دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ / Monday, 23 July, 2018

سایه سنگین رکود بر فراز وال‌استریت


سایه سنگین رکود بر فراز وال‌استریت
بحران مالی آمریکا یکی از بزرگترین مشکلات اقتصادی جهان امروز است. بحرانی که با وام‌های مسکن و ناتوانی مردم در بازپرداخت اقساط آن آغاز شد و هم‌اکنون نظام بانکی و صنایع تولیدی این کشور را تحت تاثیر قرار داده است. در مورد دلیل ایجاد این بحران و زمان آغاز آن اختلاف‌نظرهای زیادی وجود دارد ولی رایج‌ترین نظریه این است که بحران کنونی اقتصادی در آمریکا نتیجه سیاست‌هایی است که دولت بوش از آغاز روی کارآمدنش در سال ۲۰۰۱ میلادی در پیش گرفته است.
سیاستی که بوش اجرای آن را از سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرد و اجرای آن تا سال ۲۰۱۰ میلادی ادامه خواهد داشت. این سیاست کاهش نرخ مالیات ثروتمندان آمریکایی است که در سیاست اقتصادی بخش عرضه به آن تاکید شده است. بر طبق این نظریه کاهش نرخ مالیات این قشر سبب می‌شود تا آنها انگیزه بیشتری برای توسعه کار خود داشته باشند که این مسئله به دنبال خود سبب افزایش فرصت‌های شغلی و کاهش نرخ بیکاری در آمریکا می‌شود. اما در این سیاست هم صحبت از کاهش موقتی نرخ مالیات است زیرا اجرای طولانی‌مدت آن می‌تواند تاثیر بسزایی روی درآمد دولت و هزینه‌های مصرفی آن داشته باشد. ولی طرحی که بوش در سال ۲۰۰۱ میلادی تصویب کرد مبنی بر کاهش نرخ مالیات ثروتمندان آمریکا تا سال ۲۰۰۳ میلادی بود. وی بعد از اتمام سال ۲۰۰۳ میلادی این طرح را تا سال ۲۰۱۰ میلادی تمدید کرد و اجرای آن نه تنها برای اقتصاد آمریکا فاجعه بزرگی آفرید بلکه اقتصاد دنیا را نیز با مشکلات بسیار زیادی روبه‌رو کرد.
مشکلاتی که حل کردن آنها سال‌ها زمان لازم دارد و میلیاردها هزینه را طلب می‌کند. مطالعه وضعیت اقتصادی آمریکا در سال‌های اخیر نشان می‌دهد این سیاست باید در سال‌های آغازین آن متوقف می‌شد. طبق گزارش اخیر کنگره آمریکا مطالعه تاثیر کاهش نرخ مالیات ثروتمندان آمریکایی در فاصله سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۳ میلادی نشان داد این سیاست منشأ اصلی بحران کنونی اقتصاد آمریکا است. اجرای این سیاست طی دو سال مذکور موجب کاهش سرمایه‌گذاری‌های تجاری در تولید ناخالص داخلی کشور شد. در این سال‌ها بیشتر سرمایه‌های کشور به سمت بازار مسکن روانه شد و رشد فزآینده دریافت وام مسکن زمینه سازمشکل کنونی دنیا شد. البته این کاهش سهم سرمایه‌گذاری‌های تجاری در اثر اجرای سیاست کاهش نرخ مالیات توسط شخص جورج بوش نبود بلکه از زمان ریگان که این سیاست در آمریکا اجرا شد سهم سرمایه‌گذاری‌های تجاری در تولید ناخالص داخلی کم شد و ادامه اجرای این سیاست سبب بزرگتر شدن مشکل اقتصادی کشور شد.
بنابراین می‌توان نظریه تحلیلگرانی که مشکلات کنونی اقتصاد آمریکا را نتیجه اجرای سیاست‌های نادرست در دوره‌های قبل از جورج بوش می‌دانند را هم پذیرفت. این دسته از افراد به مشکلات اقتصادی آمریکا در سال‌های آغازین قرن حاضر اشاره می‌کنند و می‌گویند:
ـ «در اوایل سال ۲۰۰۱ میلادی اقتصاد آمریکا با مشکلات زیادی روبه‌رو بود و همین مسئله سبب شد تا اقتصاد این کشور در سال ۲۰۰۱ وارد رکود شود. این رکود کوتاه‌مدت بود و با به‌کارگیری روش‌های مختلف از جمله سیاست کاهش نرخ بهره از بین رفت ولی نشانه‌هایی از خود به جای گذاشت که نتیجه آن رکود کنونی بود.»
هم‌اکنون اقتصاد آمریکا با مشکلات بسیار زیادی دست و پنجه نرم می‌کند و مشکلاتی از قبیل رشد فزاینده تورم، رشد بیکاری، کاهش اعتبارات و کاهش اعتماد مردم به نظام مالی و بانکی کشور در کنار تنزل سطح تولید و فعالیت‌های صنعتی که همگی در کنار هم موجب تزلزل اقتصاد این کشور شد. ارتباط زیاد اقتصاد آمریکا با کشورهای صنعتی اروپایی و حتی کشورهای بزرگی چون چین و هند سبب شد تا این بحران وارد اقتصاد آن کشورها هم بشود. ورود بحران به اقتصاد کشورهای صنعتی که بزرگترین بازار مصرف دنیا را دارند موجب تنزل سطح تقاضا در جهان شد.
کاهش تقاضا به دنبال خود کاهش تولید را به همراه آورد و بسیاری از شرکت‌های تولیدی برای تعدیل هزینه‌های خود اقدام به اخراج کردن کارگران‌شان کردند. این مساله نه تنها در آمریکا بلکه در دیگر کشورهای صنعتی اروپا نیز وجود داشت و به رشد بیکاری، رشد فقر و کاهش تقاضا انجامید.
طبق گزارش‌های موجود در ماه‌های اخیر نرخ بیکاری در آمریکا به بالاترین سطح خود طی ۱۷ سال اخیر رسید که دلیل آن‌کاهش حجم فعالیت‌های صنعتی و تولیدی و اخراج هزاران نفر از کارگران و کارمندان شرکت‌ها برای تعدیل هزینه‌های آنها بود.
با بیکار شدن هزاران نفر از مردم آمریکا و استفاده اغلب آنها از پس‌اندازهای‌شان تا زمانی‌که شغل مناسب دیگری پیدا کنند هزینه‌های مصرفی در این کشور تنزل یافت. کاهش هزینه‌های مصرفی از یک طرف باعث شد تا تولید‌کنندگان تولید خود را کاهش دهند و شمار بیشتری شغل خود را از دست بدهند. از طرف دیگر یکی از فاکتورهای مهم در رشد تولید ناخالص داخلی این کشور از بین رفت و زمینه برای کاهش نرخ رشد و حتی رشد صفردرصدی تولید ناخالص داخلی در این سرزمین فراهم شد .
در جریان این بحران اقتصادی آمریکا از سیاست گذشته خود یعنی کاهش نرخ بهره بانکی استفاده کرد. این کشور طی یک سال گذشته ۱۵ بار نرخ بهره بانکی را کاهش داد تا مانع از رکود اقتصادی یا بیشتر شدن بحران در اقتصاد شود. اگرچه بسیاری از اقتصاددانان و تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که اقتصاد آمریکا ماه‌هاست که وارد رکود شده است.
آنها می‌گویند از زمان آغاز رکود تا زمانی‌که اقتصاددانان بتوانند آن را تایید کنند بین شش ماه یک سال طول می‌کشد بنابراین نمی‌توان هم اکنون تایید کرد که اقتصاد آمریکا در مسیر نزولی طبیعی خود قرار دارد زیرا نشانه‌های موجود در اقتصاد بیماری اقتصاد را تایید می‌کند. رکود اقتصادی به معنای سیر کاهشی رشد تولید ناخالص داخلی یک کشور برای چندین دوره متوالی است بنابراین از زمانی‌که این کاهش نرخ رشد اتفاق می‌افتد تا زمانی‌که تایید شود بازه‌ای حداقل شش ماهه وجود دارد. همین مسئله سبب شد تا بسیاری از اقتصاددانان، اقتصاد کنونی آمریکا را اقتصادی راکد معرفی کنند. آنها بر این باورند نشانه‌های موجود در اقتصاد این کشور همگی نشان‌دهنده رکود است اگر چه بن برنانکه رئیس صندوق ذخایر ارزی این کشور از اعلام رکود امتناع می‌کند. وی در مصاحبه‌های اخیر خود اعلام کرد:
ـ اقتصاد آمریکا شرایط نامطلوبی دارد ولی با استفاده از ابزار کاهش نرخ بهره می‌توان آن را تعدیل کرد. وی مداخله دولت در اقتصاد را یکی دیگر از راه‌هایی می‌داند که برای کنترل بحران موجود در اقتصاد مفید است.
