شنبه, ۱۰ آبان, ۱۳۹۹ / 31 October, 2020
روانشناسی
صدای جوانان
۳ ساعت قبل
صدای جوانان
  مصطفی شوقی   در اول مرداد1347، از سوی مرکز بازار‌شناسی سنجش افکار که عضو مؤسسه افکار‌سنجی گالوب است- مهم‌ترین مرکز افکار‌سنجی جهان- عنوان شده است به سفارش مؤسسه ملی روانشناسی گزارشی منتشر شد که در آن از مشکلات عمده جوانان سخن رفته‌بود. سؤالی که در این نظرسنجی پرسیده شده جالب است؛« جوانان برای رفع این مشکل از دولت چه انتظاری دارند؟». در مقدمه این نظرسنجی2نکته حائز‌اهمیت وجود دارد؛ اول اینکه جامعه هدف این نظرسنجی جوانان دیپلمه، دانشجو و یا فارغ‌التحصیلانی هستند که جویای کار بودند. تهیه‌کنندگان …
۱۶ ساعت قبل / کودکان / سلامت کودکان / روانشناسی
کودکان شرایط اطراف را به وخیم ترین شکل ممکن تصور می کنند!/
خبرنیوز نوشت:دکتر فریبا عرب گل، متخصص روانپزشکی کودک و نوجوان با حضور در برنامه مادر کودک تندرستی از شبکه سلامت در مورد اضطراب در کودکان توضیحاتی ارایه داد.
بلایی که بلوغ زودرس بر سر نوجوانان می آورد
۱۸ ساعت قبل / بلوغ زودرس / اثرات بلوغ زودرس
بلایی که بلوغ زودرس بر سر نوجوانان می آورد
اقتصادنیوز : عضوشورای مرکزی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور گفت: در کشور ما به دلایل فرهنگی اکثر نوجوانان اطلاعات صحیحی در مورد تغیرات جسمی، جنسی و روانی ناشی از بلوغ ندارند و چه بسا با کسب اطلاعات از منابع غیرمعتبر و غیرموثق در زندگی خانوادگی خود دچار مشکلات متعددی می‌شوند و در نتیجه از سلامت عمومی خوبی در این دوران برخوردار نیستند.
چرا نوجوانان به پوشیدن لباسهای عجیب و غریب علاقه دارند؟
۲۵ ساعت قبل / روانشناسی / نوجوان / روز نوجوان
چرا نوجوانان به پوشیدن لباسهای عجیب و غریب علاقه دارند؟
عضوشورای مرکزی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور با اشاره به طبیعی بودن گرایش نوجوانان به مد و آرایش اظهار کرد: والدین نباید اصرا داشته باشند که هر چه را که آن‌ها می‌پسندند، نوجوان نیز بپسندد. والدین باید نوجوان را در انتخاب لباس آزاد بگذارند و راهنمایی‌اش کنند. گاهی ممکن است او در انتخاب اشتباه کند و در اشتباه خود اصرار هم داشته باشد؛ اما تجربه‌ای که از آن اشتباه به دست می‌آورد، تأثیرش بیشتر از نصیحت‌ والدین در این زمینه است.
تاثیر تنش های خانوادگی بر روان کودکان از نظر روانشناس کودک
۳۷ ساعت قبل / مرکز مشاوره ازدواج / روانشناس کودک / مطب روانشناسی
تاثیر تنش های خانوادگی بر روان کودکان از نظر روانشناس کودک
سلامت روانی و رشد عاطفی کودکان بر اساس محیطی که در آن پرورش مییابند، شکل می‌گیرد. سلامت روانی به معنای تفکر و عملکرد صحیح در زندگی فردی و اجتماعی می‌باشد. فردی که دارای سلامت روانی می‌باشد می‌تواند نیازهای عادی روزمره خود را برآورده ساخته و دارای هیجانات و شناخت صحیح از محیط خویش است.
۲ روز قبل
«انگ» در ماجرای دختر آبادانی
در روزهای اخیر ماجرای ضرب و شتم دختر آبادانی در رسانه‌ها بازتاب گسترده‌ای داشت و موجب تاثر عمومی شد. بعضی رسانه‌ها دلایل این اتفاق را از ابعاد متفاوت مطرح و بررسی کردند اما آنچه موجب تاسف و تعجب بود، نوع نگاه صداوسیما به این اتفاق بود. متاسفانه صداوسیما مانند بیشتر مواقع بدون بررسی کارشناسانه و صرفا جهت پاسخگویی به رسانه‌های خارجی، گزارشی را از دختر آبادانی و پدرش تهیه و پخش کرد. در این گزارش پدر دختر عنوان می‌کند که دخترش ناراحتی اعصاب دارد و پرونده روانپزشکی برایش تشکیل داده‌اند و خود دختر هم در بخشی دیگر بیان می‌کند که داروی اعصاب مصرف می‌کند. در این نوشتار سعی بر آن نداریم که دلایل اتفاق پیش آمده را تحلیل یا بررسی کنیم. آنچه بیشتر از هر چیزی مورد توجه …
تست روانشناسی شخصیت با یک تصویر ساده
۲ روز قبل / روانشناسی / شخصیت / تصویر / ساده / تست رورشاخ / تست لکه
تست روانشناسی شخصیت با یک تصویر ساده
این، اساس «تست رورشاخ» یا همان «تست لکه» در روانشناسی است. اغلب دو نفر متفاوت، دو شکل مختلف را در یک لکه جوهر می‌بینند. آنچه شما می‌بینید، می‌تواند نگاهی اجمالی به شخصیت، توانایی‌ها و نبرد‌های شما در زندگی باشد.
مشاوره قبل ازدواج و اهمیت آن در استحکام زندگی آینده زوجین
۲ روز قبل / ازدواج / خانواده / رشد و تعالی / روانشناسی / طلاق
مشاوره قبل ازدواج و اهمیت آن در استحکام زندگی آینده زوجین
ایلنا: اگر شخصی به شما بگوید می تواند شانس طلاق شما را در آینده کاهش دهد، آیا به صحبت او گوش می دهید؟
انعقاد تفاهم‌نامه همکاری معاونت اجتماعی ناجا با سازمان نظام روانشناسی
۲ روز قبل / نیروی انتظامی
انعقاد تفاهم‌نامه همکاری معاونت اجتماعی ناجا با سازمان نظام روانشناسی
ایلنا: در آخرین روز از هفته نیروی انتظامی تفاهم نامه همکاری معاونت اجتماعی ناجا با سازمان نظام روانشناسی و مشاوره منعقد گردید.
شکت کرونا با بسیج سرمایه‌های اجتماعی
۲ روز قبل / ویروس کرونا / سازمان نظام روانشناسی و مشاوره / بهداشت و سلامت / کرونا در ایران؛ آخرین اخبار و گزارش‌ها
شکت کرونا با بسیج سرمایه‌های اجتماعی
تهران - ایرنا - این روزها شاید همه ما با قدم‌زدن در خیابان، دلتنگ چهره‌های بدون ماسک شده باشیم؛ دلتنگ تبسم‌ها و لبخندهایی که زیر ماسک دیگر دیده نمی‌شوند؛ خنده‌هایی که به گفته کارشناسان بهداشت و درمان شاید با یک مقابله و عزم همگانی در رعایت اصول بهداشتی بار دیگر بتوان از ته‌دل بودنش را تجربه کرد.
عشق در سنین نوجوانی خوب است یا بد؟
۲ روز قبل / روانشناسی / عشق / نوجوانان
عشق در سنین نوجوانی خوب است یا بد؟
دکتر مژگان ناقل در گفت‌وگو با ایسنا، در آستانه‌ روز نوجوان با بیان اینکه گرایش به جنس مخالف و عشق با توجه به تغییرات بلوغ در نوجوانی امری طبیعی محسوب می‌شود، ادامه داد: در سنین نوجوانی همزمان با رشد جسمی نوجوان، به دلیل عدم رشد کافی در بخش‌هایی از مغز، نوجوان ریسک‌ پذیرتر است و تصمیمات ناقص‌تر و کارکردهای ضعیف‌تری دارد بنابراین ممکن است بسیار راحت و گاها به طور تکانشی درگیر عشق شود.
ماسک بزن هموطن!
۳ روز قبل
ماسک بزن هموطن!
ایده طرح آمران سلامت، از مازندران آغاز شد؛ حدود پنج‌ماه پیش. معین مهدی لموکی، معاون داوطلبان هلال‌احمر استان مازندران درباره این طرح می‌گوید: «طرح‌های متعدد و مشترکی در کشور در راستای مقابله با بیماری کرونا در پیک‌های اول و دوم شیوع این بیماری اجرا شد. مثل طرح در خانه بمانیم و… . وقتی مردم زندگی عادی را از سر گرفتند، جای آموزش‌های چهره‌به‌چهره و لسانی مردم در میان برنامه‌های آموزشی صداوسیما و شبکه‌های اجتماعی فضای آموزشی خالی بود. برای همین تصمیم گرفتیم با اقتباس از مسائل دینی اعم از امر به معروف و نهی از منکر، برای آموزش و آگاه‌سازی مردم اقدام کنیم.» لموکی با اشاره به اعلام فراخوان و دعوت از داوطلبان برای مشارکت در این طرح در استان مازندران می‌گوید: «در پی این فراخوان دو‌هزار و 586 داوطلب برای …
دستان هرزه در موقعیت اقتدار
۳ روز قبل
دستان هرزه در موقعیت اقتدار
حسین میرزائی، مدیرمسئول و سردبیر فصلنامه آبادان‌نامه در یادداشتی ارسالی به انصاف نیوز با عنوان «دستان هرزه در موقعیت اقتدار» نوشت: آزمایش های روانشناسی اجتماعی متعددی نشان می دهند که قرار گرفتن یک انسان در موقعیت اقتدار نسبت به دیگری، یعنی توان اعمال قدرت مشروع یک شخص بر شخصی دیگر،…
تصویر ساده‌ای که رازهای درونتان را برملا می‌کند
۳ روز قبل / روانشناسی
تصویر ساده‌ای که رازهای درونتان را برملا می‌کند
با نگاه کردن به تصویر زیر، اولین تصویری که به چشم شما می‌آید، حقایق شخصیتتان را مشخص می‌کند.
کمالگرایی عامل پیشرفت یا شکست؟
۳ روز قبل / باشگاه دانشجویان ایسنا / انجمن علمی دانشجویی مشاوره دانشگاه الزهرا(س) / انجمن علمی دانشجویی روانشناسی مدیریت دانشگاه شهید چمران / پرفکشنیسم (کمالگرایی)،عامل پیشرفت یا شکست؟
کمالگرایی عامل پیشرفت یا شکست؟
انجمن علمی دانشجویی مشاوره دانشگاه الزهرا (س) با همکاری انجمن علمی دانشجویی روانشناسی مدیریت دانشگاه شهید چمران، در برنامه زنده اینستاگرام موضوع «کمالگرایی، عامل پیشرفت یا شکست؟» را بررسی می کند.
ببینید | آیا ۲۳ درصد مردم ایران اختلال روانی دارند؟
۳ روز قبل / اختلال روانی / روانشناسی / سلامت روان
ببینید | آیا ۲۳ درصد مردم ایران اختلال روانی دارند؟
رئیس سازمان نظام روانشناسی در گفتگو با برنامه تلویزیونی در رابطه با اختلال روانی مردم ایران گفت: این را تایید نمی‎کنم که از هر ۴ ایرانی یک نفر اختلال روانی دارند. از نظر نشانه‌‎ های روانشناختی این موضوع صحیح است. نشانه‎های روانشناختی شامل ترس، استرس، وسواس و... است.
غلبه بر ناامیدی راه و روش خود را دارد
۳ روز قبل / سلامت روان / افسردگی / روانشناسی / اختلال روانی
غلبه بر ناامیدی راه و روش خود را دارد
ایرنا نوشت: روانشناس بالینی گفت: زمانی که انتظارات فرد برآورده نمی‌شود، احساس ناامیدی، یاس و سرخوردگی به سراغ او می‌آید.
فوبیای کرونا خطرناک‌تر از خود ویروس
۳ روز قبل / فوبیای کرونا / کووید-19 / کروناویروس / روانشناسی
فوبیای کرونا خطرناک‌تر از خود ویروس
زهره احمدی، روان‌شناس بالینی می‌گوید: «شیوع کرونا سبب شده که فوبیا، ترس یا اضطراب وارد زندگی برخی از افراد شود، زیرا آن‌ها مدام در شبکه‌های مختلف مجازی با این نکته روبه‌رو می‌شوند که این ویروس ناشناخته است و صحبت‌های افراد کارشناس و غیرکارشناس را در شبکه‌های مجازی درباره کرونا رصد می‌کنند که سبب افزایش ترس در آن‌ها می‌شود.»
نقش والدین در کسب هویت نوجوان
۳ روز قبل / نوجوان / روانشناسی / روز نوجوان
نقش والدین در کسب هویت نوجوان
یک روانشناس در آستانه‌ روز نوجوان با تاکید بر اهمیت دستیابی نوجوان به هویت کسب شده و غیر قابل انکار خواندن نقش والدین در این مسیر، اظهار کرد: والدین کنترل گر، به شدت حمایتگر و یا والدین بیش از حد سخت گیر، خواسته و یا ناخواسته آسیب هایی را به نوجوان خود وارد می کنند و مسیر دستیابی به هویت را برای آنان دشوار می‌کنند.
کارگاه آموزش «درمان شناختی رفتاری پیشرفته» برگزار می شود
۴ روز قبل / باشگاه دانشجویان ایسنا / انجمن علمی دانشجویی روانشناسی دانشگاه خوارزمی / انجمن مشاوره دانشگاه الزهرا(س) / کارگاه آموزش "درمان شناختی رفتاری (CBT)"
کارگاه آموزش «درمان شناختی رفتاری پیشرفته» برگزار می شود
انجمن علمی دانشجویی روانشناسی دانشگاه خوارزمی با همکاری انجمن مشاوره دانشگاه الزهرا (س)، کارگاه آموزش مجازی "درمان شناختی رفتاری پیشرفته (CBT)" برگزار می‌کند.
افراد سمی که باید دور آنها را خط بکشید!
۴ روز قبل / افراد سمی / روانشناسی / خودشیفته / سبک زندگی / پارسی خبر
افراد سمی که باید دور آنها را خط بکشید!
بسیاری از روانشناسان معتقدند که شخصیت افراد به واسطه اطرافیانشان شکل می‌گیرد. شما می‌توانید با حذف برخی از افراد که سمی محسوب می‌شوند زندگی خود را متحول کنید.
هوش مالی فرزندان خود را افزایش دهید
۴ روز قبل
هوش مالی فرزندان خود را افزایش دهید
کارشناس ارشد روانشناسی معتقد است اینکه والدین برای آینده فرزندان خود، مبلغی را پس انداز کنند، کار بدی نیست، اما کار ارزشمندتر این است که مهارت های مالی فرزندانشان را افزایش دهند.
واکاوی تجارب روان شناختی دانشجویان در قرنطینه خانگی کرونا
۴ روز قبل / تحقیقات علمی / روانشناسی / قرنطینه / ویروس کرونا / دانشجویان
واکاوی تجارب روان شناختی دانشجویان در قرنطینه خانگی کرونا
یافته های یک تحقیق دانشگاهی نشان می دهد دانشجویان در زمان زندگی در قرنطینه خانگی کرونا با تجربیاتی مانند احساسات منفی، وسواس های فکری عملی، دغدغه های سلامت خانواده و اقتصاد مواجه شدند.
افزایش افکار مرتبط با مرگ و بیگانه هراسی در طول پاندمی کووید۱۹
۵ روز قبل / روانشناسی / بیگانه هراسی / کرونا / همه_باهم_علیه_کرونا
افزایش افکار مرتبط با مرگ و بیگانه هراسی در طول پاندمی کووید۱۹
یک روانشناس مطرح کرد:  یافته‌های آزمایشگاهی نشان می‌دهند که تامل بر اپیدمی‌ها و یا شیوع ویروس‌هایی مانند ابولا، آنفلوآنزای خوکی و... منجر به افزایش افکار مرتبط با مرگ و رفتارهای دفاعی می‌شود. از طرفی رابطه معناداری میان اضطراب مرگ، باورهای اضطرابی و رفتارهای مرتبط با کووید-۱۹ نظیر احتمال استفاده از ماسک در اماکن عمومی گزارش شده است.
۵ روز قبل
با مردم / نظارتی بر قیمت‌های مراکز روانشناسی و مشاوره نیست
در شرایطی که بسیاری از مردم به روانشناسی و مشاوره نیاز دارند و در خانه ماندن و بی‌تحرکی شمار زیادی از مردم را بیمار و پریشان کرده است، تعدادی از مراکز مشاوره و روانشناسی با افزایش قیمت‌ها به جای کمک به شرایط، مردم را ناچار به پرداخت هزینه‌هایی می‌کنند که تاکنون در سبد آنها جایی نداشته و پیش‌بینی هم برای آن نشده است. برای یک ساعت و نیم مشاوره همسرم 350هزار تومان در مرکز شهر پرداخت کردیم. آیا هیچ سازمانی مسئول نظارت بر این قیمت‌ها نیست. رضایی از تهران  ریزگردهای مصیبت‌بار خوزستان از خاطرها نرود همه‌ساله …
ضرورت شناخت روانشناسی دوران پساکرونا
۵ روز قبل / ویروس کرونا / اختصاصی ایرنا / آسیب ها / بهداشت و سلامت / کرونا در ایران؛ آخرین اخبار و گزارش‌ها
ضرورت شناخت روانشناسی دوران پساکرونا
تهران- ایرنا- متخصص روانشناسی و استاد دانشگاه گفت: با توجه به آثار و تبعات روانی کرونا که عمدتا روان اشخاص با استعداد و اضطراب‌های اولیه، ژنتیکی و یادگیری را مورد حمله قرار می‌دهد، جهان مستلزم شناخت روانشناسی دوران پساکرونا است.
رابطه رضایت شغلی با سلامت روان کارمندان
۵ روز قبل / روانشناسی / رضایت شغلی / کارمند
رابطه رضایت شغلی با سلامت روان کارمندان
کارشناس ارشد روانشناسی می‌گوید رضایت شغلی، نگرش فردی نسبت به شغل بوده و یکی از عوامل مهم در موفقیت شغلی است که باعث افزایش کارایی، بروز خلاقیت و احساس رضایت فردی می‌گردد.
کدام خورشید نشان دهنده شخصیت شماست؟
۱۳۹۹/۰۸/۰۳ / تست روانشناسی / شخصیت / خورشید / تصاویر / نقاشی
کدام خورشید نشان دهنده شخصیت شماست؟
طالعات روانشناسی بسیاری روی نقاشی‌ها انجام شده است که نتایج آن‌ها حاکی از رابطه‌های این نقاشی‌ها با ذهن انسان است؛ به طوری که شکل‌ها و نقاشی‌های مورد علاقه ما می‌توانند راز‌های زیادی را درباره ویژگی‌های پنهان ما نشان دهند.
ترجمه کتاب «بازی‌درمانی یونگی» چاپ شد
۱۳۹۹/۰۸/۰۳ / روانشناسی / ترجمه / علوم انسانی
ترجمه کتاب «بازی‌درمانی یونگی» چاپ شد
کتاب «بازی درمانی یونگی» نوشته اریک جی گرین با ترجمه فائزه جمشیدی توسط نشر اندیشه احسان منتشر و راهی بازار نشر شد.
ویژگی‌های افراد دمدمی مزاج چیست؟
۱۳۹۹/۰۸/۰۳ / دمدمی مزاج / افسردگی / روانشناسی / پارسی خبر / سبک زندگی
ویژگی‌های افراد دمدمی مزاج چیست؟
تعریف روانشناسان از یک فرد دمدمی مزاج، فردی است که در رأی و نظر خود برای تصمیم گیری، ثبات ندارد این افراد برای تصمیم گیری به کمک اطرافیان خود نیاز دارند.
تاثیر مخرب همراهی والدین در تقلب کردن دانش آموزان
۱۳۹۹/۰۸/۰۳ / روانشناسی / آموزش مجازی / همه با همه علیه کرونا
تاثیر مخرب همراهی والدین در تقلب کردن دانش آموزان
یک روانشناس با اشاره به همراهی برخی والدین در تقلب کردن دانش آموزان هنگام پرسش و پاسخ مجازی، گفت: والدین باید توجه داشته باشند که دانش آموز کنونی، شهروند آینده این جامعه است و از این رو آموزش کنترل درونی به دانش آموز و عدم تقلب در هنگام نبود کنترل بیرونی در آموزش مجازی، امری مهم محسوب می‌شود.
افزایش اعتیاد به اینترنت در پاندمی کرونا در ایران
۱۳۹۹/۰۸/۰۲ / روانشناسی / ویروس کرونا / اینترنت
افزایش اعتیاد به اینترنت در پاندمی کرونا در ایران
ایسنا نوشت: یک روانشناس با بیان اینکه حدود ۱۰ درصد از افراد در کشور درگیر اعتیاد به اینترنت هستند و با تاکید بر اینکه این اعتیاد اغلب در سنین نوجوانی رخ می‌دهد، گفت: پیس بینی می شود این اعتیاد در ایام پاندمی کرونا افزایش پیدا کند چراکه نوجوانان دارای وقت آزاد بیشتری هستند و استفاده مشروع آن‌ها از اینترنت نیز با وجود کلاس‌های مجازی افزایش پیدا کرده است.
دورکاری و ایجاد فرسودگی شغلی
۱۳۹۹/۰۸/۰۲ / دورکاری حداکثری / دورکاری کارکنان / روانشناسی / دورکاری / فرسودگی شغلی
دورکاری و ایجاد فرسودگی شغلی
یک روانشناس مطرح کرد: هرچند برخی یافته های پژوهش ها دارای تناقضاتی هستند اما به نظر می رسد ترکیبی از دورکاری و خدمت در محل سازمان می تواند از فرسودگی شغلی بکاهد، به طوری که دورکاری طولانی مدت و یا حضور پیوسته در محل کار، هر دو می توانند با فرسودگی شغلی در ارتباط باشند.
۱۳۹۹/۰۸/۰۲
تلاش برای مبارزه با سرطان در روزهای سخت شیوع کرونا
حمایت همه جانبه از کودکان مبتلا به سرطان و خانواده‌هایشان اصلی‌ترین ماموریت محک است. پیش از شیوع ویروس کرونا، حضور روان‌شناس در کنار کودک و خانواده، ترالی کتاب، معلم داوطلب و اتاق بازی در کنار تامین هزینه‌های درمان کودکانمان نقش مهمی را ایفا می‌کرد. اما اکنون توجه به جلوگیری از شیوع این ویروس در میان کودکان مبتلا به سرطان، تغییراتی در نحوه ارائه برخی از خدمات حمایتی به کودکان محک ایجاد کرده است. در محک تلاش شده تا با وجود این تغییرات باز هم توجه به بهبود کیفیت زندگی کودکان مبتلا به سرطان فراموش نشود. «الناز» یکی از کودکان تحت حمایت محک است که مبتلا به رتینوبلاستوم (تومور چشمی) است. او در دوران درمان، دچار عارضه کم‌شنوایی شده است اما با وجود شیوع کرونا در همین دوران، محک توانسته است علاوه بر ادامه …
راهکارهایی برای قضاوت نکردن دیگران
۱۳۹۹/۰۷/۳۰ / قضاوت نکردن / قضاوت / سبک زندگی / پارسی خبر / روانشناسی
راهکارهایی برای قضاوت نکردن دیگران
در گزارش زیر ۹ راه برای قضاوت نکردن دیگران را آموزش می‌دهیم.
افسردگی چه تبعاتی به دنبال دارد؟
۱۳۹۹/۰۷/۳۰ / مشاوره روانشناسی
افسردگی چه تبعاتی به دنبال دارد؟
افسردگی یکی از رایج‌ترین دغدغه‌های روانی در جهان است و میلیون‌ها نفر در جهان تجربه ابتلا به آن را دارند.
نقش پدر در تربیت و رشد کودک
۱۳۹۹/۰۷/۳۰ / همسر / پارسی خبر / تربیت فرزند
نقش پدر در تربیت و رشد کودک
همان طور که می‌دانید، هر دو والد (پدر و مادر) نقش بسیاری مهمی در تربیت فرزندان دارند. مادران بیشتر نیاز‌های تغذیه‌ای فرزندان را تأمین می‌کنند. درحالی که پدران بیشتر تمایل دارند با کودکان بازی کنند. این بازی‌ها حتی گاهی ممکن است فیزیکی و خشن باشند. امروزه نقش پدر در تربیت فرزند بسیار بیشتر از گذشته شده است. برای مثال کار‌هایی مانند تعویض پوشک، خواباندن کودک، بردن کودک نزد پزشک و همکاری در کار‌های منزل را انجام می‌دهند.در اواخر سال ۱۹۸۰ روی گروهی از والدین تحقیقاتی صورت گرفت و از آن‌ها خواسته شد تا مدتی با کودکان خود بازی کنند. براساس نتایجی که از این تحقیق به دست آمد، پدران بیشتر سعی داشتند که با بچه‌ها بازی‌های فعال و پرتحرک انجام دهند. به عنوان مثال بچه‌ها را به هوا بیندازند یا روی زمین بچرخانند، …
دردسرهای روانشناسی بازاری؛ مجبور نیستید این قورباغه را قورت دهید!
۱۳۹۹/۰۷/۳۰ / روانشناسی / سلامت روان / اختلال روانی / روان شناسی کودک
دردسرهای روانشناسی بازاری؛ مجبور نیستید این قورباغه را قورت دهید!
در کافه خبری آنلاین به بررسی تفاوت روانشناسی علمی و روانشناسی غیرعلمی و بازاری پرداخته‌ایم.
نشانه‌های خودکشی در کودکان و توصیه‌هایی برای والدین
۱۳۹۹/۰۷/۳۰ / خودکشی / اختلالات رفتاری / پارسی خبر / روانشناسی
نشانه‌های خودکشی در کودکان و توصیه‌هایی برای والدین
کارشناسان معتقدند افسردگی، اضطراب و سایر اختلالات روانی در کودکان، می‌تواند علت تهدید به خودکشی در کودکان و نوجوانان باشد.
به شیطنتهای کودکان در زمان آموزش مجازی زیادی حساس نشوید
۱۳۹۹/۰۷/۳۰ / آموزش مجازی / کودک / روانشناسی / بازگشایی مدارس در شرایط کرونا / سلامت روانی / همه_باهم_علیه_کرونا
به شیطنتهای کودکان در زمان آموزش مجازی زیادی حساس نشوید
یک روانشناس معتقد است که والدین در دوران شیوع کرونا باید به آموزش مجازی دانش آموزان به عنوان یک دوره گذار نگاه کنند، به آن‌ها زمان دهند تا به تدریج با آموزش مجازی کنار بیایند و نیازی نیست نسبت به شیطنت آن‌ها حساس شوند.
تمرینات ورزشکاران پارالمپیکی در حال برگزاری است
۱۳۹۹/۰۷/۲۹ / پاراالمپیک / المپیک توکیو / کمیته ملی پارالمپیک
تمرینات ورزشکاران پارالمپیکی در حال برگزاری است
تهران- ایرنا- نایب رییس زنان کمیته ملی ‌پارالمپیک گفت: تمرینات ورزشکاران پارالمپیکی در حال برگزاری است و از نظر بدنسازی آمادگی جسمانی، روانشناسی و بهداشتی آنان را تحت کنترل داریم.
چگونه دخترانی با اصالت تربیت کنیم؟
۱۳۹۹/۰۷/۲۹ / روانشناسی / هفته ملی سلامت زنان / دختران
چگونه دخترانی با اصالت تربیت کنیم؟
یک روانشناس اظهار کرد: اگر دختران خود را مبتنی بر اصالت پرورش دهیم، چه در شهر باشند و چه در روستا کمتر تحت تاثیر شعارهای مصرف گرایانه نظام سرمایه داری قرار می‌گیرند و نیازهای خود را بر اساس خطابه‌های حاکم اجتماعی شکل نمی‌دهند.
نوازش شرطی ممنوع!
۱۳۹۹/۰۷/۲۹ / سلامت / روانشناسی / کودک / تربیت / خانواده / فرزندآوری
نوازش شرطی ممنوع!
یک روانشناس معتقد است که گاهی لازم است بی قید و شرط به فرزندتان بگویید «دوستت دارم»، او را در آغوش گرفته و به خود بفشارید، با او بازی کنید یا برایش هدیه بخرید و اینگونه عزت نفسش را به اوج برسانید.
چه کنیم فرزندمان گرفتار چالش ترسناک مومو نشود؟
۱۳۹۹/۰۷/۲۹ / کودکان / نوجوان / روانشناسی / حوادث ایران
چه کنیم فرزندمان گرفتار چالش ترسناک مومو نشود؟
اخیرا برخی افراد نسخه فارسی اپلیکیشن مومو را ساخته‌اند و پیام‌ها برای کودکان به زبان فارسی فرستاده می‌شود. هرچند در ایران لزوما این چالش به‌ خودکشی منتهی نمی‌شود، اما اغلب موجب سوءاستفاده مالی و گرفتن شارژ موبایل و سوءاستفاده‌هایی از این دست می‌شود.
چه رفتارهایی باعث خراب شدن یک رابطه احساسی می‌شوند؟
۱۳۹۹/۰۷/۲۹ / روانشناسی
چه رفتارهایی باعث خراب شدن یک رابطه احساسی می‌شوند؟
مشرق نوشت: بسیاری از رابطه‌ها هستند که با رفتارهای منفی زن و مرد به بدترین شکل ممکن به هم ریخته است اما زوجین باید بدانند که می‌توانند با مثبت‌اندیشی، روابط خود را تقویت و از خراب شدن رابطه صمیمانه خود جلوگیری کنند.
لاری: مدیریت سلامت روان در شیوع کرونا فراموش شده است
۱۳۹۹/۰۷/۲۸ / ویروس کرونا / ستاد ملی مقابله با کرونا / داروی کرونا / روانشناسی / سلامت روان / اختلال روانی
لاری: مدیریت سلامت روان در شیوع کرونا فراموش شده است
ایرنا نوشت: معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: روزهای نخست اپیدمی کرونا، جای خالی مدیریت سلامت روان به طور کامل احساس می‌شد و بیشترین مشکل و گمشده‌ای بود که به چشم می خورد.
سلامت روان همچنان بیمه نیست / خدمات روانشناسی برای خانواده متوفیان کرونا
۱۳۹۹/۰۷/۲۸ / روانشناسی / بیمه / خانواده / استرس
سلامت روان همچنان بیمه نیست / خدمات روانشناسی برای خانواده متوفیان کرونا
رئیس سازمان نظام روانشناسی درباره راه اندازی بخش سوگ در کلینیک های روانشناسی گفت: در شرایطی که مردم امکان عزاداری برای از دست رفتگان و عزیزان خود را ندارند، در این مراکز برروی غم های فروخفته و درونی مردم تمرکز می‌شود.
اهدا مجوز رسمی پروانه تاسیس مرکز خدمات روانشناسی به ناجا
۱۳۹۹/۰۷/۲۸
اهدا مجوز رسمی پروانه تاسیس مرکز خدمات روانشناسی به ناجا
تهران - ایرنا - پروانه تاسیس مرکز خدمات و مشاوره آرامش در دومین روز از هفته نیروی انتظامی به معاونت اجتماعی ناجا اهدا شد.
پیامدهای حضور کودکان در فضای مجازی/ راهکارهای کاهش آسیب ها
۱۳۹۹/۰۷/۲۸ / کودکان / آسیبهای اجتماعی / فضای مجازی
پیامدهای حضور کودکان در فضای مجازی/ راهکارهای کاهش آسیب ها
دکترای تخصصی روانشناسی و محقق در زمینه کودک و نوجوان، به پیامدهای استفاده از فضای مجازی در میان کودکان اشاره و راهکارهایی برای ایمن نگه داشتن کودکان توصیه کرد.
رهبری با بی‌اعتنایی احمدی نژاد را تنبیه می‌کنند
۱۳۹۹/۰۷/۲۷
رهبری با بی‌اعتنایی احمدی نژاد را تنبیه می‌کنند
یکی از مخاطبان انصاف نیوز با نام «مریم» در کامنتی ذیل خبر «آیت‌الله خامنه‌ای؛ شنیدید احمدی‌نژاد چه گفته؟» نوشت: عزیران فرهیخته و مطلع، حتما میدانید که از نظر روانشناسی بالاترین تنبیه نادیده گرفتن افراد است. ما در قرآن هم راجع به ۳نفری که جهاد نرفتند آیه ‌ای بر همین مبنا…
ترامپ اختلال روانی دارد!
۱۳۹۹/۰۷/۲۷ / ایالات متحده امریکا / سیاست خارجی / دونالد ترامپ / مری ترامپ / روانشناسی
ترامپ اختلال روانی دارد!
مری ترامپ در گفت‌و گو با اسکای نیوز گفت: ترامپ شخصی ضعیف است که فکر می‌کند باید خود را قدرتمند نشان دهد.
سلامت روان چیست و چه نقشی در ازدواج دارد؟
۱۳۹۹/۰۷/۲۷ / مشاور قبل ازدواج / درمان افسردگی / مراکز روانشناسی
سلامت روان چیست و چه نقشی در ازدواج دارد؟
سلامت روان به معنای حالت بهینه خوب بودن جسمی، روانی و اجتماعی می‌باشد که بر اساس مفهوم آن شامل ادراک خود کار آمدی، استقلال و خود مختاری، شایستگی و کفایت، تسلط بر محیط و هدفمندی در رشد فردی و زندگی است و به عبارتی فرد نسبت به توانایی های خود آگاه است و قادر است با استرس های معمول زندگی مدارا کند، احساس مسئولیت بیشتری دارد و از چالش های زندگی فرار نمی‌کند و با درایت و تدبیر بر مشکلات غلبه می‌کند و در نهایت عملکرد مثبت در اجتماع دارد.
چگونگی تحمل و سوگواری صحیح بر مرگ عزیزان/ دریای غم بی‌کرانه نیست
۱۳۹۹/۰۷/۲۷ / روانشناسی / مرگ و میر / زیگموند فروید / ترجمه / نشر نو / نقد کتاب
چگونگی تحمل و سوگواری صحیح بر مرگ عزیزان/ دریای غم بی‌کرانه نیست
ج.ویلیام وردن روان‌شناس آمریکایی در کتاب دستی «رنج و التیام در سوگواری و داغدیدگی» که برای مشاوران ماتم نوشته شده، مطالبی دارد که چگونگی سوگواری صحیح و تاب‌آوری مرگ عزیزان را آموزش می‌دهد.
افکار خودکشی، چراغ خاموش جاده مرگ
۱۳۹۹/۰۷/۲۷ / استانی-اجتماعی / آسیب اجتماعی / خودکشی / روانشناسی
افکار خودکشی، چراغ خاموش جاده مرگ
شاید افکار خودشکی در فراز و نشیب‌های زندگی به سراغ بسیاری از افراد رفته باشند، اما از فکر خودکشی تا دست زدن به چنین اقدامی، فاصله‌ی زیادی است که مداخلات روانشناختی به موقع، می‌تواند با شناسایی علل خودکشی، ضمن درمان گام به گام اختلال‌های خلقی و رفتاری، افراد را از اقدام به آن منصرف کند.
با کودکی که از دیوار راست بالا می‌رود، چه کنیم؟
۱۳۹۹/۰۷/۲۷ / استانی-اجتماعی / منطقه چهارمحال و بختیاری / اختلال کم توجهی - بیش فعالی / درمان
با کودکی که از دیوار راست بالا می‌رود، چه کنیم؟
دکتری روانشناسی و مدرس دانشگاه فرهنگیان چهارمحال‌وبختیاری با اشاره به اینکه کودکان بیش‌فعال جنب و جوش بالایی دارند، گفت: بیش‌فعالی خفیف نیاز به درمان خاصی ندارد و والدین می‌تواند این مسئله را مدیریت کنند.
۱۳۹۹/۰۷/۲۸
رویاها زنده می‌مانند
نابینایی و مسیر سخت درمان سرطان او را از رسیدن به خواسته‌هایش منصرف نکرد. تحقیقات سازمان بهداشت جهانی (who) نشان می‌دهد، در هر دقیقه یک کودک در سراسر جهان نابینا می‌شود. در این میان کم‌بینایی یا نابینایی ممکن است یکی از عوارض مراحل درمان روی کودکان مبتلا به سرطان باشد. در محک همواره تلاش می‌شود کودکانی که به دلیل سرطان و یا عوارض درمان دچار نابینایی یا کم‌بینایی می‌شوند، با کسب مهارت‌های لازم و همچنین دریافت مشاوره‌های روانشناسی مورد نیاز کیفیت زندگی مطلوبی تجربه کرده و بر مشکل بینایی خود غلبه کنند. به مناسبت روز جهانی نابینایان (عصای سفید) گفت‌وگوی کوتاهی با یکی از فرزندان بهبویافته محک و مادرش انجام دادیم و پای صحبت نوجوان با استعدادی نشستیم که علی‌رغم از دست دادن بینایی هر دو چشمش بر اثر سرطان، …
راهکارهای کاهش ترس از کرونا در کودکان و نوجوانان
۱۳۹۹/۰۷/۲۶ / ویروس کرونا / روانشناسی / کودکان / سلامت روان
راهکارهای کاهش ترس از کرونا در کودکان و نوجوانان
عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره، راهکارهایی را برای کاهش ترس کودکان و نوجوانان از کرونا توصیه کرد.
جلسات مشاوره و روانشناسی برای بهبودیافتگان کرونا برگزار شود
۱۳۹۹/۰۷/۲۵ / ویروس کرونا / عطاالله محمدی / بهداشت و سلامت / کرونا در ایران؛ آخرین اخبار و گزارش‌ها
جلسات مشاوره و روانشناسی برای بهبودیافتگان کرونا برگزار شود
تهران - ایرنا - روانشناس شخصیت و عضو مرکز مشاوره دانشگاه تهران با اشاره به تبعات روانی کرونا بر سلامت روان گفت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌تواند به ‌منظور کاهش و رفع آثار روانی احتمالی گذار از این بیماری، برای بهبودیافتگان کرونا جلسات مشاوره وروانشناسی برگزار کند.
با کودکان دروغ‌گو چگونه رفتار کنیم؟
۱۳۹۹/۰۷/۲۵ / استانی-اجتماعی / دروغگویی در کودکان
با کودکان دروغ‌گو چگونه رفتار کنیم؟
یک کارشناس ارشد روانشناسی بالینی گفت: آموختن ارزش راستگویی به کودک بهتر از تنبیه او به خاطر بد رفتاری یا سوء‌ رفتارهای کوچک است، به کودکتان به خاطر صداقت و راستگویی جایزه بدهید.
بهترین راه‌ها برای داشتن زندگی باکیفیت
۱۳۹۹/۰۷/۲۵ / روانشناسی / سلامت / سلامت روان / سبک زندگی / زندگی باکیفیت
بهترین راه‌ها برای داشتن زندگی باکیفیت
یافتن یک معنا و مفهوم خاص برای زندگی، منتهی به داشتن زندگی مشترک باکیفیت و پرنشاط خواهد شد.
از کجا بدانیم به بلوغ عاطفی رسیده ایم؟
۱۳۹۹/۰۷/۲۵ / روانشناسی / بهداشت روانی
از کجا بدانیم به بلوغ عاطفی رسیده ایم؟
یک روانشناس به ارائه توضیحاتی درباره بلوغ عاطفی به عنوان یکی از مولفه‌های بهداشت روان پرداخت و گفت: هنگامی می‌توان گفت فردی به بلوغ عاطفی رسیده است که توانایی مدیریت عواطف و احساساتش را داشته باشد، به درک درستی از خود و روابط بین فردی رسیده باشد و نحوه درست ابراز هیجان و واکنش مناسب به رفتار اطرافیان را بداند.
علت گرایش به جراحی‌های زیبایی و پیکر تراشی در میانسالی
۱۳۹۹/۰۷/۲۵ / روانشناسی / جراحی زیبایی / استرس / سلامت / وسواس / افسردگی
علت گرایش به جراحی‌های زیبایی و پیکر تراشی در میانسالی
یک روانشناس بالینی، از بحران میانسالی به عنوان یکی از علل گرایش افراد به انجام جراحی های زیبایی نام برد.
۱۳۹۹/۰۷/۲۴
۲ تا ۸ درصد نابینایان از عصای سفید استفاده می‌کنند/عدم استفاده از عصای سفید، وابستگی می‌آورد
مدیر گروه روانشناسی کودکان استثنائی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی گفت: تنها ۲ تا ۸ درصد از کم‌بینایان و نابینایان از عصای سفید استفاده می‌کنند و این رقم، پایین است.
اعتماد، جوهره ارتباط اجتماعی
۱۳۹۹/۰۷/۲۴ / فرهنگ / بهداشت عمومی / همشهری محله / ارتباطات / اجتماعی / روانشناسی
اعتماد، جوهره ارتباط اجتماعی
 اعتماد واژه‌ای است که با آن آشنا هستیم و همواره از بود و نبود و افزایش و کاهش آن سخن می‌گوییم و می‌شنویم؛ مفهومی‌ که هر نوع ارتباط در هر سطح و زمینه‌ای بر پایه آن بنا می‌شود و به دلیل لطمه به آن آسیب دیده و یا از هم می‌گسلد. در یادداشت امروز قصد دارم شما را با مفهوم علمی‌ اعتماد آشنا کنم و ابعاد آن را توضیح دهم.  
خشونت‌ سایبری در پاندمی کووید ۱۹
۱۳۹۹/۰۷/۲۴ / خشونت علیه زنان / بهداشت روانی / روانشناسی / همه با همه علیه کرونا
خشونت‌ سایبری در پاندمی کووید ۱۹
یک روانشناس اظهار کرد: آمارهای بین‌المللی نشان می‌دهد که از هر چهار…
دیگر در سایه کبود کرونا کسی سوگ غریبانه‌ای نخواهید داشت
۱۳۹۹/۰۷/۲۴ / استانی-اجتماعی / زنجان / سوگواری / همه_باهم_علیه_کرونا
دیگر در سایه کبود کرونا کسی سوگ غریبانه‌ای نخواهید داشت
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان گفت: کلینیک فوق‌تخصصی سوگ نخستین‌بار در زنجان برای حمایت‌های روانشناسی و روانشناختی از داغدیدگان دوران کرونا و ارائه خدمات رایگان افتتاح شده است.
توصیه های یک روانشناس بالینی به کادر درمان
۱۳۹۹/۰۷/۲۴ / روانشناسی بالینی / کادر درمانی / همه_باهم_علیه_کرونا / اخبار اجتماعی - کرمان / استانی-اجتماعی
توصیه های یک روانشناس بالینی به کادر درمان
کارشناس ارشد روانشناسی خطاب به کادر درمان اظهار کرد: فرهنگ حمایت و کار تیمی را در محل کار تقویت کنید. از همکارانتان درباره نگرانی های شان سوال کنید و اگر راحت بودید درباره نگرانی‌های خودتان به آنها بگویید. از یکدیگر حمایت کنید و به یکدیگر باز خورد مثبت بدهید و جدیت افراد را تشویق کنید.
خدمات سلامت روان برای فقرا دست نیافتنی است
۱۳۹۹/۰۷/۲۴ / سلامت روان / روانشناسی / اختلال روانی / بیمار روانی
خدمات سلامت روان برای فقرا دست نیافتنی است
ایرنا نوشت: عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: بیشتر افراد نیازمند خدمات سلامت روان در اقصی نقاط کشور از خدمات سلامت روان محروم هستند و امکان دریافت این گونه خدمات را ندارند.
زنان بیشتر از مردان دچار اختلالات روانی می‌شوند | از کجا بدانیم اختلال روانی داریم یا نه؟
۱۳۹۹/۰۷/۲۴ / بهداشت روانی / جامعه / بیماری روانی / خانواده / روانشناسی / زنان
زنان بیشتر از مردان دچار اختلالات روانی می‌شوند | از کجا بدانیم اختلال روانی داریم یا نه؟
یک روانشناس گفت: بر اساس مطالعات صورت‌گرفته، حدود ۲۳ درصد از جمعیت کل کشور دچار «اختلالات روانی» هستند که بخش بیشتر این آمار متعلق به زنان است.
آنچه والدین باید درباره نودانشجویان خود بدانند
۱۳۹۹/۰۷/۲۳ / استانی-علمی و آموزشی / دانشگاه / نودانشجویان / خانواده
آنچه والدین باید درباره نودانشجویان خود بدانند
عضو هیات علمی گروه روانشناسی دانشگاه فردوسی گفت: دانشجویان پس از گذراندن دبیرستان، در دانشگاه با فضای جدیدی از نظر تنوع درسی، تعامل با دانشجویان دیگر و رفت‌وآمد بین شهری روبرو خواهند داشت. تمام این تحولات ممکن است جوانان را تحت تاثیر قرار دهد و آنها را بیش از گذشته نیازمند همراهی و حمایت‌گری والدین کند.
جامعه باید با «سلامت روان» واکسینه شود/نقش معنویت در کنترل استرس
۱۳۹۹/۰۷/۲۳ / سلامت روان / دانشگاه علوم پزشکی ایران / روانشناسی
جامعه باید با «سلامت روان» واکسینه شود/نقش معنویت در کنترل استرس
اساتید روانپزشکی و روانشناسی، معتقدند برای غلبه بر استرس و اضطراب روزهای کرونایی، توجه خود را معطوف به نکات مثبت زندگی داشت.
ماجرای خودکشی دانش آموز دیری و اصل ۳۰ قانون اساسی / مانع خودکشی‌های آتی فرزندان ایران زمین شویم
۱۳۹۹/۰۷/۲۳ / خودکشی / آموزش و پرورش
ماجرای خودکشی دانش آموز دیری و اصل ۳۰ قانون اساسی / مانع خودکشی‌های آتی فرزندان ایران زمین شویم
ماجرا یک "اما"‌ی بزرگ دارد نه در حوزه روانشناسی ماجرا بلکه در همین حوزه آموزش؛ "گوشی را مدیر مدرسه اهدا کرده است". یعنی ساختاری حاکمیتی، پا به میدان نگذاشته تا به شکلی بایسته و شایسته تکریم مشکل موجود را از اساس حل کند حال آنکه اصل سی‌ام قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، تصریح می‌کند
۱۳۹۹/۰۷/۲۳
زیستن در برزخ
به راستی ایران دهه‌ها بود که نظاره‌گر چنین تجلیل شکوهمندی برای یک شخصیت هنرمند نبود،  زیرا شجریان در این عرصه خاص و عام را کم شگفت‌زده نمی‌کرد و به شور بر نمی‌انگیخت. اما آنچه در عین حال نظرم را به خود جلب کرد و پرسش‌هایی را در ذهنم برانگیخت، جنبه روانشناسی- اجتماعی این رخداد بود (گذشته از جنبه اعتراضی قضیه نسبت به نادیده انگاشتن جایگاه هنری و شخصیتی بایسته ایشان و به سکوت برگزار کردن این ضایعه از سوی برخی محافل رسمی). اینکه چه عواملی سبب می‌شوند تا در این عصر به «برکت» انفجار اطلاعات و گسترش غول‌آسای رسانه‌ها، جهانی‌شدن و مدرنیته یا تجددخواهی پا در هوای ما، این‌گونه حرکتی شکل گیرد و چنین بانگی برخیزد که به نظر از اعماق …
​تاثیر طلا، ارز و خودرو بر سلامت روان
۱۳۹۹/۰۷/۲۲ / الهام فخاری
​تاثیر طلا، ارز و خودرو بر سلامت روان
ایلنا: عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران گفت: امروز مساله ارز و طلا و خودرو صرفا یک مساله اقتصادی نیست و حتی یک مساله روانشناسی هم محسوب می‌شود و نباید از…
اصلاً شخصیت آدم‌ها می‌تواند تغییر کند؟
۱۳۹۹/۰۷/۲۲ / شخصیت / روانشناسی
اصلاً شخصیت آدم‌ها می‌تواند تغییر کند؟
معیارمان برای انتخاب دوست، همسر یا همکار چیست؟ خیلی از ما بی‌درنگ می‌گوییم: «خب معلوم است، یکی از اولین ملاک‌هایمان این است که ’باشخصیت‘ باشد»؛ و از نگاهمان این باشخصیت بودن، یک صفتِ همیشگی و تغییرناپذیر است که رفتار‌ها و واکنش‌های فرد به سادگی نمی‌تواند آن را تغییر دهد. دقیقاً برخلاف متفکران سنتی‌ای همچون ارسطو که شخصیت را انتخابی عامدانه و پرورش‌یافته می‌دانستند، امروزه فکر می‌کنیم شخصیت‌داشتن نوعی صفت ذاتی و طبیعی است. آیا این اصطلاح واقعاً معنی روشنی دارد؟
نشانه های ترس از حیوانات + راه درمان
۱۳۹۹/۰۷/۲۲ / ترس از حیوانات / زوفوبیا / سبک زندگی / پارسی خبر
نشانه های ترس از حیوانات + راه درمان
یم، اما برخی از حیوان هراسی‌ها بیشتر از باقی است. فوبیای حیوانی یا حیوان هراسی معمولاً به چند دسته غیر رسمی از جمله شکارچیان، حیوانات «مشمئز کننده» و ترس‌های مبتنی بر خرافات تقسیم می‌شود. درنده‌ها حیواناتی که خویی وحشی و درنده دارند مانند سگ و کوسه در گروه «شکارچی» قرار می‌گیرند. احتمالاً می‌توانیم ترس از حیوانات درنده را به گردن روانشناسی تکامل بیندازیم. ترس از شکارچیان یک مهارت اساسی برای بقا در اجداد باستانی ما بوده است. حیوانات بزرگ و قدرتمند یا آن‌هایی که سمی هستند، می‌توانند به راحتی بر انسان غلبه کنند. اگرچه احتیاط در مورد حیوانات ناآشنا عاقلانه است، اما هراس، رها کردن پاسخ طبیعی به ترس است و واکنش سالم را به احساس وحشت تبدیل می‌کند. نفرت ‌انگیز‌ها به طور سنتی، مار‌ها و عنکبوت‌ها در گروه …
پیروزی ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶ چه تاثیری روی سلامت مردم آمریکا گذاشت؟
۱۳۹۹/۰۷/۲۲ / انتخابات / رشد / روانشناسی / سلامت / مدرسه
پیروزی ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶ چه تاثیری روی سلامت مردم آمریکا گذاشت؟
اقتصاد نیوز : بر اساس یک ادعای جدید، حملات قلبی و مغزی در ایالت کالیفرنیا دو سال پس از روی کار آمدن ترامپ به عنوان رئیس جمهوری آمریکا رشد ۶۲ درصدی داشت.
برگزاری کارگاه‌های سلسله‌ای ازدواج
۱۳۹۹/۰۷/۲۲ / باشگاه دانشجویان ایسنا / انجمن علمی دانشجویی روانشناسی دانشگاه خوارزمی / کارگاه های سلسله ای ازدواج - پیش ازدواج PMC
برگزاری کارگاه‌های سلسله‌ای ازدواج
انجمن علمی دانشجویی روانشناسی دانشگاه خوارزمی کارگاه‌های سلسله‌ای «ازدواج ـ پیش ازدواج PMC» را برگزار می‌کند.
شرحی بر حدیث رضوی|دعا چگونه سلاح مؤمن است؟
۱۳۹۹/۰۷/۲۲ / دعا
شرحی بر حدیث رضوی|دعا چگونه سلاح مؤمن است؟
حجت‌الاسلام ادیب یزدی می‌گوید دعا از بعد روانشناسی مایۀ آسایش روح و امنیت روانی است. از جهت علمی به اثبات رسیده افرادی که اهل دعا و نیایش هستند، کمتر دچار افسردگی می‌شوند.
چگونه بفهمیم کودکی دیرآموز است؟
۱۳۹۹/۰۷/۲۲ / استانی-علمی و آموزشی / کودکان
چگونه بفهمیم کودکی دیرآموز است؟
یک دکترای روانشناسی بالینی گفت: کودک دیرآموز توانایی یادگیری مهارت‌های تحصیلی ضروری را دارد اما میزان و عمق یادگیری او نسبت به متوسط همسالانش کمتر است که باید قبل از دیر شدن تشخیص داده شود.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •