سه شنبه, ۱ بهمن, ۱۳۹۸ / 21 January, 2020
روابط ایران و عراق
ایران و عراق  و تحولات اخیر
روزنامه اعتماد / ۱۹ ساعت قبل / سیاسی
ایران و عراق و تحولات اخیر
تحولات اخیر (ترور سردار سلیمانی توسط امریکا و حمله موشکی ایران به پایگاه امریکا در عراق) موجب شده تا روابط ایران و عراق نیز وارد مرحله جدیدی شود. در جریان این تحولات، ایران و امریکا برای اولین‌بار به‌طور مستقیم در قلمرو عراق با هم درگیری نظامی پیدا کردند.
روزنامه شهروند / ۴۴ ساعت قبل / ...
عهدنامه الجزایر 1981
در بایگانی تاریخ سیاسی معاصر ایران نام دو معاهده را می‌توان مشاهده کرد که هر دو عنوان «الجزایر» را بر خود دارند. در اولی یعنی «عهدنامه الجزایر 1975» ایران توانست با آوردن عراق به پای میز مذاکره‌ای که میزبانش دولت وقت الجزایر و شخص هواری بومدین رئیس‌جمهوری این کشور بود، نقطه پایانی بر بهانه‌جویی‌های بغداد در بحث اختلافات مرزی بگذارد و پرونده مناقشه‌ای را که قدمت آن به دوران تسلط عثمانی‌ها بر عراق می‌رسید، ببندد. صدام حسین، رئیس‌جمهوری عراق پنج‌سال بعد از امضای این عهدنامه، آن را مقابل دوربین‌های تلویزیونی پاره‌کرد و هشت‌سال بعد، پس از پایان جنگ ایران و عراق دوباره آن را به رسمیت شناخت. این قرارداد تا امروز …
روزنامه ابتکار / ۴۴ ساعت قبل / ...
مکانیزم ماشه برای بازگشت تحریم‌های شواری امنیت فعال نشده است
سید‏عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت خارجه، روز گذشته در سخنانی در دانشکده روابط بین‏الملل وزارت امور‏خارجه اظهار کرد: برخی فکر می‏کنند فقدان سردار سلیمانی پیروزی برای داعش و عناصر داعش است. این درست نیست، حتما مبارزه با داعش ادامه پیدا می‌کند و مبارزه با داعش راهبردی است که ایران و دیگر کشورهای منطقه و گروه‌های مقاومت باید آن را ادامه دهند و خواهند داد و فکر نمی‏کنم خللی وارد شود مگر برخی خلل‏های تاکتیکی که به سرعت رفع می‏شود.عراقچی با اشاره به سیاست مقاومت حداکثری ایران گفت: پیگیری سیاست مقاومت ایران موجب شد که سیاست فشار حداکثری آمریکا زیر سوال برود. وی ادامه داد: انتخابات 2020 هم نزدیک است و در ادامه همه اشتباهات آمریکا در شش سال گذشته، آنها بزرگ‏ترین اشتباه ممکن را انجام دادند و وارد برخورد …
دیدار سفیر ایران در عراق با رئیس شورای عالی سیاسی اتحادیه میهنی
فارس / ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / بین‌المللی
دیدار سفیر ایران در عراق با رئیس شورای عالی سیاسی اتحادیه میهنی
سفیر ایران در بغداد در دیدار رئیس شورای عالی سیاسی اتحادیه میهنی کردستان درباره آخرین تحولات عراق و منطقه و روابط ایران و اقلیم کردستان گفتگو کرد.
شورای روابط خارجی آمریکا: باید برای جلوگیری از اشتباه محاسباتی، کانال‌های ارتباطی را با نمایندگان ایران باز کنیم
انتخاب / ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / ...
شورای روابط خارجی آمریکا: باید برای جلوگیری از اشتباه محاسباتی، کانال‌های ارتباطی را با نمایندگان ایران باز کنیم
رئیس اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا خواستار کاهش تنش با ایران شد و گفت: ما باید برای جلوگیری از اشتباه محاسباتی کانال‌های ارتباطی را با نمایندگان ایران باز کنیم. وی افزود: دو کشور روایت متمایز خود را دارد به گونه ای که ایرانی ها تمایل دارند نقش ایالات متحده را در بازگرداندن شاه به قدرت در سال ۱۹۵۳ برجسته کنند، نقش ایالات متحده در حمایت از عراق در طول جنگ ایران-عراق و میزبانی سیاسیونی که ایرانی‌ها آنها را دشمن و خصم خود می دانند.
سفیر ایران در بغداد: روابط تجاری با اقلیم کردستان گسترده است
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / بین‌المللی
سفیر ایران در بغداد: روابط تجاری با اقلیم کردستان گسترده است
بغداد - ایرنا - سفیر ایران در بغداد تاکید کرد که پیوندهای اقتصادی جمهوری اسلامی با اقلیم کردستان عراق ممتاز و گسترده است.
  ایرج مسجدی  عراق  کردستان عراق  اعتراض در عراق
عضو اتحادیه میهنی کردستان: اجازه نخواهیم داد خاکمان به سکویی برای تجاوز به ایران تبدیل شود
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / سیاسی
عضو اتحادیه میهنی کردستان: اجازه نخواهیم داد خاکمان به سکویی برای تجاوز به ایران تبدیل شود
یکی از اعضای اتحادیه میهنی کردستان عراق با اشاره به روابط خوب اقلیم کردستان و تهران گفت که دولت اقلیم کردستان اجازه نخواهد داد که خاک این اقلیم به سکویی برای تجاوز به ایران تبدیل شود.
  اقلیم کردستان عراق  اتحادیه میهنی کردستان  ایران
ایران در رابطه با حضور آمریکایی‌ها در عراق به اقلیم کردستان پیامی نداده است
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / سیاسی
ایران در رابطه با حضور آمریکایی‌ها در عراق به اقلیم کردستان پیامی نداده است
یکی از رهبران اتحادیه میهنی کردستان عراق با تاکید بر روابط خوب جمهوری اسلامی ایران و کردستان عراق، ارسال پیام از سوی تهران به اقلیم کردستان در رابطه با حضور نیروهای آمریکایی در عراق را تکذیب کرد.
  اتحادیه میهنی کردستان عراق  اقلیم کردستان عراق  ایران و عراق  حضور نیروهای آمریکایی در عراق
سیاستمدار کُرد: اربیل روابط خوبی با تهران دارد؛ ایران در امور ما دخالت نکرده است
فارس / ۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / بین‌المللی
سیاستمدار کُرد: اربیل روابط خوبی با تهران دارد؛ ایران در امور ما دخالت نکرده است
حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق، شایعات درباره دریافت پیام سرزنش یا خشم ایران در قبال حمایت احزاب کرد و دولت منطقه کردستان از ابقای نظامیان آمریکایی در خاک عراق را تکذیب کرد.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / ...
میانجی‌گری در شرایط سخت
محمدرضا ستاریشیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر ظهر دیروز برای نخستین‌بار پس از به قدرت رسیدنش در سال 2013 میلادی به تهران سفر کرد و علاوه بر دیدار و گفت‌وگو با حسن روحانی، با رهبر انقلاب و علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نیز دیدار کرد.این سفر در حالی صورت گرفته که آمد و شد میان مقامات ایرانی و قطری در طول سال جاری به صورت متناوب صورت گرفته و پس از به شهادت رسیدن سردار سلیمانی، وزیر خارجه این کشور در سفری از پیش اعلام نشده وارد تهران شد و با محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران دیدار کرد.تبادل پیام از دوحه به تهرانیکی از مهم‌ترین محورهای این سفر، فارغ از مذاکرات دوجانبه و بحث توسعه روابط سیاسی و اقتصادی، مربوط به حوادث و تحولات کنونی منطقه خاورمیانه است. در این میان به گفته کارشناسان هرچند هنوز …
فعالان اقتصادی، نگران روابط تجاری ایران و عراق نباشند
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / اقتصادی
فعالان اقتصادی، نگران روابط تجاری ایران و عراق نباشند
دبیر اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق اطمینان داد خروج امریکایی‌ها از خاک عراق به توسعه روابط اقتصادی ایران و عراق خواهد انجامید.
  ایران  ایران و عراق  خاک  عراق  نفت
آینده روابط ایران و کشورهای منطقه پس از حمله موشکی سپاه
اسپوتنیک / ۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / سیاسی
آینده روابط ایران و کشورهای منطقه پس از حمله موشکی سپاه
در ادامه تنش‌ها میان ایالات متحدۀ آمریکا و جمهوری اسلامی ایران، آمریکا در بامداد سوم ژانویه سردار قاسم سلیمانی، فرماندۀ نیروهای قدس سپاه پاسداران ایران را به همراه ابومهدی‌ المهندس، معاون سازمان حشد الشعبی عراق در نزدیکی فرودگاه بغداد هدف قرار داده و ترور کرد.
سرلشکر صفوی: روابط ایران و عراق راهبردی است
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۹ / سیاسی
سرلشکر صفوی: روابط ایران و عراق راهبردی است
تبریز-ایرنا- دستیار و مشاور عالی فرمانده کل قوا گفت: روابط سیاسی جمهوری‌اسلامی‌ایران و عراق راهبردی و مکمل یکدیگر است و خللی در این روابط به وجود نخواهد آمد.
  تبریز  روابط خارجی  قاسم سلیمانی  سید یحیی رحیم صفوی
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۲۰ / ...
پاسخ متقابل ایران به اقدام تروریستی آمریکا
بارش موشکیگروه ایران و جهان - در میان انبوهی از اظهارنظرهای مختلف داخلی و بین‌المللی درخصوص پاسخ موشکی ایران به ترور سردار شهید قاسم سلیمانی از سوی نیروهای آمریکایی، شاید گویاترین اظهارنظر مربوط به پیام محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان باشد.در حالی که نیروی هوا و فضا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در نخستین واکنش خود نسبت به ترور سردار سلیمانی، پایگاه عین الاسد آمریکا در عراق را با بارش موشکی روبه‌رو کرد و در همین راستا معادلات جاری در منطقه را نیز تغییر داد، ظریف سحرگاه دیروز در پیامی اقدام ایران را طبق بند 51 منشور سازمان ملل دانسته و تصریح کرد: ما به دنبال افزایش تنش یا جنگ نیستیم اما از خودمان در مقابل هر‌گونه تهاجمی دفاع می‌کنیم.ظریف همچنین دیروز در حاشیه نشست هیئت دولت به میان خبرنگاران آمد …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۲۰ / ...
منتظر فضای جدید برای تاسیس بانک مشترک با عراق هستیم
رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق گفت: نقش صندوق ضمانت صادرات ضعیف است چون با سرمایه ۳۰۰ میلیون دلاری برای تمام جهان، نمی‌تواند حجم ۲۰ میلیارد دلاری صادرات به عراق را تضمین کند.به گزارش ایلنا، یحیی آل‌اسحاق درمورد تاثیر حوادث اخیر بر روابط ایران و عراق گفت: قبل از این حادثه و شهادت سردار سلیمانی، دشمنان ما سعی می‌کردند روابط دو کشور را در همه حوزه‌ها به ویژه اقتصاد محدود و قطع کنند. به ‌طوری که بدخواهان ما از آمریکا و اسرائیل گرفته تا عربستان در این زمینه سرمایه‌گذاری‌های مختلف کرده که باعث نگرانی دست‌اندرکاران نیز شده بود اما با اتفاقات روی داده قطعا روابط دو کشور در همه حوزه‌ها از جمله اقتصاد بهتر خواهد شد. دورنمای شهادت سردار سلیمانی؛ انسجام داخلی، وحدت نظر و پاسخی برای ایران‌هراسی است. البته …
توازن نامتوازن!
روزنامه خراسان / ۱۳۹۸/۱۰/۱۹ / سیاسی
توازن نامتوازن!
تحولات سیاسی اخیر در عراق برگردان شکست دولت عادل عبدالمهدی در ایجاد توازن در روابط خارجی است. مثلث قدرت رسمی این کشور یعنی ریاست جمهوری، نخست وزیری و پارلمان در یک سال اخیر به دنبال تنش‌ها میان ایران و آمریکا به این نتیجه رسیدند که موازنه در روابط خارجی بهترین راه چاره برای دور نگه‌داشتن عراق از پیامدهای این تنش است
دغدغه اقتصادی عامل بازدارنده آمریکا برای شروع جنگ نظامی با ایران نیست
دیدارنیوز / ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / اجتماعی
دغدغه اقتصادی عامل بازدارنده آمریکا برای شروع جنگ نظامی با ایران نیست
عده‌ای از کارشناسان اعتقاد دارند که آمریکا از حیث اقتصادی، آمادگی ورود به جنگ دیگری را ندارد و جنگ‌های پیشین در افغانستان و عراق هزینه‌های گزافی بر اقتصاد آمریکا تحمیل کرده است که تاکنون نیز ادامه دارد. اما برخی دیگر از متخصصان روابط بین الملل معتقدند آمریکا از حیث اقتصادی، درگیر بحران یا مشکل جدی نیست که به دلیل آن، از ورود به جنگ با ایران واهمه داشته باشد. دیدارنیوز در گفتگو با محمود دهقان طزرجانی استاد دانشگاه و کارشناس روابط بین الملل و امیر علی ابوالفتح کارشناس مسائل آمریکا به این موضوع پرداخته است. دهقان معتقد است آنچه ممکن است آمریکا را از ورود به جنگ بازدارد، مشکل اقتصادی نیست بلکه ضربه‌ای است که آغاز جنگی دیگر به اعتبار آمریکا وارد می‌کند و شانس ترامپ برای پیروزی در انتخابات را کاهش …
حاجی بابایی: آمریکا پاسخ پشیمان‌کننده‌ای را به دنبال ترور حاج قاسم دریافت خواهد کرد
فارس / ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / سیاسی
حاجی بابایی: آمریکا پاسخ پشیمان‌کننده‌ای را به دنبال ترور حاج قاسم دریافت خواهد کرد
رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: آمریکا برای برون‌رفت از بن‌بست دست به ترور حاج قاسم زد اما امروز روابط بین ایران و عراق علیرغم همه توطئه‌ها عمیق‌تر شده و آمریکا پاسخ محکم و پشیمان‌کننده‌ای را به خاطر این رفتار تروریستی خود دریافت خواهد کرد.
آغاز خروج نیروهای نظامی آلمان از عراق
همشهری‌آنلاین / ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / سیاسی
آغاز خروج نیروهای نظامی آلمان از عراق
خبرگزاری آلمان روز سه‌شنبه گزارش داد: آلمان قصد دارد در بحبوحه تنش در روابط ایران و آمریکا، بخشی از نیروهای خود را از عراق خارج کرده و به کویت و اردن اعزام کند.
الف / ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / بین‌المللی
آلمان بخشی از نیروهایش را از عراق خارج می‌کند
خبرگزاری آلمان روز سه‌شنبه گزارش داد: آلمان قصد دارد در بحبوحه تنش در روابط ایران و آمریکا، بخشی از نیروهای خود را از عراق خارج کرده و به کویت و اردن اعزام کند.
  خروج سربازان آلمانی از عراق  شهادت قاسم سلیمانی
معاون دبیرکل جنبش النجباء: نشست رهبران مقاومت عراق ظرف امروز و فردا برگزار می‌شود
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۶ / بین‌المللی
معاون دبیرکل جنبش النجباء: نشست رهبران مقاومت عراق ظرف امروز و فردا برگزار می‌شود
معاون دبیرکل جنبش نجباء عراق اعلام کرد، واشنگتن به دنبال گمراه‌سازی جامعه عراق است اما در برهم زدن روابط این کشور با هم‌پیمان استراتژیک آن، ایران که در سخت‌ترین شرایط از عراق حمایت کرده، ناکام مانده است.
  حمله آمریکا به کاروان حشد شعبی در بغداد  شهادت سردار سلیمانی  ابومهدی المهندس  اخراج آمریکا از منطقه
روحانی در تماس تلفنی با رئیس جمهور عراق: باید در برابر اقدامات تجاوزگرانه و مداخله جویانه آمریکا ایستادگی کنیم/ اقدام پارلمان عراق در تصویب لزوم خروج نیروهای آمریکایی از عراق، آغازی برای توسعه ثبات و امنیت بیشتر در منطقه خواهد بود/ باید به گونه ای عمل کنیم که دشمنان بدانند نمیتوانند در روابط دو ملت خدشه و خللی وارد
انتخاب / ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / ...
روحانی در تماس تلفنی با رئیس جمهور عراق: باید در برابر اقدامات تجاوزگرانه و مداخله جویانه آمریکا ایستادگی کنیم/ اقدام پارلمان عراق در تصویب لزوم خروج نیروهای آمریکایی از عراق، آغازی برای توسعه ثبات و امنیت …
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی شامگاه یکشنبه در تماس تلفنی «برهم صالح» رئیس جمهور عراق با وی، تاکید کرد: تحمل شهادت حاج قاسم سلیمانی، ابومهدی المهندس و همراهان آنان برای دوملت بزرگ ایران و عراق بسیار سخت و موجب داغدار شدن دو ملت بزرگ شد.
ریچارد هاس: خروج آمریکا از عراق، به نفوذ بیشتر ایران در کشورهای بحرانی خاورمیانه منتهی می شود
انتخاب / ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / ...
ریچارد هاس: خروج آمریکا از عراق، به نفوذ بیشتر ایران در کشورهای بحرانی خاورمیانه منتهی می شود
"ریچارد هاس" رئیس شورای روابط خارجی آمریکا روز یکشنبه در توییتی نسبت به خروج نیروهای آمریکایی از عراق واکنش نشان داد و این اقدام را به‌نفع ایران برشمرد و گفت: به یاد داشته باشید که این مساله به نفوذ بیشتر ایران در کشوری بحرانی در خاورمیانه منتهی می شود.
واکنش رئیس شورای روابط خارجی آمریکا به خروج از عراق
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / بین‌المللی
واکنش رئیس شورای روابط خارجی آمریکا به خروج از عراق
تهران – ایرنا – "ریچارد هاس" رئیس شورای روابط خارجی آمریکا روز یکشنبه در توییتی نسبت به خروج نیروهای آمریکایی از عراق واکنش نشان داد و این اقدام را به‌نفع ایران برشمرد.
  برجام  نیروهای آمریکایی  ایالات متحده آمریکا  خاورمیانه  عراق  ایران
جنگ ایران و آمریکا خواست اسرائیل و عربستان است
روزنامه آرمان ملی / ۱۳۹۸-۱۰-۱۵ / سیاسی
جنگ ایران و آمریکا خواست اسرائیل و عربستان است
طی سال‌های گذشته ایران و آمریکا به تناوب در عراق حضور داشتند و هر کدام تاثیرات خاص خود را در این کشور گذاشته‌اند. هر چند که ایران به سبب همسایگی با عراق و دوستی با این کشور روابط مسالمت‌آمیز و گسترده‌تری با این کشور داشته، اما این مساله باعث نشده که آمریکایی‌ها از این کشور نفت‌خیز چشم بردارند.
چهار پیامد ترور سردار سلیمانی به روایت استفان والت
فرارو / ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / سیاسی
چهار پیامد ترور سردار سلیمانی به روایت استفان والت
استفان والت، استاد روابط بین‌الملل دانشگاه هاروارد در تحلیلی که در نشریه فارن‌پالیسی منتشر شد، ترور سردار قاسم سلیمانی را خطای استراتژیک دولت آمریکا خواند و افزود: گویی دونالد ترامپ، مایک پمپئو، وزیر خارجه و مارک اسپر، وزیر دفاع او بازیکنان شطرنجی هستند که تنها به نخستین حرکت فکر می‌کنند و به‌دلیل نگاه کوته‌بینانه نمی‌توانند این حقیقت مسلم در عرصه سیاست بین‌الملل را دریابند که نوبت حرکت طرف مقابل هم فرا می‌رسد. وی چهار پیامد را برای این تصمیم ترامپ مطرح ساخت: نخست، حکومت ایران در زمان و شرایط دلخواه خود به نحوی پاسخ این ترور را خواهد داد تا عذاب و پیامد‌های سیاسی را برای آمریکا به حداکثر برساند. دوم، این ترور شعله‌های ناسیونالیسم ایرانی را گسترش می‌دهد و هرگونه تغییر در رویکرد تهران را نامحتمل …
  استفان والت
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۱۶ / ...
ترامپ هیچ ارزشی برای حاکمیت ملی عراق قائل نیست
نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اقدامات آمریکا به گونه‌ای بود که گویی هیچ ارزشی برای حاکمیت ملی عراق قائل نیست، گفت: مجلس عراق باید اخراج نیروهای آمریکایی از عراق را تصویب کند و مردم عراق پای این موضوع بایستند. به گزارش ایلنا، علی مطهری نماینده مجلس درباره واکنش ایران نسبت به شهادت سردار سلیمانی توسط آمریکا، گفت: باید منتظر تصمیم شورای عالی امنیت ملی باشیم؛ این حادثه به ضرر آمریکا بوده و موقعیت آمریکا را در دنیا تنزل می‌دهد و از سویی نیز نیروی مقاومت منطقه خاورمیانه را افزایش خواهد داد؛ مظلومیت ایران در دنیا اثر خواهد داشت. وی اثر این اقدام آمریکا در روابط میان ایران و عراق را باعث تقویت روابط دو کشور همسایه دانست و گفت: هر دو کشور سردار بزرگ خودشان را از دست دادند و خون این شهدا با هم …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۱۶ / ...
آمریکا هزینه سنگینی پرداخت خواهد کرد
احمد بن عبدالرحمن بن جاسم بن آل ثانی، وزیر خارجه قطر که به تهران سفر کرده است، روز گذشته پس از دیدار با محمدجواد ظریف، به دیدار حسن روحانی رئیس جمهوری ایران رفت. روحانی در این دیدار ضمن تاکید بر ضرورت رایزنی و هماهنگی‌های بیشتر دو کشور در شرایط کنونی گفت: آمریکایی‌ها متاسفانه وارد مسیر جدیدی شده‌اند که می‌تواند برای منطقه بسیار خطرناک باشد لذا در چنین شرایطی رایزنی و هماهنگی نزدیک‌تر بین کشورهای دوست ضروری است.روحانی با تاکید بر این‌که جمهوری اسلامی ایران هرگز آغازگر هیچ تنشی نبوده که منجر به ناامنی در منطقه شود، تصریح کرد: آنچه باعث تنش و تشنج در منطقه در سال‌های اخیر بوده اقدامات نابخردانه آمریکاست. روحانی با بیان این‌که سردار سلیمانی چهره جهانی در مبارزه با تروریسم بود و همه می‌دانند که چه …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۱۶ / ...
دلایل و پیامدهای حمله آمریکا به حشد الشعبی عراق
پس از حمله اخیر آمریکا به پایگاه نیروهای حشد الشعبی، صدها تظاهرکننده عراقی و حامیان حشد الشعبی در اطراف سفارت آمریکا تحصن کردند و دیوار خارجی سفارت را نیز به آتش کشیدند. با توجه به اهمیت این موضوع، امیرعلی ابوالفتح، کارشناس مسائل آمریکا در گفت‌وگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی به ابعاد مختلف این حمله و پیامدهای احتمالی آن پرداخته است. آیا ممکن است حمله هفته گذشته آمریکا به مواضع حشد الشعبی به مسائل داخلی این کشور و از جمله بحث استیضاح ترامپ ارتباطی داشته باشد؟ بهانه حمله اخیر آمریکا به عراق، کشته شدن یک پیمانکار نظامی این کشور است که آمریکایی‌ها مدعی هستند توسط حشد الشعبی انجام‌ گرفته است. از مدت‌ها قبل قابل پیش‌بینی بود که در زورآزمایی بین ایران و آمریکا و یا نیروهای متحد ایران با آمریکا …
تلاش کنگره امریکا برای محدود کردن اختیارات جنگی ترامپ
روزنامه ایران / ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / بین‌المللی
تلاش کنگره امریکا برای محدود کردن اختیارات جنگی ترامپ
یک روز پس از آنکه دونالد ترامپ، فرمانده کل قوا و رئیس جمهوری امریکا با یک تصمیم نابخردانه و یکجانبه سردار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه را در خاک عراق به شهادت رساند، زمزمه‌ها درباره لزوم محدود کردن قدرت نظامی رئیس جمهوری بالا گرفت و سناتور «تیم کین»، عضو دموکرات کمیته روابط خارجی سنا اعلام کرد، پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به کنگره ارائه می‌دهد که به موجب آن رئیس جمهوری دیگر حق ندارد بدون تأیید کنگره اقدام خصمانه‌ای علیه ایران انجام دهد.
حامد کرزی بر حفظ روابط دوستانه ایران و افغانستان تاکید کرد
فارس / ۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / بین‌المللی
حامد کرزی بر حفظ روابط دوستانه ایران و افغانستان تاکید کرد
رییس جمهور پیشین افغانستان در پی حمله تروریستی بالگردهای آمریکایی به فرودگاه عراق و شهادت فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، بر ادامه روابط ایران و افغانستان تاکید کرد.
اظهارات حامد کرزای درباره سرنوشت روابط افغانستان و ایران پس از حمله تروریستی آمریکا
همشهری‌آنلاین / ۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / سیاسی
اظهارات حامد کرزای درباره سرنوشت روابط افغانستان و ایران پس از حمله تروریستی آمریکا
رئیس جمهور پیشین افغانستان در پی حمله تروریستی بالگردهای آمریکایی به فرودگاه عراق و شهادت فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، بر ادامه روابط ایران و افغانستان تاکید کرد.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / ...
نگاهی به زندگی ابومهدی المهندس
فرمانده شهید ابومهدی المهندس، معاون رئیس بسیج مردمی عراق (الحشد الشعبی)، با نام جمال جعفر آل تمیمی در سال ۱۹۵۴ در بصره متولد شد.به گزارش ایرنا، وی در سال ۱۹۷۳ وارد دانشکده مهندسی فناوری در بغداد شد و در سال ۱۹۷۷ از آن فارغ‌التحصیل شد و پس از اتمام خدمت سربازی وارد موسسه عمومی آهن و فولاد بصره شد و به عنوان مهندس عمران مشغول به کار شد و سپس در رشته کارشناسی ارشد علوم سیاسی فارغ‌التحصیل شد.او در اوایل دهه هفتاد به حزب دعوت‌اسلامی پیوست و مقدمه‌های فقه حوزه را در دفتر آیت‌الله سید‌محسن حکیم در بصره فرا گرفت. این شهید سرافراز پس از مشارکت در وقایع رجب در سال ۱۹۷۹ و دستگیری آیت‌الله شهید سید‌محمد باقر صدر، از سوی دادگاه تحت تعقیب قرار گرفت و پس از به قدرت رسیدن صدام حسین در سال ۱۹۷۹، شهید ابومهدی …
هوک، ایران را دلیل آشوب در سفارت این کشور در عراق دانست
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۱ / سیاسی
هوک، ایران را دلیل آشوب در سفارت این کشور در عراق دانست
نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در گفت‌وگویی اخصاصی با شبکه خبری سی‌ان‌ان مدعی شد که جمهوری اسلامی مسئول حمله به سفارت واشنگتن در بغداد است.
  برایان هوک  روابط ایران و عراق  سفارت آمریکا در بغداد
تل زینبیه ۳ طبقه می‌شود
فارس / ۱۳۹۸/۱۰/۱۱ / فرهنگی و هنری
تل زینبیه ۳ طبقه می‌شود
رئیس سازمان توسعه روابط اقتصادی، فرهنگی، سیاحتی و زیارتی ایران و عراق از احداث تل زینبیه در سه طبقه خبر داد و گفت: قرار است دو طبقه به عنوان زیارتگاه اصلی زودتر از زیرزمین آن به بهره‌برداری برسد.
آینده| خاورمیانه در ۲۰۲۰؛ امیر موسوی: شرایط در عراق سخت‌تر می‌شود/  ادلب آزاد می‌شود/ احتمال ظاهر شدن داعش در قالبی شیعی/ تلاش‌ها برای ایجاد آشوب در ایران موفق نخواهد شد/ آمریکا به دنبال تقسیم عراق به سه قسمت است
شفقنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۱ / ...
آینده| خاورمیانه در ۲۰۲۰؛ امیر موسوی: شرایط در عراق سخت‌تر می‌شود/ ادلب آزاد می‌شود/ احتمال ظاهر شدن داعش در قالبی شیعی/ تلاش‌ها برای ایجاد آشوب در ایران موفق نخواهد شد/ آمریکا به دنبال تقسیم عراق به …
شفقنا آینده- مدیر مرکز مطالعات استراتژیک و روابط بین الملل در رابطه با با مهمترین تحولات سال جدید میلادی اظهار داشت: در رابطه با ایران انتخابات مجلس پیش رو است و نشان می دهد شرایط به نفع اصلاح طلبان نیست، همچنان بحث اقتصاد مقاومتی وجود دارد که باید روی این موضوع بیشتر کار کرد. ما سال سختی در پیش خواهیم […]
  امیر موسوی  خاورمیانه  عراق و لبنان  مهم ترین تحولات خاورمیانه در 2020
شورای روابط خارجی امریکا : کاخ سفید مسیر دیپلماتیک با ایران را انتخاب کند
انتخاب / ۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / ...
شورای روابط خارجی امریکا : کاخ سفید مسیر دیپلماتیک با ایران را انتخاب کند
ریچارد هاس رییس شورای روابط خارجی ایالات متحده روز سه‌شنبه و ساعاتی پس از تجمع و حمله مردم خشمگین عراق به سفارت آمریکا در بغداد، به واشنگتن پیشنهاد داد مسیری دیپلماتیک با ایران در پیش گیرد.
مسیر دیپلماسی امریکا با ایران
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / بین‌المللی
مسیر دیپلماسی امریکا با ایران
تهران – ایرنا – ریچارد هاس رییس شورای روابط خارجی ایالات متحده روز سه‌شنبه و ساعاتی پس از تجمع و حمله مردم خشمگین عراق به سفارت آمریکا در بغداد، به واشنگتن پیشنهاد داد مسیری دیپلماتیک با ایران در پیش گیرد.
  ایالات متحده آمریکا  عراق  سفارت آمریکا  ایران  حمله آمریکا به الحشد الشعبی
عراق|تاکید صالح و مسجدی بر لزوم تقویت روابط بغداد-تهران/ معرفی نامزدهای جدید برای تصدی نخست وزیری
تسنیم / ۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / بین‌المللی
عراق|تاکید صالح و مسجدی بر لزوم تقویت روابط بغداد-تهران/ معرفی نامزدهای جدید برای تصدی نخست وزیری
برهم صالح رئیس جمهوری عراق و سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد با یکدیگر دیدار کردند که طی آن دو طرف بر بر پیوندها و منافع مشترک میان عراق و ایران و ضرورت تقویت روابط دوجانبه تاکید کردند.
«آمریکا» به اسم دفاع از خود، عراق و سوریه را به خاک و خون می‌کشد/ روابط ایران و روسیه در بهترین شرایط است
رویداد 24 / ۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / سیاسی
«آمریکا» به اسم دفاع از خود، عراق و سوریه را به خاک و خون می‌کشد/ روابط ایران و روسیه در بهترین شرایط است
وزیر امور خارجه ایران گفت: برخلاف آمریکا که به اسم دفاع از خودش در عراق و سوریه به خاک و خون می‌کشد، ایران و روسیه برای صلح در عراق و سوریه همکاری می‌کنند.
  ظریف  عراق  حمله آمریکا به عراق
پایان کار احداث بزرگ‌ترین طرح عمرانی جهان اسلام در عراق
فارس / ۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / فرهنگی و هنری
پایان کار احداث بزرگ‌ترین طرح عمرانی جهان اسلام در عراق
رئیس سازمان توسعه روابط اقتصادی، فرهنگی، سیاحتی و زیارتی ایران و عراق از مراحل پایانی تکمیل صحن حضرت زهرا (س) به عنوان بزرگ‌ترین طرح عمرانی جهان اسلام خبر داد و گفت: این صحن ۲۶ بهمن‌ماه هم زمان با ولادت حضرت زهرا (س) بهره‌برداری می‌شود.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۰۶ / ...
چرا «روی هاجسون» توافق با ایران را به هم زد؟
عضو سابق هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال با اشاره حضور روی هاجسون در ایران و توافق نهایی تا قبل از امضای قرارداد گفت: یک‌سری مسائل اعتقادی و مذهبی مانع از عقد این قرارداد شد.به گزارش ایسنا، طبق بندهای منتشر شده از قرارداد فدراسیون فوتبال و مارک ویلموتس، اگر فدراسیون فوتبال دلیل موجهی مبنی بر نقض قرارداد از سوی این مربی پیدا کند، می‌تواند قرارداد را یک طرفه فسخ کند و دستمزد سه ماه را به او بپردازد و اگر ویلموتس علتی مبنی بر نقض قرارداد از سوی ایران پیدا کند، می‌تواند با فسخ یک طرفه، حقوق سه ماه را دریافت کند.بندهای قرارداد ویلموتس دو سر باخت استحسن غفاری در گفت‌وگو با ایسنا، درباره این حفره مالی موجود در قرارداد مارک ویلموتس گفت: این بند دو سر باخت برای ما و دو سر برد برای ویلموتس است. این بند درست …
جزئیات صادرات ایران به عراق پس از ناآرامی‌های اخیر/ سرمایه‌گذاری مشترک راه‌ توسعه تجارت دو کشور
فارس / ۱۳۹۸/۰۹/۳۰ / اقتصادی
جزئیات صادرات ایران به عراق پس از ناآرامی‌های اخیر/ سرمایه‌گذاری مشترک راه‌ توسعه تجارت دو کشور
رئیس اتاق مشترک ایران و عراق با تاکید براینکه جای نگرانی برای وضعیت تجارت ایران و عراق نیست، گفت: این وضعیت گذراست اما باید برای توسعه روابط تجاری به سرمایه‌گذاری مشترک بین دو کشور توجه شود.
پلارک: رویداد عظیم اربعین و موکب‌های حسینی ثبت جهانی یونسکو شد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۸ / فرهنگی و هنری
پلارک: رویداد عظیم اربعین و موکب‌های حسینی ثبت جهانی یونسکو شد
تهران -ایرنا- رئیس سازمان توسعه روابط اقتصادی، فرهنگی و زیارتی ایران و عراق گفت: رویداد عظیم اربعین و موکب های حسینی توسط سازمان فرهنگی، علمی و آموزشی یونسکو به ثبت جهانی رسید.
  موکب اربعین  یونسکو  اربعین حسینی  ایران  دفتر امور پایگاه های ثبت جهانی سازمان میراث فرهنگی کشور  عراق  یونسکو  مدیرکل دفتر پایگاه های ثبت جهانی
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۹/۲۹ / ...
آمریکا حضور دیپلماتیکِ خود در عراق را کاهش می‌دهد
وزارت امور‏خارجه آمریکا ماه جاری میلادی به کنگره این کشور اسناد مربوط به برنامه‌های دقیق خود به منظور کاهش چشمگیر و دائمی تعداد دیپلمات‌های آمریکایی در عراق را فرستاده است؛ اقدامی که به گفته منتقدان برخلاف اهداف اعلام‏شده دولت دونالد ترامپ برای مقابله با نفوذ ایران و همین‌طور تضعیف‌کننده تلاش‌های واشنگتن به منظور با‏ثبات‏سازی دولت عراق است.به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه فارین پالیسی این اسنادی که وزارت امور‏خارجه آمریکا نزد کمیته روابط خارجه سنای این کشور فرستاده و به دست فارین پالیسی رسیده جزئیات جدیدی را درباره تصمیم اوایل سال جاری میلادی وزارت خارجه آمریکا به منظور کاستن از تعداد دیپلمات‌ها و دیگر پرسنل آمریکایی در عراق روشن می‌کند.برهمین اساس، اعلام شده هیئت دیپلماتیک آمریکا در عراق قصد …
نگاه «جمهوری اسلامی» به روابط ایران و عراق
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۷ / سیاسی
نگاه «جمهوری اسلامی» به روابط ایران و عراق
«برخوردهای منفی با ایران در جریان تظاهرات و تجمعات اعتراضی عراق که در طول دو ماه گذشته در مواردی ازجمله کربلا، نجف، بغداد، بصره و... مشاهده شد، این سوال را در اذهان ایرانیان پدید آورده که علت این نگاه منفی به ایران چیست؟ این سوال هنگامی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که به خدمات مهم ایران به ملت و دولت عراق در جریان سرکوب کردن داعش و تکفیری‌ها و سایر تروریست‌ها و توطئه‌ها و سایر خدماتی که به شکل‌های مختلف شده است توجه کنیم.»
تابناک / ۱۳۹۸/۰۹/۲۷ / ...
دلیل برخورد منفی برخی از مردم عراق با ایران
عامل دوم، سخنان قیم‌مآبانه است که بعضی مسئولان ایرانی درباره نوع مدیریت و خط‌مشی سیاسی عراق می‌گویند. فعالان سیاسی و سران احزاب و مسئولان عراقی می‌گویند کشور عراق در عین حال که روابط دوستانه و برادرانه‌ای با ایران دارد، یک کشور مستقل است و انتظار نداریم چگونگی تعاملاتمان با دیگر کشورها و خط‌مشی سیاسی و مدیریتی کشورمان را دیگران به ما دیکته کنند.
سکته صادرات با افزایش اعتراضات در عراق؛  روابط اقتصادی ایران با عراق در این روزها چه روندی دارد؟
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸-۰۹-۲۶ / اقتصادی
سکته صادرات با افزایش اعتراضات در عراق؛ روابط اقتصادی ایران با عراق در این روزها چه روندی دارد؟
رابطه ایران با عراق یک رابطه قدیمی و سابقه‌دار است. اگر چه مدتی این رابطه به‌علت جنگ در حداقل بوده اما از سال 2000تقریبا روابط جدید تجاری بین ایران و عراق شکل گرفته ست. در 18سال اخیر روند صادرات ایران به عراق به‌علت از بین رفتن تمام زیرساخت‌ها و جنگ‌هایی که در این سال‌ها با آن درگیر بوده و نیازی که داشته، مرتب در حال افزایش بوده است.
تغییر هندسه سیاسی و اقتصادی در غرب آسیا
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸-۰۹-۲۶ / سیاسی
تغییر هندسه سیاسی و اقتصادی در غرب آسیا
جایگاه روابط ایران و عراق در منطقه و جهان از نظر استراتژیک چیست؟
ادعای مارک اسپر درباره دست داشتن ایران در حملات به منافع آمریکا در عراق
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۶ / سیاسی
ادعای مارک اسپر درباره دست داشتن ایران در حملات به منافع آمریکا در عراق
وزیر دفاع آمریکا ادعاهایی را علیه نقش ایران در حملات به منافع کشورش در عراق مطرح کرد.
  روابط ایران و عراق  مارک اسپر  اعتراضات عراق
حضور ایران در لبنان، سوریه، عراق و یمن موجب نگرانی ترامپ است/ ترامپ هیچ شناختی از خواسته‌های مردم ایران ندارد
رویداد 24 / ۱۳۹۸/۰۹/۲۴ / سیاسی
حضور ایران در لبنان، سوریه، عراق و یمن موجب نگرانی ترامپ است/ ترامپ هیچ شناختی از خواسته‌های مردم ایران ندارد
تحلیل‌گر ارشد شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا تحریم‌ها را در کنار سوءمدیریت مسئولان، عامل مشکلات ایران دانست و گفت: برای ترامپ تنها صحبت کردن آسان است ترامپ می‌تواند بگوید که در کنار مردم ایران است، اما خواسته‌های آن‌ها را نمی‌داند.
  رویداد24  ترامپ  جنگ ایران و آمریکا  تنش میان ایران و آمریکا
بررسی آخرین تحولات عراق در دیدار ظریف با یک مقام ارشد امنیتی این کشور
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۳ / سیاسی
بررسی آخرین تحولات عراق در دیدار ظریف با یک مقام ارشد امنیتی این کشور
وزیر امور خارجه کشورمان با مشاور امنیت ملی عراق دیدار و رایزنی کرد.
  دیدار ظریف با مشاور امنیت ملی عراق  روابط ایران و عراق
ثبت جهانی موکب‌های پیاده‌روی اربعین حسینی در یونسکو
مهر / ۱۳۹۸/۰۹/۲۳ / اجتماعی
ثبت جهانی موکب‌های پیاده‌روی اربعین حسینی در یونسکو
رئیس سازمان توسعه روابط اقتصادی، فرهنگی، سیاحتی و زیارتی ایران و عراق از ثبت جهانی موکب‌های پیاده روی اربعین حسینی در سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) خبر داد.
  اربعین حسینی  یونسکو  عراق  موکب  حسن پلارک
ایران‌ستیزی در عراق؛  واقعیت یا فریب مجازی آمریکا و متحدانش
فارس / ۱۳۹۸/۰۹/۲۲ / بین‌المللی
ایران‌ستیزی در عراق؛ واقعیت یا فریب مجازی آمریکا و متحدانش
موشکافی تحولات مشکوک مربوط به اعتراض‌های مردمی در استان‌های عراق که در برخی مناطق، با انحراف از مسیر اصلی خود آب به آسیاب دشمنان این کشور ریخت؛ تلاش سازماند‌هی‌شده دشمنان ضربه‌خورده از دوستی ایران و عراق برای ایجاد تفرقه میان دو کشور و تخریب روابط آنها را برملا می‌سازد.
روی دیگر سکه روابط تهران - بغداد/ ماجرای کمپین کالا‌های ایرانی در عراق چیست؟
رویداد 24 / ۱۳۹۸/۰۹/۲۱ / اقتصادی
روی دیگر سکه روابط تهران - بغداد/ ماجرای کمپین کالا‌های ایرانی در عراق چیست؟
برخی شهروندان عراقی، با انتشار تصاویری در فضای مجازی کمپین تحریم کالای ایرانی در عراق را به راه انداخته‌اند. یک عضو اتاق بازرگانی می‌گوید یکی از کم نظیرترین تحریم‌ها علیه ایران اعمال شده و ما در این شرایط بیشترین مشکلات را برای صادرات نفت و سایر کالا‌ها داریم ضمن آنکه در انتقال وجوه حاصل از صادرات نیز به مشکل خورده‌ایم.
  رویداد24  علی دیلمقانیان  روابط ایران و عراق
وزیر پیشین بازرگانی: افزایش ۱۵ درصدی حقوق بازنشستگان از نکات مثبت بودجه است
عصرایران / ۱۳۹۸/۰۹/۲۱ / اقتصادی
وزیر پیشین بازرگانی: افزایش ۱۵ درصدی حقوق بازنشستگان از نکات مثبت بودجه است
رییس اتاق مشترک ایران و عراق در مورد مورد تاثیر اعتراضات اخیر عراق بر روابط اقتصادی دو کشور گفت: از نظر مبادله کالا فعلا تاثیری نداشته است اما اگر ادامه داشته باشد ممکن است مشکل زا باشد. اما در بعد گردشگری مسئله ایجاد کرده است.
عراق| آشنایی با نسخه عراقی « زم»/ پشت پرده آشوب‌های اخیر از نگاه علامه نقوی
تسنیم / ۱۳۹۸/۰۹/۲۱ / بین‌المللی
عراق| آشنایی با نسخه عراقی « زم»/ پشت پرده آشوب‌های اخیر از نگاه علامه نقوی
آمریکا با تشکیل شبکه رسانه‌ای گسترده و فراگیری در راستای جهت دادن به اعتراضات در عراق و تحریک افکارعمومی علیه جمهوری اسلامی ایران و تلاش برای برهم زدن روابط حسنه و مستحکم دو همسایه حرکت می‌کند.
کارشناس عراقی: بغداد زیر فشار آمریکاست تا روابط با ایران را کاهش دهد
فارس / ۱۳۹۸/۰۹/۲۰ / بین‌المللی
کارشناس عراقی: بغداد زیر فشار آمریکاست تا روابط با ایران را کاهش دهد
شبکه تلوزیونی الجزیره به نقل از رئیس مرکز توسعه رسانه‌های عراق آورده است آمریکا در مقطع اخیر با تشدید فشار خود بر عراق خواهان دشمنی بغداد با ایران و قطع نفوذ ایرانی‌ها شده است.
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۹/۱۸ / اقتصادی
مدل همکاری‌ اقتصادی با اکوادور
در دیدار سفیر جمهوری اکوادور در تهران با معاون امور بین‌الملل اتاق بازرگانی ایران از صادرات مستقیم ایران به برزیل و صادرات به برخی کشورهای آفریقایی به عنوان الگویی برای همکاری با اکوادور نام برده شد. محمدرضا کرباسی، معاون امور بین‌الملل اتاق بازرگانی ایران در این دیدار ضمن اشاره به اشتراکات فرهنگی و روابط خوب سیاسی دو کشور، خواستار تقویت روابط تجاری دوجانبه شد. او همچنین بر ارائه اطلاعات در مورد تجارت با کشورهای منطقه به‌ویژه همکاری تجاری با عراق و امارات‌متحده‌عربی تاکید داشت و در این خصوص کسب اطلاعات و شناخت از پتانسیل‌های اقتصادی و تجاری ایران و اکوادور را ضروری عنوان کرد. همچنین «الخاندرو اورتگا المیدا»، سفیر اکوادور صادرات سنگ از ایران به کشورش را یکی از زمینه‌های مساعد همکاری دانست و از …
تریبون‌هایی در خدمت تخریب روابط ایران و عراق
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۷ / سیاسی
تریبون‌هایی در خدمت تخریب روابط ایران و عراق
یک کارشناس مسائل عراق، با بیان اینکه در حال حاضر عراق میدان بازی کشورها به ویژه با ابزار رسانه است، اظهار کرد، در این عرصه آمریکا و برخی کشورهای عربی برای پیش‌برد اهداف خود با پرداخت هزینه‌های سنگینی از رسانه‌ها به بهترین نحو ممکن در راستای منافع خود استفاده می‌کنند اما متأسفانه توجه و سرمایه گذاری ایران در این زمینه ضعیف بوده است.
  سیدرضا قزوینی غرابی  تحولات اخیر درعراق  روابط ایران و عراق
پیش‌بینی| مهم‌ترین تحولات منطقه در سال ۲۰۲۰، عبدالرضا فرجی‌راد: سوریه به سمت اعمال قدرت در حاکمیت ملی می‌رود/ تحولات لبنان مثبت خواهد بود/احتمال بروز اعتراضاتی در مصر/ آمریکا در صدد کاهش رابطه عراق با ایران است
شفقنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۶ / ...
پیش‌بینی| مهم‌ترین تحولات منطقه در سال ۲۰۲۰، عبدالرضا فرجی‌راد: سوریه به سمت اعمال قدرت در حاکمیت ملی می‌رود/ تحولات لبنان مثبت خواهد بود/احتمال بروز اعتراضاتی در مصر/ آمریکا در صدد کاهش رابطه عراق با …
شفقنا آینده- دکتر عبدالرضا فرجی راد، استاد ژئوپولتیک و سفیر پیشین ایران در نروژ و مجارستان در مورد مهم ترین پیش بینی از تحولات منطقه در سال آینده میلادی معتقد است: در سوریه شاهد آرامش بهتری باشیم و در شمال غرب و ادلب شاهد از بین رفتن تروریست باشیم و روابط سوریه با کشورها و سازمان لیگ عرب به سمت […]
مردم عراق همیشه به دنبال کمک خارجی هستند/ بغداد بین ایران و آمریکا گیر کرده است
رویداد 24 / ۱۳۹۸/۰۹/۱۵ / سیاسی
مردم عراق همیشه به دنبال کمک خارجی هستند/ بغداد بین ایران و آمریکا گیر کرده است
دیپلمات پیشین عراق در سازمان ملل با اشاره به اعتراضات مردم عراق گفت: ضمن تحلیل وضع کنونی عراق در خلال اعتراضات ضد دولتی مردم پیشنهاد تشکیل یک اتحادیه منطقه‌ای را مطرح کرد و گفت این اتحادیه باید حول محور اسلام غیر سیاسی و بیگانه ستیزی شکل بگیرد.
  رویداد24  غسان العطیه  اعتراضات مردم عراق  استعفای عادل عبدالمهدی  روابط ایران و عراق
اعزام نیروهای ژاپنی به خلیج فارس با اطلاع ایران/افشای ورود ۳ هواپیمای حامل تسلیحات امارات به اقلیم کردستان عراق/ درخواست واشنگتن از ۴ کشور عربی برای امضای توافق با اسرائیل/نامه انگلیس، فرانسه و آلمان به سازمان ملل علیه برنامه موشکی ایران
تابناک / ۱۳۹۸/۰۹/۱۴ / سیاسی
اعزام نیروهای ژاپنی به خلیج فارس با اطلاع ایران/افشای ورود ۳ هواپیمای حامل تسلیحات امارات به اقلیم کردستان عراق/ درخواست واشنگتن از ۴ کشور عربی برای امضای توافق با اسرائیل/نامه انگلیس، فرانسه و آلمان به …
افشای ورود ۳ هواپیمای حامل تسلیحات امارات به اقلیم کردستان عراق، درخواست واشنگتن از ۴ کشور عربی برای امضای توافق با اسرائیل، سفر بن علوی به ایران درباره طرح صلح هرمز، یمن و گفتگو با آمریکا، اعزام نیروهای ژاپنی به خلیج فارس با اطلاع ایران و نامه انگلیس، فرانسه و آلمان به سازمان ملل علیه برنامه موشکی ایران از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به هشدار روسیه درباره ایجاد تنش در روابط عراق با ایران نیز...
هشدار مسکو به برهم‌زنندگان روابط ایران و عراق
فارس / ۱۳۹۸/۰۹/۱۳ / بین‌المللی
هشدار مسکو به برهم‌زنندگان روابط ایران و عراق
دیپلمات ارشد روسیه نسبت به تلاش‌ها در برهم زدن روابط عراق با ایران که منجر به بی ثباتی در منطقه می‌شود، هشدار داد.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۹/۱۳ / ...
ایران هیچ مشکلی برای برقراری رابطه با عربستان ندارد
حسن روحانی رئیس‏جمهوری کشورمان روز گذشته با یوسف بن علوی، وزیر خارجه عمان دیدار و با اشاره به اهمیت ویژه ایران برای توسعه مناسبات با همسایگان تاکید کرد: عمان می‌تواند به عنوان مرکزی برای تجارت ایران در منطقه باشد.روحانی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران معتقد است کشورهای منطقه باید در تامین امنیت منطقه حضور و نقش‌آفرینی فعال داشته باشند و در این راستا طرح صلح هرمز را ارائه کرده است، گفت: باید با گسترش همکاری‌ها‏، امنیت منطقه به‏ویژه در خلیج فارس و تنگه هرمز را برقرار کرده و به بیگانگان اجازه دخالت ندهیم.رئیس‏جمهوری بحران یمن را یکی از مسائل و معضلات مهم منطقه، عنوان کرد و افزود: جنگ یمن جز ویرانی، کشتار مردم، ایجاد عداوت و کینه میان مردم دو کشور و تهدید تمامیت ارضی یمن هیچ دستاورد دیگری نداشته …
ریشه‌های ضد ایرانی اعتراضات در عراق/ ایران هدف اصلی معترضان؟
رویداد 24 / ۱۳۹۸/۰۹/۱۰ / سیاسی
ریشه‌های ضد ایرانی اعتراضات در عراق/ ایران هدف اصلی معترضان؟
نفوذ و قدرت حضور ایران در عراق و روابط بین ایران با چهره‌های صاحب‌نفوذ این کشور باعث شد، زمانی که مردم این کشور از فساد و ناکارآمدی گسترده حاکمان به تنگ می‌آیند، در کنار انتقاد از سیاست‌مداران ناکارآمد، ایران را نیز به‌عنوان یکی از حامیان این سیاست‌مداران هدف انتقاد قرار می‌دهد.
بغداد و چالش نخست وزیر جدید/ رابطه ایران و عراق بعد از عادل عبدالمهدی چگونه پیش می‌رود؟
رویداد 24 / ۱۳۹۸/۰۹/۱۰ / سیاسی
بغداد و چالش نخست وزیر جدید/ رابطه ایران و عراق بعد از عادل عبدالمهدی چگونه پیش می‌رود؟
هانی زاده کارشناس مسائل خاورمیانه بر این عقیده است که اعتراضات عراق ادامه پیدا خواهد کرد و با انتخاب نخست وزیر آینده عراق که مورد تایید و حمایت آمریکا است، روابط ایران و عراق به شدت کاهش پیدا می‌کند.
احتمال‌های مطرح بعد از استعفای عبدالمهدی
شفقنا / ۱۳۹۸/۰۹/۰۹ / ...
احتمال‌های مطرح بعد از استعفای عبدالمهدی
شفقنا- راه‌حل‌های سیاسی در عراق در گرو اراده‌ منطقه‌ای و بین المللی همچون آینده روابط آمریکا- ایران ؛ روابط عربستان، ایران؛ جنگ در سوریه؛ مواضع ترکیه؛ حقوق هیات حشد شعبی؛ تحولات اوضاع امنیتی در شمال و غرب...
55 آنلاین / ۱۳۹۸/۰۹/۰۹ / ...
هدف از حمله به کنسولگری ایران تخریب روابط عراق و ایران بود
وزارت خارجه عراق می‌گوید هدف از حمله به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در نجف اشرف، آسیب رساندن به روابط دو کشور عراق و ایران بوده است.
تلاش مقتدی صدر و حیدر العبادی، مکمل بازی بعثی ها در تخریب روابط تهران - بغداد
دیپلماسی ایرانی / ۱۳۹۸/۰۹/۰۹ / سیاسی
تلاش مقتدی صدر و حیدر العبادی، مکمل بازی بعثی ها در تخریب روابط تهران - بغداد
اصغر زارعی در گفت وگو با دیپلماسی ایرانی عنوان کرد که با استعفای عادل عبدالمهدی، نه تنها وضعیت عراق بهبود نخواهد یافت که شرایط به سمت پیچیده تر شدن پیش خواهد رفت؛ این کارشناس در ادامه پیرامون دلایل و اهداف بازیگران حمله به کنسولگری ایران در نجف بر این نکته تاکید داشت که طیفی از جریانات سیاسی عراق شامل شخصیت ها، احزاب و ائتلاف هایی مانند مقتدی صدر و جریان صدر و همچنین حیدر العبادی و ائتلاف نصر اگر چه در برهه هایی ادعای نزدیکی و همسویی با محور مقاومت در عراق را داشتند، اما در این دو ماه گذشته رفتار متفاوتی از خود را نشان دادند. به گونه‌ای که عدنان الزرفی که از طیف حیدر العبادی است، برنامه حمله و تعرض به کنسولگری ایران در استان نجف را طرح می کند. لذا این طیف فرصت‌طلب هم‌پوشانی جدی با برخی جریانات …
  اصغر زارعی  عادل عبدالمهدی  عراق  ایران  آمریکا  عربستان سعودی
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۹/۰۹ / ...
وزیر خارجه عراق عذرخواهی کرد
درپی تعرض به کنسولگری ایران در نجف اشرف که شامگاه روز چهارشنبه رخ داد و درپی آن ساختمان کنسولگری ایران در این شهر به آتش کشیده شد، سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران ضمن محکوم کردن این اقدام، خواستار برخورد مسئولانه، قاطع و موثر دولت عراق با عوامل مخرب و مهاجمان شد. وی همچنین با یادآوری مسئولیت و وظایف دولت عراق برای حمایت از اماکن دیپلماتیک و دیپلمات‌ها‌ افزود: مراتب اعتراض شدید ایران رسما به سفیر عراق در تهران ابلاغ شد.از سوی دیگر روز پنجشنبه نیز محمد علی الحکیم وزیر امور خارجه عراق در تماسی تلفنی با محمد‌جواد ظریف، ضمن عذرخواهی از این اقدام خرابکارانه، بر تعهد دولت متبوع خود برای حفاظت از اماکن دیپلماتیک و دیپلمات‌های ایرانی تاکید کرد.وزارت امور خارجه عراق همچنین به صورت جداگانه در بیانیه‌ای …
واکنش سفیر ایران در عراق به حادثه نجف
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۹/۰۷ / بین‌المللی
واکنش سفیر ایران در عراق به حادثه نجف
ایرنا نوشت: سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق در واکنش به حادثه آتش سوزی کنسولگری ایران در نجف اشرف تاکید کرد که هدف برخی عوامل خارجی و داخلی در عراق از این اقدام، تخریب روابط خوب تهران - بغداد است.
  ایران و عراق  نجف اشرف  کنسولگری ایران در نجف
سفیر ایران در عراق: هدف حادثه نجف، تخریب روابط بغداد - تهران است
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۰۷ / سیاسی
سفیر ایران در عراق: هدف حادثه نجف، تخریب روابط بغداد - تهران است
بغداد – ایرنا – سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق در واکنش به حادثه آتش سوزی کنسولگری ایران در نجف اشرف تاکید کرد که هدف برخی عوامل خارجی و داخلی در عراق از این اقدام، تخریب روابط خوب تهران - بغداد است.
  نجف اشرف  اربعین حسینی  ایرج مسجدی  کربلا  برگزاری تجمع‌های اعتراضی در عراق
بر عراق چه می گذرد؟
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۰۷ / سیاسی
بر عراق چه می گذرد؟
تهران- ایرنا- حمله مهاجمان تحریک شده به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در نجف اشرف در شب گذشته  و به آتش کشیدن آن را شاید بتوان یکی از مهمترین رویدادهای هفته ها و ماه های اخیر درعراق قلمداد کرد ، تعرضی که وزارت خارجه عراق هدف از آن را لطمه زدن به روابط تاریخی عراق و ایران خواند.
  تروریسم  شیعه  نجف اشرف  سعودی  حمله به کنسولگری ایران در نجف  برگزاری تجمع‌های اعتراضی در عراق
دیدارنیوز / ۱۳۹۸/۰۹/۰۷ / ...
وزارت امور خارجه عراق، حمله به کنسولگری ایران در نجف را محکوم کرد
وزارت امور خارجه عراق، در بیانیه‌ای، حمله به کنسولگری ایران در نجف را محکوم و هدف آن را آسیب زدن به روابط عراق با ایران و سایر کشورها تلقی کرد.
جزئیات آتش زدن دومین کنسولگری ایران در عراق| واکنش تهران و بغداد+فیلم
آفتاب نیوز / ۱۳۹۸/۰۹/۰۷ / سیاسی
جزئیات آتش زدن دومین کنسولگری ایران در عراق| واکنش تهران و بغداد+فیلم
رسانه های عراقی گزارش دادند که مهاجمان کنسولگری ایران در نجف را آتش زدند. در حال حاضر نگرانی از تکرار حمله به کنسولگری ایران در شهر کربلا است چون ماه گذشته...
  روابط ایران و عراق  تظاهرات عراق  حمله به کنسولگری ایران
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۰۹/۰۷ / سیاسی
اظهارات عراق پس از به آتش کشیده شدن کنسولگری ایران در نجف
وزارت خارجه عراق می‌گوید هدف از حمله به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در نجف اشرف، آسیب رساندن به روابط دو کشور عراق و ایران بوده است.