یکشنبه, ۹ آذر, ۱۳۹۹ / 29 November, 2020
سیاهچاله
زمین به
۱۰ ساعت قبل / زمین / سیاهچاله / کلان جرم / کهکشان راه شیری
زمین به "سیاه‌چاله کلان جرم" نزدیک می‌شود
این بدان معنی نیست که زمین در حال نزدیک شدن به کمان‌ای و فرو رفتن در آن است بلکه این یافته‌ها تنها نتیجه یک مدل دقیق‌تر از کهکشان راه شیری است که بر اساس داده‌های جدید به دست امده است.
اسراری که از سیاهچاله‌ها نمی‌دانید
۱۳۹۹/۰۸/۲۴ / سیاهچاله / سبک زندگی / پارسی خبر / اخترشناسی / پرتوی گاما
اسراری که از سیاهچاله‌ها نمی‌دانید
کرمچاله‌ها تونل‌هایی در فضا-زمان هستند که بر پایه‌ی نظریه، سفر به هر جایی در فضا و زمان، یا حتی به جهان دیگر را امکان‌پذیر می‌کنند. نظریه‌ی نسبیت عام اینشتین وجود کرمچاله‌ها را شدنی می‌داند، ولی اینکه واقعا وجود دارند یا نه موضوع دیگری است. یک کرمچاله از بسیاری جهات مانند یک سیاهچاله است. هر دوی این اجرام بی‌اندازه چگالند و کشش گرانشی‌ای بسیار نیرومندتر از اجرام هم‌اندازۀ خود دارند. تفاوت بزرگشان این است که از دید نظری، هیچ جرمی پس از گذشتن از افق رویداد یک سیاهچاله دیگر توان بازگشت نخواهد داشت (افق رویداد حدی است که در آن، سرعت گریز از کشش گرانشی سیاهچاله به اندازۀ سرعت نور می‌رسد)، اما اگر جرمی وارد یک کرمچاله شود از دید نظری می‌تواند از آن بیرون برود. پژوهشگران با فرضِ وجود داشتنِ کرمچاله‌ها …
دانش آدینه ۱۲: سفیدچاله؛ خیال یا واقعیت؟
۱۳۹۹/۰۸/۱۶
دانش آدینه ۱۲: سفیدچاله؛ خیال یا واقعیت؟
احتمالا تا به حال کم و بیش مطالبی درباره سیاهچاله‌ها شنیده یا خوانده اید، اما شاید درباره موجوداتی با نام سفیدچاله هیچ ندانید. در حقیقت در منطق ریاضی نظریه نسبیت عام، همانقدر که سیاهچاله‌ها امکان حضور دارند، موجوداتی با نام سفیدچاله نیز امکان پیدایش و بقاء دارند.
شناسایی دورترین اختروش‌ها توسط تلسکوپ
۱۳۹۹/۰۸/۱۳
شناسایی دورترین اختروش‌ها توسط تلسکوپ "چاندرا"
رصدخانه پرتو ایکس چاندرا(Chandra X-ray Observatory) یا تلسکوپ پرتو ایکس چاندرا ناسا سیاهچاله‌های مستقر در اطراف اختروش‌های دور را شناسایی کرده است.
ببینید اسپاگتی فضایی و بلعیده شدن ستاره
۱۳۹۹/۰۷/۳۰
ببینید اسپاگتی فضایی و بلعیده شدن ستاره
لحظات خاص بلعیده شدن ستاره توسط سیاهچاله
اسراری جدید از سیاهچاله‌ها؛ آیا پشت هر سیاهچاله، کرمچاله قرار دارد؟
۱۳۹۹/۰۷/۳۰ / سیاهچاله / کرمچاله
اسراری جدید از سیاهچاله‌ها؛ آیا پشت هر سیاهچاله، کرمچاله قرار دارد؟
یک کرمچاله از بسیاری جهات مانند یک سیاهچاله است. هر دوی این اجرام بی‌اندازه چگالند و کشش گرانشی‌ای بسیار نیرومندتر از اجرام هم‌اندازۀ خود دارند. تفاوت بزرگشان این است که از دید نظری، هیچ جرمی پس از گذشتن از افق رویداد یک سیاهچاله دیگر توان بازگشت نخواهد داشت
۱۳۹۹/۰۷/۳۰
اپیدمی جمع نشود باید از ته رودخانه‌ها جنازه جمع کنیم!
آفتاب یزد - گروه شبکه: چند روزی است که کشور در وضعیت سیاه کرونایی به سر می‌برد. آمارهای مرگ‌ومیر کرونایی بالاست و قصد پایین آمدن ندارد. طی 3 روز فقط 700نفر از مردم جانشان را به خاطر همین ویروس لعنتی از دست داده اند. لابد آنها هم خواهش و تمنای مسئولان بهداشتی را که در دل ماجرا هستند و از عمق فاجعه خبر دارند و می‌دانند که کرونا چه بلایی سر مردم می‌آورد را همچون مسئولان و خیلی از مردم دیگر شوخی پنداشته اند. تلخ است که مدام بگویند که به خاطر خودتان هم که شده از خانه هایتان بیرون نیایید، سفر و مهمانی نروید، پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنید، کادر درمان خسته شده، تهران و شهرهای قرمز را تعطیل کنید، فکر اساسی‌ای برای این معضل بکنید و کرونا را جدی بگیرید، اما گوشی برای شنیدن این هشدارها نباشد. بدتر آنکه …
وزیر بهداشت: به سیاهچاله‌ای می‌افتیم که درآمدن از آن دشوار است
۱۳۹۹/۰۷/۲۹ / وزیر بهداشت / آذربایجان غربی / کرونا
وزیر بهداشت: به سیاهچاله‌ای می‌افتیم که درآمدن از آن دشوار است
دوستانم را اوایل بهمن ماه صدا زدم و گفتم باید حواسمان را جمع کنیم. زیرا با یکی از پیچیده‌ترین موجودات مواجهیم و گفتم موجودی که می‌بینم با تمام موجوداتی که تاکنون مطالعه کردم، متفاوت است. حال اینکه این موجود از کجا آمده را کالبدشکافی نمی‌کنم. زیرا مشکلی را از ما حل نمی‌کند، به جز اینکه به یک سیاهچاله سیاسی و بین‌المللی بیفتیم که کار ما نیست.
هشدار وزیر بهداشت: به حرف وزیر گوش نمی‌دهند/ به سیاهچاله‌ای می‌افتیم که درآمدن از آن دشوار است/ / گفتم راه‌ هوایی به چین را ببندید، نگاه عاقل اندر سفیه کردند
۱۳۹۹/۰۷/۲۹
هشدار وزیر بهداشت: به حرف وزیر گوش نمی‌دهند/ به سیاهچاله‌ای می‌افتیم که درآمدن از آن دشوار است/ / گفتم راه‌ هوایی به چین را ببندید، نگاه عاقل اندر سفیه کردند
در دنیا وزیر می‌نویسد همه مکلف به اجرا هستند،اینجا وزیر بهداشت التماس می‌کند، اما کسی گوش نمی‌دهد.
۱۳۹۹/۰۷/۲۹ / سیاهچاله / ستاره / بلعیدن / کیهان / سقوط
"اسپاگتی شدنِ" یک ستاره در سیاه‌چاله
مشاهدات نشان می‌دهند که جرم این ستاره حدودا برابر با جرم خورشید ماست و همچنین نیمی از جرم آن در سیاه‌چاله‌ای از دست رفته که یک میلیون برابر خورشید جرم دارد.
چرخش یک سیاهچاله کلان جرم در کهکشان راه شیری
۱۳۹۹/۰۷/۲۵ / سیاهچاله / کهکشان راه شیری
چرخش یک سیاهچاله کلان جرم در کهکشان راه شیری
کهکشان راه شیری میزبان یک سیاهچاله کلان جرم(SMBH) در مرکز خود یعنی کمان ای*(Sagittarius A*, Sgr A*)است. لازم به ذکر است جرم کمان ای* حدود چهار میلیون برابر جرم خورشید است.
رصد لحظه کشته شدن یک ستاره توسط "اسپاگتی فضایی"+فیلم
۱۳۹۹/۰۷/۲۲ / سیاهچاله / فضا / ستاره
رصد لحظه کشته شدن یک ستاره توسط "اسپاگتی فضایی"+فیلم
دانشمندان اخیرا توانستند لحظه‌ای را ضبط کنند که در آن یک ستاره در جریان‌های نازکی از گاز خرد و توسط سیاه چاله‌ای کلان جرم بلعیده می‌شود.
جایزه ی نوبل فیزیک و سیاه چاله‌های برنده
۱۳۹۹/۰۷/۲۲ / اکتشافات فضایی / جایزه نوبل / فیزیک
جایزه ی نوبل فیزیک و سیاه چاله‌های برنده
این جایزه به پاس پژوهش‌های راجر پنروز، راینهارد جنزل، آندرا جز در زمینه درک سیاه چاله و کشف یک شی کلان جرم در کهکشان راه شیری به این سه نفر اهدا شد. راجر پنروز از دانشگاه آکسفورد ، انگلستان برای کشف اینکه تشکیل سیاهچاله پیش‌بینی قوی از نظریه نسبیت عام است، مستحق دریافت این جایزه شناخته شده است. سر راجر پنروز فیزیک‌دان و ریاضیدان برجستهٔ انگلیسی است. وی تز دکترای خود را در دانشگاه کمبریج نوشت و اکنون استاد بازنشسته دانشگاه "آکسفورد" است. وی نظریه جدید، فرضیه تویستر، را مطرح کرده‌ است. بسیاری از دانسته‌های بشر در مورد سیاهچاله‌ها مدیون کشفیات پنروز است. راینهارد جنزل یک دانشمند در زمینهٔ اخترفیزیک اهل آلمان است. او عضو انستیتوی فیزیک فرازمینیِ ماکس پلانک و استاد دانشگاه کالیفرنیا، برکلی است. وی …
ایجاد میدان مغناطیسی هم اندازه سیاه چاله‌ها در زمین
۱۳۹۹/۰۷/۲۱
ایجاد میدان مغناطیسی هم اندازه سیاه چاله‌ها در زمین
یک مطالعه جدید نشان می‌دهد دانشمندان ممکن است بتوانند میدان‌های مغناطیسی در زمین ایجاد کنند که قدرت آن‌ها با قدرت میدان‌های مغناطیسی که در سیاهچاله‌ها و ستاره‌های نوترونی مشاهده می‌شوند رقابت کند.
نخستین
۱۳۹۹/۰۷/۱۷
نخستین "سیاهچاله" به تصویر کشیده شده می‌جنبد!
دانشمندان در خبری که یک خبر بسیار بزرگ برای جامعه علمی است، اعلام کردند سیاه چاله "*M ۸۷" که نخستین سیاهچاله تاریخ است که به تصویر کشیده شده است، تکان می‌خورد.
۱۳۹۹/۰۷/۱۶
نوبل فیزیک به 3 دانشمند برای تحقیق درباره سیاهچاله‌ها رسید
[شهروند] جایزه نوبل فیزیک به راجر پنروز، فیزیکدان انگلیسی برای تحقیقات و اکتشافاتش در مورد سیاهچاله‌ها و راینهارد گنزل و آندریا گز فیزیکدان‌های آلمانی و آمریکایی به دلیل کشف «یک جرم بسیار سنگین و فشرده در مرکز کهکشان راه شیری» تعلق گرفت.طبق اعلان کمیته داوران، نیمی از این جایزه به پنروز تعلق می‌گیرد زیرا این دانشمند نشان می‌دهد که «نظریه عمومی نسبیت منجر به تشکیل سیاهچاله‌ها می‌شود.» پنروز کشف کرده که تشکیل یک سیاهچاله، پیش‌بینی دقیق از نظریه عمومی نسبیت است. نیم دیگر این جایزه نیز به گنزل و گز برای کشف «حاکم بودن یک جسم نامرئی و فوق‌العاده سنگین بر مدار ستارگان واقع در کهکشان» تعلق گرفت. آندریا گز چهارمین زنی است که …
برندگان جایزه نوبل فیزیک ۲۰۲۰ معرفی شدند
۱۳۹۹/۰۷/۱۵ / جیمز پیبلز / بنیاد نوبل / جایزه نوبل / جایزه نوبل / میشل مایو
برندگان جایزه نوبل فیزیک ۲۰۲۰ معرفی شدند
تهران- ایرنا- جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۲۰ میلادی به " راجر پنروز " از انگلیس به دلیل "کشف این که تشکیل سیاهچاله، یک پیش‌بینی قوی برای نظریه نسبیت عام است " و "رینهارد گنزل" از آلمان و "اندریا گز" از آمریکا برای کشف "یک جرم بسیار سنگین و فشرده در مرکز کهکشان ما" اهدا شد.
مهمترین شانسهای نوبل پزشکی، فیزیک و شیمی/ کرونا جایی در نوبل ۲۰۲۰ ندارد
۱۳۹۹/۰۷/۱۴ / جایزه نوبل / تحقیقات علمی / نوبل پزشکی / نوبل شیمی / نوبل فیزیک / سوئد
مهمترین شانسهای نوبل پزشکی، فیزیک و شیمی/ کرونا جایی در نوبل ۲۰۲۰ ندارد
کارشناسان معتقدند تحقیقات مختلف از کشف سلول های تی، جهش ژنتیکی سندروم رت، نخستین عکس از سیاهچاله و پژوهش درباره نانو کریستال ها شانس دریافت جوایز نوبل پزشکی، فیزیک و شیمی ۲۰۲۰ را دارند.
تاکید قالیباف بر تشکیل کمیسیون‌های ویژه تولید و خانواده
۱۳۹۹/۰۷/۱۳ / کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی / قالیباف / مجلس یازدهم / نرخ رشد جمعیت
تاکید قالیباف بر تشکیل کمیسیون‌های ویژه تولید و خانواده
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به تاکید قالیباف مبنی بر تشکیل کمیسیون ویژه خانواده گفت: نباید از اولویت اصلی یعنی ممانعت از کاهش جمعیت و ورود به سیاهچاله پیری و نزول جمعیت غافل شد.
آیا ماده تاریک مجموعه‌ای از سیاهچاله‌ها است که در طول بیگ‌بنگ تشکیل شدند؟
۱۳۹۹/۰۷/۰۹
آیا ماده تاریک مجموعه‌ای از سیاهچاله‌ها است که در طول بیگ‌بنگ تشکیل شدند؟
براساس یکی از نظریه‌های استیون هاوکینگ، سیاهچاله‌های نامرئی که در آغاز جهان تشکیل شدند، همان ماده تاریک مخفی هستند. حالا پژوهش‌های جدید به سرنخ‌هایی از این نظریه رسیده‌اند.
نخستین تصاویر از یک سیاهچاله فضایی در قالب یک ویدیو منتشر شد
۱۳۹۹/۰۷/۰۵
نخستین تصاویر از یک سیاهچاله فضایی در قالب یک ویدیو منتشر شد
سال گذشته، برای اولین‌بار تصویری از سیاهچاله‌ای غول آسا در مرکز کهکشان M87 منتشر شد. حال دانشمندان با کنار هم گذاشتن تصاویر در بازه‌های مختلف، ویدئویی از تغییرات این سیاهچاله ساخته‌اند.
نابغه‌ای روی صندلی چرخ‌دار
۱۳۹۹/۰۷/۰۱
نابغه‌ای روی صندلی چرخ‌دار
گاردین، لئونارد مولودینو همکار استیفن هاوکینگ در کتاب جدیدش شناخت دیگری از این دانشمند فقید ارائه می‌دهد. در واقع همکار هاوکینگ داستان خود را با شوخ طبعی و علاقه روایت می‌کند و به ما کمک می‌کند تا دانشمند معروف را همانطور که بود بشناسیم. این نویسنده می‌گوید، اغلب ما فکر می‌کنیم تقریبا همه چیز را درباره استیفن هاوکینگ می‌دانیم. دوران دانشجویی او در آکسفورد، تشخیص تکان‌دهنده بیماری نورون حرکتی در 21 سالگی و کاهش آرام دامنه حرکات فیزیکی در نیم قرن، دو ازدواج او؛ حتی پژوهش‌هایش در مورد ماهیت سیاهچاله‌ها که او را به عنوان یکی از درخشان‌ترین دانشمندان نسل خود تثبیت کرد. لئونارد مولودینو که خود فیزیکدان و نویسنده علوم است، طی سال‌های طولانی با هاوکینگ همکاری نزدیک داشت. آن‌ها با کمک یکدیگر دو کتاب پرفروش …
فضا می‌تواند مملو از ستاره‌های بوزونی باشد
۱۳۹۹/۰۶/۲۷
فضا می‌تواند مملو از ستاره‌های بوزونی باشد
ستاره‌های بوزونی برخلاف ستاره‌های معمولی از ذرات متفاوتی به‌نام بوزون تشکیل شده‌اند که مانند سیاهچاله‌ها هیچ نوری را از خود منتشر نمی‌کنند. فضا می‌تواند پر از این ستاره‌های اسرارآمیز باشد.
ارسال امواج گرانشی از
۱۳۹۹/۰۶/۲۷ / امواج گرانشی / هیولای کیهانی / سیاهچاله / برخورد / ستاره شناسی / فضا / کهکشان
ارسال امواج گرانشی از "هیولا‌های کیهانی"
پژوهشگران بر این باورند که سیاهچاله‌های با جرم متوسط ​​می‌توانند مدام با یکدیگر ادغام شوند تا زمانی که به یک نوع «هیولای کیهانی» تبدیل شوند که در وسط کهکشان‌ها، از جمله کهکشان خود ما قرار دارد.
۱۳۹۹/۰۶/۲۳
محاکمه رسانه‌ای در شب بلند زمستانی
زندگی بر لبه تیغ جبری، بازی با کرامت و سرنوشت انسانی در پرتو درندگی طبقاتی، مخاطب سینمای هنر و تجربه را به سیاهچاله‌ای پرتاب می‌کند تا نود دقیقه ملتهب از تعلیق‌های فیلمی را توأمان به صورتی ملموس و همذات‌‌پندارانه دنبال کند. مسعود بخشی، فیلمنامه‌نویس و کارگردانی که پیش‌تر او را با فیلم مستند موزیکال و طنز انتقادی «تهران انار ندارد» به یاد می‌آوریم که با موفقیت در اکرانی به تاخیر افتاده و دریافت جایزه بهترین کارگردانی از جشنواره‌های فجر و خانه سینمای ایران شناخته شد و با فیلم داستانی «یک خانواده محترم» با بازی بابک حمیدیان در سال 91 مورد توجه منتقدان و نشریات مهم بین‌المللی چون کایه دو سینما، پریمیر و لوموند قرار گرفت و از …
۱۳۹۹/۰۶/۱۹
خط ۱۰ مترو سیاهچاله‌های تهران را پوشش می‌دهد
شهردار تهران گفت: از ویژگی های خط ۱۰ مترو این است که بخشی از سیاهچاله های تهران از جمله خاک سفید، نمایشگاه بین المللی، دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات را پوشش می دهد.
ردیابی سیاهچاله‌ای که 150 برابر سنگین‌تر از خورشید است
۱۳۹۹/۰۶/۱۳
ردیابی سیاهچاله‌ای که 150 برابر سنگین‌تر از خورشید است
ستاره‌شناسان موفق به ردیابی یک سیاهچاله شدند که ۱۵۰ برابر سنگین‌تر از خورشید است.
۱۳۹۹/۰۶/۱۳
رسیدن یک سیگنال مرموز به زمین از اعماق کاینات + عکس
ستاره شناسان یک سیگنال گرانشی را ثبت کرده اند که از اعماق کاینات به کره زمین آمده و از بزرگ ترین پیوند سیاهچاله ها در طول تاریخ ناشی شده است.
۱۳۹۹/۰۶/۱۳
کهکشان مادر
[شهروند] «راه ‌شیری» هم خانه‌ ماست و هم خانه‌ منظومه شمسی و میلیاردها‌ میلیارد ستاره و سیاره. تاریخ و افسانه‌های بسیاری از تمدن‌های جهان به کهکشان راه‌شیری گره خورده است. این کهکشان سال‎هاست که حواس ستاره‌شناسان و دانشمندان را به خودش معطوف کرده است. اما بد نیست بدانید درحال حاضر صدها ‌هزار کهکشان با ویژگی‌های مسحورکننده‌ دیگری وجود دارند که هنوز کشف نشده‌اند. شاید سفرکردن به فضا و دیدن شکوه و عظمت کهکشان‌ها رویای خیلی از ما باشد. رویایی که شاید در زمان حیات‌مان به حقیقت نپیوندد، اما می‌توانیم دل‌مان را به دیدن عکس‌های دقیق و زیبایی که ماهواره‌ها می‌گیرند، خوش کنیم. 1- گالیلئو گالیله …
انفجار فواره‌های گازی داغ توسط یک سیاهچاله
۱۳۹۹/۰۶/۱۲ / کهکشان / سیاهچاله
انفجار فواره‌های گازی داغ توسط یک سیاهچاله
کهکشان‌ها از طریق جاذبه متقابل گردهم جمع می‌شوند و مجموعه‌هایی که به عنوان "خوشه" شناخته می‌شوند را تشکیل می‌دهند.
۱۰ ابرسیاهچاله توسط یک ایستگاه تحقیقاتی در هلند رصد شد
۱۳۹۹/۰۶/۱۰ / سیاهچاله
۱۰ ابرسیاهچاله توسط یک ایستگاه تحقیقاتی در هلند رصد شد
اخترشناسان موسسه تحقیقاتی "آسترون" در هلند با استفاده از سامانه رصدی موسوم به "آپرتیف" موفق به رصد ۱۰ سیاه چاله کلان جرم جدید شدند.
شکار سیاهچاله‌های میان جرم با استفاده از ردیاب‌های امواج گرانشی
۱۳۹۹/۰۶/۱۰ / سیاهچاله / امواج گرانشی
شکار سیاهچاله‌های میان جرم با استفاده از ردیاب‌های امواج گرانشی
سیاهچاله‌های متوسط برخی از دست نیافتنی‌ترین موجودات ساکن کیهان هستند. یافتن آنها و درک آنها می‌تواند به دانشمندان در کشف رمز و رازهای رشد سیاه چاله‌های بزرگ و رابطه صمیمی بین سیاهچاله‌های غول پیکر و کهکشان‌های میزبان آنها کمک کند.
دورنمای تیره و تار برای بارسلونا/ سیاهچاله بارسای بدون مسی؛ خداحافظ 79 گل در فصل
۱۳۹۹/۰۶/۰۸ / بارسلونا / لیونل مسی / لوئیس سوارز
دورنمای تیره و تار برای بارسلونا/ سیاهچاله بارسای بدون مسی؛ خداحافظ 79 گل در فصل
بارسلونا مدتی است تغییراتی را پشت سر می‌گذارد که همه آنها مثبت نبوده. اما حالا با افزایش احتمال جدایی لیونل مسی این باشگاه در معرض بزرگ‌ترین تغییر خود قرار دارد.
۱۳۹۹/۰۶/۰۶
«دستِ بده» داشت و «اخلاقِ خوش»
عباس حسین‌نژاد|  شنیده‌ام که ژاپنی‌ها گل کاملیا را به مرگ در جوانی و شکوفایی و نماد ناپایداری دنیا می‌شناسند از این نگاه که گل‌های کاملیا در اوج زیبایی و بدون پژمردگی، ناگهان به خاک می‌افتند. در مقام قیاس می‌توانم بگویم روح‌الله رجایی هم کاملیا شد در همین روزگار کرونایی پرگریه، روح‌الله که گلی بود شاداب و خوشبو در زمانه این همه بوی ناخوش و از زیبایی‌اش محظوظ بودیم در عصر به رخ کشیده شدن زشتی‌ها، مردی که به شهادت همه دوستانش، خستگی‌ناپذیر بود و مهربان و در تلاش برای کمک به دیگران لحظه‌ای به ایستادن فکر نمی‌کرد و به یاد ندارم دستی را رد کرده باشد و برای مراجعه کسی پیگیر نباشد تا رسیدن به نتیجه که انگار این کلام مولای ما …
روایت "هابل" از یک کهکشان با سیاهچاله ای کم جرم
۱۳۹۹/۰۶/۰۳ / سیاهچاله / هابل / ناسا / کهکشان
روایت "هابل" از یک کهکشان با سیاهچاله ای کم جرم
تلسکوپ فضایی هابل تصویر یک کهکشان زیبا با سیاهچاله‌ای کم جرم منتشر کرد.
(عکس) بزرگ‌ترین ریاضی‌دانان و فیزیکدانان ایرانی در سطح جهان
۱۳۹۹/۰۶/۰۱ / دانشمندان ایرانی / مریم میرزاخانی / کوچر بیرکار / کامران وفا
(عکس) بزرگ‌ترین ریاضی‌دانان و فیزیکدانان ایرانی در سطح جهان
کامران وفا یک نظریه‌پرداز در زمینه نظریه ریسمان است. پژوهش‌های وی بر روی ماهیت گرانش کوانتومی و رابطه بین هندسه و نظریه‌های میدان‌های کوانتومی متمرکز شده‌است. او در جامعه نظریه ریسمان به دلیل کشف مشترکش با اشترومینگر شناخته می‌شود. این دو کشف کردند که انتروپی بکنشتاین-هاوکینگ یک سیاهچاله را می‌توان با استفاده از حالت‌های سالیتونی نظریه ابرریسمان بیان کرد.
همه باید بروند، همه/ فرار از سیاهچاله 8-2؛ مسی بماند و یک مشت بچه
۱۳۹۹/۰۵/۲۶ / لیونل مسی / بارسلونا / لوئیس سوارز
همه باید بروند، همه/ فرار از سیاهچاله 8-2؛ مسی بماند و یک مشت بچه
شکست تاریخی بارسا برابر بایرن به قدری سهمگین بود که تمامی ارکان این باشگاه را تحت تاثیر قرار داده و باید منتظر تحولاتی بزرگ باشیم.
حضور هزاران سیاره سیاه‌ چاله‌ای در اطراف سیاه چاله‌ها!
۱۳۹۹/۰۵/۱۷ / سیاهچاله / سیارات فراخورشیدی
حضور هزاران سیاره سیاه‌ چاله‌ای در اطراف سیاه چاله‌ها!
دانشمندان حدس می‌زنند که ممکن است هزاران سیاره فراخورشیدی وجود داشته باشد که در حال چرخش به دور منطقه امن یک سیاهچاله هستند.
رصد سیاهچاله‌ای که ناپدید شده بود
۱۳۹۹/۰۴/۳۰
رصد سیاهچاله‌ای که ناپدید شده بود
اخترشناسان از رصد یک سیاهچاله که ظرف یک‌ سال  ناپدید و دوباره ظاهر شد، شگفت‌زده شدند. به گزارش نیو‌اطلس، این سیاهچاله یک ابرسیاهچاله هیولاست که در مرکز یک کهکشان در فاصله ۱۰۰میلیون سال نوری از ما قرار دارد. ماجرا از مارس۲۰۱۸ شروع شد، زمانی که یک هسته فعال کهکشانی با اسم «1ES1927+654» به‌طور ناگهانی شعله‌ور شد و ۴۰بار درخشان‌تر از حد معمول خود درخشید. دانشمندان ناگهان دریافتند که در کمال تعجب درخشندگی آن در حال کاهش است.«ارین کارا» سرپرست این تیم تحقیق می‌گوید: ما انتظار داریم که تغییر درخشندگی در …
۱۳۹۹/۰۴/۲۵
سیاره۹ می‌تواند یک سیاهچاله نخستین باشد
دانشمندان دانشگاه «هاروارد» با همکاری امیر سراج، دانشمند ایرانی این دانشگاه احتمال می‌دهند که سیاره‌ای موسوم به«سیاره۹» می‌تواند یک سیاهچاله بسیار کهن و ابتدایی باشد. به‌گزارش ای‌ای، به‌نظر می‌رسد «سیاره۹» (Planet9) که یک سیاره احتمالی هنوز تأیید نشده است در یک نقطه از تاریخ ۴.۶میلیارد ساله منظومه شمسی توسط منظومه ما جذب شده است. «سیاره۹» نام موقتی یک سیاره یخی بزرگ احتمالی با جرم تقریبی ۱۰برابر زمین و قطری حدود ۱۳هزار تا ۲۶هزار کیلومتر(نزدیک به ۲ تا ۴برابر قطر زمین) در ناحیه بیرونی سامانه خورشیدی …
دانشمندان مرکز منظومه شمسی را پیدا کردند
۱۳۹۹/۰۴/۱۸ / منظومه شمسی / گرانش
دانشمندان مرکز منظومه شمسی را پیدا کردند
سیاه چاله منطقه‌ای از فضازمان است که جاذبه آن آنقدر قوی است که هیچ ذره‌ای حتی ذرات و تابش الکترومغناطیسی مانند نور نمی‌توانند از آن فرار کنند. طبق نظریه نسبیت عام، یک جرم کاملاً جمع و جور می‌تواند باعث ایجاد تغییر در فضازمان شود تا سیاهچاله ایجاد شود.
ستاره‌شناسان برای اولین بار نور برخورد دو سیاهچاله را کشف کردند
۱۳۹۹/۰۴/۱۳
ستاره‌شناسان برای اولین بار نور برخورد دو سیاهچاله را کشف کردند
برای اولین بار ستاره‌شناس‌ها بر اساس داده‌های رصدخانه‌ی LIGO، موفق به رصد نور حاصل از برخورد دو سیاهچاله‌ی دوردست شدند.
رصد سیاهچاله ای با بیشترین سرعت رشد در جهان
۱۳۹۹/۰۴/۱۱ / سیاه چاله / تحقیقات علمی / اکتشافات فضایی
رصد سیاهچاله ای با بیشترین سرعت رشد در جهان
محققان سیاهچاله ای را رصد کرده اند که بیشترین سرعت رشد در جهان را دارد و حجم آن ۳۴ میلیارد بار بیشتر از خورشید است.
ستاره ای ۲.۵ میلیون بار درخشان‌تر از خورشید ناپدید شده است!
۱۳۹۹/۰۴/۱۰ / اکتشافات فضایی / ستاره / تحقیقات علمی
ستاره ای ۲.۵ میلیون بار درخشان‌تر از خورشید ناپدید شده است!
ستاره ای عظیم که ۲.۵ میلیون بار درخشان‌تر از خورشید است، به طور مرموزی از آسمان ناپدید شده است. احتمال دارد این ستاره در یک سیاهچاله فرو رفته باشد.
نخستین‌ رصد برخورد 2 سیاهچاله
۱۳۹۹/۰۴/۰۸
نخستین‌ رصد برخورد 2 سیاهچاله
پژوهشگران ادعا می‌کنند برای نخستین‌‌بار نور حاصل از برخورد 2سیاهچاله را رصد کرده‌اند.  به گزارش گاردین، محققان بر این باورند که برخورد سیاهچاله‌ها بدون هیچ نور و در تاریکی اتفاق می‌افتد؛ زیرا هر دو جسم آسمانی برخورد‌کننده نامرئی هستند و اجازه پراکنش هیچ نوری را در اطراف خود نمی‌دهند. ولی اینک محققان برای نخستین بار شواهدی بصری از برخورد ۲ سیاهچاله را رصد کرده‌اند که شعله‌ای از نور، هزاران بار درخشان‌تر از خورشید است. این نور به برخورد یک سیاهچاله مربوط است که سال پیش توسط رصد خانه Ligo مشاهده شده …
حیرت ستاره شناسان از یک ستاره مرده رمزآلود
۱۳۹۹/۰۴/۰۵ / ستاره نوترونی / سیاهچاله / ستاره مرده
حیرت ستاره شناسان از یک ستاره مرده رمزآلود
ستاره شناسان با یک جرم عجیب کیهانی برخورد کرده‌اند که تاکنون بی‌سابقه بوده است و اکنون نمی‌دانند که این شیء، یک ستاره نوترونی بسیار سنگین است یا یک سیاه‌چاله بسیار سبک.
ثبت اولین نقشه کیهان با پرتو ایکس (+عکس)
۱۳۹۹/۰۳/۳۱
ثبت اولین نقشه کیهان با پرتو ایکس (+عکس)
بعضی از سیاهچاله‌های عظیم روی این نقشه در زمانی در گذشته مشاهده می‌شوند که سن عالم هستی هنوز به یک میلیارد سال هم نرسیده بود، یعنی ۱۰ درصد سن کنونی آن.
تجربه مشاهده ۵۰۰ سال تکامل کیهانی با کمک واقعیت مجازی
۱۳۹۹/۰۳/۱۷ / کیهان شناسی / سیاهچاله / کهکشان راه شیری
تجربه مشاهده ۵۰۰ سال تکامل کیهانی با کمک واقعیت مجازی
دانشمندان ناسا مصور سازی جدیدی به نام "مرکز کهکشانی واقعیت مجازی"(Galactic Center VR) ایجاد کرده‌اند که به کاربران این امکان را می‌دهد ۵۰۰ سال تکامل کیهانی در اطراف سیاه‌چاله کلان‌جرم در مرکز کهکشان راه شیری را مشاهده کنند.
سیاه چاله‌ای که مواد داغ به فضا منتشر می‌کند
۱۳۹۹/۰۳/۱۱ / سیاهچاله / فضا
سیاه چاله‌ای که مواد داغ به فضا منتشر می‌کند
ستاره شناسان در مطالعه اخیرشان موفق به شناسایی یک سیاه چاله که در حال انتشار مواد داغ به فضا است، شدند.
دستاورد کار هنرمند ایرانی در صفحه ناسا
۱۳۹۹/۰۲/۲۷ / سیاهچاله / گاز / ناسا
دستاورد کار هنرمند ایرانی در صفحه ناسا
ناسا، تصویری از یک سیاه‌چاله احاطه شده در میان گازهای کیهانی را منتشر کرده که یک هنرمند ایرانی آن را ثبت کرده است.
فقط ۱۰۰۰ سال نوری | کشف یک سیاهچاله چهار بار بزرگ‌تر از خورشید
۱۳۹۹/۰۲/۱۷
فقط ۱۰۰۰ سال نوری | کشف یک سیاهچاله چهار بار بزرگ‌تر از خورشید
ستاره‌شناسان یک سیاهچاله تازه در نزدیک‌ترین فاصله به زمین کشف کرده‌اند که فقط هزار سال نوری از سیاره خاکی دور و اندازه آن چهار برابر خورشید است.
شناسایی اولین موج گرانشی حاصل از ادغام سیاه‌چاله دوتایی با اجرامی نابرابر
۱۳۹۹/۰۲/۰۳ / سیاهچاله / ادغام / امواج گرانشی
شناسایی اولین موج گرانشی حاصل از ادغام سیاه‌چاله دوتایی با اجرامی نابرابر
محققان "موسسه مکس پلانک" اخیرا موفق به شناسایی اولین موج گرانشی حاصل از ادغام سیاه چاله دوتایی که جرم آنها نابرابر است، شدند.
کشف جدید ستاره شناسان و تایید فرضیات انیشتین!
۱۳۹۹/۰۱/۲۹ / کهکشان راه شیری / سیاهچاله / ستاره S2 / نظریه نسبیت انیشتین / ستاره شناسان / منظومه شمسی
کشف جدید ستاره شناسان و تایید فرضیات انیشتین!
ستاره شناسان رصدخانه جنوبی اروپا (ESO) پس از حدود سه دهه رصد یک ستاره در نزدیکی سیاهچاله‌ای در مرکز کهکشان راه شیری، متوجه شدند که تئوری «نسبیت عام» آلبرت انیشتین و مشخصاً بحث سیاهچاله‌ها درست بوده است.
رقصی که پیش‌بینی
۱۳۹۹/۰۱/۲۸ / آلبرت اینشتین / نظریه نسبیت عام انیشتین / راه شیری / سیاهچاله / کهکشان راه شیری / علم و فناوری / پارسی خبر
رقصی که پیش‌بینی "آلبرت اینشتین" را تایید کرد !
دانشمندان "موسسه فیزیک فرازمینی ماکس پلانک" (Max Planck Institute for Extraterrestrial Physics) با بررسی انجام شده توسط تلسکوپ "وی‌ال‌تی" برای اولین بار شاهد چرخش یک ستاره در مدار سیاهچاله ابرجرم در مرکز کهکشان راه شیری بودند و این همان چیزی است که آلبرت اَینشتَین فیزیکدان نظری آلمانی در نظریه نسبیت عام خود پیش‌بینی کرده بود.
داستان رسیدن به نخستین تصویر سیاهچاله
۱۳۹۹/۰۱/۲۳ / استانی-علمی و آموزشی / نجوم / سیاهچاله
داستان رسیدن به نخستین تصویر سیاهچاله
دهم آوریل ۲۰۱۹، محققان از اولین شواهد بصری ثبت یک موجود تاریک در فضا پرده برداشتند. عکسی از یک سیاهچاله پر جرم در قلب کهکشان M۸۷ که حاصل همکاری چندین ساله بین المللی بود.
تلسکوپ "افق رویداد" به جز سیاه‌چاله معروف یک اختروش را نیز رصد کرده است
۱۳۹۹/۰۱/۲۰ / تلسکوپ افق رویداد / سیاهچاله / اختروش
تلسکوپ "افق رویداد" به جز سیاه‌چاله معروف یک اختروش را نیز رصد کرده است
دانشمندان "موسسه اخترشناسی رادیویی ماکس پلانک"(MPIfRA ) اخیرا دریافته‌اند در همان زمان که تلکسوپ "افق رویداد" در حال جمع آوری داده برای ایجاد اولین تصویر از یک سیاه چاله بود، موفق به رصد یک شی حتی عجیب‌تر از آن نیز شده است.
تصویر خروج جت پلاسما از سیاهچاله ثبت شد
۱۳۹۹/۰۱/۲۰ / تلسکوپ / فناوری فضایی / تحقیقات علمی / سیاه چاله
تصویر خروج جت پلاسما از سیاهچاله ثبت شد
محققان با کمک تلسکوپ ایونت هورایزن جزئیات خروج جت پلاسما از سیاهچاله را در یک تصویر ثبت کردند.
سیاهچاله ای ۵۰ هزار برابر خورشید کشف شد
۱۳۹۹/۰۱/۱۴ / سیاه چاله / تحقیقات علمی / تلسکوپ
سیاهچاله ای ۵۰ هزار برابر خورشید کشف شد
محققان یک سیاهچاله با حجم متوسط رصد کرده اند که ۵۰ هزار بار از خورشید بزرگتر است و در فاصله ۷۴۰ میلیون سال نوری از زمین قرار دارد.
آیا فیزیکدانان در حال ساخت دستگاه
۱۳۹۸/۱۲/۱۴ / فیزیک کوانتومی / رایانه کوانتومی
آیا فیزیکدانان در حال ساخت دستگاه "طی الارض" هستند؟
دانشمندان در تلاش هستند تا با استفاده از رایانه‌های کوانتومی و شبیه‌سازی سیاهچاله‌ها، یک کرم چاله دورنورد ایجاد کنند.
بزرگترین انفجار جهان رصد شد
۱۳۹۸/۱۲/۱۰ / پارسی خبر / علم و فناوری / نجوم / کهکشان / سیاه چاله / سال نوری
بزرگترین انفجار جهان رصد شد
محققان بزرگترین انفجار در کهکشان را کشف کرده اند. این انفجار مربوط به ابرسیاهچاله‌ای بزرگ در فاصله ۳۹۰ میلیون سال نوری از زمین است.
قدرتمندترین انفجار گیتی
۱۳۹۸/۱۲/۰۹ / انفجار / انفجار نجومی / سیاهچاله
قدرتمندترین انفجار گیتی
ستاره شناسان در جدیدترین بررسی‌های خود از داده‌های رصدخانه‌های فضایی و زمینی، یک انفجار باورنکردنی در گیتی را یافته‌اند.
۱۳۹۸/۱۰/۳۰ / کمان ای / کهکشان راه شیری / سیاهچاله
حضور ۴ جرم غیرمعمول در اطراف "کمان ای"
دانشمندان اخیرا متوجه چرخش چهار جرم غیرمعمول به دور سیاه چاله "کمان ای" شده‌اند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •