چهارشنبه, ۹ مهر, ۱۳۹۹ / 30 September, 2020
جنگ جهانی دوم
تحلیل حقوقی مصوبه  «تمدید اجاره‌نامه»
۱۰ ساعت قبل
تحلیل حقوقی مصوبه «تمدید اجاره‌نامه»
بدون تردید شیوع ویروس کووید- ۱۹ علاوه بر ایجاد بحران در سلامت جسم و روان شهروندان حتی به مناسبات حقوقی و مراودات اقتصادی و اجتماعی ایشان لطمه جدی وارد ساخته است، به‌طوری‌که به زعم آگاهان امر بعد از جنگ جهانی دوم و در فاصله ۷۵ سال گذشته هیچ متغیر دیگری این‌گونه در جریان زندگی اجتماعی مردم دنیا نقش‌آفرین نبوده است. در چنین وضعی چالش‌ها و پرسش‌های جدی به‌وجود آمد.
ویژگیهای پاریسی که توسط آلمان سقوط کرد/همدلی رادیکالهابا فاشیستها
۲۲ ساعت قبل / نقد کتاب / جنگ جهانی دوم / پاریس / ادبیات جهان / روسیه / ترجمه / انتشارات نیلوفر / نشر نیلوفر
ویژگیهای پاریسی که توسط آلمان سقوط کرد/همدلی رادیکالهابا فاشیستها
ایلیا ارنبورگ در رمان «سقوط پاریس» خود علاوه بر نشان دادن ویژگی‌های فرانسه‌ای که به دست نازی‌ها اشغال شد، تشابه و همدلی رادیکال‌های افراطی فرانسه و فاشیست‌های آلمانی را هم به تصویر می‌کشد.
ناکامی سازمان ملل در حل بحران کرونا؛ اصلاحات در راه است؟
۴۱ ساعت قبل / ویروس کرونا / سازمان ملل متحد / شورای امنیت سازمان ملل / پرسش از خبر / جنگ جهانی دوم / هراس جهانی از ویروس کرونا
ناکامی سازمان ملل در حل بحران کرونا؛ اصلاحات در راه است؟
تهران – ایرنا– شیوع ویروس کرونا در جهان موید ناکامی سازمان ملل در متحد کردن کشورها برای غلبه بر این بیماری است و درخواست برای ایجاد اصلاحات در این سازمان را زنده می‌کند، به‌نحوی که این نهاد بین المللی بتواند با چالش‌های متفاوت‌ و پیچیده‌تری از آنچه در بدو تولدش با آن مواجه شده است، روبه‌رو شود.
واکاوی نقش دولت در تدوین استراتژی‌های توسعه اقتصادی
۴۶ ساعت قبل / برنامه ششم توسعه / وزارت اقتصاد / برنامه سوم توسعه / دانشگاه شریف / جنگ جهانی دوم / برجام / هند / آمریکا
واکاوی نقش دولت در تدوین استراتژی‌های توسعه اقتصادی
یک کارشناس اقتصادی گفت: نسخه‌های تاریخ‌گذشته بانک جهانی برای اقتصاد ایران کارگشا نیست.
جنگنده آمریکایی جنگ جهانی دوم از کف دریا در نزدیکی کریمه بیرون آورده شد  + ویدئو
۲ روز قبل
جنگنده آمریکایی جنگ جهانی دوم از کف دریا در نزدیکی کریمه بیرون آورده شد + ویدئو
جنگنده آمریکایی جنگ جهانی دوم که در محافظت از کنفرانس یالتا شرکت داشت از اعماق آبهای دریای سیاه بیرون آورده شد.
۳ روز قبل
در این جزیره همه چیز به طرز عجیبی در شب تکان می‌خورد!
جزیره وایت به دلیل زیبایی و به دلیل اینکه در انگلستان بسیار مورد بازدید قرارگرفته، مشهور است، اما نه به دلایلی که ممکن است بسیاری به آن فکر کنند. علاقه به طالع بینی و افسون در این منطقه باعث شد تا در دهه 1970 موردتوجه قرار بگیرد و از آن زمان به بعد این مکان مقصد همه ‌کسانی است که مجذوب اتفاقاتی هستند که در شب رخ می‌دهد. به گزارش خبرآنلاین،این جزیره لقب جزیره شبح را از کسانی گرفته است که شب‌های وحشتناک آن را تجربه کرده‌اند و هاله‌ عجیب آن را دیده‌اند، هاله‌ای که در نور روز دیده نمی‌شود. به نظر می‌رسد این هاله در واقع یک صخره خیره‌کننده باشد که توسط اقیانوس در بریتانیا احاطه ‌شده است، اما هنگامی‌که حفاری آغاز شد، احتمال اینکه تاریخ تاریک‌تری نیز کشف شود را بالا برد. جزیره وایت محل زندگی بسیاری …
۴ روز قبل
امریکا، جهان و سازمان ملل
هفتاد و پنج سال پیش فاتحان نبرد خونین جنگ جهانی دوم که بنای سازمان ملل متحد را در سانفرانسیسکو بنا نهادند هم‌پیمان شدند که این سازمان بین آنها و جامعه جهانی یک کلیت واحد را تاسیس کند که اراده آن بر اراده اعضاء غالب و این اعضاء باشند که از تصمیم و مشی ملل متحد پیروی کنند.
۴ روز قبل
سقف بدهی خالص آلمان برای سال آتی ۹۶ میلیارد یورو اعلام شد
مجلس آلمان پیش‌نویس بودجه ارائه شده توسط وزیر دارایی این کشور را برای سال آتی تایید کرد؛ پیش‌نویسی که در آن بدهی خالص برلین برای تامین اعتبار اقدامات مقابله با پاندمی، 2/ 96 میلیارد یورو برآورد شده است. به گزارش «ایبِنا» از رویترز، این استقراض مازاد دومین رقم بالای بدهی خالص بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا از زمان پایان جنگ جهانی دوم تاکنون محسوب می‌شود. «اولاف شولتز» وزیر دارایی آلمان با اشاره به اینکه تا اتمام پاندمی کووید-۱۹ فاصله زیادی مانده و از این رو دولت نباید دست از تلاش بردارد، گفت: ما از سلامت شهروندان حفاظت و از اقتصاد حمایت و امنیت مشاغل را تامین می‌کنیم.
۱۳۹۹/۰۷/۰۴
نگرانی جهانی از آغاز جنگ سرد جدید
نشست مجمع عمومی سازمان‌ملل متحد همزمان با هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس این سازمان روز سه شنبه یکم مهر آغاز به کار کرد.به گزارش فرارو، در آغاز این نشست که قرار است به مدت یک هفته تا سه‌شنبه ۸ مهر (به استثنای یکشنبه و دوشنبه) ادامه یابد، ابتدا آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل سخنرانی کرد. پس از آن رهبران جهان به صورت آنلاین سخنرانی کردند.گوترش در سخنرانی افتتاحیه خود با اشاره به رقابت جاری میان دو ابرقدرت اقتصادی جهان یعنی چین و آمریکا و محکوم کردن این تنش، جهان را به پرهیز از جنگ سردی جدید فراخواند و گفت: «با وجود بیماری همه‌گیر کرونا، دنیا به آتش‌بسی نیاز دارد تا تنش‌های روزافزون را خاموش کرده و از بروز یک جنگ سرد جدید جلوگیری کند.»او با لحنی تند و هشدارآمیز بدون آن که به صراحت نامی از این دوکشور …
نمایشگاهی از تصاویر ثبت شده با دوربین جنگ جهانی دوم
۱۳۹۹/۰۷/۰۲ / نمایشگاه عکاسی
نمایشگاهی از تصاویر ثبت شده با دوربین جنگ جهانی دوم
نمایشگاه عکس و ویدئو مریم تخت‌کشیان، جمعه ـ چهارم مهر ماه ـ ساعت ۱۶ تا ۲۰ در گالری راه ابریشم بازگشایی می‌شود و تا ۳۰ مهر ادامه دارد.
کشف اثر گمشده مجسمه‌سازِ محبوبِ هیتلر پس از ۷۵ سال
۱۳۹۹/۰۷/۰۲ / آدولف هیتلر / مجسمه سازی / حوزه هنری / آلمان / جنگ جهانی دوم / میراث فرهنگی
کشف اثر گمشده مجسمه‌سازِ محبوبِ هیتلر پس از ۷۵ سال
تهران- ایرنا- یکی از مجسمه‌های ساخت «آرنو برکر» از هنرمندان محبوب رهبر آلمان نازی، پس از ۷۵ سال مفقودی در باغ موزه برلین کشف شد.
۱۳۹۹/۰۷/۰۲
سایه دوئل چین بر نشست منهتن
سازمان ملل که از خاکستر جنگ جهانی دوم به وجود آمد، روز دوشنبه 31 شهریور هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس خود را به‌دنبال همه‌گیری ویروس کرونا به‌صورتی غم‌انگیز و به شکل مجازی برگزار کرد. یک یا دو دیپلمات از هر 193 عضو سازمان ملل با زدن ماسک بر صورت و رعایت فاصله در سالن سازمان ملل در دفتر مرکزی آن در منهتن حضور یافته بودند؛ سالنی که در زمان‌های معمولی مملو از رهبران و مقام‌های جهانی بود که در بزرگ‌ترین صحنه دیپلماتیک جهان گرد هم می‌آمدند.
در دفاع مقدس، نیروی انسانی حرف اول را می‌زد/ فرهنگ اعتقادی فرزندان عامل اصلی مقاومت و پیروزی بود/ انتخاب روسای چهار دانشگاه کشور
۱۳۹۹/۰۷/۰۱ / حسن روحانی / دوران دفاع مقدس / شورای اجتماعی کشور / شورای عالی انقلاب فرهنگی / جنگ جهانی دوم / هفته دفاع مقدس / مقام معظم رهبری
در دفاع مقدس، نیروی انسانی حرف اول را می‌زد/ فرهنگ اعتقادی فرزندان عامل اصلی مقاومت و پیروزی بود/ انتخاب روسای چهار دانشگاه کشور
رئیس جمهور با تأکید بر اینکه فرهنگ نقش بسیار مهمی در ۸ سال دفاع مقدس داشت، اظهارداشت: عامل اصلی ایستادگی، مقاومت و پیروزی در دفاع ۸ ساله، فرهنگ، بویژه فرهنگ دینی و اعتقادی فرزندان این مرز و بوم بود.
روحانی: دفاع مقدس فرهنگ جهاد، ایثار و شهادت را بوجود آورد
۱۳۹۹/۰۷/۰۱ / دفاع مقدس / روحانی / شورای عالی انقلاب فرهنگی
روحانی: دفاع مقدس فرهنگ جهاد، ایثار و شهادت را بوجود آورد
به گزارش مهر، حجت‌الاسلام حسن روحانی روز سه‌شنبه در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی با گرامیداشت هفته دفاع مقدس، به ایستادگی ملت ایران در برابر قدرت‌های جهانی در طول ۸ سال دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: در دوران نسبتاً طولانی بعد از جنگ جهانی دوم، ملت ایران در طول ۸ سال دفاع مقدس نه تنها در برابر ارتش متجاوز بلکه در مقابل همه قدرت‌های جهانی مقاومت کرد و به پیروزی رسید.
جزئیات سخنرانی ترامپ در سازمان ملل/ تحریم‌های فلج کننده علیه ایران اعمال کردیم
۱۳۹۹/۰۷/۰۱ / اعضای شورای / امنیت سازمان ملل متحد / جنگ جهانی / چین / سازمان ملل
جزئیات سخنرانی ترامپ در سازمان ملل/ تحریم‌های فلج کننده علیه ایران اعمال کردیم
اقتصاد نیوز : رئیس جمهوری آمریکا گفت هفتاد و پنج سال پس از جنگ جهانی دوم، درگیر جنگ جهانی با دشمن نامرئی هستیم.
۱۳۹۹/۰۷/۰۱
ترامپ: در حال جنگ جهانی با دشمن نامرئی هستیم
رئیس جمهوری آمریکا گفت هفتاد و پنج سال پس از جنگ جهانی دوم، درگیر جنگ جهانی با دشمن نامرئی هستیم.
از طعم آردی که مورد پسند قزوینی‌ها نبود تا صادرات آرد از قزوین پیش از جنگ جهانی دوم
۱۳۹۹/۰۷/۰۱ / استانی-فرهنگی و هنری / کارخانه آرد / میراث فرهنگی / سازمان میراث فرهنگی و گردشگری
از طعم آردی که مورد پسند قزوینی‌ها نبود تا صادرات آرد از قزوین پیش از جنگ جهانی دوم
دشت قزوین از دیرباز به‌عنوان یکی از مراکز تولید گندم در مناطق مرکزی ایران به شمار می‌آمده و گندمی که تولید می‌شد، برای مصرف و فرآوری نیاز به آسیاب و آرد شدن داشت. برای این امر علاوه بر آسیاب‌های مختلفی که در قزوین وجود داشت کارخانه‌های آرد مختلفی ساخته شد.
اثری که فریاد مردم جنگ‌زده شد!
۱۳۹۹/۰۷/۰۱ / پابلو پیکاسو / جنگ جهانی دوم / گرنیکا / صلح
اثری که فریاد مردم جنگ‌زده شد!
جنگ که مرز نمی‌شناسد. جنگ برای مردم دنیا هر کجا که باشد، غم انگیز…
کار، کار انگلیسی هاست
۱۳۹۹/۰۷/۰۱
کار، کار انگلیسی هاست
  فاطمه ترکچی   دو رویکرد مهم در سیاستگذاری و نقش آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها در کودتای 28مرداد وجود دارد. یک سوی موضوع به سابقه متفاوت حضور انگلیسی‌ها و آمریکایی‌ها در ایران و سوی دیگر، به منافع اقتصادی و سیاسی آنها در کشورمان ربط داشت. منافع مستقیم اقتصادی انگلستان در صنعت نفت نهفته بود؛ صنعتی که با سرپرستی شرکت نفت انگلیس و ایران، توانست در سراسر دوران جنگ جهانی دوم،منبع سوخت ماشین جنگی جبهه متفقین را تامین کند. بنابراین نفت ایران از چنان اهمیتی برخوردار بود که انگلستان برای حفظ منافع آن و بازیابی …
ببینید | تحقیر شاه پهلوی در زمان جنگ جهانی در بیانات رهبرانقلاب
۱۳۹۹/۰۶/۳۱ / آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب / محمد رضا پهلوی / جنگ جهانی دوم
ببینید | تحقیر شاه پهلوی در زمان جنگ جهانی در بیانات رهبرانقلاب
رهبر انقلاب در سخنرانی آغاز هفته دفاع مقدس فرمودند: در جنگ جهانی دوم نیروهای آمریکایی و شوروی در خیابان های همین تهران رژه می رفتند.
سعید راد: هالیوود هنوز برای جنگ‌جهانی‌دوم فیلم می‌سازد
۱۳۹۹/۰۶/۳۱ / هالیوود / دفاع مقدس / احمدرضا درویش / سعید راد / دوئل / جنگ جهانی دوم / چهلمین سال دفاع مقدس
سعید راد: هالیوود هنوز برای جنگ‌جهانی‌دوم فیلم می‌سازد
تهران- ایرنا- بازیگر فیلم سینمایی «دوئل» گفت: در هالیوود تعداد آثار ساخته شده با موضوع جنگ جهانی دوم بسیار زیاد است و این در حالیست که سال‌های زیادی از آن دوران گذشته اما در ایران هر سال تعداد فیلم‌های سینمایی تولیدشده با موضوع جنگ‌تحمیلی کمتر می‌شود.
۱۳۹۹/۰۶/۳۱
روایت رهبر انقلاب از سفر چرچیل، روزولت و استالین بدون اجازه به ایران | تحقیر محمدرضا پهلوی در زمان جنگ جهانی دوم
رهبر معظم انقلاب امروز دوشنبه ۳۱ شهریور به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس در بخشی از بیاناتشان فرمودند: در جنگ جهانی دوم نیروهای آمریکایی و شوروی در خیابان‌های همین تهران رژه می‌رفتند.
هفتاد و پنجمین سالگرد تولد سازمان ملل در جهانی به شدت قطبی شده
۱۳۹۹/۰۶/۳۱ / سازمان ملل متحد / هفتادوپنجمین مجمع عمومی سازمان ملل
هفتاد و پنجمین سالگرد تولد سازمان ملل در جهانی به شدت قطبی شده
سازمان ملل متحد که از ویرانی‌های جنگ جهانی دوم برای نجات نسل‌های بعدی از آفت درگیری متولد شد، هفتاد و پنجمین سالگرد تأسیس خود را رسما امروز (دوشنبه) در یک نقطه عطف در تاریخ گرامی می‌دارد، در حالی که در یک جهان قطبی‌شده حرکت و با یک همه‌گیری، درگیری‌های منطقه‌ای، یک اقتصاد در حال کوچک شدن و رشد نابرابری دست و پنجه نرم می‌کند.
۱۳۹۹/۰۶/۳۰
کرونا، روز جهانی صلح و خواست عمومی
مجمع عمومی سازمان ملل متحد در پنجاه‌و‌هفتمین نشست خود در سال ۱۹۸۱ روز ۲۱ سپتامبر(۳۰شهریور) مصادف با حمله آلمان نازی به لهستان و شروع رسمی جنگ جهانی دوم را «روز جهانی صلح» اعلام کرده است. انگیزه‌ این نام‌گذاری در اعلامیه‌ این مجمع چنین آمده است:«این روز باید رسما به این عنوان نامیده و جشن گرفته شود. از این روز باید برای مراقبت از ایده‌ صلح و تقویت آن چه در درون کشورها و اقوام مختلف و چه در میان آنها بهره گرفت». سازمان ملل تمامی سازمان‌های دولتی و غیردولتی و عموم مردم را در این روز به صلح و آرامش دعوت می‌کند. این روز «روز آتش‌بس جهانی» نیز نام گرفته است و از تمامی طرف‌های درگیر در سراسر جهان خواسته می‌شود …
از مکانیزم ماشه، گلوله‌ای شلیک نخواهد شد
۱۳۹۹/۰۶/۳۰ / انقلاب اسلامی ایران / جنگ جهانی دوم / جهان / سپاه پاسداران انقلاب اسلامی / مسلمانان
از مکانیزم ماشه، گلوله‌ای شلیک نخواهد شد
سرلشکر سلامی با بیان اینکه دشمن همه جا زیر دید ما است و اگر لازم باشد زیر تیر ما نیز قرار خواهد گرفت، تاکید کرد: آقای ترامپ اگر تار مویی از سر یک ایرانی کم شود، تمام کرک‌های شما را به باد می‌دهیم؛ این تهدید جدی است و ما همه‌چیز را در عمل ثابت می‌کنیم.
۱۳۹۹/۰۶/۳۰
رموز خانه داری
ستایش یگانه     نام بدرالملوک بامداد با تدوین کتب خانه‎داری تداعی می‎شود. او که از معلمان سرخانه زبان فارسی و فرانسوی آموخته بود، برای روزنامه‌های داخل و خارج از ایران مقاله می‌نوشت و در سال۱۲۹۶ به دارالمعلمات رفت و ۸سال بعد، در سال۱۳۰۴، به معاونت دارالمعلمات منصوب شد. او در سال۱۳۱۴ که ورود دختران به دانشگاه مجاز شد، به دانشسرای عالی رفت و ۱۱سال بعد خود رئیس دانشسرای عالی دختران شد. پس از جنگ جهانی دوم برای ادامه تحصیل به آمریکا رفت و از دانشگاه کلمبیا فوق‌لیسانس آموزش و‌ پرورش گرفت. بامداد که …
مستند «پرش بلند» نقشه پیچیده هیلتر برای ترور در تهران را نشان می‌دهد
۱۳۹۹/۰۶/۲۹ / جنگ / مستند
مستند «پرش بلند» نقشه پیچیده هیلتر برای ترور در تهران را نشان می‌دهد
عطا پناهی کارگردان پرش بلند گفت: با مطالعاتی که روی جنگ جهانی دوم داشتم به نقشه‌ آلمانی‌ها برای ترور در تهران پی بردم، ترور سران متفقین.
روزی که پول ملی، بادبادک شد!
۱۳۹۹/۰۶/۲۹ / پول ملی / آلمان / اروپا / آدولف هیتلر / ایالات متحده امریکا / جنگ جهانی دوم
روزی که پول ملی، بادبادک شد!
سهند ایرانمهر در یادداشتی می نویسد: درس این دوره سخت برای سیاستمداران میانه‌رو و اهل تعامل جهان که پس از بحرانی داخلی و خارجی‌ به دولت مستعجلی می‌رسند این بود که قدرت ویران‌کننده و در کمینِ شرایط شکننده اقتصادی و اجتماعی را در مسیر جراحی‌های بزرگ اقتصادی فراموش نکنند.
اندیشکده روسی|تاثیر ویروس کرونا بر صنایع نظامی جهان
۱۳۹۹/۰۶/۲۹
اندیشکده روسی|تاثیر ویروس کرونا بر صنایع نظامی جهان
ویروس کرونا صنایع نظامی جهان را با بزرگترین بحران خود از زمان جنگ جهانی دوم روبرو کرد و خروج از این بحران به وضعیت موج دوم کرونا بستگی دارد.
ویدئو / موسیقی فیلم؛ «یک زندگی پنهان»
۱۳۹۹/۰۶/۲۸ / موسیقی فیلم / معرفی موسیقی فیلم / یک زندگی پنهان / ترنس مالیک / جیمز نیوتن هاوارد
ویدئو / موسیقی فیلم؛ «یک زندگی پنهان»
«یک زندگی پنهان» فیلمی درام و جنگی به کارگردانی «ترنس مالیک» فیلمساز مشهور و ۷۶ ساله آمریکایی است. داستان فیلم، ماجرای خودداری یک سرباز روستایی برای خدمت اجباری در ارتش نازی در جریان جنگ جهانی دوم را روایت می‌کند. موسیقی متن «یک زندگی پنهان» را «جیمز نیوتن هاوارد» آهنگساز و رهبر ارکستر ۶۹ ساله آمریکایی ساخته است. هاوارد تاکنون برای بیش از ۱۰۰ اثر سینمایی موسیقی متن نوشته است و جوایز معتبر گرمی، امی و هشت نامزدی اسکار را در کارنامه دارد.
ابر سیاه افسردگی جهان را فراگرفت
۱۳۹۹/۰۶/۲۸ / سلامت / جنگ جهانی دوم / روسیه / ایالات متحده / برزیل / آمریکا / افسردگی / بیماری افسردگی / ویروس کرونا / اخبار کرونا
ابر سیاه افسردگی جهان را فراگرفت
پاندمیک کرونا افسرده های جهان را چند برابر کرده، این افسردگی هم به سراغ بیماران مبتلا به کرونا می رود و هم به سراغ سایر افراد. اما یک دلیل کاملا واضح برای افسردگی وجود دارد، شرایط بد اقتصادی.
نگاهی به سناریوهای مطرح درباره مکانیسم ماشه
۱۳۹۹/۰۶/۲۷ / اسنپ‌بک / مکانیسم ماشه / برجام / ایران / امارات / ترامپ / شورای امنیت / وین / اسراییل / جو بایدن
نگاهی به سناریوهای مطرح درباره مکانیسم ماشه
کارشناس مسائل بین‌الملل اظهار داشت: اگر آمریکا دوباره به برجام و ۱+۵ برگردد، مکانیزم ماشه بسیار قوی فعال می‌شود و حتی می‌توانند برجام‌های ۲ و ۳ و ۴ را هم از ما مطالبه کنند.
نورث امریکن P-82 توین ماستنگ؛ پرنده ای 12 میلیون دلاری با ساختار عجیب و غریب! (+تصاویر)
۱۳۹۹/۰۶/۲۷
نورث امریکن P-82 توین ماستنگ؛ پرنده ای 12 میلیون دلاری با ساختار عجیب و غریب! (+تصاویر)
این محصول که در واقع یکی از کمیاب ترین جنگنده های جنگ جهانی دوم به شمار می رود، با قیمت پایه 12 میلیون دلار به فروش گذاشته شده است.
ترامپ دست بردار چرچیل نیست!
۱۳۹۹/۰۶/۲۶ / بلاروس
ترامپ دست بردار چرچیل نیست!
رئیس‌جمهوری آمریکا برای دومین بار واکنش خود به بحران کرونا را با اقدامات وینستون چرچیل، نخست‌وزیر بریتانیا در طول جنگ جهانی دوم مقایسه کرد.
گزارش| ۳۰ هزار آواره لهستانی؛ رنج مضاعفی که متفقین بر ایران تحمیل کردند
۱۳۹۹/۰۶/۲۶
گزارش| ۳۰ هزار آواره لهستانی؛ رنج مضاعفی که متفقین بر ایران تحمیل کردند
همزمان با حمله متفقین به داخل خاک ایران و گسترش جنگ جهانی دوم، حدود ۳۰ هزار آواره لهستانی که عمدتاً زن و کودک بودند در ایران اسکان داده شدند.
سرنوشت‌های آلمانی‌های مقیم ایران در سال‌های بین دو جنگ جهانی
۱۳۹۹/۰۶/۲۶ / سازمان اسناد و کتابخانه ملی / جنگ جهانی دوم / استرالیا
سرنوشت‌های آلمانی‌های مقیم ایران در سال‌های بین دو جنگ جهانی
مهر نوشت: در نشست «آلمانی‌های مقیم ایران در بین دو جنگ جهانی و سرنوشتشان در زندان‌های جنگی استرالیا» مطرح شد که قرار است پژوهش‌هایی درباره سرنوشت این آلمانی‌ها در ایران منتشر شود.
عکسی از فرار یک سرباز آلمانی که نماد آزادی شد
۱۳۹۹/۰۶/۲۶ / جنگ جهانی دوم / عکاسی / هنرهای تجسمی
عکسی از فرار یک سرباز آلمانی که نماد آزادی شد
ایسنا نوشت: عکسی که در ادامه داستان آن را روایت می کنیم، تصویری از فرار یک مرزبان ۱۹ ساله را نشان می دهد که در اواخر قرن بیستم به نمادی قدرتمند از مبارزه برای آزادی در اروپا، تبدیل شد.
۱۳۹۹/۰۶/۲۶
سوگا، سیاستمداری که از سایه خارج می‌شود
در سیاست ژاپن شگفتی‌های زیادی وجود ندارد، اما ظهور یوشیهیده سوگا به‌عنوان نخست‌وزیر بعدی، دقیقاً یکی از همان اتفاقاتی است که از قبل تعیین نشده بود. به گزارش ایندیپندنت، روز دوشنبه، یوشیهیده سوگا اکثریت آرای انتخاباتی را که برای تعیین رهبری حزب محافظه‌کار لیبرال دموکرات برگزار شد به دست آورد. این حزب از زمان جنگ جهانی دوم، بجز چهار سال، حزب حاکم ژاپن بوده است. حالا به احتمال بسیار زیاد سوگا، دبیر اول و سخنگوی کابینه ژاپن، نخست‌وزیر بعدی می‌شود. نیویورک‌تایمز در تحلیلی نوشته است که او با پیروزی قاطع خود در رقابت حزبی، مهارت‌های سیاسی خود را به‌عنوان اپراتوری که تقریباً هشت سال از پشت‌صحنه کار می‌کرد، نشان داد. شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن …
پژوهشگری که فقط خواند و نوشت
۱۳۹۹/۰۶/۲۶
پژوهشگری که فقط خواند و نوشت
   فرزانه ابراهیم‌زاده ساعت۱۰ روز جمعه ۶ خرداد ۱۳۲۸ شمسی، علامه میرزامحمد قزوینی بعد از یک دوره بیماری در خانه‌اش در خیابان حشمت‌الدوله (آذربایجان)، خیابان فروردین، کوچه دانش، درگذشت؛ مردی دانشگاه ندیده، اما دانشمند که تا پایان عمرش دست از خواندن و پژوهش برنداشت و یکی از مهم‌ترین چهره‌های فرهنگی قرن اخیر ایران است. او سال‌های سال پیش، همزمان با بالا گرفتن دامنه جنگ جهانی دوم، همراه همسر ایتالیایی و دخترش بعد از سال‌ها حضور در سفارت ایران در برلین و پاریس، به ایران بازگشت تا به قول خودش بدون محاجه …
۱۳۹۹/۰۶/۲۵ / ایندیپندنت / یوشیهیده سوگا
نخست‌وزیر جدید ژاپن کیست؟
به گزارش ایسنا، به نقل از ایندیپندنت، روز دوشنبه، یوشیهیده سوگا اکثریت آرای انتخاباتی را که برای تعیین رهبری حزب محافظه‌کار لیبرال دموکرات برگزار شد به دست آورد. این حزب از زمان جنگ جهانی دوم، بجز چهار سال، حزب حاکم ژاپن بوده است.
۱۳۹۹/۰۶/۲۵
سقوط رضاشاه
در جریان جنگ جهانی دوم ایران بهترین مسیر برای عبور کمک‌ها به متفقین بود، اما از عناصر آلمانی در ایران وحشت داشتند. دولت ایران از ابتدای جنگ (حمله آلمان به لهستان) اعلام بی‌طرفی کرد یعنی اجازه نمی‌داد ارتش بیگانه از خاک ایران عبور کند. پنجم تیر 1320 و 4 روز پس از شروع عملیات نظامی گسترده آلمان علیه روسیه ـ دولت‌های روسیه و انگلیس طی دستور مشترکی به رضاشاه از وی خواستند تا سریعا نسبت به اخراج مستشاران آلمانی از ایران اقدام کند. این تصمیم از سوی «سر ریدربولارد» سفیر انگلیس و «اسمیرنوف» سفیر روسیه اتخاذ شده و در ملاقاتی با رضاشاه به وی ابلاغ شد. رضاشاه نیز در پاسخ سفیران انگلیس و شوروی اعلام کرد که ایران کشور بی‌طرفی است و فعالیت آلمانی‌ها در …
۱۳۹۹/۰۶/۲۵
درخشش ستاره‌ دیرهنگام و همیشگی ورزش ایران
   جواد نصرتی   یکی از بزرگ‌ترین ورزشکارانی که از لغو المپیک به‌خاطر جنگ جهانی دوم لطمه خورد، جعفر سلماسی است. ناظم مدرسه ایرانیان در بغداد، ندانسته یکی از بزرگ‌ترین وزنه‌برداران دنیا بود که در المپیک لندن، با تأخیری چندساله، نخستین مدال تاریخ ایران در المپیک را کسب کرد. در سال 1327، لندن بعد از وقفه‌ای طولانی، میزبان نخستین المپیک بعد از جنگ جهانی دوم شد. در سال‌های جنگ، سلماسی در اوج قدرت و جوانی بود و در سال 1323 به‌صورت غیررسمی، در فضای باز امجدیه رکورد المپیک برلین را شکسته بود. او که در …
۱۳۹۹/۰۶/۲۵
تعویض آبه با مرد سایه
 جواد نصرتی- خبرنگار  یوشی‌هیده سوگا بعد از سال‌ها نقش‌آفرینی در پشت درهای قدرت در ژاپن، با رأی نمایندگان مجلس و منطقه‌ای حزب حاکم به‌عنوان رهبر حزب انتخاب شد و امروز به‌عنوان جانشین شینزو آبه، نخست‌وزیر کشورش معرفی خواهد شد. آبه که دیرپاترین نخست‌وزیر ژاپن از بعد از جنگ جهانی دوم به شمار می‌رفت، ‌ماه گذشته به‌خاطر بیماری از سمت خود استعفا کرد. سوگای 71ساله که به‌عنوان منشی ارشد کابینه ژاپن خدمت می‌کرد، با اختلافی زیاد رقبای خود را پشت سر گذاشت و رهبر حزب لیبرال دمکراتیک ژاپن شد. 377رأی از 534رأی …
دویدن‌ها و نرسیدن‌ها
۱۳۹۹/۰۶/۲۵
دویدن‌ها و نرسیدن‌ها
 محمدناصر احدی- روزنامه نگار نوجوانان از چه زمانی به موضوع فیلم‌های سینمایی بدل شدند؟ به‌عبارت دیگر، فیلم‌های نوجوانانه محصول چه دورانی هستند؟ کاترین دریسکول در کتاب «فیلم نوجوانانه» می‌نویسد ایده رایجی وجود دارد که مطابق آن، فیلم نوجوانانه ابداع دهه1950 و بخشی از فرهنگ جوانانه غرب پس از جنگ جهانی دوم است. پس از جنگ، اشاعه مصرف‌گرایی آمریکایی، به‌وجود آمدن جامعه‌شناسی به‌عنوان رشته دانشگاهی و مطالعات بازار به‌عنوان «پیشگویی معطوف به مقصود» و جمعیت‌شناسی محض، دوره بلوغ (تغییرات جسمی) را به مفهوم …
۱۳۹۹/۰۶/۲۵
اولین برنامه هفت‌ساله ایران
 علیرضا احمدی      لایحه برنامه هفت‌ساله ایران دربهمن ۱۳۲۷ به تصویب مجلس شورای‌ملی رسید و به قانون تبدیل شد؛ این اتفاق باید سال‌ها قبل برای اقتصاد کشور چشم‌انداز تعیین می‌کرد اما جنگ جهانی دوم و رویدادهای پس از آن مانع شد. شورای اقتصاد کشور که درسال 1316تشکیل شد، قرار بود نقشه برنامه اقتصادی کشور و طریق اجرای آن را تهیه کند، اما این مهم در دوره رضاشاه به دلایل گوناگون که مهم‌ترین آنها وقوع جنگ جهانی دوم بود، محقق نشد. پس از جنگ، بار دیگر فکر ترمیم اقتصاد کشور و طرح برنامه‌های عمرانی جان گرفت. …
پاندمی کرونا چند نفر را دچار فقر مطلق کرد؟
۱۳۹۹/۰۶/۲۴ / فقر / خط فقر / ویروس کرونا
پاندمی کرونا چند نفر را دچار فقر مطلق کرد؟
مهر به نقل از راشاتودی نوشت: اولیویر دو شاتر، متخصص فقر در سازمان ملل گفت: افت شدید اقتصادی جهان به علت پاندمی کرونا از جنگ جهانی دوم به بعد و پس از ناامیدی بزرگ اقتصادی دهه ۱۹۳۰ بی‌سابقه بوده است.
هشدار سازمان ملل درباره کرونا
۱۳۹۹/۰۶/۲۴ / جنگ جهانی / حقوق / سازمان ملل / سرمایه / فقر
هشدار سازمان ملل درباره کرونا
اقتصاد نیوز : اولیویر دو شاتر، متخصص فقر در سازمان ملل گفت: افت شدید اقتصادی جهان به علت پاندمی کرونا از جنگ جهانی دوم به بعد و پس از ناامیدی بزرگ اقتصادی دهه ۱۹۳۰ بی‌سابقه بوده است.
فقر مطلق ۱۷۶میلیون نفر دیگر بعد از پاندمی کرونا
۱۳۹۹/۰۶/۲۴ / سازمان ملل متحد / فقر / ویروس کرونا
فقر مطلق ۱۷۶میلیون نفر دیگر بعد از پاندمی کرونا
اولیویر دو شاتر، متخصص فقر در سازمان ملل گفت: افت شدید اقتصادی جهان به علت پاندمی کرونا از جنگ جهانی دوم به بعد و پس از ناامیدی بزرگ اقتصادی دهه ۱۹۳۰ بی‌سابقه بوده است.
۱۳۹۹/۰۶/۲۴
خیز لندن برای بازگشت
حضور بریتانیا در خلیج‌فارس به قرن هجدهم میلادی باز می‌گردد. امپراتوری بریتانیا تا پس از جنگ جهانی دوم، قدرت مسلط بر خلیج‌فارس و دریای عمان بود. قدرت‌های جهانی وقت در قرن نوزدهم با یکدیگر به توافقی رسیده‌ بودند تا از تعرض به سرزمین‌های تحت سلطه یکدیگر خودداری کنند. بریتانیا، فرانسه، روسیه، امپراتوری‌های پیشین اتریش-مجارستان و عثمانی، بر اساس توافق حاصل از کنگره یک‌ساله وین، به مدت یک قرن از رویارویی مستقیم با یکدیگر خودداری کردند. این دوران را قرن طلایی دیپلماسی می‌نامند. در طول این یک قرن، به‌‌رغم رعایت نسبی صلح میان قدرت‌های جهانی، درگیری‌هایی هم رخ داد، از جمله جدا شدن مصر از امپراتوری عثمانی توسط بریتانیا و جنگ بر سر کریمه میان …
اورلئان از نمای نزدیک
۱۳۹۹/۰۶/۲۳
اورلئان از نمای نزدیک
«اورلئان / Orléans» مرکز استان مرکزی کشور فرانسه است. این شهر که در شمال شرقی این استان واقع شده، بزرگترین رود فرانسه – لوآر- از آن می‌گذرد. شهراورلئان در فرانسه به عنوان شهر تاریخ و هنر طبقه بندی شده است. شهر اورلئان توانسته است تا خود را بعد از جنگ جهانی دوم بازسازی کند و برخی از ساختمان های تاریخی بسیار زیبا خود را حفظ کند. موزه ها و کلیساهای مربوط به دوران رومی ها در این شهر وجود دارد که یکی از مقاصد گردشگران این شهر است. بهترین قلعه های تاریخی در کشور فرانسه در خارج این شهر قرار دارد. این شهر را در قاب 4K تماشا می‌کنید.
جهانی شدن ورزش ایران
۱۳۹۹/۰۶/۲۳
جهانی شدن ورزش ایران
 جواد نصرتی  در سال‌های بعد از ورود متفقین به ایران، ورزش در ایران وارد فاز جدیدی شد. دیگر، هدف تنها ترویج ورزش برای بسط تجدد در جامعه ایرانی نبود و رشته‌های مختلف، به‌صورت منظم برگزار می‌شدند. با این حال مواجهه با ورزشکارانی که به‌عنوان افسران و سربازان ارتش‌های خارجی وارد ایران شده بودند، فاصله ورزش ایران با دنیا را نمایان کرد. از سوی دیگر، سودای حضور در المپیک لندن-نخستین المپیکی که بعد از جنگ جهانی دوم برگزار می‌شد- مقامات کشور را به فکر انداخت تحولی بزرگ در نهادهای ناظر بر ورزش کشور ایجاد …
رئیس ستاد نیروی هوایی آمریکا: باید برای جنگی شبیه به جنگ جهانی دوم آماده شد
۱۳۹۹/۰۶/۲۲
رئیس ستاد نیروی هوایی آمریکا: باید برای جنگی شبیه به جنگ جهانی دوم آماده شد
رئیس جدید ستاد نیروی هوایی آمریکا اظهار داشت که جنگ آینده ایالات متحده با یک قدرت نظامی قابل مقایسه خواهد بود.
اقدام ترامپ بعد از گاف کرونایی‌اش
۱۳۹۹/۰۶/۲۲ / جنگ جهانی / فرودگاه / ماسک / مصاحبه / ویروس
اقدام ترامپ بعد از گاف کرونایی‌اش
ایسنا : رئیس جمهوری آمریکا بی‌اهمیت جلوه دادن ویروس کرونا توسط خودش را با فعالیت‌های رهبران جنگ جهانی دوم از جمله فرانکلین دلانو روزولت و وینستون چرچیل مقایسه کرد تا ملتش را در دفاع جدیدی از نگفتن حقیقت درباره همه‌گیری، آرام کند.
ترامپ برای درست کردن گافش به روزولت و چرچیل متوسل شد!
۱۳۹۹/۰۶/۲۲ / دونالد ترامپ / ایالات متحده آمریکا
ترامپ برای درست کردن گافش به روزولت و چرچیل متوسل شد!
ایسنا نوشت: رئیس جمهوری آمریکا بی‌اهمیت جلوه دادن ویروس کرونا توسط خودش را با فعالیت‌های رهبران جنگ جهانی دوم از جمله فرانکلین دلانو روزولت و وینستون چرچیل مقایسه کرد تا ملتش را در دفاع جدیدی از نگفتن حقیقت درباره همه‌گیری، آرام کند.
افشای حماقت‌های جهان‌شمول
۱۳۹۹/۰۶/۲۲ / مکزیک / مهاجران / کمونیسم / جنگ جهانی دوم / داستان نویس
افشای حماقت‌های جهان‌شمول
به‌تازگی کتاب «از آزادی تا هرج‌ومرج» به همت نشر گویا منتشر شده است.
جستاری درباره کتاب «کشتن امید» درباره مداخلات نظامی آمریکا
۱۳۹۹/۰۶/۲۲ / ایالات متحده آمریکا / کمونیسم / حزب توده / سیا / سازمان سیا / انگلستان / پدر سالار / جنگ جهانی دوم / سوسیالیسم / الیوراستون
جستاری درباره کتاب «کشتن امید» درباره مداخلات نظامی آمریکا
«کشتن امید» نگاهی موشکافانه و منصفانه به تحولات سیاسی ۷۰ کشور بعد از جنگ جهانی از سال‌های ۱۹۴۵ تا ۲۰۰۴ به‌واسطه‌ مداخله و سیاست خارجی و فشار نظامی و روانی ایالات متحده آمریکا بر این کشورها دارد.
پیش‌بینی روند قیمت طلا
۱۳۹۹/۰۶/۲۲ / بازار طلا / پیش‌بینی قیمت طلا / قیمت جهانی طلا / قیمت طلا
پیش‌بینی روند قیمت طلا
به گزارش الف، در اواخر جنگ جهانی دوم نمایندگان 44 کشور در برتون وودز امریکا به منظور تنظیم نظام پولی بین الملل مجموعه قوانین، نهادها و فرآیندهایی را از جمله قانون پیوند زدن نرخ برابری ارز کشورها به دلار آمریکا و مبادله هر اونس طلا با 35 دلار آمریکا که این نرخ مدت ها ثابت ماند تصویب کردند. این قانون تحت فشار امریکا که آن زمان دو سوم طلای جهان را در دست داشت مصوب شد. صندوق بین المللی پول و بانک جهانی هم به منظور کنترل و نظارت بر این قانون تاسیس شدند.
تولد گوتنبرگ در مشهد
۱۳۹۹/۰۶/۲۲
تولد گوتنبرگ در مشهد
ندا زندی     سفر پدر، برای ساخت کاشی‌های مسجد جامع هرات، مانع ادامه تحصیل محمود شد اما چون به کتاب علاقه‌مند بود، مدرسه‌نرفتن را با اجاره کتاب از کتابفروشی رحمانیان و حضور در کتابخانه آستان قدس جبران کرد. محمود کاشی‌چی که علاقه‌ای به ادامه راه پدر در کارگاه کاشی و کتیبه‌نویسی و نقاشی نداشت، با شروع جنگ جهانی دوم، سقوط رضاشاه و رونق مطبوعات، مدتی به پخش مطبوعات پرداخت و سپس در 1324 شمسی با سرمایه‌ای اندک کتابفروشی خود را در مشهد به راه انداخت و برای ادای احترام به مبتکر چاپ نام «گوتنبرگ» را بر …
پیامی از لندن
۱۳۹۹/۰۶/۲۲
پیامی از لندن
وقتی نیروهای فاتح متفقین در بهار1324شمسی به برلین رسیدند جنگ جهانی دوم با تسلیم آلمان به متفقین غربی و اتحاد جماهیر شوروی به پایان رسید. ابراهیم حکیمی در نامه‌ای به چرچیل نخست‌وزیر وقت انگلیس پیروزی انگلیس در جنگ جهانی دوم را تبریک گفت. چرچیل در پاسخ به نامه ابراهیم حکیمی از تشکر او  قدردانی کرد و از اینکه وی پیروزی متفقین در برابر ژاپن را نیز درخواست کرده بود خوشحال بود. چرچیل در نامه خود به حکیمی همچنین از نقش او در برقراری آزادی و عدالت و نقش ایران در جنگ جهانی دوم ابراز خرسندی کرد.  
یک سال و 5دولت
۱۳۹۹/۰۶/۲۲
یک سال و 5دولت
علیرضا احمدی      سال1324 درحالی آغاز شد که کشور همچنان درگیر تبعات جنگ جهانی دوم بود و روس‌ها قصد ترک خاک ایران را، آن‌هم با دست خالی، نداشتند؛ چشم‌طمع شوروی به امتیاز نفت‌شمال بود که برای به چنگ آوردن آن، از اهرم خودمختاری آذربایجان استفاده می‌کرد. در این میان اوضاع اقتصادی کشور در وخیم‌ترین شرایط قرار داشت و مردم در تأمین کالاهای اساسی خود با مشکلات بسیاری روبه‌رو بودند. در چنین شرایطی هیأت وزیران در روز هشتم فروردین اساسنامه شورای‌عالی اقتصاد را به‌تصویب رساند. این شورا قرار بود قسمتی از وظایف …
۱۳۹۹/۰۶/۲۰
خوشمزه، مغذی، انرژی‌زا
[شهروند] نخستین‌بار در ‌سال 1901 میلادی واژه‌ «کره بادام‌زمینی» مورد استفاده قرار گرفت. قبل‌تر به آن سس بادام‌زمینی می‌گفتند و از آن در دستورالعمل درست‌کردن یک ساندویچ ساده و فوری استفاده می‎شد.   1- براساس مطالعه‌ای که از‌ سال 1996 تا 2010 در میان بیش از 9‌هزار تن از بانوانی که تنها سه‌روز در هفته کره‌ بادام‌زمینی مصرف می‌کردند، انجام شد. خطر ابتلا به سرطان در 39‌درصد از آنها کاهش پیدا کرده بود. همچنین طبق بررسی‌هایی که در اوایل دهه 1990 انجام شده بود، مصرف منظم بادام‌زمینی و کره بادام‌زمینی، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را در افراد، به‌خصوص خانم‌ها در مقایسه با افرادی …
۱۳۹۹/۰۶/۲۱
آن هوی شیر طلای ونیز را گرفت
شب دوشنبه، ساعت ۲۱:۳۰ به وقت ونیز، از آن هوی فیلمساز چینی با اهدای شیر طلای ونیز برای یک عمر دستاورد هنری تجلیل شد. به گزارش مهر به نقل از رویترز، آن هوی فیلمساز چینی پس از نمایش فیلم «عشق پس از عشق» شیر طلای یک عمر دستاورد هنری را از دست کیت بلانشت رئیس هیئت داوران امسال جشنواره ونیز دریافت کرد.در بیانیه معرفی این فیلمساز آلبرتو باربرا از آن هوی به عنوان یکی از برجسته‌ترین کارگردان‌های آسیا یاد کرده بود که در طول ۴ دهه در ژانرهای مختلف فیلم ساخته است و از چهره‌های برجسته موج نوی سینمای هنگ‌کنگ شناخته می‌شود. موج نو جنبشی بود که در دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ انقلابی در سینمای هنگ کنگ پدید آورد.این کارگردان با معرفی فیلم جدید «عشق پس از عشق» از ساخت این فیلم به عنوان مبارزه‌ای خارق‌العاده یاد کرد زیرا زمانی …
مسأله افول آمریکا مختص بازه زمانی فعلی نیست
۱۳۹۹/۰۶/۱۹ / جنگ جهانی دوم / انقلاب اسلامی ایران / افغانستان / امور خارجه جمهوری اسلامی ایران / خاورمیانه / ترامپ / سازمان ملل متحد / منوچهر متکی
مسأله افول آمریکا مختص بازه زمانی فعلی نیست
وزیر اسبق امور خارجه گفت: نزدیک به ۴ دهه است که مسأله افول آمریکا آغاز شده و این مساله مقطعی و مختص این زمان نیست.
درباره اردشیر محصص
۱۳۹۹/۰۶/۱۸ / کاریکاتوریست پرتره / فرانسه / دانشنامه / نیویورک / جواد مجابی / اردشیر محصص / جنگ جهانی دوم / ایران
درباره اردشیر محصص
تهران- ایرنا- ۱۸ شهریور سالروز تولد اردشیر محصص کاریکاتوریست و هنرمند توانای معاصر کشور است. او به دلیل شناخت عمیق جامعه تبدیل به کنشگری سیاسی و اجتماعی شده بود، در واقع وی با آگاهی و ریزبینی به ترسیم جزییات ضروری جهان پرداخت و در ساده‌ترین و خلاصه‌ترین طرح‌هایش نیز ویژگی خاص اردشیر بودن را بر جای گذاشت.
پیروان کدام دین بعد از جنگ جهانی دوم بیشترین افزایش جمعیت را داشته‌اند؟ + موشن گرافیک
۱۳۹۹/۰۶/۱۸ / مسلمان / رسانه‌های خارجی / ادیان توحیدی
پیروان کدام دین بعد از جنگ جهانی دوم بیشترین افزایش جمعیت را داشته‌اند؟ + موشن گرافیک
از اتمام جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۵ تاکنون، پیروان مسیحیت از جمعیت ۷۰۱/۰۰۰/۰۰۰ به۲/۴۰۰/۰۰۰/۰۰۰ افزایش پیدا کرده‌اند؛ وضعیت پیروان سایر ادیان چگونه است؟
خودزنی عجیب دونالد ترامپ
۱۳۹۹/۰۶/۱۸ / انتخابات آتی ریاست جمهوری / پول / جنگ جهانی / حیوان / ناتو
خودزنی عجیب دونالد ترامپ
اقتصاد نیوز : رئیس‌جمهور آمریکا گفت تنها یک حیوان می‌تواند اظهارات توهین‌آمیز درباره سربازان کشته شده این کشور در جنگ جهانی دوم بگوید.
همه فن حریف کشتی
۱۳۹۹/۰۶/۱۸
همه فن حریف کشتی
 جواد نصرتی  کشتی ایران، به سختی چهره‌ای اثرگذارتر از کیومرث ابوالملوکی به‌خود دیده است. مرد همه فن حریف کشتی ایران، در سال۱۳۲۳ قهرمان کشتی آزاد و فرنگی ایران شد و اگر به‌خاطر جنگ جهانی دوم، المپیک بعدی لغو نشده بود می‌توانست نخستین مدال‌آور کشتی ایران در المپیک باشد. با این حال، ماجرای او با کشتی و المپیک تازه‌ آغاز شده بود. او بعد از صائیم بیک آریکان ترکیه‌ای که در 2المپیک لندن و هلسینکی هدایت ایران را به‌عهده داشت، تیم ملی کشتی را برای مسابقات جهانی توکیوی ۱۹۵۴ تمرین می‌داد و نخستین مدال طلای …
چرچیل در آرزوی ۶۰۰ هزار آلمانی کباب‌شده!
۱۳۹۹/۰۶/۱۷ / جنگ جهانی دوم
چرچیل در آرزوی ۶۰۰ هزار آلمانی کباب‌شده!
«نمی‌خواهم در مورد چگونگی نابودکردن اهداف بااهمیت اطراف درسدن به من پیشنهاد دهید. من پیشنهادهایی می‌خواهم در مورد چگونگی کباب‌کردن ۶۰۰ هزار پناهنده‌ای که از برسلاو (شهر دیگر آلمان) به درسدن آمده‌اند.»
۱۳۹۹/۰۶/۱۷
اشغال ایران در جنگ جهانی دوم
اشغال ایران توسط متفقین در سوم شهرور 1320 بی‌شک یکی از مهم‌ترین رویدادهای این دوره زمانی است. اگر چه ایران اعلام بی‌طرفی کرده بود اما به دلیل گستردگی مرز ایران با شوروی و درگیری با آلمان این بی‌طرفی ناپایدار بود. گروهی معتقدند اعلام بی‌طرفی در چنین جنگی یک اقدام اشتباه از سوی ایران محسوب می‌شود، زیرا هیچ گریزی از ورود به جنگ جهانی نیست و خواسته یا ناخواسته، مستقیم یا غیرمستقیم با توجه به موقعیت جغرافیایی ایران و مرز مشترک با شوروی و منافع و مستعمرات انگلیس، ایران لاجرم درگیر جنگ می‌شد. موقعیت جغرافیایی خاص و وجود راه‌های مناسب در ایران برای انتقال نیروی نظامی و مهمات، جلوگیری از گسترش نفوذ آلمان در ایران و مقابله با برنامه‌های این کشور برای ضربه زدن …
۱۳۹۹/۰۶/۱۷
ترامپ؛ رکورددار بدترین آمار اشتغال‌زایی در آمریکا
براساس سوابقی که از پایان جنگ جهانی دوم تاکنون به ثبت رسیده است، دونالد ترامپ در حالی به سوی برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در ماه نوامبر حرکت می‌کند که بدترین آمار اشتغال نسبت به هر رئیس‌جمهور دیگری را در کارنامه دولت خود می‌بیند.
ملاقات در تهران
۱۳۹۹/۰۶/۱۷
ملاقات در تهران
  فرامرز قراباغی با وقوع جنگ جهانی دوم و سپس حمله نظامی دولت رایش سوم، یعنی دولت تحت امر آدولف هیتلر به شوروی، قرار بر این شد که دولت‌های متفق، یعنی انگلیس و آمریکا، متفق سومی به نام اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی داشته باشند و با کمک یکدیگر بتوانند نیروی نظامی رایش سوم را شکست دهند. درواقع مقدمات و جزئیات طراحی عملیات نظامی علیه دولت رایش سوم و آدولف هیتلر، توسط کارگزاران نظامی و دیپلماسی دولت‌های بریتانیا، آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی صورت گرفت. توافق‌ها امضا شده بود، اما نیاز به این …
پزشک ضعفا
۱۳۹۹/۰۶/۱۷
پزشک ضعفا
  ستایش یگانه     هما امامزاده از نخستین زنانی بود که برای ادامه تحصیل به خارج از کشور فرستاده شد و در سوربن پزشکی خواند. او که با مهندس مهدی بازرگان هم‌دانشگاهی بود، پس از پایان تحصیل و در زمان جنگ جهانی دوم به ایران بازگشت. وی پس از مراجعت از اروپا مدتی در تهران ماند و سپس به عراق رفت و در شهر کربلا سکونت گزید و در همان شهر به معالجه بیماران مستمند پرداخت. او به زبان‌های عربی، فرانسوی، آلمانی، انگلیسی و اسپانیایی آشنایی داشت و چند کتاب هم تألیف کرده است. سهم اصلی در معرفی این بانو به مسعود کوهستانی‌نژاد، …
بدهی دولت آمریکا به‌زودی از وسعت اقتصاد این کشور تجاوز می‌کند
۱۳۹۹/۰۶/۱۶
بدهی دولت آمریکا به‌زودی از وسعت اقتصاد این کشور تجاوز می‌کند
اداره بودجه کنگره آمریکا هشدار داده که دولت این کشور ممکن است بزرگ‌ترین کسری بودجه را به عنوان سهمی از تولید ناخالص داخلی بر جای بگذارد، آن هم از سال ۱۹۴۵ تاکنون یعنی پس از پایان جنگ جهانی دوم.
آلمانی‌ها چگونه حکمرانی می‌کنند؟
۱۳۹۹/۰۶/۱۶ / اعتماد به نفس / پول / جنگ جهانی / روسیه / محیط زیست
آلمانی‌ها چگونه حکمرانی می‌کنند؟
​ظهور بحران‌ها در تعیین سرنوشت جوامع و یا دولتها به مراتب از استدلال و برنامه ریزی مهمتر هستند. جنگ جهانی دوم که جان حدود ۵۰ میلیون نفر را گرفت برای آلمان و آلمانیها سرنوشتساز بود.
ویدئو | روایتی از حماسه ۸۰ ساعته ارتش مدرن و پرخرج رضا خان!
۱۳۹۹/۰۶/۱۶
ویدئو | روایتی از حماسه ۸۰ ساعته ارتش مدرن و پرخرج رضا خان!
یکی از افتخارات رضاشاه نوسازی ارتش است که بابت آن هزینه‌های بسیار هنگفتی پرداخت کرد اما وقتی در جریان جنگ جهانی دوم، متفقین به ایران حمله کردند ارتش مدرن رضاخان نتوانست کاری کند و بعد از ۸۰ ساعت به راحتی ایران را اشغال کردند!
