سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ / Tuesday, 13 November, 2018

تاریخ عالم آرای امینی


تاریخ عالم آرای امینی
نویسنده : فضل‌الله‌بن‌روزبهان -
مصحح : رضوانی - محمداسماعیل
به اهتمام : شرقی - مسعود
محل نشر : تهران
تاریخ نشر : ۱۳۷۹/۱۰/۱۲
رده دیویی : ۹۵۵.۰۷۱
قطع : وزیری
جلد : شومیز
تعداد صفحه : ۴۷۸
نوع اثر : تالیف
زبان کتاب : فارسی
نوبت چاپ : ۱
تیراژ : ۳۰۰۰
شابک : ۹۶۴-۹۱۰۷۸-۰-۰

تاریخ عالم آرای امینی تالیف 'ابوالخیر فضل‌الدین روزبهان بن خنجی 'از منابع تاریخی دست اول حکومت ترکمانان آق‌قویونلو, به ویژه زمان حکومت سلطان یعقوب (فرزند اوزون حسن) و اوایل به قدرت رسیدن صفویان (به ویژه اقدامات شیخ جنید, شیخ حیدر و شاه اسماعیل و حوادث دوران آنها) به شمار می‌آید .مخالفت و کینه مولف سنی و متعصب کتاب نسبت به دودمان صفوی مشهور و در مطالب کتاب مشهود است . مهم‌ترین مباحث و موضوعات تاریخی کتاب عبارت‌اند از :اوزون حسن و خصوصیات او ; اختلافات پس از مرگ او بر سر جانشینی وی ;چگونگی به قدرت رسیدن سلطان خلیل فرزند و جانشین اوزون حسن و اقدامات وی برای استحکام سلطنت خویش ;مبارزات سلطان یعقوب (بردار سلطان خلیل و فرزند سوم اوزون حسن) برای دستیابی به قدرت ;اوضاع سیاسی و اجتماعی مناطق تحت حکومت سلطان یعقوب, فتوحات او و نحوه اداره قلمرو حکومت سلطان یعقوب و سرکشی‌های زمان وی و سرکوبی مخالفان از سوی او به شکل مفصل و مشروح ;شیخ صفی‌الدین اردبیلی و بازماندگان او ;شرح مبارزات شیخ جنید و شیخ حیدر برای کسب قدرت سیاسی و نظامی ;قدرت و نفوذ اخلاقی شیخ جنید و شیخ حیدر در مریدان خویش و وصلت این دو با خانواده اوزون حسن, جنگ‌های آنان با شروانشاهان, حمایت سلطان یعقوب از شروانشاهان و کشته شدن شیخ جنید و شیخ حیدر .ظاهرا این کتاب تصحیح تک نسخه اصلی کتاب است .در تصحیح حاضر, متن اصلی در دو بخش تدوین شده و در پایان هر دو بخش یادداشت‌های مصحح, عمدتا شامل شرح برخی واژه‌ها یا توضیح برخی اصطلاحات و نکات ادبی آمده است .
کاربر گرامی این کتاب در سایت ویستا موجود نیست. برای خرید کتاب به سایت www.karaketab.com مراجعه کنید.
وبگردی
ظریف: در کشور پولشویی وجود دارد؛ همه مخالفان FATF صادق نیستند
ظریف: در کشور پولشویی وجود دارد؛ همه مخالفان FATF صادق نیستند - صحبت های دکتر ظریف در گفتگو با خبر آنلاین.
اشراف متواضع!
اشراف متواضع! - افرادی هستند که در دروس زندگی میکنند اما ماشین زیر پایشان پراید است. افرادی که چند ده میلیون از جوجه‌مایه‌دارهای پدرریشو میگیرند که خوب تربیتشان کنند برای مدیر شدن در جمهوری اسلامی و بعد چند هفته در سال هم آنها را می‌برند اردوی جهادی تا از نزدیک ببینند فردا که به لطف جیب پدر در کنکور ترکاندند و مدرک معتبر گرفتند و مدیر شدند قرار است به چه بدبختهای مستضعفی که بخاطر پول نداشتن در آموزش و پرورش رایگان…
خود دانید و مملکت‌تان!
خود دانید و مملکت‌تان! - همه آفاق پر از فتنه و شر می بینم/ این جهان را پر از خوف و خطر می بینم/ دختران را همه جنگ است با مادر/ پسران را همه بدخواه پدر می بینم. او پس از خواندن شعر دستی به شانه وزیر می‌زند و می‌گوید: «خود دانید و مملکت‌تان!»
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است!
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است! - علیرضا زاکانی فعالی سیاسی مهمان برنامه«رو در رو» بود و در این برنامه واکنش تندی نسبت به حسین فریدون(برادر رئیس جمهور) نشان داد.
شویِ زنان گزینشی! برای حفظ آبرو
شویِ زنان گزینشی! برای حفظ آبرو - اما حقیقت این شویِ توهین‌آمیز، آبروداری آقایان مسئولین در مقابل نماینده فیفا و ای‌اف‌سی فشار این مقام‌ها برای ورود زنان به ورزشگاه است.
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز»
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز» - ماجرای تجاوز به آن ماری سلامه، بازیگر زن عرب سریال تلویزیونی صدا و سیمای ایران.
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا - «نورالدین پیرموذن» نماینده سابق اردبیل در مجلس شورای اسلامی که سالهاست در آمریکا زندگی می‌کند چند عکس از خود و همسر جدیدش را در اینستاگرام منتشر کرده است.
گزارشی تکان دهنده از تولید و توزیع سیب زمینی و پیاز سمی در کشور
گزارشی تکان دهنده از تولید و توزیع سیب زمینی و پیاز سمی در کشور - در این گزارش اسنادی ارائه میشود که یک واقعیت عجیب را بازگو میکند.