دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ / Monday, 16 July, 2018

یونان وارد بازی جهانی می‌شود


یونان وارد بازی جهانی می‌شود
یونان یکی از کشور‌های منحصر به فرد در زمینه استفاده از اقتصاد طبیعی است.بخش قابل توجهی از انرژی دنیا در خاورمیانه، آفریقای شمالی و منطقه دریای خزر تولید می‌شود.این در حالی است که دریای اژه و مدیترانه غربی تنها برای انتقال انرژی مورد استفاده قرار می‌گیرند. کشور یونان یک تولید‌کننده و مصرف‌کننده معمولی است که قطب توسعه انرژی بین غرب و شرق محسوب می‌شود.
در حال حاضر یونان بیش از ۷۰ درصد نیاز انرژی خود را از طریق واردات تأمین می‌کند. تنها انرژی قابل اطمینان این کشور ذغال سنگ است که ۸۵ درصد از تولیدات برق داخلی یونان را پوشش می‌دهد.
در چند سال گذشته دولت یونان از طرح‌هایی برای بهره‌برداری از منابع انرژی تجدید شدنی نظیر انرژی خورشیدی و انرژی بادی خبر داد.
طبق گزارش‌های وزارت عمران و توسعه، طرح‌های این کشور برای استفاده از انرژی خورشیدی با سرمایه‌گذاری معادل ۵ میلیون یورو تا سال ۲۰۲۰ پیش‌بینی شده است. هم اکنون شرکت‌های تخصصی خارجی (به‌خصوص شرکت‌های آلمان) آمادگی دارند که دفاتر خود را در این بازار جدید ایجاد کنند.
طبق برنامه‌ریزی‌ها، پس از ۱۰ سال، ۷ درصد از نیاز انرژی این کشور باید از طریق انرژی خورشیدی تأمین شود. این میزان در طول چند دهه آینده به بیش از ۳۰ درصد خواهد رسید که این مقدار به فراوانی تابش خورشید در طول سال وابسته است. در جنوب یونان فراوانی تابش به بیش از ۳ هزار ساعت در سال می‌رسد.
انرژی بادی نیز می‌تواند ۱۵ درصد از نیاز این کشور را بر طرف سازد. ساخت نیروگاه‌های بادی در مکان‌های مناسب مختلفی آغاز شده است.
درصورتی‌که سوخت طبیعی، ژئو متریک و انرژی موجی نیز اضافه شود، کشور یونان قادر خواهد بود تا اواسط قرن ۲۱ به تولیدکننده مستقل انرژی تبدیل شود. در این حالت دیگر نیازی به وارد کردن انرژی نبوده و همچنین می‌تواند در مقابل خطرات تجزیه زیست‌محیطی و گسترش کویر مقاومت کند.
نفت نیز یکی از موضوعات مهم است. حدود ۶۰ درصد از انرژی مصرفی سالانه یونان از نفت وارداتی تأمین می‌شود. یونان مقدار کمی تولیدات نفت نیز دارد که در میدان نفتی کاوالا در شمال این کشور تولید می‌شود. سهم یونان از گاز طبیعی به‌عنوان یک منبع در حال گسترش، تنها ۷ درصد است.
تولید نفت در یونان ۶۵۰۰ بشکه در روز است درحالی‌که مصرف روزانه این کشور ۴۵۰ هزار بشکه است. این مسئله تدوین راهبرد انرژی بر پایه تولید داخلی را برای یونان غیرممکن می‌سازد.
از این رو، این کشور ناچار است برای رفع نیاز‌های خود به مشارکت با شرکت‌ها و کشور‌هایی که اراضی یونان را به جاده ترانزیتی برای ظهور شبکه‌های انرژی تبدیل می‌کنند، اعتماد داشته باشد.
توافقنامه خط لوله بورگز- الکساندروپلی با ظرفیت انتقال ۳۰ میلیون تن در سال (که در آینده به ۵۰ میلیون نیز خواهد رسید)، اولین گام مهم در دستیابی به این هدف بود.
این ویژگی خط لوله، نقش اقتصاد طبیعی یونان در منطقه وسیع اروپای جنوبی را تا حد زیادی ارتقا می‌دهد. این خط لوله به راحتی از تنگه بسفر عبور کرده و نفت را از اوراسیا به اروپای غربی صادر می‌کند.
بنابراین یونان به جایگاه ویژه‌ای در امنیت انرژی اروپا دست خواهد یافت؛ عاملی که منجر به بازگشت قدرت سیاسی در دنیای مدرن می‌شود.
روسیه، که به همراه شرکت لوک اویل ۵۱ درصد از سهام خط لوله را در اختیار دارد - علاقه مند به سرمایه‌گذاری در پالایشگاه یونان است.
در حال حاضر شرکت لوک اویل در تأسیسات بورگز فعالیت می‌کند و علاقه مند است طرح‌های کلی خود را در مشارکت در طرح الکساندرپلی یا خرید سهام در موتور ایل، دومین پالایشگاه بزرگ یونان، ارائه دهد.
به‌نظر می‌رسد که این خط لوله، منابع انرژی تجاری در بازار یونان را شدیدا تحت‌تأثیر قرار دهد و در نتیجه نقش یونان را از یک وارد‌کننده مطلق به یک مرکز انرژی منطقه‌ای تبدیل کند.
بر طبق توافقنامه‌های دو جانبه که بیش از ۱۵ سال پیش امضا شده بود، یونان ۸۰ درصد از گاز طبیعی خود را از روسیه و ما بقی را از الجزایر وارد می‌کند.
گاز از روسیه به وسیله شبکه‌های بلغارستان و از الجزایر به وسیله مخازن گاز طبیعی مایع تأمین می‌شود. تحول اخیر در این زمینه، افتتاح خط لوله یونان – ترکیه در اواخر ماه نوامبر بود.
این خط لوله، گاز ترکیه را با ظرفیت اولیه ۱۲۴میلیون فوت مکعب انتقال می‌دهد که ظرفیت نهایی آن حدود ۴۰۶ میلیون فوت مکعب است.
یک چهارم از این ظرفیت برای بازار یونان در نظر گرفته خواهد شد و بقیه آن از طریق خط لوله زیر زمینی دیگری به ایتالیا صادر می‌شود. شرکت بوتاس ترکیه، گاز ترکیبی آذربایجان، ایران و روسیه را از طریق خط لوله خریداری می‌کند.
به این ترتیب زمینه برای توسعه نفوذ غیرمستقیم اقتصاد طبیعی یونان در یک طیف وسیع‌تر جغرافیایی فراهم می‌شود.
توافقنامه مسیر جنوبی که در اواخر ماه ژوئن امضا شد حاکی از اوج همکاری اقتصادی و سیاسی ایتالیا و روسیه بود. شرکت انی ایتالیا و گازپروم روسیه توافق کردند که در طرح احداث خط لوله‌ای که از روسیه از طریق بستر دریای سیاه به بلغارستان، یونان و در آخر به اتراندو ایتالیا می‌رسد، ۱۵ میلیون دلار سرمایه‌گذاری کنند.
درصورتی‌که خط لوله در سال ۲۰۱۲ تکمیل شود از کشورهایی مثل اکراین عبور خواهد کرد که این مسئله باعث ایجاد شکاف عمیق بین منافع ژئوپلتیکی آمریکا و روسیه خواهد شد.
از لحاظ مالی، این سرمایه‌گذاری یک نوع بلندپروازی محسوب می‌شود که رضایت سرمایه‌گذاران را به خود جلب کرده است.
این خط لوله که نیاز‌های اروپا و ایتالیا را برآورده می‌کند، توسعه و تحول پر منفعت دیگری برای کشور یونان خواهد بود که جریان گاز را در این کشور برای چند دهه تثبیت خواهد کرد.
طرحی که از همکاری و حمایت‌های روسیه برخوردار است، ارتباط بین یونان وآلبانی است.
آلبانی به‌خاطر سرمایه‌گذاری نکردن در این زمینه با کسری شدید انرژی مواجه است که به همین دلیل با پیوستن به شبکه گاز یونان در سال‌جاری موافقت خواهد کرد. کنسرسیوم چند ملیتی سوئیسی (ای جی ال) متقاضی اصلی این طرح است.
شرکت‌ای دی اف فرانسه و آر دبلیو ‌ای آلمان ۲ شرکت بزرگ اروپایی هستند که با شرکت میتیلینوس یونان و شرکت برق دی‌ای آی به منظور بررسی سرمایه‌گذاری در رومانی، صربستان و بلغارستان توافقنامه‌هایی را امضا کردند.
آخرین اقدام، تمایل امیر قطر برای سرمایه‌گذاری در بازار انرژی یونان است که از طریق احداث تأسیسات گاز در شمال یونان با هدف صادرات به اروپای غربی یا کشور‌های عرب انجام می‌شود.
درصورتی‌که همه این اهداف و برنامه‌ها اجرا شود، یونان به مازاد انرژی قابل توجهی دست خواهد یافت که می‌تواند آن را صادر کند. این مسئله یکی از موضوعات مهمی است که نخست وزیر یونان طی دیدار خود از قطر در ژانویه در مورد آن صحبت خواهد کرد.
۲۰۰۸، سال بسیار مهمی برای سرمایه‌گذاران بزرگ است که می‌توانند وارد این بازار شوند و قادر خواهند بود از فرصت حضور در تکمیل خط لوله استفاده کنند.

ترجمه: زهرا صدری

منبع : روزنامه همشهری

مطالب مرتبط

اقتصاد متزلزل آمریکا

اقتصاد متزلزل آمریکا
در چند روز گذشته خیلی از سران کشور ها نگرانی خود را در مورد بحران مالی آمریکا که هم اکنون اروپا را نیز در بر گرفته، اعلام کردند، تا جاییکه سارکوزی روز گذشته نشستی چهارجانیه با سران اروپا برای بررسی و جلوگیری از پیامدهای بیشتر این بحران تشکیل داد.
در واقع بحران از آنجا آغاز شد که بانک مـرکزی آمریکا، سال ۲۰۰۱ برای ایجاد انگیزه در تولید و سرمایه‌گذاری و تشویق به خروج پول از بانک‌ها به سمت بورس، سیاست کاهش بهره‌ی بانکی را در دستور کار خود قرار داد.ولی حوادث ۱۱ سپتامبر باعث شد این سیاسیت هم چنان ادامه پیدا کند.
این اقدام بایستی اثر تورم‌زا می‌داشت اما از آنجا که آمریکا این دلارها را برای واردات خود استفاده می‌کرد، اثر این تزریق پول بی‌پشتوانه تاکنون ناچیز بود. اما اکنون اوضاع تغییر کرده است.
اما مدت زمان بیشتری نگذشته بود که بـا افـزایش نقـدینگی، تورم افزایش یافت و مقامات اقتصادی ایالات متحده را بر آن داشت تا با تغییر سیاست، پول مازاد شـناور در جامعه را جـمع‌آوری کنند. یکی از ابزارها در چـنین شـرایطی، افزایش نرخ بهره‌ی بانکی است.
برای تغییر در سیاست و جمع کردن پول مازاد بـن برنانکه (Ben Bernanke) که از طـرفداران طـرحی موسوم به "استراتژی مهار تورم" است به ریاست بانک مرکزی ایالات متحده انتخاب شد.
اما مدیریت جدید بانک مرکزی نیز سیاست افزایش بهره را ادامه داد وعـلاوه بر تسهـیلات جـدید، در بهـره‌ی تسهیلات قبلی هم تجدید نظر شد. در نتیجه تعداد بـسیـار زیـادی از کــسانـی که در طـول سـال‌های قـبـل، برای ساختن خانه یا فعالـیت‌های اقتصادی، وام با بهره‌ی کم دریافت کرده بودند، در بـازپرداخـت اقساط، دچار مشکل شدند. این روند موجب شد پس‌انداز داخلی در این کشورها تقریباً به صفر کاهش یابد، چرا که بخش عمده درآمدها برای پرداخت بدهی‌ به بانک‌های بین‌المللی صرف شد.
بـا افزایش بهره‌ی بـانکـی، بـازپـرداخـت اقـسـاط مختل شدند، بسیاری از خانه‌ها حراج شده و با سقوط قیمت مسـکن، بازار امـلاک و مستغـلات دچار رکود شد. به دلیل این‌که تعداد وام‌های داده‌شده بسیار زیاد بود و بازگشت سرمایه مـحـدود، بانک‌هـا با چالـش جـدی در تأمین نقـدینگی مـواجه شدند و بـرخی حتی اعلام ورشکستگی کردند.
بانک‌ها به یکدیگر وام نمی‌دادند و علاقه به سرمایه‌گذاری نیز از بین رفته بود. از سوی دیگر شرکت‌ها و افراد نیز به دلیل بالا بودن بهره‌ها توان و تمایل دریافـت وام یا سرمایه‌گـذاری را نداشتند و پول خود را از بازار سهام خارج می‌کردند تا کمتر آسیب ببینند.
بسیاری از مؤسسات مالی که وام های هنگفتی را در اختیار مردم گذاشته بودند و هم اکنون توان باز پس گرفتن آنها حتی بصورت اقساطی را نداشتند، با تکیه بر وثائقی که از وام‌گیرندگان دریافت کرده‌ بودند اقدام به سرمایه‌گذاری در بازار اوراق بهادار کردند. مشکلی که الان بروز کرده این است که با سقوط ارزش دارایی‌های مالی و اوراق بهادار، این مؤسسات مالی از لحاظ فنی ورشکسته شده‌اند.
دراین میان بانک مرکزی بانک مرکزی آمریکا برای ممانعت از ورشکستگی حقوقی این مؤسسات اقدام به چاپ پول کرد و آن را در ا ختیار بانک‌ها قرار داد تا همچنان به مصرف‌کنندگان وام بدهند تا بدین طریق از سقوط آزاد اقتصاد آمریکا جلوگیری کند، چرا که در غیراین صورت، ورشکستگی بانک‌های تجاری و مصرف‌کنندگان دور از انتظار نبود.
اما در آن سو، وام‌دهندگان بین‌المللی از وخامت اوضاع اقتصادی آمریکا بسیار مضطرب شدند و با توجه به کاهش ارزش دلار و فروپاشی مؤسسات مالی، نگران سرمایه‌گذاری‌های خود در ایالات متحده شدند.
بدنبال سقوط دلار در برابر یورو بسیاری از سرمایه گذارن خارجی و داخلی د رکشور آمریکا با ناامیدی به‌دنبال مناطق جایگزین دیگری شدند تا دلارهای مازاد اما تضعیف‌شده خود را پیش از آنکه ارزشش را بیشتر از دست بدهند، سرمایه‌گذاری کنند. این مؤسسات دیگر علاقه‌ و امیدی به سرمایه‌گذاری در بازار آمریکا ندارند و ترجیح می‌دهند طلا و نفت خام و گندم و فلزات مختلف خریداری کنند.
آنها به‌طور روزافزونی اقدام به خرید یورو به‌عنوان یک ذخیره ارزی به جای دلار آمریکا کرده‌اند و این پدیده موجب کاهش روزافزون ارزش دلار در برابر یورو شده است.
آمریکائیان به‌زودی خواهند فهمید که دیگر در دنیا کسی تمایلی به پذیرش دلارهای آمریکایی در مبادلات بین‌المللی نخواهد داشت، زیرا دلار روز به روز بی‌ارزش‌تر می‌شود.
کشورهایی همچون چین که واحد پولشان به دلار آمریکا متکی است، به‌زودی مجبور خواهند شد ذخایر ارزی خود را به یورو تبدیل کنند و بابت سرمایه‌گذاری‌های دلاری خود زیان زیادی را متحمل شوند.
به‌علاوه، اینگونه کشورها به کانون فرار سرمایه به سمت اروپا تبدیل خواهند گشت که رشد اقتصادی اروپا را به‌دنبال خواهد داشت.
بدین ترتیب، پیش‌بینی می‌شود با ایجاد یک نظام جدید مبادله جهانی براساس واحد پول یورو، اتحادیه اروپا به قدرت اقتصادی برتر جهان تبدیل خواهد شد.
با این حال رئیس جمهور آمریکا می‌گوید نگران عملکرد اقتصادی آمریکاست؛ اما اصرار ورزید که اقتصاد وارد رکود نشده است و امیدوار است که بسته محرک ۱۵۲ میلیارد دلاری دولت فدرال باعث جنبش اقتصادی شود.
بسته محرک اقتصادی که اخیرا توسط کنگره تصویب شد شامل چک‌هایی ۶۰۰ دلاری برای افراد و ۱۲۰۰ دلاری برای زوج ها، به علاوه ۳۰۰ دلار بر هر فرزند وابسته به والدین است.
بوش معتقد است " مردم از این پول برای خرید استفاده می کنند که این به نوبه خود به ایجاد اشتغال منجر می شود."
بااین حال به نظر می رسد این وضعیت با تمامی تلاش هایی که حزب جمهور یخواه آمریکا برای رسیدن به قدرت انجام می دهد باعث به باد سپردن رویاهای آنان شود و مردم آمریکا تمامی هزینه های که دولت برای جنگ در عراق صرف می کند دراین وضعیت یک بی عدالتی و خودخواهی به تمام معناست.

وبگردی
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟ - سرنوشت فرزند بزرگ حسن روحانی از جمله مواردی است که در سال‌های گذشته بارها مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ نیز یکی از وب‌سایت‌های اصولگرا مدعی بود که او به دنبال “شکست عشقی” دست به “خودکشی” زده است. بنا به ادعای برخی از رسانه‌های اصو‌لگرا، فرزند روحانی با کلت کمری پدر خودکشی کرد.
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا - کاربران شبکه های اجتماعی فیلمی را منتشر کرده اند که گفته می شود مربوط به خانه مجلل محمود خاوری در کانادا است. صحت و سقم این قضیه هنوز تایید نشده است.
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟ - احزاب و شخصیت‌ها - زندگی ساده آیت‌الله جنتی گرچه از ویژگی‌های مثبت شخصیت وی است اما نوع نگاهش به عرصه سیاسی و مصداق‌یابی های وی درخصوص افراد انقلابی انتقادهای زیادی را متوجه او می‌کند.
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول - امیرحسین مقصودلو (تتلو) با انتشار عکسی از خودش و مائده هژبری، دختر نوجوانی که پس از اعتراف تلویزیونی اش معروف شد، از کنسرت مشترک در استانبول خبر داد.
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد!
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد! - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا - صحبت های تامل برانگیز آیت الله رودباری درمورد ربا در کشور
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟ - دختر بازداشت شده در بخشی از مصاحبه توضیح می‌دهد که صبح دستگیر شده و خانواده‌اش در جریان این موضوع قرار گرفته‌اند و این ادعا نشان می‌دهد تهیه فیلم اعترافات به فاصله یک صبح تا عصر انجام شده که خود نشان‌دهنده این است که برای متهم هنوز دادگاهی تشکیل نشده و جرمی به اثبات نرسیده ‌است.
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر!
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر! - پس از آنکه فیلم تازه محمدحسین فرح‌بخش در سالن‌های سینمای شهر تهران اکران نشد. احمدی مدیر سینماشهر که از قضا تهیه کننده برنامه خندوانه نیز هست و سوله مدیریت بحران شهر تهران در دوره تهیه کنندگی او به «خندوانه» اختصاص یافت، مانع از این اکران شده بود و همین مسئله واکنش فرح بخش را به دنبال داشت و او را رانت‌‎‌خوار خواند و پای رامبد جوان را به میان کشید.
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم - یکی از دختران که به شدت مورد توجه قرار گرفته است مائده نام دارد. او از چهره‌های شناخته شده اینستاگرام است که ویدئو‌هایی از رقص هایش را در صفحه خود منتشر کرده است. او متولد سال 1380 است. به گفته خودش حدود 600هزار فالوئر دارد. او حالا با قرار وثیقه آزاد است.
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس)
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس) - سردار آزمون نیمه شب گذشته و در نزدیکی‌های صبح امروز با خودوری پورشه شخصی خود در محور نکا بهشهر پس از عبور از روستای کمیشان با تصادف زنجیره‌ای مواجه شد که در این حادثه خودروهای زیادی خسارت دیدند
فیلم | سرگذشت گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان (۱۴+)
فیلم | سرگذشت گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان (۱۴+) - فیلم - گزارشی کامل و کوتاه از سرگذشت وحید مرادی گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان را در ویدئوی زیر ببینید.
شوخی «عطاران» با «مدیری» در اکران فیلم هزارپا
شوخی «عطاران» با «مدیری» در اکران فیلم هزارپا - مراسم اکران خصوصی فیلم هزارپا با حضور هنرمندان و بازیگران این فیلم سینمایی شب گذشته 9 تیر 1397 در برج میلاد برگزار شد.
قصور تاریخی دولت
قصور تاریخی دولت - چه باید کرد؟ پرسشی که نوبخت پرسیده است، اما شاید به دنبال پاسخ آن نباشد. در شرایط کنونی دولت و حامیان اصلی آن در مظان این اتهام تاریخ قرار خواهند گرفت که چرا به دنبال طرح و پاسخ مهم‌ترین سوال شرایط بحرانی کنونی نرفتند.
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی - مردم تهران برای اولین بار و برای تماشای مسابقه‌ی فوتبال ایران و اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸ بهمراه خانواده‌های خود به ورزشگاه صدهزار نفری آزادی رفتند