شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ / Saturday, 23 February, 2019

مصطفی سلیمی


مصطفی سلیمی
مصطفی سلیمی پنجمین فردی بود كه بطور رسمی عهده دار هدایت مسئولیت فوتبال كشورمان شد. او در این عرصه یكی از فعالترین و كوشاترین روسای فدراسیون فوتبال بود و قبل از آنكه مقام ریاست فدراسیون فوتبال كشورمان را عهده دار شود، مسئولیت های مختلف مثل دبیر فدراسیون فوتبال و مربی تیم ملی فوتبال انجام وظیفه میكرد.
● سابقه بازیگری
مصطفی سلیمی یكی از بازیكنان تیمهای معروف طوفان و تهران (كوهستانی) بود، او همبازی بازیكنان معروفی چون اكبر حیدری بود و با تیم طوفان در سال ۱۳۱۴ و با تیم كوهستان در سال ۱۳۱۶ عنوان قهرمانی مسابقات فوتبال باشگاههای تهران را به دست آورده بود.
● مربی موفق
خیلی ها به اشتباه حسین صدقیانی را در بازی های آسیایی ۱۹۵۱ دهلی نو سر مربی تیم ملی می دانند در حالیكه این گونه نبوده است و در جریان بازی های آسیایی سال ۱۹۵۱دهلی نو سلیمی مسئولیت هدایت تیم ملی فوتبال را بر عهده داشته است و این در حالی است كه او در همان مقطع دبیر فدراسیونی هدایت ا.. گیلانشاه را هم بر عهده داشته است.
● دوره ریاست
مصطفی سلیمی بعد از دوره دوم ریاست دكتر علی كنی رئیس فدراسیون فوتبال شد. قبل از حضور او، ریاست های فدراسیون فوتبال در چند دوره حتی به یك سال هم نرسید. دوره دوم مدیریت محسن حداد از بهمن ۳۳ تا آبان ۳۴ (۹ ماه)، دوره دوم مدیریت حسین سیاسی از آبان ۳۴ تا بهمن ۳۴ (۳ ماه)، و دوره دوم مدیریت دكتر علی كنی هم ۸ ماه بیشتر به طول نینجامید ( از بهمن ۳۴ تا مهرماه ۱۳۳۵ ). جالب آنكه دوره مدیریت مصطفی سلیمی هم این گونه بود. یعنی فقط ۸ ماه به طول انجامید و سلیمی تنها تا اردیبهشت ۱۳۳۶ مسئولیت هدایت فدراسیون فوتبال را بر عهده داشت و بعد از آن به خاطر اختلافی كه با مسئولان وقت سازمان تربیت بدنی داشت از مسئولیت خود كنار رفت و جای خود را به حسین مبشر داد.
● فعالیت های سلیمی
مسابقات داخلی كشور در دوران سلیمی رونق بیشتری گرفت ضمن آنكه در این دوران تیم ملی برای اولین بار به كشور شوروی سفر كرد. در این سفر تیم ملی چهار بازی دوستانه مقابل روسها برگزار كرد و در این ۴ دیدار دوستانه فوتبال ایران صاحب یك برد، یك مساوی و ۲ شكست شد. بعد هم تیم اسپارتاك ایروان از جمهوری ارمنستان در اردیبهشت ماه سال ۱۳۳۶ یعنی آخرین ماه حضور سلیمی در فدراسیون فوتبال به ایران آمد و بازی های دوستانه ای را مقابل تیم های فوتبال ایران انجام داد.
● مربی تیم ملی فوتبال
در دوران مدیریت مصطفی سلیمی، ادموند مایوفسكی اتریشی مربی تیم ملی فوتبال بود. مایوفسكی در دوره دوم حضور علی كنی به ایران آمده بود و مسئولیت اداره تیم ملی را در سفر به شوروی بر عهده داشت. مایوفسكی با روی كار آمدن فدراسیون حسین مبشر جای خود را در تیم ملی فوتبال كشورمان به فرانس ساروش مجار داد.


منبع : سازمان تربیت بدنی جمهوری اسلامی ایران

مطالب مرتبط

مگر مرادی انتخاب شده بود؟

مگر مرادی انتخاب شده بود؟
ودر حالی که افکارعمومی اشتباهات داوران شاغل در لیگ برتر را در هفته ششم به دست فراموشی سپرده بودند، یک حرکت کاملاً حساب شده دوباره پرونده داوری ایران را به سوژه روز مبدل کرد تا ابهامات درباره نحوه اداره شدن کمیته داوران به حد اعلایی افزایش یابد.
ماجرا از ارسال نامه مسعود مرادی به فیفا شروع شد، در شرایطی که هیچ کس نمی دانست مرادی به چه دلیل این حرکت را انجام داده. او در مصاحبه ای کاملاً یک جانبه، دفاعیه ای را به طور مفصل نوشت و آن را برای چند تن از دوستان مطبوعاتی اش ارسال کرد. مرادی که می دانست کسی زیاد از خداحافظی وی متعجب نمی شود، با فرافکنی هر چه تمام در پاسخ به چند خبرنگار آن چنان بر طبل بی گناهی خود کوبید که افکار عمومی تصور کنند در حق او اجحافی صورت گرفته، در حالی که ماجرا به شکل دیگری هدایت می شد.
مرادی که می دانست برخورد کمیته داوران نمی تواند پاسخ قانع کننده ای برای منتقدان او باشد در هماهنگی با رئیس همیشه در سفر کمیته داوران، این اقدام را برنامه ریزی کرد تا فضای عمومی جامعه را پس از آن جنجالهای هفته گذشته، به سود خود رقم بزند.
مرادی زمانی که خبر کناره گیری رسمی اش از داوری در محافل خبری پیچید، با چهره ای معصومانه این خبر را تأیید کرد و ماجرای سلامتی خانواده اش را بهانه قرار داد تا این گونه تداعی شود که او از سوی هواداران باشگاه پرسپولیس تهدیدهای متعددی دریافت کرده و به خاطر سلامت خانواده اش، قصد دارد قید داوری را بزند.
سکوت مسؤولان کمیته داوران ماهیت این مسأله را بیشتر از هر وقتی زیر سؤال برد، چون خروج مرادی از فهرست داوران آسیایی می توانست عواقب سختی برای ایران در مراجع بین المللی داشته باشد، اما بی تفاوتی کمیته داوران نشان می داد اصلاً این ماجرا جدی نیست و تنها یک حرکت نمایشی برای عقب راندن منتقدان دو آتشه در شرایط فعلی است.
این موضوع با مصاحبه یکی از کارشناسان داوری فاش شد. یک عضو سابق کمیته داوران با نمایشی خواندن این مسأله از سوی مرادی، بدون اینکه بخواهد نامی از او برده شود می گوید: احتمال اینکه مسعود مرادی از فهرست داوران حاضر در جام جهانی بیرون بماند، بسیار زیاد است. از این رو، مرادی با علم به این مطلب قصد دارد در ناکامی خود افرادی را که در شرایط فعلی در زمره منتقدان او قرار دارند سهیم کند تا بعدها بهانه ای برای ناکامی خود داشته باشد.
وی در ادامه می گوید: هنوز داورانی که باید در جام جهانی قضاوت کنند مشخص نشده اند، پس چطور می توانیم بپذیریم که مرادی زودتر از فیفا نام خود را از فهرست داورانی که در جام جهانی قرار است سوت بزنند، خارج کرده است. در ثانی، مگر فیفا در حد کمیته داوران ماست که با نامه شخصی بدون تأیید فدراسیون تصمیم بگیرد. متأسفانه، جریان ناسالمی که بر کمیته داوران حکمفرماست، باعث شده داوران ما بدون آنکه اشتباهات خود را بپذیرند، دست به اقدامهایی دور از عقل و منطق بزنند و این گونه با افکار عمومی بازی کنند.
یکی از مسؤولان امور بین الملل فدراسیون فوتبال هم با تأیید این موضوع تأییدیه رئیس و نایب رئیس اول را برای مکاتبات رسمی ضروری می داند و می گوید: اگر نامه ای این تأییدیه را نداشته باشد اصلاً از دبیرخانه فیفا به بخشهای مربوط ارسال نمی شود.
با برملا شدن حقیقت ماجرا، زیاد دور از انتظار نبود افراد دخیل در این ماجرا با اعلام حمایت از مرادی سعی در توجیه کردن پروژه تبلیغاتی کنند و به نوعی مرادی را از این اقدام بازدارند.
این حرکت به کمک رسانه ای نیاز داشت. از این رو، مرادی و عنایت با بهره گیری از دوستان مطبوعاتی خود زمینه منتفی شدن این ماجرا را به وجود آوردند و در مصاحبه هایی کاملاً هدفدار حمایتهای سؤال برانگیزی از داوران پراشتباه چند هفته اخیر به عمل آوردند تا افکار عمومی زیاد به آنها شک نداشته باشند.
برای اثبات این موضوع، به چکیده ای از سخنان دبیر کمیته داوران توجه کنید: تصمیم مسعود مرادی برای انصراف از قضاوت در جام جهانی و کناره گیری از دنیای داوری فوتبال یک تصمیم شخصی از سوی این داور برجسته است که بدون در میان گذاشتن با ما اتخاذ شده است. در عین حال، کمیته داوران مترصد آن است که هر چه زودتر مرادی را از تصمیم خود منصرف کند تا همچنان از تجربیات وی در مسابقات داخلی و بین المللی بهره مند باشیم.
یدا... سلیمانی که سعی دارد خود را بی خبر در این خصوص نشان دهد، می گوید: مگر در جامعه داوری ایران چند مسعود مرادی داریم که بخواهیم آنها را به راحتی از دست بدهیم. او که در آستانه حضور در مسابقات جام جهانی است، برای داوری ایران یک فرصت است. در شرایط فعلی ما جایگزینی برای او نداریم و اگر بخواهیم در جامعه داوری ایران یک داور دیگر همچون مرادی داشته باشیم، باید چندین سال بگذرد و هزینه های فراوانی صرف شود. مرادی یکی از آماده ترین داوران فوتبال ایران است که می توانیم تا ۴۸ سالگی از وجود او برای قضاوت در مسابقات داخلی استفاده کنیم. در این شرایط، باید با اقدامی سنجیده مرادی را از تصمیم خود منصرف کنیم. این امر با دخالت مسؤولان فدراسیون فوتبال میسر می شود. آنها می توانند با دلجویی از مرادی پیش از سفر به زوریخ، او را از تصمیمی که اتخاذ کرده منصرف کنند.
از جنس سخنان سلیمانی کاملاً پیداست که این ماجرا به هیچ وجه عملی نیست و تنها می توان از آن به عنوان یک مانور تبلیغاتی برای جایگاه از دست رفته یاد کرد. نظر شما چیست؟

وبگردی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی - مدیر مسئول کیهان در حالی مدعی است که سیستم «مکینتاش» بیش از ۴۰ سال است که در کیهان مورد استفاده قرار می‌گیرد که این سیستم اساسا از سال ۱۹۸۴ یعنی ۵ سال پس از انقلاب تولید و نمی‌توانسته است زودتر از این تاریخ در کیهان مورد استفاده قرار گیرد.
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ /  دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ...
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ / دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ... - اخیراً رئیس جمهور حسن روحانی در توضیح علت قاچاق گفته است: علت قاچاق ارزانی است، وقتی جنسی در داخل ارزان است و در خارج گران، خود به خود قاچاق آن به خارج صورت می گیرد. به عنوان مثال چون الان گوشت در عراق گران تر از ایران است، از کشورمان به آنجا قاچاق می شود. درباره قاچاق بنزین نیز همین موضوع مصداق دارد.
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است - مشکل تولید فقط به سطح فناوری مربوط نیست. ما می‌توانیم یک وسیله و کالای باکیفیت بالا را تولید کنیم، ولی با قیمت بسیار گران که خریداری نخواهد داشت. در واقع اگر بتوانیم چنین کالایی را وارد کنیم در مقایسه با تولید آن به شدت به‌صرفه است. ولی در جریان تولید موشک با وضعیت دیگری مواجهیم. اول اینکه موشک را بدون قید و شرط نمی‌فروشند یا برخی کشور‌ها به دلایل امنیتی علاقه ندارند که در تامین نیازشان به این کالا‌ها…
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد - برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شب گذشته با حضور عادل پیغامی اقتصاددان و سیداحسان خاندوزی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.
کپی‌برداری «عین‌به‌عین»
کپی‌برداری «عین‌به‌عین» - انتظار می‌رفت که علیخانی هم در قسمت اول برنامه «عصرجدید» به کپی بودن «عین‌به‌عین» برنامه‌اش و شباهت آن با برنامه مشهور «گات تلنت‌ آمریکایی» اشاره کند و در مقایسه‌ای از ویژگی‌های احتمالاً متفاوت نسخه ایرانی این برنامه بگوید؛ علیخانی اما ترجیح داد در این زمینه حرفی نزند!
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان - مراسم استقبال از رئیس جمهور در سفر به استان هرمزگان.
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی!
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی! - در ویدیویی که در فضای مجازی داغ شده شاهد پخش کیک 40 سالگی جمهوری اسلامی
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.