پنجشنبه, ۱۳ آذر, ۱۳۹۹ / 3 December, 2020
فقه
میزگرد علمی فقه و چالش‌های دنیای معاصر در فضای مجازی
۵ ساعت قبل / اندیشه / دین
میزگرد علمی فقه و چالش‌های دنیای معاصر در فضای مجازی
میزگرد علمی «فقه و چالش‌های دنیای معاصر» با حضور استادان و کارشناسان عصر فردا جمعه در فضای مجازی برگزار می‌شود.
مؤلفه‌های چهارگانه شکل‌گیری بانکداری اسلامی
۸ ساعت قبل
مؤلفه‌های چهارگانه شکل‌گیری بانکداری اسلامی
قم- عضو مجلس خبرگان رهبری حذف کامل ربا به صورت واقعی از جریان و عملیات بانک، قرار دادن عقود اسلامی در ساختار بانکی، اجرای محتوای واقعی (و نه اسمی و تشریفاتی) این عقود و نظارت هیئت فقهی با ساز و کارهای حقوقی بر کل روند اجرای عقود در بانک را چهار مؤلفه مهم برای شکل گیری بانکداری اسلامی ذکر کرد.
۲۰ ساعت قبل
نگاه وکلا به تصمیم شورای نگهبان
۲۸ مهرماه بود که اعضای کمیسیون جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی، کلیات طرح تسهیل نظارت بر کسب‌وکار را تصویب کردند؛ طرحی که در آن وکالت دادگستری کسب‌وکار و وکیل کاسب تلقی می‌شود. این موضوع با واکنش گسترده وکلایی مواجه شد که همچون جلیل مالکی، رییس کانون وکلای مرکز با تاکید بر اینکه کسب‌وکار تلقی شدن وکالت، در شأن وکلا نیست، معتقدند این موضوع با اصل 35 قانون اساسی مغایرت صریح دارد. مالکی معتقد است که درصورت تصویب نهایی چنین طرحی باتوجه به تغییر ماهیت وکالت دادگستری از حرفه‌ای «دادگستر» به حرفه‌ای «اقتصادمحور و کاسب‌کار»، باید نام وکیل دادگستری را «وکیل‌کاسب» و نام موکل را «موکل‌مشتری» …
۴ مولفه بانکداری اسلامی چیست؟
۲۸ ساعت قبل / استانی-فرهنگی و هنری / منطقه قم / احمد مبلغی
۴ مولفه بانکداری اسلامی چیست؟
رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس "حذف کامل ربا به صورت واقعی از جریان و عملیات بانک"، "قرار دادن عقود اسلامی در ساختار بانکی"، "اجرای محتوای واقعی این عقود" و "نظارت هیئت فقهی با ساز و کارهای حقوقی بر کل روند اجرای عقود در بانک” را چهار مولفه مهم برای شکل گیری بانکداری اسلامی ذکر کرد
چرا در دوره کنونی به فقه نیاز داریم؟/ مصادیق کارآمدی فقه
۳۱ ساعت قبل / نجف لکزایی / اصول فقه / پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
چرا در دوره کنونی به فقه نیاز داریم؟/ مصادیق کارآمدی فقه
معاون پژوهش دفتر تبلیغات اسلامی گفت: فقه می‌خواهد رابطه انسان با خدا و افراد دیگر و محیط زیست را تنظیم و تعریف کند، بنابراین، نیاز به فقه هم در دوره کنونی وجود دارد.
بستن مسیر رانت راه حل تعادل قیمتی و مبارزه با فساد
۳۴ ساعت قبل
بستن مسیر رانت راه حل تعادل قیمتی و مبارزه با فساد
قم- راه مبارزه با فساد اقتصادی بستن منفذهای رانت و فساد است نه بگیر و ببند برای چند روز و برخورد با چند نفر؛ این بخشی از یادداشت حجت‌الاسلام محمدرضا یوسفی، دانشیار دانشکده اقتصاد دانشگاه مفید و مدرس دوره خارج فقه حوزه علمیه قم برای بازار است.
علامه دهر
۴۵ ساعت قبل
علامه دهر
  سیدمحمد حسین محمدی   عالم بی‌حاشیه‌ای بود که کم حاشیه نداشت. فقر مجبورش کرد فقه و فلسفه و عرفان را رها کند و از نجف به تبریز برگردد و 10سال کشاورزی کند. خودش از این 10 سال با عبارت «سال‌های سیاه زندگی‌‌» یاد می‌کرد. بعد از 10سال کشاورزی به قم مهاجرت کرد. از همان ابتدای ورود به قم تدریس فلسفه را آغاز کرد و شاید همین تدریس، نقطه آغاز حاشیه‌هایی بود که دامنگیرش شد. حدود 300-200نفر در کلاس اسفارش شرکت می‌کردند. چنین جمعیتی برای خواندن فلسفه آن‌ هم در آن زمان، اتفاقی نبود که بدنه حوزه بتواند به‌راحتی …
نقش فقه سیاسی پویا در بهبود وضعیت عدالت در حوزه‌های دیگر
۲ روز قبل / حجت الاسلام والمسلمین احمد واعظی / فقه پویا
نقش فقه سیاسی پویا در بهبود وضعیت عدالت در حوزه‌های دیگر
رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم به نقش فقه سیاسی پویا در بهبود وضعیت عدالت در حوزه‌های دیگر پرداخت و گفت: فتوا یک جنبه کلی دارد و منبع قانون است، نه مساوی قانون.
فتوای فقهی منبع قانون است، نه مساوی قانون
۲ روز قبل / احمد واعظی / اصول فقه / عدالت اجتماعی / دفتر تبلیغات اسلامی
فتوای فقهی منبع قانون است، نه مساوی قانون
رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم به نقش فقه سیاسی پویا در بهبود وضعیت عدالت در حوزه‌های دیگر پرداخت و گفت: فتوا یک جنبه کلی دارد و منبع قانون است، نه مساوی قانون.
باید رویه‌های نادرست تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری در اقتصاد اصلاح شود
۳ روز قبل
باید رویه‌های نادرست تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری در اقتصاد اصلاح شود
افقه، استاد اقتصاد دانشگاه شهید چمران اهواز می‌گوید: اقتصاد کشور مشکلات زیادی دارد ولی حل این مشکلات نه به دست غیر، که در اصلاح رویه‌ها و ساختارهای نادرست تصمیم‌گیری است. نظام تصمیم‌گیری اقتصادی باید درباره روندهای گذشته تصمیم‌گیری و تبعات آن را بازاندیشی کند.
انتقاد شدید فائزه هاشمی از احمد خاتمی به دلیل بحث «رجل سیاسی»
۳ روز قبل / حقوق / رئیس جمهور / شورای نگهبان / عقب نشینی / قرآن
انتقاد شدید فائزه هاشمی از احمد خاتمی به دلیل بحث «رجل سیاسی»
فائزه هاشمی در واکنش به بحث اخیر در خصوص تفسیر از «رجل سیاسی» گفت: «آقای احمد خاتمی که عضو فقهای شورای نگهبان هستند گفتند رجل یعنی مرد و هیچ زنی نمی تواند رئیس جمهور شود. آقای خاتمی شما که مثلا" فقیه هستید و قرآن را بلدید، تعدادی آیه داریم که رجل را به معنای انسان به کار برده است و شما این را نمی دانید؟»
آئین رونمایی از کتاب
۳ روز قبل / کتاب
آئین رونمایی از کتاب "مشق اجتهاد" برگزار شد
آیین رونمایی از کتاب مشق اجتهاد با حضور نویسنده و جمع محدودی از پژوهشگران عرصه فقه پژوهی نوین در دفتر شتاب دهنده سبک زندگی اسلامی (ایلسا) برگزار گردید.
تحلیل ماهیت فقهی و حقوقی تابعیت در رادیو معارف
۳ روز قبل / رادیو معارف / اعطای تابعیت / فقه پویا
تحلیل ماهیت فقهی و حقوقی تابعیت در رادیو معارف
برنامه "فقه پویا" به تحلیل ماهیت تابعیت از منظر فقهی و حقوقی می پردازد و کارشناسی آن را حجت الاسلام دکتر مصطفی دانش پژوه و دکتر غلامعلی قاسمی برعهده دارند.
۳ روز قبل
وکالت‌کاسبی نیست وکیل‌کاسب نیست!
مدتی است دو طرح در مجلس شورای اسلامی واکنش گسترده و اعتراض بسیاری از وکلای دادگستری و کانون‌های وکلا را درپی داشته و بر این اساس دیروز تعدادی از وکلا مقابل ساختمان کانون وکلای دادگستری تجمع کردند و در اعتراضی آرام و مدنی، بار دیگر از مخالفت‌شان با این دو طرح مجلس گفتند؛ طرح الحاقی یک تبصره به ماده 55 قانون وکالت به عنوان «طرح سازماندهی موسسات حقوقی» و طرح اصلاح موادی از قانون اجرای اصل 44 قانون اساسی. بر اساس طرح سازماندهی موسسات حقوقی که هدف طراحان آن در مجلس، افزایش اشتغال فارغ‌التحصیلان رشته حقوق و تسهیل دسترسی مردم به خدمات حقوقی عنوان شده، به موسسین موسسات حقوقی که دارای دانشنامه کارشناسی یا بالاتر در رشته حقوق یا فقه و مبانی اسلامی یا معادل آن از دروس حوزوی و …
آیا رنج مقدس است؟
۴ روز قبل / استانی-فرهنگی و هنری / فقه / اخلاق / حقوق / خودکشی / اوتانازی
آیا رنج مقدس است؟
عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی گفت: در موضوع اوتانازی سوالاتی از قبیل نسبت دین و اخلاق، جایگاه رنج در مفاهیم دینی و نسبت حد اختیارات انسان و مالکیت خدا و همچنین آیا رنج مقدس است، مطرح می‌شود.
۴ روز قبل
مبانی کسب و کار نبودن وکالت
در بند م ماده 7 مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی درخصوص اصلاح قانون اجرای سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی آمده است: «مفاد این ماده علاوه بر مراجع صادر‌کننده مجوز کانون‌های حرفه‌ای و تخصصی دولتی و غیر دولتی» را نیز در بر می‌گیرد. مطابق این مصوبه، وکالت اساسا در شمار فعالیت‌های اقتصادی تلقی گردیده است. در این یادداشت به ‌صورت مشخص به بررسی و تحلیل این موضوع می‌پردازیم که در احکام شریعت اسلام و منابع معتبر فقهی، وکالت از چه وضعیتی برخوردار است؛ آیا ماهیت قضایی دارد یا ماهیت اقتصادی؟ به‌ علاوه آیا وکالت ذاتا و در عالم اعتبار، در شمار عقود مالی است یا غیرمالی؟  پیش از پاسخ به این سوالات لازم است بدانیم که در سند سیاست‌های کلی نظام در بخش …
واکنش آیت‌الله رشاد به ترور شهید محسن فخری‌زاده
۵ روز قبل / شهید محسن فخری زاده / آیت الله رشاد / درس خارج فقه
واکنش آیت‌الله رشاد به ترور شهید محسن فخری‌زاده
آیت‌الله علی اکبر رشاد صبح امروز در آغاز درس خارج، ترور دانشمند هسته‌ای کشورمان، دکتر محسن فخری‌زاده را محکوم کرد.
نشست «فقه سیاسی و نظریه پردازی در حوزه کارآمدی» برگزار می‌شود
۵ روز قبل / پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی / فقه سیاسی / نجف لکزایی
نشست «فقه سیاسی و نظریه پردازی در حوزه کارآمدی» برگزار می‌شود
نشست «فقه سیاسی و نظریه پردازی در حوزه کارآمدی» ۹ آذرماه به صورت مجازی برگزار خواهد شد.
آشنایی با وضعیت و آثار قانونی معاملات املاک در بازداشت و توقیف
۵ روز قبل
آشنایی با وضعیت و آثار قانونی معاملات املاک در بازداشت و توقیف
قانون‌گذار ایران به تعریف قانونی « مالکیت » در ماده ۲۲ قانون ثبت‌اسناد و املاک کشور پرداخته است ودرنصوص قانونی و فقهی من‌جمله اصل ۴۰ قانون اساسی و قواعد مسلّم فقهی همچون،قاعده فقهی«لا ضرر ولاضرار فی الاسلام » و قاعده فقهی « احترام به مال مسلمان » به موضوع احترام به مال مسلمان و درجه منع شرعی و قانونی ورود ضرر به مال مسلمان و دیگران اهتمام خاصی ورزیده شده است.
ناقدان دکتر فیرحی؛ از صداوسیما و استاندارد دوگانه اش تا پیوند زنندگان اندیشه دکتر فیرحی به عمل دولت روحانی
۱۳۹۹/۰۹/۰۷
ناقدان دکتر فیرحی؛ از صداوسیما و استاندارد دوگانه اش تا پیوند زنندگان اندیشه دکتر فیرحی به عمل دولت روحانی
این نکته که برخی تفکر فیرحی را استمرار تفکر مرحوم نائینی و مرحوم طالقانی می دانند به هیچ وجه درست نیست و مرحوم نائینی و شیخ فضل الله نوری از موضع فقه اجتهادی به مواجهه با مدرنیته برخاستند. این انتقاد به رسانه ملی و سایر رسانه ها وارد است که چرا وقتی افرادی مانند مرحوم حسینیان با آن سابقه علمی از دنیا می روند به ابعاد شخصیتی و آثار آنها توجهی نمی کنند، اما در کوتاه ترین زمان ممکن برنامه ای در مورد آقای فیرحی روی آنتن شبکه 4 می رود»!
۱۳۹۹/۰۹/۰۷ / پرداخت نفقه
نفقه از چه زمانی به زوجه باید پرداخت شود؟
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، نفقه حقی است که مرد باید در تمام دوران زناشویی به همسر خود پرداخت کند و در صورت استنکاف از این موضوع مجازات می‌شود.
دولت مردم را اعانه بگیر کرد/ یارانه از محل فروش اموال همان فروش نفت است
۱۳۹۹/۰۹/۰۶
دولت مردم را اعانه بگیر کرد/ یارانه از محل فروش اموال همان فروش نفت است
افقه، اقتصاددان و استاد دانشگاه، اعتقاد دارد طرح یارانه کالایی که درمجلس تصویب شده، توسط دولت اجرایی می شود مگر این که منبع مالی خاصی وجود نداشته باشد یا این که دولت سیاسی کار کند و آن را به اجرا در نیاورد. در عین حال بر این باور است که یارانه ابزاری سیاسی شده است.
نقد ناقدان فیرحی
۱۳۹۹/۰۹/۰۶ / داوود فیرحی / فقه / اندیشه / اسلام شناسی
نقد ناقدان فیرحی
در بین قربانیان کرونا، استادان بزرگی وجود داشته‌اند؛ اما تجلیلی که از این عالم بزرگوار حوزوی- دانشگاهی صورت گرفت، بی‌نظیر بود. علت این مسئله را در چند نکته می‌توان جست‌وجو کرد؛ پیشتاز‌بودن حجت‌الاسلام‌‌ فیرحی در حوزه اندیشه سیاسی اسلام، مباحث عمیق در حوزه فقه سیاسی، آثار متعدد و نوآورانه، اخلاق فروتنانه و جذاب و فعالیت در سطح توده‌های مردم، علاوه بر فعالیت دانشگاهی و حوزوی.
۴ دهه ابهام، سد راه ورود زنان به پاستور
۱۳۹۹/۰۹/۰۶ / زنان ایرانی / انتخابات / رجل سیاسی
۴ دهه ابهام، سد راه ورود زنان به پاستور
بعد از امیدوری‌ای که سخنان کدخدایی درباره امکان ثبت‌نام زنان در انتخابات ایجاد شده بود، با اظهارنظر خاتمی، عضو جدید فقهای شورای نگهبان، بر باد رفت و صراحتا گفته شد معنای رجل مشخص است و نیازی به تفسیر ندارد.
سرمایه‌گذاری به وقت سالمندی
۱۳۹۹/۰۹/۰۶
سرمایه‌گذاری به وقت سالمندی
سپرده در واقع پولی است که از طرف دارنده پول یا مال به فرد دیگری (این فرد می‌تواند یک شخص حقیقی یا یک فرد حقوقی مانند بانک باشد) امانت داده می‌شود. تعریف آن در اصطلاحات بانکی و فقهی هم عبارت است از:«سپرده وجه نقدی است که نزد بانک‌ها ودیعه می‌گذارند و بانک‌ها نیز متعهد می‌شوند که هنگام درخواست مشتری یا براساس شروط معینی معادل آن را برگردانند.» حال از این تعاریف که بگذریم، بیشتر افراد به‌منظور سود بردن پول خود را به‌دست بانک‌ها می‌سپارند. البته در کشورهای کمتر توسعه یافته ازجمله ایران به‌دلیل وجود تورم، …
مصاحبه| افقهی: حشد شعبی به تنهایی از عهده داعش برمی‌آید/ آمریکا در پی بازتولید «داعش بعثی» است
۱۳۹۹/۰۹/۰۵
مصاحبه| افقهی: حشد شعبی به تنهایی از عهده داعش برمی‌آید/ آمریکا در پی بازتولید «داعش بعثی» است
کارشناس تحولات غرب آسیا معتقد است آمریکا درحال بازتولید یک داعش بعثی است تا حضور خود را در عراق توجیه کند و این درحالی است که حشد شعبی به تنهایی می‌تواند از عهده داعش برآید.
درباره میرزا ابراهیم اصفهانی خوزانی
۱۳۹۹/۰۹/۰۵ / دانشنامه / قاضی / آستان قدس رضوی / اصفهان
درباره میرزا ابراهیم اصفهانی خوزانی
تهران-ایرنا- میرزا ابراهیم اصفهانی خوزانی از فقها و مشایخ بزرگ اسلام سده ۱۲ به شمار می‌رفت که به مقام شیخ الاسلامی اصفهان و قاضی نظامی نادر شاه رسید از وی کتاب و رساله‌هایی از جمله حواشی بر کتاب اربعه، رساله در تحریم غنا و...به یادگار مانده است.
ابطال مصوبه هیات وزیران درباره دریافت مابه‌التفاوت نرخ ارز از واردکنندگان
۱۳۹۹/۰۹/۰۴
ابطال مصوبه هیات وزیران درباره دریافت مابه‌التفاوت نرخ ارز از واردکنندگان
یات عمومی دیوان عدالت اداری با توجه به نظر فقهای شورای نگهبان، اطلاق مصوبه شماره شماره ۷۰۲۲۰/ت۵۵۶۳۳هـ ـ ۲۹/۵/۱۳۹۷ هیات وزیران را ابطال کرد.
۱۳۹۹/۰۹/۰۴
حضور مرحوم حسن راستگو در برنامه خندوانه (فیلم)
محمدحسن راستگو روحانی ایرانی و پژوهشگر فقه و اصول و تعلیم و تربیت بود. او مبتکر شیوه خاصی از آموزش و تفریح برای کودکان بود. او ۲ آذر ۱۳۹۹ در ۶۷ سالگی بر اثر سکته مغزی درگذشت.
جزئیات دیدار نتانیاهو و بن‌سلمان در عربستان در گفت‌وگوی سیدافقهی با فارس
۱۳۹۹/۰۹/۰۴ / هادی سیدافقهی / رژیم صهیونیستی / بنیامین نتانیاهو / عربستان سعودی / محمد بن سلمان / عادی ساc
جزئیات دیدار نتانیاهو و بن‌سلمان در عربستان در گفت‌وگوی سیدافقهی با فارس
تحلیلگر ارشد مسائل غرب آسیا با بیان اینکه نتانیاهو به دنبال تشکیل جبهه‌ای بر ضد محور مقاومت و ایران است، گفت: نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی اصرار داد که بتواند از سعودی‌ها قولی برای عادی‌سازی رابطه بگیرد تا آن را در داخل خرج کند.
نسخۀ امام حسن عسکری (ع) برای شیعیانِ عصر غیبت/ آیه‌ای برای تقویت رابطه با امام عصر (عج)
۱۳۹۹/۰۹/۰۴ / امام زمان (عج) / قرآن کریم / امام حسن عسکری (ع)
نسخۀ امام حسن عسکری (ع) برای شیعیانِ عصر غیبت/ آیه‌ای برای تقویت رابطه با امام عصر (عج)
کارشناس مذهبی با اشاره به حدیثی از امام حسن عسکری (ع) به چهار ویژگی‌ فقهای عصر غیبت اشاره کرد و گفت: شیطان از طریق عالم‌نماها دام پهن می‌کند.
کار نکرده در تربیت نسل جوان زیاد است/ عرفان بدون فقه منجر به انحراف می‌شود
۱۳۹۹/۰۹/۰۳ / استانی-سیاسی / عرفان و فقه / آیت‌الله لطف‌الله دژکام / هفته بسیج / بسیج دانش‌آموزی فارس
کار نکرده در تربیت نسل جوان زیاد است/ عرفان بدون فقه منجر به انحراف می‌شود
نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز با اشاره به اینکه اقدامات ارزشمندی طی سال‌های پس از پیروزی انقلاب انجام شده است، خاطرنشان کرد که هنوز کار نکرده در زمینه تربیت نسل جوان و نوجوان زیاد است.
سلسله نشست‌های اقتصادی با نگاهی فقهی در دستور کار مرکز تحقیقات اسلامی مجلس
۱۳۹۹/۰۹/۰۳ / کرونا / مرکز تحقیقات اسلامی مجلس / نشست های علمی اقتصادی
سلسله نشست‌های اقتصادی با نگاهی فقهی در دستور کار مرکز تحقیقات اسلامی مجلس
شفقنا- مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی در ایام کرونا سلسله نشست‌های علمی تخصصی پیرامون مسائل اقتصادی با نگاهی فقهی ناظر به مباحث قانونگذاری و طرح ها و لوایح در دست اقدام مجلس را به صورت مجازی با حضور اساتید...
بیانیه نهایی گروه جی 20: ورود به افقهای جدید
۱۳۹۹/۰۹/۰۲
بیانیه نهایی گروه جی 20: ورود به افقهای جدید
رهبران کشورهای گروه G20 اعلامیه نهایی اجلاس را تصویب کردند، در این بیانیه آینده ای مطمئن و پایدار موضوع اصلی محسوب می گردد.
محکومیت اهانت به ساحت پیامبر اکرم (ص) در نامه‌ای به پاپ
۱۳۹۹/۰۹/۰۲ / محکومیت اهانت به پیامبر اکرم
محکومیت اهانت به ساحت پیامبر اکرم (ص) در نامه‌ای به پاپ
آیت‌الله ابوالقاسم علیدوست رئیس انجمن فقه و حقوق اسلامی حوزه علمیه قم در نامه‌ای خطاب به پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان خطاب به ایشان خاطرنشان کرد: از حضرتعالی به عنوان رهبر کاتولیک‌های جهان انتظار دارد، با توجه به تعالیم الهی، ارزش‌های انسانی و نیز قواعد و اسناد حقوق بین‌الملل، انتشار کاریکاتورهای اهانت آمیز به پیامبر اکرم حضرت محمد مصطفی(ص) و نیز بیانات نفرت پراکنانه رییس جمهور فرانسه در حمایت از انتشار آن را محکوم کنید.
نامه انجمن فقه حوزه علمیه قم به رهبر کاتولیک‌های جهان
۱۳۹۹/۰۹/۰۲
نامه انجمن فقه حوزه علمیه قم به رهبر کاتولیک‌های جهان
رئیس انجمن فقه و حقوق اسلامی حوزه علمیه قم در نامه‌ای خطاب به پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان آورد : از حضرتعالی به عنوان رهبر کاتولیک های جهان انتظار دارد، با توجه به تعالیم الهی، ارزش‌های انسانی و نیز قواعد و اسناد حقوق بین الملل، انتشار کاریکاتورهای اهانت آمیز به پیامبر اکرم حضرت محمد مصطفی(ص) و نیز بیانات نفرت پراکنانه رئیس جمهور فرانسه در حمایت از انتشار آن را محکوم کنید.
لزوم اجرای طرح های حمایتی بدون استفاده از منابع بانک مرکزی
۱۳۹۹/۰۹/۰۲
لزوم اجرای طرح های حمایتی بدون استفاده از منابع بانک مرکزی
افقه، استاد اقتصاد دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: هرگونه طرح حمایتی که از سوی دولت یا مجلس بخواهد اجرا شود باید بدون استفاده از منابع بانک مرکزی باشد.
۱۳۹۹/۰۹/۰۲
سونامی تخریب وکالت
مدتی است طرح الحاقی یک تبصره به ماده 55 قانون وکالت با عنوان «طرح ساماندهی موسسات حقوقی» در مجلس شورای اسلامی مطرح است. به موجب ماده 55 قانون وکالت، کلیه اشخاصی که فاقد پروانه وکالت دادگستری هستند از تظاهر و مداخله در عمل وکالت ممنوع شده و متخلف به یک تا 6 ماه حبس محکوم می‌گردد. در این طرح به موسسین موسسات حقوقی که دارای دانشنامه کارشناسی یا بالاتر در رشته حقوقی یا فقه و مبانی حقوق اسلامی یا معادل آن از دروس حوزوی و دانشگاهی هستند به شرط اخذ پروانه فعالیت از مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه و پس از طی یک دوره آموزشی حداکثر 3 ماهه در این مرکز، مجوز ارایه خدمات حقوقی از قبیل مشاوره حقوقی، تنظیم لوایح و دادخواست و شرکت در جلسات دادرسی و دفاع در شورای حل اختلاف …
۱۳۹۹/۰۹/۰۲
با شورای محترم نگهبان
طی روزهای گذشته به‌ دفعات مکرر با اعتراضات حضوری نمایندگان وکلای دادگستری در مقابل مجلس شورای اسلامی و اجتماعات جمعی از وکلای دادگستری در مقابل کانون وکلای دادگستری فارس و کهگیلویه‌وبویراحمد و کم و بیش در کانون‌های مختلف روبه‌رو بوده و شاهد هزاران پیام، مطلب و مقاله در رسانه‌های عمومی و فضاهای مجازی بوده‌ایم. چه بسا بسیاری از همکاران از سرِ درد، ناباوری و ناراحتی با جملاتی تند و اعتراضی یا به صورت جملات طنزگونه و نیز در مواردی به صورت ارایه مطالب فقهی، علمی و حقوقی دیدگاه‌های خود را بیان نموده‌اند. اینجانب نیز به نوبه خود بر آن شدم با نگاهی کوتاه بر قانون اساسی و فلسفه وجودی آن مطلب زیر را جهت امعان نظر و عنایت به آن تقدیم حضور نمایم. تردیدی نیست که بنیاد …
۱۳۹۹/۰۹/۰۱
احتمال مخالفت پزشکی قانونی با حبس وسمقی
صدیقه وسمقی، شاعر، نویسنده و عضو شورای اول شهر تهران است. این تحلیلگر مسائل سیاسی و کنشگر مدنی، مدتی نیز در روزنامه اطلاعات و مجله سروش به عنوان نویسنده حضور داشت و همچنین تدریس «فقه اسلامی» در دانشکده الهیات دانشگاه تهران را در کارنامه خود دارد. وسمقی سال 90 به دعوت دانشگاه جورج آگوست شهر گوتینگن به آلمان رفت و یک ‌سال به عنوان استاد مهمان در دپارتمان اسلام‌شناسی این دانشگاه فعالیت کرد. او مدتی هم نویسنده مهمان شهر دانشگاهی اوپسالا در سوئد بود و با دانشکده حقوق دانشگاه اوپسالا همکاری می‌کرد. این عضو شورای اول شهر تهران مهرماه ۹۶ با وجود اینکه توسط دادگاه انقلاب تهران به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود، به ایران بازگشت. …
قضات بی نیاز از تحقیق و یافته‌های فقهی نیستند
۱۳۹۹/۰۸/۳۰ / استانی-اجتماعی / قاضی / آثار فقهی / دانشگاه پیام نور / فارس
قضات بی نیاز از تحقیق و یافته‌های فقهی نیستند
معاون قضایی و منابع انسانی دادگستری فارس با تاکید بر این نکته که یک قاضی در عرصه تحقیق و نیز دادرسی و صدور حکم، بی‌نیاز از یافته‌های ارزشمند فقه نیست، گفت: بررسی نظریات فقها و تسلط بر قواعد فقهی موجب می‌شود قاضی در مقام تحقیق، کیمیای عدالت را دریابد.
درباره آیت الله جواد تبریزی
۱۳۹۹/۰۸/۳۰ / حوزه علمیه / دانشنامه / تبریز / نجف اشرف
درباره آیت الله جواد تبریزی
تهران- ایرنا- آیت الله جواد تبریزی، یکی از مراجع عالی قدر و فقهای برجسته عصر معاصر و از استادان تاثیرگذار و تحول آفرین در حوزه علمیه قم بود. او افزون بر تقدیم شاگردان برجسته به حوزه ها، آثار و تألیفات متعددی در فقه شیعه را نیز به یادگار نهاد.
مبانی فکری مکتب تفکیک
۱۳۹۹/۰۸/۲۹
مبانی فکری مکتب تفکیک
دکتر حسن انصاری، عضو هیئت علمی دانشگاه پرینستون آمریکا: عنوان مکتب تفکیک عنوانی است متأخر و برساخته‌ای است از استاد محمدرضا حکیمی که از شاگردان مرحوم شیخ مجتبی قزوینی است که خود از شاگردان مبرز میرزا مهدی اصفهانی بوده است. میرزا مهدی اصفهانی از عالمان ساکن مشهد بود که مدتی در نجف محضر میرزای نایینی را در فقه و اصول درک کرد. آنچه در این زمینه کارساز است، مراجعه به نوشته‌های شاگردان اوست
طلاب خواهر انس خود را با قرآن بیشتر کنند
۱۳۹۹/۰۸/۲۹ / استانی-فرهنگی و هنری / منطقه قم / آیت‌الله العظمی نوری همدانی
طلاب خواهر انس خود را با قرآن بیشتر کنند
مرجع تقلید شیعیان گفت: بانوان طلبه باید با آیات قرآن انس داشته باشند، بنا بر شرح لمعه، ۵۰۰ آیه شریفه در قرآن با موضوع فقه و اجتهاد ارتباط دارد و طلاب باید این آیات را همراه با تفسیر بخوانند.
آیت الله سید عباس مدرسی یزدی درگذشت
۱۳۹۹/۰۸/۲۹ / سید عباس مدرسی یزدی / حوزه علمیه / درگذشت چهره ها
آیت الله سید عباس مدرسی یزدی درگذشت
آیت الله سید عباس مدرسی یزدی از مراجع تقلید و اساتید خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم دار فانی را وداع گفت.
اولین شماره دوفصلنامه «فقه و سیاست» منتشر شد
۱۳۹۹/۰۸/۲۹ / فقه و سیاست
اولین شماره دوفصلنامه «فقه و سیاست» منتشر شد
اولین شماره دو فصلنامه علمی ـ تخصصی «فقه و سیاست» به همت پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی و اداره نشریات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شد.
برگزیدگان دومین همایش «کتاب سال بانوان» معرفی شدند
۱۳۹۹/۰۸/۲۹ / قم / جامعه الزهرا(س) / کتاب سال بانوان
برگزیدگان دومین همایش «کتاب سال بانوان» معرفی شدند
قم- از هشت برگزیده دومین همایش «کتاب سال بانوان» در گروه‌های علمی تفسیر، اخلاق، حدیث، فقه، ادبیات و هنر، عرفان، علوم اجتماعی و زن و خانواده تجلیل شد.
کاسبی در وکالت بنا بر قواعد فقهی کتاب مکاسب باطل است!
۱۳۹۹/۰۸/۲۹ / کانون وکلا / قوه قضاییه / محمدهادی جعفرپور
کاسبی در وکالت بنا بر قواعد فقهی کتاب مکاسب باطل است!
در پی مطرح شدن طرح تسهیل کسب و کار در مجلس و اشاره برخی مواد قانون بودجه به این موضوع که ورود به حرفه وکالت را بدون تشریفات فعلی اعلام کرده،صدای اعتراض وکلای دادگستری به انحاء مختلف شنیده می شود.
دعوای مجلس و دولت بر سر یارانه ۱۲۰ هزار تومانی؛ ماجرا چیست؟
۱۳۹۹/۰۸/۲۸ / یارانه 120 هزار تومانی / افزایش یارانه نقدی / یارانه نقدی / افزایش تورم / گرانی کالاها / دعوای مجلس و دولت
دعوای مجلس و دولت بر سر یارانه ۱۲۰ هزار تومانی؛ ماجرا چیست؟
افقه اظهار داشت: اگر قرار باشد که با استقراض از بانک مرکزی و چاپ پول این کار انجام بشود، همان بهتر که رد شود، زیراکه مصائب این کار خیلی بیشتر از عدم انجام آن است، در چنین صورتی که اگر این طرح اجرا شود، دوباره یک تورم سهمگین به جامعه و مردم تحمیل می‌کنند، که خیلی بیشتر از همین ۱۲۰ هزار تومان، گرانی‌ها تشدید می‌شود، بنابراین باید اجرای چنین طرح‌هایی به طور کلی کنار گذاشته شود، کشور کم از این مسائل پوپولیستی صدمه ندید که حال دوباره چنین موضوعاتی مطرح شده است.
رهنمودهای فقه اسلامی می‌تواند بحران کرونا را مهار کند
۱۳۹۹/۰۸/۲۸ / آیت الله اعرافی / ویروس کرونا / اصول فقه / پژوهشگاه حوزه و دانشگاه
رهنمودهای فقه اسلامی می‌تواند بحران کرونا را مهار کند
مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به تأکید اسلام بر صیانت از سلامت خود و دیگران، گفت: خوشبختانه ظرفیت‌های فقه و حقوق اسلامی برای مهار بلایای فراگیر راهکارهای خوبی دارد.
۱۳۹۹/۰۸/۲۸
پای در سنت و سر در دنیای مدرن
خبر درگذشت استاد فرزانه و عالم فرهیخته دکتر داود فیرحی همه دوستان و دوستداران ایشان را در بهت و اندوه فرو برد؛ عالمی که پای در سنت داشت و سر در دنیای مدرن؛ هم مدارج علمی حوزوی را تا عالی‌ترین سطوح پی ‌گرفته بود و هم در دانشگاه تهران مدارج دانشگاهی را به شکلی شایسته به انجام رسانده بود. رساله دکتری‌اش که بعدها با نام «قدرت، دانش و مشروعیت در اسلام» منتشر شد با راهنمایی و مشاوره استادان گرانمایه دکتر سیدمحمد رضوی و دکتر حسین بشیریه به سال 1378 دفاع  شد.  آغاز همکاری من با ایشان به سال 1382 خورشیدی و شروع فعالیت «موسسه تحقیقات و توسعه علوم انسانی» بازمی‌گردد. در آن سال هر دو ما علاوه بر عضویت در هیات مدیره موسسه مذکور به عنوان کمیته علمی ستاد …
۱۳۹۹/۰۸/۲۸
سه روایت مردانه از زنان
مساله زنان در جمهوری اسلامی سال‌هاست که به‌واسطه نگاه‌های خاص به معضلی لاینحل تبدیل شده؛ معضلی که بارها و بارها از زبان این و آن از آن شنیدیم و این‌همه تنها نابرابری‌های در این خصوص - چه در حوزه قوانین و چه در حوزه سیاست‌ورزی- را عیان‌تر از گذشته کرده و مشکلی را برطرف نساخته است. جلوگیری از کاندیداتوری زنان در انتخابات ریاست‌جمهوری با تفسیر خاص کلیدواژه «رجل سیاسی و مذهبی» آخرین نمونه از تبعیض موجود در جامعه ایران بین زنان و مردان به شمار می‌رود؛ تبعیضی که احمد خاتمی در قامت عضو فقهای شورای نگهبان تلویحا به آن اشاره کرد و کرسی ریاست‌جمهوری ایران را به‌تعبیری کرسی متعلق به مردان معرفی کرد. مجلس شورای اسلامی باتوجه به اختیارات قانونی‌اش …
از دیروز تا امروز
۱۳۹۹/۰۸/۲۸
از دیروز تا امروز
علی‌اکبر شیروانی  سیدجعفر شهیدی از سویی با زبان فارسی پیوند داشت، با ریاست دانشکده علوم انسانی و مؤسسه لغتنامه دهخدا و مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی، و از سوی دیگر با فقه و تاریخ اسلام. از این‌رو زبان فارسی را به تاریخ اسلام کشاند و تاریخ و فقه را به زبان فارسی. سیدجعفر شهیدی در تاریخ اسلام دنباله راهی را پیش‌گرفت که دیگرانی در تاریخ‌نویسی آغاز کرده‌بودند؛ ساده‌نویسی در نثر و زبان و تکیه بر تکنیک‌های روایی، و تمایز او با دیگران این بود که در تاریخ اسلام که به فراخور مضمون بیشتر کشش به دیوانی‌نویسی …
نظام اداری کشور پس از ۴۰ سال نیاز به یک آچارکشی فکری، فقهی و تئوریک دارد
۱۳۹۹/۰۸/۲۷ / انتخابات ریاست‌جمهوری / دولت اسلامی / نظام اداری / انتخابات
نظام اداری کشور پس از ۴۰ سال نیاز به یک آچارکشی فکری، فقهی و تئوریک دارد
انبارلویی نوشت: حرف آخر مردم در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ این است که نظام اداری کشور پس از ۴۰ سال نیاز به یک آچارکشی فکری، فقهی و تئوریک دارد. آن‌ها این آچارکشی را در قاب و ساخت دولت حزب‌اللهی، انقلابی، جوان و جهادی جست‌وجو می‌کنند.
دبیر هنری جشنواره ملی نغمه‌های محمدی (ص)  منصوب شد
۱۳۹۹/۰۸/۲۷ / معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / عبدالهادی فقهی‌زاده / جشنواره ملی نغمه‌های محمدی / میلاد عرفان‌پور
دبیر هنری جشنواره ملی نغمه‌های محمدی (ص) منصوب شد
ایلنا: معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حکمی، میلاد عرفان‌پور را به عنوان دبیر هنری جشنواره ملی نغمه‌های محمدی (ص) منصوب کرد.
ایران و سوریه پس از ولید معلم
۱۳۹۹/۰۸/۲۷
ایران و سوریه پس از ولید معلم
سیدهادی سید افقهی - تحلیلگر مسائل خاورمیانه
زنان نه فقط رئیس جمهور بلکه می‌توانند مرجع تقلید شوند
۱۳۹۹/۰۸/۲۷
زنان نه فقط رئیس جمهور بلکه می‌توانند مرجع تقلید شوند
رئیس مؤسسه پژوهشی فهیم گفت: در مقابل نظر برخی علما که با توجه به مبانی دینی، ما نمی‌توانیم قدرت اجرایی اول کشور را به دست زنان دهیم، اما در مقابل، این نظریه، دیدگاه‌های فقهی دیگری هم وجود دارد که معتقدند زنان نه فقط می‌توانند رئیس جمهور شوند و مدیریت اجرایی کشور را به عهده بگیرند، بلکه حتی می‌توانند مرجع تقلید شوند.
روایتی از «پروژه کلان» مرحوم فیرحی
۱۳۹۹/۰۸/۲۷
روایتی از «پروژه کلان» مرحوم فیرحی
محمدرضا یوسفی: مرحوم دکتر فیرحی یک پروژه فکری بلند داشت، او به سنت فکری گذشتگان و حوزه فقه اهمیت بالایی می‌داد و از این رو فقیهان در نظر ایشان مورد اهتمام بودند. یکی از نقدهای فیرحی به جریان روشنفکری دینی، عفلت از فقه و سنت فکری گذشتگان و بسنده کردن از گذشته در حوزه اخلاقی بود. این نکته ای است که باید به آن توجه داشت.
پورمحمدی:احزاب کشور باید به صورت عمقی بازنگری شوند
۱۳۹۹/۰۸/۲۷ / مصطفی پورمحمدی / احزاب سیاسی
پورمحمدی:احزاب کشور باید به صورت عمقی بازنگری شوند
آیین رونمایی از کتاب درآمدی بر فقه تحزب در نظام اسلامی با حضور حجت الاسلام پور محمدی دبیرعالی جامعه روحانیت مبارز، حجت الاسلام علی بنایی رئیس موسسه آموزش عالی طلوع مهر و حجت الاسلام محسن مهاجرنیا نویسنده این اثر برگزار شد.
مواد رادیو اکتیو در صحرای عرفات، راز وقوف نیم‌روزه حجاج در آن!
۱۳۹۹/۰۸/۲۷ / رسول جعفریان / تاریخ معاصر
مواد رادیو اکتیو در صحرای عرفات، راز وقوف نیم‌روزه حجاج در آن!
داستان دل خوش کردن به کشفیات علمی که به خیال خام عده ای موید برخی از مسائل دینی و فقهی است، ریشه طولانی در تاریخ تفکر اسلامی در دوره اخیر دارد.
ردیه ای بر دیدگاه‌های مصطفی محقق داماد در باب نهاد امامت و حکومت
۱۳۹۹/۰۸/۲۶ / قم / مصطفی محقق داماد / رضا اسلامی / امامت / فقه حکومتی
ردیه ای بر دیدگاه‌های مصطفی محقق داماد در باب نهاد امامت و حکومت
قم- آیا می‌توان باور کرد که امام معصوم (ع) درباره رهبری مردم از خود سلب مسئولیت کند یا هر وقت فردی با او منازعه در حکومت کرد، بدون بهانه و به اختیار، کار دنیا را به او بسپارد؟
۱۳۹۹/۰۸/۲۶
حق رای بدون حق انتخاب شدن
«زنان» کلیدواژه‌ای است که این روزها در جمهوری اسلامی نه برای مردم، بلکه برای مسوولان از قرار معلوم به معضلی لاینحل تبدیل شده است. از بحث حجاب و انتقادهای یکی، دو چهره اصولگرا به نوع نگاه حاکمیت به آن گرفته تا حضور زنان در استادیوم‌های ورزشی و برخورداری از حق و حقوقی برابر با مردان، همه و همه جزو مواردی است که نگاه بخشی از حاکمیت به آن، با آن‌چه عموم جامعه می‌پندارد، متفاوت است و همین مساله سبب شده تا بسیاری از ناظران - چه اصولگرا و چه اصلاح‌طلب-  از لزوم تغییر نگاه این نهادها و بخش‌های حاکمیت به نیمی از جامعه ایران سخن بگویند. حضور زنان در انتخابات، نه به عنوان رای‌دهنده بلکه به عنوان کاندیدا، اما حداقل تا آنجا که به نص صریح قانون اساسی به عنوان …
۱۳۹۹/۰۸/۲۶
چالش تعطیلی کامل کسب و کارها در دوران کرونا
وقتی فعالیت ۴۵ درصد جمعیت فعال کشور در ارتباط با اقتصاد غیررسمی است و از طرفی به نام چابک سازی سال‌هاست از شفاف‌سازی در این بخش از اقتصاد جلوگیری شده است معلوم است در شرایط بحرانی مثل حالا هیچ اقدامی از دولت ساخته نیست.به گزارش اقتصاد۲۴، تعطیل ماندن یا نماندن کسب و کار‌ها در دوره کرونا سخت‌ترین تصمیمی است که دولت روحانی از بدو شیوع این بیماری با آن مواجه بوده است؛ سال‌های قبل عبور چند روزه غبار و آلاینده‌های هوا از حد مجاز و یا در نهایت افزایش غیر مترقبه دمای هوا اهرم فشاری بود تا فعالیت‌های روزمره در یک شهر یا یک استان متوقف شود، اما حالا صحبت از آن است که برای رساندن عدد قربانیان درگذشته به زیر ۴۰۰ نفر، زندگی نیمه عادی مردم در چند شهر و استان به حالتی غیرعادی‌تر درآید. هرچند در ماه‌های گذشته …
نظر احمد خاتمی درباره مذاکره مسئولان با آمریکا
۱۳۹۹/۰۸/۲۵
نظر احمد خاتمی درباره مذاکره مسئولان با آمریکا
اقتصاد نیوز : عضو فقهای شورای نگهبان گفت: «وقتی شما در شرایط برتر هستید سخن از سازش نداشته باشید بنابراین در شرایط کنونی هرگونه مذاکره و سازش با دولت مستکبر آمریکا ممنوع است و همانگونه که در گذشته مقام معظم رهبری فرمودند هیچ مسئولی در هیچ سطحی حق مذاکره با دولت متخاصم آمریکا را ندارد».
استفاده از ظرفیت‌های پژوهشی در حوزه‌های دینی و فقهی
۱۳۹۹/۰۸/۲۵ / ایران و عمان
استفاده از ظرفیت‌های پژوهشی در حوزه‌های دینی و فقهی
در جریان دیدار رایزن فرهنگی ایران با قائم مقام وزارت اوقاف و امور دینی عمان بر لزوم توجه و استفاده از ظرفیت‌های پژوهشی در حوزه‌های دینی و فقهی دو کشور تأکید شد.
مهدی محقق؛ خورشید عالم ادبیات و فقه
۱۳۹۹/۰۸/۲۵ / ادبیات / سوریه / علمی و فرهنگی / فرهنگ و هنر / مهدی محقق
مهدی محقق؛ خورشید عالم ادبیات و فقه
ایلنا: اهالی فرهنگ و هنر و اساتید در مراسم نکوداشت مهدی محقق که در قالب سلسله برنامه‌های تماشای خورشید برگزار شد، از این استاد به عنوان خورشید عالم ادبیات و فقه یاد…
«روشنفکری دینی، اسلام مدنظر غرب است»
۱۳۹۹/۰۸/۲۵
«روشنفکری دینی، اسلام مدنظر غرب است»
یکی از مخاطبان انصاف نیوز با نام مستعار «بی نشان» ذیل خبر «توییت انصاف | واکنش‌ها به درگذشت داود فیرحی» نوشت: دیدگاهم را مختصر بیان میکنم و می‌دانم منتشر نمی کنید. یکی کتاب‌های ایشان را که مرتبط با فقه سیاسی حکومت صدر اسلام هست را زمانی به عنوان کتاب درسی…
مشارکت مردم باید ساماندهی منظمی داشته باشد/ نظریه فعالیت حزبی از منظر درون‌دینی و فقهی ایجاد نکرده‌ایم
۱۳۹۹/۰۸/۲۵
مشارکت مردم باید ساماندهی منظمی داشته باشد/ نظریه فعالیت حزبی از منظر درون‌دینی و فقهی ایجاد نکرده‌ایم
دبیر عالی جامعه روحانیت مبارز گفت: امام خمینی(ره) در آن شرایط سخت و عدم تثبیت نظام، ۵ انتخابات برگزار کرد و این رکورد مردمی‌ترین و دموکراتیک‌ترین نظام در جهان است.
نگاهی حقوقی به مناقشه مربوط به مسجد هفت‌درب
۱۳۹۹/۰۸/۲۵ / استانی-فرهنگی و هنری / فقه و حقوق / موقوفات / وقف / شهرداری / احکام اسلامی
نگاهی حقوقی به مناقشه مربوط به مسجد هفت‌درب
استاد حقوق دانشگاه آزاد اسلامی مشهد بر اساس دو اصل «مالکیت» و «لا ضرر» اختیارات حاکم مسلمانان را تشریح کرد و گفت: گاهی بین قواعد اسلامی تعارضاتی به وجود می‌آید که باید براساس اصول فقهی و شرعی حل شود.
اندیشه‌های فقهی و حقوقی علامه طباطبایی بررسی می‌شود
۱۳۹۹/۰۸/۲۵ / دانشگاه علامه طباطبایی / علامه طباطبایی / فقه و حقوق
اندیشه‌های فقهی و حقوقی علامه طباطبایی بررسی می‌شود
سومین همایش علامه طباطبایی دانشگاه علامه طباطبایی با موضوع اندیشه‌های فقهی و حقوقی مفسر قرآن کریم علامه طباطبایی (ره) فردا برگزار می‌شود.
۱۳۹۹/۰۸/۲۵
سنت و تجدد برایش مساله بود
خدا رحمت کند دکتر فیرحی را. از لحظه شنیدن خبر فقدان همیشگی ایشان، چهره طلبه جوان و آرامی جلوی چشمم می‌آید که کم‌حرف بود و محجوب. بی‌سروصدا می‌آمد و می‌رفت. با اینکه با ایشان کلاس درس داشتم و سال‌های اخیر خیلی بیشتر می‌دیدم‌شان، اما با شنیدن خبر فوت، ناگهان چهره اولین دیدارها به یادم آمد. انگار ذهنم مایوسانه مرور کرد تمام این سال‌ها را. انگار خودم مرده باشم و لحظات زندگی‌ام جلوی چشمم رژه بروند... ‏برای دکتر فیرحی سنت و تجدد مساله بود و تحصیلات توامان حوزوی و دانشگاهی به ایشان این توان را داده بود که بتواند از منظری متعادل به این مساله بیندیشد. آثار دکتر و مباحثی که در گفت‌وگوها و سخنرانی‌هایش مطرح می‌کرد، نشانگر این بود که به …
آیا بعد از طلاق به زن نفقه تعلق می‌گیرد؟
۱۳۹۹/۰۸/۲۴ / حق نفقه بعد از طلاق رجعی / شرط دریافت نفقه بعد از طلاق / مصادیق عسر و حرج زن / طلاق در صورت عسر و حرج / طلاق بائن / رجوع چیست / طلاق مبارات / طلاق خلع / احکام طلاق
آیا بعد از طلاق به زن نفقه تعلق می‌گیرد؟
ممکن است این سوال برایتان پیش آمده باشد که منظور از طلاق رجعی و عده چیست و چرا در این نوع طلاق در ایام عده نفقه به عهده شوهر است. لازم است بدانید که دریافت نفقه بعد از طلاق رجعی شرطی دارد.
دردناک‌تر از مرگ «فیرحی»
۱۳۹۹/۰۸/۲۴ / داوود فیرحی / مهرداد خدیر
دردناک‌تر از مرگ «فیرحی»
دکتر داود فیرحی استادِ به نسبت جوان علوم سیاسی دانشگاه تهران، در پی ابتلا به ویروس کرونا درگذشت؛ روحانی‌ای نواندیش که از وقتی خود را شناخت یا در حوزۀ علمیه درس خواند یا در دانشگاه و یا کتاب و مقاله نوشت و تمام همت خود را صرف این کرد که میان فقه سنتی و حقوق مدرن پل بزند و با قرائت دموکراتیک و امروزین از سنت، به جای دوقطبی سنت و مدرنیته یا دین و حقوق بشر پیوندی برقرار سازد تا دین‌داری با حقوق ملازم شناخته شود.
رویایی که فیرَحی داشت؛ تلفیق حق و آزادی
۱۳۹۹/۰۸/۲۴ / علوم انسانی / داوود فیرحی / کارآمدی دولت / حقوق بشر
رویایی که فیرَحی داشت؛ تلفیق حق و آزادی
تهران- ایرنا - «داوود فیرحی» پژوهشگر و نواندیش دینی که بامداد بیست و یکم آبان به علت کرونا جان داد در حیات علمی و عملی خویش رویاهایی داشت که آشتی سُنّت و مدرنیته (نوگرایی)، فقه و جمهوریت، شورا و دموکراسی؛ به‌ویژه تلفیق حق و آزادی، مهم‌ترین آنها به حساب می‌آیند.
اندیشمندی که مطالعات سیاسی اسلامی را رونق داد/بررسی چالش های فقهی
۱۳۹۹/۰۸/۲۴
اندیشمندی که مطالعات سیاسی اسلامی را رونق داد/بررسی چالش های فقهی
مرحوم فیرحی در بیان چالش های فقه معتقد بود: علوم انسانی یکی از جاهایی است که می‌تواند به فقه کمک کند. اما امروزه به لحاظ سازمانی مشخص نیست که تکلیف تشخیص موضوعات این چنینی برعهده کیست!
علامه‌ای از دیار آذربایجان که تاریخ تفسیر قرآن را تغییر داد
۱۳۹۹/۰۸/۲۴ / استانی-فرهنگی و هنری / علامه طباطبایی / تفسیر قرآن / عرفان / فقه / فلسفه / اخلاق
علامه‌ای از دیار آذربایجان که تاریخ تفسیر قرآن را تغییر داد
علامه طباطبایی شخصیتی کم نظیر در جهان اسلام، مفسری بزرگ، فیلسوفی سترگ، عارفی وارسته و فقیهی عالی مقام و صاحب آثاری وزین و ماندگار برای جهان اسلام است، تنها یکی از آثار و برکات وجودی علامه طباطبایی، کتاب تفسیری «المیزان» است که تاریخ تفسیر قرآن کریم را به دو قسمِ قبل و بعد از خود تقسیم کرده است.
۱۳۹۹/۰۸/۲۴
عقل کاشف در برابر عقل جاعل
عقل از منظر شیعه در کنار قرآن، سنت و اجماع یکی از منابع چهارگانه استنباط احکام شرعی است. از دیدگاه پیامبر اکرم(ص) همه خوبی‌ها به وسیله عقل درک می‌شود و نیز هر که فاقد عقل است، فاقد دین است.: اِنّما یُدْرکُ الْخیْرُ کُلُّهُ بِالْعقْلِ، و لا دین لِمنْ لا عقْل لهُ (حرانی، 1363: 54) قرآن نیز عقل را هم‌ردیف نقل قرار داده است در آیه شریفه: وقالُوا لوْ کُنّا نسْمعُ أوْ نعْقِلُ ما کُنّا فِی أصْحابِ السّعِیرِ- و گویند اگر شنیده [و پذیرفته] بودیم یا تعقل کرده بودیم در [میان] دوزخیان نبودیم. (ملک۱۰)  این معنا که در قرآن و روایات، امری مسلم به حساب می‌آید در قاموس رای و نظر علما و فقهای شیعه مورد اختلاف است .  عقل و ماهیت آن از منظر مرحوم  علامه طباطبایی مرحوم علامه …
بازخوانی رد پای فلسفه سیاسی علامه بر شکوفایی فکری یک انقلاب
۱۳۹۹/۰۸/۲۴ / فلسفه سیاسی / علامه طباطبایی
بازخوانی رد پای فلسفه سیاسی علامه بر شکوفایی فکری یک انقلاب
24 آبان ماه سالروز وفات ملا و علامه ای است که با نظریات فقهی و فیلسوفانه خود، فلسفه سیاسی اسلام را با چهره ای زیباتر و خلاقانه تر متحول کرد.
رسول جعفریان: استاد فیرحی همواره می‌کوشد تا تعصب را از خود دور کند
۱۳۹۹/۰۸/۲۳ / درگذشت استاد فیرحی / رسول جعفریان / علوم سیاسی / فقه سیاسی
رسول جعفریان: استاد فیرحی همواره می‌کوشد تا تعصب را از خود دور کند
شفقنا- اهل فن درک می‌کردند که استاد فیرحی از روی تأمل و تفکر، با تتبع کافی، با شناخت‎ راه و مسیر و چراغ به دست، روی اندیشه سیاسی تأمل می‌کند و می‌نویسد. همواره می کوشد تا تعصب را از...
دکتر فیرحی درصدد احیای دموکراسی در ایران امروز بود / کار بزرگ اندیشمند فیلسوف یا الهی دان در فرایند دموکراسی این است که بتواند نظام فکری معطوف به دموکراسی را بسازد و بپردازد / هنر فیرحی این بود که با سال‌ها مطالعه در ادبیات فیلسوفان سیاسی جدید یا قدیم و سال ها تامل در فقه اسلامی شیعه و اهل سنت، یک تنه این کار سترگ را به مرحله قابل قبولی از باردهی برساند
۱۳۹۹/۰۸/۲۳
دکتر فیرحی درصدد احیای دموکراسی در ایران امروز بود / کار بزرگ اندیشمند فیلسوف یا الهی دان در فرایند دموکراسی این است که بتواند نظام فکری معطوف به دموکراسی را بسازد و بپردازد / هنر فیرحی این بود که با سال‌ها …
دکتر فیرحی عزیز با اشراف شگرفی که بر تاریخ اندیشه سیاسی اسلام نخستین، قرون میانه اسلامی، ایران جدید و قدیم و نیز تاریخ اندیشه سیاسی غرب باستان، غرب میانه و غرب جدید داشت، درصدد احیای دموکراسی در ایران امروز بود. دموکراسی برای او به مثابه آخرین دستاورد بشر در عرصه سیاسی، مساله مستحدث‌های بود که باید آن را درون مهمترین دستگاه دانایی مسلمانان یعنی فقه مورد تامل قرار داد و امکان عملی آن را در سطح نظر سنجید.
زندگی و زمانه دکتر
۱۳۹۹/۰۸/۲۲ / دکتر داوود فیرحی / روحانی نواندیش / مرگ / کرونا
زندگی و زمانه دکتر "داود فیرحی"؛ اندیشمند نواندیش علوم سیاسی
"حجت الاسلام فیرحی" زاده‌ی سال ۱۳۴۳ در زنجان است. او علوم دینی را تا پایان مقدمات در مدرسه علمیه شهرستان زنجان خوانده و از سال ۱۳۶۶ تا ۱۳۸۰، سطح و خارج فقه و اصول را در حوزه علمیه قم آموخته بود. دکتر فیرحی بر اثر مبتلا به ویروس کرونا در سن ۵۶ سالگی درگذشت.
مهم‌ترین پروژه فیرحی: ایجاد حق نظارت مردم از فقه
۱۳۹۹/۰۸/۲۲
مهم‌ترین پروژه فیرحی: ایجاد حق نظارت مردم از فقه
بابک مجیدی، انصاف نیوز: دکتر ناصر مهدوی -روشنفکر و استاد فلسفه و عرفان می‌گوید- دکتر فیرحی دو دغدغه‌ی بزرگ داشته است، یکی اینکه دین تحریف معنوی شده است و می‌شود به گونه‌ای قرائت از آن اشاره کرد که نیازهای انسان امروز را پاسخگو باشد. دومین دغدغه مرحوم فیرحی -آنجا که دکتر…
یادداشت محسن کدیور درباره‌ی داود فیرحی
۱۳۹۹/۰۸/۲۲
یادداشت محسن کدیور درباره‌ی داود فیرحی
یادداشت محسن کدیور، از شاگردان مرحوم آیت الله منتظری با عنوان «فیرحی و دموکراتیزه کردن فقه سیاسی» را به نقل از وبسایت آقای کدیور می‌خوانید: دکتر داود فیرحی (۱۳۴۳-۱۳۹۹) به رحمت خدا رفت. چند روز قبل خبر ابتلایش به کرونا را از دوست مشترکی شنیدم. دعا می کردم شفا یابد.…
۱۳۹۹/۰۸/۲۲
نوشته‌هایش پژوهش بود و دارای سخنی تازه
در این روزهای پرمصیبت گویی نشنیدن خبری تلخ استثناست. درگذشت دکتر داود فیرحی، استاد دانشگاه تهران، نابهنگام و بهت‌آور بود. هر چند گویی دیگر باید به چنین خبرهایی عادت کنیم؛ عادتی که سخت است و خبر از وضعیتی تراژیک می‌دهد. فیرحی که ناباورانه باید مرحوم و زنده‌یادش بخوانیم، از معدود حوزویانی بود که در دانشگاه بالید. به اعتبار کسوت حوزوی‌اش به دانشگاه راه نیافت، بلکه تحصیلات آکادمیک را از نقطه اول آغازید. از همین رو به شیوه سنتی و حوزوی ننوشت. نوشته‌هایش پژوهش بود و دارای سخنی تازه. فیرحی مسیر علمی و پژوهشی‌اش را آهسته اما پیوسته پیمود. در تبیین اندیشه سیاسی فقیهان و فقه سیاسی کوشید. همین پیوستگی و توالی او را به پختگی رساند. از اعوجاج برخی همسلکانش که به استادی دانشگاه …
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •