شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ / Saturday, 23 February, 2019

محمود مصاحب نائینی


جنسیت: مرد
نام پدر: علی‌محمد
تولد و وفات: (۱۲۹۱ -۱۳۷۹) شمسی
محل تولد: مشخص نیست.
شهرت علمی و فرهنگی: پژوهشگر ، مترجم و استاد دانشگاه
وی برادر دکتر غلامحسین مصاحب بود. در ۱۳۱۶ش دورهٔ عالی ادبیات و زبان‌های خارجی را در دانشکدهٔ ادبیات (دانش‌سرای عالی) به پایان رسانید. وی از پایه‌گذران جامعهٔ مترجمان رسمی ایران بود که تا پایان عمر ، ریاست این جامعه را به عهده داشت. مؤسسهٔ انتشارات علمی فرهنگی به پاس خدمات پنجاه‌ساله‌اش ، اقدام به ایجاد نخستین جایزهٔ ویراستاری نمود و نه تنها لوح تقدیر و یادبودی به او اهداء شد ، بلکه وی اولین جوایز را به برگزیدگان اعطاء کرد.او به همراه برادرش ، دکتر غلامحسین مصاحب ، در تدوین و نشر "دایره‌المعارف فارسی" تلاشی پیگیر داشت. وی ترجمه‌های بسیاری از خود به جا گذاشته است ، از آن جمله: "تربیت دختران"؛ "روح تعلیم و تربیت"؛ "اساتید یونان و روم"؛ "زوربای یونانی"؛ "روبنسن کروزوئه"؛ "سرزمین مردم پرتغال"؛ "سرزمین و مردم فرانسه"؛ "سرزمین و مردم آرژانتین"؛ "نسبیت برای همگان"؛ "دایره‌المعارف علم و صنعت" ، "ساکنان کهکشان"؛ "دانشمندان بزرگ جهان علم". از تألیفات وی: "لقمان حکیم"؛ "کتاب و کتابخانه در ایران".

منبع : مطالب ارسالی

مطالب مرتبط

جرج سیمون اهم

جرج سیمون اهم
جرج سیمون اهم در سال ۱۷۸۷ در آلمان متولد شد. پدرش قفل ساز و مادرش، فاریا، دختر یك خیاط بود. با اینكه پدر و مادر جرج تحصیلات خود را به پایان نرسانده بودند. اما پدر جرج تحت تعلیمات و مطالعات شخصی خود بود تا جایی كه قادر بود پسر خود را به عالیترین نحو با تعلیمات خود آموزش دهد. در ۱۸۰۵، اهم وارد دانشگاه Er Langen شد و درجه دكتری را دریافت كرد. او كتابهایی در زمینه هندسه نوشته و در همان زمان به تعلیم ریاضیات در چندین مدرسه مشغول بود. بعد از آنكه او به كشف الكترومغناطیس كه در سال ۱۸۲۰ اتفاق افتاد علاقه‎مند شد، در لابراتوار فیزیك مدرسه‎ای شروع به كار و آزمایش كرد. در دو مقاله مهم در سال ۱۸۲۶ اهم، تصویری ریاضی از هدایت گرما در مدارهای مدلسازی شده فوریه ارائه داد. این مقاله‎ها، استنباط اهم از نتایج پدیده‎ها و آزمایشات تجربی را افزایش داد و بخصوص در مقاله دوم، او قادر بود قوانینی كه برای شرح و توضیح نتایج كارهای انجام شده دیگران بر روی "پیل" بود را مطرح كند. اجزای ابتدایی یك سلول الكتروشیمیایی: ۱) الكترودها (X و Y) كه هر دو از مواد برنده الكتریكی ساخته شده بودند: فلز، كربن، تركیبات ... ۲) الكترودهای مرجع (A و B و C) كه در برخورد با جسم تحلیل رونده، فاسد می‎شوند. ۳) خود سلول یا محفظه‎ای كه از مواد بدون حركت و بی‎اثر تشكیل شده باشد: "شیشه، ... ۴) الكترولیته‎ای كه حاوی یون می‎باشد.
با استفاده و كمك از آزمایشات فراوانی كه جرج سیمون اهم انجام داده بود، توانست روابطی اساسی بین ولتاژ، جریان و مقاومت بدست آورد. چیزی كه امروز به عنوان قانون اهم شناخته می‎شود. او كتابی را در مورد نظریه الكتریسته اش در سال ۱۸۲۷ منتشر كرد . معادله I=V/R به عنوان "قانون اهم شناختهمی شود. با این شرح كه مقدار ثابتی ازجریان كه ازسیمی عبور بكند . دقیقاً متناسب است با ولتاژ دو سر آن سیم ، تقسیم بر مقاومت آن .
اهم (R) ، واحد مقاومت الكتریكی ، مساوی است با جریان (I) یك آمپری كه در یك رسانا برقرارشود به ازاء یك ولت اختلاف پتانسیل (V) الكتریكی كه بر دو سر سیم اعمال می شود . این روابط بنیادی آغازی است با شروع تحلیل مدارات الكتریكی .

وبگردی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی - مدیر مسئول کیهان در حالی مدعی است که سیستم «مکینتاش» بیش از ۴۰ سال است که در کیهان مورد استفاده قرار می‌گیرد که این سیستم اساسا از سال ۱۹۸۴ یعنی ۵ سال پس از انقلاب تولید و نمی‌توانسته است زودتر از این تاریخ در کیهان مورد استفاده قرار گیرد.
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ /  دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ...
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ / دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ... - اخیراً رئیس جمهور حسن روحانی در توضیح علت قاچاق گفته است: علت قاچاق ارزانی است، وقتی جنسی در داخل ارزان است و در خارج گران، خود به خود قاچاق آن به خارج صورت می گیرد. به عنوان مثال چون الان گوشت در عراق گران تر از ایران است، از کشورمان به آنجا قاچاق می شود. درباره قاچاق بنزین نیز همین موضوع مصداق دارد.
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است - مشکل تولید فقط به سطح فناوری مربوط نیست. ما می‌توانیم یک وسیله و کالای باکیفیت بالا را تولید کنیم، ولی با قیمت بسیار گران که خریداری نخواهد داشت. در واقع اگر بتوانیم چنین کالایی را وارد کنیم در مقایسه با تولید آن به شدت به‌صرفه است. ولی در جریان تولید موشک با وضعیت دیگری مواجهیم. اول اینکه موشک را بدون قید و شرط نمی‌فروشند یا برخی کشور‌ها به دلایل امنیتی علاقه ندارند که در تامین نیازشان به این کالا‌ها…
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد - برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شب گذشته با حضور عادل پیغامی اقتصاددان و سیداحسان خاندوزی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.
کپی‌برداری «عین‌به‌عین»
کپی‌برداری «عین‌به‌عین» - انتظار می‌رفت که علیخانی هم در قسمت اول برنامه «عصرجدید» به کپی بودن «عین‌به‌عین» برنامه‌اش و شباهت آن با برنامه مشهور «گات تلنت‌ آمریکایی» اشاره کند و در مقایسه‌ای از ویژگی‌های احتمالاً متفاوت نسخه ایرانی این برنامه بگوید؛ علیخانی اما ترجیح داد در این زمینه حرفی نزند!
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان - مراسم استقبال از رئیس جمهور در سفر به استان هرمزگان.
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی!
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی! - در ویدیویی که در فضای مجازی داغ شده شاهد پخش کیک 40 سالگی جمهوری اسلامی
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.