سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ / Tuesday, 25 September, 2018

آرامگاه بی بی دختران


آرامگاه بی بی دختران
از بقاع متبرك شیراز است كه در كوچه ای منشعب از خیابان شهید دستغیب در پشت بیت العباس در نزدیكی مسجد ایلخانی قرار گرفته است.
بی بی خدیجه، ام عبدالله از فرزندان زبن العابدین (ع) است كه به بی بی دختران معروف است این بقعه دارای گنبدی بلند است. این بنا در زمان زندیه ساخته شده است. بنیاد بقعه را زنی از سلاطین نهاده و چون به دلیل زلزله تخریب شده، محمدقلی خان ایلخانی عمارت را تجدید و تعمیر كرد. در ابتدا اطراف بقعه قبرستان بوده. این بقعه دارای دو طبقه بر روی سطح زمین و یك زیرزمین می باشد. حیاط آن نیز دارای حوضی مربعی در جلو بقعه و دو باغچه در طرفین آن است.
مقبره ام عبدالله در زیرزمینی حیاط قرار گرفته است. ازاره داخل بقعه تا ارتفاع یك و نیم متری از سنگ گندمك ساخته شده است، پوشش روی ارامگاه چوبی است كه طول و عرض آن حدود ۴ متر و ۱.۵ متر و ارتفاع آن ۲ متر است. در اطراف مقبره نیز، سنگ قبرهایی وجود دارد كه تصاویری بر روی آنان حجاری شده و اكنون در ازاره ها در پله ها كارگذاشته شده است. در بیرون از بقعه، در ضلع شمال قبر عبدالله مبارك قرار دارد.
این بقعه تاكنون چندین بار از جانب اداره اوقاف مرمت شده است و هم اینك نیز در حال مرمت است.

منبع : سایت شیراز

مطالب مرتبط

سفری کوتاه به باغهای چای لاهیجان

سفری کوتاه به باغهای چای لاهیجان
دوباره اما بهار!
نه خیلی دور! یك ساعت با ماشین یا ۴ ساعت پیاده. اگر اهل لاهیجان باشی، فقط بستگی دارد كه دوستان پایه داشته باشی یانه.
گذشته از شالیزارهای دو طرف جاده كه این وقت سال، بوی نشای تازه برنج می دهند، گذر از جاده های كوهستانی با جنگلهای انبوه خودش صفایی دارد. لونك یك جایی همان بالا هاست. نه خیلی بالا، قبل از اسپیلی و بعد از سیاهكل. در میانه جاده های كوهستانی آبشاری هست كه از دل كوه سرازیر می شود و آب آن برفهای آب شده كوه درفك است.
شاخه های سبز و انبوه درختان، آبشار را احاطه كرده و تابلوی زیبایی از طبیعت، چشمان بازدیدكنندگان را نوازش می كند. روبروی آبشار، سمت چپ جاده، دره ای كم عمق وجود دارد و در انتهای آن رودخانه پر آبی است كه امتداد همان آبشار لونك است. بیشتر مسافران، دوست دارند روی سنگهای كنار رودخانه بنشینند و از نمناكی هوالذت ببرند. اگر غذا هم همراه نداشته باشید دوربین عكاسی وسیله واجب سفر شما است. حتی مهم تر از غذا. زیرا زحمت غذای توی راه به گردن كسی نمی افتد. كباب ترش مخصوص قصاب های گیله مرد كه لهجه گیلكی و دیلمانی را توأمان حرف می زنند، ناهار بی دردسر و خوشمزه ای است. قیمت مناسبی هم دارد و اگر كسی مایل با شد می تواند گوشت كبابی را كه به آن انجیر و پیاز ، سبزی معطر، رب محلی و ادویه مخصوص زده اند و به اصطلاح قوام آمدن بخرد و در جایگاهی مخصوص، آتشی بر پا كنند و زغال گرگرفته ای و كبابی! لونك پاتوق جوانان ماشین دار لاهیجان است و میانسال های سرحال و قبراق كوهنورد.
اگر ۴ ساعت پیاده روی به مذاقتان خوش نمی آید یا جزو جوانان بدون ماشین هستید، هنوز فرصت خوشگذرانی دارید.
آبشار كوچك شیطان كوه لاهیجان و استخر و جزیره زیبایش پذیرای شماست.
كنار آبشار لاهیجان پلكانی هست كه منتهی می شود به بام سبز. بعد از آن می توان سفر كوتاه را با یك وسیله نقلیه جالب همراه كرد، تله كابین! تله كابین تازه تأسیس لاهیجان، بدیع ترین و دست نیافتنی ترین طبیعت شمال را به مسافران هدیه خواهد داد. جایی بین شیطان كوه و كوههای فلاح خیر، وسط سلسله جبال البرز، كوههایی پوشیده از بوته های چای.
اگر اهل فرهنگ و هنر باشی، باز هم برایت مجال هست. بقعه شیخ زاهد گیلانی در محله شیخانبر، پذیرای زائران زیادی است.
موزه چای لاهیجان نیز كه آرامگاه كاشف السلطنه بنیانگذار چای ایران است، پر از اشیا قدیمی، كتب خطی و لباس های محلی زیباست. كمی بالاتر از سراشیبی، باغ كشاورزی واقع شده است كه در واقع پژوهشكده كشاورزی هم هست. در این پژوهشكده، انواع مختلف گل ها و گیاهان آپارتمانی و باغچه ای و درختچه های تزیینی تحت نظر كارشناسان، پرورش می یابد و دریاچه زیبایی هم دارد.
اگر هم اهل سیاحت باشی و هم زیارت، لاهیجان و توابعش بقعه ها و امامزاده های فراوان دارد كه از نظر معماری دارای قدمت چند صد ساله هستند. گرچه بافت جدید شهری خیلی از آثار قدیمی شهر را زیر خود مدفون كرده، هرگوشه و كنار شهر، چیزی دیدنی برای مسافران خوش ذوق وجود دارد. حمام گلشن نمونه ای از آنهاست.
بافت غربی لاهیجان قدیمی است و تا دلتان بخواهد كوچه پس كوچه های باریك و خانه های قدیمی دارد.
درهای چوبی خانه های قدیمی، كلون های آهنی زنانه و مردانه و روزنه های كوچك ناودان ها و سقف هایی كه هنوز در حمله مدرنیته، سفالین و نارنجی مانده اند. لاهیجان، شهر پیله های سفید كرمهای ابریشم است. صنعتی كه با بی توجهی مسؤولان سالهاست از بین رفته است. واگر كسی هم هنوز فصل بهار، برگ توت می چیند برای تغذیه كرمهای هنوز پروانه نشده، یا عشق به ابریشم دارد و یا عادت به نخ كشی پیله ها. بعضی ها هم پیله پرورش می دهند تا لبخند نوه ها را هنگام دگردیسی كرم ها به پروانه ببینند.
دوباره اما بهار، فصل چیدن چای بهاره، فصل جوانه های سبز، فصل پرندگان مهاجر دریاچه امیر كلایه و فصل پیله های سفید ابریشم، كه زمان پرواز شان نزدیك است.

مهدیه بلورچیان

وبگردی
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش - این فیلم که توسط دوربین های امنیتی گرفته شده لحظه به چاه انداختن دختر 5 ساله ای در اصفهان توسط پسر بچه ای کوچک را به تصویر کشیده است.
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی - جوان خوش ذوق ایرانی لامبورگینی! تماما ایرانی را طراحی و تولید کرده است.
سلطان سکه
سلطان سکه - اولین جلسه دادگاه "وحید مظلومین" معروف به سلطان سکه به همراه ۱۴ نفر از همدستانش امروز در شعبه دو دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی زرگر و به صورت علنی برگزار شد.
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر - با وجود اینکه چند روزی است سریال پر حاشیه "پدر" به پایان رسیده است، اما انتشار تصاویر ریحانه پارسا بازیگر نقش اول زن این سریال جنجال تازه‌ای به پا کرده است. این جنجال در حالی ایجاد شده که سازندگان سریال "پدر" به دنبال تولید فصل دوم آن هستند.
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها - ریحانه پارسا، بازیگر نقش لیلا در سریال "پدر" فعالیت خودش را به عنوان مدل تبلیغاتی آغاز کرد. این بازیگر متولد سال 1377 است.
درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقه هندبال
درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقه هندبال - در این فیلم درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقات هندبال بازی‌های آسیایی جاکارتا را می بینید که این بازی در نهایت منجر به پیروزی ایران و کسب مقام پنجمی کشورمان شد.