شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ / Saturday, 17 November, 2018

سید ریحان‌‌الله بروجردی


جنسیت: مرد
نام پدر: سیدجعفر کشفی
تولد و وفات: ( ... - ۱۳۲۸) قمری
محل تولد: لرستان - بروجرد
شهرت علمی و فرهنگی: فقیه، عالم دینی و مجتهد
وی علوم مقدماتی را در بروجرد فراگرفت. سپس برای تکمیل تحصیلات به اصفهان و پس از استفاده از محضر عالمان این شهر به نجف رفت. پس از مدتی به بروجرد بازگشت و چندی نیز در همدان ساکن شد. آن‌‌گاه به تهران آمد و مرجع خواص و عوام شد. وی علاوه‌‌بر علوم فقه و اصول و حدیث در ادبیات و رجال و تراجم نیز احاطه کامل داشت. او در اواخر از رؤسای مذهبی تهران به‌‌شمار می‌‌رفت و "رساله عملیه" او مورد رجوع مردم بود. از شاگردان وی می‌‌توان شیخ محمدصادق بروجردی و سیدشمس‌‌الدین محمود مرعشی و شیخ هادی مقدس جعفری و سیدعبدالحسین‌‌بن سیدعلی آل کمونه را نام برد. از او کتابخانه‌‌ای به‌‌جا ماند که چه از نظر کمیت و چه از نظر کیفیت از بزرگترین کتابخانه‌‌های تهران به‌‌ شمار می‌‌رفت. از آثار وی: "ریحان‌‌القلوب" ، در اخلاق؛ "فواکه‌‌الفقهاء" ، در فقه؛ ترجمهٔ "خلاصهٔ‌‌الاذکار"؛ "شموس‌‌الطالعهٔ" ، در شرح زیارت جامعه.

منبع : مطالب ارسالی

مطالب مرتبط

ابوجعفر محمدبن حسن بن فروخ صفار قمی

جنسیت: مرد
تولد و وفات: ( ... - ۲۹۰) قمری
محل تولد: مشخص نیست.
شهرت علمی و فرهنگی: فقیه ، محدث و عالم امامی
وی از بزرگان علماء و ثقات محدثین امامیه قم و از مشایخ روایت صدوق ، ابن بابویه قمی ، بود. حضور حضرت امام حسن عسکری (ع) را درک کرده و از آن حضرت روایت نموده است. گفته‌اند که او بسیار جلیل القدر و دارای کمترین لغزش در نقل روایات بوده است. راوی جمیع کتب و روایات او شاگردش ، محمدبن حسن‌‌‌‌‌‌بن ولید ، ‌است. وی در قم درگذشت. از آثارش: «الاشربه»؛‌ «الجنائز»؛‌ «الحدود»؛ «الصلوه»؛ «الوضوء»؛‌ «فضل القرآن»؛ «الجهاد»؛ «المثالب»؛ «الملاحم»؛ کتاب «المؤمن»؛ کتاب «الردّ علی الغلاه».

وبگردی
فیلم/تغییر محسوس و عجیب ورزشگاه آزادی نسبت به بازی فینال آسیا!
فیلم/تغییر محسوس و عجیب ورزشگاه آزادی نسبت به بازی فینال آسیا! - پس از دیدار پرسپولیس و کاشیما، در اولین بازی برگزار شده در ورزشگاه آزادی تغییرات محسوس و عجیبی نسبت به دیدار فینال آسیا دیده می‌شود.
مدیرعامل و معاون پارلمانی سازمان تأمین اجتماعی جان باختند / فیلم
مدیرعامل و معاون پارلمانی سازمان تأمین اجتماعی جان باختند / فیلم - سید محمدتقی نوربخش، رییس سازمان تامین اجتماعی و عبدالرحمن تاج‌الدین معاون حقوقی و امور مجلس این سازمان که در جریان سفر وزیر کار به استان گلستان دچار سانحه...
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد - چرا خودرو سازان با وجود مشکلات عرضه بازهم پیش فروش می کنند؟
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
اشراف متواضع!
اشراف متواضع! - افرادی هستند که در دروس زندگی میکنند اما ماشین زیر پایشان پراید است. افرادی که چند ده میلیون از جوجه‌مایه‌دارهای پدرریشو میگیرند که خوب تربیتشان کنند برای مدیر شدن در جمهوری اسلامی و بعد چند هفته در سال هم آنها را می‌برند اردوی جهادی تا از نزدیک ببینند فردا که به لطف جیب پدر در کنکور ترکاندند و مدرک معتبر گرفتند و مدیر شدند قرار است به چه بدبختهای مستضعفی که بخاطر پول نداشتن در آموزش و پرورش رایگان…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز»
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز» - ماجرای تجاوز به آن ماری سلامه، بازیگر زن عرب سریال تلویزیونی صدا و سیمای ایران.
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا - «نورالدین پیرموذن» نماینده سابق اردبیل در مجلس شورای اسلامی که سالهاست در آمریکا زندگی می‌کند چند عکس از خود و همسر جدیدش را در اینستاگرام منتشر کرده است.