مهمانان لهستانی
۱۳۹۹/۰۶/۱۶
مهمانان لهستانی
 فاطمه ترکچی مهاجرت لهستانی‌ها به ایران به‌دلیل تخلیه آنها از خاک شوروی در جنگ جهانی دوم انجام گرفت. سال1939م (1318خ)، آلمان‌ها و اتحاد جماهیر شوروی به خاک لهستان حمله برده و این کشور را تصرف کردند. به این ترتیب، اسرای نظامی و غیرنظامی بسیاری از لهستان به اتحاد جماهیر شوروی فرستاده و در اردوگاه‌ها ساکن شدند. عده‌ای از آنها هم حتی به جوخه اعدام سپرده شدند اما این سیاست دوام چندانی نیافت؛ در پی قدرت‌گیری آلمان‌ها و قصد حمله به شوروی، سیاست استالین در مورد اسرای لهستانی تغییر کرد. جبهه نخست شوروی‌ها …
استودیو ارتش
۱۳۹۹/۰۶/۱۶
استودیو ارتش
  سعید مروتی  با اشغال ایران توسط متفقین، نمایش فیلم‌های خبری جنگی در سینماها گسترش می‌یابد. قبل از شهریور 20 هم سینماهای تهران فیلم‌های جنگی مستند- خبری و داستانی اکران می‌کردند.چند سالی همه طرف‌های درگیر جنگ جهانی دوم، از آلمانی‌ها گرفته تا روس‌ها و انگلیسی‌ها و آمریکایی‌ها این امکان را داشتند در کشوری که اعلام بی‌طرفی در جنگ کرده فیلم‌هایشان را به نمایش درآوردند. از شهریور20، آلمانی‌ها (که رضا‌شاه متمایل به آنها بود) سینماهای تهران را مثل جبهه‌های نبرد در روسیه از دست دادند. وقتی سنگفرش‌های …
تئاتر مدرن در تماشاخانه هنر
۱۳۹۹/۰۶/۱۶
تئاتر مدرن در تماشاخانه هنر
  مهرداد رهسپار     ابوالقاسم جنتی عطائی، روزنامه‎نگار، مترجم و نمایشنامه‎نویس که از نخستین مورخان تاریخ نمایش در ایران است، در کتاب «بنیاد نمایش در ایران» که نخستین‌بار به سال1333 منتشر شده و سپس در سال1356 تجدید چاپ می‎شود، درباره آغاز دهه 20 دیدگاه قابل تاملی دارد. او معتقد است که آغاز دهه 20 را باید نقطه آغاز شکل‎گیری «تئاتر مدرن» در ایران بدانیم. او مهم‌ترین دلیل اجتماعی و سیاسی بروز تحول در تئاتر از سال1320 را آغاز جنگ جهانی دوم می‎داند که در هنر نمایش انقلابی روی می‎دهد، زیرا آنطور که او …
بعد از ارامنه
۱۳۹۹/۰۶/۱۶
بعد از ارامنه
  حسین عصاران  در روزهای آخر جنگ جهانی دوم، از ابتدای سال ۱۳۲۱ نزدیک به ۱۵۰ هزار نفر از اسرای لهستانی آزاد شده از شوروی، از راه بندر انزلی وارد ایران شدند که بیشتر آنها پس از مدتی از ایران رفتند و بخشی دیگر نیز ماندگار شدند. اما در همین فاصله هرکدام از این جمع، بسته به تخصص خود، فعالیت‌هایی را در ایران پیگیری کردند که یکی از نمودهای آن، فعالیت‌های فرهنگی و اجرای نمایش و موسیقی در سالن‌ها و کافه‌ها یا آموزش ویلن و پیانو به خانواده‌های ایرانی بود. حضور آموزگاران و اجرای کارورزان موسیقی لهستان در …
گزارش شهردار تهران از ساخت پروژه‌های موفق در تهران
۱۳۹۹/۰۶/۱۵ / وزارت راه و شهرسازی / پیروز حناچی / تهران / جنگ جهانی دوم / شهر تهران
گزارش شهردار تهران از ساخت پروژه‌های موفق در تهران
شهردار تهران گفت: اگر در ساخت پروژه ها در شهر به آثار اجتماعی آنها توجه نکنیم موفقیتی شامل حال مان نمی شود و اتلاف انرژی و منابع مالی کرده ایم.
«آیشمن در اروشلیم» منتشر می‌شود/کتابی که باعث تکفیر هانا آرنت شد
۱۳۹۹/۰۶/۱۵ / هانا آرنت / صهیونیسم / ترجمه / نشر برج / یهودیان / جنگ جهانی دوم
«آیشمن در اروشلیم» منتشر می‌شود/کتابی که باعث تکفیر هانا آرنت شد
ترجمه فارسی کتاب «آیشمن در اورشلیم» نوشته هانا آرنت که باعث تکفیر این‌فیلسوف یهودی توسط شورای مرکزی یهود شد، به‌زودی توسط نشر برج منتشر و راهی بازار نشر می‌شود.
هشدار فرمانده نیروی هوایی ارتش آمریکا درباره تلفات سنگین ایالات متحده در درگیری های آتی
۱۳۹۹/۰۶/۱۵ / ارتش آمریکا / تلفات / جنگ جهانی دوم
هشدار فرمانده نیروی هوایی ارتش آمریکا درباره تلفات سنگین ایالات متحده در درگیری های آتی
فرمانده نیروی هوایی ارتش آمریکا در تشریح استراتژی راهبردی این نیرو، در خصوص تلفات سنگین ایالات متحده در درگیری های آتی هشدار داد.
۱۳۹۹/۰۶/۱۵
«شیر طلایی»؛ از جنگ تا کرونا
جشنواره فیلم ونیز که امسال ریسک برگزاری با شرایطی خاص تحت تاثیر بحران کرونا را به جان خریده، پیش از این و در در طول بیش از هفت دهه برگزاری نیز با فراز و نشیب‌های فراوانی رو به رو بوده است.جشنواره فیلم ونیز در حالی هفتاد و هفتمین دوره خود را آغاز کرده که اولین جشنواره مهم سینمایی جهان در دوران بحران جهانی شیوع ویروس کروناست که به صورت حضوری و غیرمجازی برگزار می‌شود و مسئولان برگزاری آن امیدوارند این رویداد سینمایی آغازی دوباره را برای جشنواره های سینمایی در سراسر جهان رقم برند.به گزارش ایسنا، جشنواره امسال با تمهیدات خاص بهداشتی از جمله استفاده اجباری از ماسک در همه مکان‌ها، تب‌سنجی و رعایت فاصله اجتماعی برگزار می‌شود و شرکت‌کنندگانی که از خارج از منطقه شنگن قصد حضور در جشنواره را دارند نیز یک …
سال تغییر
۱۳۹۹/۰۶/۱۵
سال تغییر
محمد مقدسی      بعد از خفقان شدید سال‌های پایانی حکومت رضاخان، آزادی برای نویسندگان چندان قابل باور نبود.  سال۱۳۲۰، در میانه‌ جنگ جهانی دوم، ایران اشغال شده و انگلیسی‌ها به رضاخان ،گفته بودند اگر با زبان خوش از ایران برود، می‌گذارند پسرش شاه شود و او هم بدون مقاومت ایران را ترک کرد. قحطی و کمبودهای دوره جنگ، دشواری زندگی ایرانیان را دوچندان کرده ‌بود. ولی ایران بعد از 20 سال از زیر یوغ دیکتاتوری مخوف رضاخان نجات یافت. روشنفکران و نویسندگان دربند، آزاد شده‌ بودند، با این حال هنوز این آزادی برای …
نمایش هوایی پهپادها به افتخار پیروزی بر ژاپن در سن پترزبورگ+ویدیو
۱۳۹۹/۰۶/۱۴
نمایش هوایی پهپادها به افتخار پیروزی بر ژاپن در سن پترزبورگ+ویدیو
در سن پترزبورگ به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد پایان جنگ جهانی دوم و پیروزی اتحاد جماهیر شوروی بر ژاپن نمایش گسترده ای از هواپیماهای بدون سرنشین برگزار شد.
فرانسه از بسته 100 میلیارد یورویی برای مقابله با بحران کرونا رونمایی کرد
۱۳۹۹/۰۶/۱۴ / ویروس کرونا
فرانسه از بسته 100 میلیارد یورویی برای مقابله با بحران کرونا رونمایی کرد
دولت فرانسه پس از مواجهه با موج جدیدی از شیوع کرونا در این کشور از بسته محرک مالی 100 میلیارد یورویی (118 میلیارد دلاری) با هدف ایجاد اشتغال، نجات کسب و کارها و خروج از بدترین رکود اقتصادی پس از جنگ جهانی دوم رونمایی کرد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •