یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ / Sunday, 17 February, 2019

تاملات هگلی: درس‌هایی درباره پدیدارشناسی ذهن هگل


تاملات هگلی: درس‌هایی درباره پدیدارشناسی ذهن هگل
نویسنده : جهانبگلو - رامین
محل نشر : تهران
تاریخ نشر : ۱۳۸۲/۰۷/۰۸
رده دیویی : ۱۹۳.
قطع : رقعی
جلد : شومیز
تعداد صفحه : ۱۱۰
نوع اثر : تالیف
زبان کتاب : فارسی
شماره کنگره : B۲۹۲۹/ج۹ت۲
نوبت چاپ : ۱
تیراژ : ۱۶۵۰
شابک : ۹۶۴-۳۱۲-۶۹۷-۸

این مجموعه متشکل از 20درس درباره 'پدیدارشناسی ذهن هگل 'است .نگارنده خاطر نشان می‌کند' :از دیدگاه هگل جهان بدان گونه نیست که بر ما ظاهر شود, بلکه جهان واقعی جهانی است که از طریق اندیشه فلسفی درک و فهمیده شده باشد و به مرحله دانش مطلق رسیده باشد .از این رو دانش مطلق چیزی نیست جز دانش حقیقی و دانش حقیقی, حقیقت دانش است در کلیت آن .به همین دلیل, از نظر هگل, حقیقت, یک داده عقلی یا حسی نیست بلکه نتیجه و حاصل فرایند پدیدار شناسی عقل در تاریخ است, یعنی نتیجه فرایند حقیقی شدن هستی جهان .آن جا که هستی جهان, حقیقی می‌شود, جهان به منزله ذهن یا روح در می‌آید .حقیقت جهان باید به صورت حقیقتی برای ذهن درآید و برای این منظور باید از منزلگاه و جلوه‌گاه‌های منطقی ـ تاریخی ذهن عبور کند ... .پدیدارشناسی همچون رمان آموزشی است که تکوین و تحول ذهن بشری را توصیف می‌کند, یعنی بازگو کننده نگاه ذهن بشر است به فرایند یادگیری خود .هگل می‌نویسد' :هدف فلسفه فهم آن چیزی است که وجود دارد .'بنابراین هدف پدیدارشناسی فهم فلسفه مدرن از جوهر خودش است .به عبارت دیگر پدیدارشناسی ذهن گفتمان مدرنیته درباره مدرنیته است .این گفتمان درباره مدرنیته چیزی نیست جز فهم سوژه از حقیقت وجود خود در فرایند آگاهی یافتن تاریخی و منطقی از خود .بنابراین از نظر هگل تنها راه برای بیان حقیقت ذهن, توصیف آن در کلیت آن است و به همین دلیل هگل از موضع نظام فلسفی به حقیقت ذهن نگاه می‌کند ...آنچه تبدیل به دانش شده, چیزی نیست جز آگاهی ذهن از وجود تاریخی خودش پس از عبور دیالکتیکی از منزلگاه‌های پدیدار شناختی خود .به عبارت دیگر, پدیده‌ها یا نمودهایی که در تاریخ بشری ظاهر می‌شوند, صورت‌ها, اشکال و جلوه‌های گوناگون و متضادی از ذهن بشر هستند, به همین دلیل پدیدارشناسی به معنای تحقیق درباره پدیده‌های ذهنی است که در تاریخ آگاهی بشری از آزادی تجلی می‌یابند .در واقع پدیدار شناسی هگل شرح تحول و تکامل آگاهی بشر, به منزله فرایند تحقق آزادی در تاریخ است .'
کاربر گرامی این کتاب در سایت ویستا موجود نیست. برای خرید کتاب به سایت www.karaketab.com مراجعه کنید.
وبگردی
زیر و روی "اصلاح ساختاری"
زیر و روی "اصلاح ساختاری" - احتمال بعدی این است که شاید هدف این است که نظام ریاست جمهوری کنار برود و مجددا جایگاه نخست وزیری احیا شود. در این حالت نخست وزیر هم به طبع توسط مجلس انتخاب می‌شود و شک نکنید حتی اگر الان با توجه به ترکیب مجلس دهم قرار بود نخست وزیر انتخاب شود، فردی مانند سعید جلیلی انتخاب می‌شد.
بازهم کپی بدون اجازه از یک برنامه آمریکایی / آیا مورد تمسخر دنیا قرار نمیگیریم !
بازهم کپی بدون اجازه از یک برنامه آمریکایی / آیا مورد تمسخر دنیا قرار نمیگیریم ! - همزمان با رونمایی از پوستر و تیزر جدیدترین برنامه احسان علیخانی، روز و ساعت پخش اولین قسمت از «عصرجدید» اعلام شد.
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر - مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر شامگاه دوشنبه در برج میلاد برگزار شد.
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.
ویدئو / روش خرید قانونی کوه در لواسان !
ویدئو / روش خرید قانونی کوه در لواسان ! - ارتفاعات تهران از جمله لواسانات یکی از این مناطق است که به گفته امام جمعه این شهر به شکل جدی و گسترده‌ای با این مشکل دست به گریبان است و ظاهراً کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری محلی برای دور زدن قانون از سوی برخی افراد شده است.
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر - الهام حمیدی بازیگر پرکار این روز‌های سینما و تلویزیون با انتشار عکسی در صفحه اینستاگرامش خبر ازدواجش را به صورت رسمی اعلام کرد اما هویت همسرش را فاش نکرد.
توهین بعیدی‌نژاد به شعور ملت ایران
توهین بعیدی‌نژاد به شعور ملت ایران - حمید بعیدی‌نژاد سفیر ایران در انگلیس توییتی را منتشر ساخت که با واکنش‌های بسیاری روبه‌رو شد. وی مدعی شده که در فهرست کشورهایی که در حفظ ارزش پول ملی در برابر دلار با بیشترین مشکلات مواجه شدند ایران با وجود فشارها و تحریم اقتصادی، عملکرد بهتری از کشورهایی چون ترکیه، برزیل، روسیه، آفریقای جنوبی و سوئد داشته است.
عکس/ کشف حجاب در تهران!
عکس/ کشف حجاب در تهران! - حجت الاسلام حمید رسایی عکسی در کنار یک زن بی حجاب از حضور در برنامه‌ای با عنوان «اعلام همبستگی با ملت ونزوئلا» در تهران منتشر کرده است.
ببینید یک مجری چقدر میتواند مزخرف بگوید !
ببینید یک مجری چقدر میتواند مزخرف بگوید ! - ژاپنی صحبت کردن جواد خیابانی