چهارشنبه, ۳۰ مهر, ۱۳۹۹ / 21 October, 2020
جیمز متیس
۱۳۹۹/۰۷/۰۸
سربازان امریکایی در سوریه چه می‌کنند؟
سیاست خارجی امریکا در قبال سوریه که در ابتدا قرار بود بشار اسد را از قدرت کنار بزند، اکنون کاملا از هدف خود دور شده و به گره کوری رسیده است که به این راحتی‌ها باز نمی‌شود.  جیمز متیس که پیش‌تر در سمت وزیر دفاع امریکا مشغول به کار بود، به دلیل مخالفت با دستور دونالد ترامپ رییس‌جمهور این کشور مبنی بر خروج نیروهای نظامی امریکایی از سوریه مجبور شد از سمت خود استعفا دهد. بنابراین چندان تعجب برانگیز نیست که متیس با طرح ترور بشار اسد، رییس‌جمهور سوریه نیز مخالفت کرده باشد. این مخالفت اقدامی محتاطانه بود چرا که برکناری اسد نه تنها به جنگ داخلی سوریه خاتمه نمی‌دهد بلکه کشور را بیشتر دچار هرج و مرج می‌کند. اما این تفاوت ظاهری میان متیس جنگ‌طلب و متیس صلح‌طلب …
نکوهش نامه‌ای از بی‌تدبیری‌های ترامپ
۱۳۹۹/۰۷/۰۳ / برجام / وزارت دفاع / جان بولتون / جیمز متیس / ایالات متحده آمریکا / خاورمیانه / ایران / رژیم صهیونیستی / ترامپ
نکوهش نامه‌ای از بی‌تدبیری‌های ترامپ
تهران- ایرنا- کتاب «اتاقی که در آن اتفاق افتاد» نوشته مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا نکوهش نامه‌ای از بی‌تدبیری‌های ترامپ در سیاست خارجی است.
ترامپ، رئیس جمهوری که خیلی راحت بازیچه قرار می گیرد
۱۳۹۹/۰۷/۰۱ / دونالد ترامپ / جیمز متیس / رکس تیلرسون / ایالات متحده امریکا / کاخ سفید
ترامپ، رئیس جمهوری که خیلی راحت بازیچه قرار می گیرد
کاوتس، مدیر پیشین اطلاعات آمریکا، که در ژوئیه ۲۰۱۹ هنگامی که در یکی از زمین های گلف ترامپ سرگرم بازی بود از کار برکنار شد، می گوید: "برای ترامپ، یک دروغ، دروغ نیست. چیزی است که می اندیشد. وی تفاوت میان دروغ و راست را نمی فهمد."
ترامپ به تلاش برای ترور بشار اسد اعتراف کرد 
۱۳۹۹/۰۶/۲۵ / بشار اسد / شبکه فاکس نیوز / سوریه / دونالد ترامپ / جیمز متیس
ترامپ به تلاش برای ترور بشار اسد اعتراف کرد 
تهران- ایرنا- «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا گفت که قصد داشت «بشار اسد» رییس جمهوری سوریه را ترور کند اما «جیمز متیس» وزیر دفاع پیشین ایالات متحده با این طرح مخالفت کرد.
ترامپ: می‌توانستیم بشار اسد را بکشیم، جیمز متیس نگذاشت!
۱۳۹۹/۰۶/۲۵
ترامپ: می‌توانستیم بشار اسد را بکشیم، جیمز متیس نگذاشت!
رئیس‌جمهور آمریکا مدعی شد شانس کشتن رئیس‌جمهور سوریه را داشته‌اند اما به علت مخالفت وزیر دفاع سابق آمریکا در نهایت این اقدام انجام نشده است. به گزارش تسنیم دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا روز سه‌شنبه در مصاحبه با شبکه خبری فاکس نیوز مدعی شد که «جیمز متیس» وزیر دفاع سابق آمریکا…
ترامپ: مشکلی با فروش «اف-۳۵» به امارات نداریم / می‌خواستیم بشار اسد را بکشیم اما...
۱۳۹۹/۰۶/۲۵
ترامپ: مشکلی با فروش «اف-۳۵» به امارات نداریم / می‌خواستیم بشار اسد را بکشیم اما...
«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه با شبکه خبری «فاکس نیوز» گفت که مشکلی با فروش این جنگنده‌های نسل پنجم به امارات متحده عربی ندارد. ترامپ در بخش دیگر این گفت‌وگو افزود که خواستار کشتن رئیس جمهور سوریه بود، اما «جیمز متیس» وزیر دفاع اسبق آمریکا مانع این کار شد.
متیس ترامپ را نامناسب و خطرناک می‌دانست
۱۳۹۹/۰۶/۲۰ / دونالد ترامپ / ایالات متحده آمریکا
متیس ترامپ را نامناسب و خطرناک می‌دانست
ایسنا نوشت: براساس بخش هایی از کتاب "خشم" باب وودوارد، جیمز متیس وزیر دفاع پیشین به دن کوتس، مدیر وقت اطلاعات ملی گفته بود که ترامپ خطرناک و نامناسب است.
بمب خبری افشاگر واترگیت درباره ترامپ؛ طوفان «خشم» آغاز شد
۱۳۹۹/۰۶/۲۰ / کیم جونگ اون / جرد کوشنر / دونالد ترامپ / مجلس نمایندگان آمریکا / نانسی پلوسی / ایالات متحده آمریکا / ویروس کرونا / کره ‌شمالی / باراک اوباما / جیمز متیس
بمب خبری افشاگر واترگیت درباره ترامپ؛ طوفان «خشم» آغاز شد
تهران- ایرنا- «باب وودوراد» روزنامه‌نگار معروف آمریکایی با انتشار کتاب جدیدی ابعاد تازه‌ای از عملکرد «دونالد ترامپ» در مقام ریاست جمهوری ایالات متحده را فاش کرده که بازتاب‌های گسترده‌ای در رسانه‌ها و محافل سیاسی این کشور داشته است.
رقابت کارکنان اخراجی کاخ سفید در انتقاد از دولت ترامپ / سارا سندرز: انتقادهای من نسبت به دیگر افراد ناراضی صادقانه‌تر است
۱۳۹۹/۰۶/۱۸
رقابت کارکنان اخراجی کاخ سفید در انتقاد از دولت ترامپ / سارا سندرز: انتقادهای من نسبت به دیگر افراد ناراضی صادقانه‌تر است
سارا سندرز سخنگوی سابق کاخ سفید روز سه شنبه در مورد افشاگری‌های جدید خود علیه دونالد ترامپ گفت که انتقادهای من نسبت به دیگر افراد ناراضی صادقانه‌تر است. وی افزود: سخنان انتقادی مقامات سابق از جمله جان بولتون مشاور سابق امنیت ملی، رکس تیلرسون وزیر امور خارجه سابق و جیمز متیس وزیر دفاع پیشین به شدت در تضاد با نحوه انتقادهای من است زیرا معتقدم کاملا در نحوه انتقاد کردن، صادق هستم.
۱۳۹۹/۰۵/۰۲ / اسپر وزیر دفاع آمریکا / استعفای وزیر دفاع آمریکا
احتمال اخراج وزیر دفاع آمریکا قوت گرفت
ایرنا نوشت: شبکه خبری سی ان ان در تحلیلی از یکساله شدن مدت وزارت "مارک اسپر" وزیر دفاع آمریکا عنوان کرد که او درصورت مرتکب شدن هرگونه لغزش و اشتباه در ماه‌های پیش رو با خطر اخراج شدن از سوی دونالد ترامپ روبرو است و می تواند سرنوشتی همچون "جیمز متیس" وزیر سابق دفاع آمریکا را انتظار داشته باشد.
۱۳۹۹/۰۵/۰۲
وزیر دفاع آمریکا در آستانه اخراج از دولت ترامپ
شبکه خبری سی ان ان در تحلیلی از یکساله شدن مدت وزارت "مارک اسپر" وزیر دفاع آمریکا عنوان کرد که او درصورت مرتکب شدن هرگونه لغزش و اشتباه در ماه‌های پیش رو با خطر اخراج شدن از سوی دونالد ترامپ روبرو است و می تواند سرنوشتی همچون "جیمز متیس" وزیر سابق دفاع آمریکا را انتظار داشته باشد.
۱۳۹۹/۰۴/۱۶ / ترامپ و ایران / ترامپ و داعش / جان بولتون / کتاب خاطرات بولتون
کتاب بولتون/ ترامپ: چرا ما باید به نفع ایران داعش را بکشیم؟
به گزارش فارس، بولتون در یکی از بخش‌های کتاب «اتاقی که در آن اتفاق افتاد» که این روزها به بمب خبری علیه ترامپ تبدیل شده به مشاجره رئیس‌جمهور آمریکا با «جیمز متیس»، وزیر دفاع سابق این کشور بر سر مسائل مختلف پرداخته است.
۱۳۹۹/۰۴/۰۷
از بولتون تا متیس؛ دوستانی که دشمن شدند
در حالی که نبرد دونالد ترامپ برای پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری اوج می‌گیرد، او با یک چالش غیرمعمول روبرو شده است: تعداد زیادی از دستیاران و اعضای سابق کابینه - از جمله جان کلی، جیمز متیس و جان بولتون – که برای جلوگیری از پیروزی او در انتخابات ریاست‌جمهوری صف‌آرایی کرده‌اند و انتخاب مجدد دونالد ترامپ به عنوان رییس‌جمهور ایالات متحده را «خطری بزرگ» برای آینده این کشور می‌دانند.
بولتون: پس از ۱۵ ماه، «حلقه بزرگان» اطراف ترامپ، جای خود را به افرادی «بله قربان گو» داد / از آن پس، توصیف هابز از ذات بشر به‌عنوان موجودی «منفرد، مفلوک، کثیف، وحشی و کوتوله» به‌طور دقیق زندگی در کاخ سفید را توصیف می‌کرد
۱۳۹۹/۰۴/۰۵
بولتون: پس از ۱۵ ماه، «حلقه بزرگان» اطراف ترامپ، جای خود را به افرادی «بله قربان گو» داد / از آن پس، توصیف هابز از ذات بشر به‌عنوان موجودی «منفرد، مفلوک، کثیف، وحشی و کوتوله» به‌طور دقیق زندگی در کاخ سفید …
حقیقت پذیرفته شده برای کسانی که تلاشی برای دانستن نمی‌کنند، این است که ترامپ همیشه آدم عجیب و غریبی بوده است، اما در ۱۵ ماهه نخست دوران ریاست جمهوری اش هنوز درباره جایگاه جدیدی که در آن قرار گرفته بود، مطمئن نبود و به نوعی تحت نظر حلقه موسوم به «محور بزرگان» (کنایه از ریش سفیدان و افراد با تجربه‌ای مانند رکس تیلرسون وزیر امور خارجه پیشین، جیمز متیس وزیر دفاع پیشین و مک مستر مشاور امنیت ملی پیشین) قرار داشت.
برگ دیگری از کتاب بولتون: تقلای مشترک واشنگتن و تل‌آویو علیه ایران
۱۳۹۹/۰۴/۰۵ / کره ‌شمالی / روسیه / اسرائیل / دونالد ترامپ / جان بولتون / جیمز متیس / مایک پمپئو / بنیامین نتانیاهو
برگ دیگری از کتاب بولتون: تقلای مشترک واشنگتن و تل‌آویو علیه ایران
تهران – ایرنا - جان بولتون مشاور امنیت ملی سابق آمریکا در بخشی از کتاب خاطرات دوران حضورش در کاخ سفید فاش ساخت که پس از خروج از برجام، واشنگتن فشار حداکثری بر ایران را پیگیری کرد و با هدف تغییر حکومت ایران با نخست وزیر رژیم صهیونیستی وارد رایزنی شد.
۱۳۹۹/۰۴/۰۴
پیش از خروج امریکا از برجام در کاخ سفید چه گذشت؟
جان بولتون، مشاور امنیت ملی سابق کاخ سفید که کتاب جدیدش به بمب خبری جدید علیه دونالد ترامپ، رییس‌جمهور این کشور تبدیل شده در بخشی از این کتاب روایت خودش را از چگونگی خروج امریکا از برجام ارایه کرده است. به گزارش فارس، روایت بولتون نشان می‌دهد او حتی زمانی که هنوز به سمت مشاور امنیت ملی امریکا منصوب نشده بود، در گرایش دولت این کشور به سمت خروج از توافق هسته‌ای ایران نقش موثری ایفا کرده است. او در کتاب «اتاقی که اتفاق آنجا افتاد» این‌طور روایت می‌کند: درباره موضوع ایران اصرار کردم که ترامپ در مسیر خروج از توافق هسته‌ای پیش برود و توضیح دادم که چرا استفاده از زور علیه برنامه هسته‌ای ایران می‌تواند تنها راه‌حل بادوام باشد. در ماه جولای ترامپ …
نظامی سابق آمریکایی: تبعیض نژادی در ارتش آمریکا نهادینه شده است
۱۳۹۹/۰۳/۲۷ / جامعه سیاه پوستان آمریکا / تبعیض نژادی / پنتاگون / جیمز متیس / ایالات متحده آمریکا / مارک اسپر / ترامپ / خشم مردم آمریکا و تهدیدات ترامپ
نظامی سابق آمریکایی: تبعیض نژادی در ارتش آمریکا نهادینه شده است
نیویورک – ایرنا – یک مقام سابق نیروی دریایی آمریکا گفت پنتاگون و ارتش آمریکا تجسم نژادپرستی سیستمی هستند و تبعیض علیه سیاهپوستان و زنان در تمام سطوح ارتش مشهود است.
کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا سرکوب معترضان توسط ارتش را ممنوع کرد
۱۳۹۹/۰۳/۲۲ / دولت ترامپ / جیمز متیس / ایالات متحده آمریکا / خشم مردم آمریکا و تهدیدات ترامپ
کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا سرکوب معترضان توسط ارتش را ممنوع کرد
تهران- ایرنا- کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا متممی را به تصویب رساند که اعزام ارتش برای سرکوب اعتراضات مسالمت‌آمیز را غیرقانونی اعلام می‌کند.
۱۳۹۹/۰۳/۲۰
جمهوری‫خواهان علیه کاندیدای جمهوری‫خواهان
محمدرضا ستاریدر حالی که شهرهای مختلف آمریکا برای سیزدهمین روز پیاپی شاهد تظاهرات اعتراضی به واسطه قتل جورج فلوید به دست پلیس بود و همه‌گیری ویروس کرونا به بحرانی اقتصادی و اجتماعی در آمریکا دامن زده است، حالا چند روز است که برخی از اعضای برجسته و پرنفوذ حزب جمهوری‌خواه آمریکا از دونالد ترامپ به صورت علنی اعلام برائت می‌کنند.هرچند در بحبوحه جریان استیضاح ترامپ در پاییز سال گذشته میت رامنی از جمله جمهوری‌خواهانی بود که موافق برکناری رئیس‌جمهوری در سنا بود، اما دو روز قبل در اقدامی بی‌سابقه علاوه بر میت رامنی، جورج بوش پسر رئیس‌جمهوری اسبق و کالین پاول وزیر خارجه پیشین آمریکا نیز ضمن انتقاد شدید از عملکرد ترامپ، از او اعلام برائت کردند.جورج بوش که چند روز قبل از معترضان آمریکایی به صورت تلویحی حمایت …
۸۹ نظامی سابق آمریکا تهدید ترامپ علیه معترضان را محکوم کردند
۱۳۹۹/۰۳/۱۷ / دولت ترامپ / جیمز متیس / خشم مردم آمریکا و تهدیدات ترامپ
۸۹ نظامی سابق آمریکا تهدید ترامپ علیه معترضان را محکوم کردند
تهران- ایرنا- ده‌ها مقام بلندپایه دفاعی سابق آمریکا تهدید نظامی دونالد ترامپ رییس جمهوری این کشور علیه معترضان ضدنژادپرستی را محکوم کردند.
دو سوم آمریکایی‌ها ترامپ را عامل افزایش تنش‌های نژادی می‌دانند
۱۳۹۹/۰۳/۱۶ / دونالد ترامپ / جیمز متیس / ایالات متحده آمریکا / خشم مردم آمریکا و تهدیدات ترامپ
دو سوم آمریکایی‌ها ترامپ را عامل افزایش تنش‌های نژادی می‌دانند
تهران- ایرنا- نتایج یک نظرسنجی جدید در آمریکا نشان می‌دهد که دو سوم مردم این کشور «دونالد ترامپ» را مسوول افزایش تنش‌های نژادی پس از قتل «جورج فلوید» می‌دانند.
رییس سابق ستاد کارکنان کاخ سفید از عملکرد ترامپ انتقاد کرد
۱۳۹۹/۰۳/۱۶ / دولت ترامپ / جیمز متیس / ایالات متحده آمریکا / خشم مردم آمریکا و تهدیدات ترامپ
رییس سابق ستاد کارکنان کاخ سفید از عملکرد ترامپ انتقاد کرد
تهران- ایرنا- «جان کلی» رییس سابق ستاد کارکنان کاخ سفید به مخالفانی پیوست که از عملکرد دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در قبال اعتراضات ضدنژادپرستی انتقاد کرده‌اند.
جیمز متیس: ترامپ تهدیدی برای قانون اساسی آمریکا است
۱۳۹۹/۰۳/۱۶ / جیمز متیس / ترامپ / قانون اساسی آمریکا
جیمز متیس: ترامپ تهدیدی برای قانون اساسی آمریکا است
وزیر دفاع پیشین آمریکا با انتقاد شدید از مواضع رئیس‌جمهوری این کشور در قبال تحولات اخیر، وی را تهدیدی برای قانون اساسی ایالات متحده خواند.
۱۳۹۹/۰۳/۱۵ / ترامپ / ترامپ و متیس / متیس وزیر دفاع آمریکا
ترامپ به انتقاد متیس با توهین پاسخ داد
به گزارش ایرنا، دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا بامداد پنجشنبه در پاسخ به انتقادات «جیمز متیس» وزیر دفاع پیشین خود، در پیامی توییتر نوشت: شاید تنها چیز مشترک میان باراک اوباما و من این است که هر دوی ما افتخار اخراج جیم متیس، بیش از حد بزرگ پنداشته شده‌ترین ژنرال جهان، را داشته‌ایم.
انتقاد شدید وزیر دفاع پیشین آمریکا از ترامپ
۱۳۹۹/۰۳/۱۵ / آمریکا / ترامپ / جیمز متیس
انتقاد شدید وزیر دفاع پیشین آمریکا از ترامپ
جیمز متیس که در دو سال اول ریاست جمهوری دونالد ترامپ وزیر دفاع بود در بیانیه ای استفاده رئیس جمهور آمریکا از ارتش علیه تظاهرکنندگان مسالمت جو را محکوم کرده است.
۱۳۹۹/۰۳/۱۵
توهین ترامپ به وزیر دفاع سابقش: لقب او را به «سگ دیوانه» تغییر دادم
«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا انتقادهای «جیمز متیس» وزیر دفاع پیشین این کشور از وی را با توهین پاسخ داد، ترامپ همچنین گفت که لقب متیس «شورش» بود که من آن را دوست نداشتم و آن را به «سگ دیوانه» تغییر دادم. مهارت اصلی او ارتش نبود، بلکه روابط عمومی شخصی بود.
پاسخ توهین‌آمیز ترامپ به انتقاد متیس: لقب او «شورش» بود؛ آن را به «سگ دیوانه» تغییر دادم / مهارت اصلی اش روابط عمومی بود نه «ارتش»
۱۳۹۹/۰۳/۱۵
پاسخ توهین‌آمیز ترامپ به انتقاد متیس: لقب او «شورش» بود؛ آن را به «سگ دیوانه» تغییر دادم / مهارت اصلی اش روابط عمومی بود نه «ارتش»
«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا انتقادهای «جیمز متیس» وزیر دفاع پیشین این کشور از وی را با توهین پاسخ داد، ترامپ همچنین گفت که لقب متیس «شورش» بود که من آن را دوست نداشتم و آن را به «سگ دیوانه» تغییر دادم. مهارت اصلی او ارتش نبود، بلکه روابط عمومی شخصی بود.
پاسخ توهین‌آمیز ترامپ به انتقاد متیس
۱۳۹۹/۰۳/۱۵ / جیمز متیس
پاسخ توهین‌آمیز ترامپ به انتقاد متیس
ایلنا: رئیس‌جمهوری آمریکا انتقادهای وزیر دفاع پیشین این کشور از وی را با توهین پاسخ داد.
معاون بازرس کل پنتاگون استعفا داد
۱۳۹۹/۰۳/۰۷ / استعفا / دونالد ترامپ / جیمز متیس / پنتاگون
معاون بازرس کل پنتاگون استعفا داد
تهران – ایرنا - «گلن فاین» (Glenn Fine) معاون بازرس کل وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) استعفا از سمت خود را روز ششم خردادماه به مقامات دولت ترامپ ارسال کرد و به جمع سایر افرادی که در مجموعه بازرسان کل وزارتخانه‌های مختلف در دولت ترامپ از این سمت برکنار شدند، پیوست.  
نشانگرهای مهم در نمودار موازنه قدرت
۱۳۹۹/۰۲/۰۸ / خاورمیانه / نیروی قدس سپاه پاسداران / گروه اقدام علیه ایران / سردار حاج قاسم سلیمانی / مایک پمپئو / سیا / برنامه موشکی / ترامپ / موشک قاره پیما / پرتاب ماهواره
نشانگرهای مهم در نمودار موازنه قدرت
آمریکا در امکان استفاده از توانمندی‌هایش به موقعیت فلج نسبی رسیده است؛ همان گونه که شوروی رسید.
وسواس ترامپ نسبت به قایق‌های تندرو ایران/ جیمز متیس چگونه دستور‌ ترامپ برای شلیک به شناورهای ایران را نادیده می‌گرفت؟
۱۳۹۹/۰۲/۰۷ / ترامپ / رابطه ایران و آمریکا
وسواس ترامپ نسبت به قایق‌های تندرو ایران/ جیمز متیس چگونه دستور‌ ترامپ برای شلیک به شناورهای ایران را نادیده می‌گرفت؟
ترامپ موضوع قایق‌های ایران را در کنار بسیاری از کار‌های دیگر ناشی از عملکرد اوباما می‌داند. او به دستیاران خود گفت که هرگز اجازه نخواهد داد که ایران بار دیگر ملوانان آمریکایی را به زانو درآورد و از آن‌ها فیلم بگیرد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۶
شورش دوستان سابق
دولت دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده امریکا در حالی وارد سال چهارم خود شده که تعداد زیادی از مقامات بلندپایه آن کاخ سفید و دولت را ترک کرده‌اند. افرادی همچون رکس تیلرسون، جیمز متیس، جان کلی، هربرت مک مستر، جان کلی، جان بولتون و تعداد زیادی از افراد که لیست بلند بالایی را تشکیل می‌دهند. هرچند که اکثر آنها به دلیل اختلافات جدی با شخص رییس‌جمهور دونالد ترامپ از کاخ سفید جدا شدند، اما هر یک از آنها سعی کردند پس از خروج سکوت کنند و وارد نزاع جدی با دونالد ترامپ نشوند و هر روایتی که به شکل پراکنده مطرح می‌شود، تماما روایت‌های غیر رسمی و به نقل از منابع آگاهی است که دراختیار رسانه‌های مختلف قرار می‌گیرد. اما برخی دیگر همچون جان کلی، رییس سابق کارکنان کاخ …
۱۳۹۸/۱۰/۲۰
روی خط خبر
 مایکل مور، مستندساز آمریکایی، در توییتی از شرکت میلیونی مردم ایران در مراسم تشییع پیکر شهید حاج‌قاسم سلیمانی، ابراز شگفتی کرد. او توییت کرد: «شگفت‌انگیز است. آیا یک ژنرال آمریکایی هست که میلیون‌ها نفر از ما در تشییع جنازه‌اش شرکت کنیم؟ سگ دیوانه (لقب جیمز متیس)؟ کِلی؟ کالین پاول؟ ویلیام وست‌مورلند؟ آیا اصلا کسی نام رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح را می‌داند؟ از تمام کسانی که به ما خدمت می‌کنند، حمایت می‌کنیم اما مانند این (تشییع پیکر شهید سلیمانی) به خیابان‌ها می‌ریزیم؟»
۱۳۹۸/۱۰/۱۶
واشنگتن پست از قول مقامات امریکایی فاش کرد: مایک پومپئو مرد پشت پرده ترور سردار سلیمانی / وزیر خارجه آمریکا طرح ترور را ماه ها پیش به ترامپ ارائه کرده بود، اما او نپذیرفته بود / اگر جیمز متیس وزیر دفاع …
پس از تحولات اخیر از جمله حمله موشکی به پایگاه امریکایی در کرکوک و کشته شدن یک پیمانکار امریکایی، پومپئو به همراه وزیر دفاع و رئیس ستاد مشترک به کلوب شخصی ترامپ در فلوریدا رفتند، جایی که مقامات دفاعی واکنش های محتمل نسبت به ایران از جمله گزینه ی ترور سردار سلیمانی را به او ارائه دادند.
۱۳۹۸/۰۹/۳۰ / دونالد ترامپ / جیمز متیس / موسسه گالوپ / مارک اسپر / پنتاگون
تداوم استعفاها در پنتاگون، خشم‌هایی که آشکار می‌شود
نیویورک– ایرنا– کناره‌گیری‌های پیاپی مقام‌های پنتاگون در روزهای اخیر همراه با کاهش محبوبیت دونالد ترامپ در نظرسنجی‌های انجام شده از نظامیان، بیانگر آشکار شدن خشم‌های پنهانی است که با اخراج «جیمز متیس» وزیر دفاع پیشین شکل گرفته است.
۱۳۹۸/۰۹/۳۰ / فارن پالیسی / پنتاگون / دولت ترامپ / سوریه / جیمز متیس / مارک اسپر
موسم خداحافظی با پنتاگون
تهران – ایرنا – ریزش نیرو در وزارت دفاع آمریکا شدت گرفته و تنها در طول یک ماه اخیر ۶ مقام غیرنظامی، این وزارتخانه را ترک کرده‌اند.
۱۳۹۸/۰۹/۲۳
«جیمز متیس»:‌باید‌حمله‌ایران‌به‌پهبادمان‌را‌تلافی‌می‌کردیم
وزیر دفاع سابق آمریکا روز جمعه گفته واشنگتن باید اقدام چند ماه پیش ایران در سرنگونی یک پهپاد آمریکایی را تلافی می‌کرد.
۱۳۹۸/۰۹/۱۷ / رویداد24 / جیمز متیس / لئون پانه تا
وزرای دفاع سابق ترامپ و اوباما خواستار گفتگو با ایران شدند
«جیمز متیس» وزیر دفاع سابق دولت ترامپ و «لئون پانه‌تا» وزیر دفاع دولت اوباما در نشستی از لزوم آغاز گفت‌وگوی مستقیم با ایران صحبت کرده‌اند.
۱۳۹۸/۰۸/۰۸
آیا بولتون تیر خلاص را به ترامپ می‌زند؟ / ترامپ نگران شهادت بولتون در کنگره است/ امکان رویگردانی نومحافظه کاران از ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰/ بولتون مانند جیمز متیس و رکس تیلرسون نیست!
جان بولتون کاملا آمادگی دارد تا علیه جولیانی و خیانتهای وی در کنگره شهادت دهد. البته قربانی اصلی اظهارات احتمالی بولتون در کنگره، کسی جز ترامپ نخواهد بود.
۱۳۹۸/۰۸/۰۵
متیس: ترامپ تابستان ۲۰۱۸ از من خواست تا مایکروسافت را در رقابت با آمازون در کسب یک قرارداد ۱۰ میلیاردی پیروز کند
جیمز متیس در آخرین کتاب خود که به تازگی منتشر شده است، افشا می کند که چگونه دونالد ترامپ در قراردادهای وزارت دفاع آمریکا دخالت کرده و باعث تغییرات در ارائه این قراردادها می‌شده است.
۱۳۹۸/۰۷/۲۵ / داعش / ایالات متحده آمریکا / دونالد ترامپ
حمله ترامپ به اولین وزیر دفاعش؛ «داعش را خودم شکست دادم، نه متیس»
فارس نوشت: رئیس‌جمهور آمریکا در نشست روز گذشته با سران کنگره به نخستین وزیر دفاع دولتش حمله کرده و گفته است که شکست داعش را نباید به پای «جیمز متیس» نوشت.
۱۳۹۸/۰۷/۲۱
انتقاد «جیمز متیس» از تصمیم ترامپ درباره سوریه
وزیر دفاع پیشین آمریکا با انتقاد از تصمیم رئیس جمهور آمریکا در خصوص خروج نیروهای آمریکایی از شمال سوریه، گفت که داعش در سوریه احیا خواهد شد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۱ / ایالات متحده آمریکا / دونالد ترامپ / سوریه / ترکیه / داعش / باراک اوباما
جیمز متیس تصمیم ترامپ درباره سوریه را به اقدام اوباما در عراق تشبیه کرد
ایسنا نوشت: جیمز متیس وزیر دفاع سابق آمریکا تصمیم دونالد ترامپ برای خروج نیروهای آمریکایی از شمال سوریه و چراغ سبز نشان دادن به ترکیه برای انجام عملیات نظامی در آن منطقه را به تصمیم باراک اوباما، رییس جمهور سابق آمریکا برای خروج نیروهای آمریکایی از عراق تشبیه کرد.
۱۳۹۸/۰۶/۳۱ / برجام / جیمز متیس / ایالات متحده آمریکا / آرامکو / ایران / حمله پهپادهای یمنی به تأسیسات نفتی آرامکو عربستان / گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران
وزیر دفاع پیشین آمریکا: ایران به رویکرد خود عمل می کند
تهران – ایرنا - «جیمز متیس» وزیر دفاع پیشین آمریکا روز یکشنبه در واکنش به حملات پهپادی به تاسیسات نفتی آرامکوی عربستان مدعی شد که ایران به آنچه طی چهار دهه انجام داده است، ادامه می دهد.
۱۳۹۸/۰۶/۲۵ / برایان هوک / دونالد ترامپ / چارلی کوپرمن / جان بولتون / جیمز متیس / إیران / ایالات متحده آمریکا / کاخ سفید / ونزوئلا / مایک پمپئو
سمت وسوی سیاست خارجی آمریکا در فضای پسابولتون
تهران- ایرنا- اخراج «جان بولتون» مشاور تندروی امنیت ملی کاخ سفید از سوی «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا نشانگر عدم هسمویی آنها در حوزه سیاست خارجی بود و حال این پرسش به ذهن می رسد که در دوره جدید، سیاست خارجی این کشور چه سمت و سویی خواهد گرفت؟
۱۳۹۸/۰۶/۲۰
توصیه‌های رئیس اجرایی هنگ‌کنگ به مردم
رئیس اجرایی هنگ‌کنگ روز سه‌شنبه گفت تشدید خشونت‌ها نمی‌تواند به حل مشکلات اجتماعی این دولت‌شهر منجر شود. او همچنین از مداخله قانون‌گذاران دیگر کشورها در امور هنگ‌کنگ اظهار تاسف کرده است. کری لم،‌ رئیس اجرایی هنگ‌کنگ درحالی به اظهارنظر پرداخته که طی روزهای گذشته، خیابان‌های این دولت‌شهر مجددا شاهد درگیری‌های بعضا خشونت‌آمیز بوده است. او می‌گوید: «دخالت پارلمان‌های خارجی در امور داخلی «منطقه اداری ویژه هنگ‌کنگ»، به هر طریق بیجا است و ما اجازه نخواهیم داد (آمریکا)، ذی‌نفع مسائل هنگ‌کنگ شود.» هزاران معترض هنگ‌کنگی طی تظاهرات چند روز پیش خود در مقابل کنسولگری آمریکا، خواستار کمک برای بازگردانی دموکراسی به این دولت‌شهر شده بودند. این معترضان، از کنگره آمریکا درخواست داشتند تا طی مصوبه‌ای، واشنگتن را …
۱۳۹۸/۰۶/۱۴
وزیر دفاع مستعفی ترامپ، در زمان اوباما قصد داشت برای ایران تله بگذارد / این پیشنهاد پس از تصرف پهپاد آرکیو ۱۷۰ آمریکا از سوی ایران ارائه شد / متیس گفته بود پهپاد دیگری را در همان مسیر به پرواز درآوریم، …
بعد از آنکه نیروهای مسلح ایران در سال 2011 یک پهپاد آمریکایی را سرنگون کردند، جیمز متیس، وزیر دفاع سابق دولت ترامپ قصد داشت برای آن ها تله بگذارد. متیس این موضوع را در کتاب جدید خود فاش کرده است.
۱۳۹۸/۰۶/۱۴
جیمز متیس: راه بهتری از استعفا برای اعلام مخالفت با ترامپ داشتم؟
وزیر دفاع مستعفی آمریکا در پاسخ به اینکه مقاماتی نظیر او، چه زمانی زبان به محکوم کردن دولت ترامپ خواهند گشود، گفت: "خب، نمی‌دانم چه راه موثرتری از استعفا کردن برای اعلامِ بهتر موضع خود داشتم؛ شغلی که هنوز به پایان نبرده‌ بودم و دو سال دیگر باقی بود، ترک کردم".
۱۳۹۸/۰۶/۱۲
وزیر دفاع سابق ایالات متحده، پاکستان را خطرناک ترین کشور جهان دانست
جیمز متیس، وزیر دفاع پیشین آمریکا اظهار داشت، بدلیل جامعه تندرو، و گسترش روزافزون پتانسیل های هسته ای، پاکستان را خطرناک ترین کشور جهان می داند.
۱۳۹۸/۰۶/۱۰ / دونالد ترامپ / وزارت دفاع / سوریه
متیس پس از 2 سال از اختلاف خود با ترامپ پرده برداشت!
ایرنا نوشت: «جیمز متیس» وزیر دفاع سابق آمریکا در مصاحبه اختصاصی با شبکه خبری «سی.بی.اس نیوز» گفت: با رئیس جمهوری "غیر عادی" سرو کار داریم و باید مراقب از هم پاشیدن کشور باشیم.
۱۳۹۸/۰۶/۱۰ / دونالد ترامپ / ایالات متحده آمریکا / وزارت دفاع آمریکا
نگرانی وزیر دفاع سابق از فروپاشی آمریکا
تهران - ایرنا - «جیمز متیس» وزیر دفاع سابق آمریکا در مصاحبه اختصاصی با شبکه خبری «سی.بی.اس نیوز» گفت: با رئیس جمهوری "غیر عادی" سرو کار داریم و باید مراقب از هم پاشیدن کشور باشیم.
۱۳۹۸/۰۶/۰۸
متیس: سکوتم در مورد ترامپ همیشگی نخواهد بود / بالاخره لب به سخن خواهم گشود
"جیمز متیس" وزیر دفاع سابق آمریکا در مقاله ای که در تارنمای آمریکایی آتلانتیک انتشار یافت گفت که دوره سکوت وی پس از ترک دولت کنونی کشورش، همیشگی نخواهد بود.
۱۳۹۸/۰۵/۲۱
تشدید بی اعتمادی میان آمریکا و امارات در جنگ احتمالی با ایران!
امارات متحده عربی - یکی از پایدارترین متحدین آمریکا در خاورمیانه و یک محرک اصلی رویکرد سخت رئیس جمهور ترامپ در مقابل ایران در حال گسست از واشنگتن است و این سؤال را مطرح می کند که در صورت جنگ میان ایران و آمریکا، می تواند به آمریکا برای تامین امنیت خود اتکا کند؟ جیمز متیس وزیر دفاع سابق آمریکا از امارات به دلیل حمایت جسورانه اش از عملیات های نظامی آمریکا در سراسر جهان از جمله در سومالی و افغانستان به عنوان «اسپارت کوچک» یاد کرده بود. بخش عمده ای از جنگ اخیر علیه داعش از پایگاه هوایی ایالات متحده واقع در الذفرا در امارات متحده عربی، هدایت شد.
۱۳۹۸/۰۵/۰۵
یازده خدمتی که دولت ترامپ به سعودی‌ها کرد
دونالد ترامپ‌، رئیس‏جمهوری ایالات متحده اواخر هفته گذشته سه لایحهٔ کنگره را که فروش بیش از ۸ میلیارد دلار سلاح به عربستان و امارات را ممنوع می‌کرد، با فرمان خود لغو کرد. این حرکت تازه‌ترین حرکت رئیس کاخ سفید برای جلب نظر سعودی‌ها بود.به گزارش یورونیوز، اما ترامپ از نخستین روزهای کارش به عنوان رئیس‏جمهوری، رویه‌ای مخالف دولت اوباما در پیش گرفت و توجه خاصی به عربستان سعودی نشان داد و این کشور را کانون سیاست‌های خود در مورد خاورمیانه به شمار آورد؛‌ سیاست‌هایی که هدف آنها به‏ویژه مقابله با ایران در خاورمیانه بود. وی در نوامبر سال گذشته اعلام کرد که سعودی‌ها «هم‌پیمانی بزرگ در مقابلهٔ ما علیه ایران بوده‌اند.» اما رئیس‏جمهوری آمریکا بابت چنین رفتاری مورد انتقادهای جدی قرار گرفت،‌ که برخی از آنها از …
۱۳۹۸/۰۴/۰۱ / پنتاگون / ایالات متحده آمریکا / کاخ سفید
«برنامه‌ریز جنگ» رئیس جدید پنتاگون شد/ تنش با تهران تشدید می‌شود؟
جانشین پاتریک شاناهان رئیس موقت پنتاگون که او هم جانشین جیمز متیس بود، از سوی ترامپ انتخاب شد، مساله این است که آیا در وضعیت تنش میان ایران و آمریکا آیا شدت درگیری میان دو کشور بیشتر خواهد شد؟
۱۳۹۸/۰۳/۰۷
فرانس 24 تحلیل کرد: وسواس فکری خطرناک جان بولتون درباره ایران
بسیاری از کارشناسان اشاره می کنند که خلاء ناشی از عدم حضور جیمز متیس، وزیر دفاع سابق ترامپ به جان بولتون کمک کرده است. متیس در ماه دسامبر از مقام خود استعفا داد. در حال حاضر پاتریک شاناهان به عنوان سرپرست موقت وزارت دفاع انجام وظیفه می کند، اما هنوز توسط سنای آمریکا تایید نشده است.
۱۳۹۸/۰۲/۳۱
جیمز متیس: یک‌جانبه‌گرایی با ایران جواب نمی‌دهد/ به دیپلماتها وقت کافی بدهید تا جادو کنند
جیمز متیس، وزیردفاع پیشین آمریکا می‌گوید لازم است آمریکا بیشتر با دنیا تعامل کند و کمتر به صورت نظامی درگیر شود.
۱۳۹۸/۰۲/۱۰ / جیمز متیس / نشریه نیویورکر
نیویورکر: وزیر دفاع پیشین آمریکا دستورات ترامپ درباره ایران را نادیده می‌گرفت
نشریه نیویورکر در گزارشی نوشت که وزیر دفاع پیشین آمریکا در موارد متعددی برای جلوگیری از تشدید تنش با ایران و کره شمالی از اجرای دستورات دونالد ترامپ سر باز زده بود.
۱۳۹۸/۰۲/۱۰
نشریه آمریکایی: متیس دستورات تنش زای ترامپ را نادیده می گرفت
تهران – ایرنا – نشریه آمریکایی ' نیویورکر' با اشاره به نادیده گرفتن دستورات دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا از سوی ' جیمز متیس ' وزیر دفاع سابق این کشور نوشت که هدف از این اقدامات جلوگیری از تشدید تنش ها میان واشنگتن با کشورهای ایران ؛ سوریه و کره شمالی بوده است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •