یکشنبه, ۱۳ اسفند, ۱۴۰۲ / 3 March, 2024
مجله ویستا

مردم بی‌رحم - Ruthless People


مردم بی‌رحم - Ruthless People
سال تولید : ۱۹۸۶
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : مایکل پیسر
کارگردان : جیم ایبراهمز، دیوید زوکر و جری زوکر
فیلمنامه‌نویس : دیل لانر
فیلمبردار : یان د بونت
آهنگساز(موسیقی متن) : میشل کولومبیه
هنرپیشگان : دانی دِویتو، بتی میدلر، جاج راینهولد، هلن اسلیتر، آنیتا موریس، بیل پولمن، ویلیام شیلینگ و آرت اوانز.
نوع فیلم : رنگی، ۹۴ دقیقه.


وقتی که یک زوج خوش‌قلب فروشنده، «کن» (راینهولد) و «سندی» (اسلیتر)، «باربارا» (میدلر)، همسر تاجری به‌نام «سام استون» (دِویتو) را می‌رایند، او نمی‌تواند خوشحالی‌اش را پنهان کند؛ زیرا پیش از ربوده شدن زنش خیال داشته خودش او را بکشد. انگیزه دزدان فقط انتقام‌جوئی از کلاهبرداری «سام» است - او چند طرح لباس «سندی» را دزدیده و پول خوبی به جیب زده است. در این بین «کارول» (موریس)، محبوبه «سام» که از نقشه او برای قتل همسرش باخبر است، سعی می‌کند با کمک «ارل» (پولمن) از «سام» حق‌السکوت بگیرد. پلیس به «سام» مشکوک می‌شود. به‌خصوص وقتی که حاظر نمی‌شود برای پس گرفتن «باربارا» با «کن» ملاقات کند. امید «سام» برای این‌که «کن» و «سندی»، «باربارا» را بکشند و او با «کارول» ازدواج کند، به جائی نمی‌رسد؛ در عوض آن دو «باربارا» را آزاد می‌کنند تا خود از شوهرش انتقام بگیرد. اما «باربارا» که طی این مدت کلی وزن کم کرده، دوباره مورد توجه «سام» قرار می‌گیرد و آن دو زندگی جدیدی را آغاز می‌کنند.
* تیمی که قبلاً فیلم‌های پُرفروشی مثل فرودگاه (1980) و تمام سرّی (1984) را ساخته بودند، در این هجویه غیرمستقیم تریلرهای آدم‌دزدی، به‌نقطه حضیض استعداد جمعی خود می‌رسند. گره اصلی و شوخی قصه اینجاست که آدم‌های بدجنس، یعنی «کن» و «سندی»، تنها آدم‌های معمولی قصه هستند و بقیه شخصیت‌ها به مکتب کمدی دیوانه‌وار تعلق دارند. گاه بازی اغراق‌آمیز بازیگران توانسته به این کاریکاتورها جذابیت ببخشد. مثل صحنه‌ای که دِویتو دور مبلمان هنری خانه‌اش می‌چرخد زن چاق میان‌سالی را که به یک همسر خواستنی تبدیل می‌شود، به خوبی ایفا می‌کند. فیلم پُر از شوخی‌هائی بی‌ارتباط با کلیت فیلم است که مثل اتودهائی اتفاقی به نظر می‌رسند. در مقایسه با کارهای قبلی زوکر / ایبراهمز / زوکر به‌نظر می‌رسد که آنان از روزهای اوج خود خیلی فاصله گرفته‌اند.


همچنین مشاهده کنید

سایت تجارت نیوزسایت دیپلماسی ایرانیسایت اقتصاد 24سایت همشهری‌آنلاینسایت اقتصاد سنجخبرگزاری تسنیمروزنامه شرقسایت خبرآنلاینسایت چیدانهسایت نورنیوز