شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ / Saturday, 23 February, 2019

هنریک تمرز (وزنه برداری)


هنریک تمرز (وزنه برداری)
هنریک تمرز در هفتم خرداد ماه ۱۳۱۴ در ارومیه، در یک خانواده فرهیخته متولد شد.
از ۱۴ سالگی به وزنه برداری روی آورد و پس از چند سال تلاش به مجموع ۵/۲۶۲ کیلوگرم در دسته پروزن دست یافت. به علت اینکه از هفت سالگی ورزش های مختلف را تجربه کده بود، اندامی ورزیده و مناسب داشت که سبب شد خیلی زود و در ۲۱ سالگی به تیم ملی وزنه برداری راه یابد. در این سال او در دسته سبک وزن (۵/۶۷ کیلوگرم) به همراه شادروان نامجو در خروس وزن، حسین زرینی در پر وزن، ابراهیم پیروی در میان وزن، جلال منصوری در نیمه سنگین، محمدحسین رهنوردی در میان سنگین و فیروز پژهان در سنگین وزن، در المپیک ۱۹۵۶ ملبورن حضور یافت.
در جریان بازی های ملبورن، تمرز که جوان ترین عضو تیم به حساب می آمد با مجموع ۳۶۵ کیلوگرم به مقام پنجم المپیک دست یافت. او در جریان این مسابقات موفق به شکست رکورد «تامی کونو» قهرمان المپیک قبل شد.
● کارنامه هنریک تمرز به عنوان وزنه بردار
▪ ۱۹۵۶(بازی های المپیک ملبورن) : مقام پنجم با حد نصاب ۳۶۵ کیلوگرم
▪ ۱۹۵۷ (مسابقه های قهرمانی جهان - تهران) : نفر پنجم با حد نصاب ۳۶۰ کیلوگرم (تیم ایران سوم جهان شد)
▪ ۱۹۵۷ (مسابقه های قهرمانی آسیا- همزمان با رقابت های جهانی) : مدال نقره با مجموع ۳۶۰ کیلوگرم
▪ ۱۹۵۸ (مسابقه های قهرمانی جهان - استکهلم) : مدال برنز با حد نصاب ۵/۳۷۵ کیلوگرم در سه حرکت پرس، یک ضرب و دو ضرب
▪ ۱۹۵۸ (بازی هایی آسیایی توکیو) : برنده مدال برنز با حد نصاب ۳۷۰ کیلوگرم
▪ ۱۹۵۹ (مسابقه های قهرمانی جهان - ورشو) : مقام چهارم با حد نصاب ۵/۳۵۲ کیلوگرم
▪ ۱۹۶۰ (بازی های المپیک رم) : ثبت حد نصاب ۵/۳۶۷ کیلوگرم - تمرز در این رقابت ها بیمار بود
▪ ۱۹۶۱ (مسابقه های قهرمانی جهان - وین) : مقام پنجم با رکورد ۳۷۵ کیلوگرم (تیم ایران هفتم شد)
▪ ۱۹۶۲ (مسابقه های قهرمانی جهان - بوداپست) : مقام پنجم با حد نصاب ۳۷۵ کیلوگرم (تیم ایران هفتم شد)
▪ ۱۹۶۳ (مسابقه های قهرمانی جهان - استکهلم) : مقام هشتم با حد نصاب ۳۷۵ کیلوگرم
پنج سال پس از باز نشستگی، تمرز به عنوان سر مربی تیم ملی وزنه برداری به موفقیتی بزرگ دست یافت. شاگردان وی در بازی های المپیک ۱۹۶۸ مکزیکوسیتی به یک مدال طلا (محمد نصیری در خروس وزن) و یک مدال نقره (پرویز جلایر در سبک وزن) دست یافتند.
تمرز به دلیل استعداد درخشان و علاقه به مطالعه و تحقیق از سال ۱۳۴۳ به عنوان مفسر و کارشناس وزنه برداری در کیهان ورزشی قلم می زد که تا زمان وفاتش این همکاری ادامه داشت. همچنین از وی تالیفاتی در مورد رشته وزنه برداری بر جای مانده است. در روز شنبه نوزدهم آبانماه ۱۳۷۵، هنریک تمرز پس از سال ها تلاش برای شکوفایی وزنه برداری ایران در گذشت.


منبع : سایت پارس اسپورت

مطالب مرتبط

نظم، حلقه مفقوده موفقیت

نظم، حلقه مفقوده موفقیت
اگرچه کسب ۳ سهمیه برای حضور در بازیهای المپیک پکن، بخشی از خواسته های علاقه مندان و دست اندرکاران وزنه برداری ایران را در هفتاد و ششمین دوره مسابقه های جهانی وزنه برداری در شهر چیانگ های تایلند برآورده ساخت اما کارشناسان این رشته ورزشی توقع بیشتری نسبت به عملکرد بهتر و با نظم تر کادر فنی و مربیان و حمیت بیشتر ملی پوشان داشتند.
تیم وزنه برداری ایران درست یک سال پس از آن اتفاق ناگوار دوپینگ و محروم شدن چند تن از بهترین و مستعدترین وزنه برداران ایران، این بار در سال ۲۰۰۷ با یک تیم کاملاً متحول شده چه از لحاظ ورزشکار و چه از لحاظ کادر فنی و مربیان قدم به آوردگاه جهانی گذاشت. از تیم پیشین ایران هم تنها حسین رضازاده و اصغر ابراهیمی برای تیم جدید به ارث رسیده بودند که ابراهیمی به علت یک مصدومیت طولانی نتوانست در مسابقه های جهانی حضور یابد و رضازاده هم به بهانه مصدومیت از رقابت در تایلند سر باز زد. بدین ترتیب تیم ایران با صد در صد تحول حداقل نسبت به ۲ سال پیش به مسابقه های جهانی رفت. این در شرایطی بود که مهمترین اولویت و هدف این تیم کسب سهمیه المپیک پکن بود، اگرچه تیم ایران نیمی از امتیازهای کسب سهمیه را در دومینیکن ۲۰۰۶ از دست داده بود اما باز هم هدف، تلاش هرچه بیشتر برای کسب سهمیه المپیک بود.
● عملکرد تیم ایران در مسابقه های جهانی
از میان وزنه برداران حاضر در اردوی تیم ملی، سرانجام ۱۰ نفر انتخاب شدند که در تایلند حضور یابند و براساس رکوردها ۸ نفر از آنها در رقابت ها شرکت کنند. از همان ابتدا و پس از مشخص شدن حریفان ورزشکاران ایرانی در گروه های مختلف، معلوم شد که شانسی برای کسب مدال نداریم. با این حال ۸ وزنه بردار تیم ایران - فلاحتی نژاد و مرادی در ۷۷ کیلوگرم، قربانی و سرلک در ۸۵ کیلوگرم، بیرانوند و شاه محمدی در ۱۰۵ کیلوگرم و به همراه صالحی و شریفی در ۱۰۵+ کیلوگرم - به روی تخته رفتند و در این میان بهترین نتیجه تیم ایران توسط رشید شریفی کسب شد که هشتم شد.
در بخش تیمی در مجموع ۲ سال مسابقه های جهانی وزنه برداری در مکان بیست و دوم قرار گرفتیم که نتیجه آن کسب ۳ سهمیه برای حضور در بازیهای المپیک پکن بود. در بخش تیمی درست است که توقع آنچنان بیشتری از تیم ایران نبود اما باید در بخش انفرادی بهتر کار می کردیم.
این موضوعی است که بسیاری از کارشناسان وزنه برداری بر آن تأکید دارند. درست است که وزنه برداران تیم ایران در بخش انفرادی تلاش زیادی کردند اما باید قبول کنیم که این همه تلاش آنها نبود و می توانستند بهتر از این هم باشند و باز هم درست است که برخی دست اندرکاران، افت های ۱۰ تا ۲۰ کیلوگرمی وزنه برداران در رکوردهای شان را به حساب کم تجربگی و جو سنگین مسابقه ها می گذارند اما چنین تفاوت زیادی بین رکوردهای تمرینی و مسابقه ای وزنه برداران حتی رییس فدراسیون وزنه برداری را هم در شهر محل برگزاری مسابقه ها دچار یأس و عصبانیت کرده بود.
به طور کلی در مورد عملکرد تیم ایران در چیانگ های باید گفت هیچ کدام از آگاهان احوال تیم های ملی وزنه برداری توقع کسب مدال را از این تیم بدون رضازاده نداشتند اما حداقل توقع این بود که وزنه برداران در مهار وزنه های انتخابی که فاصله زیادی با رکوردهای اصلی شان داشت، موفق باشند.
● نقش کادر فنی و مربیان
کادر فنی و مربیان تیم ملی وزنه برداری بزرگسالان از یک سال گذشته تاکنون ترکیبی از پیشکسوتان باتجربه، مربیان جوان و باتجربه کار در کنار مربیان بزرگ و قهرمانان جوان و کم تجربه در عرصه مربیگری بوده که در کنار هم به تمرین و هدایت وزنه برداران می پرداختند. از این تیم فنی، نصرالله دهنوی به عنوان باتجربه ترین عضو کادر فنی و مدیر تیم های ملی در چیانگ های تایلند غایب بود که خود این موضوع انتقادی جدی به اوست.
درست است که دهنوی با حضور مداوم در تمرین ها تلاش زیادی برای رشد وزنه برداران کرده اما توقع بود با توجه به برخی جریان ها و اتفاق ها در اردوی تمرینی تیم های ملی با نظارت و دقت بیشتری عمل کند. از طرفی دیگر حضور او در محل برگزاری مسابقه های جهانی سال ۲۰۰۷ تا حدودی لازم و ضروری بود. به طور حتم حضور او در کنار تیم نه تنها مفید بود بلکه باعث انسجام هرچه بیشتر کادر مربیان و ورزشکاران تیم هم می شد. از دهنوی که بگذریم به بهمن زارع سرمربی تیم ملی بزرگسالان می رسیم. البته در مورد نحوه هدایت و مدیریت او هم شاید برخی انتقادها باشد که می توان آنها را به صورت مصداقی بیان کرد اما زارع در مسابقه های جهانی تایلند به عنوان یک سرمربی وظیفه خود را انجام داد. انجام وظیفه ای که به خاطر شرایط حساس تیم با احتیاطی زیاد همراه شده بود.
شاید همین احتیاط و ترس او برای حذف نشدن وزنه برداران از چرخه امتیازآوری، تا حدودی معقولانه بود اما به جرأت و به تحقیق باید گفت که همین احتیاط در برخی اوقات سبب شد تا برخی وزنه برداران از طرف دیگر بام بر زمین بیفتند. این احتیاط هم نقش اساسی در عملکرد انفرادی وزنه برداران داشت. با این حال در نگاه کلی زارع در تایلند عملکرد مناسبی را داشت و می تواند در آینده بهتر هم شود به شرطی که خود او به دور از حاشیه ها کمال گرا باشد.
از زارع هم بگذریم نوبت به مربیان تیم و دستیاران زارع می رسد. در یک سال اخیر و به ویژه در این مسابقه ها در کنار زارع ۲ قهرمان جوان و بازنشسته حضور داشتند؛ کوروش باقری بهترین وزنه بردار سال ۲۰۰۱ و سیدهادی پانزوان از قهرمانان سال های پیش آسیا در وزن ۸۵ کیلوگرم. در مورد این ۲ نفر که باید به پیشینه قهرمانی آنها احترام گذاشت، نمی توان همچون زارع به آنها نمره قبولی داد. یعنی عملکرد این ۲ کمک مربی تیم ملی وزنه برداری نشان می داد که هنوز به آن پختگی و تکامل که یک مربی ملی باید داشته باشد، نرسیده اند. گرچه اطلاعات آنها در زمینه فنی وزنه برداری شاید زیاد باشد اما آنها برای تبدیل شدن به یک مربی ملی به توجه به نظم و انضباط تیمی، دیسیپلین عمومی، نگرش مثبت به همه ابزارهای توسعه ای و استمداد از آنها و از همه مهمتر زمان نیاز دارند.
البته تیم فنی ایران یک مشاور در اختیار داشت که کوچکترین استفاده ای از این مشاور نبرد. لیوانتسی هانچارنکا مربی سابق تیم های مختلف امریکای مرکزی و جنوبی و اهل کشور بلاروس مشاور تیم ایران بود که در چیانگ های تایلند حضور داشت و در همه مسابقه ها حاضر می شد اما هیچ بهره ای از این مربی برده نشد که هنوز هم در این مدت گذشته پس از پایان مسابقه ها پاسخ قابل قبولی از سوی کادر فنی ارایه نشده است. البته چندی پیش مدیر تیم های ملی در این زمینه گفت که هانچارنکا مربی خوبی نیست! به هر حال این عملکرد کادر فنی و مربیان تیم ایران بود و از آن می شود در مورد برداشت های مختلف نسبت به عملکرد تیم استفاده کرد.
● نقش ورزشکاران
در حقیقت ورزشکاران در هر تیمی تابع مربیان و سرپرستان خود هستند. در بخش فنی ورزشکاران در وزنه برداری وابستگی بیشتری به مربیان دارند چرا که در حین مسابقه ها مربیان باید تشخیص های خود نسبت به شرایط مسابقه و وزنه های انتخابی وزنه برداران را تعیین کنند. پس در بخش فنی وزنه برداران را می توان تابع مربیان دانست. البته این موضوع در مسائل عمومی هم صادق است. در این زمینه باید گفت که وزنه برداران ایران در چیانگ های تایلند کمتر معیارهای یک تیم با نظم را داشتند. یعنی آن توقع هایی که از یک تیم منظم و هماهنگ می رود در مورد تیم ایران صادق نبود.
البته درست است که وزنه برداری یک رشته انفرادی است اما روح تیمی نقش اساسی در موفقیت ورزشکاران - حتی ورزشکاران انفرادی - دارد. از موضوع نظم و انضباط تیمی که بگذریم به عملکرد انفرادی آنها می رسیم. در تیم ایران درست است که بهترین نتیجه را رشید شریفی کسب کرد اما شاید از جمله بهترین وزنه برداران تیم فلاحتی نژاد و صالحی بودند. فلاحتی نژاد از این دیدگاه که با عنوان قهرمانی جهان خود را در اختیار تیم گذارده بود تا امتیاز کسب کنیم و صالحی برای اینکه در واقع بسیار با غیرت در صحنه رقابت کار کرد اما سایر وزنه برداران تیم یا متوسط بودند یا ضعیف.
در وزن ۷۷ کیلوگرم سهراب مرادی جوان پایین تر از حد انتظارها ظاهر شد. این موضوع را حتی خود او هم قبول داشت اما اوج ضعف تیم ایران در وزن ۸۵ کیلوگرم بود. جایی که قربانی و سرلک به هیچ وجه به انتظارها پاسخ ندادند. آنها با رکوردهایی به کار خود پایان دادند که حداقل ۲۰ کیلوگرم با رکوردهای واقعی شان فاصله داشت. وضعیت در ۱۰۵ کیلوگرم کمی بهتر بود. بیرانوند باتجربه و شاه محمدی بی تجربه در رقابت های جهانی تا حدودی به انتظارها پاسخ دادند و امتیاز قابل توجهی برای تیم کسب کردند. شریفی و صالحی هم در فوق سنگین درست است که می توانستند بهتر هم کار کنند اما عملکرد آنان چندان بد نبود. از این رهگذر چیزی که نصیب ایران شد این بود که باید در آینده بر روی ۲ موضوع نظم تیمی و حمیت ملی ورزشکاران تأکید ویژه ای داشت.

وبگردی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی - مدیر مسئول کیهان در حالی مدعی است که سیستم «مکینتاش» بیش از ۴۰ سال است که در کیهان مورد استفاده قرار می‌گیرد که این سیستم اساسا از سال ۱۹۸۴ یعنی ۵ سال پس از انقلاب تولید و نمی‌توانسته است زودتر از این تاریخ در کیهان مورد استفاده قرار گیرد.
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ /  دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ...
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ / دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ... - اخیراً رئیس جمهور حسن روحانی در توضیح علت قاچاق گفته است: علت قاچاق ارزانی است، وقتی جنسی در داخل ارزان است و در خارج گران، خود به خود قاچاق آن به خارج صورت می گیرد. به عنوان مثال چون الان گوشت در عراق گران تر از ایران است، از کشورمان به آنجا قاچاق می شود. درباره قاچاق بنزین نیز همین موضوع مصداق دارد.
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است - مشکل تولید فقط به سطح فناوری مربوط نیست. ما می‌توانیم یک وسیله و کالای باکیفیت بالا را تولید کنیم، ولی با قیمت بسیار گران که خریداری نخواهد داشت. در واقع اگر بتوانیم چنین کالایی را وارد کنیم در مقایسه با تولید آن به شدت به‌صرفه است. ولی در جریان تولید موشک با وضعیت دیگری مواجهیم. اول اینکه موشک را بدون قید و شرط نمی‌فروشند یا برخی کشور‌ها به دلایل امنیتی علاقه ندارند که در تامین نیازشان به این کالا‌ها…
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد - برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شب گذشته با حضور عادل پیغامی اقتصاددان و سیداحسان خاندوزی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.
کپی‌برداری «عین‌به‌عین»
کپی‌برداری «عین‌به‌عین» - انتظار می‌رفت که علیخانی هم در قسمت اول برنامه «عصرجدید» به کپی بودن «عین‌به‌عین» برنامه‌اش و شباهت آن با برنامه مشهور «گات تلنت‌ آمریکایی» اشاره کند و در مقایسه‌ای از ویژگی‌های احتمالاً متفاوت نسخه ایرانی این برنامه بگوید؛ علیخانی اما ترجیح داد در این زمینه حرفی نزند!
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان - مراسم استقبال از رئیس جمهور در سفر به استان هرمزگان.
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی!
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی! - در ویدیویی که در فضای مجازی داغ شده شاهد پخش کیک 40 سالگی جمهوری اسلامی
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.