یکشنبه, ۹ آذر, ۱۳۹۹ / 29 November, 2020
دهک‌های جامعه
افزایش فاصله تورمی دهک‌ها در مهر ماه
۱۳۹۹/۰۸/۰۷ / تورم دهک ها / دهک‌های جامعه / مرکز آمار ایران / وضعیت اقتصادی
افزایش فاصله تورمی دهک‌ها در مهر ماه
به گزارش الف به نقل از مرکز آمار ایران، شاخص قیمت مصرف کننده کل کشور بر اساس دهک‌های هزینه‌ای را در مهر ماه ١٣٩٩ منتشر کرد. بر اساس این گزارش، محدوده تغییرات تورم دوازده ماهه در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بین ٢١.١ درصد برای دهک دهم تا ٢٣.٥ درصد برای دهک دوم است.
تشریح وضعیت دهک‌های جامعه از نگاه یک اقتصاددان
۱۳۹۹/۰۷/۲۱ / استانی-اقتصادی / خط فقر / خط فقر مطلق و نسبی / معیشت
تشریح وضعیت دهک‌های جامعه از نگاه یک اقتصاددان
چندی پیش از سوی نماینده جامعه کارگران اعلام شد که با توجه به افزایش نرخ تورم و نوسانات شدید قیمتی در کشور، خط فقر چیزی حدود ۸ تا ۱۰ میلیون تومان است، اگرچه این عدد از سوی نهادهای رسمی کشور اعلام نشده است، اما امروز بسیاری از خانوارها می گویند که با درآمدهای فعلی و حداقل حقوق ۲ میلیون و ۴۰۰ تومانی خود به سختی گذران زندگی می کنند.
معضلی جدید به نام «فقر کالری»
۱۳۹۹/۰۷/۱۳
معضلی جدید به نام «فقر کالری»
روزنامه اینترنتی فراز نوشت: قدرت خرید بسیاری از دهک‌های جامعه رو به کاهش است و در همین حال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرده است: «۶۰ میلیون نفر قرار است کالابرگ (کوپن) دریافت کنند». کدام کالا مشمول دریافت کالابرگ خواهند شد؟ آن‌طور که اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری، سال گذشته اعلام کرده بود: «۲۵ قلم کالای اساسی با ارز ۴۲۰۰ تومانی به کشور وارد می‌شوند که همان کالا‌ها با به زودی با کوپن به دست مصرف کننده خواهد رسید».
گسل تورمی بین دهک‌ها + نمودار
۱۳۹۹/۰۷/۰۶ / تورم / تورم دهک‌های مختلف / دهک‌های جامعه / مرکز آمار ایران
گسل تورمی بین دهک‌ها + نمودار
دنیای ‌اقتصاد نوشت: شکاف دهکی تورم نقطه‌ای در شهریورماه به ۵/ ۱۳ درصد رسیده که رکورد بیشترین فاصله بین دو دهک هزینه‌ای بوده است. گزارش مرکز آمار کشور نشان می‌دهد در شهریورماه تورم نقطه‌ای دهک کم‌درآمد ۱/ ۳۱ درصد و تورم نقطه‌ای دهک پردرآمد ۶/ ۴۴ درصد بوده است.
توضیحات وزیر رفاه درباره وام قرض‌الحسنه به دهک‌های پایین جامعه / وام‌های ۱ تا ۲ میلیون برای یارانه بگیران
۱۳۹۹/۰۱/۲۶
توضیحات وزیر رفاه درباره وام قرض‌الحسنه به دهک‌های پایین جامعه / وام‌های ۱ تا ۲ میلیون برای یارانه بگیران
عبدالرضا عزیزی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به جلسه کمیسیون متبوعش با وزیر کار گفت: وزیر رفاه در این جلسه بر وام به دهک اول جامعه که اقشار آسیب‌پذیر هستند، تاکید کرد و گفت که برای خانواده‌های یک تا ۲ نفره یک میلیون تومان، سه نفره ۱.۵ میلیون تومان و خانواده‌های با تعداد بیشتر وام ۲ میلیون تومانی در نظر گرفته شده است و به سایر دهک‌های جامعه نیز وام قرض‌الحسنه یک میلیون تومانی پرداخت خواهد شد.
۱۳۹۸-۱۲-۰۵
تهدیدها و فرصت‌های کرونا
برخی آسیب‏های اجتماعی تنها بعضی از گروه‏ها و دهک‏های جامعه را نشانه می‏‏رود. اما گروهی از آسیب‏های اجتماعی هستند که خرد و کلان نمی‏شناسند و تمام جامعه را متاثر می‏سازند. این روزها ایران درگیر یکی از همین آسیب‏هاست. چند روزی است که در هر گوشه‏ای و در هر جمعی، بحث‏ها پیرامون ویروس کرونا و شیوع آن در ایران می‏گردد. بیماری‏ای که پیش از فراگیری آن، حاشیه‏هایش دهان به دهان می‏گردد و بیم‏هایش بیش از اندازه افزایش می‏دهد.
۱۳۹۸/۰۸/۲۳
یک کارشناس: تورم بنزین ۲۰۰۰ تومانی ۱.۸ درصد است
یک کارشناس گفت: اگر نرخ بنزین هزار و ۵۰۰ تومان شود میانگین تأثیر آن بر تورم و همه دهک‌های جامعه ۳۴ صدم درصد و اگر ۲ هزار تومان شود یک و هشت دهم درصد است.
۱۳۹۸/۰۸/۲۰
ربیعی: ۱۷ میلیون ایرانی از حمایت اجتماعی برخوردار می‌شوند
شفقنا- سخنگوی دولت با بیان اینکه طرح اجتماعی و معیشتی با ضریب ۳.۲ درصد بخش اعظم دهک‌های جامعه را دربرمی گیرد، گفت: ۱۷ میلیون نفر از مردم کشور از مزیت‌های این طرح برخوردار می‌شوند. علی ربیعی روز دوشنبه در نشست خبری با رسانه‌ها در روستای زلزله زده «ورنکش» شهرستان میانه در آذربایجان شرقی افزود: اجرای این طرح از چند ماه […]
۱۳۹۸/۰۷/۱۱
وزارت راه: زمینی برای ساخت انبوه مسکن نداریم
سرپرست معاونت مسکن و ساختمان با بیان این‌که زمینی برای ساخت انبوه مسکن نداریم، گفت:برخی از دهک‌های جامعه امکان خرید مسکن در میان مدت و بلندمدت را ندارند.
۱۳۹۸/۰۷/۱۰
نماینده مجلس:حذف یارانه ثروتمندان به جبران کسری بودجه دولت کمک می‌کند
نماینده نقده در مجلس با بیان اینکه تا زمانی که نتوانیم یارانه را هدفمند کنیم یارانه به دست نیازمند واقعی نمی‌رسد، گفت: هرگونه اقدام دولت در راستای کاهش هزینه‌هابه نفع تمام دهک‌های جامعه است.
۱۳۹۷/۱۲/۱۵
تورهای گردشگری روستایی در تهران راه اندازی شود
تهران- ایرنا - مدیرکل امور روستایی استانداری تهران با بیان اینکه باید با استفاده از ظرفیت‌های روستایی تولید ثروت را به بدنه و پایین‌ ترین دهک‌های جامعه سوق دهیم افزود: راه‌اندازی تورهای روستایی برای معرفی روستاهای استان تهران ضروری است و باید مورد توجه جدی قرار گیرد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •