چهارشنبه, ۲ بهمن, ۱۳۹۸ / 22 January, 2020
اعتماد عمومی
انتشار شایعه آفلاتوکسین در شیر با هدف لگدمال کردن اعتماد عمومی!
دیدارنیوز / ۱۲ ساعت قبل / اجتماعی
انتشار شایعه آفلاتوکسین در شیر با هدف لگدمال کردن اعتماد عمومی!
احتمال و فرض مسموم بودن شیر‌های پاستوریزه با استدلال‌های کارشناسی توسط کارشناسان شفاف سازی شده و می‌شود، اما آنچه مهم است ضربه‌ای است که انتشار چنین نظریات غیرعلمی بر اعتماد عمومی و امنیت روانی جامعه وارد می‌کند؛ آن هم در شرایطی که به دلیل حوادث آبان ۹۸ و به دنبال آن وقایع دی ماه به ویژه سقوط هواپیمای اوکراینی و موج اعتراضات دانشجویی پس از آن، اعتماد عمومی به شدت خدشه دار شده و مردم باور خود را نسبت به حقیقت گویی رسانه‌ها و کارشناسان حوزه‌های مختلف در داخل از دست داده اند. صداوسیما با رفتار غیرمسئولانه و پخش اظهارات غیر تخصصی یک کارشناس، علاوه بر روان مردم، به صنعت شیر و کارخانه‌هایی که اغلب توسط بخش خصوصی اداره می‌شوند نیز آسیب‌های فراوانی را وارد کرد، همان بلایی که انتشار خبر گوشت‌های آلوده …
ماجرای کیک‌های آلوده؛ آقای وزیر اجازه دهید باور نکنیم!
فرارو / ۱۴ ساعت قبل / اجتماعی
ماجرای کیک‌های آلوده؛ آقای وزیر اجازه دهید باور نکنیم!
سخنان رحمانی فضلی مبهم است. او توضیح نداده که عاملان این کار بیمار بوده اند یا خیر.. او هیچ توضیحی درباره انگیزه‌های دقیق این افراد نداده است. روایت رحمانی فضلی قانع کننده نیست، اما در شرایط کنونی کشور و ضربه‌های که به اعتماد افکار عمومی زده شده، این موضع قابل درک است. احتمالا وزیر کشور به دنبال آن است که شوک تازه‌ای به جامعه وارد نکند.
  جامعه  کیک های آلوده  وزیر کشور
جلوگیری از زوال اخلاقی جامعه با جلب اعتماد اجتماعی
ایرنا / ۲۱ ساعت قبل / اجتماعی
جلوگیری از زوال اخلاقی جامعه با جلب اعتماد اجتماعی
تهران - ایرنا - جلب اعتماد عمومی به اعتقاد اغلب جامعه‌شناسان ضمن تحکیم روابط انسانی، از بسیاری آسیب‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی و همچنین زوال اخلاقی یک جامعه جلوگیری می‌کند.
  آسیب های اجتماعی  اعتماد اجتماعی  سرمایه اجتماعی
روزنامه اعتماد: اصولگرایان همین الان و قبل از برگزاری انتخابات 158 بر صفر از اصلاح طلبان جلو هستند
خبرآنلاین / ۲۲ ساعت قبل / سیاسی
روزنامه اعتماد: اصولگرایان همین الان و قبل از برگزاری انتخابات 158 بر صفر از اصلاح طلبان جلو هستند
روزنامه اعتماد نوشت:ادعای دلایل اقتصادی و اخلاقی برای رد صلاحیت برخی کاندیداها شاید در افکار عمومی که این روزها بر کلیدواژه‌های این‌چنینی حساسیت دارد، قابل توجیه باشد اما آن طور که نامه‌های ابلاغی نشان می‌دهد، خبری از مسائل اقتصادی و اخلاقی نیست.
  اصولگرایان  اصلاح طلبان  انتخابات مجلس یازدهم
روزنامه ابتکار / ۲۹ ساعت قبل / ...
سایه بی‌اعتمادی بر سر محصولات لبنی
گروه جامعه - در حالی که مرکز آمار ایران گزارش داده است که به طور متوسط قیمت گروه لبنیات حدود ۲۵ درصد نسبت به سال گذشته گرا‌ن‌تر شده و این به معنای حذف این ماده خوراکی مهم از سبد غذایی خانوارها در ایران است، حالا بازار شایعات درباره مسمومیت شیر به سم آفلاتوکسین داغ شده است. شایعه‌ای که با سخنان یک کارشناس برنامه تلویزیونی در صدا و سیما و آن هم اظهاراتی بدون مدرک و سند آغاز شده و شبکه‌های اجتماعی به گسترش آن دامن زده است. شایعاتی که نگرانی درباره این ماده نوشیدنی ضروری را بالا برده است و علی‌رغم آنکه مقام‌های مسئول در وزارت بهداشت با وجود تایید طبیعی بودن آفلاتوکسین در حد استاندارد در مواد غذایی، فرضیه وجود سم آفلاتوکسین در شیر و لبنیات را رد کرده‌اند اما با این تکذیبیه نتوانسته‌اند اعتماد عمومی …
دنیای اقتصاد / ۲۹ ساعت قبل / اقتصادی
10 چالش پیش روی کشور
گزارشی که از سوی رئیس مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران در نشست اخیر روسای اتاق‌های سراسر کشور با هیات‌رئیسه اتاق ایران ارائه شده، حکایت از آن دارد که درحال‌حاضر کشور با 10 چالش مهم دست و پنجه نرم می‌کند. بحران آب، فساد، پیامدهای بحران آب، بحران ناکارآمدی عملکردها، فرسایش اعتماد عمومی، ناهنجاری‌های ساختاری، نگرانی درباره آینده، انباشت نارضایتی‌ها، بیکاری و قضاوت افکار عمومی درباره عملکرد حاکمیت 10 چالشی است که پیش روی کشور قرار گرفته است.
اقدام تلویزیون کافی نیست
روزنامه آفتاب یزد / ۴۲ ساعت قبل / سیاسی
اقدام تلویزیون کافی نیست
معتقدم یکی از عواملی که باعث کاهش اعتماد و سلب افکار عمومی شده است رویکردهای صداو سیماست. روز گذشته خبری منتشر شد مبنی براینکه صداو سیما قراراست برخی از برنامه‌های سیاسی خود را که اخیرا بسیار حاشیه آفرین شدند، از حالت زنده به صورت ضبط شده درآورد. اگر چه این حرکت، گام مثبتی است، اما در واقعیت چیزی را تغییر نمی‌دهد.
استاد آموزشگاه عالی روسیه: پوتین صحنه سیاسی کشور را ترک نمی‌کند
ایرنا / ۲ روز قبل / بین‌المللی
استاد آموزشگاه عالی روسیه: پوتین صحنه سیاسی کشور را ترک نمی‌کند
مسکو - ایرنا - گئورگی لوکیانف کارشناسی امور سیاسی و استاد آموزشگاه عالی اقتصاد روسیه گفت: باتوجه به سطح بالای محبوبیت و اعتماد عمومی ولادیمیر پوتین، وی صحنه سیاسی را پس از سال ۲۰۲۴ ترک نمی کند.
  روسیه  ولادیمیر پوتین  انتخابات ریاست جمهوری  زمستان داغ روسیه
سامانه خدمات الکترونیک اعتماد را در جامعه احیاء خواهد کرد
ایسنا / ۲ روز قبل / ...
سامانه خدمات الکترونیک اعتماد را در جامعه احیاء خواهد کرد
استاندار فارس گفت: برخی با خدشه وارد کردن به اعتماد عمومی باعث شده بودند که سرمایه اجتماعی کاهش یابد اما سامانه خدمات الکترونیک می‌تواند با ایجاد شفافیت، اعتماد سازی دوباره را در جامعه احیاء کند.
  استانی-سیاسی  حقوق شهروندی  جمهوری اسلامی  دولت الکترونیک
حیات تندروها زیر سایه دوقطبی‌سازی
روزنامه ابتکار / ۲ روز قبل / سیاسی
حیات تندروها زیر سایه دوقطبی‌سازی
این روزها همگی از شرایط خاص و ویژه کشور صحبت می‌کنند؛ شاید «اتحاد» تنها کلیدواژه حل مشکلات باشد. جریان‌ها، نهادها و نخبگان همگی تاکید دارند که باید در چنین فضا و شرایطی فضا برای حضور همه سلایق و جریان‌ها فراهم شود تا شاید با همبستگی راه حل مشکلات هموار شود. درست در زمانی که اعتماد عمومی به واسطه عملکرد مسئولان و تصمیم‌گیرندگان دچار خدشه جدی شده است تنها شفاف‌سازی و حضور همه سلایق می‌تواند دوباره آن را بازسازی کرده و اعتماد جامعه را بهبود بخشد.
نماینده مجلس: فساد مانند موریانه اعتماد عمومی را از بین می‌برد
تسنیم / ۳ روز قبل / سیاسی
نماینده مجلس: فساد مانند موریانه اعتماد عمومی را از بین می‌برد
نماینده کاشان در مجلس با بیان اینکه فساد مانند موریانه اعتماد عمومی را از بین می‌برد، گفت: با شفافیت و مقابله با فساد می‌توان سطح اعتماد عمومی را افزایش داد.
تبعات کاهش اعتماد عمومی
روزنامه آرمان ملی / ۳ روز قبل / سیاسی
تبعات کاهش اعتماد عمومی
این روزها اعتماد عمومی میان دولت و مردم کاهش محسوسی داشته و به پایین‌ترین سطح خود در چند دهه اخیر رسیده است. ریشه این بی‌اعتمادی به چند دهه قبل باز می‌گردد و مردم یکباره در عرض چند ماه به دولت بی‌اعتماد نشدند، بلکه با وعده‌ها و قول‌های بی‌سرانجام روسای جمهور، نمایندگان مجلس و دیگر مسئولان این اعتماد عمومی مورد خدشه قرار گرفت تا جایی که امروزه اعتماد میان دولت‌ و مردم به پایین‌ترین سطح خود رسیده است.
روزنامه ابتکار / ۴ روز قبل / ...
نقش هنرمندان در تلخی‌ها و بلایا چیست؟
رئیس انجمن هنرمندان نقاش ایران معتقد است که هنرمندان تلاش می‌کنند به صورت مستقیم و نه صرفاً به واسطه تولید یک اثر هنری، حضور موثری در جامعه داشته باشند و کمک کنند؛ چراکه اغلب هنرمندان به گونه‌ای خودشان را نسبت به رویدادهای اجتماعی و دغدغه‌های مردمی مسئول می‌دانند.امیر راد، رئیس انجمن هنرمندان نقاش ایران، در گفت‌وگو با ایسنا درباره نقش هنرمندان هنگام افزایش تلخی‌های جامعه و چگونگی حضورشان در کنار مردم، اظهار کرد: به طور کلی کار هنرمند رصد جامعه است و نسبت به وقایعی که در جامعه رخ می‌دهد حساسیت نشان می‌دهد.اصولاً هنرمند معاصر هنرمندی است که بر اساس محیطی که در آن زیست می‌کند، کار انجام می‌دهد و طبیعی است که اتفاقات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و حتی بلایای طبیعی بر روحیه آنها تاثیرگذار باشد. به همین …
دنیای اقتصاد / ۴ روز قبل / بین‌المللی
عطش غربی‌ها به خرید مسکن
نشریه انگلیسی اکونومیست طرح روی جلد و سرمقاله این هفته خود را به موضوع علاقه‌مندی غربی‌ها به خرید مسکن به جای اجاره اختصاص داد. در این سرمقاله تبعات سیاست‌های پیچیده مسکن در جوامع غربی که مشوق سکونت مالکان به جای مستاجران است، مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است. به عقیده اکونومیست، بازارهای ناکارآمد مسکن مانع از آن می‌شوند که شهرهای پویا به رشد و بالندگی ادامه دهند چون قیمت‌های بالا، تغییر محل سکونت افراد شاغل به جاهایی که مولدترین مشاغل در آنها هستند را دشوار می‌سازد. بر این اساس، قیمت روزافزون مسکن موجب ایجاد نابرابری زیاد شده است و به فاصله دسته‌بندی‌های نسلی و جغرافیایی دامن زده است. این ناکارآمدی و بی‌عدالتی همچنین موجب شده است که اعتماد عمومی به کاپیتالیسم خدشه‌دار شود. اما همان‌طور که برخی …
نظرات برگزیده مخاطبین الف: موشک اصلی پنهانکاری ۳روزه بود/ چرا اجازه پرواز در شرایط جنگی صادر شد؟/ اعتماد عمومی باید احیا شود/ این روزها نباید تفرقه داشته باشیم
الف / ۴ روز قبل / سیاسی
نظرات برگزیده مخاطبین الف: موشک اصلی پنهانکاری ۳روزه بود/ چرا اجازه پرواز در شرایط جنگی صادر شد؟/ اعتماد عمومی باید احیا شود/ این روزها نباید تفرقه داشته باشیم
بینندگان «الف» هر روز با ارائه نظرات خود در تکمیل و تعمیق محتوای ارائه شده مشارکت می کنند. بسیاری از این نظرات گویای دقت و توجه مخاطبان و داوری عمومی آن ها نسبت به وقایع روز است. گزیده‌ای از نظرات مخاطبین «الف» را ذیل مطالب پر بحث هفته به انتخاب تحریریه «الف» بخوانید.
  احمد توکلی  سردار حاجی‌زاده  سقوط هواپیمای اوکراینی در شهریار  کامنت‌های سایت الف
خانیکی: کاهش سرمایه اجتماعی موجب ازبین رفتن اعتماد عمومی می‌شود
شفقنا / ۴ روز قبل / ...
خانیکی: کاهش سرمایه اجتماعی موجب ازبین رفتن اعتماد عمومی می‌شود
شفقنا- رییس انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات گفت: کاهش سرمایه اجتماعی در جامعه موجب ازبین رفتن اعتماد عمومی و افزایش هراس از آینده می‌شود. به گزارش ایرنا، دکتر هادی خانیکی روز جمعه در کارگاه آموزشی “روزنامه نگاری اقتصادی مساله محور” در مشهد افزود: با کاهش سرمایه اجتماعی افراد جامعه اعتماد به یکدیگر را از دست می‌دهند و اعتماد به […]
  اعتماد عمومی  سرمایه اجتماعی  هادی خانیکی
تذکر روحانی به رئیس صداوسیما در جلسه هیات دولت
فرارو / ۴ روز قبل / سیاسی
تذکر روحانی به رئیس صداوسیما در جلسه هیات دولت
این روز‌ها که کشور و مردم در غم سانحه هواپیمای اوکراینی به سر می‌برند صداوسیما در برخی برنامه‌های خود اعتماد عمومی مردم خدشه‌دار کرده و این بغض و اندوه را به خشم تبدیل کرده است.
  صدا و سیما  روحانی
جهانگیری: اعتماد عمومی تنزل پیدا کرده است
دیدارنیوز / ۵ روز قبل / ...
جهانگیری: اعتماد عمومی تنزل پیدا کرده است
معاون اول رئیس‌جمهور گفت: دی ماه امسال برای همه ایرانیانی که در گوشه گوشه این سرزمین یا در بیرون آن زندگی می‌کنند در دلهره شنیدن خبرهای ناراحت کننده گذشت.
