شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ / Saturday, 16 February, 2019

انزلی، بندر نیلوفرهای آبی


انزلی، بندر نیلوفرهای آبی
شهرستان بندرانزلی یکی از شهرهای مهم استان گیلا ن است که با تاریخی دیرینه یکی از مناطق فعال در حاشیه دریای خزر و بزرگ ترین بندر شمالی کشور محسوب می شود. انزلی علا وه بر داشتن جاذبه های گردشگری فراوان به دلیل واقع شدن در مسیر ترانزیت شمال و جنوب دریای خزر از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. همچنین یک منطقه آزاد اقتصادی نیز محسوب می شود که از لحاظ اقتصادی و درآمدزایی هم برای استان گیلا ن و هم برای کشور از اهمیت خاصی برخوردار است. شهر بندر انزلی مرکز این شهرستان بوده که در ۴۰ کیلومتری شمال رشت قرار گرفته است. بنابر سرشماری مرکز آمار ایران جمعیت این شهرستان در سال ۸۵، ۱۳۳/۱۳۴ نفر بوده است.
بندرانزلی بر خلا ف دیگر شهرهای شمالی یک شور و حال دیگری دارد. وقتی کنار اسکله هستی یا در شب روی پل غازیان به قایق ها و کشتی ها نگاه می کنی یا این که در یکی از شب های تابستان وقتی نسیمی خنک از سمت دریا می وزد و با خود بوی مرداب را به مشام می رساند دلت می خواهد که بیشتر آنجا باشی و تا صبح منتظر طلوع آفتاب بنشینی تا شاید اولین نفری باشی که طلوع خورشید را از دریا مشاهده کنی. وقتی از ورودی شرقی انزلی یعنی از سمت رشت وارد این شهر می شویم اولین جایی که نظر ما را به خود جلب می کند دهکده ساحلی است که در آن خانه های ویلا یی که به سبک بسیار زیبا در کنار هم و در ردیف های منظم ساخته شده و سقف هر کدام از آنها به شکل ها و رنگ های مختلفی رنگ آمیزی و بعضی از آنها با ظرافت خاصی از سفال پوشیده شده از دور خودنمایی می کنند. کمی جلوتر از این دهکده توریستی آپارتمان های بزرگ و چندین طبقه را می بینیم که از پشت ویلا ها قد برافراشته و به سبک زیبایی ساخته شده اند.
شاید زندگی کردن در یک آپارتمان بلندمرتبه با دید دریا هم طرفداران خاص خودش را داشته باشد. ولی وقتی از ترافیک و شلوغی شهر فرار می کنیم حیف است که در یکی از این ویلا های ساحلی نباشیم تا صبح زود با صدای مرغ های دریایی از خواب بلند شویم یا اینکه به هنگام شب، هنگامی که صدای امواج دریا آرامش خواب را به هم بریزد به خواب نرویم که واقعا لذت بخش است. ساحل قو نامی است، که برای مکان تفریحی و ساحلی انزلی در کنار دریای خزر مورد استفاده قرار می گیرد که به طور زیبایی، پلا ژها و غذاخوری ها و هتل آپارتمان ها از هم تفکیک شده و طرح سالم سازی دریا نیز در این مکان به چشم می خورد. این نوار ساحلی زیبا طول زیادی داشته و تنوع طلبی در آن بی شمار است و همچنین مکان زیبایی برای شنا و آفتاب گیری نیز به شمار می آید.
اداره ها و سازمان های دولتی مهمی در این شهر قرار گرفته است از جمله سازمان های مرتبط با ارتش از جمله نیروی دریایی و سازمان بنادر و کشتیرانی استان گیلا ن و... که این شهر را از شهرهای دیگر استان متمایز می کند چون هم منبع درآمد و کار است و هم جلوه ای توریستی و تفریحی دارد. مسافرانی که به این شهر توریستی وارد می شوند بعید به نظر می رسد که از دیدن تالاب زیبای انزلی صرف نظر کنند. تالاب بین المللی انزلی زیباترین و بزرگ ترین و مهم ترین تالاب کشور و اگر اغراق نکرده باشیم یکی از مهمترین تالاب های دنیا به شمار میآید. برای رفتن به مرداب دو راه وجود دارد یا اینکه زیبایی های وصف ناپذیر آن را از نزدیک مشاهده کنیم و با قایق به آنجا برویم یا اینکه به بخش آبکنار انزلی رفته و از آنجا زیبایی های آن را ببینیم. وقتی به داخل مرداب وارد می شویم اگر فصل تابستان باشد گل های نیلوفر آبی که به طرز شگرفی برگ های سبز آن از درون آب بیرون آمده و مرداب را زیبا کرده نظر ما را به خود جلب می کند. نیزارهایی که ساحل مرداب را پوشانده است و گویی آنجا را تحت حفاظت خودش در آورده و گل های زیبای دریایی و گونه های مختلف آبزیان و پرندگان همه و همه دست به دست هم داده تا قایقرانی و ماهیگیری در این مکان برای ما دلنشین باشد. در بعضی از نقاط مرداب آب آنچنان صاف و زلال است که به راحتی می توان آسمان آبی را روی آب مشاهده کرد. از همه مهم تر سکوت منحصر به فردی است که بر روی این مرداب حاکم است و همه این موارد دوست داشتنی و تکرارنشدنی است.
نمی توان بیش از این از مرداب انزلی تعریف کرد چون واقعا نمی توان زیبایی ها و ناگفته های آن را با قلم روی کاغذ آورده لازم است که با چشم خود ببینیم و اندیشه کنیم. شهرستان انزلی بخش های مختلفی از جمله بخش حسن رود دارد. در کیلومتر ۱۰ جاده ساحلی و زیبای حسن رود به زیبا کنار، مجموعه توریستی و آزاد تجاری ستاره شمال (کاسپین) احداث شده که همجوار شدن آن با ساحل دریا به زیبایی این مجموعه افزوده است. مجموعه ستاره شمال شامل یک ساختمان عظیم تجاری است که هنوز مراحل ساخت آن به پایان نرسیده ولی با اتمام این مجموعه تاثیر شگرفی بر اقتصاد انزلی خواهد گذاشت. از جمله مناطق گردشگری و دیدنی این شهرستان عبارتند از: تالاب بین المللی انزلی و جزیره، موج شکن، برج ساعت انزلی (فانوس دریایی)، گل لاله، پل های غازیان،موزه نظامی و کاخ موزه، شنبه بازار، بازارچه مرزی، دهکده ساحلی، پارک شهر، امامزاده صالح، ساختمان شهرداری، آرامگاه بی بی حوریه و مجموعه تجاری ستاره شمال، تعطیلات نوروز فرصت مناسبی است تا به شهر بندر انزلی سفر کنید و زیبایی های آن را از نزدیک ببینید.

نویسنده : حسام شکوهی

منبع : روزنامه مردم سالاری

مطالب مرتبط

شهر درخت و سایه‌ها

شهر درخت و سایه‌ها
به فاصله ۲ ساعت از یزد، بعد از طی جاده پرپیچ و تابی که مسیر خودش را از بین کوه‌ها باز می‌کند، به شهری می‌رسید که مردمش اصرار دارند شهرشان را «ابرکوه» بگویی نه ابرقو.
شهری افسانه‌ای که می‌گویند لااقل ۴ هزار سال عمر دارد؛ شهری که محل سکونت اصحاب رس بوده و زمانی محل عبور جاده ابریشم به حساب می‌آمده و یک عالمه خانه‌های کاهگلی زیبا دارد.
ابرکوه امروزی اما شهر کوچک و کم سر و صدایی است که دیگر جاده ابریشمی از آن رد نمی‌شود و شاید در نگاه اول چندان مهم و قابل توجه به‌نظر نرسد اما کافی است گشت کوچکی در آن بزنید تا بزرگی و رونق از یاد رفته‌اش را به رختان بکشد و البته سر و کارتان به مردمی بیفتد که مهربانی را به نهایتش رسانده‌اند.
● بد نیست بدانید
ابرکوه را به‌خاطر قرارگرفتن پای کوه، برکوه یا ابرکوه گفته‌اند؛ علاوه بر اینکه «ابر» در فارسی باستان همان کاربرد و معنی بر را داشته، نشان از بزرگی و اهمیت نامی دارد که همراه آن می‌آید.
اعراب همان کاری را که با خیلی از اسامی ایرانی کردند، با اسم ابرکوه هم کردند و آن را ابرقو گفتند.
وقتی حرف از قدمت ابرکوه به میان می‌آید همه چیز با افسانه آمیخته می‌شود. سرو کهنسال ابرکوه که مسن‌ترین موجود زنده دنیا به حساب می‌آید، حدس و گمان‌ها را به ۴ تا ۵ هزار سال قبل می‌برد.الکساندروف روسی معتقد است که این تنه قطور و شاخه‌هایش حداقل ۴ هزار سال است که دارند سنگینی ۲۵ متر شاخ و برگ بالای سرشان را به دوش می‌کشند؛ هر چند آندره گدار سن‌و سال درخت را ۵ هزار و یک باستان شناس ژاپنی ۸هزار سال می‌دانند.
از ابرکوه در کتب و سفرنامه‌های عهد اسلامی، همیشه با صفت بزرگی، وسعت، زیادی جمعیت، فراوانی و بسیاری نعمت یاد شده؛ نمونه‌اش هم کتب «الممالک و المسالک»، «حدود العالم» و «معجم البلدان».
ابرکوه در دوران رونق جاده ابریشم یک چهارراه به حساب می‌آمد و سر راه‌هایی که از مرکز کشور می‌گذشت و به جنوب می‌آمد قرار داشت.تنها همین امر کافی بود تا ابرکوه تبدیل به شهری بزرگ و مهم شود.
از آنجا که ابرکوه شهر نسبتا آرامی بود و کمتر روی شورش به خود دید، تبدیل به محل سکونت و اقامت عرفا و صوفیان زیادی ازجمله ابوالخیر اقبال شد. همین حالا هم دراویش ابرکوه در محله‌ای به نام درویش‌ها و در کنار مقبره پیر و مرادشان، ابوالخیر اقبال- طاووس الحرمین- سکونت دارند.
آقای حمیدرضا شمس اسفندآبادی در کتاب «با من به ابرکوه بیایید»، تعداد آثار تاریخی ابرکوه را ۱۸۰ اثر آورده که در این ۲ صفحه‌ بیشتر از ۹تای آنها را نتوانسته‌ایم جا بدهیم.
● مسجد جامع
تا وقتی وارد ایوان شرقی مسجد جامع ابرکوه نشده‌ای، غیرممکن است بتوانی حدس بزنی بین آن چهار ایوان ساده و شبستان یکدست پوشیده از گچ مسجد، چنین محرابی ببینی. محراب پراز تزئینات توری شکلی است که در سال ۷۳۸ قمری و حین مرمت‌های عهد ایلخانی، به مسجد ضمیمه شده وآدم را یاد محراب زیبای اولجایتوی مسجد جامع اصفهان می‌اندازد. محراب گچی مسجد جامع ابرکوه، به‌تنهایی می‌تواند نماینده عظمت و شکوه ابرکوه عهد ایلخانی باشد.
● گنبد عالی
قدیمی‌ترین بنای موجود در ابرکوه و البته سالم‌ترین بنای عهد سلجوقی را می‌توانید از همان پایین کوه هم ببینید اما حیف است گنبد عالی ابرکوه - که سال‌هاست به صخره‌های زیرینش چسبیده و تبدیل به قسمتی از کوه شده - را از نزدیک نبینید. شمس‌الدوله دیلمی، گنبد عالی- یا علی- را در مدت حکومت کوتاهش در حوالی سال ۴۴۸ قمری ساخته تا فضای ساکت، مرموز و غریبش آرامگاهی باشد برای پدر و مادربزرگ‌اش.
● اصحاب درخت و آتش
مردم ابرکوه می‌گویند سرو ابرکوه یکی از آن ۱۲ درختی است که اصحاب رس می‌پرستیدند. اصحاب رس قومی درخت‌پرست بودند و به دعوت پیامبرشان اعتنایی نکردند تا عذاب الهی که عبارت از بادهای سرخ و شعله‌ورشدن زمین زیر پایشان بود دامنشان را بگیرد. به‌جز این حرف و حدیث‌ها -که خب، دلایلی هم برایش آورده می‌شود- صحبت درباره سن و سال سرو ابرکوه هم، حدیث مفصل دیگری است.
● اینجا هم قدمگاه دارد
مردم ابرکوه علاقه بسیاری به مسجد بیرون – که به خاطر خارج از شهر قرار گرفتن‌اش به این اسم می‌شناسندش- دارند چون اینجا یکی از قدمگاه‌های امام رضا(ع) به حساب می‌آید. باید روز اربعین یا ۲۸ صفر اینجا باشید تا ببینید واقعا جایی برای سوزن‌انداختن پیدا می‌کنید؟
● یخچال‌های خشتی
سال‌ها قبل، ابرکوهی‌ها در ورودی شهرشان یخچالی ساختند که نه برفک می‌زد و نه برقی مصرف می‌کرد. این مخروطی‌های پله‌ای، سازه‌هایی هستند که به هرکدام از شهرهای کویری سفر کنید می‌توانید نمونه‌شان را ببیند. وظیفه این سازه‌ها، نگهداری لایه‌های یخی بود که در زمستان منجمد شده بود و قیافه مخروطی شکلشان هم باعث می‌شد که حداقل یک نیمه ازآنها همیشه در سایه قرار بگیرد و به خنک‌شدن فضای داخلش کمک کند.
● روزی روزگاری کاروانی
با اینکه اینجا تقریبا ورودی شهر است اما اینها برج و باروهای حصار شهر نیستند بلکه دیوارهای بارانداز و استراحتگاهی‌اند برای اقامت یکی دو روزه کاروان‌هایی که می‌بایست مال‌التجاره‌هایشان را از چین و ماچین به آن سر دنیا می‌رساندند. قلعه رباط که حول و حوش قرن سوم ساخته شده، نمونه‌ای از کاروانسراهای ابرکوه است که در نوع خودشان بزرگ و قابل توجه بوده‌اند و حداقل تا پایان عهد ایلخانی پر رفت و آمد و شلوغ.
● خانه‌های مفصل
بادگیر ۲ طبقه خانه آقازاده فقط یک چشمه از خانه‌های زیبا و مفصل عهد قاجار ابرکوه است؛ بادگیر منحصر به فردی که توی محله خاکی رنگ و قدیمی شهر، یک سر و گردن از بقیه بادگیرها بلندتر است. توی این محله در هر خانه‌ای را که باز کنید، با چیزی جز زیبایی و تزئینات مفصل روبه‌رو نمی‌شوید. باید خانه‌های موسوی، صولت و آقازاده را ببینید تا شما هم تایید کنید که این خانه‌ها، آن‌قدرها چیزی از خانه‌های کاهگلی و اشرافی کاشان کم ندارند.

وبگردی
زیر و روی "اصلاح ساختاری"
زیر و روی "اصلاح ساختاری" - احتمال بعدی این است که شاید هدف این است که نظام ریاست جمهوری کنار برود و مجددا جایگاه نخست وزیری احیا شود. در این حالت نخست وزیر هم به طبع توسط مجلس انتخاب می‌شود و شک نکنید حتی اگر الان با توجه به ترکیب مجلس دهم قرار بود نخست وزیر انتخاب شود، فردی مانند سعید جلیلی انتخاب می‌شد.
بازهم کپی بدون اجازه از یک برنامه آمریکایی / آیا مورد تمسخر دنیا قرار نمیگیریم !
بازهم کپی بدون اجازه از یک برنامه آمریکایی / آیا مورد تمسخر دنیا قرار نمیگیریم ! - همزمان با رونمایی از پوستر و تیزر جدیدترین برنامه احسان علیخانی، روز و ساعت پخش اولین قسمت از «عصرجدید» اعلام شد.
کلیپ عجیب شهرداری بندرعباس از رفع مناطق آبگیر !
کلیپ عجیب شهرداری بندرعباس از رفع مناطق آبگیر ! - تیم رسانه ای شهرداری بندرعباس کلیپی عجیب و غریب از رفع مناطق سیلاب زده این شهر با حضور شخص شهردار منتشر کرده است...!
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر - مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر شامگاه دوشنبه در برج میلاد برگزار شد.
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.
ویدئو / روش خرید قانونی کوه در لواسان !
ویدئو / روش خرید قانونی کوه در لواسان ! - ارتفاعات تهران از جمله لواسانات یکی از این مناطق است که به گفته امام جمعه این شهر به شکل جدی و گسترده‌ای با این مشکل دست به گریبان است و ظاهراً کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری محلی برای دور زدن قانون از سوی برخی افراد شده است.
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر - الهام حمیدی بازیگر پرکار این روز‌های سینما و تلویزیون با انتشار عکسی در صفحه اینستاگرامش خبر ازدواجش را به صورت رسمی اعلام کرد اما هویت همسرش را فاش نکرد.
توهین بعیدی‌نژاد به شعور ملت ایران
توهین بعیدی‌نژاد به شعور ملت ایران - حمید بعیدی‌نژاد سفیر ایران در انگلیس توییتی را منتشر ساخت که با واکنش‌های بسیاری روبه‌رو شد. وی مدعی شده که در فهرست کشورهایی که در حفظ ارزش پول ملی در برابر دلار با بیشترین مشکلات مواجه شدند ایران با وجود فشارها و تحریم اقتصادی، عملکرد بهتری از کشورهایی چون ترکیه، برزیل، روسیه، آفریقای جنوبی و سوئد داشته است.
عکس/ کشف حجاب در تهران!
عکس/ کشف حجاب در تهران! - حجت الاسلام حمید رسایی عکسی در کنار یک زن بی حجاب از حضور در برنامه‌ای با عنوان «اعلام همبستگی با ملت ونزوئلا» در تهران منتشر کرده است.
ببینید یک مجری چقدر میتواند مزخرف بگوید !
ببینید یک مجری چقدر میتواند مزخرف بگوید ! - ژاپنی صحبت کردن جواد خیابانی