جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶ / Friday, 24 November, 2017

آخرین اخبار سرویس فرهنگ و هنر

از ثبت نام آثار مستند و سینمایی در جشنواره فیلم فجر تا یک جایزه برای سینما ایران
از ثبت نام آثار مستند و سینمایی در جشنواره فیلم فجر تا یک جایزه برای سینما ایران - در این گزارش به برخی از مهمترین اتفاقات سینمایی در هفته گذشته اشاره می‌کنیم.
سریال حاج حسین ملک ساخته می‌شود
سریال حاج حسین ملک ساخته می‌شود - رادیو و تلویزیون > همشهری آنلاین: در نشست مسوولان شورای شهر تهران، شمیرانات و شهرری با مسوولان اداره کل اوقاف استان تهران، تصویب شد که سریال حاج حسین ملک به صورت مشارکتی ساخته شود.
پردیس سینمایی چارسو میزبان جشنواره سینماحقیقت
پردیس سینمایی چارسو میزبان جشنواره سینماحقیقت - سینمای‌ ایران > همشهری آنلاین: برای دومین سال متوالی، پردیس سینمایی چارسو میزبان جشنواره فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» شد.
معرفی آثار بخش مسابقه جشنواره تئاتر کودک و نوجوان
معرفی آثار بخش مسابقه جشنواره تئاتر کودک و نوجوان - تئاتر - نمایش‌های راه‌یافته به دو بخش مسابقه تئاتر ایران و بین‌الملل در بیست و چهارمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان معرفی شدند.
پردیس سینمایی چارسو میزبان جشنواره «سینماحقیقت» شد
پردیس سینمایی چارسو میزبان جشنواره «سینماحقیقت» شد - برای دومین سال متوالی، پردیس سینمایی چارسو میزبان جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» شد.
شقایق فراهانی به جمع بازیگران فیلم سینمایی «پاسیو» پیوست
شقایق فراهانی به جمع بازیگران فیلم سینمایی «پاسیو» پیوست - پس از پایان بازی پوریا پورسرخ در فیلم سینمایی «پاسیو»، شقایق فراهانی به مجموعه بازیگران این فیلم اضافه شد .
مجموعه عروسکی «سوغات جنگل» به پخش رسید/ تصویربرداری از مرز ٧٠ درصد گذشت
مجموعه عروسکی «سوغات جنگل» به پخش رسید/ تصویربرداری از مرز ٧٠ درصد گذشت - تصویربرداری مجموعه عروسکی «سوغات جنگل» برای پخش از شبکه دو سیما از مرز درصد ٧٠ درصد گذشت.
رونمایی از سردیس استاد شجریان+عکس
رونمایی از سردیس استاد شجریان+عکس - ایلنا: سردیس استاد محمدرضا شجریان اثر امیر باقری رونمایی شد.
برنامه‌های رادیو اقتصاد؛ از مفهوم عقل معاش تا بررسی چگونگی حل مشکلات محیط کار
برنامه‌های رادیو اقتصاد؛ از مفهوم عقل معاش تا بررسی چگونگی حل مشکلات محیط کار - رادیو اقتصاد در برنامه "روز از نو" شنبه 4 آذر ماه، به موضوع چگونگی حل مشکلات محیط کار قبل از وقوع می پردازد.
رمان جدیدی از یاسمینا رضا به فارسی ترجمه شد
رمان جدیدی از یاسمینا رضا به فارسی ترجمه شد - کتاب «خوشا خوشبختان» نوشته «یاسمینا رضا» به فارسی ترجمه و منتشر شده است.
جود لاو نقش اصلی فیلم بعدی مارول را برعهده می‌گیرد
جود لاو نقش اصلی فیلم بعدی مارول را برعهده می‌گیرد - بازیگر سرشناس بریتانیایی در حال مذاکره است تا در فیلم «کاپیتان مارول» از کمپانی مارول و دیزنی، نقش اصلی را برعهده بگیرد.
وزیر ارشاد بالاخره با نمایندگان صنوف دیدار کرد/ طرح چند پیشنهاد
وزیر ارشاد بالاخره با نمایندگان صنوف دیدار کرد/ طرح چند پیشنهاد - سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با برخی اهالی سینما دیدار کرد و در جلساتی جداگانه با آنها به گفتگو نشست.
پردیس چارسو میزبان جشنواره «سینماحقیقت» شد
پردیس چارسو میزبان جشنواره «سینماحقیقت» شد - برای دومین سال متوالی، پردیس سینمایی چارسو میزبان جشنواره فیلم مستند ایران سینماحقیقت شد.
فروش «خفه‌گی» به مرز چهار میلیارد رسید
فروش «خفه‌گی» به مرز چهار میلیارد رسید - فیلم «خفه‌گی» به کارگردانی فریدون جیرانی پس از حدود یک ماه اکران به مرز فروش چهار میلیارد تومان رسید.
شرح و تفسیر حکمت 214 نهج البلاغه
شرح و تفسیر حکمت 214 نهج البلاغه - در این گزارش شرح و تفسیر حکمت 214 نهج البلاغه با موضوع جلب و جذب دوستان را بخوانید.
درد دل های سینماگران
درد دل های سینماگران - تهران- ایرنا- سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدارهای جداگانه با برخی از اهالی سینما و دست اندرکاران تولید فیلم از نزدیک در جریان مسایل و مشکلات آنان قرار گرفت .
خواننده شمع ها رو روشن کن روی صحنه می رود/ طنین آوای اشوان در سالن میلاد
خواننده شمع ها رو روشن کن روی صحنه می رود/ طنین آوای اشوان در سالن میلاد - کنسرت اشوان روز یکشنبه 19 آذرماه در سالن میلاد نمایشگاه بین المللی برگزار می شود.
صنایع دستی ایران به سئول رفت
صنایع دستی ایران به سئول رفت - نمایشگاه صنایع‌ دستی ایران در شهر سئول افتتاح شد.
در سینما بیشتر هزینه‌ها رویکرد سیاسی دارد
در سینما بیشتر هزینه‌ها رویکرد سیاسی دارد - حمید فرخ‌نژاد گفت: جای تأسف است که در سینما بیشتر هزینه‌ها رویکرد سیاسی دارد و حتی اگر تاریخی هم هست صَرف تحریف وقایع به نفع یک تفکر خاص می‌شود.
آثار برگزیده بخش مسابقه جشنواره تئاتر کودک و نوجوان معرفی شدند
آثار برگزیده بخش مسابقه جشنواره تئاتر کودک و نوجوان معرفی شدند - نمایش‌های راه‌یافته به بخش مسابقه تئاتر ایران در بیست و چهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان معرفی شدند.
حذف اسم کوین اسپیسی از پوستر فیلم ریدلی اسکات+عکس
حذف اسم کوین اسپیسی از پوستر فیلم ریدلی اسکات+عکس - جمعه ها با پوستر هالیوود این هفته به رونمایی از جدیدترین پوستر فیلم سینمایی "همه پول های جهان" اختصاص خواهد داشت.
فروش «خفه‌گی» به مرز چهار میلیارد رسید
فروش «خفه‌گی» به مرز چهار میلیارد رسید - فیلم «خفه‌گی» به کارگردانی فریدون جیرانی پس از حدود یک ماه اکران به مرز فروش چهار میلیارد تومان رسید.
وزیر ارشاد و رئیس سازمان سینمایی پای درددل سینماگران نشستند
وزیر ارشاد و رئیس سازمان سینمایی پای درددل سینماگران نشستند - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با برخی اهالی سینما دیدار کرد و در جلساتی جداگانه با آن ها به گفت و گو نشست.
این هفته هم گذشت تو اما نیامدی
این هفته هم گذشت تو اما نیامدی - شعر علی اکبر لطیفیان درباره امام زمان (عج ) را در اینجا بخوانید.
نمایش های بخش مسابقه تئاتر ایران اعلام شد
نمایش های بخش مسابقه تئاتر ایران اعلام شد - تهران- ایرنا- نمایش های راه یافته به بخش مسابقه تئاتر ایران در بیست و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان معرفی شدند.
نشست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با سینماگران/ درخواست نمایندگان اصناف از صالحی چه بود؟
نشست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با سینماگران/ درخواست نمایندگان اصناف از صالحی چه بود؟ - سینما - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با برخی اهالی سینما دیدار کرد و در جلساتی جداگانه با اعضای صنوف به گفت‌و‌گو نشست.
بازگشت کودکان لهستانی بعد از ۷۵ سال به خانه‌
بازگشت کودکان لهستانی بعد از ۷۵ سال به خانه‌ - آیین اختتامیه نمایشگاه «متولدین لهستان مستقل؛ لهستانی‌ها» در موزه هنرهای معاصر اصفهان در دومین شب آذر ماه با حضور مقامات لهستانی و مدیران شهری اصفهان برگزار شد.
انتشار اولین آمار فروش «قاتل اهلی» کیمیایی
انتشار اولین آمار فروش «قاتل اهلی» کیمیایی - جدیدترین ساخته مسعود کیمیایی در دو روز اول اکران حدود ۲۰۰ میلیون تومان فروخت.
یک اکران سینمایی با چهره‌های فوتبالی
یک اکران سینمایی با چهره‌های فوتبالی - اکران خصوصی فیلم سینمایی «انزوا» با حضور برخی چهره‌های فوتبالی و سینمایی در پردیس سینمایی چارسو برگزار شد.
پاسخ کانادا به آزار جنسی در سینما/ منشور اخلاقی تدوین می‌شود
پاسخ کانادا به آزار جنسی در سینما/ منشور اخلاقی تدوین می‌شود - صنایع فیلم و تلویزیون کانادا به صورت مشترک در حال برداشتن قدم هایی هستند تا بتوانند یک منشور اخلاقی با هدف پایان دادن به آزار جنسی داخل و خارج صحنه‌های فیلمبرداری ایجاد کنند.
ناگفته هایی باورنکردنی در مورد نیمه پنهان «جنیفر لارنس»
ناگفته هایی باورنکردنی در مورد نیمه پنهان «جنیفر لارنس» - در ظاهر بنظر می رسد که جنیفر لارنس، بازیگر جوان، بااستعداد و گران قیمت هالیوودی هیچ نکته ی تاریکی در رفتار و زندگی خود ندارد. او بسیار زیبا و دوست داشتنی است و علاوه بر چندین بار نامزدی اسکار یک جایزه اسکار را نیز به خانه برده است.
بازیگر زن سرشناس سکوتش را شکست/ یک قربانی تازه در پرونده رسوایی اخلاقی هاروی واینستین
بازیگر زن سرشناس سکوتش را شکست/ یک قربانی تازه در پرونده رسوایی اخلاقی هاروی واینستین - اوما تورمن بازیگر سرشناس سینمای آمریکا که در هفت فیلم با هاروی واینستین همکاری کرده است، سرانجام سکوتش را درباره این موضوع شکست.
حضور لبرون جیمز، ستاره بسکتبال در یک انیمیشن/بازگشت دوباره ایتی‌ها ترسناک+عکس
حضور لبرون جیمز، ستاره بسکتبال در یک انیمیشن/بازگشت دوباره ایتی‌ها ترسناک+عکس - انیمیشن "پاکوچولوها" به کارگردانی مشترک "کاری کرکپاتریک" و "جیسون ریسینگ" اکران بین المللی خود را از 28 سپتامبر 2018 در سینماهای امریکای شمالی آغاز خواهد کرد.
چرا ایرانی‌ها خاطره نمی‌نویسند؟
چرا ایرانی‌ها خاطره نمی‌نویسند؟ - احمد پوری تابوهای زیاد در فرهنگ ما، خودسانسوری و ترس از قضاوت دیگران را از دلایل ننوشتن خاطره در کشورمان می‌داند.
ایرج طهماسب آبجی را افتتاح کرد
ایرج طهماسب آبجی را افتتاح کرد - ایلنا: ایرج طهماسب نمایش آبجی را در سالن سایه تئاتر شهر افتتاح کرد.
تعطیلی تئاتر شهر همزمان با سالروز شهادت امام حسن عسگری (ع)
تعطیلی تئاتر شهر همزمان با سالروز شهادت امام حسن عسگری (ع) - ایلنا: تمامی نمایش‌های به صحنه رفته در تالارهای مختلف مجموعه تئاتر شهر روز یکشنبه 5 آذر ماه اجرایی نخواهند داشت.
در دیدار وزیر ارشاد با سینماگران چه گذشت / گلایه از نبود امنیت شغلی و سالن سینما
در دیدار وزیر ارشاد با سینماگران چه گذشت / گلایه از نبود امنیت شغلی و سالن سینما - ایلنا: سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تعدادی از سینماگران دیدار و گفتگو کرد.
شقایق فراهانی به «پاسیو» پیوست
شقایق فراهانی به «پاسیو» پیوست - پس از پایان بازی پوریا پورسرخ در فیلم «پاسیو»، شقایق فراهانی به مجموعه بازیگران این فیلم اضافه شد.
واکاوی معضلات نظام بهداشت و درمان ایران در «ترخیص»
واکاوی معضلات نظام بهداشت و درمان ایران در «ترخیص» - تولید مستند «ترخیص» به کارگردانی مهدی انصاری و تهیه‌کنندگی محمد جواد رئیسی که به مشکلات نظام بهداشت و درمان می پردازد به پایان رسید.
طنین آوای تاج در تالار وحدت/ اختصاص بهای فروش بلیت کنسرت خواننده سنتی به زلزله زدگان
طنین آوای تاج در تالار وحدت/ اختصاص بهای فروش بلیت کنسرت خواننده سنتی به زلزله زدگان - کنسرت وحید تاج با همراهی گروه مهربانی 26 آذرماه به نفع کودکان زلزله‌زده کرمانشاه برگزار می‌شود.
همکاری بازیگر سیاره میمون ها با شارلیز ترون+عکس
همکاری بازیگر سیاره میمون ها با شارلیز ترون+عکس - "اندی سرکیس" بازیگر سینمای هالیوود که پیش از این به خاطر فعالیت های موفقیت آمیزش در بخش جلوه های ویژه مطرح شده است به فیلم سینمایی "فلارسکای" پیوست.
دوسالانه بین‌المللی کاریکاتور تهران افتتاح می‌شود
دوسالانه بین‌المللی کاریکاتور تهران افتتاح می‌شود - یازدهمین دوسالانه بین‌المللی کاریکاتور تهران هفتم آذرماه افتتاح می‌شود.
تعطیلی یک‌روزه تئاترشهر و افتتاح «آبجی» با طهماسب
تعطیلی یک‌روزه تئاترشهر و افتتاح «آبجی» با طهماسب - نمایش‌های به صحنه‌رفته در تالارهای مختلف مجموعه تئاتر شهر روز یکشنبه، ۵ آذرماه اجرایی نخواهند داشت.
شقایق فراهانی به پاسیو آمد
شقایق فراهانی به پاسیو آمد - ایلنا: در حالی که بازی پوریا پورسرخ در فیلم «پاسیو» به کارگردانی مریم بحرالعلومی به پایان رسیده است، شقایق فراهانی به مجموعه بازیگران این فیلم اضافه شد.
نمایش 100درصد در تماشاخانه ایرانشهر
نمایش 100درصد در تماشاخانه ایرانشهر - ایلنا: مرتضی اسماعیل کاشی "۱۰۰% " را بر روی صحنه می‌برد.
نگاهی به زندگی حضرت سکینه (س) دختر امام حسین (ع)
نگاهی به زندگی حضرت سکینه (س) دختر امام حسین (ع) - حضرت سکینه (س) دختر امام حسین (ع) است که در واقعه عاشورا حضور داشت و سپس همراه با کاروان اسرا به شام برده شد.
