سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ / Tuesday, 19 February, 2019

حسین‌علی هروی


جنسیت: مرد
نام پدر: ۱۲۹۷
تولد و وفات: (۱۳۷۲ - ... ) شمسی
محل تولد: مشخص نیست.
شهرت علمی و فرهنگی: استاد دانشگاه ، نویسنده و مترجم
وی دوره لیسانس‌های زبان خارجی را در دانش‌سرای عالی گذراند و از دانشکدهٔ الهیات دکترا گرفت و سرانجام بعد از سالها که عهده‌دار خدمات فرهنگی بود ، در همان دانشکده به تدریس زبان فرانسه پرداخت. هروی مقالات ادبی و نقدهائی در مورد کار دیگر اساتید در "دیوان" حافظ نوشته که به همت دکتر عنایت‌الله مجیدی به چاپ رسیده است. وی در تهران درگذشت و در گرگان در کنار افراد خانوادهٔ خود دفن شده است. از دیگر آثار وی: "شرح غزل‌های حافظ"؛ "فرهنگ البسهٔ مسلمانان" ، ترجمه؛ "زندگی‌نامهٔ داستان‌یوفسکی" هانری تروا ، ترجمه؛ ترجمهٔ جلد اول "تاریخ بزرگ جهان"؛ "درس‌هائی برای خوش زیستن در زندگی زناشوئی" ، ترجمه.

منبع : مطالب ارسالی

مطالب مرتبط

فهرست دانشمندان جهانی ایران

فهرست دانشمندان جهانی ایران
دانشمند بین‌المللی ایران براساس فهرست موسسه اطلاعات علمی، در رشته‌های شیمی، مهندسی شیمی و داروسازی فعالیت دارند و دو تن از این پژوهشگران به طور همزمان در دو رشته شیمی و مهندسی شیمی به عنوان دانشمند بین‌المللی معرفی شده‌اند. براساس تازه‌ترین اطلاعات «موسسه اطلاعات علمی» (ISI) تا اول ماه میلادی جاری (می ۲۰۰۵) ۱۰ تن از اعضای هیات علمی دانشگاه‌های کشور براساس تعداد ارجاعات در گروه یک درصد اول لیست پژوهشگران شیمی جهان قرار دارند.
سه نفر از این دانشمندان عضو هیات علمی دانشگاه شیراز، دو نفر عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان و بقیه از دانشگاه‌های رازی کرمانشاه، بوعلی سینای همدان، تهران، الزهرا(س) و علوم پزشکی تهران هستند.
● نفر اول در فهرست دانشمندان بین‌الملل ایران، دکتر شمسی پور، عضو هیات علمی دانشگاه رازی است که با ۲۹۲ مقاله و اختصاص دو هزار و ۵۱۲ ارجاع به مقالات خود توانسته است، از آستانه ارجاع برای دانشمند شدن در رشته‌های شیمی و مهندسی‌ شیمی در گستره ده ساله اول ژانویه ۱۹۹۵ تا ۲۸ فوریه ۲۰۰۵ عبور کرده و این افتخار را کسب کند.
حداقل آستانه ارجاعات لازم برای دانشمند اعلام شدن در رشته‌های شیمی و مهندسی شیمی به ترتیب ۶۴۵ و ۱۷۶ ارجاع است و شمار مقالات دکتر شمسی‌پور در رشته‌ شیمی ۲۱۸ و در رشته مهندسی شیمی ۷۴ مقاله بوده و تعداد ارجاعات به این مقالات نیز به ترتیب یک هزار و ۹۱۰ و ۶۰۲ ارجاع بوده است.
● نفر دوم فهرست دانشمندان ایران، دکتر ملک‌پور، عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان است که در این گستره ده ساله (اول ژانویه ۱۹۹۵ تا ۲۸ فوریه ۲۰۰۵ ) ۱۱۹ مقاله شیمی و یک هزار و ۲۸۷ مورد ارجاع داشته که نسبت ارجاعات به مقالات وی ۸۲/۱۰ است.
● دکتر حاجی پور از دیگر اعضای دانشگاه صنعتی اصفهان نیز با ۱۳۰ مقاله شیمی و یک هزار و ۲۳۶ مورد ارجاع (نسبت ارجاعات به مقالات ۵۱/۹) نفر سوم این فهرست است.
در این فهرست دکتر ایرانپور، عضو هیات علمی دانشگاه شیراز با ۱۲۸ مقاله در رشته شیمی و یک هزار و ۱۳۸ مورد ارجاع (نسبت ارجاعات به مقاله ۸۹/۸) در رتبه چهارم قرار دارد.
دکتر زلفی گل، عضو هیات علمی دانشگاه بوعلی سینای همدان با ۱۳۵ مقاله شیمی و یک هزار و ۸۹ مورد ارجاع به مقالات به عنوان نفر پنجم در فهرست دانشمندان بین‌المللی ایران یاد شده است.
در رده ششم این فهرست دکتر گنجعلی، عضو هیات علمی دانشکده علوم دانشگاه تهران با ۶۲ مقاله شیمی و ۶۸۲ مورد ارجاع و ۴۸ مقاله مهندسی شیمی با ۳۵۴ مورد ارجاع (مجموعا یک هزار و ۳۶ مورد ارجاع به مقالات) دیگر دانشمند دو رشته‌یی ایران است.
● دکتر فیروز آبادی، عضو هیات علمی دانشگاه شیراز نیز با ۱۲۴ عنوان مقاله شیمی و هزار و ۲۳ مورد ارجاع
● دکتر هروی، عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا(س) با ۱۹۲ مقاله شیمی و ۷۲۷ مورد ارجاع در رده‌های هفتم و هشتم فهرست دانشمندان بین‌المللی ایران در گستره ده ساله اول ژانویه ۱۹۹۵ تا ۲۸ فوریه ۲۰۰۵ قرار دارند.
● دکتر زرین دست، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز با ۶۰ مقاله در رشته داروسازی و ۳۰۶ مورد ارجاع از حداقل آستانه ارجاعات لازم در این رشته (۲۹۶ ارجاع) عبور کرده و در رده نهم فهرست دانشمندان بین‌المللی ایران قرار گرفته است.
دکتر شرقی، عضو هیات علمی دانشگاه شیراز با ۲۶ مقاله مهندسی شیمی و ۲۷۲ مورد ارجاع دیگر دانشمند بین‌المللی ایران است.
آمار مقالات ارائه شده از سوی موسسه اطلاعات علمی بیانگر تمام مقالات ارائه شده از سوی دانشمندان یاد شده در گستره ۱۰ ساله مذکور نیست و تعداد واقعی مقالات این محققان بیش از مقادیر ذکر شده است.
اکثر قریب به اتفاق دانشمندان بین‌المللی ایران در رشته‌های شیمی و مهندسی شیمی فعالیت دارند، علت این امر را سابقه نسبت بیشتر این رشته و پیشگامی آن در راه‌اندازی دوره‌های دکتری در کشور عنوان و خاطرنشان کرد: ایران براساس شاخص تعداد مقالات رتبه ۳۶ و از لحاظ تعداد ارجاعات رتبه ۴۱ جهان را در رشته شیمی در اختیار دارد که نشان می‌دهد با توجه به برتری قابل توجه در این رشته نسبت به سایر زمینه‌های علمی که در کشور از تحرک کمتری برخوردارند، در رشته شیمی نیز با سایر کشورها فاصله داریم و برای تحقق اهداف ترسیم شده در سند چشم انداز ۲۰ ساله و دستیابی به جایگاه اول تولید علم در منطقه باید همپا با سایر رشته‌ها در این زمینه نیز تلاش‌ بیشتری داشته باشیم.

وبگردی
پژو 206 دولت روحانی 72 میلیون تومان
پژو 206 دولت روحانی 72 میلیون تومان - در حالی که طی روزهای اخیر افزایش عجیب قیمت خودرو، بازار خرید و فروش را زمین گیر کرده و شرایطی ویژه بر این بازار حاکم کرده است، خودروسازان از امروز، ساعت ۱۰ صبح طرح ویژه پیش فروش فوری خودرو را با قول تحویل خودروها طی سی روز آغاز کرده‌اند.
کپی‌برداری «عین‌به‌عین»
کپی‌برداری «عین‌به‌عین» - انتظار می‌رفت که علیخانی هم در قسمت اول برنامه «عصرجدید» به کپی بودن «عین‌به‌عین» برنامه‌اش و شباهت آن با برنامه مشهور «گات تلنت‌ آمریکایی» اشاره کند و در مقایسه‌ای از ویژگی‌های احتمالاً متفاوت نسخه ایرانی این برنامه بگوید؛ علیخانی اما ترجیح داد در این زمینه حرفی نزند!
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان - مراسم استقبال از رئیس جمهور در سفر به استان هرمزگان.
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی!
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی! - در ویدیویی که در فضای مجازی داغ شده شاهد پخش کیک 40 سالگی جمهوری اسلامی
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر - مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر شامگاه دوشنبه در برج میلاد برگزار شد.
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر - الهام حمیدی بازیگر پرکار این روز‌های سینما و تلویزیون با انتشار عکسی در صفحه اینستاگرامش خبر ازدواجش را به صورت رسمی اعلام کرد اما هویت همسرش را فاش نکرد.
عکس/ کشف حجاب در تهران!
عکس/ کشف حجاب در تهران! - حجت الاسلام حمید رسایی عکسی در کنار یک زن بی حجاب از حضور در برنامه‌ای با عنوان «اعلام همبستگی با ملت ونزوئلا» در تهران منتشر کرده است.