یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ / Sunday, 25 February, 2018

گلدان سفالی با طرح موزائیک


گلدان سفالی با طرح موزائیک
گلدانهای سفالی ساده گرچه با همان رنگ طبیعی گل زیبا هستند، اما، ما می توانیم با ایجاد طرحهای ساده رنگین زیبایی آنها را دو چندان كنیم.
مواد و وسایل موردنیاز: یك گلدان سفالی بازیرگلدانی ـ تربانتین ـ نیبه ـ چند قطعه پاك كن ـ كاتر ـ مداد ـ رنگ لعابی به رنگهای: آبی تیره، سبز، زرد و بنفش روشن ـ پالت و قلم موی نقاشی بزرگ و متوسط ـ كاغذ باطله.
۱ـ با یك قطعه پنبه آغشته به تربانتین گلدان را خوب پاك كنید. پاك كن ها را به صورت قطعات مساوی باریك و بلند با مقطع مربع با كاتر ببرید. برای هر رنگ به یك قطعه پاك كن نیاز دارید. دقت كنید كه اضلاع مقطع مربع شكل كاملاً صاف و یك اندازه باشند.
۲ـ از هر رنگ مقداری در حفره های پالت بریزید و هریك از قطعات پاك كن را به یك رنگ اختصاص داده و به صورت آزمایشی بر روی كاغذ باطله مربع هایی از هر رنگ ایجاد كنید.
۳ـ سپس از لبه گلدان شروع كنید و اولین مربع رنگی را روی گلدان نقش كنید.
۴ـ دومین مربع را با رنگ دوم در كنار مربع اول و با كمی فاصله ایجاد كنید و به همین ترتیب دو ردیف از مربع های رنگین را بدون رعایت ترتیب خاصی برای رنگها بر روی لبه گلدان نقش كنید.
۵ـ این كار را بر روی بدنه گلدان نیز تكرار كنید. از بالای گلدان به طرف پایین حركت كنید وسعی كنید مربع های همرنگ به صورت یك خط در امتداد هم قرارنگیرند.
۶ـ همچنان كه به قسمتهای پایین گلدان می رسید، به دلیل فرم مخروطی گلدان باید فواصل میان مربع ها را كاهش دهید. پس از اتمام كار گلدان را كنار بگذارید تا رنگها كاملاً خشك شوند.
۷ـ در زمانی كه به خشك شدن رنگهای گلدان اختصاص می دهید با استفاده از قلم موی متوسط سطح روی ریز گلدانی را با یكی از رنگها رنگ آمیز كنید، لبه ریز گلدانی را رنگ نكنید، آن را كنار بگذارید تا خشك شود.
۸ـ در آخر با استفاده از قلم موی بزرگتر سطح داخلی گلدان را با یكی دیگر از رنگها رنك كنید. قبل از استفاده از گلدان اجازه بدهید رنگ كاملاً خشك شود.

منبع : روزنامه ایران

مطالب مرتبط

ارزش‌شناختی تنها ارزش هنری


ارزش‌شناختی تنها ارزش هنری
در حالی که در نگاه نخست به نظر می‌رسد هنر مفهومی فضا را بر هر تفسیری باز نگه داشته است این سوال مطرح می‌شود: چگونه ممکن است گونه‌ای از هنر که به فکر و اندیشه موجود در اثر اهمیت بسیار قائل است چنین فضای ابهام آلود و نامشخصی ایجاد کند و اینکه چگونه ممکن است تفاسیر مختلف یک اندیشه واحد را حمایت کنند؟
دلایل خوبی براین باور وجود دارد که سوالات فلسفی برخاسته از هنر مفهومی همه ریشه در یک نقطه نظر درونی دارند. با این توصیف مساله بغرنج‌تر خواهد بود. اگر اصل هنر مفهومی اندیشه نهفته در آن باشد به نظر می‌رسد که وظیفه تفسیر هنری دست یافتن به آن اندیشه باشد (اندیشه‌ای که هنرمند اثر را بر مبنای آن خلق کرده است). به عبارت دیگر اگر ر‌هایی از ماده در این گونه هنری جدی باشد ما با شکلی از تفسیر مواجه خواهیم بود که به هدف هنرمند می‌پردازد و در نتیجه با توجه به هدف واحد هنرمند یک تفسیر مناسب‌تر و برتر برای اثر هنری وجود خواهد داشت.
همانگونه که گفته شد اغلب هنرمندان مفهومی ما را به داشتن نگاه شخصی و در نتیجه تفسیری مختص به این نگاه تشویق می‌کنند و از ما، به عنوان بیننده، می‌خواهند که نسبت به ابزار مورد استفاده و همچنین بیان نگاه تفسیری خود محتاط نباشیم. پس از ما خواسته می‌شود که تنها با استناد بر اندیشه نهفته در یک اثر تفسیری تازه و جدید نسبت به آن داشته باشیم. حال اگر اندیشه هنر است چگونه تفسیر منحصر به فرد ما از آن اندیشه معتبر خواهد بود؟ بنابراین به نظر می‌رسد برای اینکه یک اثر ماهیتا مفهومی باشد باید هر دو این ادعاها که اثر هنری اندیشه صرف است و چگونگی تفسیر بستگی به نگاه بیننده دارد را رد کنیم.
هنر مفهومی با استفاده از ابزار موجود، با هدف ارزش‌های شناختی و نه زیبایی‌شناختی، در پی بازنمایی معنایی است. منظور از ارزش‌شناختی ارزشی است که اثر هنری به سبب افزایش دانش و درک ما از موضوعی، مفهومی، و یا پیشامدی در خود دارد. به نظر می‌رسد هنر مفهومی با اعتقاد بر اینکه ارزش‌های زیبایی‌شناختی از ارزش‌های شناختی هنر می‌کاهند در تلاش برای نزدیک کردن و هماهنگ کردن حضور این دو ارزش در هنر است.
در حالی که امروزه در حلقه‌های فلسفی و در جست‌و‌جو‌های محققانه سویه حرکت به سمت جداسازی ارزش‌های شناختی از ارزش‌های زیبایی شناختی نیست، اما در بخش نخست کتاب «نقد قدرت داوری» کانت تمایز مشخصی بین داوری‌های زیبایی‌شناختی و شناختی (یا منطقی) ترسیم شده است. البته جنبش‌های هنری اندکی، همچون هنر مفهومی، چنین دقیق و موشکافانه به وجود این تمایز پرداخته‌اند. در واقع هنر مفهومی با توجهی که به ارزش‌شناختی، به عنوان تنها ارزش هنری پذیرفته شده در یک اثر، دارد امور را بر خود بسیار دشوار ساخته است.
البته هنر مفهومی تنها گونه هنری نیست که به اهمیت ارزش‌شناختی می‌پردازد، شکل‌های دیگری از هنر نیز هستند که در کنار ارزش‌های زیبایی‌شناختی به ارزش‌های شناختی نیز توجه می‌کنند. اکثر ما بر این واقفیم که دلیل نگاه تحسین آمیزمان در هنر به دلیل وجود دانش و درکی است که از هنر حاصل می‌شود.
به این معنا که ما داستان می‌خوانیم، به موسیقی گوش می‌دهیم، آثار نقاشی را می‌بینیم نه فقط به دلیل لذتی که برای ما به همراه دارند، بلکه به این دلیل که از ما انسان‌هایی تواناتر می‌سازند. پس هنر تنها به هدف آذین‌بندی خلق نمی‌شود، و یا تنها به نیت لذت بردن از زیبایی آن مورد توجه قرار نمی‌گیرد. به طورکلی هنر ممکن است نوری باشد بر تجربه‌های ما، که آنها را خردمندانه و در عین حال جذاب می‌سازد.
منبع: Stanford Encyclopedia of Philosophy

وبگردی
افشای ماجرای ضرب و شتم زهرا کاظمی بعد از 14 سال
افشای ماجرای ضرب و شتم زهرا کاظمی بعد از 14 سال - آیا مرتضوی از نزد خود زهرا کاظمی را جاسوس می خواند یا از جایی به او دیکته شده بود که ماجرا را به مسیر جاسوسی ببرد و برای کشور هزینه درست کند؟!
لحظات ترسناک فرود بدون چرخ فوکر١٠٠ هواپیمایی آسمان
لحظات ترسناک فرود بدون چرخ فوکر١٠٠ هواپیمایی آسمان - در این ویدئو لحظات نفس گیر و ترسناک فرود بدون چرخ فوكر ١٠٠ هواپیمایی آسمان در اردیبهشت١٣٩٣ در زاهدان را مشاهده می کنید. در این سانحه هواپیما به سلامت فرود آمد اما از چرخه خارج شد.
هر جایی فضول باشی‌ها و حمله‌ورها کمترند حجاب بهتر است
هر جایی فضول باشی‌ها و حمله‌ورها کمترند حجاب بهتر است - سید مهدی طباطبایی: هر جایی که فضول باشی ها، حمله ورها و حمله کننده ها کمتر هستند، حجاب خانم ها هم بهتر است.
"دختر خیابان انقلاب" و 4 نکته درباره پاسخ پلیس
"دختر خیابان انقلاب" و 4 نکته درباره پاسخ پلیس - این ماده نه درباره بدحجابی یا تشویق به بدحجابی که مشخصاً درباره دایر کردن مرکز فحشا است و رکن مادی جرم ماده مذکور، دایر کردن مرکز فساد و فحشاست.
امروزجلوی ماایستاد،درآینده جلوی آقای خامنه ای می ایستد
امروزجلوی ماایستاد،درآینده جلوی آقای خامنه ای می ایستد - خاطره فرزند آیت الله فاضل لنکرانی: " پدر خطاب به آیت الله جنتی در خصوص احمدی نژاد گفت: من نیستم، شما هستید، امروز جلوی ما ایستاد، در آینده جلوی آقای خامنه ای می ایستد و تمام زحمات آقای خمینی را بر باد خواهد داد"
حیدری هم جرات انتقاد پیدا کرد !
حیدری هم جرات انتقاد پیدا کرد ! - صراحت مرتضی حیدری، مجری برنامه پایش درباره پشت پرده طولانی بودن مراحل صدور مجوزهای کسب و کار
استحاله! / بررسی نامه احمدی‌نژاد به رهبری
استحاله! / بررسی نامه احمدی‌نژاد به رهبری - دگرديسي‌هاي فراواني در ايران صورت گرفته‌است؛ اصولگرايان اصلاح‌طلب شده‌اند، تحول‌طلبان محافظه‌كار شده‌اند، مسئولان پاسخ ناكارآمدي‌هاي خود را از مردم مي‌خواهند و در تازه‌ترين نوع اين استحاله‌ها فردي كه بسياري مدعي هستند او برآمده از مهندسي انتخابات است با ارسال نامه به رهبرمعظم انقلاب درخواست برگزاري انتخاباتي آزاد، زودهنگام و به دور از مهندسي كرده‌است! محموداحمدي‌نژاد همان پديده خانمان براندازي كه براي…
مصاحبه دختری که با ریش به «آزادی» رفت با یورونیوز
مصاحبه دختری که با ریش به «آزادی» رفت با یورونیوز - فیلم - زهرا خوش نواز در گفتوگو با یورونیوز از مراحلی که برای آماده سازی ظاهرش طی کرد تا با چهره‌ای متفاوت وارد استادیوم شود گفت. او می‌گوید: «زمانی که از تونل گذر کردم و وارد ورزشگاه شدم و چشمانم به چمن ورزشگاه افتاد گریه‌ام گرفت.»
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش - باز هم زیر گرفتن ماموران امنیتی و نیروی انتظامی توسط یک ماشین دیگر سواری توسط اراذل خیابان گلستان هفتم
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران - کی از دراویش گنابادی با اتوبوس به مردم و مأموران پلیس در خیابان پاسداران تهران / گفته میشود تعداد شهدای ناجا در حمله آشوبگران فرقه ضاله گنابادی و حامیان نورعلی تابنده به ۴ تن رسیده است.
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای - به دنبال سقوط هواپیمای تهران-یاسوج ویدیو لحظه مواجه خانواده های جانباختگان را با وزیر مشاهده می کنید.
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو - تصاویری دردناک از حمله مرد موتور سوار با چاقو به یک مرد راننده در حضور همسر و فرزندش در شهرستان داراب استان فارس را در ویدئوی زیر می بینید. به نظر میرسد این اتفاق در پی جرو بحثی بر سر پارک کردن وسایل نقلیه روی داده است!
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد !
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد ! - شب گذشته مراسم اکران فیلم بلوک 9 خروجی 2 به کارگردانی علیرضا امینی و تهیه کنندگی محمدرضا شریفی نیا و نیز فیلم شاخ کرگدن در پردیس سینمایی ملت برگزار گردید.
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه - سخنرانی پرحاشیه احمدی نژاد در مقابل دادگاه بقایی
    قورباغه راقورت بده!
    ۲۱روش عالی برای غلبه بر تنبلی و انجام بیشترین کار در کمترین زمان در این کتاب مهمترین و سخت ترین کار در زندگی به قورباغه ای تشبیه شده که شما مجبورید در هر حال آن را بخورید همان …