لزوم اختصاص سینماهایی به کودکان در سطح کشور
لزوم اختصاص سینماهایی به کودکان در سطح کشور - غلامرضا آزادی گفت: وجود سینمای مختص کودکان مسئله مهمی است؛ چرا که خانواده ها باید با کودکان به سینما بروند و چون اغلب فیلم ها مختص کودکان نیستند، خانواده ها هم به سینما نمی روند.
«اُرسی‌خانه» ایرانی برنده جایزه‌ «معمار خاورمیانه» شد
«اُرسی‌خانه» ایرانی برنده جایزه‌ «معمار خاورمیانه» شد - جایزه معمار خاورمیانه ۲۰۱۷ در بخش پروژه مسکونی به« ارسی خانه» تعلق گرفت.
دو نمایشنامه آرشیوی از پیتر اوتول کشف شد
دو نمایشنامه آرشیوی از پیتر اوتول کشف شد - نویسنده زندگینامه یکی از افسانه‌های بازیگری می‌گوید پیتر اوتول آن مردی نبود که می‌خواست به بقیه نشان دهد و پیش از درگذشتش در سال ۲۰۱۳ در حال نوشتن دو نمایشنامه بود.
صنعتگران خوزستانی در کارگاه تخصصی حصیربافی آموزش می‎بینند
صنعتگران خوزستانی در کارگاه تخصصی حصیربافی آموزش می‎بینند - پنج صنعتگر از خوزستان در کارگاه آموزشی بین‌المللی آشنایی با شیوه‌های نوین حصیربافی اداره‌کل توسعه و ترویج معاونت صنایع‌دستی، شرکت می‌کنند.
آیین کتابگردی با هفت‌خوان رستم خوانی همراه شد
آیین کتابگردی با هفت‌خوان رستم خوانی همراه شد - مراسم کتابگردی با حضور اعضای شورای شهر تهران در شهر کتاب مرکزی با پرده خوانی هفت خوان رستم همراه شد.
تقاضای ۱۰۰ نفر از نمایندگان مجلس برای تشکیل کمیسیون ویژه گردشگری
تقاضای ۱۰۰ نفر از نمایندگان مجلس برای تشکیل کمیسیون ویژه گردشگری - ۱۰۰ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تقاضای تشکیل کمیسیون ویژه گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی را در قالب نامه ای به مجلس اعلام کردند.
کاغذ ۲۰ درصد گران شد/ نگرانی از افزایش قیمت کتاب
کاغذ ۲۰ درصد گران شد/ نگرانی از افزایش قیمت کتاب - رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران با اعلام افزایش ۲۰ درصدی قیمت کاغذ در بازار به خاطر متوقف شدن ثبت سفارش واردات این کالا، نسبت به افزایش قیمت کتاب ابراز نگرانی کرد.
ارائه تسهیلات برای توسعه بازی‌سازی در شهرهای کوچک
ارائه تسهیلات برای توسعه بازی‌سازی در شهرهای کوچک - معاون وزیر ارتباطات در مراسم افتتاحیه نخستین دوره کنفرانس تحقیقات بازی‌های دیجیتال اعلام کرد: تسهیلات و زیرساخت‌ها برای توسعه بازی‌سازی در شهرهای کوچک فراهم است.
بسیج در شعر شاعران/مبدأ سِیری به سوی آسمان باشد بسیج...
بسیج در شعر شاعران/مبدأ سِیری به سوی آسمان باشد بسیج... - مرور برخی از اشعار شاعران کشور درباره فرهنگ متعالی بسیج و در هفته متبرّک به نام بسیج، یادآور حماسه سازی های این دلاورمردان در عرصه های مختلف است.
اعلام هزینه‌های نمایشگاه کتاب تهران/ شهرام‌نیا: هزینه‌ها تائید شد
اعلام هزینه‌های نمایشگاه کتاب تهران/ شهرام‌نیا: هزینه‌ها تائید شد - ۶ ماه پس از اتمام سی‌امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، هزینه‌های برگزاری این رویداد بزرگ فرهنگی، در بخش‌های مختلف اعلام شد.
معرفی دبیر جایزه جلال و برگزیدگان جوایز سروانتس، گیلر و شاتوبریان
معرفی دبیر جایزه جلال و برگزیدگان جوایز سروانتس، گیلر و شاتوبریان - معرفی دبیر و اعضای هیات علمی جایزه جلال و معرفی برندگان چند جایزه بین المللی از جمله خبرهای مهم حوزه کتاب در این هفته هستند.
دستفروشی که در کتابگردی بیشتر از روزهای عادی کتاب فروخت!
دستفروشی که در کتابگردی بیشتر از روزهای عادی کتاب فروخت! - در «کتابگردی» امروز که به خاطر حضور مدیران و مسئولان حوزه نشر در کتابفروشی‌ها، فعالیت دستفروشان کتاب کمتر به چشم می‌خورد، زنی سالمند که به این کار مبادرت می‌کرد، بار چند روز خود را یکجا بست!
«کتابگردی» مردم و چهره‌ها در کتابفروشی‌های سراسر کشور آغاز شد
«کتابگردی» مردم و چهره‌ها در کتابفروشی‌های سراسر کشور آغاز شد - برنامه «کتابگردی» که ایده اولیه آن را سه سال پیش احمد مسجدجامعی با هدف تقویت کتابفروشی‌ها در کشور مطرح کرده بود، از صبح امروز دوم آذرماه و با حضور اقشار مختلف مردم و مسئولان آغاز شد.
تلاش هند برای جذب گردشگران سلامت/ بیمارستان‌هایی که هتل است
تلاش هند برای جذب گردشگران سلامت/ بیمارستان‌هایی که هتل است - در حالی که بیمارستان‌های ایران هنوز مکانی برای اقامت همراهان بیمار ندارند، هندی‌ها نه تنها برای اقامت بیمار بلکه برای اقامت، تفریح و سفر همراهان بیماران خارجی نیز برنامه‌ریزی کرده‌اند.
پاسخ کانادا به آزار جنسی در سینما/ منشور اخلاقی تدوین می‌شود
پاسخ کانادا به آزار جنسی در سینما/ منشور اخلاقی تدوین می‌شود - صنایع فیلم و تلویزیون کانادا به صورت مشترک در حال برداشتن قدم هایی هستند تا بتوانند یک منشور اخلاقی با هدف پایان دادن به آزار جنسی داخل و خارج صحنه‌های فیلمبرداری ایجاد کنند.
انیمیشن «کوکو بوبو» به ۲ جشنواره در آسیا و کاراییب می‌رود
انیمیشن «کوکو بوبو» به ۲ جشنواره در آسیا و کاراییب می‌رود - انیمیشن «کوکو بوبو» پس از شرکت در جشنواره انیمیشن پالم اسپرینگز آمریکا به عنوان اولین حضور خارجی خود، اکنون در دو جشنواره از آسیا و منطقه کاراییب شرکت می‌کند.
بازیگر «بیل را بکش» خطاب به واینستین: لایق یک گلوله هم نیستی
بازیگر «بیل را بکش» خطاب به واینستین: لایق یک گلوله هم نیستی - اوما تورمن با انتشار پیامی خطاب به هاروی واینستین متهم بزرگ سوءاستفاده جنسی از همکارانش در هالیوود گفت: «لایق یک گلوله هم نیستی»
اعلام آثار بخش مسابقه تئاتر ایرانِ جشنواره تئاتر کودک و نوجوان
اعلام آثار بخش مسابقه تئاتر ایرانِ جشنواره تئاتر کودک و نوجوان - نمایش های راه یافته به بخش مسابقه تئاتر ایران در بیست و چهارمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان معرفی شدند.
اعلام زمان افتتاح یازدهمین دوسالانه کاریکاتور تهران
اعلام زمان افتتاح یازدهمین دوسالانه کاریکاتور تهران - یازدهمین دوسالانه کاریکاتور تهران سه شنبه هفتم آذرماه در مرکز فرهنگی هنری صبا افتتاح می شود.