شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ / Saturday, 21 October, 2017

سایه سنگین رکود بر فراز وال‌استریت


سایه سنگین رکود بر فراز وال‌استریت
بحران مالی آمریکا یکی از بزرگترین مشکلات اقتصادی جهان امروز است. بحرانی که با وام‌های مسکن و ناتوانی مردم در بازپرداخت اقساط آن آغاز شد و هم‌اکنون نظام بانکی و صنایع تولیدی این کشور را تحت تاثیر قرار داده است. در مورد دلیل ایجاد این بحران و زمان آغاز آن اختلاف‌نظرهای زیادی وجود دارد ولی رایج‌ترین نظریه این است که بحران کنونی اقتصادی در آمریکا نتیجه سیاست‌هایی است که دولت بوش از آغاز روی کارآمدنش در سال ۲۰۰۱ میلادی در پیش گرفته است.
سیاستی که بوش اجرای آن را از سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرد و اجرای آن تا سال ۲۰۱۰ میلادی ادامه خواهد داشت. این سیاست کاهش نرخ مالیات ثروتمندان آمریکایی است که در سیاست اقتصادی بخش عرضه به آن تاکید شده است. بر طبق این نظریه کاهش نرخ مالیات این قشر سبب می‌شود تا آنها انگیزه بیشتری برای توسعه کار خود داشته باشند که این مسئله به دنبال خود سبب افزایش فرصت‌های شغلی و کاهش نرخ بیکاری در آمریکا می‌شود. اما در این سیاست هم صحبت از کاهش موقتی نرخ مالیات است زیرا اجرای طولانی‌مدت آن می‌تواند تاثیر بسزایی روی درآمد دولت و هزینه‌های مصرفی آن داشته باشد. ولی طرحی که بوش در سال ۲۰۰۱ میلادی تصویب کرد مبنی بر کاهش نرخ مالیات ثروتمندان آمریکا تا سال ۲۰۰۳ میلادی بود. وی بعد از اتمام سال ۲۰۰۳ میلادی این طرح را تا سال ۲۰۱۰ میلادی تمدید کرد و اجرای آن نه تنها برای اقتصاد آمریکا فاجعه بزرگی آفرید بلکه اقتصاد دنیا را نیز با مشکلات بسیار زیادی روبه‌رو کرد.
مشکلاتی که حل کردن آنها سال‌ها زمان لازم دارد و میلیاردها هزینه را طلب می‌کند. مطالعه وضعیت اقتصادی آمریکا در سال‌های اخیر نشان می‌دهد این سیاست باید در سال‌های آغازین آن متوقف می‌شد. طبق گزارش اخیر کنگره آمریکا مطالعه تاثیر کاهش نرخ مالیات ثروتمندان آمریکایی در فاصله سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۳ میلادی نشان داد این سیاست منشأ اصلی بحران کنونی اقتصاد آمریکا است. اجرای این سیاست طی دو سال مذکور موجب کاهش سرمایه‌گذاری‌های تجاری در تولید ناخالص داخلی کشور شد. در این سال‌ها بیشتر سرمایه‌های کشور به سمت بازار مسکن روانه شد و رشد فزآینده دریافت وام مسکن زمینه سازمشکل کنونی دنیا شد. البته این کاهش سهم سرمایه‌گذاری‌های تجاری در اثر اجرای سیاست کاهش نرخ مالیات توسط شخص جورج بوش نبود بلکه از زمان ریگان که این سیاست در آمریکا اجرا شد سهم سرمایه‌گذاری‌های تجاری در تولید ناخالص داخلی کم شد و ادامه اجرای این سیاست سبب بزرگتر شدن مشکل اقتصادی کشور شد.
بنابراین می‌توان نظریه تحلیلگرانی که مشکلات کنونی اقتصاد آمریکا را نتیجه اجرای سیاست‌های نادرست در دوره‌های قبل از جورج بوش می‌دانند را هم پذیرفت. این دسته از افراد به مشکلات اقتصادی آمریکا در سال‌های آغازین قرن حاضر اشاره می‌کنند و می‌گویند:
ـ «در اوایل سال ۲۰۰۱ میلادی اقتصاد آمریکا با مشکلات زیادی روبه‌رو بود و همین مسئله سبب شد تا اقتصاد این کشور در سال ۲۰۰۱ وارد رکود شود. این رکود کوتاه‌مدت بود و با به‌کارگیری روش‌های مختلف از جمله سیاست کاهش نرخ بهره از بین رفت ولی نشانه‌هایی از خود به جای گذاشت که نتیجه آن رکود کنونی بود.»
هم‌اکنون اقتصاد آمریکا با مشکلات بسیار زیادی دست و پنجه نرم می‌کند و مشکلاتی از قبیل رشد فزاینده تورم، رشد بیکاری، کاهش اعتبارات و کاهش اعتماد مردم به نظام مالی و بانکی کشور در کنار تنزل سطح تولید و فعالیت‌های صنعتی که همگی در کنار هم موجب تزلزل اقتصاد این کشور شد. ارتباط زیاد اقتصاد آمریکا با کشورهای صنعتی اروپایی و حتی کشورهای بزرگی چون چین و هند سبب شد تا این بحران وارد اقتصاد آن کشورها هم بشود. ورود بحران به اقتصاد کشورهای صنعتی که بزرگترین بازار مصرف دنیا را دارند موجب تنزل سطح تقاضا در جهان شد.
کاهش تقاضا به دنبال خود کاهش تولید را به همراه آورد و بسیاری از شرکت‌های تولیدی برای تعدیل هزینه‌های خود اقدام به اخراج کردن کارگران‌شان کردند. این مساله نه تنها در آمریکا بلکه در دیگر کشورهای صنعتی اروپا نیز وجود داشت و به رشد بیکاری، رشد فقر و کاهش تقاضا انجامید.
طبق گزارش‌های موجود در ماه‌های اخیر نرخ بیکاری در آمریکا به بالاترین سطح خود طی ۱۷ سال اخیر رسید که دلیل آن‌کاهش حجم فعالیت‌های صنعتی و تولیدی و اخراج هزاران نفر از کارگران و کارمندان شرکت‌ها برای تعدیل هزینه‌های آنها بود.
با بیکار شدن هزاران نفر از مردم آمریکا و استفاده اغلب آنها از پس‌اندازهای‌شان تا زمانی‌که شغل مناسب دیگری پیدا کنند هزینه‌های مصرفی در این کشور تنزل یافت. کاهش هزینه‌های مصرفی از یک طرف باعث شد تا تولید‌کنندگان تولید خود را کاهش دهند و شمار بیشتری شغل خود را از دست بدهند. از طرف دیگر یکی از فاکتورهای مهم در رشد تولید ناخالص داخلی این کشور از بین رفت و زمینه برای کاهش نرخ رشد و حتی رشد صفردرصدی تولید ناخالص داخلی در این سرزمین فراهم شد .
در جریان این بحران اقتصادی آمریکا از سیاست گذشته خود یعنی کاهش نرخ بهره بانکی استفاده کرد. این کشور طی یک سال گذشته ۱۵ بار نرخ بهره بانکی را کاهش داد تا مانع از رکود اقتصادی یا بیشتر شدن بحران در اقتصاد شود. اگرچه بسیاری از اقتصاددانان و تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که اقتصاد آمریکا ماه‌هاست که وارد رکود شده است.
آنها می‌گویند از زمان آغاز رکود تا زمانی‌که اقتصاددانان بتوانند آن را تایید کنند بین شش ماه یک سال طول می‌کشد بنابراین نمی‌توان هم اکنون تایید کرد که اقتصاد آمریکا در مسیر نزولی طبیعی خود قرار دارد زیرا نشانه‌های موجود در اقتصاد بیماری اقتصاد را تایید می‌کند. رکود اقتصادی به معنای سیر کاهشی رشد تولید ناخالص داخلی یک کشور برای چندین دوره متوالی است بنابراین از زمانی‌که این کاهش نرخ رشد اتفاق می‌افتد تا زمانی‌که تایید شود بازه‌ای حداقل شش ماهه وجود دارد. همین مسئله سبب شد تا بسیاری از اقتصاددانان، اقتصاد کنونی آمریکا را اقتصادی راکد معرفی کنند. آنها بر این باورند نشانه‌های موجود در اقتصاد این کشور همگی نشان‌دهنده رکود است اگر چه بن برنانکه رئیس صندوق ذخایر ارزی این کشور از اعلام رکود امتناع می‌کند. وی در مصاحبه‌های اخیر خود اعلام کرد:
ـ اقتصاد آمریکا شرایط نامطلوبی دارد ولی با استفاده از ابزار کاهش نرخ بهره می‌توان آن را تعدیل کرد. وی مداخله دولت در اقتصاد را یکی دیگر از راه‌هایی می‌داند که برای کنترل بحران موجود در اقتصاد مفید است.
برنانکه یکی از بزرگترین حامیان ارائه بسته تشویقی به اقتصاد بود. این تاییدیه نه تنها در جریان تزریق ۷۰۰ میلیاردی اخیر از برنانکه دریافت شد بلکه در جریان ارائه بسته تشویقی ۱۵۰ میلیارددلاری و چندین تزریق دیگری که انجام شده بود از وی گرفته شد.
وی بر این باور است مشکل کنونی اقتصاد آمریکا به اندازه‌ای بزرگ است که نمی‌توان بدون حمایت مالی دولت آن را حل کرد. این نظریه وی توسط رئیس صندوق بین‌المللی پول نیز تایید شد. دومینیک استراوس کان رئیس صندوق بین‌المللی پول در گزارش اخیر خود ضمن مقایسه بزرگی بحران کنونی اقتصاد جهانی با رکود بزرگ اقتصاد آمریکا در دهه ۱۹۳۰ میلادی گفت ورود دولت به اقتصاد آمریکا امری ضروری است و این طرح نه تنها در آمریکا بلکه در کشورهای اروپایی که با مشکل روبه‌رو هستند نیز ضرورت دارد.
طرح ضرورت مداخله دولت در اقتصاد سبب شد تا جورج دبلیو بوش رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی‌های اخیر خود از مردم بخواهد تا به دولت اجازه مداخله بیشتری در عرصه‌های مختلف اقتصادی را بدهند.
وی با عنوان کردن این مسئله که در صورت عدم ارائه بسته‌های تشویقی اقتصاد و عدم حمایت دولت از بانک‌ها از طریق ارائه وام‌های بلندمدت و کم بهره وضعیت کنونی اقتصاد این کشور بدتر بود، طرح خرید سهام بانک‌ها را عنوان کرد. بوش اعلام کرد خرید سهام بانک‌ها سبب افزایش بنیان مالی این بخش مهم اقتصادی آمریکا می‌شود.
اگر دولت پشتوانه بانک باشد مشکلی مشابه بحران اعتباری و مالی امروز در آمریکا اتفاق نمی‌افتد. شایان ذکر است تا به امروز آمریکایی‌ها طرفدار اقتصاد بازاری بودند و مداخله دولت در اقتصاد را نادرست می‌دانستند. آنها معتقد بود اقتصادی سالم است که قیمت‌ها در بازار تعیین شود و بخش‌های مختلف تولیدی و صنعتی کاملا در اختیار بخش خصوصی باشد. اما در شرایط کنونی اخباری مبنی بر دولتی شدن در آمریکا به گوش می‌رسد.
دولتی شدن بانک‌ها، دولتی شدن صنعت خودروسازی این کشور و دولتی شدن بخش‌های دیگر اقتصادی به منظور در دسترس بودن منبع تمام نشدنی مالی برای فعالان آنها. این نظریه که کاملا در جهت مخالف سیاست‌های گذشته اقتصادی در آمریکا است هم‌اکنون در آمریکا با انتقادهای زیادی روبه‌رو شده است ولی به نظر می‌رسد آمریکا چاره‌ای جز اجرای این طرح ندارد.

مونا مشهدی‌رجبی

منبع : روزنامه کارگزاران

مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
مهدی کریمی , انجمن ورزشکاران المپیکی , تانکر ذخیره آب , سپرده‌گذاران آرمان , شیملا , حمایت اعتماد ملی از سپاه , نیروهای ائتلاف , همایش نماز , مجمع انتخاباتی گلف , صاد , کاپ آسیا , شهیده اکبریان , نیروی دریائی , کانون دانش آموزی , کلاف , حجم بالای کتب درسی , حذف‌شدگان , رقه عراق , پولوتو , انواع مبلمان , دوسال , حملات هوایی ائتلاف آمریکایی , ذوب شدن یخ , فرهاد پیروت پور , شهرداری شادگان , سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مرکزی , دستگاه بیمارستان , اران , اسلوموشن , دغدغه پدر , روحیه دانشجویی , طلاب شیعه , نماینده مجلس , پودر بهداشتی , سلول‌های حساس به نور , نظام ملکشاهی , خودنگاری , سفر انتخاباتی حسن روحانی به تبریز , فوتسال پککو , مترو پرند , germany , استاندارکرمانشاه , دکتر واعظی , جام کارون , موسی الرضا , جریان صدر عراق , آلن گریسون , حمیدرضا رنجبر , استفان لوون , قربانی حادثه پلاسکو ,

برخی از مطالبی که کاربران هم اکنون در حال خواندن آن هستند
سموم خاص و داروها (۳) , لید تاریخی , خواستگاری , جغرافیای طبیعی , سوءتغذیه خفیف و متوسط , جدول شرکاء عمده تجاری عمان (بخش صادرات) در سال‌های ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۱میلادی (ارقام: به هزار دلار آمریکا) , غم‌باد , کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک , كتابخانه‌ها، سالن‌های نمایشی و موزه‌ها، استان زنجان , سایر علائم و حرکات شناخته شده , تخم مرغ درلانه , اطلاعات کلی فرهنگی , تا بنستانی تو انصاف از جهود خیبری , سپسیس و تظاهرات پوستی , راهبردهای آینده در پژوهش و پیشگیری , حکایت آن مداح کی از جهت ناموس شکر ممدوح می‌کرد و بو... , سودا به کوه و دشت صلا می‌دهد مرا , عوامل مورد نظر در برنامه‌ریزی غذائی , درمان , پی(۲) ,

برخی منابع مهم خبری
havades.ir حوادث , cbi.ir بانک مرکزی , mobile.ir موبایل , bushehrnews.com بوشهرنیوز , roozannews.com روزان , vaghayedaily.ir روزنامه وقایع اتفاقیه , elpress.ir ائل پرس , payamenaft.com پیام نفت , ghanoondaily.ir روزنامه قانون , emrouziha.com امروزیها , teyf.ir طیف , vista.ir اخبار , 90tv.ir نود , ofoghnews.ir افق نیوز , alef.ir الف , itna.ir ایتنا , ictpress.ir آی سی تی , bankvarzesh.com بانک ورزش , farhangemrooz.com فرهنگ امروز , dadna.ir دادنا , dolat.ir دولت , asianews.ir روزنامه آسیا , shefanews.com شفا نیوز , avapress.com صدای افغان , caffecinema.com کافه سینما , sedayiran.com صدای ایران , kamooneh.com کمونه , taghrib.ir مجمع جهانی تقریب , winbeta.net وین بتا , payamno.com پیام نو ,

وبگردی
فیلم | شخصی که کنار ترامپ ایستاده بدل ملانیاست
فیلم | شخصی که کنار ترامپ ایستاده بدل ملانیاست - فیلم - کاربران شبکه های اجتماعی با انتشار این ویدئو شایعه کرده اند فردی که کنار دونالد ترامپ ایستاده، ملانیا نیست و بدل او است.
اخاذان خیابانی که پلیس با آنها کاری ندارد !
اخاذان خیابانی که پلیس با آنها کاری ندارد ! - با وجود آنکه همه دستگاه ها اعم از پلیس و شهرداری فعالیت پارکبانان را غیر قانونی می دانند، این افراد همچنان به دریافت پول غیرقانونی از مردم اقدام می کنند.
رفتار نامناسب قرائتی در یک برنامه زنده
رفتار نامناسب قرائتی در یک برنامه زنده - سن و سال كه بالا برود حوصله آدم كمتر مي شود. در پخش مستقيم هم اقتضائات و شرايطي است كه آقاي قرائتي به آن عادت ندارد. در همين ويدئو هم ايشان مي گويد دوربين را نگه داريد! يعني كاملا واضح است كه ايشان تصور مي كرده در يك برنامه ضبطي سخنراني مي كند!
خودروهای بی کیفیت اینگونه تولید میشوند
خودروهای بی کیفیت اینگونه تولید میشوند - کارخانه ایران خودروی مشهد در۶۰کیلومتری جاده مشهد به نیشابور و در منطقه‌ای به نام شهر جدید بینالود قرار دارد. این کارخانه دارای خطوط تولید بدنه، رنگ، تزئینات و تکمیل کاری است و در زمینی به مساحت ۷۳۰هکتار با هدف تولید۱۰۰هزار دستگاه خودروی سواری در سال ۱۳۸۷ آغاز بکار کرده است.
حمله خانم نماینده با پایه میکروفن به معاون استاندار
حمله خانم نماینده با پایه میکروفن به معاون استاندار - هاجر چنارانی نماینده نیشابور سخنرانی معاون استاندار خراسان رضوی را بخاطر استفاده سهوی از کلمه خراسان غربی در سخنرانی گذشته به هم زد.
"اسیدپاشی اصفهان" هم‌چنان "معما"
"اسیدپاشی اصفهان" هم‌چنان "معما" - این اظهارات رییس پلیس آگاهی مسیر عجیب خود را ادامه داد تا به اینجا رسید که توپ عدم دستگیری اسیدپاش را به زمین رسانه‌ها انداخت. او گفت: "این در شرایطی بود که این فرد در شرایط زمانی آن موقع به‌دنبال حساسیت بالایی که در رسانه‌ها و جامعه ایجاد شد، در نیمه راه، از ادامه مسیرش منصرف شد."
حاشیه های مراسم ختم داود احمدی‌نژاد
حاشیه های مراسم ختم داود احمدی‌نژاد - مراسم ترحیم مرحوم داود احمدی‌نژاد برادر رئیس جمهور سابق کشورمان عصر دیروز در مسجد امام خمینی(ره) شهرک شهید محلاتی برگزار شد.
دختر شطرنج‌باز ایرانی به تیم ملی آمریکا پیوست
دختر شطرنج‌باز ایرانی به تیم ملی آمریکا پیوست - دختر شطرنج‌باز ایرانی که به دلیل حضور بدون حجاب در رقابت‌های بین‌المللی از تیم ایران اخراج شد، به تیم ملی آمریکا پیوست.
میلیاردر ایرانی بار دیگر خودرویBMW خود را به آتش کشید
میلیاردر ایرانی بار دیگر خودرویBMW خود را به آتش کشید - فیلم / آقا این ماشینو بفروش یک پراید بخر راحت شو.
ازدواج قربانی اسید پاشی اصفهان
ازدواج قربانی اسید پاشی اصفهان - مرضیه ابراهیمی در جریان اسیدپاشی یکی از قرنیه‌هایش را از دست داد و بدنش نیز به‌ شدت آسیب دید و یک قسمت از سرش سوراخ شد.
مشاهده زندگی جدید خانم رهنما فعلآ بلامانع است / عکس
مشاهده زندگی جدید خانم رهنما فعلآ بلامانع است / عکس - عقد «بهاره رهنما» و همسرش در حرم امام رضا (ع)
تصاویر ازدواج مجدد بهاره رهنما
تصاویر ازدواج مجدد بهاره رهنما - بهاره رهنما که بیشتر کارهای او با مضمون ظنز و کمدی است . روز شنیه 4 شهریور با امیر خسرو عباسی ازدواج کرد.
فیلم حضور تینا آخوندتبار در مسابقات بوکس!
فیلم حضور تینا آخوندتبار در مسابقات بوکس! - این بازیگر ایرانی که مدتهاست خبری از حضور او در عرصه هنر نیست برای اولین بار مقابل حریف چینی مسابقه داد.
جشن تولد ۶۰ سالگی مهرانه مهین‌ترابی
جشن تولد ۶۰ سالگی مهرانه مهین‌ترابی - جمعه ۲۰ مرداد بیست و پنجمین مراسم «تولد ماه» به مناسبت سالروز تولد مهرانه مهین‌ترابی، بازیگر سینما و تلویزیون، با حضور جمعی از هنرمندان در موزه هنرهای دینی برگزار شد.
حرکات عجیب احمدی  نژاد هنگام تعریف خاطرات بقایی از زندان!
حرکات عجیب احمدی نژاد هنگام تعریف خاطرات بقایی از زندان! - حرکات عجیب احمدی نژاد هنگام تعریف خاطرات حمید بقایی از دوران زندان کوتاه مدتش
    پربازدیدها