شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ / Saturday, 23 February, 2019

فرهنگ و جامعه , فرهنگ , معرفی کتاب
گویش فردوس


گویش فردوساز قدیم الایام گویش مردم در نقاط مختلف، دست مایه بسیاری از پژوهش ها و تحقیقات بوده است و محققان با انجام کارهای پژوهشی و جست و جو و کاوش در این زمینه به اطلاعات ارزنده ای دست یافته اند، که آن ها را در قالب کتاب هایی منتشر کرده اند.
گویش فردوس از جمله این آثار است که نویسنده آن ناهید محمودزاده کوشیده است در آن نتیجه تحقیق و پژوهش خود را در خصوص گویش فردوس که متاسفانه با وجود حفظ اصالت خودش با فارسی دری، هم چون سایر گویش ها در حال فراموش شدن است، بیان کند.
ناهید محمودزاده بنای کارش را در این تحقیق بر گوش دادن به سخنان اهل گویش فردوس نهاده و به ثبت و ضبط ویژگی های آن همت گماشته است.
سپس در پایان از حیث واج شناسی به بررسی واج های این گویش با زبان فارسی معیار پرداخته است.
نویسنده در این کتاب نخست مطالبی در زمینه موقعیت تاریخی فردوس، موقعیت جغرافیایی گذشته و حال، موقعیت جغرافیایی کنونی فردوس گردش گاه ها و جاهای دیدنی فردوس ذکر کرده است و بعد از آن به مقایسه گویش فردوس با فارسی دری از لحاظ تغییرات دستوری پرداخته و ویژگی های گویش فردوس را بیان کرده است.
در ادامه نیز در چند ضرب المثل و دو بیتی ها و اشعار محلی فردوس واژگان و ترکیبات اصطلاحات و کنایات و الفبای آوانگاری دیده می شود.
در پیش گفتار گویش فردوس در مورد گویش مردم فردوس می خوانیم »تا همین اواخر اغلب مردم آن دارای گویش بوده اند گویشی که مردم فردوس با آن صحبت می کنند تا حد بسیار زیادی ویژگی زبان فارسی را حفظ کرده است و این خود سابقه تاریخی بسیار کهن این شهرستان را نشان می دهد.
مردم پنج محله فردوس اگر چه همه اهل گویش بوده اند و با وجود آن که فاصله جغرافیایی این محله ها بسیار اندک بوده و در واقع همه مردم یک شهر بوده اند، ولی باز هم هر کدام از محله ها گویش خاص خود را داشته اند ولی این جدایی و اختلاف پس از زلزله ۱۳۴۷ یکی شده و کم کم گویش هایشان نیز در هم آمیخت به طوری که اکنون جدا کردن دقیق گویش فردوس کار چندان آسانی نیست«
این کتاب را انتشارات همیاران جوان با شمارگان ۲ هزار و ۱۰۰ جلد و ۱۷۶ صفحه و در قطع وزیری با قیمت ۲ هزار تومان منتشر و در اختیار علاقه مندان قرار داده است.
منبع : روزنامه خراسان

مطالب مرتبط


وبگردی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی - مدیر مسئول کیهان در حالی مدعی است که سیستم «مکینتاش» بیش از ۴۰ سال است که در کیهان مورد استفاده قرار می‌گیرد که این سیستم اساسا از سال ۱۹۸۴ یعنی ۵ سال پس از انقلاب تولید و نمی‌توانسته است زودتر از این تاریخ در کیهان مورد استفاده قرار گیرد.
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ /  دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ...
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ / دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ... - اخیراً رئیس جمهور حسن روحانی در توضیح علت قاچاق گفته است: علت قاچاق ارزانی است، وقتی جنسی در داخل ارزان است و در خارج گران، خود به خود قاچاق آن به خارج صورت می گیرد. به عنوان مثال چون الان گوشت در عراق گران تر از ایران است، از کشورمان به آنجا قاچاق می شود. درباره قاچاق بنزین نیز همین موضوع مصداق دارد.
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است - مشکل تولید فقط به سطح فناوری مربوط نیست. ما می‌توانیم یک وسیله و کالای باکیفیت بالا را تولید کنیم، ولی با قیمت بسیار گران که خریداری نخواهد داشت. در واقع اگر بتوانیم چنین کالایی را وارد کنیم در مقایسه با تولید آن به شدت به‌صرفه است. ولی در جریان تولید موشک با وضعیت دیگری مواجهیم. اول اینکه موشک را بدون قید و شرط نمی‌فروشند یا برخی کشور‌ها به دلایل امنیتی علاقه ندارند که در تامین نیازشان به این کالا‌ها…
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد - برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شب گذشته با حضور عادل پیغامی اقتصاددان و سیداحسان خاندوزی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.
کپی‌برداری «عین‌به‌عین»
کپی‌برداری «عین‌به‌عین» - انتظار می‌رفت که علیخانی هم در قسمت اول برنامه «عصرجدید» به کپی بودن «عین‌به‌عین» برنامه‌اش و شباهت آن با برنامه مشهور «گات تلنت‌ آمریکایی» اشاره کند و در مقایسه‌ای از ویژگی‌های احتمالاً متفاوت نسخه ایرانی این برنامه بگوید؛ علیخانی اما ترجیح داد در این زمینه حرفی نزند!
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان - مراسم استقبال از رئیس جمهور در سفر به استان هرمزگان.
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی!
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی! - در ویدیویی که در فضای مجازی داغ شده شاهد پخش کیک 40 سالگی جمهوری اسلامی
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.