یکشنبه, ۴ آبان, ۱۳۹۹ / 25 October, 2020
بیژن عبدالکریمی
پرسشی درباره سیاست و شجریان
۱۳۹۹/۰۷/۲۰ / رضا دانشمندی / محمدرضا شجریان / هنرمندان
پرسشی درباره سیاست و شجریان
«بیژن عبدالکریمی» در پیام خود به مناسبت درگذشت زنده‌یاد محمّدرضا شجریان به نقل از فیلسوفی آلمانی می‌نویسد: «امپراطوری‌ها محو می‌شوند، اما یک شعرِ خوب باقی می‌ماند» («هومبولت» فیلسوف و زبان‌شناس).
یک ملت نیازمندِ افتخار و غرور ملی و امید ملی است
۱۳۹۹/۰۷/۱۹ / محمدرضا شجریان / شجریان / بیژن عبدالکریمی / محمدرضا شجریان درگذشت / سیاست و هنر / موسیقی و هویت ملی
یک ملت نیازمندِ افتخار و غرور ملی و امید ملی است
ایلنا: بیژن عبدالکریمی (استاد فلسفه) می‌گوید: یک «جماعت» برای آن‌که به یک «ملت» تبدیل شود و تا سرحد یک ملت ارتقا یابد، نیازمندِ «افتخار و غرور ملی و امید ملی» است و…
بیژن عبدالکریمی: دوباره شاهد اعتراض خواهیم بود
۱۳۹۹/۰۷/۰۲
بیژن عبدالکریمی: دوباره شاهد اعتراض خواهیم بود
بیژن عبدالکریمی گفت: در جوامعی که قدرت سیاسی و تصمیم‌گیرانش تصمیم‌های معقول‌تری می‌گیرند، هیچ‌وقت فضایی فراهم نمی‌شود که در دقیقه ۹۰ بخواهند به نحوه واکنش به اعتراض‌ها فکر کنند. مهم این است که همواره شیوه‌هایی برای ابراز اعتراض از جانب افکار عمومی باشد. باید رابطه متقابلی بین مردم و قدرت سیاسی برقرار باشد. در غیر این صورت شکاف مردم و قدرت سیاسی روزبه‌روز بیشتر خواهد شد که باطبع در چنین حالتی شرایط بحرانی می‌شود.
چگونه باید با جنجال شارلی ابدو مواجه شد؟ | عبدالکریمی: توجه نکنیم
۱۳۹۹/۰۶/۲۱
چگونه باید با جنجال شارلی ابدو مواجه شد؟ | عبدالکریمی: توجه نکنیم
بابک مجیدی، انصاف نیوز: بیژن عبدالکریمی -فیلسوف- درباره‌ی نحوه مواجهه با ماجرای شارلی ابدو ضمن اظهار بی‌اطلاعی از علت تکرار آن، می‌گوید باید سکوت کرد و بی‌تفاوت باشیم چراکه واکنش نشان دادن به این موضوعات باعث می‌شود این حرکت‌ها دوباره تکرار شود. همچنین او درباره برخورد نکردن با این موضوع…
۱۳۹۹/۰۵/۲۰ / استانی-علمی و آموزشی / منطقه ایلام
برای تحول کارآمد باید سراغ فلاسفه و اندیشمندان رفت
در میزگرد ایسنا، عنوان شد؛ اگر قرار است تحولی کارآمد ایجاد شود نوبت آن است که جامعه ما از صدر تا ذیل سراغِ گره‌گشائی از فلاسفه، اندیشمندان و الهیدانان صاحب سبک و پارادایمِ کشور مانند آقایان دکتر ابراهیمی دینانی ، دکتر داوری اردکانی و دکتر بیژن عبدالکریمی برود.
ترجمه‌ای تازه‌ای از کتاب ژیژک درباره کرونا آماده انتشار است
۱۳۹۹/۰۳/۱۷ / اسلاوی ژیژک / ویروس کرونا / شیوع کرونا / انتشارات نقد فرهنگ / بیژن عبدالکریمی / کمونیسم
ترجمه‌ای تازه‌ای از کتاب ژیژک درباره کرونا آماده انتشار است
«هراس جهانی؛ کووید ۱۹ جهان را می‌لرزاند (ظهور دوبارۀ کمونیسم در جهان پساکرونایی)» نوشته اسلاوی ژیژک و ترجمه شهریار پاک‌نیا به زودی توسط انتشارات نقد فرهنگ منتشر می‌شود.
اگر نتوانیم
۱۳۹۹/۰۱/۰۷ / بیژن عبدالکریمی / ویروس کرونا / شیوع کرونا / جامعه ایران
اگر نتوانیم "وحدت ملی" ایجاد کنیم، همه می‌بازیم
مهمترین مسئله، ایران شدن ایران و ملت شدن ملت است/ کمتر متفکری مثل دکتر شریعتی داشتیم که هم با زبان سنت و هم با زبان عالم و مخاطب مدرن آشنا باشد/ مسئله کشور ما دموکراسی و تحریم آمریکا نیست/ جامعه ما مثل یک ماشینی است که ۲ موتور دارد و هر موتوری ماشین را به یک سمت می‌کشاند/ کرونا باعث شد، قرت سیاسی بداند، سرمایه اجتماعی چقدر در مواجه با مسائل مهم است/ قدرت سیاسی به شدت تنها مانده است/ از زمان نهضت مشروطه مدام می‌گویند دموکراسی، اما گامی به جلو بر نمی‌دارند/ هسته سخت قدرت با صدا‌های دیگر نمی‌تواند همسو باشد/ عدم وحدت ملی، هم دولت و هم ملت را بازنده می‌کند/ بدون داشتن قدرت مرکزیِ مقتدر، بسیار آسیب پذیر می‌شویم
چطور می‌شود به خانه‌نشینی در نوروز، مثبت نگاه کرد؟
۱۳۹۸/۱۲/۲۷ / خانواده / قرنطینه خانگی / کرونا / نوروز 99
چطور می‌شود به خانه‌نشینی در نوروز، مثبت نگاه کرد؟
فارس نوشت: به ایام عید نوروز نزدیک می‌شویم؛ ایامی که با اعیاد سال‌های گذشته زندگی‌مان متفاوت است. زندگی در خانه همراه با قرنطینه خانگی و نرفتن به دید و بازدید و سفر، روزهای استثنایی و خاصی را پیش‌روی ما قرار داده است. اینکه «نوروز متفاوت امسال را چگونه سپری کنیم» موضوع گفت‌وگو با بیژن عبدالکریمی استاد فلسفه دانشگاه شد تا از دید یک پیشکسوت فلسفه این چالش را بررسی کنیم.
۱۳۹۸/۱۰/۳۰
میراث بازرگان برای ما
بیژن عبدالکریمی، عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد
۱۳۹۸/۱۰/۲۸ / ایران / زینب ابوطالبی / محمدصادق کوشکی / نادر طالب زاده / ایدئولوژی
"ایران" چیست و متعلق به کیست؟
دکتر بیژن عبدالکریمی دانشیار فلسفه و استاد دانشگاه درگفتگو با فرارو گفت: "یقین داشته باشید که هر جریان سیاسی ایی که از این منظر با روح مشترک ملت مقابله کند صد درصد سرنگون و نابود خواهد شد. ملت ما روحیه نجیب و سازگارانه‌ای دارد و در تاریخ خود ارزش‌های فرهنگی وتاریخی بزرگ و والایی را خلق کرده است. حال بگذریم که در سده های اخیر بسیاری از این ارزش‌ها لکه دار شده است. اما این ارزش‌ها در بن وجدان مغفوله اجتماعی و تاریخی ملت ما حضور دارد.»
۱۳۹۸/۱۰/۱۳ / بیژن عبدالکریمی
ادبیات و هنر می‌تواند در جامعه امیدآفرینی کند؟
«نمی‌شود به ادبیات دستور داد که الآن که جامعه سرشار از ناامیدی است امیدواری ایجاد کنید.»
۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / تاریخ انقلاب / جوانان
فیلم | دوره پهلوی هم جامعه به اندازه این ۴۰ سال سکولار نبود!
بیژن عبدالکریمی،فیلسوف ایرانی، در نشست ورزش و معنویت در آکادمی ملی المپیک گفت: درهیچ دوره‌ی تاریخی شکاف بین جوانان و سنت تاریخی و معنوی ما این گونه نبوده است.
۱۳۹۸/۱۰/۰۸
بررسی آسیب شناسی نهاد دین در ایران معاصر
نشست «آسیب شناسی نهاد دین در ایران معاصر» با سخنرانی بیژن عبدالکریمی برگزار می‌شود.
۱۳۹۸/۰۹/۲۳
حل مشکلات کشور از کانال جامعه مدنی می‌گذرد
یک استاد دانشگاه و صاحب نظر در حوزه اندیشه راه حل مشکلات امروز جامعه ایران را محقق شدن جامعه مدنی می‌داند. بیژن عبدالکریمی استاد دانشگاه، در ارزیابی حق اعتراض مردم و چگونگی نهادینه کردن آن می‌گوید: بحث را باید از جای دیگری شروع کرد تا به اعتراضات برسیم. واقعیت این است که در دوران انقلاب، نیروهای انقلابی توانستند ساختار سیاسی رژیم گذشته را سرنگون کنند، اما متأسفانه ساختار اجتماعی و اقتصادی تحول لازم را پیدا نکرد. به این معنا که برای شکاف طبقاتی چاره‌ای اندیشیده نشد.
۱۳۹۸/۰۸/۱۳
برگزاری پنجمین جلسه «مساله فرهنگ»
مهر: پنجمین جلسه از سلسله نشست‌های مسئله فرهنگ، با همکاری موسسه خانه کتاب و دفتر مطالعات و برنامه ریزی راهبردی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی، فردا دوشنبه ۱۳ آبان در سرای اهل قلم برگزار می‌شود. در این‌نشست مهدی محسنیان راد استاد دانشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق (ع) و بیژن عبدالکریمی دانشیار گروه فلسفه دانشگاه آزاد اسلامی به‌عنوان سخنران حضور داشته و درباره پدیده فرهنگ سخنرانی خواهند کرد.این ‌برنامه فردا دوشنبه ۱۳ آبان از ساعت ۱۷ در سرای اهل قلم واقع در خیابان انقلاب اسلامی، خیابان فلسطین جنوبی، کوچه خواجه نصیر، پلاک ۲ برگزار می‌شود.
۱۳۹۸/۰۸/۰۳ / فلسفه / مطالعات فرهنگی / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
سخنرانی محسنیان‌راد و عبدالکریمی در نشست‌های مسئله فرهنگ
مهدی محسنیان راد و بیژن عبدالکریمی در جلسه پنجم از سلسله نشست های مسئله فرهنگ سخنرانی می کنند.
۱۳۹۸/۰۷/۱۷ / دانشگاه تبریز / دانشگاه ها / دفتر تحکیم وحدت
عدالت‌خواهی و آینده ایران
تبریز - ایرنا - انجمن اسلامی دانشجویان دفتر تحکیم وحدت دانشگاه تبریز در نشست دانشجویی با عنوان «عدالت‌خواهی و آینده ایران»، میزبان بیژن عبدالکریمی، سیدجواد میری، سید مجید حسینی و مجتبی احمدی بود که در آن مسایل مبتلابه جامعه ایران و راه‌های برون‌رفت بررسی شد.
۱۳۹۸/۰۶/۲۵
مخاطب از دست رفته
دکتر بیژن عبدالکریمی بر این باور است که ارتباط جوانان با فلسفه هر روز کمرنگ‌تر از گذشته می‌شود و به محاق رفتن فلسفه در میان جوانان منجر به بی‌تفاوتی اجتماعی آنان در قبال مسائل جامعه‌شان می‌شود.
۱۳۹۸/۰۶/۰۵ / بیژن عبدالکریمی
سرمایه‌های اجتماعی را جدی بگیریم
مقابله با نظام جهانی بدون پشتوانه سرمایه‌های اجتماعی داخلی امکان‌پذیر نیست.
۱۳۹۸/۰۳/۳۱
پهپاد امریکایی و قصه ورود به حریم هوایی ایران
بیژن عبدالکریمی در یادداشتی می نویسد: توضیح اینکه ماده ۱ قطعنامه تعریف تجاوز (شماره ۳۳۱۴ مصوب ۱۴ دسامبر ۱۹۷۴ مجمع عمومی) مقرر کرده: "تجاوز عبارت است از کاربرد نیروی مسلح توسط یک دولت علیه حاکمیت، تمامیت ارضی، یا استقلال سیاسی دولت دیگر ..... " و ماده ۵۱ منشور ملل متحد در برابر وضعیت تجاوز نظامی مقرر کرده تا زمانی که شورای امنیت اقدامات لازم را برای حفظ صلح و امنیت بین المللی انجام ندهد هیچ یک از مقررات منشور به حق ذاتی دفاع مشروع از خود لطمه ای وارد نخواهد کرد.
۱۳۹۸/۰۳/۳۱
آیا هنوز دینداری تمامیت‌گرا حیات جدی دارد؟/ چرا غربی‌های بسیاری در حال اسلام آوردن هستند؟
شفقنا – فارس نوشت: در میان روشنفکران وطنی و محافل فکری، بحث پایان دین‌ورزی و پایان دینداری مباحثاتی به انحاء گوناگون در گرفته است. میان روشنفکران وطنی و محافل فکری بحث پایان دین‌ورزی با عناوین مختلفی نظیر پایان دینداری، مباحثی به انحاء گوناگون در گرفته است. کسانی مانند بیژن عبدالکریمی از پایان تئولوژی و ایدئولوژی داد سخن سر می‌دهند و […]
۱۳۹۸/۰۳/۲۹
شریعتی کوشید میان دنیای مدرن و سنتی، دیالوگ برقرار کند
تهران- ایرنا- بیژن عبدالکریمی، استاد دانشگاه و نویسنده با اشاره به اهمیت شناخت تفکر دکتر علی…
۱۳۹۸/۰۱/۲۵ / کتاب / دیالوگ‏ / بیژن عبدالکریمی / روشنفکران / جهان معاصر / آینده روحانیت و جهان معاصر
نیازمند دیالوگ واقعی میان روشنفکران و روحانیون هستیم/ گفت‌و‌گو با دکتر بیژن عبدالکریمی به بهانه انتشار کتاب آینده روحانیت و جهان معاصر
رویارویی جامعه ایرانی با مدرنیته و جهان معاصر را همچنان می‏ توان به‌عنوان یکی از مهم‏ترین رخدادهای تاریخی در عرصه حیات فکری و اجتماعی و فرهنگی مورد بررسی و واکاوی قرار داد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •