شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ / Saturday, 23 February, 2019

مردانی که جام را بالای سر بردند


مردانی که جام را بالای سر بردند
اولین دوره رقابت های جام حذفی کشور در سال ۵۵ با حضور ۳۲ تیم برگزار شد که در آن مسابقات تیم ملوان به عنوان قهرمانی دست یافت تا اولین قهرمان جام لقب بگیرد. تیم ملوان با برتری مقابل نیروی اهواز، صنعت نفت آبادان و شهباز در نیمه نهایی رستاخیز خرمشهر را مغلوب کرد و راهی فینال شد. تیم تراکتورسازی نیز تیم پاس را در نیمه نهایی در ضربات پنالتی مغلوب کرد تا به فینال برسد. بازی پایانی در سوم دی ماه ۱۳۵۵ در استادیوم شیرودی برگزار شد که طی آن ملوان موفق شد با نتیجه ۴ بر یک تراکتورسازی را در هم بکوبد و با اقتدار قهرمان نخستین دوره جام حذفی کشور شود. در دیداری که محمد صالحی قضاوت آن را بر عهده داشت عزیز اسپندار و علی نیاکانی هر کدام دو گل برای ملوان به ثمر رساندند و عبدالله محسنی برای تراکتورسازی گلزنی کرد.
بهمن صالح نیا سر مربی وقت ملوان بود و محمد بیاتی نیز هدایت تراکتورسازی را برعهده داشت. در دومین دوره این رقابت ها در سال ۵۶ دو تیم هما و استقلال با برتری برابر حریفان به دیدار پایانی راه یافتند. در این دیدار که در ۱۲/۴/۵۷ برگزار شد استقلال به رهبری جکیچ با گل های پرویز مظلومی و هادی نراقی دو بر صفر هما را شکست داد و قهرمان شد. اما در دوره سوم این رقابت ها که با ۹ سال وقفه به علت انقلاب اسلامی و همچنین جنگ تحمیلی عراق علیه ایران در سال ۶۵ برگزار شد ملوان در دیدار پایانی با دو گل مرحوم سیروس قایقران و محمد احمدزاده خیبر خرم آباد را مغلوب کرد و برای دومین بار قهرمان جام حذفی کشور شد. اما در سال ۶۶ تیم پرسپولیس هم قهرمانی جام حذفی را تجربه کرد و پس از برتری سه بر صفر در نیمه نهایی برابر دارایی در فینال حریف ملوان انزلی شد. در دیدار رفت در تهران محمد حسین انصاری فرد تک گل پرسپولیس را به ثمر رساند تا با تساوی بدون گل در دیدار برگشت که باز هم در تهران برگزار شد قهرمانی به پرسپولیس برسد. در سال ۶۷ پرسپولیس در مرحله یک چهارم نهایی در ضربات پنالتی استقلال را حذف کرد اما در نیمه نهایی در مجموع دو دیدار ۴ بر ۳ مغلوب شاهین اهواز شد تا این تیم حریف ملوان در فینال باشد. دیدار رفت را سه بر یک ملوان انزلی برد اما پیروزی ۴ بر صفر بازی برگشت قهرمانی را به شاهین اهواز داد تا این تیم هم به جمع قهرمانان ایران بپیوندد.
در سال ۶۹ تیم ملوان در پنجمین فینال خود با برتری در ضربات پنالتی برابر استقلال در تهران به سومین قهرمانی خود در جام حذفی دست یافت. ملوان در نیمه نهایی در حالی که بازی رفت را دو بر یک به پرسپولیس واگذار کرده بود در دیدار برگشت با دو گل فراموش ناشدنی مرحوم سیروس قایقران که هر دو از روی ضربات کاشته بود در آخرین روز سال ۶۹ دو بر صفر پرسپولیس را مغلوب کرد و به فینال رسید. در فینال که به صورت تک بازی و در تهران برگزار شد، پس از تساوی بدون گل، ملوان ۶ بر ۵ در ضربات پنالتی قهرمان شد. در سال ۷۰ ملوان برای ششمین بار در طول ۷ دوره جام حذفی به فینال راه یافت اما پرسپولیس با گل های محسن عاشوری و ناصر محمدخانی ملوان را در آخرین فینال تاریخ باشگاهش ناکام گذارد و خود برای دومین بار قهرمان شد تا سال بعد نماینده ایران در اولین دوره جام در جام آسیا باشد که با قهرمانی پرسپولیس نیز همراه شد.
تیم سایپا در سال ۷۱ با قهرمانی در جام حذفی به عنوان اولین تیم توانست دو جام حذفی و لیگ را در یک سال توامان کسب کند. در دیدارهای پایانی سایپا موفق شد به لطف گل زده در خانه حریف (صفر- صفر در تهران و ۱-۱ در اهواز) مقابل جنوب اهواز پیروز شود. در فینال جام ۷۳ تیم بهمن که در دیدار رفت با یک گل مغلوب تراکتورسازی تبریز شده بود در بازی برگشت با دو گل امیرهوشنگ شریفی و اکبر آبسالان به برتری رسید و جشن قهرمانی گرفت. در جام حذفی سال ۷۴ تیم استقلال برای دومین بار قهرمان شد. استقلال در دیدار رفت در شیراز سه بر یک برق را مغلوب کرد و با برتری دو بر صفر با گل های امیر قلعه نویی در دیدار برگشت در تهران جشن قهرمانی گرفت تا پس از سال ها بدون جام نماند.
تیم برق که در سال ۷۴ با شکست برابر استقلال در کسب جام ناکام مانده بود در سال ۷۵به همراه بهمن به فینال رسید که پس از تساوی بدون گل در ضربات پنالتی ۴ بر ۲ پیروز شد و به مقام قهرمانی دست یافت.
در سال ۷۷ تیم پرسپولیس پس از غلبه بر بهپاک بهشهر، پلی اکریل و سپاهان اصفهان در نیمه نهایی استقلال اهواز را شکست داد تا در فینال مقابل استقلال قرار بگیرد. استقلال نیز در نیمه نهایی با تک گل فرد ملکیان پاس را شکست داده بود. در بازی که در ۲۰/۴/۷۸ برگزار شد پرسپولیس با گل های مهدی هاشمی نسب و افشین پیروانی در مقابل تک گل سهراب بختیاری زاده مقابل استقلال پیروز شد و برای سومین بار جام حذفی را تصاحب کرد. پرسپولیس که در لیگ آزادگان همان فصل نیز قهرمان شده بود با این قهرمانی به همراه سایپا تنها تیم هایی هستند که در یک فصل به دو قهرمانی دست یافته اند. در جام ۷۸ استقلال در نیمه نهایی با دو گل داریوش یزدانی دو بر یک سایپا را مغلوب کرد تا در ۲۷ خرداد ۷۹ در فینال برابر بهمن قرار بگیرد که در پایان استقلال با دو گل محمد نوازی و تک گل علی لطیفی در مقابل تک گل رضا جباری برای بهمن سه بر یک این تیم را مغلوب کرد تا به عنوان سومین تیم پس از ملوان و پرسپولیس به سومین قهرمان جام حذفی خود دست یابد. در سال ۷۹ فجر سپاسی با نتایج یک بر صفر و دو بر یک در شیراز و اصفهان ذوب آهن را مغلوب کرد تا پس از برق شیراز برای دومین بار جام را به شیراز ببرد.
در سال ۸۰ استقلال که در لیگ در هفته پایانی جام قهرمانی را به پرسپولیس واگذار کرده بود عزم خود را با امیر قلعه نویی برای قهرمانی جزم کرد و به این عنوان برای چهارمین بار دست یافت تا آخرین نماینده ایران در جام در جام آسیا باشد. استقلال پس از عبور از سد لشگر ۳۰ گرگان و ذوب آهن در نیمه نهایی با احتساب گل زده بیشتر در خانه حریف ( ۴ بر ۲ در اصفهان و۳ بر یک در تهران) برابر سپاهان پیروز شد و به فینال راه یافت تا در مقابل فجر سپاسی صف آرایی کند. برتری دو بر یک در شیراز و تساوی دو- دو در تهران حکم به قهرمانی استقلال داد. فینالیست های جام حذفی ۷۹ بار دیگر در سال ۸۱ نیز به فینال رسیدند اما این بار ذوب آهن بود که فجر سپاسی را در سومین حضور پیاپی اش در فینال ناکام گذاشت تا در سالی که سپاهان قهرمان لیگ برتر شده بود ذوب آهنی ها نیز از حریف همشهری خود عقب نمانند و برای نخستین بار صاحب جام شوند. هر دو دیدار فینال در اصفهان و شیراز با تساوی ۲-۲ به پایان رسید تا ضربات پنالتی در شیراز ذوب آهن را به عنوان قهرمان معرفی کند.
در جام ۸۲ سپاهان پس از برتری در نیمه نهایی مقابل همشهری خود ذوب آهن در ضربات پنالتی، در فینال برابر استقلالی قرار گرفت که با قرعه یی مناسب در مسیری تقریباً ساده به فینال رسیده بود و موفق شد با پیروزی های ۳ بر ۲ در اصفهان و ۲ بر صفر در تهران با اقتدار قهرمان جام حذفی شود تا برای دومین بار متوالی در سوپرجام آسیا نماینده ایران باشد و جام حذفی را نیز در کنار قهرمانی لیگ در ویترین افتخارات خود داشته باشد. سال ۸۳ صبا در بازی رفت و برگشت کاری کرد تا در استادیوم ثامن مشهد جلوی چشم تماشاگران ابومسلم جشن قهرمانی بگیرد. سال ۸۴ هم پرسپولیس با اشتباه مسعود مرادی در ندیدن خطای پنالتی روی فوروارد، جام را به سپاهان داد و البته پارسال هم آنها در فینال صباباتری را بردند و قهرمان شدند.


منبع : روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط

تیم ملی فوتبال به بهشت می‌رود!

تیم ملی فوتبال به بهشت می‌رود!
تیم ملی فوتبال کشورمان در شرایطی دشوار قرار گرفته و این شرایط بی‌شباهت به اوضاع و احوال تیم ملی در مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان نیست.
در آن بازی‌ها نیز تیم ملی در دو بازی خارج از خانه مقابل اردن و قطر باید پیروز می‌شد تا به مرحله دوم راه می‌یافت و اتفاقاً در هر دو بازی نیز این اتفاق شیرین افتاد. در آن دوره علی دایی خود به عنوان بازیکن و کاپیتان همراه تیم ملی بود و امروز او سرمربی تیم ملی است. بدون شک شرایطی که امروز دایی دارد به مراتب دشوارتر از ۴ سال پیش است و فشارها روی او زیادتر هر زمان دیگر است.
واقعیت اینجاست که تیم ما همواره در مرحله اول دشواری‌های زیادتری به نسبت مرحله دوم داشته، چرا که تیم‌های کوچک عربی حاشیه خلیج‌فارس دردسرهایی را برای ما بوجود می‌آورند. با این وجود هنوز هم بر این باوریم که با پیروزی در دو بازی آینده احتمالا قادر به صعود از این مرحله خواهیم بود چرا که بارها این مسیرهای سخت را با پیروزی پشت‌سر گذاشته‌ایم. بازی با سوریه در دمشق و بازی با کویت در تهران فراروی ملی‌پوشان فوتبال ما است و آنها باید از هم‌اکنون به فکر پیروزی و کسب ۶ امتیاز در دو بازی آینده باشند. تیم ملی باید بازی دیشب خود مقابل امارات را فراموش کند و همچنان به آینده‌ای روشن چشم داشته باشد.
● در راه اسپانیا
تیم ملی فوتبال کشورمان دهه آخر تیرماه اردوی اروپایی خود را در کمپ اختصاصی ماربلا (اردوگاه بهشت) اسپانیا برپا خواهد کرد.براساس برنامه‌ریزی انجام شده از سوی فدراسیون فوتبال تیم ملی کشورمان پس ازپایان مرحله سوم رقابت‌های مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۰ در قاره آسیا، از ۲۰ تا ۳۰ تیرماه اردوی ۱۰ روزه‌ای را در کمپ اختصاصی و مجهز ماربلای اسپانیا برپا خواهد کرد.این کمپ سطح دریا از تجهیزات مدرن بدنسازی و امکانات فیزیوتراپی و تمرینی برخوردار است که اغلب تیم‌های مطرح اروپایی نظیر آرسنال، چلسی، فیورنتینا، بایرن‌مونیخ، زسکا مسکو و... اردوهای سالانه و پیش از آغاز فصل خود را در این محل برگزارمی‌کنند.
● علی دایی: باید تیم را جمع و جور کنیم
علی دایی گفت: مقابل امارات بهترین بازی خود را انجام دادیم و شایسته پیروزی بودیم.
سرمربی ‌تیم ملی فوتبال پس از توقف ایران در دیدار خانگی مقابل امارات اظهار کرد: بازی بسیار خوبی‌ انجام دادیم و فرصت‌های گلزنی بسیاری داشتیم اما نتوانستیم از فرصت‌هایمان استفاده کنیم و به دلیل بی‌دقتی بازی مساوی شد. وی درباره استفاده نکردن از محسن خلیلی از ابتدای بازی گفت: به نظر من «خلیلی» نباید از ابتدا به میدان می‌رفت و معتقدم بهترین بازیکنان را به زمین فرستادم. درباره نیکبخت واحدی نیز همین نظر را دارم و معتقدم بازیکنانی که به زمین فرستاده بودم بسیار خوب کار کردند، از جمله احسان حاج‌صفی و رضا عنایتی که البته پیش از این بازی‌های خوبی ‌انجام داده بودند. سرمربی ‌تیم ملی در ادامه گفت: با توجه به زمان و امکاناتی که تا امروز در اختیار داشتیم معتقدم بازی خوبی‌ انجام دادیم و حتی شایسته پیروزی بودیم. در هر صورت از همین امروز آماده بازی‌های بعدی هستیم. علی دایی در ادامه تاکید کرد: ما به صعود از گروه امیدوار هستیم و باید تیم را به‌زودی جمع و جور کنیم تا بتوانیم موفق شویم.
● صعود سه پله‌ای ایران
تازه‌ترین رده‌بندی فیفا اعلام شد که طی آن تیم ملی فوتبال کشورمان با سه پله صعود در جایگاه چهل و هشتم تیم‌های فوتبال جهان قرار گرفت. تیم ملی فوتبال کشورمان با کسب ۶۰۳ امتیاز، نسبت به رده‌بندی ماه قبل، سه پله صعود کرده و در رده چهل و هشتم تیم‌های ملی فوتبال جهان قرار گرفته است.تیم ملی فوتبال آرژانتین نیز همچنان در صدر این رده‌بندی قرار دارد و تیم‌های برزیل و ایتالیا را در تعقیب خود می‌بیند.استرالیا با ۸ پله صعود در این رده‌بندی، بالاتر از ژاپن و کره‌جنوبی‌ به عنوان برترین تیم آسیایی قرار گرفته است. تیم ملی فوتبال کشورمان نیز در جایگاه چهارم این رده‌بندی قرار دارد.
● تیم ملی امشب می‌آید، چهارشنبه می‌رود
تیم ملی ایران پس از دیدار برابر امارات از شهر العین به دوبی رفته و پس از برگزاری یک جلسه تمرین در این شهر، به ایران باز می‌گردد. تیم ملی کشورمان پس از دیدار دیشب برابر تیم ملی امارات در شهر العین ماند و صبح امروز با یک دستگاه اتوبوس به دوبی رفت که پس از برگزاری یک جلسه تمرین در زمین باشگاه ایرانیان، ساعت ۲۲:۳۰ دقیقه امشب با پرواز ایران ایر به تهران باز می‌گردد.از روز دوشنبه هم تیم ملی تمرینات خود را در کمپ تیم‌های ملی آغاز می‌کند و چهارشنبه تهران را به مقصد دمشق ترک می‌کند تا دو جلسه تمرین آخر خود را پیش از دیدار با سوریه، در این کشور برگزار کند.ملی پوشان کشورمان پس از دیدار با سوریه در روز شنبه بیست و پنجم خردادماه، بامداد یکشنبه از دمشق به دوبی می‌روند و یک روز را در این شهر به استراحت و گردش می‌پردازند و عصر همان روز با پروازی مستقیم به تهران باز می‌گردند.پس از ورود به ایران تمرینات تیم ملی در کمپ تیم‌های ملی تا دیدار با کویت که روز دوم تیرماه در ورزشگاه آزادی برگزار می‌شود، ادامه پیدا می‌کند که برنامه این تمرینات پس از بازگشت تیم ملی از سوریه اعلام خواهد شد.

وبگردی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی - مدیر مسئول کیهان در حالی مدعی است که سیستم «مکینتاش» بیش از ۴۰ سال است که در کیهان مورد استفاده قرار می‌گیرد که این سیستم اساسا از سال ۱۹۸۴ یعنی ۵ سال پس از انقلاب تولید و نمی‌توانسته است زودتر از این تاریخ در کیهان مورد استفاده قرار گیرد.
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ /  دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ...
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ / دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ... - اخیراً رئیس جمهور حسن روحانی در توضیح علت قاچاق گفته است: علت قاچاق ارزانی است، وقتی جنسی در داخل ارزان است و در خارج گران، خود به خود قاچاق آن به خارج صورت می گیرد. به عنوان مثال چون الان گوشت در عراق گران تر از ایران است، از کشورمان به آنجا قاچاق می شود. درباره قاچاق بنزین نیز همین موضوع مصداق دارد.
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است - مشکل تولید فقط به سطح فناوری مربوط نیست. ما می‌توانیم یک وسیله و کالای باکیفیت بالا را تولید کنیم، ولی با قیمت بسیار گران که خریداری نخواهد داشت. در واقع اگر بتوانیم چنین کالایی را وارد کنیم در مقایسه با تولید آن به شدت به‌صرفه است. ولی در جریان تولید موشک با وضعیت دیگری مواجهیم. اول اینکه موشک را بدون قید و شرط نمی‌فروشند یا برخی کشور‌ها به دلایل امنیتی علاقه ندارند که در تامین نیازشان به این کالا‌ها…
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد - برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شب گذشته با حضور عادل پیغامی اقتصاددان و سیداحسان خاندوزی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.
کپی‌برداری «عین‌به‌عین»
کپی‌برداری «عین‌به‌عین» - انتظار می‌رفت که علیخانی هم در قسمت اول برنامه «عصرجدید» به کپی بودن «عین‌به‌عین» برنامه‌اش و شباهت آن با برنامه مشهور «گات تلنت‌ آمریکایی» اشاره کند و در مقایسه‌ای از ویژگی‌های احتمالاً متفاوت نسخه ایرانی این برنامه بگوید؛ علیخانی اما ترجیح داد در این زمینه حرفی نزند!
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان - مراسم استقبال از رئیس جمهور در سفر به استان هرمزگان.
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی!
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی! - در ویدیویی که در فضای مجازی داغ شده شاهد پخش کیک 40 سالگی جمهوری اسلامی
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.