شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ / Saturday, 23 February, 2019

۱۸ نوامبر سال ۱۹۷۸ ــ خودکشی گروهی رئیس فرقه و ۹۱۳ تن پیروان او (رویداد بی سابقه جونزتاون)


۱۸ نوامبر سال ۱۹۷۸ ــ خودکشی گروهی رئیس فرقه و ۹۱۳ تن پیروان او (رویداد بی سابقه جونزتاون)
۱۸ نوامبر سالگرد خودکشی ۹۱۴ آمریکایی در جونزتاون واقع در کشور گویان (آمریکای مرکزی) به اشاره جیم جونز رئیس فرقه مربوط است که در این روز در سال ۱۹۷۸ محلول سیانور و شربت انگور را سر کشیده بودند. جونز که در همانجا با گلوله خودکشی کرد اعضای فرقه اش را از ایالات متحده به کشور گویان برده بود تا در آنجا در یک منطقه جنگلی یک «مدینه فاضله» بسازند و به دور از گناه و آلودگی زندگانی کنند. ۲۷۶ تن از این قربانیان، کودک بودند. جیم جونز یک کشیش ساکن ایالت ایندیانای آمریکا بود که افکار سوسیالیستی داشت. وی از تفسیر انجیل و کتب مقدس دیگر، به نوعی فرضیه عدالت اجتماعی (سوسیالیسم) دست یافته بود و آن را تبلیغ می کرد. چون پیروان او افزایش یافتند، کلیسای خود را مستقل از فرقه های مسیحی دیگر اعلام داشت. وی برضد هرگونه فساد، تبعیض و مشکل تراشی برای خلق خدا بود و در سخنرانی هایش دردهای مردم و نارسایی های جامعه را می شکافت و بیان می داشت. شهرت او در این زمینه باعث شد که شهردار سانفرانسیسکو وی را دعوت به فسادزدایی از سازمانهای شهر کند و کمیسیون مسکن شهر را به او بسپارد که جیم با ساختن آپارتمان عمومی به خانه بدوشی در سانفرانسیسکو پایان داد و شهرت اجتماعی کسب کرد. جیم جونز سپس با طرح نظریات خاص خود در زمینه مالیات و بیت المال وارد درگیری با سازمان مالیات بردرآمد دولت فدرال شد و چون احتمال تشکیل پروند قضایی می رفت تصمیم گرفت که از آمریکا خارج شود و در سرزمینی دیگر، یک منطقه کشاورزی تعاونی به دور از مفاسد دنیوی به وجود آورد. بیش از نهصد تن از اعضای کلیسایش با نظر او موافقت و به کشور گویان (گایانا) مهاجرت کردند و جونزتاون را در آنجا ساختند. در نوامبر ۱۹۷۸ یک گروه دولتی که در میان آن یک سناتور و یک نماینده مجلس آمریکا، یک مامور سیا و نیز سفیر آمریکا در گویان بود به جونزتاون رفت تا مطمئن شود که مهاجران به اراده خود در آنجا زندگی می کنند و اگر کسانی باشند که پشیمان شده و بخواهند به وطن بازگردند، آنان را با خود بیاورند. تنها ۲۰ تن از مهاجران به ترک جونزتاون ابراز علاقه کردند و اعضای آن گروه دولتی آنان را با خود به یک فرودگاه کوچک در همان نزدیکی برد که در کنار هواپیما، به سوی این جمع تیر اندازی شد و پنج تن از جمله چهار مقام کشته شدند. چند ساعت بعد (همان روز) ۹۱۴ مهاجر دیگر جونزتاون نیز «مرده» یافت شدند که ظروف حاوی مخلوط سیانور و آب انگور و مدارک دیگر ثابت کرد که دست به خودکشی گروهی زده بودند و طبق توصیه و اندرزهای جیم جونز به عمر خود پایان داده بودند!. در آن زمان درباره این رویداد بی سابقه مطالب ضد و نقیض بسیار انتشار یافته بود.

منبع : تاریخ ایران و جهان در این روز

مطالب مرتبط

۱۳ ژوئیه ـ تنها نویسنده سیاه که برنده جایزه نوبل شد

۱۳ ژوئیه ـ تنها نویسنده سیاه که برنده جایزه نوبل شد
سیزدهم ژوئیه زادروز «اکیواند سویینکاAkinwande Wole Soyinka» داستان نگار نیجریایی است که در سال ۱۹۳۴ به دنیا آمد. وی تنها نویسنده از میان سیاهان آفریقا است که برنده جایزه ادبیات نوبل شده است. سویینکا که در عین حال از مبارزان حقوق بشر و آزادی های مدنی است و از دانشگاه «لیدز» انگلستان فارغ التحصیل شده، در دانشگاههای نیجریه و آمریکا «ادبیات تطبیقی» تدریس کرده است. سویینکا به خاطر مخالفت پیگیر با برادرکشی در بیافرا و تلاش برای برای برقراری صلح میان طرفین متخاصم، در سال ۱۹۶۷ به تصمیم دولت نظامی نیجریه بازداشت شد و ۲۲ ماه در زندان بود. زندانی شدن او باعث اعتراض های جهانی و در نتیجه تغییرات وسیع در نظام حکومتی نیجریه شد. محصول این ۲۲ ماه زندان، داستان است تحت عنوان «مردی که مرد». در نمایشنامه ها و داستان های این نویسنده، نتایج بد و زشتی های ستمگری و خودسری که بزعم او زاییده استبداد هستند منعکس است و در همه آنها از حقوق انسانها و تساوی آنان در این حقوق دفاع شده است. در میان حاکمان فدراسیون نیجریه، «ثانی آباچا» بیش از دیگران مخالف سویینکا بود. دشمنی آباچا بود که این نویسنده را مجبور به جلای وطن کرد.

وبگردی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی - مدیر مسئول کیهان در حالی مدعی است که سیستم «مکینتاش» بیش از ۴۰ سال است که در کیهان مورد استفاده قرار می‌گیرد که این سیستم اساسا از سال ۱۹۸۴ یعنی ۵ سال پس از انقلاب تولید و نمی‌توانسته است زودتر از این تاریخ در کیهان مورد استفاده قرار گیرد.
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ /  دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ...
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ / دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ... - اخیراً رئیس جمهور حسن روحانی در توضیح علت قاچاق گفته است: علت قاچاق ارزانی است، وقتی جنسی در داخل ارزان است و در خارج گران، خود به خود قاچاق آن به خارج صورت می گیرد. به عنوان مثال چون الان گوشت در عراق گران تر از ایران است، از کشورمان به آنجا قاچاق می شود. درباره قاچاق بنزین نیز همین موضوع مصداق دارد.
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است - مشکل تولید فقط به سطح فناوری مربوط نیست. ما می‌توانیم یک وسیله و کالای باکیفیت بالا را تولید کنیم، ولی با قیمت بسیار گران که خریداری نخواهد داشت. در واقع اگر بتوانیم چنین کالایی را وارد کنیم در مقایسه با تولید آن به شدت به‌صرفه است. ولی در جریان تولید موشک با وضعیت دیگری مواجهیم. اول اینکه موشک را بدون قید و شرط نمی‌فروشند یا برخی کشور‌ها به دلایل امنیتی علاقه ندارند که در تامین نیازشان به این کالا‌ها…
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد - برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شب گذشته با حضور عادل پیغامی اقتصاددان و سیداحسان خاندوزی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.
کپی‌برداری «عین‌به‌عین»
کپی‌برداری «عین‌به‌عین» - انتظار می‌رفت که علیخانی هم در قسمت اول برنامه «عصرجدید» به کپی بودن «عین‌به‌عین» برنامه‌اش و شباهت آن با برنامه مشهور «گات تلنت‌ آمریکایی» اشاره کند و در مقایسه‌ای از ویژگی‌های احتمالاً متفاوت نسخه ایرانی این برنامه بگوید؛ علیخانی اما ترجیح داد در این زمینه حرفی نزند!
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان - مراسم استقبال از رئیس جمهور در سفر به استان هرمزگان.
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی!
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی! - در ویدیویی که در فضای مجازی داغ شده شاهد پخش کیک 40 سالگی جمهوری اسلامی
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.