جمعه, ۴ بهمن, ۱۳۹۸ / 24 January, 2020
خطای پزشکی
تراژدی مرگ رفیعی چه بود
ایسنا / ۴۱ ساعت قبل / ...
تراژدی مرگ رفیعی چه بود
باز هم خطای پزشکی رخ می‌دهد. شاید اگر آن شب آقای دکتر نمی‌آمد، تراژدی مرگ داریوش رفیعی نوشته نمی‌شد...
  داریوش رفیعی  کوروس سرهنگ‌زاده
مصدوم را با مهُره شکسته گردن از بیمارستان بیرون می کنند/روایت تکرار قصور پزشکی
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / بهداشت و سلامت
مصدوم را با مهُره شکسته گردن از بیمارستان بیرون می کنند/روایت تکرار قصور پزشکی
اشتباه محرز پزشک در تشخیص مصدومیت خانمی که در تصادف رانندگی از ناحیه مهره گردن دچار آسیب شده بود، باعث گردید او با همان وضعیت برای درمان از اصفهان به تهران بیاید.
  خطای پزشکی  سازمان نظام پزشکی  وزارت بهداشت
بیانیه دو تشکل دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در پی حوادث اخیر
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / سیاسی
بیانیه دو تشکل دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در پی حوادث اخیر
تشکل‌های بسیج دانشجویی و انجمن اسلامی دانشجویان ۱۳۴۸ دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در پی سقوط هواپیمای اوکراینی بر اثر خطای انسانی، بیانیه‌ای صادر کردند.
  بسیج دانشجویی  انجمن اسلامی مستقل  دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی  سقوط هواپیمای اوکراینی
قربانیان خاموش
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / بهداشت و سلامت
قربانیان خاموش
تاسف‌بار است که در سال‌های اخیر صفحات اجتماعی و سلامت رسانه‌ها مملو از گزارش‌های خطای پزشکی، منفعت‌طلبی مالی و بی‌اخلاقی تعدادی از جامعه پزشکان است. تشخیص بیماری مهم‌ترین فاکتوری است که در پزشکی نقش دارد و پزشکان را به لحاظ علمی از یکدیگر متمایز می‌کند و برخی را بر برج عاج تخصص خود می‌نشاند.
محکومیت پزشکان در ۴۷درصد پرونده‌های قصور پزشکی
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۰۸ / بهداشت و سلامت
محکومیت پزشکان در ۴۷درصد پرونده‌های قصور پزشکی
رییس سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: از شش هزار و ۳۰۲ پرونده مربوط به قصور پزشکی، ۴۷ درصد محکومیت پزشک و ۵۳ درصد هم تبرئه داشتیم.
  عباس مسجدی آرانی  پزشکی قانونی  خطای پزشکی
بهانه‌های کوچک مردن
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸-۰۹-۲۳ / بهداشت و سلامت
بهانه‌های کوچک مردن
تاریخ پر است از خطاهای پزشکی و پرونده‌های قضایی که در این‌باره ثبت شده‌اند. اما خطای تجویز و تحویل دارویی اشتباه یا استفاده نادرست از دارو بیش از هر خبر دیگری اذهان عمومی را مغشوش می‌کند، زیرا دارو همواره با درمان و بهبود همراه بوده حال آنکه گاهی مرگ با دارو، قتل با دارو، مسمومیت با داروی تاریخ گذشته و... همراه می‌شود. در این گزارش به چند نمونه از این اتفاقات اشاره خواهیم کرد.
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸/۰۹/۱۴ / ...
آقای رئیس جمهور! به اعتماد مردم رحم کنید
>یک جامعه‌شناس: همین موضوعات باعث می‌شود که هنگام زلزله مردم خودشان کمک‌ها را به زلزله‌زدگان برسانند و یا به سلبریتی‌ها بسپرند>آقای رئیس جمهور به جای پذیرش استعفا، خود مدعی بررسی و مجازات متخلفان شویدآفتاب یزد- گروه اجتماعی: علی اصغر پیوندی، رئیس جمعیت هلال احمر در حالی به اتهام تخلف‌های مالی توسط یک نهاد امنیتی بازداشت شده بود که ظهر سه‌شنبه ۱۲ آذرماه، خبر استعفای او از سوی روابط عمومی این سازمان منتشر شده بود. اما ماجرا از آن جا آغاز شد که طبق خبر‌های منتشر شده رئیس مستعفی جمعیت هلال احمر شهریورماه سال جاری برای بررسی فساد مالی به دادسرای جرائم اقتصادی احضار شده بود و پس از چند بار توضیح، سرانجام در روز ۱۱ آبان ماه بازداشت و البته پس از چند ساعت با قید وثیقه آزاد شد. این خبر اذهان عمومی …
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸/۰۹/۱۴ / ...
آفتاب یزد گزارش می‌دهد
پرونده‌های قصور پزشکی ۸.۴ درصد رشد داشته استآفتاب یزد- گروه اجتماعی: خطای پزشکی از جمله خطاهایی است که با توجه به ابعاد آن می‌تواند خسارات جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. این در حالی است که درسال‌های اخیر با خطاهای پزشکی زیادی روبه رو بوده‌ایم. پیش از این عباس مسجدی آرانی رئیس سازمان پزشکی قانونی گفته بود: «دندانپزشکی، جراحی عمومی و جراحی زنان در صدر پرونده‌های شکایت قصور پزشکی کشور است.»این در حالی است که روز گذشته سازمان پزشکی قانونی اعلام کرد در هفت ماهه سال جاری تعداد پرونده‌های قصور پزشکی ۸.۴ درصد افزایش یافته است و این موضوع نگران‌کننده به نظر می‌رسد.بر اساس اعلام سازمان پزشکی قانونی طی هفت ماهه امسال از کل پرونده‌های قصور پزشکی نوبت اول مورد بررسی در پزشکی قانونی یک‌هزار و ۹۳۱مورد تبرئه …
آزمایشگاه ترکیه‌ای گروه خونی بیمار را اشتباه تشخیص داده بود
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۰۷ / اجتماعی
آزمایشگاه ترکیه‌ای گروه خونی بیمار را اشتباه تشخیص داده بود
رئیس بیمارستان مدنی کرج در خصوص وقوع یک خطای پزشکی در این بیمارستان گفت: آزمایشگاه گروه خونی بیمار را اشتباه تشخیص داده بود و این خطا به دلیل تشخیص اشتباه آزمایشگاه رخ داده است.
  استانی-اجتماعی