برنانکه یکی از بزرگترین حامیان ارائه بسته تشویقی به اقتصاد بود. این تاییدیه نه تنها در جریان تزریق ۷۰۰ میلیاردی اخیر از برنانکه دریافت شد بلکه در جریان ارائه بسته تشویقی ۱۵۰ میلیارددلاری و چندین تزریق دیگری که انجام شده بود از وی گرفته شد.
وی بر این باور است مشکل کنونی اقتصاد آمریکا به اندازه‌ای بزرگ است که نمی‌توان بدون حمایت مالی دولت آن را حل کرد. این نظریه وی توسط رئیس صندوق بین‌المللی پول نیز تایید شد. دومینیک استراوس کان رئیس صندوق بین‌المللی پول در گزارش اخیر خود ضمن مقایسه بزرگی بحران کنونی اقتصاد جهانی با رکود بزرگ اقتصاد آمریکا در دهه ۱۹۳۰ میلادی گفت ورود دولت به اقتصاد آمریکا امری ضروری است و این طرح نه تنها در آمریکا بلکه در کشورهای اروپایی که با مشکل روبه‌رو هستند نیز ضرورت دارد.
طرح ضرورت مداخله دولت در اقتصاد سبب شد تا جورج دبلیو بوش رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی‌های اخیر خود از مردم بخواهد تا به دولت اجازه مداخله بیشتری در عرصه‌های مختلف اقتصادی را بدهند.
وی با عنوان کردن این مسئله که در صورت عدم ارائه بسته‌های تشویقی اقتصاد و عدم حمایت دولت از بانک‌ها از طریق ارائه وام‌های بلندمدت و کم بهره وضعیت کنونی اقتصاد این کشور بدتر بود، طرح خرید سهام بانک‌ها را عنوان کرد. بوش اعلام کرد خرید سهام بانک‌ها سبب افزایش بنیان مالی این بخش مهم اقتصادی آمریکا می‌شود.
اگر دولت پشتوانه بانک باشد مشکلی مشابه بحران اعتباری و مالی امروز در آمریکا اتفاق نمی‌افتد. شایان ذکر است تا به امروز آمریکایی‌ها طرفدار اقتصاد بازاری بودند و مداخله دولت در اقتصاد را نادرست می‌دانستند. آنها معتقد بود اقتصادی سالم است که قیمت‌ها در بازار تعیین شود و بخش‌های مختلف تولیدی و صنعتی کاملا در اختیار بخش خصوصی باشد. اما در شرایط کنونی اخباری مبنی بر دولتی شدن در آمریکا به گوش می‌رسد.
دولتی شدن بانک‌ها، دولتی شدن صنعت خودروسازی این کشور و دولتی شدن بخش‌های دیگر اقتصادی به منظور در دسترس بودن منبع تمام نشدنی مالی برای فعالان آنها. این نظریه که کاملا در جهت مخالف سیاست‌های گذشته اقتصادی در آمریکا است هم‌اکنون در آمریکا با انتقادهای زیادی روبه‌رو شده است ولی به نظر می‌رسد آمریکا چاره‌ای جز اجرای این طرح ندارد.

مونا مشهدی‌رجبی

منبع : روزنامه کارگزاران

مطالب مرتبط

تحولات اقتصادی سال ۸۴

تحولات اقتصادی سال ۸۴
اقتصاد ایران در سال ۸۴ روزهای پایانی خود را طی می كند. بررسی تحولات اقتصادی كشور در سال جاری بدون توجه به مسائل سیاسی امكان پذیر نیست. انتخابات ریاست جمهوری و چالش ها و پرسش های مطرح شده قبل و بعد از آن و مسائل مربوط به سیاست خارجی خصوصاً انرژی هسته ای، دو متغیر سیاسی هستند كه در بررسی اقتصاد ۸۴ باید به آنها توجه كرد.
چند ماه قبل از انتخابات ریاست جمهوری شاهد كندشدن چرخ های اقتصادی كشور بودیم و مدتی بعد از آن نیز تغییر و تحولات مدیریتی بدنه اقتصاد را دچار نوعی سكون كرده بود.
مسائل هسته ای نیز به هر حال تاثیرات خود را بر عرصه اقتصاد برجای گذاشته است، اما با توجه به فضای فعلی هنوز برای قضاوت در زمینه ابعاد مختلف این پدیده بر اقتصاد كشور زود است. به هر حال اقتصاد در سال ۸۴ از آنجا كه اولین سال اجرای برنامه چهارم توسعه كشور است، اهمیت خاصی دارد تا بدانیم تا چه حد كشور توانسته به برخی اهداف و حتی آرمان های موجود در این برنامه جامه عمل بپوشاند.
در این گزارش سعی بر آن است تا با اشاره مختصر به برخی شاخص ها، نمایی از تحولات اقتصادی كشور ارائه شود.
●اجرای برنامه چهارم
سال ۸۴ سال اول اجرایی چهارمین برنامه توسعه اقتصادی كشور بود. اقتصاد ایران بعد از جنگ ۸ ساله تا سال ۸۳ سه برنامه توسعه ای را تجربه كرده كه هر كدام دارای ویژگی های خاص خود است. سال ۸۴ تا ۸۸ پنج سالی است كه باید منتظر بود و دید برنامه چهارم توسعه چه دستاوردی برای اقتصاد كشور در پی دارد.
هر چند هدف گذاری های مختلفی در برنامه چهارم دیده شده است، اما در بعد عملكرد حركت به سمت دولت كوچك و كارآمد، رقابتی كردن اقتصاد، تعامل با اقتصاد جهانی و جهش در رشد اقتصادی از جمله مهمترین هدف گذاری های برنامه چهارم است.در بعد آمار و ارقام نیز قرار است طی برنامه، رشد اقتصادی كشور به حداقل ۸درصد رسیده و نرخ تورم و بیكاری نیز تك رقمی شود.
با توجه به آنچه گفته شد می توان مرور اجمالی بر تحقق اهداف برنامه چهارم در اولین سال اجرای آن داشت.
●رشد اقتصادی
متوسط رشد اقتصادی ایران در سال های برنامه سوم توسعه كمی بیش از ۵ درصد بوده است و این در حالی است كه در برنامه چهارم این میزان ۸ درصد در نظر گرفته شده است.براساس آمار منتشر شده رشد اقتصادی كشور در ۹ ماهه اول سال در حد ۸/۵ درصد بوده است. این میزان در مدت مشابه سال قبل ۸/۴ درصد گزارش شده است.البته باید اشاره كرد كه این آمار و ارقام نباید باعث گمراهی در اتخاذ سیاست های اقتصادی شود.
همان طور كه اشاره شد در بخش های مختلف اقتصادی كشور خصوصاً فعالیت های بخش خصوصی در نیمه اول سال عدم تحرك مشاهده می شد، اما برای پاسخ به این سؤال كه چرا رشد اقتصادی كشور در نیمه اول سال نسبتاً رشد خوبی بوده، باید به دو نكته اشاره كرد؛
اولاً بخش عمده ای از این رشد ناشی از فعالیت های بخش دولتی است. ثانیاً رشد اقتصادی تقریباً وزنی از فعالیت در ۵ بخش اقتصادی از جمله كشاورزی و صنعت است كه این دو بخش در سال ۸۳ شاهد كاهش در رشد فعالیت ها بوده اند كه سال ۸۴ موقعیت خوبی بوده تا دو بخش مذكور از پتانسیل های خود كه در سال ۸۳ استفاده نكرده اند، بهره ببرند.
