دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ / Monday, 23 October, 2017

جستجوی شخصی‌


جستجوی شخصی‌
در گذشته‌ای نه چندان دور، زمانی كه هارددیسك‌ها ظرفیتی به این بزرگی نداشتند، جستجو میان فایل‌ها و پیدا كردن آنچه به دنبالش بودیم، آسان بود. اما این اواخر (به نعمت ارزان شدن این فناوری)، همه ما كوهی از اطلاعات را در كامپیوترهای خود انباشته كرده‌ایم و اگر شیفته گشت زدن در اینترنت هم باشیم، خیلی زود هاردمان را با فایل‌های جدیدتر پر می‌كنیم و فایل‌های قبلی را به دست فراموشی می‌سپاریم. اما این وضعیت قرار است تغییر كند. حالا ببینیم چگونه.
وقتی به دنبال فایلی در هارددیسك می‌گردیم، كامپیوتر هم این كار را به سختی انجام می‌دهد، هر كلمه از هر صفحه از هر سند مورد بازرسی قرار می‌گیرد. امروزه كارشناسان در صدد استفاده از شیوه ایندكس‌گذاری هستند تا جستجوها را كارآمدتر سازند.
Blinkx یكی از اولین‌ها از این دسته ابزارهای شخصی است كه برای جستجوی هم اینترنت و هم فایل‌های شخصی قابل استفاده است. این ابزار، مشابه ماشین‌های جستجوگر اینترنتی كه همه ما به آنها عادت كرده‌ایم، به تشكیل ایندكس می‌پردازد. ایندكس از چه چیزی؟ از هر آنچه در هارددیسك خود دارید. از چه طریق؟ به كمك نشانه‌ها یا <برچسب>هایی به نام metadata (فراداده‌ها)، كه مورد استفاده ابزار جستجوگر قرار می‌گیرند. به محض دانلود این ابزار ۴‌مگابایتی از اینترنت و نصب آن، برنامه به طور خودكار شروع به ساختن ایندكس از تمام فایل‌هایتان می‌كند (كه البته به نظر بعضی كاربران، عمل نسبتاً وقت‌گیری است).
كتی ریت‌وِگِر، از بنیان‌گذاران بلینكس، می‌گوید: <برنامه بعد از نصب از پایه شروع می‌كند تمام اطلاعات موجود در كامپیوتر را سامان‌دهی كردن و از هر چه دارید ایندكس می‌سازد. فرآیند ایندكس‌سازی و سامان‌دهی اولین بار مدت زیادی طول می‌كشد یعنی در حد چند ساعت. اما بعد از آن، مثل این است كه كوهی را از روی شانه‌های CPU برداشته باشید. همه چیز به سرعت انجام می‌گیرد>.
بلینكس در صورتی كه درست نصب شود، وب، گروه‌های خبری، تمام ایمیل‌ها همراه با ضمائم‌شان، و تمام فایل‌های (از جمله فایل‌های صوتی - تصویری) را یك جا جمع می‌كند تا از یك نقطه قابل دسترسی باشند. برنامه به شیوه مناسبی یافته‌های خود را در خط ابزار بالای صفحه گروه‌بندی می‌كند. یك دكمه زیبا نتایج جستجو را در قالب انیمیشن Flash كه به صورت موضوعی دسته‌بندی شده‌اند نمایش می‌دهد. سرعت جستجو تقریباً به همان اندازه است كه كلمه‌ای را در یك صفحه تایپ یا انتخاب می‌كنید.
اما بلینكس قبول دارد كه هنوز فرصت نكرده بخش‌های بزرگی از وب را ایندكس كند، و به همین جهت در حدود فقط نیمی از تمام صفحات وب قابل جستجو هستند (كه البته این میزان در حال افزایش است).
سایر شركت‌های قدیمی فعال در زمینه جستجو نیز در صدد تهیه ابزارهای جستجوی شخصی هستند، از جمله AskJeeves این <پیشخدمت> معروف، در حال یك بازسازی اساسی است و قصد دارد به زودی ابزاری را برای جستجوی فایل‌های شخصی عرضه كند (كه تا زمان چاپ این مقاله، احتمالاً این كار را كرده است).
بقیه شركت‌های جستجوگر هم به نوبه خود اقداماتی در جهت هر چه بهتر كردن جستجوها صورت داده‌اند. به عنوان نمونه، كوپرنیك اجازه می‌دهد تاریخ ارسال یا ایجاد شدن اطلاعات مورد جستجوی خود را نیز در هنگام نوشتن درخواست جستجو وارد كنید. اما بازیگران بزرگتر فكرهای دیگری را در سر می‌پرورانند.
اِد كاترل مسؤولیت مقابله با بلیكس را از طرف مایكروسافت به عهده گرفته است.
او ایده‌ای دارد به نام Stuff I&#۰۳۹;ve seen كه بر اساس آن قرار است هر برنامه‌ای هنگام باز شدن به طور خودكار به اسكن هارددیسك بپردازد. پنجره جستجو باز باقی می‌ماند، و هنگامی كه چیزی تایپ می‌كنید یا صرفاً به دیدن محتوای یك سند می‌پردازید، یافته‌ها را به‌روز می‌كند. او اسم این كار را <درخواست ضمنی> گذاشته است. كاترل می‌گوید: <درخواست ضمنی زمانی رخ می‌دهد كه كامپیوتر با نظارت بر فعالیت شما، استدلال‌هایی می‌كند و چیزهایی را (به طور ضمنی) در اختیار شما قرار می‌دهد كه به كار فعلی شما ربط دارند>.
مایكروسافت تاریخ مشخصی را برای عرضه Stuff I&#۰۳۹;ve Seen اعلام نكرده، اما تیم تحقیق پیش‌بینی می‌كند این سرویس همراه با نسخه بعدی آفیس ارائه شود.
Puffin نام رمزی ابزار جستجوگر دسكتاپ گوگل است كه فعلاً سعی دارد محرمانه بماند. پروژه گوگل در این زمینه بسیار سری است و به هیچ كس چیزی نگفته، اما با توجه به موقعیت این شركت در بازار ساده‌اندیشانه است اگر فكر كنیم آنها هیچ نقشه‌ای در سر ندارند. (البته نسخه اولیه‌ای از این برنامه توزیع شده است.)
اپل هم با ارائه پلتفرم Tiger، سعی دارد سهمی از بازار جستجوی شخصی را از آن خود كند. در این رابطه، همین چند ماه گذشته بود كه نمونه نمایشی Spotlight به جهانیان نشان داده شد.
Spotlight هم مثل Stuff I&#۰۳۹;ve Seen، می‌تواند تك‌تك كلمات در فایل‌های PDF را شناسایی و گزینش كند. و جستجو به دنبال یك تصویر می‌تواند به عكس‌هایی محدود شود كه مثلاً فقط به صورت پرتره گرفته شده‌اند. اما قسمت جذاب داستان احتمالاً همان چیزی است كه نام <فولدرهای هوشمند> (Smart Folder) را روی آن گذاشته‌اند، جستجویی كه هیچ وقت پایان نمی‌پذیرد و همیشه برای یافتن تازه‌ها به اسكن هارد ادامه می‌دهد و نتایج را در فولدری روی دسكتاپ می‌گذارد.
فیلیپ شیلر، از شركت اپل، می‌گوید: <من فولدری دارم به نام Files from Ken. این فولدر فایل‌هایی را شناسایی می‌كند كه از طرف كِن برای من ارسال می‌شود و من این فایل‌ها را هر كجای سیستم كه بگذارم، این فولدر می‌داند كجا هستند. بنابراین اگر من و كِن با همدیگر روی پروژه‌ای كار كنیم، لازم نیست حواسم به فایل‌ها باشد كه از كجا آمده‌اند و به كجا می‌روند. فولدر هوشمند همه این كارها را برای من انجام می‌دهد>.
اپل حتی یك هوش مصنوعی جمع و جور هم به سیستم اضافه كرده است. اگر كلمه yesterday را تایپ كنید، نه تنها تمام فایل‌های حاوی این كلمه پیدا می‌شوند، بلكه فایل‌هایی كه <دیروز> ایجاد یا دستكاری شده‌اند نیز مورد جستجو قرار می‌گیرند. (در این مورد حتماً مقاله "آیین شكارگاه" را در همین شماره ماهنامه بخوانید.)

‌‌بابك‌ احترامی‌ ‌

منبع : ماهنامه شبکه

مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
موزه ذخایر ژنتیک , صندوق های ببیمه ای , میلین , باشگاه بارسلونا , دبیرکنگره موسیقی , گیم آف ترونز , قیمت گذاری دارو , دکترا , ایمان عطار زاده , روستای دوما , افزایش مصرف اب شرب , پیام مشارکت حداکثری , تیم گیتی پسند , جشنواره فیلم حسنات , اعلام عدم پایبندی ایران به برجام از سوی ترامپ , عكس زن , امام جمعه اهل سنت ایرانشهر , اتحادیه اروپا و آمریکای جنوبی , 19 کشور , حمیدرضا کمالی , انتخاب اعضای دولت , کلانتری 130 , جان برکاو , نهایی شدن , تامین برنامه , دانشجویان تانزانیایی , قمر ماه , نیروگاه برق هسته ای بوشهر , رشید طغرل , جایگاه سی ان جی , وفادار , مستطیل سبز , جگوار لندروور , امید مصطفوی , دانشجویان ایرانی مقیم آنکارا , خارق العاده , مهمان، , شورای روابط خارجی , سیم‌کارت‌ها , نمایش افرا , نمایشگاه فوتونیک آلمان , «تاریخ به روایت مردم» , لعل خاموش , فیلم «پسربچه» , شعر امروزشعر دیروز , علی اکبر شامانی , ورزش کارگران , طرح توسعه فرودگاه , محصولات پر چرب , روانشناس تربیتی ,

برخی از مطالبی که کاربران هم اکنون در حال خواندن آن هستند
گلابتون , جدول بودجه (به ۱۰۰۰۰ وون) , گریستن لیلی در هوای آشنا، و موج درونه را بدین غزل آب... , طرح‌های افشان , منوچهر مطیعی تهرانی , جشن‌ها و سرورها (۹) , ایل شوهان , درد دلم را طبیب چاره ندانست , جدول درجه حرارت (بر حسب واحد F) , نثر پارسی و نویسندگان بزرگ در قرن چهارم و نیمهٔ اول قرن پنجم , رابطهٔ بازی با خلاقیت (۲) , در وحدانیت ذات باری , در عزلت و قناعت و بی‌طمعی , آریتمی قلبی و پیس‌میکرها (۲) , مستهٔ کارد (دسته کارد) , زمینه‌های جامعه‌شناختی , اتوبوس‌ها , غار رودافشان، دهكده رودافشان، دماوند , سایر بیماری‌های چشمی با واسطهٔ سلولی , درمان ,

برخی منابع مهم خبری
darshahr.ir در شهر , bankvarzesh.com بانک ورزش , iusnews.ir خبرنامه دانشجویان , farapix.com فراپیکس , naftnews.net نفت , ksabz.net خانواده سبز , gerdab.ir گرداب , borhan.ir برهان , eshetab.com شتاب , itanalyze.com آی تی آنالیز , porseshnews.ir پرسش , lemonpress.ir لمون پرس , salamati.ir سلامتی , iana.ir ایانا , goal.com گل , isna.ir ایسنا , ilna.ir ایلنا , taghrib.ir مجمع جهانی تقریب , sokhanonline.ir سخن آنلاین , tejaratnews.com تجارت , taghribnews.ir تقریب , noavaranonline.ir نوآوران , qudsonline.ir روزنامه قدس , emrouziha.com امروزیها , parstourism.ir پارس توریسم , bamdadonline.com بامداد , ireconomy.ir اقتصاد ایرانی , patogh98.com پاتوق 98 , farjamnews.com فرجام نیوز , etemadnewspaper.ir روزنامه اعتماد ,

وبگردی
ایران 10 برابر فرانسه، کارخانه خودرو دارد !
ایران 10 برابر فرانسه، کارخانه خودرو دارد ! - پتروشیمی ایران تنها با یارانه و تسهیلات بسیار ارزان‌قیمت و رانتی که می‌گیرد، توانسته است سودآور باشد.
خودرو ساز شوید من حمایت میکنم (یعنی تضمین فروش داخلی هر محصولی به سه برابر قیمت با ایشان)
خودرو ساز شوید من حمایت میکنم (یعنی تضمین فروش داخلی هر محصولی به سه برابر قیمت با ایشان) - وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست بخش خصوصی با وی گفت: آیا فقط ایران خودرو و سایپا برای خودرو‌سازی ایران خلق شده‌اند و خودرو ساز دیگری نمیتواند در ایران فعالیت کند.
اظهارات جنجالی و درگیری فیزیکی بقایی با ماموران پس از دادگاهش!
اظهارات جنجالی و درگیری فیزیکی بقایی با ماموران پس از دادگاهش! - دادگاه دوم حمید بقایی،معاون اجرایی محمود احمدی نژاد بسیار جنجالی شد... / ویدیو از آپارات
همسر جهانگیری در ضیافت ناهار همسر اردوغان در کشتی!
همسر جهانگیری در ضیافت ناهار همسر اردوغان در کشتی! - همسر اسحاق جهانگیری و دیگر مقامات اجلاس دی-۸ در ضیافت ناهار همسر اردوغان را می‌بینید.
محسن افشانی باز هم جنجال آفرید.
محسن افشانی باز هم جنجال آفرید. - بتازگی فیلمی در استوری اینستاگرام خانم لنی برلین lennyberlin خواننده و دی جی اوکراینی منتشر شده که عجیب بود. حضور آقای محسن افشانی بازیگر کشورمان در کنسرت این خواننده و حضور در کنار این خانم آن هم با ظاهری نامتعارف جای سوال و تعجب دارد.
ظلمِ برخی مقامات، جمهوری اسلامی را با خود خواهد برد!
ظلمِ برخی مقامات، جمهوری اسلامی را با خود خواهد برد! - این روزها مردم حس می کنند سفره ای از پول و امکانات پهن شده و هر کسی بی توجه به کار و تلاشش و صرفا با نزدیکی به صاحبان قدرت پای آن نشسته اند و می خورند و می برند! باور کنیم ظلم و ستم اینان، همه ما را به زودی با خود خواهد برد. این روزها برخی مقامات در چشمان مردم زل می زنند و رانت دهی و رانت خواری را طبیعی و عادی جلوه می دهند و حتی طلبکار مردم هم می شوند.
میرشکاک: اختلاس مقدس شده است
میرشکاک: اختلاس مقدس شده است - خشت خام / نوبت سی و چهارم / گفتگوی حسین دهباشی با یوسفعلی میرشکاک / ویدیو از آپارات
فیلم | شخصی که کنار ترامپ ایستاده بدل ملانیاست
فیلم | شخصی که کنار ترامپ ایستاده بدل ملانیاست - فیلم - کاربران شبکه های اجتماعی با انتشار این ویدئو شایعه کرده اند فردی که کنار دونالد ترامپ ایستاده، ملانیا نیست و بدل او است.
رفتار نامناسب قرائتی در یک برنامه زنده
رفتار نامناسب قرائتی در یک برنامه زنده - سن و سال كه بالا برود حوصله آدم كمتر مي شود. در پخش مستقيم هم اقتضائات و شرايطي است كه آقاي قرائتي به آن عادت ندارد. در همين ويدئو هم ايشان مي گويد دوربين را نگه داريد! يعني كاملا واضح است كه ايشان تصور مي كرده در يك برنامه ضبطي سخنراني مي كند!
حمله خانم نماینده با پایه میکروفن به معاون استاندار
حمله خانم نماینده با پایه میکروفن به معاون استاندار - هاجر چنارانی نماینده نیشابور سخنرانی معاون استاندار خراسان رضوی را بخاطر استفاده سهوی از کلمه خراسان غربی در سخنرانی گذشته به هم زد.
"اسیدپاشی اصفهان" هم‌چنان "معما"
"اسیدپاشی اصفهان" هم‌چنان "معما" - این اظهارات رییس پلیس آگاهی مسیر عجیب خود را ادامه داد تا به اینجا رسید که توپ عدم دستگیری اسیدپاش را به زمین رسانه‌ها انداخت. او گفت: "این در شرایطی بود که این فرد در شرایط زمانی آن موقع به‌دنبال حساسیت بالایی که در رسانه‌ها و جامعه ایجاد شد، در نیمه راه، از ادامه مسیرش منصرف شد."
حاشیه های مراسم ختم داود احمدی‌نژاد
حاشیه های مراسم ختم داود احمدی‌نژاد - مراسم ترحیم مرحوم داود احمدی‌نژاد برادر رئیس جمهور سابق کشورمان عصر دیروز در مسجد امام خمینی(ره) شهرک شهید محلاتی برگزار شد.
دختر شطرنج‌باز ایرانی به تیم ملی آمریکا پیوست
دختر شطرنج‌باز ایرانی به تیم ملی آمریکا پیوست - دختر شطرنج‌باز ایرانی که به دلیل حضور بدون حجاب در رقابت‌های بین‌المللی از تیم ایران اخراج شد، به تیم ملی آمریکا پیوست.
میلیاردر ایرانی بار دیگر خودرویBMW خود را به آتش کشید
میلیاردر ایرانی بار دیگر خودرویBMW خود را به آتش کشید - فیلم / آقا این ماشینو بفروش یک پراید بخر راحت شو.
ازدواج قربانی اسید پاشی اصفهان
ازدواج قربانی اسید پاشی اصفهان - مرضیه ابراهیمی در جریان اسیدپاشی یکی از قرنیه‌هایش را از دست داد و بدنش نیز به‌ شدت آسیب دید و یک قسمت از سرش سوراخ شد.
مشاهده زندگی جدید خانم رهنما فعلآ بلامانع است / عکس
مشاهده زندگی جدید خانم رهنما فعلآ بلامانع است / عکس - عقد «بهاره رهنما» و همسرش در حرم امام رضا (ع)
تصاویر ازدواج مجدد بهاره رهنما
تصاویر ازدواج مجدد بهاره رهنما - بهاره رهنما که بیشتر کارهای او با مضمون ظنز و کمدی است . روز شنیه 4 شهریور با امیر خسرو عباسی ازدواج کرد.
حرکات عجیب احمدی  نژاد هنگام تعریف خاطرات بقایی از زندان!
حرکات عجیب احمدی نژاد هنگام تعریف خاطرات بقایی از زندان! - حرکات عجیب احمدی نژاد هنگام تعریف خاطرات حمید بقایی از دوران زندان کوتاه مدتش
    پربازدیدها