تابناک / ۵ روز قبل / سیاسی
پژمانفر: هنرمندانی که «جوگیر» شدند، ممنوع‌الکار می‌شوند / جهانگیری: اعتماد عمومی تنزل پیدا کرده است
نصرالله پژمان‌فر، عضو جبهه پایداری و سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، در واکنش به موج کناره‌گیری اعتراضی هنرمندان از جشنواره‌های دولتی و حکومتی، تهدید کرد که هنرمندان معترض را با ارائه طرحی به مجلس برای همیشه از فعالیت هنری در ایران محروم می‌کند. پژمان‌فر بیان کرد: در هفته آینده، طرحی به مجلس می‌بریم که در آن طرح برای هنرمندانی که قرار است با مردم نباشند و از فعالیت‌های هنری انصراف می‌دهند، محرومیت از فعالیت‌های هنری در جمهوری اسلامی ایجاد شود.
در شرایط دشوار و غم‌باری هستیم|  اعتماد عمومی تنزل پیدا کرده| خطاها باید جبران شود
آفتاب نیوز / ۵ روز قبل / سیاسی
در شرایط دشوار و غم‌باری هستیم| اعتماد عمومی تنزل پیدا کرده| خطاها باید جبران شود
معاون اول رئیس‌جمهور گفت: دی ماه امسال برای همه ایرانیانی که در گوشه گوشه این سرزمین یا در بیرون آن زندگی می‌کنند در دلهره شنیدن خبرهای ناراحت کننده گذشت.
  اسحاق جهانگیری  آیت الله هاشمی رفسنجانی  سردار سلیمانی
جهانگیری: در شرایطی هستیم که اعتماد عمومی تنزل یافته / باید دادگاه تشکیل شود تا افکار عمومی ببینند که موضوع هواپیمای اوکراینی بررسی شده
نامه نیوز / ۵ روز قبل / سیاسی
جهانگیری: در شرایطی هستیم که اعتماد عمومی تنزل یافته / باید دادگاه تشکیل شود تا افکار عمومی ببینند که موضوع هواپیمای اوکراینی بررسی شده
معاون اول رئیس‌جمهور گفت: دی ماه امسال برای همه ایرانیانی که در گوشه گوشه این سرزمین یا در بیرون آن زندگی می‌کنند در دلهره شنیدن خبر‌های ناراحت کننده گذشت.
راه بـازسـازی اجتمـاعـی؛ ۲ هفته پس از شهادت حاج قاسم سلیمانی تحولات سیاسی بزرگی روی داده است
روزنامه فرهیختگان / ۵ روز قبل / سیاسی
راه بـازسـازی اجتمـاعـی؛ ۲ هفته پس از شهادت حاج قاسم سلیمانی تحولات سیاسی بزرگی روی داده است
کاهش اعتماد عمومی به مسئولان و ناامیدی از عملکرد آنان که ارتباط مستقیمی با امید به آینده مردم دارد، امروز به‌عنوان یک چالش جدی در جامعه نمایان است و به‌نظر می‌رسد اگر به‌صورت جدی درمان نشود به‌تدریج با عملکرد نامطلوب برخی نهادها که امروز قوه مجریه در راس آنها قرار دارد، چالش‌ها به بحران تبدیل شده و شرایط سختی را برای کلیت کشور اعم از مردم و حاکمیت رقم خواهد زد.
آن هشتاد ساعت لعنتی؛ روایت لحظه به لحظه آنچه برای هواپیمای اوکراینی رخ داد
همشهری‌آنلاین / ۵ روز قبل / سیاسی
آن هشتاد ساعت لعنتی؛ روایت لحظه به لحظه آنچه برای هواپیمای اوکراینی رخ داد
این روایتی است از همه خبرهای مربوط به سقوط هواپیمای اوکراینی از نخستین دقایق روز ۱۸ دی تا صبح روز ۲۱ دی، از حدود ۸۰ ساعتی که در آن، ترکیبی عجیب از غم و حیرت و پنهان‌کاری، در نهایت باعث شد که همراه با سقوط هواپیما، اعتماد عمومی به مسئولان کشور و نیز رسانه‌های رسمی سقوط کند.
اعتماد به رسانه ها از مدتها قبل فروریخته بود
الف / ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / سیاسی
اعتماد به رسانه ها از مدتها قبل فروریخته بود
یک پژوهشگر ارتباطات درباره بی اعتبار شدن رسانه های داخلی در ماجرای سقوط هواپیمای اوکراین معتقد است: اعتماد ذره ذره و در یک فرآیند طولانی به دست می آید اما از بین رفتن اعتماد، می تواند در یک لحظه رخ داده و همه سرمایه یک رسانه را که همان اعتماد عمومی است از بین ببرد. 
  سقوط هواپیمای اوکراین
اعتمادی که مدتهاست بر باد رفته
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / ...
اعتمادی که مدتهاست بر باد رفته
بزرگترین سرمایه رسانه‌ها، اعتماد عمومی است و هیچ عامل دیگری به این اندازه در موفقیت و اثرگذاری رسانه‌ها تاثیرگذار نیست.
  محسن ماندگاری  رسانه
راه دشوار بازگشت اعتبار هوایی
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / اقتصادی
راه دشوار بازگشت اعتبار هوایی
بعد از مشخص شدن دلیل سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی، موج انتقادها به سمت کارشناسان و تحلیلگران صنعت هوایی نشانه گرفته شد. منتقدان که بخش زیادی از آنها، شهروندان عادی کشور هستند، می‌گویند اقدام عجولانه کارشناسان صنعت هوانوردی، نسبت به رد فرضیه اصابت موشک به هواپیما باعث شد اعتماد عمومی نسبت به جامعه متخصص از میان برود.
موشکی که اعتماد عمومی را نشانه گرفت
روزنامه توسعه ایرانی / ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / اجتماعی
موشکی که اعتماد عمومی را نشانه گرفت
حادثه هواپیمای اوکراینی تنها 176 قربانی نداشت؛
احیای همبستگی ملی با فضای شفاف مطبوعات
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / فرهنگی و هنری
احیای همبستگی ملی با فضای شفاف مطبوعات
تهران- ایرنا- انجمن دفاع از آزادی مطبوعات در بیانیه‌ای احیای همبستگی ملی و اعتماد عمومی از طریق برقراری فضای شفاف، صادقانه و بدون سانسور در مطبوعات و رسانه‌ها را خواستار شد.
  مطبوعات
اهمیت اقناع داخلی و ترمیم اعتماد عمومی، در قدرت نرم؛ چگونه خدشه وارده بر اعتبار ملی را ترمیم کنیم؟
دیپلماسی ایرانی / ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / سیاسی
اهمیت اقناع داخلی و ترمیم اعتماد عمومی، در قدرت نرم؛ چگونه خدشه وارده بر اعتبار ملی را ترمیم کنیم؟
محمد حسین کبریا در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: شفافیت کامل در مورد حادثه اخیر و حوادث پیش از این که خواسته ملی است و مجازات مسببین آنها، در کنار اعلام آشتی ملی و عفو عمومی و کنار گذاشتن تنگ نظریها و درجهبندی شهروندان و سوار کردن نیروهای مختلف به قطار انقلاب، می تواند بار دیگر موجب اقناع و رضایتمندی داخلی شده و نتیجتا پیشبرد اهداف نظام در صحنه بین الملل را تسهیل کند.  
  جمهوری اسلامی ایران  اعتبار ملی  اعتماد عمومی  سقوط هواپیمای اوکراینی  شهادت سردار سلیمانی  احیای اعتبار ملی  ترمیم اعتماد عمومی
آرمان ملی نوشت:خواست عمومی اعلام عزای عمومی همراه با برنامه‌ریزی و مراسم و دلجویی است
شفقنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / ...
آرمان ملی نوشت:خواست عمومی اعلام عزای عمومی همراه با برنامه‌ریزی و مراسم و دلجویی است
شفقنا – روزنامه آرمان ملی درمطلبی با عنوان«چگونگی برخورد با اتفاق مهم است» به قلم حیدرمستخدمین حسینی استاد دانشگاه این چنین آورده است: هرچقدر اعتماد بین مردم و دولت بیشتر باشد، نتیجه و آثارش بر اقتصاد به رفاه مردم کمک می‌کند و همچنین کار را برای دولت ساده‌تر خواهد کرد. در ماجرای اخیر یک نوع کتمان یک حقیقت بر اعتماد […]
  روزنامه آرمان ملی  سقوط هواپیمای اوکراینی
چرخه معیوب اطلاع‌رسانی و قربانی شدن اعتماد عمومی
ایلنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / سیاسی
چرخه معیوب اطلاع‌رسانی و قربانی شدن اعتماد عمومی
مهمترین اتفاقی که در جریان این سانحه هوایی رخ داد پنهان‌کاری اطلاعات دقیق حادثه از مسئولان و مقام‌های عالی‌رتبه دولت بود که در نتیجه آن صدمه شدید و قابل توجهی به اعتماد افکار عمومی نسبت به مسئولان وارد شد.
  سخنگوی دولت  علی ربیعی  هواپیمای اوکراینی
حلقه نزدیکان رییس‌جمهوری نگاه امنیتی دارند، نه رسانه‌ای
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / سیاسی
حلقه نزدیکان رییس‌جمهوری نگاه امنیتی دارند، نه رسانه‌ای
ماجرای سقوط هواپیمای اوکراینی باعث آسیب‌ دیدن اعتماد عمومی به رسانه‌های داخلی شد که احیای آن هم کار آسانی نیست؛ «اعتماد» در همین زمینه با جواد امام، مدیرعامل بنیاد باران و رییس کمیته استان‌های شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان گفت‌وگو کرده است. امام معتقد است، نگاه امنیتی بر نگاه رسانه‌ای در دولت غالب است؛ ضمن آنکه برخی رسانه‌های نزدیک به جریان‌های قدرت نه ‌تنها رسانه‌ نیستند؛ بلکه به گفته او، اداره کل‌های خبری بخشی از حکومتند.
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / ...
درحال تشییع اعتماد عمومی هستیم
[شهروند]  انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران با انتشار بیانیه‌ای درباره رویدادهای اخیر در کشور اعلام کرد: «اکنون درحال تشییع اعتماد عمومی هستیم و نخستین تابوت‌های آن شامل جنازه‌های رسانه‌های رسمی به‌ویژه صداوسیما و سپس مطبوعات و سایت‌هاست.» این انجمن در این بیانیه که به مناسبت «اتفاق تأسف‌بار سقوط هواپیمای مسافربری و سیاست خبری رسانه‌های کشور» منتشر شد، از فقدان «سامانه پدافندی رسانه‌ای» در ایران ابراز تاسف کرده و از همه همکاران رسانه‌ای خواست: «از این پس بدون ملاحظات مرسوم در تهیه خبر، گزارش و تحلیل اقدام کنند و پرسشگری را به مرکز فعالیت رسانه‌ای خود بازگردانند. رسانه بوق نیست و پنهان‌کاری …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / ...
باید نگاه به کارآفرینان تغییر کند
رئیس اتاق بازرگانی تهران می‌گوید نگاه غلطی که در طول دهه‌های گذشته به کارآفرینان وجود داشته، باعث شده همواره به آنها با سوء‌ظن نگاه شود؛ در حالی که بسیاری از آنها بدون رانت و فساد کار خود را انجام داده‌اند و امیدوار بوده‌اند که این صدا به گوش مسئولان برسد.به گزارش ایسنا، مسعود خوانساری امروز در مراسم «امین‌الضرب» اظهار کرد: اگر حاکمیت در طول دهه‌های گذشته به کارآفرینان نگاه مثبتی داشت، امروز شرایط اقتصادی ایران متفاوت بود. چرا ما هیچ موزه‌ای برای کارآفرینی نداریم؟ چرا هیچ کتاب درسی از کارآفرینان نام نمی‌برد؟وی ادامه داد: موضوع دیگری که بسیار مهم است، رابطه کارآفرینان با فساد و رانتی است که در اقتصاد ایران وجود دارد. در شرایطی که ما هر روز از فساد می‌شنویم باید این سوال را بپرسیم که چند درصد از …
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / ...
لزوم بازگشت اعتماد به رسانه‌های داخل
آفتاب یزد – گروه شبکه: روزگاری بود که مردم برای با خبر شدن از اتفاقات پیرامونشان به رسانه‌های مکتوب و شنیداری مراجعه می‌کردند در واقع این رسانه‌ها به عنوان منبع اصلی خبر‌رسانی بودند. اما رفته رفته با تولد فضای مجازی و رشد فناوری، این عرصه دچار دگرگونی شد. حالا شاهدیم که این روزها عموم مردم از طریق فضای مجازی خبرها را دنبال می‌کنند به خصوص آنکه خبرهای مهم بدون هیچ گونه تغییری در اختیارشان قرار می‌گیرد. به همین دلیل نیز کمتر کسی به رسانه‌های مکتوب داخلی مراجعه می‌کند. البته در این میان وضعیت برای صدا و سیما به مراتب بدتر است چرا که به خاطر برخی از سیاستگذاری‌ها و اقدامات، برخی مخاطبانش را از دست داده است. حال در این شرایط کافی است که رسانه‌های مکتوب و شنیداری به خاطر برخی اطلاعات غلط، ناخواسته …
پنهان‌کاری دست‌اندرکاران، رفع مسئولیت از رسانه نمی‌کند
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / ...
پنهان‌کاری دست‌اندرکاران، رفع مسئولیت از رسانه نمی‌کند
 انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران با صدور بیانیه‌ای درباره وقایع اخیر موضع‌گیری کرد. متن بیانیه به شرح زیر است:  اکنون که در حال تشییع اعتماد عمومی هستیم، نخستین تابوت‌های آن شامل جنازه‌های رسانه‌های رسمی به‌ویژه صداوسیما و سپس مطبوعات و سایت‌هاست. از تمامی همکاران می‌خواهیم که از این پس بدون ملاحظات مرسوم که تماما نیز غیرقانونی است در تهیه خبر، گزارش و تحلیل اقدام کنند و پرسشگری را به مرکز فعالیت رسانه‌ای خود بازگردانند. انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران درباره اتفاق تأسف‌بار سقوط هواپیمای …
احتمال شکل گیری چالش حقوقی پیرامون نحوه تامین خسارت کشته شدگان دوتابعیتی
دیپلماسی ایرانی / ۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / سیاسی
احتمال شکل گیری چالش حقوقی پیرامون نحوه تامین خسارت کشته شدگان دوتابعیتی
نعمت احمدی در گفت‌وگو با دیپلماسی ایرانی ضمن تاکید بر وارد شدن ضربه جدی به اعتماد افکار عمومی داخلی، ذیل دروغ و پنهان کاری مسئولین ...
  دکتر نعمت احمدی  ساقط شدن هواپیمای اکراینی
واکنش‌ها به خطای انسانی در سقوط هواپیمای اوکراینی +جدول
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / سیاسی
واکنش‌ها به خطای انسانی در سقوط هواپیمای اوکراینی +جدول
شناسایی مقصران بروز خطای انسانی در سقوط هواپیمای اوکراینی، لزوم استعفا یا برکناری مسببین حادثه، جلوگیری از تکرار این حوادث، گلایه از تاخیر در اطلاع رسانی، لطمه خوردن اعتماد عمومی و ... مسائلی است که طی دو روز گذشته محور اظهارنظرهای چهره های سیاسی و نظامی بوده است.
  سقوط هواپیما  سقوط هواپیمای اوکراینی
رفتار بخشی از حاکمیت انسجام ملی و اعتماد عمومی را خدشه‌دار می‌کند/ رسانه‌ها با بحران مشروعیت مواجه شده‌اند
روزنامه آرمان ملی / ۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / سیاسی
رفتار بخشی از حاکمیت انسجام ملی و اعتماد عمومی را خدشه‌دار می‌کند/ رسانه‌ها با بحران مشروعیت مواجه شده‌اند
یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: نه تنها در مجموعه حاکمیت سعی کرده‌ایم که یا اطلاع‌رسانی انجام نداده یا ناقص انجام دهیم بلکه رسانه‌های مستقل را مجبور به یک سری گفتارهایی می‌کنیم در همین راستا امروز علاوه بر اینکه حاکمیت با بحران اعتماد مواجه شده رسانه‌ها هم با بحران مشروعیت دست به گریبانند.
امروز دغدغه‌مند اعتماد عمومی مردم و مرجعیت رسانه‌ای کشور هستیم/ ما دروغ نگفتیم/ دولت خودش گرفتار چرخه معیوب اطلاع‌رسانی است
ایلنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / سیاسی
امروز دغدغه‌مند اعتماد عمومی مردم و مرجعیت رسانه‌ای کشور هستیم/ ما دروغ نگفتیم/ دولت خودش گرفتار چرخه معیوب اطلاع‌رسانی است
سخنگوی دولت گفت:ما متهم به دروغگویی و پنهان‌کاری شدیم در حالیکه واقعا اینگونه نبود؛ حتی در بیانیه‌ای که من در پنجشنبه شب منتشر کردم، برداشت عدم صداقت صورت گرفت. اما واقعیت این است که ما دروغ نگفتیم.
  سخنگوی دولت  علی ربیعی
«شفافیت لازمه ترمیم اعتماد عمومی»
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / سیاسی
«شفافیت لازمه ترمیم اعتماد عمومی»
یک کارشناس مسایل بین‌الملل گفت: در دنیای امروز یکی از وجوه اثرگذار در پیشبرد اهداف سیاست خارجی و استیفای منافع ملی، اعتماد سازی و اقناع افکار عمومی ملت‌هاست.
  اعتماد عمومی
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / ...
تلاش برای حمایت روانی بازماندگان سقوط‎ ‎هواپیما
[شهروند] تلاش برای حمایت از بازماندگان و خانواده‌های کشته‌شدگان هواپیمای تهران-کی‌یف. این خلاصه حرف‌های بهزاد وحیدنیا، مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور است، در گفت وگو با «شهروند». چند ساعت پس از سقوط هواپیمای بویینگ 737 پرواز تهران-کی‌یف، تیم روانشناسی محب، زیر نظر سازمان بهزیستی، برای کمک به تخلیه هیجانی و آرام‌کردن بازماندگان، عازم فرودگاه امام خمینی(ره) شدند؛ جایی که خانواده‌های مبهوت قربانیان سقوط هواپیما، امید کوچکی داشتند برای اینکه خبر خوبی از راه برسد؛ خبرهای از راه رسیده اما بد بودند و در روزهای بعد بدتر هم شدند. حالا مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی می‌گوید که تلاش برای ارتباط‌گیری با خانواده‌ …
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / ...
درخواست شورای شهر تهران برای برگزاری تشییع جمعی
   [فروغ فکری]  جایی برای تشییع نمادین و سوگواری عمومی. این خلاصه خواسته تعدادی از ایرانی‌هاست. یک روز بعد از اعلام شلیک به هواپیمای پرواز تهران- کی‌یف، به دلیل خطای انسانی. از زمان اعلام این خبر در صبح شنبه، بیست‌ویکم دی 98، کاربران شبکه‌های اجتماعی و کسانی که به یادبود خیابانی کشته‌شدگان این اتفاق رفته بودند، یک خواسته را مطرح کرده‌اند:   درنظرگرفتن یک روز و مکانی برای سوگواری جمعی؛ موضوعی که حالا اعضای شورای شهر تهران هم در گفت‌وگو با «شهروند» از آن می‌گویند. حجت نظری، یکی از اعضای شورا هم از شورای تأمین و نیروی انتظامی خواسته محلی را برای برگزاری مراسم سوگواری قربانیان این حادثه درنظر بگیرند و با تأمین امنیت آن، …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / ...
شورای نگهبان اسامی کاندیداهای تایید صلاحیت شده انتخابات مجلس یازدهم را منتشر کرد
رد شاخص‌های پارلمانگروه سیاسی - بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس یازدهم به خط پایان رسید. بعد از آنکه ستاد وزارت کشور دولت روحانی حسابی از خجالت اصلاح‌طلبان در آمد، حالا شورای نگهبان نیز نتایج بررسی‌های خود را روز گذشته اعلام کرد و مشخص شد او دقیقا پا جای پای وزارت کشور گذاشته. نکته جالب توجه این بود که براساس گزارش‌ها از نمایندگان کنونی مجلس حدود 80 نفرشان از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شده‌اند. محمود صادقی، علی مطهری، تابش، الیاس حضرتی، بهروز نعمتی، غلامرضا کاتب، نقوی حسینی، نادر قاضی‌پور و محمدعلی وکیلی از جمله نمایندگان فعلی مجلس هستند که صلاحیت آنها برای کاندیداتوری مجدد در انتخابات مجلس شورای اسلامی رد شده است. البته بسیاری از چهره‌های حزبی هم درباره رد یا تایید صلاحیت خود ابراز بی‌اطلاعی …
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / ...
رسانه‌هایی که از مردم عذرخواهی کردند
آفتاب یزد- گروه شبکه: بعد از سقوط هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ هواپیمایی اوکراین و جانباختن176 مسافر آن، ابتدا مقامات مسئول علت سقوط را نقص فنی بیان می‌کردند اما بعد از بررسی‌ها، صبح شنبه(21 دیماه) ستاد کل نیروهای مسلح در اطلاعیه‌ای رسما اعلام کرد که هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ هواپیماییِ اوکراین با شلیک سهوی موشکِ پدافندی مورد اصابت قرار گرفته و سقوط کرده است.اما تا قبل از اینکه مقامات علت اصلی سقوط این هواپیما را اعلام کنند و از آنجا که مطبوعات چه روزنامه‌ها و چه خبرگزاری‌ها از علت اصلی واقعه بی‌اطلاع بودند، این حادثه را بر اساس علت اولیه سقوط، یعنی نقص فنی پوشش می‌دادند. حالا با مشخص شدن ابعاد ماجرا، روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها به گونه دیگری به ماجرا پرداختند. در صفحه اول برخی از روزنامه‌ها تیترهایی چون«عذرخواهی …
مسئولیت‌پذیری اجتماعی روابط عمومی‌ها را به سمت اعتماد عمومی پیش می‌برد
فارس / ۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / اجتماعی
مسئولیت‌پذیری اجتماعی روابط عمومی‌ها را به سمت اعتماد عمومی پیش می‌برد
مدیرکل روابط عمومی استانداری تهران گفت: مسئولیت‌پذیری اجتماعی روابط عمومی دستگاه‌ها را به سمت عمل‌گرایی علمی و تحقق موضوع اعتماد عمومی پیش می‌برد.
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / اجتماعی
تحقق اعتماد عمومی در دستور کار شورای روابط عمومی استان تهران
رئیس روابط عمومی و امور بین‌الملل استانداری تهران تحقق اعتماد عمومی را یکی از سیاست‌های اصلی شورای روابط عمومی استان تهران خواند و افزود: باید با تعریف شاخصه‌های مسئولیت‌پذیری به سمت عمل گرایی علمی و تخصصی و تحقق موضوع اعتماد عمومی حرکت کنیم.
  استانداری تهران
دستاوردی که تحت تاثیر یک اشتباه شد
دیپلماسی ایرانی / ۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / سیاسی
دستاوردی که تحت تاثیر یک اشتباه شد
کامبیز نوروزی در یادداشتی می نویسد: بعد از تجاوز آمریکا به حریم هوایی عراق و اقدام تروریستی عراق در به شهادت رساندن سپهبد سلیمانی، سپس پاسخ ایران با حمله موشکی ایران به پایگاه آمریکایی عین الاسد و بعد از آن مواضع ترامپ دستاوردهای کمی برای ایران نبودند. حالا با کمی انصاف ببینید این سیاست خبری غیرقانونی، غیراخلاقی و غیرانسانی چگونه این دستاوردهای مهم ایران را در معرض خطر قرار داده است.
  سقوط هواپیمای اوکراینی  ایران  اعتماد عمومی  شهادت سردار سلیمانی  واکنش ایران به ترور سردار سلیمانی
شفافیت و بیان حقیقت در حوادث باعث رشد و تعالی افکار عمومی خواهد شد
فارس / ۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / سیاسی
شفافیت و بیان حقیقت در حوادث باعث رشد و تعالی افکار عمومی خواهد شد
حزب ندای ایرانیان تاکید کرد: مسئولان امر در اتفاقات غیرمترقبه با اطلاع‌رسانی مدبرانه، فضا را به‌گونه‌ای مدیریت کنند تا با ارائه واقعیت، اعتماد عمومی که مهم‌ترین سرمایه اجتماعی نظام است آسیب نبیند.
لطفا اعترافات را برای ما پخش نکنید!
فرارو / ۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / سیاسی
لطفا اعترافات را برای ما پخش نکنید!
مردم و افکار عمومی در شرایطی نیست که پخش چنین مصاحبه‌ای را طلب کند یا اساسا پخش چنین مصاحبه‌ای جنبه اقناع‌کنندگی خاصی داشته باشد. آیا دوران پخش چنین مصاحبه ها/ اعترافات سپری نشده‌است؟ بهتر نیست در یک فرآیند قضایی قانونی، عادلانه، علنی و شفاف به دنبال ترمیم اعتماد اجتماعی باشیم؟
  سقوط هواپیمای مسافربری  سقوط هواپیمای اوکراین  سردار حاجی زاده  شلیک به هواپیمای مسافربری
هاشمی: بدتر از شلیک سهوی به هواپیما، شلیک عمدی به اعتماد عمومی است
روزنامه آرمان ملی / ۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / اجتماعی
هاشمی: بدتر از شلیک سهوی به هواپیما، شلیک عمدی به اعتماد عمومی است
رییس شورای شهر تهران با اشاره به حوادث اخیر کشور گفت: برای ترمیم اعتماد ملی نیاز به مسئولیت پذیری مقامات داریم نه فرافکنی و انداختن تقصیرات به گردن دیگران یا زیردستان.
محسن هاشمی: نیاز به مسئولیت پذیری مقامات داریم نه انداختن تقصیرات به گردن دیگران یا زیردستان / بدتر از شلیک سهوی به هواپیما، شلیک عمدی به اعتماد عمومی است / چرا باید حقیقت بعد از اعلام دولت‌های بیگانه به اطلاع مسئولان خودمان برسد؟ / نباید عملکرد صداوسیما در تهییج بیش از اندازه مردم و دوقطبی کردن جامعه را نادیده گرفت
انتخاب / ۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / سیاسی
محسن هاشمی: نیاز به مسئولیت پذیری مقامات داریم نه انداختن تقصیرات به گردن دیگران یا زیردستان / بدتر از شلیک سهوی به هواپیما، شلیک عمدی به اعتماد عمومی است / چرا باید حقیقت بعد از اعلام دولت‌های بیگانه …
رییس شورای شهر تهران با اشاره به حوادث اخیر کشور گفت: برای ترمیم اعتماد ملی نیاز به مسئولیت پذیری مقامات داریم نه فرافکنی و انداختن تقصیرات به گردن دیگران یا زیردستان.
اعتماد عمومی ترمیم نشود در برابر بیگانگان آسیب پذیر خواهیم بود
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / اجتماعی
اعتماد عمومی ترمیم نشود در برابر بیگانگان آسیب پذیر خواهیم بود
رئیس شورای اسلامی شهر تهران، با اشاره به حوادث اخیر در کشور، گفت: اگر ما نتوانیم اعتماد عمومی و قدرت ملی را ترمیم کنیم، در برابر تهدیدات بیگانگان آسیب پذیر خواهیم بود.
  شورای شهر تهران  تذکرات کتبی  محسن هاشمی
اعتماد عمومی و رسانه‌های جمعی در کما
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / اجتماعی
اعتماد عمومی و رسانه‌های جمعی در کما
انتشار خبر سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی بر اثر اصابت موشک نیروی پدافند هوایی از ابعادی متعدد قابل بررسی است که شاید یکی از مهم‌ترین مواردی که باید مدنظر قرار گیرد، بحث اعتماد عمومی و رویکردی است که از جانب جامعه به حاکمیت مطرح است.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / ...
همه مسئولیت‌ها را می‌پذیریم
ساعات اولیه روز گذشته بود که ابتدا ستاد‏کل نیروهای مسلح در خصوص سقوط هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین در یک بیانیه اعلام کرد که بر اثر بروز خطای انسانی و به صورت غیر‏عمد، هواپیمای اوکراینی مورد اصابت قرار گرفت. سپس در ادامه حسن روحانی، رئیس‌جمهوری نیز در یک بیانیه اعلام کرد که ایران ازا ین اشتباه فاجعه‌بار متاسف است و در فضای تهدید و ارعاب رژیم متجاوز آمریکا، خطای انسانی و شلیک اشتباه به این فاجعه بزرگ منجر شد. این بیانیه‌ها اما با واکنش‌های تندی از سوی افکار عمومی مواجه شد و یکبار دیگر اعتماد عمومی بدین طریق خدشه‌‌دار شد و قلب ملت جریه‌دار شد. آنها خشم خود را نسبت به این اتفاق تلخ و مدیریت مسئولان ذی‌ربط که آن را خطای انسانی خطاب کردند در شبکه‌های مجازی به شیوه‌های مختلف بیان کردند. درست …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / ...
سریع‏تر اقدام حقوقی در پرونده سقوط هواپیما صورت گیرد
یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه در موضوع هواپیمای اوکراینی به جای پنهان‌کاری، باید اقدامات حقوقی فوری و تغییرات مدیریتی انجام شود، خواستار مجازات عاملان این حادثه شد.به گزارش ایسنا، محمدرضا بادامچی در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: اطلاعیه ستاد‏کل نیروهای مسلح درباره «مورد اصابت قرار گرفتن‌ هواپیمای اوکراینی بر اثر بروز خطای انسانی و به‌صورت غیرعمد»، باعث تاسف بسیار است. ساقط کردن هواپیمای مسافربری خطای بزرگی است. از نیروهای زحمتکش مسلح انتظار چنین خطایی نمی‌رود. اما خودداری از اعلام آن بسیار تلخ‌تر است.» وی ادامه داد: «باید در همان لحظات اولیه، قبل از آنکه اعتماد عمومی خدشه‌دار می‌شد، این خبر به‌صورت صادقانه با مردم شریف ایران در میان گذاشته می‌شد. لازم است سریعا عاملان این اشتباه …
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / ...
خواستار برکناری مقصران، پنهان‌کاران و ناصادقان هستم
رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با اشاره به حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی ضمن انتقاد شدید از عدم صداقت برخی مسئولان با مردم، خواستار استعفا، برکناری و برخورد در خور با مقصران، پنهان کاران و ناصادقان با ملت شد. به گزارش ایلنا، متن یادداشت محمدرضا عارف که در صفحه اینستاگرامی وی منتشر شد به شرح زیر است:«در پی حادثه دردناک سقوط هواپیمای بوئینگ و جان باختن تعدادی انسان بیگناه، ازجمله جمعی از نخبگان کشورمان، موجی از نگرانی و تاثر، کشور و ملت ایران را فرا گرفته است. در بدو حادثه و در تسلیت قبلی از مسئولان امر خواستم با بررسی همه جانبه این رخداد ناگوار، پاسخگوی افکار عمومی باشند. متاسفانه آنچه غم این فقدان جانگداز را تشدید نمود، بی‌توجهی و عدم صداقت با افکار عمومی بود. این بی‌مسئولیتی که نمونه دیگر …
اتهام قتل غیرعمد برای مقصران سقوط؛ بررسی ابعاد حقوقی سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی
روزنامه ایران / ۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / اجتماعی
اتهام قتل غیرعمد برای مقصران سقوط؛ بررسی ابعاد حقوقی سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی
از آنجا که عامل سقوط هواپیمای اوکراینی نیروی نظامی بوده در صورت تشخیص خطای انسانی عامل یا عاملان آن باید در دادسرای نظامی محاکمه شود. ضمن اینکه در این پرونده اگر عاملی هم به عمد پنهان کاری کرده باید محاکمه شود. چراکه پنهان‌کاری بر اساس خطای انسانی ضربه شدیدی به اعتماد عمومی جامعه داخلی و بین‌المللی زده است.
تماشا کنید: قتل عام اعتماد عمومی / روایتی از یک رشته دروغ و پنهان کاری
انتخاب / ۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / فیلم
تماشا کنید: قتل عام اعتماد عمومی / روایتی از یک رشته دروغ و پنهان کاری
۶:۱۲ صبح روز ۱۸ دی ۹۸ هواپیمای اوکراینی دقایقی پس از برخاستن از فرودگاه امام سقوط کرد و همه ۱۷۶ سرنشین هواپیما که ۱۴۷ تن آن‌ها ایرانی بودند، درگذشتند. این اتفاق ۴ ساعت پس از حمله موشکی ایران به یک پایگاه آمریکایی در عراق رخ داد. به تدریج اخباری منتشر شد که سیستم پدافند به اشتباه این هواپیما را هدف قرار داده، اما مسئولان مختلفی با قاطعیت آن را تکذیب کردند؛ تکذیبی که سه روز بعد مشخص شد حقیقت ندارد.
فرارو / ۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / فیلم
(ویدئو) داستان یک سقوط
با تایید سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی با شلیک پدافند، افکار عمومی با چالش بزرگی مواجه شده است. چالشی که در میان مردم با پنهان‌کاری گروهی از مقامات مسئول تحلیل می‌شود و می‌تواند ضربه‌ای بر اعتماد عمومی وارد کند.
  سقوط هواپیمای اوکراینی  پدافند موشکی  افکار عمومی
سقوط؛ با تایید سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی با شلیک پدافند، افکار عمومی با چالش بزرگی مواجه شده است
ایرنا / ۱۳۹۸-۱۰-۲۱ / سیاسی
سقوط؛ با تایید سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی با شلیک پدافند، افکار عمومی با چالش بزرگی مواجه شده است
با تایید سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی با شلیک پدافند، افکار عمومی با چالش بزرگی مواجه شده است. چالشی که در میان مردم با پنهان‌کاری گروهی از مقامات مسئول تحلیل می‌شود و می‌تواند ضربه‌ای بر اعتماد عمومی وارد کند.
از مردم پوزش می‌خواهم/ بازگرداندن اعتماد عمومی زمان‌بر است/ بابت خطای وقوع یافته انتقاد دارم
ایلنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / اقتصادی
از مردم پوزش می‌خواهم/ بازگرداندن اعتماد عمومی زمان‌بر است/ بابت خطای وقوع یافته انتقاد دارم
ایلنا: رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: از دست رفتن اعتماد عمومی و تحریک انتظارات خیلی سریع اتفاق میافتد، ولی برگرداندن آن، زمان‌بر و هزینه دارد.
  بانک مرکزی  مردم  عمومی  انتقاد  یافته
فلاحت‌پیشه: نباید در شرایط جنگی اجازه پرواز داده می‌شد / تعلل در اعلام واقعیت به منافع ملی کشور ضربه زد
انتخاب / ۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / سیاسی
فلاحت‌پیشه: نباید در شرایط جنگی اجازه پرواز داده می‌شد / تعلل در اعلام واقعیت به منافع ملی کشور ضربه زد
یک عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: متاسفانه مسئولان کشور با لاپوشانی اولیه و سپس تعلل در اعلام واقعیت علت سقوط هواپیمای اوکراینی به منافع ملی کشور، اعتماد عمومی و حیثیت دولت، ملت و کشور آسیب زدند. اگر در همان ابتدا صادقانه موضوع گفته می‌شد، اثر منفی آن کمتر بود.
فلاحت‌پیشه: مسئولان با لاپوشانی به حیثیت دولت، ملت و کشور آسیب زدند |  چرا در شرایط جنگی پروازها لغو نشد؟
همشهری‌آنلاین / ۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / سیاسی
فلاحت‌پیشه: مسئولان با لاپوشانی به حیثیت دولت، ملت و کشور آسیب زدند | چرا در شرایط جنگی پروازها لغو نشد؟
یک عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: متاسفانه مسئولان کشور با لاپوشانی اولیه و سپس تعلل در اعلام واقعیت علت سقوط هواپیمای اوکراینی به منافع ملی کشور، اعتماد عمومی و حیثیت دولت، ملت و کشور آسیب زدند. اگر در همان ابتدا صادقانه موضوع گفته می‌شد، اثر منفی آن کمتر بود.
پنهان‌کاری و دادن اطلاعات غلط به اعتماد عمومی مردم ضربه می‌زند/ در کمیسیون امنیت ملی موضوع را پیگیری می‌کنیم
ایلنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / سیاسی
پنهان‌کاری و دادن اطلاعات غلط به اعتماد عمومی مردم ضربه می‌زند/ در کمیسیون امنیت ملی موضوع را پیگیری می‌کنیم
یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی درباره اصابت موشک به هواپیمای پرواز تهران – کی‌یف بر اثر خطای انسانی تاکید کرد: ای کاش زودتر از این علت حادثه مطرح می‌شد این تاخیر جز اینکه دشمنان‌مان را شاد کند کار دیگری نمی‌کند.
  پرواز تهران-کیف  هواپیمای اکراینی
برگزاری انتخابات زودهنگام در رومانی
تسنیم / ۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / بین‌المللی
برگزاری انتخابات زودهنگام در رومانی
نخست وزیر رومانی از برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی در این کشور با هدف احیای اعتماد عمومی خبر داده است.
لزوم دقت در چینش و انتخاب اعضای شعب اخذ رای
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / ...
لزوم دقت در چینش و انتخاب اعضای شعب اخذ رای
فرماندار شهرستان رشت تاکید کرد: در راستای سلامت کامل انتخابات و ارتقای اعتماد عمومی نسبت به مجریان انتخابات، در چینش اعضای شعب اخذ رای، تعادل سلایق سیاسی و تجارب انتخاباتی لحاظ شود.
  سیاسی استانی  انتخابات مجلس یازدهم
محیط‌های دانشگاهی مشارکت پذیری و انسجام اجتماعی را تقویت کنند
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / دانشگاه/آموزش‌وپروش
محیط‌های دانشگاهی مشارکت پذیری و انسجام اجتماعی را تقویت کنند
یزد - ایرنا - معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: محیط‌های دانشگاهی باید به نحوی طراحی و مورد استفاده قرار گیرند که مشارکت‌پذیری، جلب اعتماد عمومی و انسجام اجتماعی را در جامعه تقویت کنند.
  یزد  معماری  دانشگاه ها
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸/۱۰/۱۶ / اقتصادی
ضرورت بازسازی اعتماد عمومی در خصوصی‌سازی‌ها
رییس سازمان بازرسی با اشاره به مسوولیت سنگین مدیریت جدید سازمان خصوصی‌سازی در بازسازی اعتماد عمومی، گفت:
  تغییر کاربری  خصوصی سازی  سازمان بازرسی کل کشور  سازمان خصوصی سازی  مزایده
طرح «هر مسجد یک حقوقدان» در کردستان آغاز می‌شود
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / اجتماعی
طرح «هر مسجد یک حقوقدان» در کردستان آغاز می‌شود
معاون فرهنگی دادگستری استان کردستان از آغاز طرح مشاوره حقوقی «هر مسجد یک حقوقدان» در استان کردستان خبر داد و گفت: هدف از اجرای این طرح، رشد و ارتقای فرهنگ حقوق مردم و وظایف شهروندی، صلح و سازش، ارتقای فرهنگ قانون‌گرایی، زمینه‌سازی برای تحکم بنیان خانواده و کاهش طلاق و افزایش اعتماد عمومی به دستگاه قضایی است.
  استانی-اجتماعی
رای اعتماد به دولت جدید تونس، جمعه در پارلمان
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / بین‌المللی
رای اعتماد به دولت جدید تونس، جمعه در پارلمان
پارلمان تونس روز جمعه (دهم ژانویه) جلسه عمومی برای بررسی رای اعتماد به دولت حبیب الجملی، نخست‌وزیر مکلف تونس را برگزار می‌کند.
  تونس
مسئولیت سنگین سازمان خصوصی‌سازی در بازسازی اعتماد عمومی
تسنیم / ۱۳۹۸/۱۰/۱۳ / اقتصادی
مسئولیت سنگین سازمان خصوصی‌سازی در بازسازی اعتماد عمومی
رئیس سازمان بازرسی با اشاره به مسئولیت سنگین مدیریت جدید سازمان خصوصی‌سازی در بازسازی اعتماد عمومی گفت: احراز اهلیت خریدار و نظارت بر واحدهای اقتصادی بعد از واگذاری از وظایف مهم سازمان خصوصی‌سازی است.
رییسی: امروز مهمترین مؤلفه امنیت ملی، اعتماد مردم به نظام است
فرارو / ۱۳۹۸/۱۰/۱۲ / سیاسی
رییسی: امروز مهمترین مؤلفه امنیت ملی، اعتماد مردم به نظام است
امروز مهمترین مؤلفه امنیت ملی، اعتماد مردم به نظام است. هر چه اعتماد عمومی افزایش یابد، امنیت ملی بیشتر خواهد شد و ما مسئولان قضایی، دادستانها، قضات و محاکم در افزایش اعتماد مردم سهم و نقش مؤثر داریم.
  ابراهیم رئیسی
فصل وعده‌های انتخاباتی؛ آیا باز هم باید وعده داد؟
دیدارنیوز / ۱۳۹۸/۱۰/۱۲ / اجتماعی
فصل وعده‌های انتخاباتی؛ آیا باز هم باید وعده داد؟
اگر کسی وعده‌ای بدهد که فلان چیز را به شما خواهم داد (و اگر در دادن این وعده، صادق باشد) چند حالت محتمل است: الف) اگر کل آن موضوع در اختیار خودش باشد، بالاترین احتمال تحقق وجود دارد. ب) اگر بخشی از آن موضوع در اختیار دیگران باشد، به میزان تسلطی که دارد، می‌شود احتمال تحقق داد. ج) اگر اتفاقی فراتر از محاسبات بیفتد، بسته به بزرگی آن اتفاق، در احتمال وقوع آن «خلل» یا «سرعت» پیش خواهد آمد. مثلا اگر کسی در انتخابات ریاست جمهوری وعده بدهد که فلانی را رئیس فلان سازمان خواهد کرد، این اختیار کاملا در دست خودش هست و اگر صادق باشد، منطقا باید محقق شود. اما اگر بگوید که فلانی را وزیر فلان وزارت‌خانه خواهد کرد، تا مرحله‌ی معرفی آن فرد در دست خودش هست، ولی انتخاب نهایی منوط به رأی اعتماد مجلس است. البته با …
افرادی وقیحانه چندهمسری را ترویج می‌دهند/جریانی مشکوک در پشت پرده ترویج چندهمسری است
تابناک / ۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / اجتماعی
افرادی وقیحانه چندهمسری را ترویج می‌دهند/جریانی مشکوک در پشت پرده ترویج چندهمسری است
این حس بی اعتمادی و بدبینی را دامن می زند. شعار داده می شود که گرسنگی و بدبختی امتحان الهی است، ولی خودشان چهار تا چهار تا زن می گیرند. این یعنی جریانی عامدانه به راه افتاده که اعتماد عمومی را بیش از پیش نابود کند. به نظرم حتی نمی‌توان آن‌ها را منتسب به جریان اصولگرایی دانست، چون برخی اصولگرایان نیز در واکنش گفته اند ریشه این افراد معلوم نیست و آن‌ها به دنبال تخریب افکارعمومی هستند.
ملت هزینه چه چیزهایی را می‌پردازد؟
روزنامه آرمان ملی / ۱۳۹۸-۱۰-۰۹ / سیاسی
ملت هزینه چه چیزهایی را می‌پردازد؟
امعه ملتهب از اتفاقات آبان‌ماه و ناراضی از شرایط اقتصادی و معیشتی موجود روزگار می‌گذراند و آن‌طور که پیدا است امیدی به اصلاح امور ندارد. اقدامات اخیر دستگاه‌های مختلف از دولت گرفته تا سایرین نیز بیش از آنکه موجب ایجاد امید در جامعه شود در جهت معکوس اعتماد عمومی را کاهش داده است.
فیس‌بوک تبلیغ دلار است؛ متن کامل مصاحبه گاردین با رباتی که صادقانه‌تر از مارک زوکربرگ پاسخ می‌دهد
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / فناوری
فیس‌بوک تبلیغ دلار است؛ متن کامل مصاحبه گاردین با رباتی که صادقانه‌تر از مارک زوکربرگ پاسخ می‌دهد
مارک زوکربرگ در مصاحبه با مطبوعات خجالتی است. تکبر ذاتی جوان 35 ساله میلیاردر (من رییس هستم... لعنتی) دچار ضعف اعتماد به‌نفس در گفت‌وگوهای عمومی شده است. اما بعد از آنکه رسوایی «کمبریج آنالیتیکا» موجب بحران و سقوط اعتبار کمپانی فیس‌بوک شد، زوکربرگ به ناچار از منطقه امن خود خارج شد تا پاسخگوی خود و کمپانی خود شود.