اما به گفته معاون اقتصادی بانك مركزی، رشد اقتصادی كشور در سال جاری رقمی در حدود ۵/۵ درصد پیش بینی می شود. این رقم در حدود ۵/۲ درصد كمتر از آن چیزی است كه در برنامه چهارم مورد نظر قرار گرفته است.لازم است اشاره شود كه در رشد ۸ درصدی برنامه چهارم ۵/۲ درصد به رشد بهره وری عوامل تولید اختصاص یافته است كه به نظر می رسد در سال اول برنامه این هدف محقق نشده است.در این قسمت باید اشاره كرد كه برای برآورد دقیق از رشد اقتصادی كشور در سال جاری حداقل باید سه ماه منتظر ماند تا آمار دقیق و تایید شده بانك مركزی منتشر شود.
●بیكاری و تورم
بیكاری و تورم دو متغیر شوم اقتصادی هستند كه تمام تلاش اقتصاددانان در جهت كاهش نرخ این دو متغیر است.متاسفانه در شرایط فعلی،اقتصاد ایران با نرخ تورم و بیكاری دو رقمی مواجه است. نرخ تورم بنا به گفته معاون اقتصادی بانك مركزی در سال ۸۴ به حدود ۱۲ تا ۱۳ درصد خواهد رسید و این در حالی است كه این میزان در سال ۸۳ كمی بیش از ۱۵درصد گزارش شده است.
همین آمار و ارقام و مقایسه آن با دیگر كشورها دو نكته را به ذهن می رساند؛ نكته اول اینكه چه در منطقه خاورمیانه و چه در بین كشورهای توسعه یافته، نرخ ۱۳ درصد عدد نسبتاً بالایی است كه كشورمان را در بین ۱۱ تا ۲۰ كشور اول دنیا از نظر نرخ بالای تورم قرار داده است.
نكته بعدی كه حتماً باید به آن اشاره شود، روند رو به كاهش نرخ تورم در كشور می باشد.اگر نرخ تورم ۱/۱۵ درصدی سال ۸۳ به حدود ۱۳ درصد در سال ۸۴ كاهش یابد و این روند در سال های بعدی اجرای برنامه چهارم نیز ادامه یابد، می توان به یك آرزوی بزرگ در اقتصاد ایران دست یافت و آن رسیدن به نرخ تورم یك رقمی است. البته نگاه به برخی واقعیت های اقتصادی كشور نشان می دهد كه اگر اقدام مناسبی صورت نگیرد، نرخ یك رقمی تورم تنها روی كاغذ دیده خواهد شد.
یكی از واقعیت های مسلم اقتصاد ایران، رشد شتابان و غیرقابل تصور نقدینگی است. هر چند رابطه یك به یك نقدینگی و تورم در اقتصاد كشور وجود ندارد، اما نباید غافل شد كه به هر حال نقدینگی عامل اصلی رشد تورم است.
با تمام تلاش هایی كه از سوی مقامات پولی و بانكی كشور صورت گرفته، پیش بینی می شود كه نقدینگی در سال،۸۴ رشد ۳۰ درصدی را تجربه كند و این در حالی است كه با توجه به بودجه ۸۵ می توان پیش بینی كرد رشد نقدینگی در سال دوم اجرای برنامه احتمالاً ركورد خواهد شكست.اما واقعیت بعدی در اقتصاد كشور نرخ بیكاری ۶ رقمی می باشد. اگر قرار باشد به آمار مركز آمار ایران استناد كنیم باید گفت نرخ بیكاری در سال ۸۴ در حدود ۱۲ درصد است و این در حالی است كه حتی برخی گزارش های غیررسمی تهیه شده این نرخ را تا ۱۶درصد نیز اعلام كرده اند.رئیس جمهور در سفرهای استانی خود بارها اعلام كرده كه مقابله با بیكاری از اهداف اصلی دولت است و مسلماً شش ماه فرصت كمی است تا ارزیابی كنیم دولت تا چه حد توانسته به این شعار خود جامه عمل بپوشاند.
●رشد درآمدهای نفتی
یكی از خصوصیات بارز اقتصاد ایران در سال جاری رشد مناسب درآمدهای نفتی كشور است. البته این رشد منحصر به سال ۸۴ نمی شود و كشورمان چند سالی است كه به درآمد سرشار دلارهای نفتی عادت كرده است. با محاسبه متمم های بودجه كه در سال جاری از سوی دولت به مجلس ارائه شد، درآمد خزانه دولت از محل صادرات نفت در حدود ۱۹ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شد و این در حالی است كه پیش بینی می شود مجموع درآمد ناشی از صادرات نفت خام و فرآورده های نفتی در پایان سال به رقمی در حدود ۴۴ میلیارد دلار افزایش یابد كه در این صورت مابه التفاوت درآمد واقعی نفت و آنچه به خزانه واریز شده باید به حساب ذخیره ارزی واریز شود.
كشورمان در ۱۲ ماهه سال جاری در حدود ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار از محل صادرات فرآورده های نفتی و میعانات گازی درآمد داشته است. اما افزایش درآمد نفت یك مسئله است و چگونگی بهره برداری از این نوع درآمدها مسئله دیگر، به نحوی كه هرگونه اشتباه در سیاستگذاری های مربوط به درآمدهای نفتی در نهایت می تواند به افزایش بیماری های اقتصاد ایران منجر شود.در این زمینه معاون اقتصادی بانك مركزی اعلام كرده است كه یكی از دلایل اصلی افزایش ۳۰ درصدی رشد نقدینگی در سال ۸۴ متمم های بودجه است و این در حالی است كه اثرات برداشت از حساب ذخیره ارزی در قالب متمم بودجه سال آینده نیز خود را نشان خواهد داد.
یكی از مهمترین ویژگی های اقتصاد ایران در سال ۸۴ ركود در بخش مسكن است. بخش مسكن به دلیل اهمیت فوق العاده ای كه دارد، همواره دارای جایگاه ویژه ای در تصمیم گیری های اقتصادی است. در سال ۸۴ می توان مدعی شد كه ركود در مسكن و ساخت وساز كشور به صورت عمیق تری نسبت به سال های گذشته بوده است
●ركود در مسكن
یكی از مهمترین ویژگی های اقتصاد ایران در سال ۸۴ ركود در بخش مسكن است. بخش مسكن به دلیل اهمیت فوق العاده ای كه دارد، همواره دارای جایگاه ویژه ای در تصمیم گیری های اقتصادی است. در سال ۸۴ می توان مدعی شد كه ركود در مسكن و ساخت وساز كشور به صورت عمیق تری نسبت به سال های گذشته بوده است.
براساس آمار منتشر شده بانك مركزی در ۹ ماهه اول سال ،۸۴ در كل مناطق شهری كشور برای ۹۲ هزار و ۸۴۸ دستگاه ساختمان پروانه احداث صادر گردیده است كه نسبت به ۹ ماهه اول سال قبل از آن ۸/۸ درصد كاهش نشان می دهد.
از كل تعداد پروانه های صادر شده در این مدت ۶/۸ درصد به شهر تهران، ۵/۲۵ درصد به شهرهای بزرگ و ۹/۶۵ درصد به سایر مناطق شهری اختصاص داشته است.سطح كل زیربنای ساختمان هایی كه در ۹ ماهه امسال برای آنها پروانه احداث صادر گردیده، حدود ۲/۴۱ میلیون مترمربع بوده است كه ۹/۹ درصد كمتر از مدت مشابه سال قبل بوده است.
آمارهای بانك مركزی نشان می دهد كه تعداد پروانه های صادره در شهرهای تهران در مدت مذكور بیش از ۱۵درصد كاهش داشته است و این میزان كاهش در دیگر شهرهای بزرگ كشور ۴/۱۰درصد گزارش شده است. براساس همین آمار و ارقام است كه شاهدیم مجموعه دولت و سیستم بانكی در سال ۸۴ دست به دست هم داده اند تا فكری به حال بخش مسكن كنند. این اقدامات اكنون به افزایش وام مسكن، رشد اعطای تسهیلات به انبوه سازان و در اختیار گذاشتن زمین به این قشر از تولیدكنندگان كشور منجر شده كه وزیر مسكن و شهرسازی وعده داده است كه بخش مسكن در سال آینده با رونق مواجه خواهد شد.
●سهام عدالت و بازار سرمایه
در حوزه پولی و مالی،اقتصاد ایران در سال جاری سال پرتنش و البته پرتحركی را تجربه كرده است. از یك سو شاهد ركود در بازار سرمایه هستیم و از سوی دیگر شاهدیم كه دولت توجه ویژه ای به بخش پولی و بانكی كشور داشته است.طی چند ماه اخیر شاخص بورس اوراق بهادار تهران در حدود ۱۰ هزار واحد در نوسان بوده است و این در حالی است كه در سال های گذشته، این شاخص می رفت كه به عدد ۱۴ هزار واحد نزدیك شود. بررسی تحولات بازار سرمایه در سال ۸۴ مقوله مفصلی است كه از زوایای مختلف باید به آن پرداخت، اما به طور خلاصه می توان به تهیه و تصویب قانون جدید بازار سرمایه اشاره كرد كه در صورت اجرای صحیح می تواند بخش عمده ای از نواقص موجود در این بازار را جبران كند.
در همین جا می توان به مسئله توزیع سهام عدالت در كشور اشاره كرد.توزیع این سهام حتی ماه ها پیش از روی كار آمدن دولت نهم زمزمه می شد به طوری كه مركز پژوهش های مجلس در قالب انتشار گزارش های مفصلی به لزوم انتشار كوپن سهام در كشور اشاره داشت و در زمان انتخابات ریاست جمهوری نیز برخی از نامزدها مدعی واگذاری چنین سهامی شدند.به هر ترتیب دولت نهم در سال ۸۴ اقدام به واگذاری سهام عدالت در ۴ استان محروم كشور كرد و برای نقد و بررسی آن باید به دولت فرصت داد.در پایان می توان گفت كه اقتصاد كشور به رغم تحولات گسترده در حوزه سیاست داخلی و خارجی به رشد مناسب خود در سال ۸۴ ادامه داده است، اما این مسئله نباید سیاستگذاران را از بیماری های مزمنی كه اقتصاد ایران را تهدید می كند غافل نماید.
مترجم : رضا محتشم

وبگردی
تلاشی بیهوده برای پیام رسان داخلی / سرنوشتی مانند ایمیل ملی
تلاشی بیهوده برای پیام رسان داخلی / سرنوشتی مانند ایمیل ملی - در پیامک هشدارآمیز آمده است: «در اجرای حکم قضایی مبنی بر فیلتر شدن تلگرام، برای ادامه فعالیت کانال خود از طریق پیام رسان های داخلی ظرف 48 ساعت اقدام نمایید. در صورت استمرار فعالیت کانال در تلگرام، برخورد قانونی صورت خواهد پذیرفت. پلیس امنیت عمومی ناجا» حال این سؤال مطرح می شود آیا با تهدید می توان افراد را وادار کرد تا از پیام‌رسان های داخلی استفاده کنند؟
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد!
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد! - سحر تبر سال گذشته برای اولین بار در رسانه‌های جهان دیده شد. گمانه زنی می‌شد که او برای شباهت پیدا کردن به آنجلینا جولی ۵۰ عمل جراحی داشته است. اما او در نهلایت شبیه شخصیت "عروس مرده" تیم برتون به نظر می‌رسید.
بحران غارت سازمان یافته / در همین دو ماه اخیر ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار پول دزدیده شده
بحران غارت سازمان یافته / در همین دو ماه اخیر ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار پول دزدیده شده - بحران موجود، مشروعیت است. بحران مشروعیت ناشی از خیانتی است که به صداقت و آرمانگرایی و از خودگذشتگی ملت ایران انجام شده.
ماجرای احسان علیخانی و  ثامن الحجج
ماجرای احسان علیخانی و ثامن الحجج - پنج ماه بعد از اعلام رسمی غیرقانونی بودنِ موسسه ثامن الحجج در آبان 1393، برنامه تحویل سال 1394 شبکه سوم سیما تحت عنوان «بهارنارنج» با تهیه کنندگی و به مدت هشت ساعت پخش شد و این بار به جای تبلیغ مستقیم ثامن الحجج، باشگاه فرهنگی و ورزشی ثامن الحجج تبلیغ شد! در این برنامه بارها از ابوالفضل میرعلی مدیرعامل موسسه ثامن الحجج با عنوان دکتر تقدیر به عمل آمد؛ دکتری که اکنون مشخص شده یک دیپلمه با سوابق مالی…
وقتی یک دامدار با مدرک دیپلم و ۱۱۹ فقره چک برگشتی مدیرعامل «ثامن‌الحجج» شد
وقتی یک دامدار با مدرک دیپلم و ۱۱۹ فقره چک برگشتی مدیرعامل «ثامن‌الحجج» شد - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی  ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی !
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی ! - یکی از بحث های جنجالی دکتر فیاض در سال های اخیر اظهار نظر او در مورد وقوع بحران جنسی در ایران بوده است که حالا او معتقد است تبدیل به انقلاب جنسی شده است. با او در این زمینه مصاحبه مفصلی انجام دادیم که به زودی منتشر می شود. بخشی از این مصاحبه که درباره برنامه دورهمی است را تماشا کنید.
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری - وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به نمایش در آغوش کشیدن تیم ملی کروواسی توسط رئیس‌جمهور کشورشان،گفت: ایشان با یک حس مادرانه این کار را انجام داد و این آغوش، جنسی نبود، البته که پخش آن نباید انجام می‌شد.
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟ - سرنوشت فرزند بزرگ حسن روحانی از جمله مواردی است که در سال‌های گذشته بارها مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ نیز یکی از وب‌سایت‌های اصولگرا مدعی بود که او به دنبال “شکست عشقی” دست به “خودکشی” زده است. بنا به ادعای برخی از رسانه‌های اصو‌لگرا، فرزند روحانی با کلت کمری پدر خودکشی کرد.
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا - کاربران شبکه های اجتماعی فیلمی را منتشر کرده اند که گفته می شود مربوط به خانه مجلل محمود خاوری در کانادا است. صحت و سقم این قضیه هنوز تایید نشده است.
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول - امیرحسین مقصودلو (تتلو) با انتشار عکسی از خودش و مائده هژبری، دختر نوجوانی که پس از اعتراف تلویزیونی اش معروف شد، از کنسرت مشترک در استانبول خبر داد.
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد!
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد! - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟ - دختر بازداشت شده در بخشی از مصاحبه توضیح می‌دهد که صبح دستگیر شده و خانواده‌اش در جریان این موضوع قرار گرفته‌اند و این ادعا نشان می‌دهد تهیه فیلم اعترافات به فاصله یک صبح تا عصر انجام شده که خود نشان‌دهنده این است که برای متهم هنوز دادگاهی تشکیل نشده و جرمی به اثبات نرسیده ‌است.
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر!
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر! - پس از آنکه فیلم تازه محمدحسین فرح‌بخش در سالن‌های سینمای شهر تهران اکران نشد. احمدی مدیر سینماشهر که از قضا تهیه کننده برنامه خندوانه نیز هست و سوله مدیریت بحران شهر تهران در دوره تهیه کنندگی او به «خندوانه» اختصاص یافت، مانع از این اکران شده بود و همین مسئله واکنش فرح بخش را به دنبال داشت و او را رانت‌‎‌خوار خواند و پای رامبد جوان را به میان کشید.
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم - یکی از دختران که به شدت مورد توجه قرار گرفته است مائده نام دارد. او از چهره‌های شناخته شده اینستاگرام است که ویدئو‌هایی از رقص هایش را در صفحه خود منتشر کرده است. او متولد سال 1380 است. به گفته خودش حدود 600هزار فالوئر دارد. او حالا با قرار وثیقه آزاد است.
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس)
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس) - سردار آزمون نیمه شب گذشته و در نزدیکی‌های صبح امروز با خودوری پورشه شخصی خود در محور نکا بهشهر پس از عبور از روستای کمیشان با تصادف زنجیره‌ای مواجه شد که در این حادثه خودروهای زیادی خسارت دیدند