران به سر می برد امروز مهمان شبکه «من و تو» بود و بدون حجاب مقابل دوربین این شبکه حاضر شد.
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی - مردم تهران برای اولین بار و برای تماشای مسابقه‌ی فوتبال ایران و اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸ بهمراه خانواده‌های خود به ورزشگاه صدهزار نفری آزادی رفتند
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال - جواد یساری پس از ۴۰ سال با خواندن در فیلم «دشمن زن» دوباره به عرصه هنر بازگشت.این گزارش توسط تماشا تهیه و منتشر شده است. منبع
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!