سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ / Tuesday, 21 August, 2018

استان‌ تهران‌


استان‌ تهران‌
استان‌ تهران‌ با۲۲۵ ،۲۸ کیلومتر مربع‌ وسعت‌ ،یکی‌ از کوچکترین‌ استانهای‌ کشور می‌ باشد .استان‌ تهران‌ در جنوب‌ بخش‌ مرکزی‌ رشته‌ کوههای‌ البرز قرار گرفته‌ و از ناحیه‌ فیروزکوه‌ در شرق‌ تاهشتگرد درغرب‌ وسعت‌ دارد.همچنین‌ در قسمت‌ جنوبی‌ ، به‌ شهرستان‌ قم‌ منتهی‌ می‌ شود .
در مجموع‌ سه‌ عامل‌ جغرافیایی‌ درساخت‌ کلی‌ اقلیم‌ استان‌ تهران‌ موثر است‌ .این‌ سه‌ عامل‌ عبارتند از:
۱) وجود دشت‌ کویر در جنوب‌ شرقی‌ استان‌
۲) رشته‌ کوههای‌ البرز در شمال‌
۳) بادهای‌ مرطوب‌ وبارانزای‌ غربی‌
بطورکلی‌ آب‌ وهوای‌ این‌ استان‌ درمناطق‌ کوهستانی‌ از نوع‌ آب‌ وهوای‌ کوهستانی‌ معتدل‌ ودر دشتهای‌ آن‌ ازنوع‌ نیمه‌ صحرایی‌ با ویژگیهای‌ خاص‌ خود می‌ باشد .آبهای‌ سطح‌ الارضی‌ استان‌ شامل‌ رودخانه‌ های‌ کرج‌ ،جاجرود، حبله‌ رود، رودشور، رودلار، طالقان‌ رود، کن‌ ، قره‌ چای‌ ، هراز و سولقان‌ می‌ باشد .وآبهای‌ تحت‌ الارضی‌ که‌ در واقع‌ چشمه‌ های‌ آب‌ معدنی‌ هستند،عبارتنداز:چشمه‌ آبعلی‌ (بین‌ دو روستای‌ آبعلی‌ ومبارک‌ آباد)، چشمه‌ آب‌ البرز (جنوب‌ شرقی‌ آبعلی‌ ) ،چشمه‌ علی‌ (شهرری‌ )وچشمه‌ اعلاء(شمال‌ شهر دماوند).
استان‌ تهران‌ بزرگترین‌ قطب‌ اقتصادی‌ کشور ودارای‌ ویژگیهای‌ اقتصادی‌ بسیار پیچیده‌ وگوناگون‌ است‌ .درطی‌ دو دهه‌ اخیر جنبه‌ های‌ صنعتی‌ وتجاری‌ اقتصاد این‌ منطقه‌ آنچنان‌ توسعه‌ پیداکرد که‌ در واقع‌ این‌ دوره‌ رامی‌توان‌ دوره‌ تغییرات‌ بنیادی‌ از یک‌ اقتصاد کشاورزی‌ نسبتا"خودکفا به‌ اقتصاد صنعتی‌ و تجاری‌ وابسته‌ نامید.
طبق‌ آمار راههای‌ کشور ،بیش‌ از نیمی‌ از آزاد راههای‌ کشور دراین‌ استان‌ قرار دارد .همچنین‌ ۷۶۷ کیلومتر خط‌ آهن‌ که‌ ۴۳۵ کیلومتر آن‌ اصلی‌ است‌ ،ارتباط‌ آن‌ رابادیگر استانهای‌ کشور،از طریق‌ قطار ممکن‌ می‌ سازد.
● تهران‌
شهرتهران‌ که‌ امروزه‌ مرکز کشور جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌ است‌ در زمانهای‌ قدیم‌ یکی‌ از روستاهای‌ واقع‌ در پیرامون‌ شهر بزرگ‌ ری‌ بود.تهران‌ پس‌ از ویران‌ شدن‌ ری‌ توسط‌ مغولان‌ شروع‌ به‌ رشد کرد ودرنیمه‌ دوم‌ قرن‌ دهم‌ (ه. ق‌ ) در دورة‌ شاه‌ طهماسب‌ صفوی‌ بارویی‌ به‌ دور شهر کشیده‌ شد. اهمیت‌ این‌ شهر از زمانی‌ شروع‌ شد که‌ درسال‌ ۱۷۵۶ (م‌ ) کریمخان‌ زند، حکومت‌ تهران‌ رابه‌ غفور خان‌ واگذار نمود وخود راهی‌ شیراز شده‌ ،آن‌ شهر راپایتخت‌ خود قرار داد. پس‌ از فوت‌ کریمخان‌ ، آقامحمد خان‌ قاجار به‌ تهران‌ آمد وبعد از جنگهای‌ سختی‌ که‌ بالطفعلی‌ خان‌ زند داشت‌ برکشور مسلط‌ شد. وی‌ درسال‌ ۱۷۹۰ (م‌ ) دراین‌ شهر تاجگذاری‌ کرد وآن‌ راپایتخت‌ حکومت‌ خویش‌ قرار داد.
بعدهابا روی‌ کارآمدن‌ ناصرالدین‌ شاه‌ که‌ نزدیک‌ ۵۰ سال‌ حکومت‌ کرد، تهران‌ تحول‌ بسیار پیدا کرد و مناطق‌ اطراف‌ آن‌ به‌ سرعت‌ مسکونی‌ شد وباگسترش‌ شهر ،برج‌ وباروی‌ جدیدی‌ به‌ دور شهر کشیده‌ شد.بازار تهران‌ ،سرای‌ امیر ومدرسه‌ دارالفنون‌ از آثار باقیمانده‌ از آن‌ دوران‌ است‌ ودر دوران‌ حکومت‌ پهلوی‌ شهر تهران‌ چهره‌ دیگری‌ پیداکرد .دروازه‌ها وباروهای‌ اطراف‌ آن‌ ازبین‌ رفتند وشهر به‌ سرعت‌ وسعت‌ یافت‌ .
پس‌ از پیروزی‌ انقلاب‌ اسلامی‌ ایران‌ در سال‌ ۱۹۷۹ ،گسترش‌ شهر همچنان‌ ادامه‌ پیداکرد وشهرکهای‌ جدیدی‌ در حاشیه‌ بدان‌ متصل‌ شد وجمعیت‌ آن‌ نیز به‌ سرعت‌ افزایش‌ یافت‌ .
تهران‌ با مساحتی‌ حدود ۲۰۰/۱کیلومتر مربع‌ ، در دامنة‌ جنوبی‌ رشته‌ کوههای‌ البرز قرار گرفته‌ است‌ .آب‌ وهوای‌ این‌ شهر در تابستان‌ گرم‌ و خشک‌ و در زمستان‌ سرد می‌ باشد. بیشترین‌ درجه‌ حرارت‌ در تابستان‌ ۴۲ درجه‌ سانتیگراد وکمترین‌ آن‌ در زمستان‌ ۱۶ـ درجه‌ سانتیگراد می‌ باشد . تهران‌ دارای‌ ۱۱۰۰ متر ارتفاع‌ از سطح‌ دریادر جنوب‌ و۱۷۰۰ متر درشمال‌ است‌ . همچنین‌ میزان‌ بارندگی‌ سالانه‌ بطور متوسط‌ ۲۲۵ میلیمتر می‌ باشد .
تهران‌ مرکز کلیه‌ وزارتخانه‌ ها، ادارات‌ و مراکز علمی‌ کشور می‌ باشد وعلاوه‌ برآن‌ مرکز ثقل‌ سیاسی‌ واداری‌ کشور طی‌ ۲۰۰ سال‌ اخیر به‌ شمار می‌ رود .ازنظر ژئوپولیتیک‌ و بسیاری‌ از مسائل‌ سیاسی‌ و اقتصادی‌ نیز ازاهمیت‌ ویژه‌ای‌ برخوردار است‌ برپایی‌ پی‌ در پی‌ نمایشگاههای‌ بین‌ المللی‌ ونمایشگاههای‌ داخلی‌ مانند نمایشگاه‌ گل‌ ،فرش‌ و... خود گواه‌ این‌ مدعاست‌ .
تهران‌ از طریق‌ فرودگاه‌ بین‌ المللی‌ مهرآباد با تمام‌ شهرهای‌ ایران‌ که‌ دارای‌ فرودگاه‌ هستند وبیشتر شهرهای‌ مهم‌ جهان‌ ارتباط‌ هوایی‌ دارد (فرودگاه‌ جدید بین‌ المللی‌ امام‌ خمینی‌ نیز درسالهای‌ آینده‌ مورد بهره‌ برداری‌ قرار خواهد گرفت‌ ). این‌ شهر از طریق‌ سه‌ ترمینال‌ مسافربری‌ در شرق‌ ،غرب‌ وجنوب‌ تهران‌ وخطوط‌ راه‌ آهن‌ با تمامی‌ نقاط‌ ایران‌ در ارتباط‌ می‌ باشد .ضمنا" تهران‌ باموقعیت‌ خاصی‌ که‌ دارد بر سر راه‌ آسیا،اروپا واقع‌ شده‌ است‌ .
● آثاردیدنی‌ توریستی‌ تهران‌
در تهران‌ موزه‌ ها،گالری‌ های‌ هنری‌ ،اماکن‌ مذهبی‌ ،مراکز ورزشی‌ وتفریحی‌ ، سینماهاو مراکز گوناگونی‌ وجود دارد که‌ همه‌ روزه‌ عدة‌ زیادی‌ رابه‌ خود جلب‌ می‌ کنند .همچنین‌ گردشگاه‌ های‌ اطراف‌ شهر به‌ ویژه‌ نقاط‌ خوش‌ آب‌ وهوای‌ ارتفاعات‌ البرز،در روزهای‌ تعطیل‌ جمعیت‌ زیادی‌ رابه‌ اطراف‌ رودخانه‌ های‌ کرج‌ ،جاجرود ولار می‌ کشاند .در زمستان‌ ،پیست‌ های‌ اسکی‌ آبعلی‌ ،گاجره‌ ،دیزین‌ وشمشک‌ نیز میعادگاه‌ مشتاقان‌ ورزشهای‌ زمستانی‌ است‌ .دریاچه‌ وسیع‌ سد کرج‌ محل‌ مناسبی‌ برای‌ قایقرانی‌ ونیز اسکی‌ روی‌ آب‌ فراهم‌ آورده‌ است‌ .سنگ‌ نوردی‌ ،کوهنوردی‌ وکوه‌ پیمائی‌ در ارتفاعات‌ شمال‌ تهران‌ نیز بخشی‌ از تفریحات‌ مردم‌ تهران‌ راتشکیل‌ می‌ دهد .
کاخ‌ گلستان‌ ،مرمر، صاحبقرانیه‌ ،سعدآباد، برج‌ وموزة‌ آزادی‌ ،پارک‌ جنگلی‌ ،پارکهای‌ پردیسان‌ ،ارم‌ ،جمشیدیه‌ ،ملت‌ ، بعثت‌ ،آزادگان‌ ،لاله‌ ،چشمة‌ آب‌ گرم‌ دماوند وتله‌ کابین‌ توچال‌ نیز از دیگر نقاط‌ دیدنی‌ شهر تهران‌ است‌ .همچنین‌ بازار تهران‌ بامعماری‌ سنتی‌ خود، یکی‌ از عمده‌ترین‌ مراکز خرید تهران‌ است‌ و علی‌ رغم‌ ایجاد مراکز خرید در نقاط‌ مختلف‌ شهر، هنوز هم‌ مرکزیت‌ خود راحفظ‌ کرده‌ است‌ .
در تهران‌ ،اماکن‌ مذهبی‌ متعددی‌ نیز وجود دارد و علاوه‌ برمساجد و تکایای‌ معروف‌ ،بیش‌ از ۳۰ امامزاده‌ نیز در شهر و اطراف‌ آن‌ قرار دارد. اماکن‌ مذهبی‌ خارج‌ تهران‌ مانند آرامگاه‌ حضرت‌ عبدالعظیم‌ در شهر ری‌ ،آرامگاه‌ حضرت‌ امام‌ خمینی‌ دربهشت‌ زهرا،امامزاده‌ صالح‌ در تجریش‌ ،امامزاده‌ داوود در شمال‌ کن‌ ازتوجه‌ بیشتری‌ برخوردار هستند .


منبع : بنياد انديشه اسلامي

مطالب مرتبط

تاریخِ کوچکِ قزوین

تاریخِ کوچکِ قزوین
● مراغیها آمدند
در این زمان، پس از تصرف شهر مراغه توسط اعراب مسلمان، جماعتی از این شهر به قزوین و مناطق کوهستانیِ اطراف کوچیدند که هنوز هم با عنوان مراغیها یا کله‌بزیها در قزوین و الموت زندگی می‌کنند.
● دژِ کشوین
قزوین، شهری پادگانی بوده است. گفته‌اند شاپور دوم (معروف به شاپور ذوالاکتاف)، شاه ساسانی، ۴۴۰ سال قبل از هجرت، پادگانی برای کنترلِ شورشیانِ ساکن در رشته‌کوه البرز بنا کرد و آن را «شادشاپور» نام نهاد. اعراب مسلمان در ۲۴ هجری قمری به قزوین رسیدند و چون یارای جنگیدن در کوههای الموت را نداشتند در همان جا متوقف شدند. بنابراین، یک بار دیگر قزوین پادگانی نظامی شد و سپاه مسلمین در آنجا مستقر شدند.
● باب‌الجَنّه
هجوم اعراب نتوانست ساکنان الموت را به پذیرش اسلام وادار کند. جنگ با این مردمان جسور و سختکوش نیز بسیار دشوار بود. گفته‌اند در این زمان احادیثی از زبان پیامبر در مدح قزوین و قزوینیان منتشر و این شهر از قول پیامبر گرامی اسلام «باب‌الجنه» (یا به فارسی، مینودر) نامیده شد. ساکنان الموت که بخشی از دیلمیان به شمار می‌رفتند، سرانجام به‌تدریج و به‌اختیار مسلمان شدند و اغلب به مذهب علویان و سپس شیعیان درآمدند.
● حکمرانیِ شیعیان
در قرن چهارم هجری دیلمیانِ شیعه، بر بخش بزرگی از ایران حکومت می‌کردند و قزوین نیز یکی از این مناطق بود.
برای مدتی صاحب ابن عَبّاد، وزیرِ دانشمند فخرالدوله‌ی دیلمی، به قزوین آمد و بناهایی ارزشمند به جا گذاشت. پس از آن، تعدادی از نوادگان جعفر طیّار ــ عموی امام علی(ع) که در جنگ موته دو دست خود را از دست داده و به شهادت رسیده و به همین مناسبت پیامبر(ص) او را «طیّار» نامیده بود ــ به مدت شصت سال بر قزوین فرمان راندند.
● اسماعیلیان می‌آیند
در قرن پنجم هجری، ترکان سلجوقی امپراتوری خود را از ماوراء‌النهر تا روم شرقی گستردند و امپراتوری بیزانس را از میان بردند. امیر زاهد خُمارتاش از سوی ملکشاه سلجوقی به حکمرانی قزوین آمد و بناهایی به پا کرد که مقصوره‌ی مسجد جامع از جمله‌ی آنهاست. هجوم ترکان سلجوقی به ضعف خلافت عباسی انجامید و فضایی را به وجود آورد که در آن اسماعیلیانِ ایران به بیشترین قدرت خود دست یافتند. در سال ۴۸۳ حسن صباح پا به الموت گذاشت و قلعه‌ی الموت را مرکز فعالیتهای سیاسی و دینی خود کرد و علیه ترکان قیام نمود. او تعدادی از بزرگترین مقامات حکومت سلجوقی و خلافت عباسی و حتی رهبران مسیحیِ جنگهای صلیبی را ترور کرد و رعبی عظیم در دل دشمنان خود انداخت، به طوری که حتی مغولان نیز به دیده‌ی ترس و وحشت به اسماعیلیان و الموت می‌نگریستند.
● مغولان آمدند و سوختند و بردند
در قرن ششم و اوایل قرن هفتم خوارزمشاهیان توانستند بخشهایی از امپراتوری سلجوقی را تصرف کنند و از این امپراتوری فقط بخشی را در ناحیه‌ی ترکیه‌ی امروزی بر جای بگذارند. باقی‌مانده‌ی سلجوقیان در آن ناحیه سرانجام و پس از اضمحلال خلافت عباسی، امپراتوری عثمانی را تأسیس کردند و خود را تا اوایل قرن بیستم میلادی حفظ نمودند. در قرن هفتم، سلطان محمد خوارزمشاه خطر مغولان را درنیافت و ناگهان ایران و خلافت عباسی را با هجوم خانمانسوزی روبه‌رو کرد که مسیر تاریخ در ایران و جهان را دگرگون نمود و یکی از سیاهترین صفحات تاریخ جهان را رقم زد. سلطان محمد نتوانست در برابر مغولان تاب بیاورد و برای فرار از آنها از شهری به شهری رفت و سرانجام به قزوین آمد. او مدتی در قزوین ماند و سپس از راه الموت به گیلان و مازندران و از آنجا به جزیره‌ی آبسکون در دریای خزر رفت و همانجا در خواری مُرد. توقف کوتاه او در قزوین، لشگر مغول را به آنجا کشاند و به این ترتیب بیش از ۱۲ هزار تن از قزوینیان کشته شدند و عمده‌ی شهر ویران گردید. مشهور است که زنان قزوینی برای اینکه به اسارت مغولان درنیایند، اغلب خود را در چاهها سرنگون کردند. مغولان فقط می‌خواستند سلطان محمد را برای خونخواهی کسانی که در شهر اُترار کشته بود بگیرند و ابتدا قصد تصرف ایران را نداشتند.
● پایان کار اسماعیلیان
۳۵ سال بعد هلاکوخان برای نابودی اسماعیلیان از منگوقاآن در چین مأموریت گرفت و با بزرگترین لشگر مغول تا آن زمان به طرف قزوین آمد و به کوههای الموت حمله برد. او سرانجام توانست جانشینان حسن صباح را شکست دهد و بزرگترین دغدغه‌ی مغولان در ایران را از میان ببرد. پس از این توفیق او به طرف بغداد، مرکز خلافت عباسی، حرکت کرد و پس از ۵۰۰ سال طومار این خلافت را در هم پیچید. هلاکو پس از بازگشتِ پیروزمندانه از بغداد، به مراغه رفت و سلسله‌ی ایلخانان را به وجود آورد.
● در همسایگی پایتخت
ایلخان مغول، اُلجایتو که مسلمان شده و نام خود را به سلطان محمد خدابنده تغییر داده بود، شهر سلطانیه را به پایتختی برگزید. این انتخاب قزوین را همسایه‌ی پایتخت کرد و به شهر رونق بخشید.
● اولین سفیر خارجی به ایران آمد
در قرن نهم هجری مغولان رفته‌رفته مضمحل شدند. ضعف ایلخانان ایران و دیگر سلسله‌های مغولی، یکی از سرداران مغول به نام تیمور را به یورشی دوباره به ایران و هند برانگیخت. هند در حمله‌ی چنگیزخان از آسیب به دور مانده بود. اما تیمور هند را نیز اشغال کرد و حکومت تیموریان را تأسیس نمود. تیموریان ایران را صفویان نابود کردند، اما تیموریانِ هند باز ماندند و سلسله‌ی گورکانیان را به وجود آوردند که تا اشغال هندوستان توسط انگلیسیها بر جای بودند. در زمان حکومت تیمور، اروپاییان که مسلمین را از اندلس بیرون کرده و پادشاهی اسپانیا را به وجود آورده بودند، اولین سفیر خارجی خود را به دربار ایران فرستادند که کلاویخو نام داشت و سفرنامه‌ی او، مهمترین سند وقایع‌نگاریِ قرن نهم هجری به شمار می‌رود. این شخص سر راه خود به قزوین هم آمد و در مورد آن چیزهایی نوشت.
● قزوین پایتخت شد
در قرن دهم هجری، اسماعیل صفوی که نوجوانی ۱۳ساله بود، رهبر فرقه‌ای شد که بنیان‌گذار آن شیخ صفی‌الدین اردبیلی بود و ریشه‌های شیعی داشت. با قتل برادر اسماعیل توسط یکی از حکام محلی، پیروان این فرقه از ایران و عثمانی و شام گرد اسماعیل را گرفتند و به خونخواهی برخاستند. کار اسماعیل بالا گرفت و او پیوسته قدرتمند شد و به‌زودی بخش بزرگی از سرزمین ایران را به تصرف درآورد. سرانجام در جنگ چالدران از عثمانی که مجهز به توپ و اسلحه‌های مدرن بود به‌شدت شکست خورد و افسرده شد. او از آن پس دیگر در هیچ جنگی شخصاً شرکت نکرد و به عیش و طرب مشغول گردید. پس از مرگ اسماعیل، پسرش تهماسب به شاهی رسید. او بلافاصله، برای دور ماندن از آسیب هولناک عثمانی، پایتخت را از تبریز به قزوین برد و این شهر را رونق بسیار بخشید. در هیچ روزگاری قزوین بدین رونق و آبادی نبوده است که در روزگار تهماسب.
● اصفهان کوچک
اما در اوایل قرن یازدهم هجری، کم‌آبی قزوین و همچنان نزدیکی آن به سرحدّ ایران و عثمانی، عباس اول، جانشین تهماسب را بر آن داشت که راهی اصفهان شود و این شهر را به پایتختی برگزیند. شاهان صفوی بناهای بسیاری در اصفهان تأسیس کردند که نمونه‌های کوچکتر آن را در قزوین ساخته بودند. از این رو است که قزوین را اصفهان کوچک نیز نامیده‌اند.
● قزوین دوباره پایتخت شد، اما...
در اواخر دوره‌ی صفوی، زمانی که سلطان حسین، به دست خود و در اوج انفعال و ضعف تاج شاهی را بر سر محمود افغان گذاشت، پسرش تهماسب دوم، به قزوین آمد و آنجا را پایتخت جدید صفوی نامید. اما کاری از پیش نبرد و سرانجام نادرِ افشار که برای بازگرداندن تاج شاهی به صفویان برخاسته بود، در دشت مغان از سپاه ایران برای شاهی خود تأیید گرفت و به قزوین آمد تا تاج بر سر بگذارد. اما قزوین را پایتخت نکرد و بلافاصله به اصفهان رفت و سرانجام برای دولت مستعجل و پرشتاب خود مشهد را به پایتختی برگزید.
● مشروطه‌خواهان و کودتاچیان در قزوین
در قرن دوازدهم هجری، با قدرت گرفتن ایل قاجار، تهران به پایتختی انتخاب شد و یک بار دیگر قزوین در همسایگی یک پایتخت قرار گرفت. در جریان انقلاب مشروطه، قزوین از شهرهای مهمّ مشروطه‌طلب به شمار می‌رفت. جمعی از رهبران نظامی و فکری و ادبی مشروطه قزوینی بودند. در جریان استبداد صغیر که محمدعلی شاه مجلس را به توپ بست، مشروطه‌خواهان رشت را به تصرف درآوردند و با جمعی از مبارزان مسلح راهی تهران شدند. آنها بر سر راه تهران، قزوین را نیز فتح کردند و تعدادی از طرفداران استبداد را کشتند. آزادی‌خواهان قزوین به آنها پیوستند و از آنجا راهی تهران شدند و تهران را به تصرف درآوردند. سرانجام، مهمترین رویداد سیاسی قزوین در اواخر قرن سیزدهم به وقوع پیوست. مأموران انگلیسی، رضا خان و سیدضیا را در گراند هتل قزوین گرد هم آوردند و طرح کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ هجری شمسی را درانداختند. رضا خان سربازان خود را از قزوین به طرف تهران به حرکت درآورد و این شهر را تصرف کرد و به دنبال آن تومار قاجار را در هم پیچید.

وبگردی
جنجال ساشا پسر سفیر !
جنجال ساشا پسر سفیر ! - ساشا سبحانی که فرزند سفیر پیشین ایران در ونزوئلاست در این ویدئو می‌گوید: تا کی می‌خواهید حسادت کنید، به جای بد و بیراه نوشتن برای من بروید پول در بیاورید، اگر نمی‌توانید پول دربیاورید، نمی‌توانید زندگی کنید، بروید بمیرید. تمام!
منابع ملی را به چینی‌ها اجاره داده و سالها به مردم دروغ گفته‌اند
منابع ملی را به چینی‌ها اجاره داده و سالها به مردم دروغ گفته‌اند - به فاصله چندسال از انتشار اخباری که حکایت از واگذاری مجوز صید ترال به چینی‌ها در آب‌های جنوبی کشورمان داشت و همواره تکذیب می‌شد، بالاخره مشخص شد که تکذیب‌های مسئولان غیرواقعی بوده است؛ واقعیتی عجیب که موجب بروز ابهامات فراوانی می‌شود.
پشت پرده سفر مجرّدی عراقی‌ها به مشهد
پشت پرده سفر مجرّدی عراقی‌ها به مشهد - اردیبهشت ۹۴ بود که روزنامۀ انگلیسی «گاردین»، در فقدان رسانه‌های کارآمد محلّی، گزارشی منتشر کرد با عنوان «عبادت، غذا، سکس و پارکِ آبی در شهر مقدس مشهدِ ایران»
ویدئو / تشییع پیکر «آقای بازیگر» سینمای ایران
ویدئو / تشییع پیکر «آقای بازیگر» سینمای ایران - پیکر مرحوم عزت‌الله انتظامی بازیگر باسابقۀ سینما و تئاتر ایران صبح یکشنبه (۲۸ مرداد) با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و هنر، وزیر ارشاد و علاقه‌مندان سینما و تئاتر، از تالار وحدت تشییع شد. عزت سینمای ایران بامداد جمعه (۲۶ مرداد) در سن ۹۴ سالگی درگذشت.
مراسم تشییع پیکر عزت‌الله انتظامی
مراسم تشییع پیکر عزت‌الله انتظامی - پیکر عزت‌الله انتظامی، بازیگر فقید سینما، تئاتر و تلویزیون، صبح یکشنبه - ۲۸ مرداد - با حضور جمع زیادی از هنرمندان و علاقه‌مندان، از تالار وحدت تشییع و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) تهران به خاک سپرده شد.
عکسی عجیب از  تجمع حوزویان قم
عکسی عجیب از تجمع حوزویان قم - براستی داستان درگذشت آقای هاشمی و استخر چه بوده است؟ چرا از تهدید سیاسی و امنیتی در این تصویر استفاده شده است؟ چه افراد و جریانی پشت این پلاکارد هستند؟
سفیر آلمان تعطیلات خود را در بین عشایر بختیاری گذراند
سفیر آلمان تعطیلات خود را در بین عشایر بختیاری گذراند - میشائل کلور برشتولد، سفیر آلمان در ایران برای گذراندن تعطیلات تابستانی خود با عشایر بختیاری در دره کوهرنگ زاگرس همراه شده است. منبع
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند!
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند! - یک تریلی در اهواز واژگون شد و مردم به جای کمک به راننده مصدوم بار تریلی را بردند
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه - در ویدئوی زیر روایت فائقه آتشین (گوگوش) را از بازگشت به ایران بعد از انقلاب و نحوه برخورد پاسدار فرودگاه و دادستانی با او می شنوید. او این خاطرات را سال ۲۰۰۰ در تورنتوی کانادا روایت کرد.
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری - نكته جالب در اين ميان، گستردگي و تنوع واكنش‌ها به پوشش «وزير جوان» بود. تا آن‌جا كه در ميان كاربران بودند گروهي كه اين پوشش را در حد «شق‌القمر» بالا برده و اين تفاوت ظاهري را نشانه‌اي از تفاوتي عميق در نوع نگاه آذري‌جهرمي تحليل كردند و در مقابل، طيفي نيز «وزير جوان» را به‌خاطر تلاش براي آنچه ازسوي اين كاربران نوعي «پوپوليسم» و «عوام‌فريبي» خوانده شد
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت!
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت! - محمود احمدی نژاد با انتشار پیام ویدیویی تندی علیه رئیس جمهور، وی را هم دست رئیس دو قوه دیگر نامید و خواستار کناره گیری حسن روحانی از مقام ریاست جمهوری شد.
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه - سکانس سانسور شده مسابقه «13 شمالی» که در آن سحر قریشی ترانه های مشهور چند تن از خوانندگان را می خواند، ببینید. اولین قسمت این مسابقه در شبکه نمایش خانگی توزیع شده است.
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی!
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی! - روایت نازنین پیرکاری،مجری و تهیه کننده تلویزیون از عاشق شدن خود که داستان سریال پدر شد...
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد - مهمترین بخش های سخنان او اینجاست که عنوان می کند: چه کسی در جریان انقلاب بوده؟ اگر یک عده ای جان دادند، یک عده ای هم این وسط پول دادند. او که گویا دستی در شعر هم دارد، سخن عجیب تری از آنچه پیش از این گفته بر زبان جاری می سازد و با به کار بردن این بیت که «جان چه باشد که نثار قدم دوست کنم *** این (جان) متاعی است که هر بی سروپایی دارد» ...
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد - برای آمریکا کم هزینه‌ترین استراتژی ادامه وضع موجود است. ترامپ در یک سال گذشته کاری کرد که ۳۰ میلیارد دلار دارایی ایران از کشور خارج شود. این پول به کشور‌هایی مثل ترکیه، گرجستان، ارمنستان، مالزی و ... که از ثبات و امنیت برخوردارند رفت و در این کشور‌ها سرمایه گذاری شد. همین موضوع کمر اقتصاد ایران را می‌شکند. در این یک سال دلار به نزدیک ۱۰ هزار تومان رسیده است. ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد. اگر…
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد!
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد! - سحر تبر سال گذشته برای اولین بار در رسانه‌های جهان دیده شد. گمانه زنی می‌شد که او برای شباهت پیدا کردن به آنجلینا جولی ۵۰ عمل جراحی داشته است. اما او در نهلایت شبیه شخصیت "عروس مرده" تیم برتون به نظر می‌رسید.
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.