شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ / Saturday, 23 February, 2019

تقسیم غم <نوری>


تقسیم غم <نوری>
<نمی‌دانم چه تقدیری است که نمایندگان مجلس ششم تا این حد در سوگ همکاران خود می‌نشینند.>این جمله نقل به مضمونی از سخنان مهدی کروبی رئیس مجلس ششم است که در روز تشییع دو نماینده مجلس ششم از مقابل ساختمان مجلس شورای اسلا‌می بیان کرد.
علیرضا نوری و ‌هاشم زهی البته اولین نمایندگان مجلس ششم نبودند که خانواده و همکارانشان در سوگ آنان می‌نشستند؛ پیش از آنکه خودروی حامل این نمایندگان در گردنه‌های شمال به پایین دره بغلتد. قدرت‌ا... نظری‌نیا را در تصادفی جاده‌ای و قربانعلی قندهاری، هزارجریبی، محمد صادقی، اترک طیار، سیدمنصور حسینی، علی کوهساری و عظیم گل را در سقوط هواپیمای حامل رحمان دادمان از دست داده بودند و به این ترتیب شاید مجلس ششم در میان مجالس پس از جنگ بیش از همه به سوگ نمایندگانش نشسته بود.
از میان این نمایندگان البته شاید تنها کسی که تا ۳ ماه پیش از انتخابات مجلس هیچ تصمیمی برای نمایندگی نداشت علیرضا نوری بود و شاید نیز اگر امکانی برای پیش‌بینی تقدیر خود داشت هرگز درمانگاه آرام خود را به رای سوم انتخابات تهران ترجیح نمی‌داد، اما به هر حال او پس از زندان رفتن برادرش به مجلس رفت و در تقدیری تلخ جان سپرد. پنجشنبه‌شب منزل عبدا... نوری که پنجشنبه اول هر ماه میهمانانی برای گوش فرادادن به سخنان یکی از روشنفکران دینی یا اقتصادادنان دارد این بار شاهد تقسیم غم <نوری> با میهمانانش بود؛ میهمانانی از طیف‌های متنوع و گوناگون. سیدحسن و سیدیاسر خمینی نوادگان امام خمینی(ره) و آیت‌ا... توسلی از بیت امام خمینی برای اعلا‌م تسلیت خود به منزل نوری آمده بودند.
اسحاق جهانگیری، احمد خرم، حجتی، موسوی‌لا‌ری، مجید انصاری و ناصر خالقی اعضای دولت قبل بودند که به همراه استاندارانی چون حسن رسولی میهمان تعزیت نوری بودند.آن‌سوتر مجلس نیز ابراهیم یزدی، محمد بسته‌نگار و داوود هرمیداس‌باوند به دیوار تکیه داده بودند. عبدا... مومنی، مهدی امین‌زاده و دیگر اعضای سابق و جدید دفتر تحکیم وحدت نیز در مجلس حاضر بودند.نمایندگان مجلس ششم از جمله جواد اطاعت، حسین انصاری‌راد، غلا‌محیدر ابراهیمبای‌سلا‌می، احمد بورقانی و قدرت علیخانی به همراه دیگر نمایندگان مجلس ششم برای گرامیداشت یاد همکار خود حاضر بودند.
حضور چهره‌های روحانی بیش از دیگر پنجشنبه‌های اول هر ماه بود و چهره‌هایی چون آیت‌ا... موسوی‌بجنوردی، عبدالحمید معادیخواه و محسن کدیور در مراسم حاضر بودند. مراسم اما به سبک سابق با قرائت دعای کمیل توسط عبدا... نوری آغاز شد و او با لحنی حزین‌تر از گذشته دعا را قرائت کرد. تفاوت مراسم با دیگر پنجشنبه‌های اول هر ماه شاید قرائت شعری توسط بادکوبه‌ای بود که از دیدگاه سعید لیلا‌ز شباهت بسیاری به عمادالدین باقی داشت و این شباهت سبب شد تا جمعیت دو صلوات بفرستند؛ صلوات اول برای آزادی باقی و دیگری برای اینکه بادکوبه‌ای به سبب شباهت چهره‌اش مانند باقی گرفتار نشود. جلسه سپس به مانند دیگر نشست‌ها با سخنرانی ادامه پیدا کرد و سخنران این ماه حجت‌الا‌سلا‌م ادیب بود.

احسان مهرابی

منبع : روزنامه اعتماد ملی

مطالب مرتبط

حاشیه ای بر یک مجلس بی حاشیه!

حاشیه ای بر یک مجلس بی حاشیه!
روز مجلس گذشت و امسال هم همچون پارسال و سنوات قبل از یکی دو روز مانده به سالروز شهادت مدرس تا چند روز بعد مجلس در محوریت اخبار قرار گرفت.
جالب بود که بهارستان نشینان امسال روز مجلس را نه در مجلس بلکه در منزل سپری کردند و البته در حالیکه به شدت مشغول سر زدن به حوزه های انتخابیه و رتق و فتق مشکلات موکلان خود مشغول بودند در تماس های خبرنگاران به تعریف و تمجید از عملکرد خود پرداختند تا به این وسیله هم یاد مدرس را گرامی داشته باشند وهم از رپورتاژی رایگان برای انتخابات بعدی استفاده کرده باشند.
یعنی آنقدر روز مجلس برای مجلسیان اهمیت نداشت که یک هفته تعطیلی خود را عقب بیندازند و البته عجیب تر از تعطیلی مجلس در روز مجلس اظهارات برخی نمایندگان درباره نقاط قوت مجلس هفتم بود و این نقاط قوت به کرات از سوی مجلس هفتمی ها مطرح شد .
عمده نمایندگان مجلس این نکته را که مجلس هفتم از جنجال آفرینی دوری کرده را به عنوان نقطه قوت عنوان کرده و می کنند!
اما چون از آغاز مجلس هفتم از نزدیک در بین نمایندگان بوده و درجریان مباحثات ومذاکرات شان قرار داشته ام سخت از این نقطه قوت متعجب شدم.
هرچند که فضای مجلس هفتم از هر لحاظ با مجلس ششم متفاوت است اما با توجه به مشاجرات سیاسی که در ۳سال گذشته در مجلس هفتم صورت گرفته این مجلس را نمیتوان مجلسی آرام و به دور از جنجال دانست.
در زمان رای اعتماد به وزرای احمدی نژاد به یاد داریم که نمایندگانی که شاید بسیاری از آن ها معنای آبستراکسیون را هم نمیدانستند به علت تاخیر رئیس جمهور در حضور در مجلس معرکه ای گرفتندو قصد ترک صحن مجلس را داشتند.
از خاطرمان نمی رود که زمان تصویب بودجه ۲ سال قبل و در رابطه با بودجه عمرانی دولت آنقدر بلوا ایجاد شد که بارها زنگ به صدا درآمد و در نهایت به دلیل از کنترل خارج شدن اوضاع اعلام تنفس شد و همگان بودجه جنجالی امسال را هم بر سر تعین قیمت بنزین و سهمیه بندی از یاد نبرده اند.
و از همه مهمتر شنیدن زنگ اخطار رئیس جلسه هم تقریبا در مجلس هفتم عادی شده و به خصوص در زمان ریاست باهنر که او تخصص ویژه ای در متشنج کردن مجلس دارد به لطایف الحیل زنگ مجلس به صدا در می آید .
و البته در ۲سال ابتدایی مجلس هم هرروز در آغاز جلسات علنی نمایندگان در قالب تذکرات شفاهی چه جنجال های که به پا نکردند تا اینکه در سال سوم هیئت رئیسه نمایندگان را به نوعی خلع سلاح کرد وگرنه الان هم همان اتفاقات را شاهد بودیم .
دعوای اعلمی با شافعی/ نماینده گچساران با محبی نیا/ ایمانی با یحیوی/ باهنر با طلایی نیک/بزرگیان با اعلمی/افروغ با کوچک زاده/ عطار زاده با آقازاده/و بازهم اعلمی با جلالی / حداد با ناصر نصیری و .... که به صورت تک به تک بود اگر به دعواهای دسته جمعی اقلیت و اکثریت اضافه شود آنوقت مجلس به دور از حاشیه وجنجال بیشر معنا پیدا می کند.
ناگفته نماندکه مجلس هفتم توسط چند نماینده معدود اداره می شود واین معدود نیز هرگاه فرصتی برای جوسازی و جنجال یافته اند استفاده کرده اند.
البته نمایندگانی که معمولا غایبند و در مرخصی و ماموریت به سر میبرند و یا نمایندگانی را که بود و نبودشان در مجلس یکسان است و وجودشان به اندازه یک صندلی یا خودکار فایده ندارد را به جنجال آفرینی چه کار؟ و شاید برهمین اساس معتقدند که مجلس هفتم مجلسی بدون جنجال بود!
مجلس هفتم با نام اصولگرایی بر سر کار آمد اما آنچنان که معدودی مجلس را به میدان جنگ قدرت خود تبدیل کردند معدودی نیز اصولگرا باقیماندند تا جور بقیه را کشیده تا حداقل در تاریخ مصداقی برای اصولگرا بودن مجلس هفتم باشند.
اما شکی نیست که مجلس هفتمی ها نیز همچون قبلی ها از اصول عدول کردند تا همگان همچنان در آرزوی مجلسی آرمانی به انتظار مجلس هشتم بنشینند!

وبگردی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی - مدیر مسئول کیهان در حالی مدعی است که سیستم «مکینتاش» بیش از ۴۰ سال است که در کیهان مورد استفاده قرار می‌گیرد که این سیستم اساسا از سال ۱۹۸۴ یعنی ۵ سال پس از انقلاب تولید و نمی‌توانسته است زودتر از این تاریخ در کیهان مورد استفاده قرار گیرد.
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ /  دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ...
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ / دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ... - اخیراً رئیس جمهور حسن روحانی در توضیح علت قاچاق گفته است: علت قاچاق ارزانی است، وقتی جنسی در داخل ارزان است و در خارج گران، خود به خود قاچاق آن به خارج صورت می گیرد. به عنوان مثال چون الان گوشت در عراق گران تر از ایران است، از کشورمان به آنجا قاچاق می شود. درباره قاچاق بنزین نیز همین موضوع مصداق دارد.
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است - مشکل تولید فقط به سطح فناوری مربوط نیست. ما می‌توانیم یک وسیله و کالای باکیفیت بالا را تولید کنیم، ولی با قیمت بسیار گران که خریداری نخواهد داشت. در واقع اگر بتوانیم چنین کالایی را وارد کنیم در مقایسه با تولید آن به شدت به‌صرفه است. ولی در جریان تولید موشک با وضعیت دیگری مواجهیم. اول اینکه موشک را بدون قید و شرط نمی‌فروشند یا برخی کشور‌ها به دلایل امنیتی علاقه ندارند که در تامین نیازشان به این کالا‌ها…
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد - برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شب گذشته با حضور عادل پیغامی اقتصاددان و سیداحسان خاندوزی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.
کپی‌برداری «عین‌به‌عین»
کپی‌برداری «عین‌به‌عین» - انتظار می‌رفت که علیخانی هم در قسمت اول برنامه «عصرجدید» به کپی بودن «عین‌به‌عین» برنامه‌اش و شباهت آن با برنامه مشهور «گات تلنت‌ آمریکایی» اشاره کند و در مقایسه‌ای از ویژگی‌های احتمالاً متفاوت نسخه ایرانی این برنامه بگوید؛ علیخانی اما ترجیح داد در این زمینه حرفی نزند!
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان - مراسم استقبال از رئیس جمهور در سفر به استان هرمزگان.
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی!
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی! - در ویدیویی که در فضای مجازی داغ شده شاهد پخش کیک 40 سالگی جمهوری اسلامی
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.