شنبه, ۵ مهر, ۱۳۹۹ / 26 September, 2020
گونه مهاجم
۱۳۹۹/۰۶/۲۵
اقدام پسندیده نادر سلیمانی
آفتاب یزد – گروه شبکه: چند روز پیش نادر سلیمانی بازیگر کشورمان ویدئویی را در صفحه اینستاگرامی‌اش منتشر کرد که بسیار مورد توجه کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته بود. این ویدئو نشان می‌داد که این بازیگر تعدادی از پرندگان وحشی را خریداری و آنها را در دریای خزر رها می‌کند. این اقدام او مورد تحسین بسیاری قرار گرفت. حالا به دنبال این اتفاق نادرسلیمانی پویشی را تحت عنوان «آزادی پرندگان» به راه انداخته است. او در این پویش از کسانی که پرنده‌ای در قفس دارند خواست که پرنده خود را آزاد کنند.نادر سلیمانی دراین باره در صفحه اینستاگرامی‌اش نوشته است:« پیرو پست قبلی که گذاشتم، بچه‌های آبادان گل کاشتن و این همه بلبل خرما رو آزاد کردن و فیلمشو برام فرستادن. خیلی‌ها ازم خواستن که این کار رو تبدیل به یه حرکت جمعی …
۱۳۹۹/۰۲/۱۳
خطری به نام سگ‌های غیراهلی
‏  [عابد کوهپایه| دامپزشک] طبق آمار سازمان بهداشت جهانی بیش از 300‌میلیون سگ بی‌سرپرست و بدون صاحب در تمام دنیا پراکنده است. از این میان سگ‌های‌ آموزش‌ندیده و غیراهلی (feral dogs)، سگ‌های گله (shepherd dogs) و سگ‌های روستایی (illage dogs) برای حیات‌وحش تهدید محسوب می‌شوند. اگرچه سگ‌های اهلی ممکن است بهترین دوستِ صاحب خود باشند اما دانشمندان دریافته‌اند که سگ‌های وحشی می‌توانند بزرگ‌ترین تهدید برای گونه‌های حیات‌وحش و طبیعت باشند، بنا به مطالعات صورت‌گرفته توسط دانشمندان سگ‌های وحشی بعد از موش‌ها و گربه‌ها سومین گونه مهاجم درجهت تهدید پرندگان وحشی محسوب می‌شوند. سگ‌های وحشی، …
۱۳۹۸/۱۰/۱۸
اقدام غیرقانونی محیط زیست در صدور مجوز تکثیر تیلاپیای مهاجم+نامه
یک نماینده مجلس با ارسال نامه‌ای به معاون امور مجلس سازمان محیط زیست صدور مجوز تکثیر گونه مهاجم تیلاپیا را مغایر قوانین و مقررات کشور دانست.
۱۳۹۸/۰۸/۱۴ / استانی-اقتصادی / گیاه / گونه مهاجم
کاهوی آبی و سنبل آبی عوامل مخاطره آمیز محیط زیست
رییس اداره حفاظت محیط زیست آستانه اشرفیه گفت: پسماند و گونه های گیاهی مهاجم محیط زیست این شهرستان را به جد تهدید می کند.  
۱۳۹۸/۰۸/۱۲
مطالعات پرورش تیلاپیا بدون اطلاع کارشناسان محیط زیست+تصویر نامه
یک کارشناس محیط زیست اعلام کرد: مطالعات تولید و پرورش ماهی تیلاپیا با وجود دریافت اعتبار و بودجه قابل توجه، بدون اطلاع کارشناسان و ارزیابی ریسک اکولوژیک و مخاطرات و تهدیدات زیستی گونه مهاجم تیلاپیا انجام شده است.
۱۳۹۸/۰۸/۰۶ / استان گیلان / محیط زیست
تهدید منابع آبی گیلان با مشاهده یک گونه مهاجم بنام «کاهوی آبی»
مهر نوشت: مدیرکل محیط زیست گیلان گفت: در پایش‌های دوره‌ای نیروهای محیط زیست گیلان گونه جدیدی از گیاهان مهاجم به نام «کاهوی آبی» در منابع آبی این استان مشاهده شده است.
۱۳۹۸/۰۸/۰۶ / محیط زیست گیلان / قربانعلی محمدپور / تالاب
مشاهده گونه مهاجم «کاهوی آبی» در منابع آبی گیلان
رشت- مدیرکل محیط زیست گیلان گفت: در پایش‌های دوره‌ای نیروهای محیط زیست گیلان گونه جدیدی از گیاهان مهاجم به نام «کاهوی آبی» در منابع آبی این استان مشاهده شده است.
۱۳۹۸/۰۶/۲۱ / گونه مهاجم / گونه‌های گیاهی
۸ نکته درباره گونه‌های گیاهی مهاجم
گونه گیاهی مهاجم به گونه‌ای گفته می‌شود که از گذشته در یک منطقه حضور نداشته است و با دخل و تصرف انسان به منطقه‌ای معرفی و به دنبال آن، سبب بر هم خوردن نظم طبیعی زیستگاه و ایجاد خسارت‌های اقتصادی و محیط زیستی می‌شوند. گونه‌های مهاجم می‌توانند مانع رشد و زایش گونه‌های بومی و در نتیجه حذف آن‌ها شوند.
۱۳۹۸/۰۵/۲۹ / دریاچه نئور / تهدید محیط زیست
دریاچه نئور می‌ماند؟
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل از آغاز مبارزه بیولوژیکی در راستای از بین بردن گونه مهاجم کاراس در دریاچه نئور خبر داد.
۱۳۹۸/۰۳/۱۳
سازمان حفظ نباتات: ملخ‌های تهران از نوع مهاجم صحرایی نیستند
در حالیکه معاون استاندار تهران از آغاز مقابله با ملخ‌ها در شش شهرستان درگیر استان تهران خبر داده، مدیر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات اعلام کرد که این ملخ‌ها، بومی پایتخت بوده و هیچ ارتباطی به گونه مهاجم موجود در جنوب کشور ندارند.
۱۳۹۸/۰۳/۱۲
فروش یک گیاه سرطان‌زا در تهران
سنبل آبی گیاهی سرطان‌زا است. این گیاه که گونه‌ای مهاجم در کشور ما به حساب می‌آید نه‏تنها به اکوسیستم‌های آبی صدمه وارد می‌کند بلکه سلامت افراد را نیز در حالی به خطر می‌اندازد که توسط دستفروشان در معابر و مراکز خرید تهران به فروش می‌رسد. به گزارش ایسنا، سنبل آبی به «شیطان بنفش» مشهور و ریشه‌های آن جاذب آلاینده‌ها، فلزات سنگین و مواد سمی است بنابراین به‏عنوان گیاهی سمی و سرطان‌زا شناخته شده است. این گیاه با نام علمی Solms Eichhornia crassipes، بومی مناطق گرمسیری و نیمه‏گرمسیری است که به عنوان گیاه زینتی وارد کشور شده است و در مناطق خارج از محدوده بومی خود اغلب به‏عنوان یک گونه مهاجم شناخته می‌شود. سنبل آبی‌ همچنین دارای برگ‌های گسترده، ضخیم، براق و تخم‏مرغی‏شکل ۱۰ تا ۲۰ سانتیمتری است که در سطح …
۱۳۹۸/۰۱/۲۱
مار باردار پنج متری در فلوریدا به دام افتاد +عکس
پیتون برمه‌ای (یکی از پنج گونه مار بزرگ جهان) از دهه هشتاد که برای اولین بار در فلوریدا دیده شده، به عنوان یک گونه مهاجم شناسایی شده است.
۱۳۹۷/۱۲/۲۶
محیط زیست درباره ماهی «زبرا» هشدار داد
رئیس گروه آبزیان آب‌های داخلی سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه «زبرا» یک ماهی گوشت‌خوار است نسبت به رهاسازی آن در آب‌های آزاد کشور هشدار داد و گفت: «زِبرا» یک گونه مهاجم سلطه‌طلب است که از تخم و لارو سایر آبزیان تغذیه می‌کند.
۱۳۹۷/۱۲/۲۶
برای سفره هفت‌سین «زبرا» نخرید!
رئیس گروه آبزیان آب‌های داخلی سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه «زبرا» یک ماهی گوشت‌خوار است نسبت به رهاسازی آن در آب‌های آزاد کشور هشدار داد و گفت: «زِبرا» یک گونه مهاجم سلطه‌طلب است که از تخم و لارو سایر آبزیان تغذیه می‌کند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •