شنبه, ۴ بهمن, ۱۳۹۹ / 23 January, 2021
سیاسیت
۱۳۹۹/۱۰/۱۴
مامن فلاسفه ایران
از سال 1370 که دانشجوی کارشناسی فلسفه را آغاز کردم، آوازه انجمن حکمت و فلسفه را شنیدم و در طول دوران تحصیل در مقطع کارشناسی و بالاتر هر از گاهی در برنامه‌های علمی آن شرکت می‌کردم و از بحر پرفضیلت اساتید انجمن بهره می‌بردم. انجمن حکمت و فلسفه یا همان موسسه حکمت و فلسفه همواره برای ما دانشجویان فلسفه محفلی بود که می‌توانستی در آن از نگاه‌های مختلف علمی در حوزه‌های مختلف فلسفه به راحتی بهره ببری و هرگز نگاه تنگ‌نظرانه یا یک نگاه خواص علمی در آن حاکم نبود و صداهای مختلف در آن قابل ارایه بود. سنت حاکم  بر انجمن و مدیریت آن از ابتدای تاسیس تا چند دهه چنان فضای امن و با سعه صدری را حاکم کرده بود که اندیشه‌های مختلف را در خود جای داده بود و فلاسفه در آن نگرانی …
۱۳۹۹/۱۰/۰۲
انصاری‌راد: اصولگرایان هم به «مذاکره» رسیده‌اند
آرمان ملی/ نماینده سابق مجلس شورای اسلامی معتقد است: ‌در شرایط کنونی برای همه جریان‌های سیاسی داخل کشور این نکته مسجل شده که اختلاف‌افکنی با آمریکا و تعارض و دشمنی با کشورهای مختلف منطقه و جهان، امکان تأمین مصالح ملی را از بین می‌برد. تحریم‌ها نمونه کوچکی از نتایج سیاسیت خارجی است. نتیجه این تحریم‌ها امروز به صورت ملموس در زندگی مردم ایران قابل مشاهده است. این تحریم‌ها رنج زیادی را به مردم ایران تحمیل کرده است.
رونمایی از دو محصول استراتژیک در پتروشیمی کارون/ ایران انحصار شرکت‌های آمریکایی را شکست
۱۳۹۹/۰۹/۲۶ / ایران / پتروشیمی / خلیج فارس / واردات / کارون
رونمایی از دو محصول استراتژیک در پتروشیمی کارون/ ایران انحصار شرکت‌های آمریکایی را شکست
ایلنا: مدیرعامل پتروشیمی کارون با تاکید بر اینکه تنوع بخشی محصولات پتروشیمی یکی از اولویت‌ها و سیاسیت‌های اصلی هلدینگ خلیج فارس است گفت: با توجه به حمایت‌های هلدینگ…
کاهش نرخ جمعیت اردبیل قابل قبول نیست
۱۳۹۹/۰۹/۲۵ / اردبیل / اشتغال بانوان / مدیرکل امور بانوان استانداری اردبیل / فریبا محمدلو / بسیج دانشجویی / جوانان / اشتغال زنان / زنان سرپرست خانوار / بیمه زنان سرپرست خانوار / آسیبهای اجتماعی
کاهش نرخ جمعیت اردبیل قابل قبول نیست
اردبیل - دانشجویان مطالبه گر با انتقاد از سیاست‌های افزایش جمعیتی استان اردبیل، کاهش ازدواج، افزایش طلاق و افزایش میانگین سن ازدواج در استان اردبیل را مغایر سیاسیت های جمعیتی عنوان کردند.
دولت آینده با چه مردمی روبه‌روست؟
۱۳۹۹/۰۹/۰۸ / دولت آینده / سیاسیت
دولت آینده با چه مردمی روبه‌روست؟
به‌راستی چه دولتی می‌تواند در انتخابات ۱۴۰۰ روی کار بیاید تا این وضعیت متناقض را مدیریت کند، البته باید گفت با تعمیم‌دادن نظرات گیدنز به جامعه ایران نه‌تن‌ها در وضعیت بحرانی لایه‌های اجتماعی آن اغراق نکرده‌ایم بلکه تعارض‌ها و تنش‌های موجودش را با این دو رویکرد تقلیل هم داده‌ایم.
روحانی: خدا را شکر که شرِ ترامپ کم شد| پیشنهاد به جو بایدن
۱۳۹۹/۰۹/۰۵ / حسن روحانی / رئیس جمهور / دونالد ترامپ / روابط ایران و آمریکا
روحانی: خدا را شکر که شرِ ترامپ کم شد| پیشنهاد به جو بایدن
روحانی گفت: دولت آتی آمریکا امیدواریم در اولین قدم‌هایش سیاسیت‌های ترامپ علیه مردم ایران را محکوم کند و آنها را جبران کند. اگر چنین روحیه‌ای در دولت آینده امریکا وجود داشته باشد حل مساله آسان است؛ ایران و آمریکا می‌توانند به شرایط ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷ بازگردند؛ و این می‌تواند حل بزرگی برای بسیاری از مسائل...
کاشت چای در نانپینگ چین
۱۳۹۹/۰۹/۰۱ / تولید چای / برگ سبز چای / صادرات چای / چین
کاشت چای در نانپینگ چین
چای قلب تپنده هنر، آشپزی، سیاسیت و فلسفه در هند است. طبق کتاب "زندگینامه چای" نوشته میشل فریمن و تیموتی اوفای، کشاورزان چینی اولین کسانی در جهان بوده‌اند که برگ‌های چای را دیده و مبادرت به پرورش آن کرده‌اند. چین هنوز بزرگ‌ترین تولیدکننده چای در جهان است که حدود ۳۵% چای خود را به کشورهای مختلف صادر می‌کند. این کشور همچنین بزرگ‌ترین مصرف‌کننده چای نیز هست و هرساله ۱.۶ میلیارد پوند برگ چای مصرف می‌کند.
آیا محمدرضا خاتمی وارد بازی ۱۴۰۰ می‌شود؟
۱۳۹۹/۰۷/۲۹ / اصلاح‌طلبان / انتخابات 1400 / محمدرضا خاتمی
آیا محمدرضا خاتمی وارد بازی ۱۴۰۰ می‌شود؟
صحبت از رئیس دولت اصلاحات نیست، بلکه انگار جماعت اصلاح طلب این بار قرار است به سراغ برادر کوچک بروند. شاید مهم‌ترین دلیل شهرت محمدرضا خاتمی را بتوان نسبت برادری با رئیس دولت اصلاحات دانست؛ اما خود او نیز سابقه فعالیت‌های بسیاری در عرصه سیاسیت دارد، برای مثال نایب‌رئیس مجلس ششم بوده، دبیر کل سابق جبهه مشارکت و عضو فعلی شورای مرکزی آن است.
۱۳۹۹/۰۲/۲۲ / افزایش گرانی / بازار ارز / بانک مرکزی / سیاسیت‌های اقتصادی
سیاست‌های دولت و بانک مرکزی چگونه بازار را در معرض قیمت‌های نجومی قرار داده است؟
فرهیختگان نوشت: بر اساس آنچه ازسوی بانک مرکزی اعلام‌شده، افزایش سطح عمومی قیمت‌ها یا همان نرخ تورم در سال 98 حدود 41 درصد بوده است. هرچند این رقم با نرخ تورم اعلامی از سوی مرکز آمار ایران یعنی 8/34 درصد فاصله قابل‌توجهی دارد، اما در اقتصاد ما مرسوم شده که پس از تجربه نرخ تورم بالای 20 درصد در طول یک یا نهایتا دوسال، این شاخص از سال سوم به‌بعد روند کاهشی را به خود بگیرد.
۱۳۹۹/۰۲/۱۲
قوز بالای قوز دو خارجی استقلال
[شهروند] بدقولی‌های باشگاه استقلال در پرداخت حقوق بازیکنان داخلی و خارجی ادامه دارد. آنها طبق مفاد مندرج در قرارداد بازیکنان حق و حقوق را پرداخت نمی‌کنند و درباره خارجی‌ها هم که در هفته‌های اخیر شاهد جنجال جعل نامه و دروغ پرداخت قسط قراردادشان بودیم. این بی‌توجهی‌ها البته باعث شده مدیربرنامه هرویه میلیچ و شیخ دیاباته نامه‌ای رسمی و تهدیدآمیز به باشگاه ارسال کرده و از شکایت به فیفا برای دریافت مطالبات حرف بزنند. همین اتفاق باعث شده که شایعه خبر احتمال فسخ یک‌طرفه قرارداد این دو ستاره خارجی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی شنیده شود. مدیربرنامه میلیچ در نامه تندی که برای استقلال ارسال کرده، تأکید داشته مسئولان باشگاه با ادعاهای واهی و دروغین تلاش …
۱۳۹۹/۰۲/۰۲ / سیاسیت‌های اقتصادی / سید احسان خاندوزی / شوع ویروس کرونا در ایران
خاندوزی: اقتصاد تنها با مهار کرونا به ریل برمی‌گردد
احسان خاندوزی نماینده منتخب مردم تهران در مجلس شورای اسلامی یازدهم در گفت‌وگو با تسنیم، در پاسخ به برخی اظهارات مبنی بر تعارض بین سیاست‌های اقتصادی و سلامت مردم از سوی دولت در مدیریت بحران کرونا و اولویت قرار دادن هدف اقتصادی بر هدف سلامت از سوی دولت، اظهار داشت:‌ پاسخی که از نظر چهارچوب نظری می‌توان برای این تعارض ارائه کرد این است که هدف دولت‌ها باید افزایش «رفاه اجتماعی عادلانه» و کاهش آسیب‌پذیری و شکنندگی باشد.
۱۳۹۹/۰۱/۰۵ / سرگرمی / حواشی جالب / ویدیو نوشت
روپایی فوتبالیست‌ها در دنیای سیاست
نگاهی به حضور تعدادی از بازیکنان مطرح دنیای فوتبال در سیاسیت و آینده‌ی آن ها
۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / اتحادیه اروپایی / برگزیت / انگلیس
توضیح بورل درباره روابط اتحادیه اروپا با انگلیس در پسابرگزیت
ایرنا نوشت:مسئول سیاسیت خارجی اتحادیه اروپا درخصوص نوع مناسبات این اتحادیه با انگلیس در صورت جدا شدن لندن از این اتحادیه، گفت روابط اتحادیه اروپا و انگلیس به ویژه در حوزه های راهبردی و تجاری ادامه خواهد یافت.
۱۳۹۸/۰۹/۲۴
پذیرش لوایح چهارگانه تمام تبلیغات تندروها را از هم می‌پاشد/ در دولت احمدی‌نژاد پیوستن به FATF محرمانه پیگیری شد/ عدم تصویب FATF محاصره اقتصادی را به نفع آمریکا رقم می‌زند
ایلنا: یک تحلیلگر مسائل سیاسیت خارجی تاکید کرد: پذیرش FATF و لوایح ان به راحتی می‌تواند تمام تبلیغات تندروها را از هم بپاشد و…
۱۳۹۸/۰۷/۱۴ / ناطق نوری / سیاسیت / سیدرضا اکرمی
بازگشت ناطق به سیاست؟
سیدرضا اکرمی به سازندگی می ‏گوید دعوت‏ ها از ناطق نوری برای شرکت در جلسات تکرار خواهد شد. او نیز قول داده در صورت دعوت، مجددا به جلسات بیاید.
۱۳۹۸/۰۷/۰۸
پرویز مظلومی: مسی و رونالدو اصلا وارد سیاسیت نمی‌شوند/ در کار فرهاد مجیدی دخالت می‌کنند
از مسئولان ایراد می گیرم که وقتی در صفحات مجازی حمله می شود ترتیب اثر می دهند. یادم هست یک فصل بود من با استقلال قرارداد داشتم. در همین صفحات مجازی آدم جلوی وزارت ورزش جمع می کردند و مسئولان تحت تاثیر قرار می گرفتند و من را برکنار کردند.
۱۳۹۸/۰۷/۰۳
سیاست گذاری‌های حوزه تجارت و صنعت در 47 کشور دنیا در یک وزارتخانه است
نماینده تفرش در مجلس در مخالفت با تشکیل وزارت بازرگانی گفت: در 47 کشور دنیا تمام سیاسیت‌گذاری‌های حوزه تجارت و صنعت در یک وزارتخانه است. در حالی که دولت با تشکیل وزارت بازرگانی به دنبال دو بخشی کردن این تصمیم‌گیری است.
۱۳۹۸/۰۵/۱۹ / شورای نگهبان / تحریم آیت الله جنتی
واکنش شورای نگهبان به احتمال تحریم آیت‌الله جنتی
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه پس از تحریم ظریف بحث تحریم آیت الله جنتی نیز مطرح شده است، شما چه واکنشی به این اقدام دارید؟ اصولا یاوه گویی‌های ترامپ و رژیم آمریکا را جدی نمی‌گیرم. اینکه در تحریم سایر مقامات از جمله وزیر محترم امور خارجه هم همبستگی خوبی بین مسئولین و مردم ایجاد شد پاسخی بود بر ناکارآمدی سیاسیت هاییی که رژیم آمریکا دارد. قطعا مردم پشتیبان مسئولین محترم هستند و در همه جا این حمایت را خواهند مخصوصا در رابطه با سیاست‌های استکباری.
۱۳۹۸/۰۴/۲۵
سیاست مسکو در قبال مسأله فلسطین و پرونده صلح سازنده است
ایلنا: رئیس دفتر روابط بین الملل جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) اعلام کرد که سیاست مسکو در قبال مسأله فلسطین به ویژه پرونده صلح سیاسیتی سازنده است.
۱۳۹۸/۰۴/۲۵ / سیاست خارجی / سیاسی / صلح / اصلاح طلبی / سیاسیت / محسن امین‌زاده
اصلاح‌طلبی و صلح‌طلبی/ پس از 21 سال: بازخوانی سیاست خارجی ایران در تابستان 1377 پاسخ به عباس سلیمی نمین
محسن امین‌زاده ، معاون وزارت امور خارجه در دولت اصلاحات
۱۳۹۸/۰۴/۰۸ / دونالد ترامپ / مقاومت / ورامین
مردم ایران هیچ گاه در برابر یاوه گویی های آمریکا کوتاه نمی آیند
تهران – ایرنا – سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاسیت خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: حضوربی سابقه مردم تهران و ورامین در تشییع شهدا این پیام را به ترامپ مخابره کرد که مردم ایران هیچ گاه در برابر یاوه گویی های سران آمریکا کوتاه نمی آیند.
۱۳۹۸/۰۴/۰۴
درگیری شخصی ناشی از تحقیر، علت اصلی تحریم رهبری و وزیر امور خارجه
محسن جلیلوند در گفت وگو با دیپلماسی ایرانی معتقد است: تحریم های جدید اعلامی کاخ سفید علیه مقام معظم رهبری و وزیر امور خارجه بیشتر یک موضوع و تسفیه حساب شخصی دونالد ترامپ با این مقامات در جمهوری اسلامی ایران است تا یک سیاسیت و راهبرد منظم در چارچوب فشارهای ایالات متحده بر ایران.
۱۳۹۸/۰۲/۱۵
انبوه‌سازان: به شدت مخالف نامه اخیر وزارت راه درباره نظام مهندسی هستیم
دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان با تاکید بر این که به شدت مخالف نامه معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی هستیم،گفت: دلیل این را نمی دانیم چرا یک شبه مسیر تغییر کرد یا چه سیاسیتی پشت این تصمیم گیری بوده است.
۱۳۹۸/۰۲/۱۴
باید نظام دید‌ه‌بانی برای نظارت بر سیاسیت‌های تورم‌زا و اشتغال‌زدا ایجاد شود/ شاهد روندهای مشکوک در اداره اقتصاد کشور هستیم
ایلنا: یک اقتصاددان گفت: باید نظام دیدبانی برای نظارت بر سیاست‌های تورم‌زا و اشتغال‌زدا تشکیل شوند.
۱۳۹۸/۰۲/۰۶
سمیعی: بازار ارز شوکه نمی‌شود، منتظر گرانی دلار نباشید
اقتصاد سیاسیتاثیرپذیری بازار ارز از تشدید تحریم های ایران و اعلام لغو معافیت‌های نفتی در روزهای اخیر اندک بوده است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •