جمعه, ۴ مهر, ۱۳۹۹ / 25 September, 2020
آزمایشگاه
۴۱ دقیقه قبل / تجهیزات مقابله با کرونا / شیوع کرونا ویروس
استقرار سگ‌ها در فرودگاه هلسینکی فنلاند برای تشخیص مبتلایان کرونا
انتخاب نوشت: چهار قلاده سگ آموزش دیده به تازگی در فرودگاه هلسینکی مستقر شدند تا در قالب یک پروژه آزمایشی برای ردیابی بیماری کووید۱۹ از طریق حس بویایی به ماموران کنترل بهداشتی فنلاند کمک کنند. یافته‌ها نشان می‌دهد که سگ‌ها قادرند ویروس را حتی در افرادی که علائم بیماری ندارند، چند روز زودتر از ظهور علائم کووید شناسایی کنند؛ مسئله‌ای که در تست‌های آزمایشگاهی به ندرت با موفقیت انجام می‌شود.
انجام روزانه ۷۰۰ تست مولکولی تشخیص ویروس کرونا
۴ ساعت قبل / ویروس کرونا / آزمایشگاه / دانشگاه علوم پزشکی ایران
انجام روزانه ۷۰۰ تست مولکولی تشخیص ویروس کرونا
مدیر گروه ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی ایران، از انجام روزانه ۷۰۰ تست مولکولی در آزمایشگاه های تشخیص بالینی دانشگاه خبر داد.
افزایش قیمت تجهیزات آزمایشگاهی دلیل کاهش پذیرش دانشجوی دکتری است
۳۰ ساعت قبل / دانشگاه خوارزمی / وزارت علوم تحقیقات و فناوری / کنکور دکتری 99 / آزمون‌های سراسری در سایه کرونا
افزایش قیمت تجهیزات آزمایشگاهی دلیل کاهش پذیرش دانشجوی دکتری است
تهران- ایرنا- رییس دانشگاه خوارزمی درباره کاهش ظرفیت جذب دانشجوی دکتری گفت: افزایش بسیار زیاد قیمت تجهیزات آزمایشگاهی و مواد اولیه برای ارائه رساله و انجام کارهای تحقیقاتی، پذیرش دانشجوی دکتری را کاهش داده است.
۳۸ ساعت قبل
پنبه‌ در حلیم ستارخان!
وجود پنبه در حلیم را همیشه تکذیب کرده‌اند. اما خریدارانی بوده اند که پنبه را درحلیم دیده‌اند و از آن فیلم و عکس تهیه کرده‌اند. شادی صبح  چهارشنبه از یک مرکز فروش حلیم و ‌آش در ستارخان یک کیلو حلیم خریده اما متوجه وجود پشم، پنبه و الیاف سلولزی درحلیم شده است. او یکی از کسانی است که از پنبه‌های داخل حلیمی که خریداری کرده، فیلم گرفته و برای شهروند آنلاین ارسال کرده است. می‌گوید: «اول تصور کردم گوشت است اما خیلی کش می‌آمد. طبیعی نبود، به همین خاطر تصمیم گرفتم دو قاشق از حلیم را داخل صافی بریزم و آن را بشویم. وقتی حلیم را شستم، متوجه الیاف پنبه شدم، حتی آن را خشک کردم و آتش زدم که مطمئن شوم پنبه بوده است.» او در ادامه به «شهروند» گفت: …
ایجاد آزمایشگاه تخصصی منطقه ای مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در دانشگاه صنعتی اصفهان
۳۹ ساعت قبل / استانی-علمی و آموزشی / دانشگاه صنعتی اصفهان / استانی-اقتصادی
ایجاد آزمایشگاه تخصصی منطقه ای مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در دانشگاه صنعتی اصفهان
دفتر منطقه ای مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی به همراه مجموعه تحقیقاتی و آزمایشگاه تخصصی قیر و آسفالت این مرکز، طی یک ماه آینده توسط وزیر راه و شهرسازی در دانشگاه صنعتی اصفهان افتتاح خواهد شد.
مرکز تحقیقات و آزمایشگاه تخصصی قیر و آسفالت راه اندازی می شود
۴۵ ساعت قبل / دانشگاه صنعتی اصفهان / مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی / راه و شهرسازی / قیر / آسفالت
مرکز تحقیقات و آزمایشگاه تخصصی قیر و آسفالت راه اندازی می شود
دفتر منطقه ای مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی به همراه مجموعه تحقیقاتی و آزمایشگاه تخصصی قیر و آسفالت این مرکز، طی یکماه آینده توسط وزیر راه و شهرسازی در دانشگاه صنعتی اصفهان افتتاح می شود.
آغاز ثبت نام در هشتمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران‌ساخت
۴۵ ساعت قبل / نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران / شرکت‌های دانش‌بنیان
آغاز ثبت نام در هشتمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران‌ساخت
معاون نوآوری و تجاری‌سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: هشتمین دوره نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت هم‌زمان با هفته پژوهش و بیست­ و یکمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری کشور در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران و با رعایت کلیه دستورالعمل­های بهداشتی ستاد ملی مبارزه با کرونا برگزار می‌شود.
همه درس‌های دانشگاه فنی و حرفه‌ای خوزستان مجازی ارائه می‌شوند
۲ روز قبل / استانی-علمی و آموزشی / علمی و آموزشی-خوزستان / دانشگاه فنی وحرفه ای
همه درس‌های دانشگاه فنی و حرفه‌ای خوزستان مجازی ارائه می‌شوند
رئیس دانشگاه فنی‌ و حرفه‌ای خوزستان گفت: در ترم جدید درس‌های تئوری مانند ترم گذشته به صورت مجازی و درس‌های عملی نیز در کارگاه‌ و آزمایشگاه از طریق شبیه‌سازی به صورت مجازی ارائه می‌شوند.
۲ روز قبل
بسته‌‌های مراقبت‌های پزشکی، پرستاری و توانبخشی برای بیماران
معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، از ابلاغ بسته‌های استاندارد خدمات در منزل برای بیماران مبتلا به نارسایی مزمن قلبی (CHF) و بیماران مبتلا به نارسایی مزمن انسداد ریه (COPD) خبر داد. دکتر مریم حضرتی با بیان اینکه براساس برنامه ششم توسعه لزوم افزایش هزینه اثربخشی مراقبت‌ها و کاهش بار هزینه‌های سلامت و همچنین دستیابی به اصول مراقبتی از جمله افزایش ایمنی بیمار و افزایش اثربخشی خدمات مراقبتی در منزل و ضرورت وجود این بسته‌ها برای بیماران نامبرده احساس می‌شد، تدوین آنها به عنوان یکی از اولویت‌های معاونت پرستاری از دو سال قبل در دستور کار قرار گرفت.او افزود: «این بسته‌ها دربرگیرنده طیف وسیعی از خدمات شامل خدمات تشخیصی (بالینی، آزمایشگاهی و رادیولوژیک)، …
۲ روز قبل
دانشمند لایق
مرحوم دکتر غلامعلی لیاقتی پاییز سال 1307 شمسی در تهران و در خانواده‌ای از اهالی آذربایجان متولد شد؛ تحصیلات خود را تا ششم ابتدایی در دبستان ترغیب و دوره متوسطه خود را در دبیرستان‌های ایرانشهر، فیروز بهرام و البرز گذراند، در سال 1333 با اخذ درجه لیسانس در مهندسی برق رتبه اول را از هنرسرای عالی کسب کرد و به استخدام شرکت سهامی تلفن شهری ایران درآمد. پیرو آن در سال 1336 با استفاده از بورسیه دانشجویان رتبه اول دانشگاه‌های ایران به کشور آلمان برای ادامه تحصیل اعزام شد و با اخذ درجه فوق لیسانس مخابرات از دانشگاه کالسروهه و سپس در شهر مونیخ آلمان زیر نظر پروفسور مانکه با ارایه رساله الکتروآکوستیک در مورد اندازه‌گیری و تحقیق در میدان‌های صوتی در کمترین مدت ثبت شده تا آن زمان در …
مجوز کیت قابل‌حمل آزمایش کووید-۱۹ صادر شد
۳ روز قبل / استانی - علمی دانشگاهی / کروناویروس / آزمایش کرونا / کیت آزمایشگاهی / همه_باهم_علیه_کرونا
مجوز کیت قابل‌حمل آزمایش کووید-۱۹ صادر شد
سازمان غذا و داروی ایالات‌متحده (FDA) مجوز اضطراری برای یک کیت تست جدید قابل‌حمل، به‌اندازه کف دست PCR کووید-۱۹ را صادر کرد و نخستین بار است که چنین دستگاهی در ایالات‌متحده مورد تایید قرار می‌گیرد.
بیش از ۲ میلیون خدمت آزمایشگاهی ثبت شد
۳ روز قبل / شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی
بیش از ۲ میلیون خدمت آزمایشگاهی ثبت شد
شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری طی این چند سال، پایش فعالیت‌های مراکز عضو شبکه را در اولویت کاری خود قرار داده است. ششمین دوره آن با بررسی فعالیت بیش از ۲۰۰ مجموعه آزمایشگاهی نشان داد که این مراکز بیش از ۲ میلیون خدمت ارائه کرده‌اند.
ناوالنی: آزمایشگاه‌ها وجود نوویچوک در بدنم را تایید کردند
۳ روز قبل / روسیه / الکسی ناوالنی
ناوالنی: آزمایشگاه‌ها وجود نوویچوک در بدنم را تایید کردند
چهره سرشناس مخالف دولت روسیه در اولین پست وبلاگی خود از زمان خروج از وضعیت کما نوشت، آزمایشگاه‌های غربی‌ها آثار سم نوویچوک را در داخل و روی بدنش یافته‌اند و از مسکو خواست تا لباس‌هاش را بازگرداند.
فهرست جدید آزمایشگاه های مجاز غیر دولتی تشخیص کرونا
۳ روز قبل / ویروس کرونا / فاصله گذاری اجتماعی / وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی / کرونا در ایران؛ آخرین اخبار و گزارش‌ها
فهرست جدید آزمایشگاه های مجاز غیر دولتی تشخیص کرونا
تهران- ایرنا- مدیرکل آزمایشگاه مرجع وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فهرست جدید آزمایشگاه های غیردولتی دارای مجوز انجام آزمایش تخصصی تشخیص مولکولی کووید ۱۹ را اعلام کرد.
دانشجویان در دوران کرونا چگونه از راه دور تحقیق انجام دهند؟
۳ روز قبل / دانشگاه های جمهوری اسلامی ایران / آموزش مجازی
دانشجویان در دوران کرونا چگونه از راه دور تحقیق انجام دهند؟
با شیوع ویروس کرونا دسترسی دانشجویان تحصیلات تکمیلی به آزمایشگاه ها با اختلال مواجه شد اما دانشگاه ها راه حل هایی برای تحقیقات از راه دور ارائه کرده اند.
استقرار سامانه یکپارچه مدیریت آزمایشگاهی سیما در دانشگاه علوم پزشکی تهران
۳ روز قبل / دانشگاه علم و صنعت / دانشگاه علوم پزشکی تهران / شرکت دانش بنیان
استقرار سامانه یکپارچه مدیریت آزمایشگاهی سیما در دانشگاه علوم پزشکی تهران
سامانه یکپارچه مدیریت آزمایشگاهی سیما، توسط مجموعه‌ای دانش‌بنیان متشکل از تیم‌های توسعه نرم افزارهای یکپارچه سازمانی در دانشگاه علم و صنعت ایران، توسعه یافته و این سامانه بر اساس تفاهم نامه دانشگاه علم و صنعت ایران و دانشگاه علوم پزشکی تهران، در ۶۴ مرکز بهداشت و ۲۴ آزمایشگاه تشخیصی دانشگاه علوم پزشکی تهران مستقر شده است.
ارسال 51 نمونه تست دوپینگ به آزمایشگاه کلن
۳ روز قبل / ورزشی / دوپینگ / کلن / آزمایش / فرزاد شارکی / قائم مقام دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ
ارسال 51 نمونه تست دوپینگ به آزمایشگاه کلن
فدراسیون پزشکی ورزشی اخیراً 51 نمونه تست دوپینگ را برای آزمایش به کلن فرستاده است.
طراحی ابزاری برای مطالعه نوروفیزیولوژی و پاتوفیزیولوژی مغز
۳ روز قبل / تحقیقات علمی / سلول بنیادی / موش / مغز
طراحی ابزاری برای مطالعه نوروفیزیولوژی و پاتوفیزیولوژی مغز
محققان در صدد بر آمدند که روشی برای استخراج آستروسیت‌ها از مغز موش آزمایشگاهی بالغ معرفی کنند تا ابزاری برای مطالعه نوروفیزیولوژی و پاتوفیزیولوژی مغز فراهم شود.
۳ روز قبل
درصد زیادی از مبتلایان به کووید19 در یمن می میرند
به منظور تقویت سیستم درمانی ویران شده یمن در جریان جنگ، خانواده صلیب سرخ و هلال احمر در تاریخ 31 شهریور 1399 یک مرکز درمان رایگان بیماری کووید-19 را برای حمایت از مردم یمن افتتاح کرد. مرکز مراقبت بیماری کووید-19 پیش از موج دوم محتمل این بیماری در عدن افتتاح شده است. مرکز جدید کووید-19 در محوطه بیمارستان الجمیره در عدن بر پا شده و حاصل تلاش مشترک کمیته بین المللی صلیب سرخ، صلیب سرخ نروژ، صلیب سرخ فنلاند، و پشتیبانی هلال احمر یمن است. این مرکز 60 تخت خوابی شامل یک اتاق عکسبرداری اشعه ایکس، واحد مراقبت‌های ویژه، بخش مراقبت درمانی، بخش تریاژ و یک آزمایشگاه است. تحت نظارت یک تیم پزشکی بین المللی، چندین تن ملزومات و تجهیزات پزشکی و درمانی برای این مرکز تهیه شد. به گزارش نمایندگی کمیته بین المللی …
تاثیر تعطیلی دانشگاه‌ها بر فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان/تولید شربتی برای کاهش سرفه
۳ روز قبل / همه_باهم_علیه_کرونا / شرکت‌های دانش‌بنیان / دانشگاه‌ها
تاثیر تعطیلی دانشگاه‌ها بر فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان/تولید شربتی برای کاهش سرفه
مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان دارویی درباره تاثیر تعطیلی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی بر شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان باید هزینه قابل توجهی به متخصصان، استادان و اعضای هیئت علمی پرداخت کنند. این شرکت‌ها عموما از آزمایشگاه‌های دانشگاهی برای تحقیق و توسعه استفاده می‌کنند. با شیوع کرونا، دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی تعطیل شدند. این موضوع به فرآیند تحقیق و توسعه شرکت‌ها آسیب زد.
۳ روز قبل
فریب اسامی روانگردان ها را نخورید
رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا گفت: اسامی مختلف مواد مخدر و روانگردان هافقط برای ایجاد جذابیت و فریب افراد است وگرنه بیشتر آنها روانگردان بوده و قدرت تخریبی بالا دارند.به گزارش ایسنا سردار مجید کریمی درباره ظهور و بروز مواد مخدر با نام‌های جدید اظهار کرد: ۸۳۰ عنوان NPS در دنیا شناخته شده است. این تعداد مواد با علائم مشخص و مشابه است که غالباً با تغییر فرمول‌های ریزی جابه جا می شوند و مورد استفاده قرار می‌گیرند.رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا با تاکید بر اینکه مخدر نوظهور نداریم، تصریح کرد: قاچاقچیان اسامی مواد مخدر و روانگردان ها را تغییر می‌دهند تا جذابیت ایجاد شود و برای مخاطبانشان هر روز مواد مخدر را با یک نام فریبنده عرضه می‌کنند اما اغلب این مواد روانگردان است و قدرت تخریبی بالایی …
۳ روز قبل
تلاش روسیه برای تسریع توسعه شبکه 6G
سخنگوی ریاست‌جمهوری روسیه از ساخت تراشه‌ای برای تسریع توسعه اینترنت6G، در یکی از آزمایشگاه‌های غیرنظامی این کشور خبر داد. دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست‌جمهوری روسیه، در کنفرانسی آنلاین با اعلام ساخت نوع جدیدی از تراشه برای تسریع توسعه نسل ششم شبکه‌های ارتباطی گفت: توسعه شبکه6G یکی از چشم‌اندازهای آینده ما است. این درحالی است که برای راه‌اندازی نسل ششم شبکه‌های ارتباطی، باید چالش‌های فناوری متعددی را برطرف کرد. سخنگوی ریاست‌جمهوری روسیه در ادامه و با اشاره به چشم‌انداز فناوری در آینده این کشور افزود: تا چند سال دیگر می‌توانیم به اینترنت ماهواره‌ای دسترسی یابیم.
۳ روز قبل
کرونا، آنفلوآنزا و چالش‌های فصل سرما
شروین شکوهی ـ مدیر گروه بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم‌پزشکی شهیدبهشتی در حالی پا به فصول سرد سال 1399یا 2020در نیمکره‌شمالی و به‌ویژه مناطق معتدل آب و هوایی می‌گذاریم که طغیان و همه‌گیری کووید-19 همچنان پایدار مانده و در برخی مناطق رو به فزونی است؛ ویروسی که از لحاظ سندرم‌های بالینی و علائم به هیچ‌وجه از ویروس آنفلوآنزا قابل افتراق نیست و با هیچ یافته آزمایشگاهی، پاراکلینیک و تصویربرداری نمی‌توان بین این دو ویروس تمییز داد. تست‌های استاندارد طلایی برای هر دو ویروس که شامل تست‌های مولکولی …
۳ روز قبل
ویدئو | هشدار جدی پلیس به معتادان درباره موادِ جدید و مرگ زودرس
رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی ضمن هشدار به مصرف‌کنندگان انواع مواد مخدر گفت: نتایج آزمایشگاه‌های پلیس نشان می‌دهد قاچاقچیان در تولید مواد مخدر، انواع افزودنی‌های شیمیایی و ناخالصی‌هایی را ترکیب کرده‌اند که منجر به مرگ زودرس معتادان می‌شود.
افزودنی‌های شیمیایی به مواد مخدر و مرگ زودرس معتادان
۳ روز قبل / معتادان متجاهر / فرماندهی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران / ستاد مبارزه با مواد مخدر / اعتیاد / پیشگیری از اعتیاد
افزودنی‌های شیمیایی به مواد مخدر و مرگ زودرس معتادان
رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی در گفت و گو با ایرنا ضمن هشدار به مصرف کنندگان انواع مواد مخدر گفت: نتایج آزمایشگاه‌های پلیس نشان می‌دهد قاچاقچیان در تولید مواد مخدر، انواع افزودنی‌های شیمیایی و ناخالصی‌هایی را ترکیب کرده‌اند که منجر به مرگ زودرس معتادان می‌شود.
آقامحمدی: می‌توانیم تولید نفت را به روزانه 8.5 میلیون بشکه برسانیم
۳ روز قبل / علی آقامحمدی / عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام / همکاری بین صنعت و دانشگاه / افزایش تولید نفت
آقامحمدی: می‌توانیم تولید نفت را به روزانه 8.5 میلیون بشکه برسانیم
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: با حجم زیادی از املاکی که در اطراف دانشگاه تهران وجود دارد، می‌توان آزمایشگاه‌هایی را در اطراف دانشگاه ایجاد کرد و بدین صورت خیابان انقلاب به طور کامل به یک مرجع علم و فناوری در کشور تبدیل شود.
افتتاح بزرگترین آزمایشگاه نفتی در هرمزگان
۴ روز قبل
افتتاح بزرگترین آزمایشگاه نفتی در هرمزگان
تهران - ایرنا- نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس گفت: همسو با سیاست های وزارت نفت، در هفته های گذشته بزرگترین آزمایشگاه نفتی کشور در استان هرمزگان افتتاح شد.
۴ روز قبل
رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر: قاچاقچیان برای سودآوری بیشتر مواد افزودنی مرگباری به مواد مخدر اضافه کرده اند / بعضا دیده شده که فقط سه درصد از مواد مکشوفه مواد مخدر است؛ بقیه مواد افزودنی است که باعث مرگ …
رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی ضمن هشدار به مصرف کنندگان انواع مواد مخدر گفت: نتایج آزمایشگاه‌های پلیس نشان می‌دهد قاچاقچیان در تولید مواد مخدر، انواع افزودنی‌های شیمیایی و ناخالصی‌هایی را ترکیب کرده‌اند که منجر به مرگ زودرس معتادان می‌شود.
‌ ثبت بیش از ۱۸۰۰ وسیله آزمایشگاهی در سامانه ساهای دانشگاه آزاد لرستان
۴ روز قبل / استانی-علمی و آموزشی / شبکه آزمایشگاهی / دانشگاه آزاد لرستان / سامانه ساها
‌ ثبت بیش از ۱۸۰۰ وسیله آزمایشگاهی در سامانه ساهای دانشگاه آزاد لرستان
معاون پژوهشی دانشگاه آزاد لرستان ‌گفت:‌ ‌بیش از ۱۸۰۰ وسیله آزمایشگاهی در سامانه طاهای این دانشگاه ثبت شده است.
آزمایش واکسن کروناویروس بدون سوزن آغاز می‌شود
۴ روز قبل / استانی - علمی دانشگاهی / کروناویروس / واکسن کرونا / همه_باهم_علیه_کرونا
آزمایش واکسن کروناویروس بدون سوزن آغاز می‌شود
آزمایشگاه‌های سراسر جهان در حال یافتن اولین واکسن مقابله با ویروس کرونا هستند. واکسن‌های زیادی در مراحل مختلف قرار دارند اما همچنان تا کارایی واکسن فاصله‌داریم.
۴ روز قبل
تبدیل کوله‌پشتی به دستگاه اسکن مغز!
پژوهشگران آمریکایی با همکاری زهرا آقاجان، دانشمند ایرانی، یک کوله‌پشتی ارائه داده‌اند که می‌تواند به بررسی فعالیت‌های مغز بپردازد.به گزارش ایسنا و به نقل از مجله ساینس، دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا، لس‌آنجلس با همکاری زهرا آقاجان، دانشمند ایرانی این دانشگاه، نوعی کوله‌پشتی ابداع کرده‌اند که می‌تواند فعالیت مغز کاربر را هنگامی که او کارهای روزمره زندگی خود را انجام می‌دهد، ردیابی کند. شاید این فناوری پیشرفته بتواند به درک نحوه عملکرد مغز و همچنین بررسی بیماری‌هایی مانند پارکینسون و اختلال استرس پس از سانحه کمک کند.تیموتی اسپلمن، از پژوهشگران دانشکده پزشکی وایل کرنل آمریکا در مورد این کوله‌پشتی گفت: این فناوری، آنچه را که با تجهیزات قابل حمل مربوط به علوم اعصاب ممکن می‌شود، به نمایش می‌گذارد. شاید …
روسیه تراشه ۶G ساخت | دسترسی به اینترنت ماهواره‌ای
۴ روز قبل
روسیه تراشه ۶G ساخت | دسترسی به اینترنت ماهواره‌ای
سخنگوی ریاست جمهوری روسیه اعلام کرد آزمایشگاهی غیر نظامی در این کشور تراشه‌ای برای تسریع توسعه اینترنت۶G ساخته است.
ابداع تراشه ۶G توسط روسیه
۵ روز قبل / روسیه / تراشه ۶G
ابداع تراشه ۶G توسط روسیه
اقتصادنیوز : سخنگوی ریاست جمهوری روسیه اعلام کرد آزمایشگاهی غیر نظامی در این کشور تراشه ای برای تسریع توسعه اینترنت۶G ساخته است.
استفاده از نوترون‌ها برای تشخیص میدان‌های الکتریکی
۵ روز قبل / میدان الکتریکی / نوترون
استفاده از نوترون‌ها برای تشخیص میدان‌های الکتریکی
دانشمندان "موسسه ملی فناوری و استانداردها"(NIST) و "آزمایشگاه‌های ملی سندیا" در مطالعه اخیرشان روشی غیر مخرب اما نفوذی ایجاد کرده‌اند که با استفاده از نوترون‌ها می‌تواند میدان‌های الکتریکی را در فضاهایی که توسط کاوشگرهای معمولی قابل دسترسی نیست، تشخیص دهد.
دسترسی تولیدکنندگان غذا و دارو به نتایج آنالیز الکترونیکی
۵ روز قبل / الکترونیک / تجهیزات پزشکی / دارو / سازمان غذا و دارو / مواد غذایی
دسترسی تولیدکنندگان غذا و دارو به نتایج آنالیز الکترونیکی
طبق اظهارات مسوول توسعه خدمات دیجیتال پروژه شبکه ملی آزمایشگاهی سازمان غذا و دارو، امکان دسترسی سریع و آسان تولیدکنندگان مواد غذایی، دارویی، آرایشی و بهداشتی، ملزومات و تجهیزات پزشکی به نتایج آزمون‌های نمونه‌های وارداتی و یا تولید داخل میسر شد.
تولید تست تشخیص کرونا در ۹۰ دقیقه
۵ روز قبل / بیماری / تولید / ویروس کرونا / آزمایش / سلامت / واکسن کرونا
تولید تست تشخیص کرونا در ۹۰ دقیقه
محققان یک تست قابل حمل برای تشخیص ویروس کرونا ابداع کرده‌اند که در ۹۰ دقیقه و بدون نیاز به آزمایشگاه ابتلا به این بیماری را شناسایی می‌کند.
ردپای مشاور سابق ترامپ در اتهام زنی به چینی‌ها در خصوص شیوع کرونا
۵ روز قبل / ویروس کرونا / استیو بنن
ردپای مشاور سابق ترامپ در اتهام زنی به چینی‌ها در خصوص شیوع کرونا
استیو بنن با رشوه به یک ویروس شناس چینی سعی کرده ثابت کند ویروس کرونا درآزمایشگاهی در چین ساخته شده و به‌صورت عمدی منتشر شده است.
دانشگاه صنعتی شریف برای کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌های خود امریه می‌پذیرد
۵ روز قبل / دانشگاه شریف / سربازی
دانشگاه صنعتی شریف برای کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌های خود امریه می‌پذیرد
دانشگاه صنعتی شریف تعدادی مشمول امریه برای فعالیت در آزمایشگاه‌ها، کارگاه‌ها و واحد‌های تخصصی آموزشی و پژوهشی می‌پذیرد.
دستاوردهای جدید حوزه پژوهش و فناوری مجتمع آموزش عالی اسفراین
۱۳۹۹/۰۶/۲۹ / پژوهش و فناوری / آموزش عالی / استانی-علمی و آموزشی
دستاوردهای جدید حوزه پژوهش و فناوری مجتمع آموزش عالی اسفراین
مدیر پژوهشی و فناوری مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین از عضویت فعال این مرکز آموزش عالی در شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی (لبزنت) و خرید تجهیزات پژوهشی و تجهیز آزمایشگاه مرکزی مجتمع خبر داد.
دو سیارک از کنار زمین عبور می‌کند
۱۳۹۹/۰۶/۲۹ / زمین / ناسا / اتوبوس / سپتامبر / سیارک
دو سیارک از کنار زمین عبور می‌کند
بنا به اعلام مرکز مطالعات اجرام نزدیک به زمین آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا، قرار است طی دو هفته آتی، دو سیارک از کنار زمین عبور کند.
بیماری جدید در چبن با نشت یک باکتریِ آزمایشگاهی
۱۳۹۹/۰۶/۲۹ / بیماری / باکتری / آزمایشگاه / نشت / 3 هزار نفر
بیماری جدید در چبن با نشت یک باکتریِ آزمایشگاهی
آزمایشگاه از این خطای صورت گرفته عذرخواهی کرده و مقامات شهری در لانژو نیز گفته‌اند که کلیه بیماران ناشی از ابتلا به این باکتری از ماه اکتبر به این سو غرامت دریافت کرده‌اند.
تشخیص سریع کرونا بدون مراجعه به آزمایشگاه
۱۳۹۹/۰۶/۲۹ / کرونا
تشخیص سریع کرونا بدون مراجعه به آزمایشگاه
اقتصادنیوز : دانشمندان انگلیسی موفق شدند به روشی سریع و مطمئن برای تشخیص ابتلای افراد به کرونا دست یابند.
فرانسه؛ ۱۰۰ یورو بدهید تا نتیجه «تست رایگان کرونا» را زودتر بگیرید
۱۳۹۹/۰۶/۲۷
فرانسه؛ ۱۰۰ یورو بدهید تا نتیجه «تست رایگان کرونا» را زودتر بگیرید
شبکه تلویزیونی اروپای یک، در گزارشی ادعا کرد یک آزمایشگاه در پاریس در ازای دریافت ۹۶ یورو می‌گوید نتیجه آزمایش را نهایت تا ۴۸ ساعت به متقاضی اعلام می‌کند. این شبکه به آزمایشگاه دیگری در محله سن- سنت-دونی در حومه پاریس اشاره می‌کند که کارمندان مرکز در بین صف بلند کشیده شده در خارج از آزمایشگاه حرکت می‌کنند و یک پیام را به گوش متقاضیان می‌رسانند: «اگر می‌خواهد نتیجه آزمایش را در کمتر از ۲۴ ساعت دریافت کنید، ۱۰۰ یورو در عرض یک ساعت واریز کنید.»
توضیحات همراهان ناوالنی درباره کشف بطری آلوده به
۱۳۹۹/۰۶/۲۷
توضیحات همراهان ناوالنی درباره کشف بطری آلوده به "نوویچوک" در محل اقامت وی + ویدئو
بنیاد مبارزه با فساد اداری روسیه که ناوالنی، چهره مخالف گویا مسموم شده روس رهبر آن است، ادعا می کند بطری ، که ظاهراً آزمایشگاه آلمانی روی آن آثار ماده جزو گروه سلاح شیمیایی "نوویچوک" را پیدا کرده ، از اتاقی در هتل شهر تومسک روسیه که الکسی ناوالنی در آنجا اقامت داشت ، گرفته شده است.
دانشگاه علوم پزشکی گناباد به آزمایشگاه جامع تحقیقات مجهز می‌شود
۱۳۹۹/۰۶/۲۷ / استانی-شهرستانها / دانشگاه علوم پزشکی گناباد / آزمایشگاه جامع تحقیقاتی / گناباد / خبرهای شهرستان گناباد
دانشگاه علوم پزشکی گناباد به آزمایشگاه جامع تحقیقات مجهز می‌شود
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گناباد گفت: مجوز لازم برای راه‌اندازی دانشگاه جامع تحقیقات در دانشگاه علوم پزشکی گناباد صادر شده‌ و به زودی شاهد راه‌اندازی این آزمایشگاه خواهیم بود.
۱۳۹۹/۰۶/۲۸
حضور دانشجو در دانشگاه را به حداقل می‌رسانیم
حسینی معاون آموزشی دانشگاه تهران گفت: ترم جاری را بر اساس پروتکل‌ها و برنامه‌هایی که داریم به صورت تدریجی و فشرده برگزار خواهیم کرد، مثل کاری که در تابستان انجام دادیم.به گزارش ایلنا، سید حسین حسینی معاون آموزشی دانشگاه تهران درباره بازگشایی دانشگاه و نگرانی از ابتلای دانشجویان و اساتید به کرونا گفت: به دلیل وجود این نگرانی‌ها همچنان رویکرد اجرای دوره در این ترم الکترونیکی است و فقط برای دانشجویانی که به خاطر پایان‌نامه و رساله ضرورت دارد در آزمایشگاه حضور داشته باشند، دانشگاه باز است. باید برای این افراد شرایطی فراهم سازیم تا دانشجویانی که واحد عملی دارند، به آزمایشگاه بروند. رویکرد همچنان این است که تا آنجا که بتوانیم حضور دانشجویان را به حداقل برسانیم. البته اساتید در اتاق‌هایشان حضور دارند …
خانواده میلیاردری که شیشه‌های واکسن تامین می‌کند
۱۳۹۹/۰۶/۲۷
خانواده میلیاردری که شیشه‌های واکسن تامین می‌کند
در اوج قرنطینه سراسری ایتالیا در ماه آوریل، کارخانه‌ها در این کشور تعطیل شدند. اما در پیومبینو دسه، شهر کوچکی در 30 کیلومتری حومه ونیز، دستگاه‌های بزرگ شیشه‌بری شرکت استواناتو (Stevanato) پرسر و صدا کار می‌کردند و میلیون‌ها آمپول و سرنگ تولید می‌کردند. بر خلاف کسب‌وکارهای دیگر، صدها کارمند این شرکت، ماسک به‌صورت، سر کار می‌آمدند و شبانه‌روزی کار می‌کردند تا هر چیزی- از سرنگ‌های مخصوص انسولین تا لوله‌های شیشه‌ای آزمایشگاهی- تولید کنند. از همه مهم‌تر، آنها مشغول تولید میلیون‌ها شیشه کوچک شدند تا یک روز برای پر کردن واکسن‌های کووید-19 از آنها استفاده شود.
خدمات آزمایشگاهی رایگان دریافت کنید
۱۳۹۹/۰۶/۲۶ / دانشجو / شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی / عضو هیات علمی
خدمات آزمایشگاهی رایگان دریافت کنید
تهران- ایرنا- مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: پاییز امسال تخفیف‌های متنوعی در نظر گرفته‌ایم از جمله اگر کسی خدمات آزمایشگاهی ما را به دیگران معرفی کند، از خدمات رایگان برخوردار می‌شود.
ادعای ویروس شناسی چینی درباره منشا کرونا رد شد
۱۳۹۹/۰۶/۲۶
ادعای ویروس شناسی چینی درباره منشا کرونا رد شد
ادعای یک ویروس شناس چینی درباره ساخت ویروس کرونا در آزمایشگاه نظامی چین از سوی محققان رد شد.
ویروس کرونا در آزمایشگاه های نظامی چین ساخته شده است؟
۱۳۹۹/۰۶/۲۶ / چین / ویروس / نظامی / آزمایشگاه / کرونا
ویروس کرونا در آزمایشگاه های نظامی چین ساخته شده است؟
اقتصاد نیوز : ادعای یک ویروس شناس چینی درباره ساخت ویروس کرونا در آزمایشگاه نظامی چین از سوی محققان رد شد.
معرفی روشی برای استخراج نوعی سلول از مغز موش آزمایشگاهی بالغ
۱۳۹۹/۰۶/۲۶ / پژوهشگاه رویان / مرکز تروما و تحقیقات جراحی سینا
معرفی روشی برای استخراج نوعی سلول از مغز موش آزمایشگاهی بالغ
محققان پژوهشگاه رویان، مرکز تروما و تحقیقات جراحی سینا و دانشگاه فیلادلفیای آمریکا روشی ساده، کارا و قابل اعتماد برای استخراج و خالص سازی آستروسیت‌ها از مغز موش آزمایشگاهی بالغ معرفی کردند.
۱۳۹۹/۰۶/۲۶ / کرونا / کووید 19 / پادتن / آزمایشگاه / بریتانیا / درمان / معجون / مرگ و میر
"معجون"؛ پادتن جدید کرونا در بریتانیا
این مجموعه ترکیبی طوری طراحی شده که به پروتئینی بچسبد که ویروس کرونا برای دست یافتن به سلول‌های انسانی مورد استفاده قرار می‌دهد. هدف این است که توانایی فرار ویروس را محدود کند.
۱۳۹۹/۰۶/۲۶
ناوالنی به روسیه بازمی‌گردد
مقامات آلمانی می‌گویند که الکس ناوالنی مخالف جدی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری این کشور هوشیار شده است و قصد دارد به کشورش بازگردد. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، ناوالنی با یک دادستان آلمانی در مورد مسمومیتش صحبت کرده است. این گفت‌وگو در شرایطی صورت گرفت که آزمایشگاه‌های فرانسوی و سوئدی نیز تایید کرده‌اند که وی با نوویچوک که یک عامل اعصاب روسی مسموم شده است.
فعالیت ۳۰ آزمایشگاه دارای گواهینامه معتبر در لرستان
۱۳۹۹/۰۶/۲۵ / استانی-اجتماعی / استاندارد / آزمایشگاه
فعالیت ۳۰ آزمایشگاه دارای گواهینامه معتبر در لرستان
مدیرکل استاندارد لرستان از فعالیت ۳۰ آزمایشگاه دارای گواهینامه معتبر در استان خبر داد.
آشنایی با شرایط تحصیل و بهترین دانشگاه‌های رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا
۱۳۹۹/۰۶/۲۵
آشنایی با شرایط تحصیل و بهترین دانشگاه‌های رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا
پژوهش‌های کرونایی نیازمند تکمیل تنها آزمایشگاه سطح سه کشور است
۱۳۹۹/۰۶/۲۵ / ویروس کرونا / دانشگاه تهران / دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی / دانشگاه علوم پزشکی تهران / محمود نیلی احمد آبادی / کرونا در ایران؛ آخرین اخبار و گزارش‌ها
پژوهش‌های کرونایی نیازمند تکمیل تنها آزمایشگاه سطح سه کشور است
تهران-ایرنا- رییس دانشگاه تهران گفت: محققان برای آن که بتوانند اقدامات اساسی و نتیجه‌بخش برای درمان و تولید واکسن کرونا انجام دهند، نیاز است تنها آزمایشگاه سطح سه موجود در کشور تکمیل شود.
ببینید | سیاره‌های فراخورشیدی از الماس ساخته شده‌اند؟
۱۳۹۹/۰۶/۲۵ / سیاره / کهکشان / شگفتی‌ها
ببینید | سیاره‌های فراخورشیدی از الماس ساخته شده‌اند؟
شواهد جدید حکایت از آن دارد که برخی از سیاره‌های فراخورشیدی از الماس ساخته شده‌اند. محققان معتقدند سیارات فراخورشیدی غنی از کربن و سیلیس هستند. آنها برای اثبات نظریه خود سیلیکون کاربید را در آب خواباندند و تحت فشار و گرما قرار داده و نمونه آزمایشگاهی به الماس تبدیل شد. منبع: توئیت پرس
فعالیت بیولوژیک آمریکا بیخ گوش روسیه؛ مراکزی که مرگ و پول می‌سازند
۱۳۹۹/۰۶/۲۵ / آمریکا / آزمایشگاه بیولوژیک / فضای پساشوروی / سلاح بیولوژیک
فعالیت بیولوژیک آمریکا بیخ گوش روسیه؛ مراکزی که مرگ و پول می‌سازند
تعداد و فعالیت آزمایشگاه‌های بیولوژیک آمریکا در فضای پساشوروی بسیار نگران کننده است؛ برای مثال تنها در اوکراین 12 لابراتوار فعال است.
۱۳۹۹/۰۶/۲۵
صالحی: علم غنی‌سازی ایزوتوپ‌های پایدار را به دست آورده‌ایم
رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه علم غنی‌سازی ایزوتوپ‌های پایدار و فناوری مربوط به آن را به دست آورده‌ایم، تأکید کرد: «ایران در زمره معدود کشورهایی است که توانایی تولید ایزوتوپ‌های پایدار را دارد.» مراسم آغاز احداث زیرساخت‌های فاز دوم پروژه تولید ایزوتوپ‌های پایدار به روش سانتریفیوژ گازی شنبه گذشته با حضور علی‌اکبر صالحی، معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی و جمعی از معاونان و مدیران این سازمان در مجتمع هسته‌ای شهید علیمحمدی فردو برگزار شد. فاز اول این پروژه با عنوان امکان‌سنجی ایزوتوپ‌های پایدار با تلوریم و زنون با ماشین سانتریفیوژ IR۱ و با همکاری روسیه پیشتر با موفقیت به اجرا در آمده بود. صالحی در این مراسم با بیان …
۱۳۹۹/۰۶/۲۵
مولکولی که عملکرد مغز و نخاع را بازیابی می‌کند
پژوهشگران انگلیسی، نوعی مولکول ابداع کرده‌اند که می‌تواند به بازیابی عملکرد مغز و نخاع کمک کند. به گزارش ایسنا و به نقل از کیک‌استارتر، پژوهشگران آزمایشگاه زیست‌شناسی مولکولی شورای تحقیقات پزشکی کمبریج، مولکولی ابداع کرده‌اند که می‌تواند اتصالات از دست رفته نخاع و مغز موش‌های مبتلا به اختلالات عصبی از جمله آلزایمر و صرع را بازیابی کند.پژوهشگران با الهام از روش اتصال سلول‌های مغز، یک پل مولکولی ایجاد کردند که امکان تعاملات جدید را فراهم می‌کند و راهی برای بازسازی و ترمیم مدار عصبی ارائه می‌دهد. این طرح را می‌توان گسترش داد تا همه انواع سلول را به هم متصل کند و یا اتصالاتی را در برخی از اختلالات مانند صرع از بین ببرد.مولکول موسوم به Cerebellin-1، مولکولی است که چندین سلول عصبی را به هم متصل می‌کند …
وضعیت داوطلبانی که واکسن کرونای روسی «وکتور» زدند
۱۳۹۹/۰۶/۲۴
وضعیت داوطلبانی که واکسن کرونای روسی «وکتور» زدند
رئیس مرکز آزمایشگاهی «وکتور» ایلناز ایماتدینوف شرح داد که چطور داوطلبین آزمایش واکسن ضد کرونا را سپری می کنند.
سلول‌های آلوده به کروناویروس سندرم حاد تنفسی
۱۳۹۹/۰۶/۲۴
سلول‌های آلوده به کروناویروس سندرم حاد تنفسی
دانشمندان آزمایشگاه دانشکده پزشکی "دانشگاه کارولینای شمالی" در مطالعه اخیرشان موفق به ایجاد تصاویر قابل توجهی از مجرای تنفسی آلوده به کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ تولید شده توسط سلول‌های اپی تلیوم تنفسی آلوده شدند./ جام جم
رتبه دوم ایران در تولید مقالات «معماری سازمانی»/ چرا از ظرفیت های علمی در کشور استفاده نمی شود
۱۳۹۹/۰۶/۲۴ / معماری / دانشگاه شهید بهشتی / مقالات علمی / تولید علم / امیر مهجوریان
رتبه دوم ایران در تولید مقالات «معماری سازمانی»/ چرا از ظرفیت های علمی در کشور استفاده نمی شود
مدیرفنی آزمایشگاه معماری سازمانی دانشگاه شهید بهشتی معتقد است که با وجود رتبه دوم علمی ایران در بین کشورهای جهان از حیث معماری سازمانی، اما شاهد بهره برداری از ظرفیتهای موجود در کشور نیستیم.
۱۳۹۹/۰۶/۲۴
اروپا مدعی مسمومیت ناوالنی با سم «نوویچوک» شد
تهران- ایرنا- دولت آلمان اعلام کرد آزمایشگاه‌های تخصصی در فرانسه و سوئد تایید کرده‌اند که رهبر مخالفان روسی با عامل شیمیایی اعصاب دوران اتحاد جماهیر شوروی به نام «نوویچوک» مسموم شده ‌است.
علیپور: قطر، لیگ قهرمانان را آزمایشگاه جام‌جهانی کرده است
۱۳۹۹/۰۶/۲۴
علیپور: قطر، لیگ قهرمانان را آزمایشگاه جام‌جهانی کرده است
قائم‌مقام باشگاه شهرخودرو خراسان گفت: متاسفانه تیم های ایرانی حاضر در مسابقات باشگاه های آسیا شرایط سختی را تجربه می کنند و این وضعیت بسیار ناراحت‌کننده است.
انتشار تصاویر سلول‌های آلوده به کرونا
۱۳۹۹/۰۶/۲۴ / تصاویر سلول‌های آلوده به کرونا / تصویر سلول کرونایی / سلول‌های آلوده به کرونا
انتشار تصاویر سلول‌های آلوده به کرونا
شفقنا- دانشمندان آزمایشگاه دانشکده پزشکی "دانشگاه کارولینای شمالی" در مطالعه اخیرشان موفق به ایجاد تصاویر قابل توجهی از مجرای تنفسی آلوده به کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ تولید شده توسط سلول‌های اپی تلیوم تنفسی آلوده شدند. دانشمندان این تصاویر...
کیت‌های آزمایشگاهی کرونا اهدایی آلمان تحویل ایران شد
۱۳۹۹/۰۶/۲۴
کیت‌های آزمایشگاهی کرونا اهدایی آلمان تحویل ایران شد
سازمان جهانی بهداشت، به همراه دیگر شرکای خود، از جمله انستیتو رابرت کُخ، به همکاری کامل با وزارت بهداشت در این حوزه‌ها ادامه خواهد داد.
گلایه شعبانی بهار از هزینه بالای تست کرونا/معرفی آزمایشگاه به فدراسیون ها
۱۳۹۹/۰۶/۲۴ / تیروکمان / تست کرونا / آرمایشگاه / شعبانی بهار
گلایه شعبانی بهار از هزینه بالای تست کرونا/معرفی آزمایشگاه به فدراسیون ها
رئیس فدراسیون تیراندازی با کمان از هزینه بالای آزمایش کرونا گلایه کرد.
فناوری‌های درمان ناباروری
۱۳۹۹/۰۶/۲۴ / درمان ناباروری / پژوهشگاه ابن سینا
فناوری‌های درمان ناباروری
رئیس پژوهشگاه ابن‌سینای جهاد دانشگاهی درباره تکنیک‌های حفظ باروری در زوج‌ها گفت: در مورد آقایان، از تکنیک فریز اسپرم استفاده می‌کنیم. یعنی آقا می‌تواند با مراجعه به مرکز و دادن نمونه مایع منی، برای فریز اسپرم اقدام کند. این نمونه توسط آزمایشگاه آندرولوژی بررسی می‌شود و در صورت داشتن کیفیت مناسب، فریز می‌شود. در مورد زوج‌ها هم، اگر زوجی قصد دارند به هر دلیل فرزندآوری را به تعویق بیندازند و یا در معرض دیگر عوامل تهدیدکننده قدرت باروری قرار دارند، می‌توانند از روش فریز جنین استفاده کنند.
۱۳۹۹/۰۶/۲۴ / آزمایشگاه علوم کامپیوتری و هوش مصنوعی دانشگاه MIT / هوش مصنوعی / ادبیات
«بازخورد» پانزدهم در سیطره هوش مصنوعی
تهران- ایرنا- شماره جدید مجله «بازخورد» با موضوع هوش مصنوعی، تاریخچه و ماهیت آن همچنین تاثیرش در حوزه‌های مختلف به‌ویژه رسانه سپس سینما و ادبیات روی دکه‌های مطبوعات قرار گرفت.
ادعای جدید آلمان در خصوص الکسی ناوالنی
۱۳۹۹/۰۶/۲۴
ادعای جدید آلمان در خصوص الکسی ناوالنی
دولت آلمان اعلام کرد که سه آزمایشگاه، وجود "نوویچوک" را در نمونه های آزمایش ناوالنی را تأیید کردند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •