دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ / Monday, 19 March, 2018

لولی حماسی


لولی حماسی
سال ها زین پیش تر بر ساحل پر حاصل جیحون
بسی پدرم از جان و دل كوشید
تا مگر كاین پوستین را نو كند بنیاد
او چنین می گفت و بودش یاد:
این مباد، آن باد
یك سنگ قبر تخت چسبیده به زمین در محوطه آرامگاه فردوسی، در طوس، نوستالژی شاعر بزرگی را تداعی می كند كه بی گمان از معدود شاعران تاثیرگذار پس از نیما به شمار می رود.
مهدی اخوان ثالث كه با همه نومیدی اش م.امید را برای تخلص خود برگزید سال ۱۳۰۷ در مشهد زاده شد سال هایی كه سلطنت رضاشاه تثبیت شده بود و فضای سیاسی، فرهنگی ایران به سمت نوعی تمركز بیشتر پیش می رفت.
اخوان شوریده در خانواده ای سنتی شیفته موسیقی شد و تذكرها و نصیحت های بی امان پدر كه سرگذشت هنرمندان مملكت و دربه دری و آوارگی آنها را پیش چشم پسر به رخ می كشید سبب شد فرزند به طور پنهانی خود را به زخمه های موسیقی بسپارد. تداوم چنین وضعیتی دشوار می نمود زیرا توجه خانواده و پدر سختگیر را از او دور می كرد.
او علاقه سركوب شده خود را ناگهان در بال دیگر موسیقی یعنی شعر بازیافت. سنین جوانی اخوان در محافل ادبی خراسان سپری شد.
به ویژه حلقه ای كه غیر از او كسانی چون دكتر شفیعی كدكنی، دكتر علی شریعتی و دكتر غلامحسین یوسفی را نیز در خود جمع آورده بود.
زندگی اخوان را از دو وجه سیاسی و ادبی می توان پی گرفت هر چند این دو در زیست شاعرانه وی یكی شده بود.
اخوان فردی معترض و عاصی بود كه در چارچوب خاصی نمی گنجید، چه آن سال هایی كه ایده حكومت مركزی و دولت ملی متمركز ترویج می شد و چه در دهه ۳۰ كه پهلوی دوم به قدرت رسید و كابینه دكتر مصدق سرنگون شد و چه سال های پس از آن. به زندان رفتن او نیز در تداوم همان چارچوب ناپذیری بود.
مجموعه های «در حیاط كوچك پاییز در زندان» و «دوزخ اما سرد» حاصل تنهایی ها و افسردگی های شاعر در زندان قصر است.
سرخوردگی اخوان و طیفی از شاعران و روشنفكرانی كه به آرمان های ملی و مصدق دل بسته بودند در فضای سرد و خفقان زای پس از كودتا چیزی نبود جز شكست و تنهایی كه نمود آن به طور كامل در شعر زمستان و مجموعه ای به همین نام بازتاب یافت شعری كه پس از انتشارش اتفاقی در آن سال ها به شمار می رفت و تاثیر خاصی چه بر فضای اجتماعی و چه فضای ادبی داشت.
در وجه ادبی و شعری، اخوان شاعری بود كه توانست نخستین میراث معنوی نیما را در قالب تئوری و شعر به نسل پس از نیما انتقال دهد. كتاب «بدعت ها و بدایع نیما یوشیج» نخستین حرف های شعر نیمایی را آن چنان كه مناسب رشد و نضج آن بود به جامعه ادبی عرضه داشت.
اوج درخشش م.امید در چند كتاب او بود آثار ماندگاری كه تاثیر شگرفی بر ذهن و زبان شاعران دیگر گذاشت «از این اوستا»، «زمستان» و «آخر شاهنامه». این آثار برای نخستین بار كاربرد حماسه و اسطوره را در صورتی زیبایی شناسانه ارائه كرد و توجه شاعران آینده سازی را همانند شاملو به آن معطوف داشت زبان شاعر در این آثار آن چنان برهنه، تلخ، گزنده و عاصی بود كه برای مخاطب امروز هم فضای تصویری آن سال ها را تداعی می كند.اخوان اما در آثاری چون «ارغنون» و «تو را ای كهن بوم و بر دوست دارم» نه حرف تازه ای برای گفتن دارد و نه زبان دچار تحولی است، در این مجموعه ها شاعر بیشتر به تفنن و طبع آزمایی در قالب ها و مضامین مختلف دست زده است. از یك زاویه دیگر می توان اخوان ثالث را بی بدیل ترین شاعری دانست كه با «تاریخ» و حماسه ارتباط موثری برقرار كرده است. هیچ یك از شاعران معاصر پس از او فروغ، سپهری، شاملو و... نه تا این حد از بیان حماسی استفاده كرده اند و نه از تاریخ و تحولات تاریخی در شعر خود سخن گفته اند.
اخوان در شعر «میراث» از مجموعه «زمستان» سیر تاریخ خدایگان ایران را موشكافانه به تصویر درمی آورد و از عدم حضور مردم در تاریخ و تاریخ نگاری ایرانی شكایت می كند و تاریخ ایران را مخصوص شاهان و خدم وحشم آنان معرفی می كند آنجا كه از زبان سلاطین خطاب به مورخان درباری می سراید:
ماه نو را نیمه شب ما تا سحر با چاكران دیدیم
مادیان سرخ یال ماسه كرت تا سحر زایید
در كدامین عهد بوده ست این چنین یا آنچنان بنویس
در اندیشه اخوان البته نوعی باستان گرایی و رجعت به ایران باستان و دین بهی نیز یافت می شود كه می توان آن را از نتایج فضای سیاسی، اجتماعی دانست كه شاعر چه در دوران رضاشاه و چه پس از آن به تجربه نشسته بود.
مهدی اخوان ثالث در سال های پس از انقلاب ۵۷ چندان در ارائه و انتشار آثاری تازه فعال نبود و تنها مصاحبه های او با مجلات ادبی و یكسری نوشته های پراكنده و محدودش نشان از فعالیت ادبی اش داشت. چهارم شهریور ۱۳۶۹ اما نقطه پایانی بود بر رنج ها و تلخی های یك عمر شاعری او.

مجید اجرایی

منبع : روزنامه شرق

مطالب مرتبط

جورج سفریس

جورج سفریس
جورج سفریس شاعر یونانی در تاریخ ۱۳ مارس ۱۹۰۰ میلادی در شهر ازمیر در آسیای صغیر كه در آن زمان تحت حاكمیت یونان قرار داشت، به دنیا آمد و در همان شهر شروع به تحصیل نمود. پدرش وكیل دعاوی و مادرش دختر یكی از ملاكین ثروتمند یونان بود. وی پس از آن كه رژیم وقت تركیه زادگاه وی را اشغال كرد مجبور به ترك وطن شد و به یونان مهاجرت كرد. وی سرودن شعر را از سن چهارده سالگی آغاز كرد. وی تحصیلات خود را در شهر آتن ادامه داد و هنگامی كه خانواده اش در سال ۱۹۱۸ به پاریس مهاجرت كرد با بی میلی زیادی تحصیلات خود را در رشته حقوق دانشگاه سوربن آغاز كرد. رشته تحصیلی ای كه مردم یونان به آن علاقه زیادی نشان می دادند. وی آنگاه به رشته ادبیات علاقه مند شد و سرانجام در سال ۱۹۲۴ دكترای خود را از این دانشگاه گرفت و یك سال بعد به آتن بازگشت.
وی در این سال ها به سرودن شعر ادامه داد و با ادبیات و شعر معاصر فرانسه آشنا شد. هنگامی كه در اوایل دهه ۱۹۲۰ شهر ازمیر به تركیه پس داده شد این شاعر یونانی احساس كرد كه وی در تبعید است. وی در جنگ دوم جهانی، دولت یونان آزاد را در تبعید به جزیره كرت یونان، مصر، آفریقای جنوبی و ایتالیا همراهی می كرد. وی در سال ۱۹۴۴ با آزاد شدن یونان به آتن بازگشت. وی سپس در وزارت امور خارجه كشورش مشغول به كار شد و ماموریت دیپلماتیك خود را در كشورهای آلبانی، مصر، آفریقای جنوبی، تركیه و لبنان گذراند. وی سپس كاردار انتصابی دولت یونان در كشورهایی همچون لبنان، سوریه، اردن و عراق (۱۹۵۶ _ ۱۹۵۳) را برعهده داشت.
سفریس سپس زبان انگلیسی خود را تكمیل كرد و در آخرین ماموریت دیپلماتیك خود در سال های ۱۹۵۷ الی ۱۹۶۱ سفیر پادشاهی یونان در انگلیس بود. وی همچنین در سال ۱۹۵۰ و در جریان بحران قبرس كه برای تمامی یونانی ها و قبرسی ها بسیار حائز اهمیت بود نقش اساسی ایفا كرد. حضور وی در عرصه دیپلماتیك كشورش بی شك سرآغاز موفقیت ها و تجربه های گران بهایی بود. سفریس پس از كودتای ننگین نظامیان كشورش در سال ،۱۹۶۷ مخالفت قاطع خود را با دیكتاتوری «پاپادوپولوس» به عنوان رئیس حكومت سرهنگان و چهره منفوری كه رژیم نظامی او در سال های ۱۹۶۷ الی ۱۹۷۴ بر یونان حكومت و دوران سیاهی را بر سراسر یونان حاكم كرد، اعلام كرد. نظامیانی كه به دلیل نادیده گرفتن حقوق بشر و تجاوز به آن مسئول قتل، زندانی و شكنجه صدها شهروند یونانی بود. پیوستن سفریس به صفوف مخالفان دیكتاتور وقت یونان با استقبال گرم مردم این كشور و به ویژه نسل جوان روبه رو شد.
وی یكی از چهره های سرشناس یونان در عرصه شعر و ادبیات كشورش بود. وی به دلیل فعالیت هایش در عرصه ادبیات و شعر كشورش در سال ۱۹۶۲ میلادی برنده نوبل ادبیات شد. در اشعار سفریس از شهر ازمیر به عنوان زادگاه وی بسیار سخن گفته شده است. وی در عرصه شعر و ادبیات كشورش به افتخارات زیادی دست یافته است كه دكترای افتخاری از دانشگاه های كمبریج در سال ۱۹۶۰ و دانشگاه آكسفورد در سال ۱۹۶۴ از جمله آنها است. از سرشناس ترین كتاب های شعر وی می توان از كتاب «استرفه» (۱۹۳۱)، «نام های قدح» (۱۹۳۲) و «اسطوره» (۱۹۳۵) نام برد.
بی شك كتاب اسطوره وی نقطه عطفی در ادبیات یونان محسوب می شود. سفریس در این كتاب با بیانی امروزی و مدرن ماجرای مردی تبعیدی كه برای بازگشت به خانه اش شرافتمندانه در تلاش است را بازگو می كند. از دیگر كتاب های شعر وی «كتاب دریا» نام دارد كه جلد اول آن در سال ،۱۹۴۰ جلد دوم آن در سال ۱۹۴۴ و جلد سوم آن در سال ۱۹۹۵ میلادی منتشر شد. این كتاب بیانگر غم و اندوه این شاعر یونانی از انبوه جفاها و ستم ها است كه البته این موضوع در اثر بعدی وی به نام «كبچلی» در سال ۱۹۴۷ نیز كاملاً به چشم می خورد.
بی تردید یكی از اقدامات ماندگار سفریس، نقدها و رساله هایی است كه وی پیرامون ادبیات جدید یونان و اشعار خود نوشت و با مجموعه اشعارش منتشر ساخت و همین امر نام وی را به عنوان شاعر بزرگ كشورش مطرح كرد. سفریس به دلیل اشعار ماندگارش كه متاثر از احساساتی عمیق به فرهنگ و تمدن یونان است در سال ۱۹۶۳ جایزه نوبل ادبیات جهان را دریافت كرد.
محمود فاضلی

وبگردی
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه - «از بچه‌بازي‌هايتان دست برداريد»، «اهانت به جايگاه نماز جمعه، اهانت به رهبري و قابل پيگيري است» و «توصيه مي‌کنم به اين جايگاه که مين‌گذاري است، نزديک نشويد و چنانچه نزديک شويد، با مين به هلاکت خواهيد رسيد!»همه اين اعتراضات از اين جهت است که جرياني در استان ايلام نسبت به آنچه زندگي اشرافي اين امام جمعه ناميده، معترض شده است.
۶ راه برای بالا بردن کیفیت یک رابطه
ایجاد روابط موثر یعنی بالا بردن کیفیت رابطه امری مهم در زندگی شخصی و اجتماعی محسوب می شود زیرا که دنیای امروز بر اساس ارتباطات بنا شده است از طریق ادب و نزاکت وتواضع ، مهربانی …