یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ / Sunday, 18 March, 2018

نیاز به دوست داشتن


نیاز به دوست داشتن
اساس حیات بردوست داشتن است؛ وگرنه هیچ موجودی زنده نمی‌ماند، محبت قوی‌ترین هیجان روح است. هر حس دیگری را خاموش می‌کند و زیر پا می‌گذارد.
محبت انسان ریشه در معرفت او به خویشتن دارد. محبت انسان به خود، او را وادار می‌کند که به سوی کمال حرکت کند و نقص را از خود بزداید. یکی از روانشناسان «جان بی‌کایزل» درباره عشق و محبت می‌گوید: «احتیاج به محبت با هر نوزادی به دنیا می‌آید. ظاهراً نوزاد ابتدا غذا و آسایش می‌خواهد، اما چند هفته نمی‌گذرد که به مادر می‌چسبد و لبخند می‌زند و تمنای محبت می‌کند. پس آن چه برای حفظ بقا لازم دارد، اولین احتیاج کودک به دوست داشتن و محبوب بودن است.»
تمام فعالیت‌های افراد بشر در زندگی بر محور عشق و محبت قرار گرفته است. میزان محبت انسان نسبت به دیگران باید متناسب با میزان شایستگی آنها باشد. یعنی نمی‌توان همه را به یک اندازه دوست داشت، زیرا این عمل به معنای نادیده گرفتن- ارزش‌ها و ضایع کردن گوهر محبت است- محبت سرمایه‌ای با ارزش است که نمی‌توان آن را بیهوده به این و آن بخشید، بلکه با توجه به نقش محبت در سوق دادن انسان به کمال باید تنها در جایی به کار رود که دل را مجذوب کمال کند.
هدف محبت تأمین سلامت و بهداشت روانی انسان در دنیا است. تحقق این هدف از این طریق امکان‌پذیر است که انسان نفرت را با مودت پاسخ گوید و از راه گذشتی زیبا و دل‌پسند با تجاوز روبه‌رو شود و ستم‌گری را با عفو مبادله کند. محبت برای انسان یک نیاز طبیعی به شمار می‌رود و زندگی بدون محبت سرد و بی‌صفا و خسته‌کننده است. هر انسانی دوست دارد محبوب دیگران باشد و از اظهار محبت، دلگرم و مسرور می‌شود.
«سخت دلی و خشونت مایه پراکندگی و جدایی است.» (قرآن مجید سوره آل عمران) زندگی بدون محبت سرد و بی‌روح است. تبادل محبت از دوران کودکی باید آغاز و پایه‌گذاری شود. بهترین کسانی که می‌توانند این نیاز عاطفی را پایه‌گذاری کنند، والدین وبالاخص مادراست. کودک در دامن گرم مادر آرمیده و از نگاه‌های محبت‌آمیز و نوازش‌ها و بوسه‌های او احساس محبوبیت می‌کند.
روانشناس دیگری می‌‌گوید: محبت مادر به طفل امکان تجربه جهان نورانی را به او می‌دهد. کیفیت تجربه این جهان از جانب طفل به وسیله چگونگی رفتار عاطفی مادر تعیین می‌شود. همه ما رفتارهای عاطفی را به شکل عاطفی درک می‌کنیم. عکس‌العمل طفل نسبت به بزرگسالان رنگ عاطفی بیشتری دارد. محرومیت از محبت باعث عقب‌ماندگی کودکان می‌شود.
والدین موفق باید فرزندانشان را به گونه‌ای ترغیب کنند که از درون احساس خوبی نسبت به خود داشته باشند و اعتماد به نفسشان تقویت شود و احساس کنند مورد علاقه والدین هستند.خلاء عاطفی در زندگی، انسان را با هیچ چیز دیگر نمی‌توان جبران کرد. بی‌تردید یکی از مهم‌ترین نقش‌های خانواده، پرورش عاطفی کودکان است که برای آن جایگزینی نمی‌توان یافت.
وجود و حضور زن در کانون خانواده درواقع در حکم چراغ فروزانی است که نور عاطفه را در فضای خانه می‌پراکند و محیط خانواده را از نظر ارزش‌های عاطفی غنای بیشتری می‌بخشد. عاطفه مادری اوج عاطفه انسانی است و نظیری برای آن نمی‌توان یافت.بدون تردید زن برای جامعه انسانی در حکم منبع عاطفی و معنوی پرارجی است که اگر جامعه در جهت رشد واعتلای خود از این سرچشمه عواطف استفاده شایسته‌ای به عمل نیاورد، با فقر عاطفی و معنوی و از ارزش‌های انسانی فاصله خواهد گرفت.
عاطفه را باید سرمایه معنوی نامید که نه‌تنها فرد، بلکه جامعه نیز برای رسیدن به حیات اجتماعی سالم و سعادتمند محتاج آن است.

منبع : همشهری انلاین

مطالب مرتبط

رموز محبوبیت و خوش نامی

رموز محبوبیت و خوش نامی
● با مردم چگونه برخورد کنیم؟
معاشرت درست و نادرست کدام است؟ هم‌نشینی مفید و زیان بار چیست؟ عوامل تحکیم ‌رابطه‌ها یا گسست رابطه‌ها کدام است؟حکمت‌هایی را برگرفته از اولیای الهی برمی شمریم که توجه به آنها و کاربردشان در بهینه سازی روابط ما با دیگران ‌سودمند است.‌
‌ ‌هنر همزیستی‌: روحیه سازگاری با دیگران و کنار آمدن با توقع‌ها، سلیقه‌ها، خواسته‌ها و حرف‌ها به تدریج برای انسان "جا" باز می‌کند.‌این روحیه هم وقتی فراهم می‌آید که انسان هم "حقوق" دیگران را بشناسد، هم تصمیم به مراعات آنها داشته باشد و تنها ‌‌"خود" برایش مطرح نباشد. چون چنین خصلتی ایجاد تنش می‌کند و دیگران را از پیرامون فرد ، فراری می‌دهد.‌باید پذیرفت که سلیقه‌ها و روحیه‌های همه یکسان نیست و همه ذوق و پسند و راه و روش ما را ندارند. ما هم چاره‌ای جز ‌زیستن با آنان نداریم، پس باید" مدارا" کنیم. این همان هم‌زیستی است که هر که ندارد ، مطرود و مایوس و تنها می‌شود.‌
سلوک شایسته‌: برخورداری از اخلاق کریمانه و آراستگی به صفات خوب و رفتارهای انسانی، محبوبیت‌آور است. کیست که نخواهد ‌محبوب دل‌ها شود و مورد توجه و محبت دیگران قرار گیرد و " قلعه دل‌ها " را بگشاید؟ اما راه و روش آن چیست و کلید ‌گشودن قلوب کدام است؟مگر می‌توان با زور، دلی را به‌دست آورد یا در خانه دلی جای گرفت؟ اگر تواضع و خاک‌ساری عاملی برای محبوبیت ‌است، احسان و نیکی و بخشندگی عامل دیگری می باشد و "حسن خلق" و سلوک والا و اخلاق متعالی، عامل سوم. ‌ما بی‌نیاز از دوست نیستیم. نداشتن دوست، نوعی غربت و تنهایی است. به فرموده حضرت امیرعلیه‌السلام: <غریب، کسی ‌است که "دوست" نداشته باشد>
انسان‌ها تا چه حد برای دیگران مفیدند؟: ارزش هرکس به اندازه خدمت و خوبی و نفعی است که از او به دیگران می‌رسد. میزان محبوبیت مردم در دل‌ها نیز بستگی ‌به اندازه خیری دارد که از آنها عاید دیگران شود. سرور، کسی است که خدمتی به دیگران کند.به فرموده امام علی علیه‌السلام: <بهترین مردم کسی است که به مردم سود ‌برساند.>‌پیامد چنین رفتارهایی چیست؟ جز آنکه محیطی سرشار از صفا و گرمی برای انسان و جامعه پدید می‌آورد و الفت‌ها را ‌می‌افزاید و زندگی‌ها را صفا می‌بخشد؟ چه لذت‌بخش است زیستن در کنار افرادی که نیکوکاری، خوش‌رفتاری، نوع‌دوستی، ‌خیررسانی، مهرورزی و خیرخواهی جزء سرشت و خصلت همیشگی آنان است.‌
مردم جوشی‌: روحیه انزواطلبی و فردگرایی و خودخواهی، فرد را از چشم‌ها و دل‌ها می‌اندازد. برعکس، انس و الفت و جوشیدن و ‌گرم‌گرفتن با مردم، عواطف و محبت‌های آنان را فراهم می‌آورد. خداوند، از نعمت‌های خویش، ایجاد الفت بین دل‌های مردم ‌را یاد می‌کند. حضرت رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله نیز می‌فرماید: <بهترین مومنان کسی است که مایه الفت مومنان باشد و کسی که نه دیگران با او انس و الفت بگیرند ، نه او ‌با دیگران الفت داشته باشد ، خیری در او نیست.>‌ کسی که با مردم نمی‌جوشد و همیشه به دامن تنهایی و گوشه انزوا و خودگرایی پناه می‌برد ، یا دچار غرور و تکبر است، یا ‌از آثار و برکات" الفت" بی‌خبر است، یا مشکلی در تربیت خانوادگی داشته که او را "جمعی" بار نیاورده‌اند و میدان برای ‌‌"مردم جوشی" برایش فراهم نساخته‌اند.‌صاحبان روحیه سرد و خود گرا و مردم گریز، اغلب در کارهای عمومی شرکت نمی‌کنند و برنامه‌های مشترک نمی‌تواند ‌آنان را جذب کند.‌ ابراز عاطفه به مردم و مشارکت و همراهی و هم‌دردی با آنان در امور و یاری‌رسانی در هنگامه نیاز، پشتوانه‌ای برای ‌روزهای "مبادا" فراهم می‌آورد. ‌
عیب پوشی: حفظ "آبرو"ی دیگران، مهم‌ترین نشانه دوستی و احترام و ارزش‌گذاری برای آنان می‌باشد. آبرو، سرمایه‌ای است که به این ‌راحتی به دست نمی‌آید و گوهر نفیسی است که اگر شکست، به این آسانی قابل جبران نیست.‌به همین اندازه که "عیب‌جویی" نکوهیده و نارواست، "عیب‌پوشی" نسبت به یک برادر مسلمان و آبروداری نسبت به یک ‌مومن، ضروری و فضیلت می‌باشد.‌وقتی از لغزش و عیبی از دیگری باخبر می‌شوید، جوانمردی ایجاب می‌کند که پرده‌پوشی کنید و اگر نیاز به تذکر است، ‌به خودش بگویید تا اصلاح کند.‌در کلام امیرمومنان است که ثمره اخوت و برادری آن است که پشت سرش آبرویش را حفظ کنی و عیب‌هایش را به عنوان ‌هدیه به خودش بگویی.

وبگردی
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه - «از بچه‌بازي‌هايتان دست برداريد»، «اهانت به جايگاه نماز جمعه، اهانت به رهبري و قابل پيگيري است» و «توصيه مي‌کنم به اين جايگاه که مين‌گذاري است، نزديک نشويد و چنانچه نزديک شويد، با مين به هلاکت خواهيد رسيد!»همه اين اعتراضات از اين جهت است که جرياني در استان ايلام نسبت به آنچه زندگي اشرافي اين امام جمعه ناميده، معترض شده است.
پسر امام جمعه ایلام درباره پرادوسواری پدرش چه گفت؟
پسر امام جمعه ایلام درباره پرادوسواری پدرش چه گفت؟ - در چند روز اخیر انتشار عکسی از امام جمعه ایلام در کنار پرادو، انتقاداتی را در فضای مجازی برانگیخته است. در کنار این انتقادات برخی عکس های صفحه اینستاگرام پسر امام جمعه ایلام؛هادی لطفی هم بر شدت این انتقادات افزوده است.
نان موز
● مواد لازم ▪ آرد یک و نیم پیمانه ▪ جوش شیرین یک قاشق مرباخوری ▪ نمک سه چهارم قاشق مرباخوری ▪ موز رسیده ۳ عدد ▪ شیر یک چهارم پیمانه ▪ آب لیمو نصف قاشق مرباخوری ▪ کره ۲۲۵ گرم ▪ …