جمعه ۳ اسفند ۱۳۹۷ / Friday, 22 February, 2019

بانک اطلاعاتی فیلم
معامله قرن - Deal Of The Century


معامله قرن - Deal Of The Centuryسال تولید : ۱۹۸۳
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : باد یورکین
کارگردان : ویلیام فریدکین
فیلمنامه‌نویس : پل بریکمن
فیلمبردار : ریچارد کلاین
آهنگساز(موسیقی متن) : آرتور روبینستاین
هنرپیشگان : چوی چیس، سیگورنی ویور، گریگوری هاینز، وینس ادواردز، ویلیام مارکز، ادوآردو ریکارد، ریچارد هرد، گراهام جارویس و والاس شان.
نوع فیلم : رنگی، ۱۰۸ دقیقه.


«فرانک استرایکر» (ادواردز)، مدیر یک کمپانی اسلحه‌سازی سعی می‌کند برای تولید جدید یک جت جنگنده کامپیوتری بدون خلبان به‌نام «صلح‌آفرین» که ناکار آمدی‌اش ثابت شده، بازار فروشی در آمریکای لاتین بیابد. در کشور دیکتاتوری سن میگل، «ادی مونتس» (چیس)، یک دلال خرده‌پای اسلحه که به‌دلیل خودکشی «د ووتو» نماینده قبلی «استرایکر» جانشین او شده، برای فروش «صلح‌آفرین» با «ژنرال کوردوزا» (مارکز)، دیکتاتور سن میگل، وارد مذاکره می‌شود. «ری» (هاینز)، شریک «ادی»، «صلح‌آفرین» را نابود می‌کند. بعدتر نمایشگاه ابزار و آلات جنگی نیز با اعمال جنون‌آمیز «استرایکر» به ویرانی کشیده می‌شود. حالا «ری» زندگی‌اش را به‌عنوان یک مبلغ مذهبی ادامه می‌دهد و «مونتس» با بیوه «د ووتو» (ویور) که در این مدت با او رابطه‌ای صمیمانه پیدا کرده، ازدواج می‌کند و وارد کار تجارت اتوموبیل می‌شود.
* درون مایه اصلی معامله قرن، هجو شرایط غیرانسانی حاکم بر بازار جهانی تجارت اسلحه و روحیه نظامی گری (با اشاره‌هائی آشکار به عصر رانلد ریگان) بیشتر حاصل کار بریکمنِ فیلم‌نامه نویس است تا فریدکین کارگردان. از این رو، معامله قرن اگرچه به‌عنوان هجویه‌ای سطحی فیلم مهمی در کارنامه فریدکین به شمار نمی‌آید ولی از لحاظ تعیین مسیر کاری او در سال‌های آتی، به‌عنوان «کارگردان فیلم‌نامه‌های دیگران» (ران‌شلتنِ فیلم‌نامه‌نویس در بازیکنان نویدبخش، 1994 و جو استر هازِ فیلم‌نامه‌نویس در بی‌بندوبار، 1955) اثری شاخص است.


وبگردی
آیا واقعآ این یک جنگ است یا استفاده چند نفر از ناتوانی ما / اگر جنگ است چرا مردم طرف مقابل آنرا حس نمیکنند / چرا همه از این جنگ بهره میبرند جز مردم ایران !
آیا واقعآ این یک جنگ است یا استفاده چند نفر از ناتوانی ما / اگر جنگ است چرا مردم طرف مقابل آنرا حس نمیکنند / چرا همه از این جنگ بهره میبرند جز مردم ایران ! - به عبارت بهتر وقتی از واژه جنگ اقتصادی برای طرح مشکلات استفاده می‌کنیم، با توجه به بار معنایی این واژه، دیگر کارکرد توجیه‌پذیری کار‌ها و کوتاهی مأموریت‌های محوله را نمی‌کند، بلکه دقیقاً مسئولیت‌پذیری در حیطه عملیاتی و مسئولیت‌های محوله را گوشزد می‌کند و بدیهی است که در فضای جنگی باید با کم‌کاری‌ها و خیانت‌ها به سبک دادگاه‌های صحرایی سریع و مقتدر عمل و مسئولیت‌پذیری را به همه عاملان خصوصی و دولتی گوشزد…
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی - مدیر مسئول کیهان در حالی مدعی است که سیستم «مکینتاش» بیش از ۴۰ سال است که در کیهان مورد استفاده قرار می‌گیرد که این سیستم اساسا از سال ۱۹۸۴ یعنی ۵ سال پس از انقلاب تولید و نمی‌توانسته است زودتر از این تاریخ در کیهان مورد استفاده قرار گیرد.
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ /  دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ...
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ / دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ... - اخیراً رئیس جمهور حسن روحانی در توضیح علت قاچاق گفته است: علت قاچاق ارزانی است، وقتی جنسی در داخل ارزان است و در خارج گران، خود به خود قاچاق آن به خارج صورت می گیرد. به عنوان مثال چون الان گوشت در عراق گران تر از ایران است، از کشورمان به آنجا قاچاق می شود. درباره قاچاق بنزین نیز همین موضوع مصداق دارد.
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است - مشکل تولید فقط به سطح فناوری مربوط نیست. ما می‌توانیم یک وسیله و کالای باکیفیت بالا را تولید کنیم، ولی با قیمت بسیار گران که خریداری نخواهد داشت. در واقع اگر بتوانیم چنین کالایی را وارد کنیم در مقایسه با تولید آن به شدت به‌صرفه است. ولی در جریان تولید موشک با وضعیت دیگری مواجهیم. اول اینکه موشک را بدون قید و شرط نمی‌فروشند یا برخی کشور‌ها به دلایل امنیتی علاقه ندارند که در تامین نیازشان به این کالا‌ها…
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد - برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شب گذشته با حضور عادل پیغامی اقتصاددان و سیداحسان خاندوزی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.
داستان قالیچۀ حضرت سلیمان و سامانۀ نیما
داستان قالیچۀ حضرت سلیمان و سامانۀ نیما - ساز و کاری که بانک مرکزی تحت عنوان نیما برای بازگرداندن ارز حاصل از صادرات اندیشیده اند و با خوارشماری صادر کنندگان با تجربه و خوشنام و بی اعتنائی به نظرات معقول و دلسوزانۀ آنان به راهی خطرآفرین پا گذاشته، بی تردید محکوم به ناکامی است و پیامدهای ناگوار آن، که در درجۀ اول از دست دادن بازارهای صادراتی دیرینه است، به راحتی قابل جبران نخواهد بود.
کپی‌برداری «عین‌به‌عین»
کپی‌برداری «عین‌به‌عین» - انتظار می‌رفت که علیخانی هم در قسمت اول برنامه «عصرجدید» به کپی بودن «عین‌به‌عین» برنامه‌اش و شباهت آن با برنامه مشهور «گات تلنت‌ آمریکایی» اشاره کند و در مقایسه‌ای از ویژگی‌های احتمالاً متفاوت نسخه ایرانی این برنامه بگوید؛ علیخانی اما ترجیح داد در این زمینه حرفی نزند!
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان - مراسم استقبال از رئیس جمهور در سفر به استان هرمزگان.
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی!
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی! - در ویدیویی که در فضای مجازی داغ شده شاهد پخش کیک 40 سالگی جمهوری اسلامی
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.