پنجشنبه, ۲۳ مرداد, ۱۳۹۹ / 13 August, 2020
نابینایی
خرید لنز چشم (طبی و رنگی) اورجینال در ایران
۲ روز قبل / لنز چشم / لوازم بهداشتی / چشم
خرید لنز چشم (طبی و رنگی) اورجینال در ایران
با استفاده روزافزون از لنزهای طبی و رنگی، تعداد زیادی لنز چشم و محلول‌های لنز وارد بازار شده که برخی از آنها تقلبی است و می‌تواند با ایجاد عفونت‌های چشمی منجر به نابینایی فرد شود.
بهزیستی کتاب «همه چیز درباره کم بینایی» را منتشر کرد
۳ روز قبل / نابینایی / سازمان بهزیستی کشور / توانبخشی
بهزیستی کتاب «همه چیز درباره کم بینایی» را منتشر کرد
تهران - ایرنا - کتاب «همه چیز درباره کم بینایی» به سفارش معاونت امور توانبخشی و توسط انتشارات سازمان بهزیستی کشور منتشر شد.
لزوم استفاده از عینک آفتابی در همه فصول
۱۳۹۹/۰۵/۱۳
لزوم استفاده از عینک آفتابی در همه فصول
رئیس اداره سلامت چشم و پیشگیری از نابینایی وزارت بهداشت گفت: هرچه فضا و محیطی که در آن موقعیت زندگی می‌کنیم یا قرار داریم، مسطح‌تر باشد، استفاده از عینک آفتابی بیشتر مورد تاکید است. مثلا روی آب، مجاورت مناطق برفی و زمین ماسه‌ای بایستی از عینک آفتابی بیشتر استفاده کنیم.
۱۳۹۹/۰۵/۱۳
این جادوگرهای نازنین
ارسطو در قطعه‌ا‌ی مشهور از فصل نهم فن شعر، به قیاس میان شعر و تاریخ می‌پردازد و می‌گوید وظیفه‌ شاعر توصیف آنچه روی داده نیست؛ بلکه او به اموری می‌پردازد که بر حسب احتمال یا ضرورت، امکان وقوع دارند. این نقطه‌نظر منجر به جمله‌ای مشهور می‌شود که در درام «ناممکن محتمل» بر «ممکن نامحتمل» ترجیح دارد. البته منظور از قابلیت احتمال، امری روانی است که در ناظر یا تماشاگر شکل می‌گیرد و به قول فرمالیست‌ها به نوعی خودبسندگی در درام ختم می‌شود، همان چیزی که در لفظ جهان درام می‌نامیم. جهانی جادویی که می‌شود در آن هر کاری کرد و هر چیزی ساخت، به شرط آنکه منطقی برایش متصور شویم. در چنین جهانی می‌توانیم جادو و جمبل …
راهی نوین برای درمان یک بیماری نادر چشم
۱۳۹۹/۰۵/۱۱
راهی نوین برای درمان یک بیماری نادر چشم
محققان دانشگاه ویسکانسین-مَدیسون(University of Wisconsin-Madison) آمریکا در مطالعه اخیرشان روش درمانی نوینی برای درمان یک بیماری نادر و غیرقابل درمان که به نابینایی در افراد منجر می‌شود، ایجاد کرده‌اند.
عینک آفتابی در کدام مناطق لازم تر است/آسیب های اشعه فرابنفش
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / عینک آفتابی / سید فرزاد محمدی / چشم پزشکی
عینک آفتابی در کدام مناطق لازم تر است/آسیب های اشعه فرابنفش
رئیس اداره سلامت چشم و پیشگیری از نابینایی وزارت بهداشت، در مورد اهمیت استفاده از عینک آفتابی با توجه به مناطق جغرافیایی، توضیحاتی را ارائه داد.
۱۳۹۹/۰۵/۰۵
امیر آقایی در «شب، داخلی، دیوار»
با معرفی امیر آقایی به عنوان آخرین بازیگر فیلم سینمایی «شب، داخلی، دیوار» به نویسندگی و کارگردانی وحید جلیلوند و تهیه‌کنندگی علی جلیلوند، همکاری دیگری بین این بازیگر و برادران جلیلوند رقم می‌خورد. وی پیش از این در دو فیلم «چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت» و «بدون تاریخ بدون امضا» نیز حضور داشته است. سعید داخ، علیرضا کمالی و دانیال خیری‌خواه دیگر بازیگران این فیلم هستند که تابه‌حال معرفی شده‌اند. همچنین نوید محمدزاده و دایانا حبیبی نقش‌های اول مرد و زن فیلم را ایفا می‌کنند. در حال حاضر مراحل پیش تولید و تمرین بازیگران فیلم «شب، داخلی، دیوار» انجام می‌شود. در خلاصه داستان فیلم آمده است: زندگی نابینایی به نام علی با ورود …
سگ‌هایی که با نابینایان به دو ماراتون می‌روند
۱۳۹۹/۰۵/۰۵ / عکس روز / تصاویر روز / مسابقه دو
سگ‌هایی که با نابینایان به دو ماراتون می‌روند
در این روز‌های کرونایی فاصله گذاری اجتماعی چالشی است برای دوندگان نابینایی که همیشه به یک راهنما نیاز داشته اند. این روز‌ها که همه برای حفظ تندرستی خود از یکدیگر فاصله دارند و نابینایان نیازمند به راهنما هم از این مقوله مستثنی نیستند، یک دونده روشن دل کانادایی به نام توماس پنک مشکلی با این مسئله ندارد چرا که در محل زندگی او در منطقه لابرادور سگ‌های راهنمایی هستند که حتی می‌توانند او را در رقابت‌های حتی بزرگی مثل مسابقه دو ماراتون همراهی کند. توماس پنک این دونده نابینا می‌گوید: من هر کاری را که یک فرد عادی به تنهایی انجام میدهد با بلیز سگ خصوصی ام انجام می‌دهم. توماس پنک که یک دیوار کامل از روبان‌های مسابقه دو ماراتون را دریافت کرده است و تا پیش از این توسط یک انسان هدایت می‌شد اکنون با سگ خصوصی …
شناسایی هدف دارویی جدید برای مقابله با دژنراسیون ماکولا
۱۳۹۹/۰۵/۰۱ / نابینایی / سالمندان
شناسایی هدف دارویی جدید برای مقابله با دژنراسیون ماکولا
تهران- ایرنا- محققان موسسه اکتشافات پزشکی Sanford Burnham Prebys واقع در کالیفرنیا آمریکا دریافتند پروتئین موسوم به ویترونکتین یک هدف دارویی مناسب برای درمان دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن محسوب می‌شود. این بیماری یکی از مهم‌ترین عوامل نابینایی افراد سالمند است.
معضلی به نام ضدعفونی کردن بدن با خوردن الکل
۱۳۹۹/۰۴/۳۱ / همه_باهم_علیه_کرونا / الکل / زنجان / اورژانس
معضلی به نام ضدعفونی کردن بدن با خوردن الکل
رئیس اورژانس استان زنجان گفت: امروز باور غلطی در خصوص تاثیر خوردن الکل برای نابودی کرونا و ضدعفونی کردن بدن وجود دارد که در این استان نیز شاهد مسمومیت و نابینایی ناشی از خوردن الکل بودیم.
نابینایان چشم انتظار حمایت هستند
۱۳۹۹/۰۴/۳۱ / ویروس کرونا / سهم_من_در_مهارکرونا / نابینایی / نابینایان / طرح حمایت معیشتی دولت
نابینایان چشم انتظار حمایت هستند
تهران - ایرنا - مدیرعامل انجمن نابینایان ایران گفت: در شرایط کنونی و با شیوع کرونا، مشکلات نابینایان نسبت به دیگر افراد جامعه دوچندان شده و از نظر وضعیت معیشتی با محدودیت‌ها و فشار اقتصادی بیشتری مواجه هستند، از این رو به حمایت ویژه بخش دولتی و نهادهای مربوطه نیاز دارند.
دسترسی نوجوانان ناشنوا و نابینا به دوره های آموزشی مدرسه تابستانی از هفته آینده
۱۳۹۹/۰۴/۲۷ / شهرداری تهران / مدرسه تابستانی / نابینایی
دسترسی نوجوانان ناشنوا و نابینا به دوره های آموزشی مدرسه تابستانی از هفته آینده
مدیرکل آموزش های شهروندی شهرداری تهران از ایجاد امکان دسترسی نوجوانان ناشنوا و نابینا به دوره های آموزشی مدرسه تابستانی از هفته آینده خبر داد.
ویتامین A به درمان نابینایی ناشی از دیابت کمک می کند
۱۳۹۹/۰۴/۲۳
ویتامین A به درمان نابینایی ناشی از دیابت کمک می کند
طبق گزارش جدید محققان، عملکرد بینایی موش های مبتلا به دیابت بعد از درمان با دوز واحد از chromophore 9-cis-retinal به شکل قابل توجهی بهبود یافت.
نخستین مرکز پیش‌دبستانی دانش‌آموزان آسیب‌دیده بینایی کشور در مشهد تاسیس می‌شود
۱۳۹۹/۰۴/۲۲ / استانی-اجتماعی / آموزش و پرورش / نابینایی / پیش دبستانی
نخستین مرکز پیش‌دبستانی دانش‌آموزان آسیب‌دیده بینایی کشور در مشهد تاسیس می‌شود
رئیس اداره آموزش و پرورش استثنائی خراسان رضوی از تاسیس نخستین مرکز پیش دبستانی تخصصی ویژه دانش‌آموزان آسیب دیده بینایی کشور در مشهد خبر داد.
۱۳۹۹/۰۴/۲۲
درمان نابینایی با تزریق نانوذرات
مطالعات محققان نشان می‌دهد تزریق نانوذرات‌ مهندسی‌شده راهکار موثری برای درمان نابینایی ناشی از انحطاط شبکیه است.به گزارش ایرنا، دژنراسیون ماکولا یا انحطاط ماکولا (بخشی از شبکیه)،یکی از شایع‌ترین بیماری‌های چشمی است که باعث می‌شود فرد با افزایش سن، دید متمرکز خود را از دست بدهد و انجام فعالیت‌هایی مانند مطالعه و رانندگی غیر ممکن شود. ماکولا یک ناحیه کوچک در شبکیه است که مسئول بینایی مرکزی محسوب می‌شود و باعث می‌شود چشم قادر به دیدن جزییات باشد. تاری تصاویر، مشاهده مناطق تیره و اعوجاج در دید مرکزی مهمترین علایم انحطاط ماکولای مرتبط یا افزایش سن (AMD) محسوب می‌شوند.معمولا روش‌هایی که برای ترمیم شبکیه مورد استفاده قرار می‌گیرد، شامل کاشت حسگر یا الکترود در چشم است که بسیار تهاجمی هستند. یک گروه …
آیا حس بینایی و لامسه با هم مرتبط هستند؟
۱۳۹۹/۰۴/۱۷ / نابینایی / فرکانس
آیا حس بینایی و لامسه با هم مرتبط هستند؟
تهران- ایرنا- محققان دانشگاه نیویورک دریافتند با استفاده از حرکات ریز چشم می‌توان توانایی انسان را در پیش‌بینی محرک‌های محیطی، فارغ از روش حسی این محرک‌ها اندازه‌گیری کرد. در این تحقیقات ارتباط جدیدی بین حس بینایی و حس لامسه شناسایی شد که رابطه شگفت‌انگیزی را بین قابلیت‌های پیش‌بینی، شناخت و اقدام نشان می‌دهد.
یک بیماری خاموش که ممکن است باعث نابینایی شود
۱۳۹۹/۰۴/۱۷ / استانی-اجتماعی / بهزیستی / تنبلی چشم
یک بیماری خاموش که ممکن است باعث نابینایی شود
مدیرکل بهزیستی البرز گفت: تنبلی چشم اغلب با عمل جراحی و یا استفاده از عینک بهبود می‌یابد و فرد درگیر می‌تواند به بینایی طبیعی خود بازگردد.
برخی نابینایان همچنان می‌توانند ببینند!
۱۳۹۹/۰۴/۱۶ / نابینایی / نابینا
برخی نابینایان همچنان می‌توانند ببینند!
محققان می‌گویند برخی افراد نابینا، توانایی‌هایی برای حس اشیای پیرامون خود دارند و مغز آنها می‌تواند به توضیح "آگاهی و هوشیاری" کمک کند، چرا که در واقع آنها "کوربین" هستند.
جلوگیری از نابینایی ناشی از کهولت سن با فعالیت فیزیکی
۱۳۹۹/۰۴/۱۵ / ورزش همگانی / نابینایی / سالمندان
جلوگیری از نابینایی ناشی از کهولت سن با فعالیت فیزیکی
تهران - ایرنا - محققان دانشگاه ویرجینیا تحقیقاتی را انجام دادند که نشان می‌دهد انجام فعالیت فیزیکی به طور مستقیم مانع دژنراسیون ماکولا (شایع ترین عامل نابینایی در دوران پیری) می‌شود یا روند آن را کند می‌کند.
ورزش روند از بین رفتن بینایی را کُند می کند
۱۳۹۹/۰۴/۱۳ / ورزش / نابینایی / چشم
ورزش روند از بین رفتن بینایی را کُند می کند
تحقیق جدید نشان می دهد ورزش می تواند از ابتلا به دژنراسیون ماکولا پیشگیری کرده یا روند آن را کُند نماید.
شروع غربالگری بینایی کودکان توسط بهزیستی از ۱۵ تیرماه
۱۳۹۹/۰۴/۱۰ / مینو رفیعی / بهزیستی / نابینایی / معلولیت
شروع غربالگری بینایی کودکان توسط بهزیستی از ۱۵ تیرماه
معاون پیشگیری از معلولیتهای مرکز توسعه پیشگیری بهزیستی کشور از آغاز غربالگری بینایی کودکان برای پیشگیری از تنبلی چشم از ۱۵ تیرماه و طبق پروتکل های بهداشتی خبر داد.
۱۳۹۹/۰۴/۰۹
فرهنگ روزنامه‌خوانی
دوستی برایم تعریف کرد که مرد نابینایی در اسلام‌آباد پاکستان، هر روز مسیری را طی می‌کرد تا به دکه روزنامه‌فروشی برسد و یکی، ‌دو روزنامه بخرد. از او پرسیدند تو که نمی‌بینی این روزنامه‌ها را برای چه می‌خری؟ برای چه به خودت زحمت می‌دهی و عصازنان سختی این راه را بر خود هموار می‌کنی درحالی که نه خط روزنامه را می‌توانی بخوانی و نه عکس‌هایش را می‌توانی ببینی؟ مرد نابینا جواب داد من روزنامه می‌خرم تا صنعت روزنامه پاکستان رونق بگیرد و به واسطه حضور گسترده نویسنده‌ها و روشنفکرهای پاکستانی جامعه پاکستان فرهیخته شود... بی‌جهت نیست که از حیث تعداد و تیراژ و رونق صنعت رسانه پاکستان کیلومترها از ما جلوتر است. ما البته خیلی راحت می‌توانیم …
درباره هلن کلر
۱۳۹۹/۰۴/۰۸ / فرانسه / نیویورک / نابینایی / ایالات متحده آمریکا / نویسنده
درباره هلن کلر
تهران- ایرنا- هلن کلر آموزگاری دلسوز و متعهد بود که با مطالعه و بررسی متون علمی عمومی توانست بر ناشنوایی و نابینایی خویش غلبه کند. او بسیار علاقه‌مند بود که جهان را به‌جای بهتری برای زیستن تبدیل کند و در سده بیستم به‌عنوان پیشرو در زمینه آموزش و فعالیت‌های بشردوستانه شناخته شد.
ضرب و شتم متخصص بیهوشی در پیرانشهر
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ / متخصص بیهوشی / ضرب و شتم / کرونا در ایران / آسیب دیدگی
ضرب و شتم متخصص بیهوشی در پیرانشهر
رئیس انجمن متخصصان بیهوشی ایران در خصوص میزان آسیب دیدگی یک متخصص بیهوشی در حین خدمت گفت: شدت جراحات به حدی بود که واقعا بسیار تعجب کردم. متاسفانه صدمات زیادی به صورت دکتر ابوترابی وارد شده و استخوان‌های زیادی شکسته شده. چشم ایشان هم با احتمال درصدی آسیب دیده، البته صدمه چشم خوشبختانه باعث نابینایی نشده و شانی آوردیم چرا که وضعیت می‌توانست بدتر هم باشد.
جلوه‌های ویژه فصل نخست سریال دیدن
۱۳۹۹/۰۳/۲۹
جلوه‌های ویژه فصل نخست سریال دیدن
سریال «دیدن / See» ساخته استیون نایت یک مجموعه تلویزیونی آنلاین در ژانر علمی–تخیلی پساآخرالزمانی درام به تهیه‌کنندگی و پخش اپل تی‌وی پلاس است. 600 سال بعد، انسان‌ها پس از یک فاجعه آخرالزمانی که با شیوع یک سری میکروب کشنده در پی بوده مواجه می‌شود که باعث می‌شود بیشتر انسان‌ها بمیرند و کسانی که زنده ماندند قدرت بینایی خود را از دست دادند. سال‌ها بعد از این اتفاق انسان‌ها به زندگی قبیله‌ای بازگشته‌اند؛ جامعه جدید تلاش می‌کند راه‌هایی برای زنده‌ماندن و شکار در حال نابینایی پیدا کند. در این حال، همسر یک جنگجوی کور به نام بابا واس، دوقلوهایی را به دنیا می‌آورد که توان بینایی دارند. جیسون موموآ، الفری وودارد، سیلفیا هوکس، کریستیان کامارگو، هرا هیلمار، نستا کوپر، آرچی مَدِکو و موژان آریا در این فیلم …
پوستر «سوگند» رونمایی شد/ دختری که بینایی‌اش را از دست می دهد
۱۳۹۹/۰۳/۱۸ / مسعود سخاوت دوست / پوستر / نابینایی / عباس صالح مدرسه‌ای
پوستر «سوگند» رونمایی شد/ دختری که بینایی‌اش را از دست می دهد
پوستر فیلم نیمه بلند «سوگند» به کارگردانی محمدحسین حقیقت رونمایی شد.
احیای بینایی با استفاده از ژن‌درمانی و الهام از چشم مار
۱۳۹۹/۰۳/۱۶ / نابینایی / سوئیس
احیای بینایی با استفاده از ژن‌درمانی و الهام از چشم مار
تهران- ایرنا- محققان توانستند گیرنده‌های نوری تخریب‌شده را با الهام از چشم مار و خفاش و با استفاده از پرتوهای نزدیک به مادون قرمز، مجددا فعال کنند و امیدوارند با توسعه این شیوه‌ درمانی بتوانند بینایی افرادی را که در اثر بیماری‌های تخریب‌کننده شبکیه نابینا شده‌اند، احیا کنند.
علائم بیماری گریوز چیست؟
۱۳۹۹/۰۳/۱۲ / بیماری گریوز / غده تیروئید / گریوز / سبک زندگی / پارسی خبر
علائم بیماری گریوز چیست؟
بیماری گریوز عامل ۸۰-۶۰٪ از موارد پرکاری تیروئید یا تیروتوکسیکوز است. شیوع بیماری در خانم‌ها ۱۰ برابر آقایان است. پرکار شدن تیروئید در بیماری گریوز، در اثر TSI است که یک پادتن یا آنتی‌بادی تحریک‌کننده رسپتور TSH – R است. آنتی‌بادی‌های TPO نیز در ۸۰٪ موارد وجود دارند. علائم پرکاری تیروئید: ۱- کاهش وزن با وجود افزایش اشتها، البته افزایش وزن در ۵٪ افراد به علت افزایش غذا خوردن هم رخ می‌دهد – بیش‌فعالی یا هیپراکتیویتی، تحریک‌پذیری، خستگی زودرس، بی‌خوابی، اختلال تمرکز و لرزش یا ترمور خفیف. ۲- علایم عصبی یا نورولوژیک تیروتوکسیکوز عبارتند از: هیپررفلکسی، تحلیل عضلات و شعف عضلات ابتدای اندام‌ها (میوپاتی پروگزیمال بدون فاسیکولاسیون.) گاهی اوقات ممکن است فلج دوره‌ای هیپوکالمیک رخ دهد. ۳- تپش قلب: تاکیکاردی …
آشنایی با بیماری های چشمی/ علت بیرون زدگی چشم‌ها چیست؟
۱۳۹۹/۰۳/۱۰ / بیماری چشم / بینایی / خشکی چشم / سبک زندگی / پارسی خبر
آشنایی با بیماری های چشمی/ علت بیرون زدگی چشم‌ها چیست؟
چشم‌ها از جمله حساس‌ترین و آسیب پذیرترین قسمت‌های بدن ما هستند. اما یک آسیب دیدگی یا نیاز به دریافت نسخه‌ای جدید برای اصلاح مشکلات چشم تنها دلایلی نیستند که می‌توانند ما را راهی مطب چشم پزشک کنند. به توجه به آسیب پذیری بالای چشم ها، نشانه و علائمی که در این اندام‌ها شکل می‌گیرند همانند خارشی که از بین نمی‌رود یا تغییرات ناگهانی در قدرت بینایی نباید نادیده گرفته شوند. حرکات غیرعادی چشم اگر احساس می‌کنید که چشم‌های شما بدون این که تلاشی برای حرکت دادن آن‌ها انجام دهید به عقب و جلو می‌روند باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. این می‌تواند نشانه‌ای از یک ضایعه در عضلات چشم یا آسیب عصبی باشد، اما احتمال این که به مساله‌ای جدی‌تر نیز اشاره داشته باشد، وجود دارد. دیسمتری حرکات سریع چشم (saccadic dysmetria) …
بلایی که صفحات دیجیتالی سر چشمانمان می‌آورد
۱۳۹۹/۰۳/۰۴ / سلامت / نابینایی / نمایشگر / میگرن / بینایی
بلایی که صفحات دیجیتالی سر چشمانمان می‌آورد
در سال‌های اخیر مدت زمان پشت میز نشینی افراد و خیره شدنشان به صفحه نمایشگر افزایش چشمگیری داشته، صفحه‌های نمایشگری که از خود نور آبی منعکس می کنند و می‌توانند سلامت بینایی ما را تحت تاثیر قرار دهند.
فیلم سینمایی «کازابلانکا» با صدای سحر دولتشاهی توضیح‌دار شد
۱۳۹۹/۰۳/۰۳ / عید سعید فطر / قصرشیرین / نابینایی / سحر دولتشاهی / سرخپوست
فیلم سینمایی «کازابلانکا» با صدای سحر دولتشاهی توضیح‌دار شد
تهران- ایرنا- انتشار نسخه صوتی فیلم سینمایی «کازابلانکا» با صدای سحر دولتشاهی مخصوص نابینایان منتشر شد.
۱۷ نشانه هشدار دهنده از چشم
۱۳۹۹/۰۳/۰۲ / اخبار سلامت / پوست و زیبایی
۱۷ نشانه هشدار دهنده از چشم
بیرون زدگی ناگهانی چشم ها می تواند نشانه ای از شرایطی بالقوه خطرناک به نام بیماری تیروئید چشمی باشد که یک بیماری خودایمنی پیشرونده، تهدیدکننده بینایی و نادر است که می تواند گاهی اوقات به نابینایی منجر شود.
۱۳۹۹/۰۲/۲۸
افزودن قابلیت دیدن حروف در نابینایان با یک فناوری کاشتنی
محققان توانستند برای انتقال مستقیم اطلاعات دیداری به مغز در افراد نابینا، راه‌حلی پیدا کنند.به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی‌میل، محققان آمریکایی از الکترودهای کاشتنی مغز استفاده کردند که به افراد نابینا اجازه می‌دهد به صورت مصنوعی توالی حروف را دیده و ضبط کنند.این الکترودها روی قشر بینایی مغز شکل می‌گیرد. ناحیه‌ای در پشت مغز که اطلاعات دیداری را دریافت کرده و پردازش می‌کند.در آزمایش‌های این پروژه، افراد نابینا و بینا شرکت کردند و با استفاده از الکترودها توانستند حروف الفبا را تشخیص داده و توصیف کنند.دنیل یوشور، استاد ارشد جراحی مغز و اعصاب در کالج پزشکی بیلور که از معتبرترین کالج‌های علوم پزشکی آمریکا و جهان به حساب می‌آید، گفت: زمانی‌ که ما از تحریک الکتریکی برای ردیابی حروف در مغز بیماران استفاده …
۱۳۹۹/۰۲/۲۵
هفت هشت جای خالی در میان هزار
«زندگی شگفت‌انگیز اُملی پولن» فیلم محبوب من است با فاصله زیاد نسبت به هر آنچه تا به حال دیده‌ام. داستان دختری شاد و سرخوش که با جزییات تا حد کمال محظوظ می‌شود و در زندگی روزانه‌اش چشمش به دنبال جزییات ‌ریزی است که پازل هزاران ‌تکه زندگی را تکمیل می‌کنند. در خیابان به مرد نابینایی که نمی‌شناسدش کمک می‌کند تا از خیابان رد شود و با شرح آنچه در اطراف می‌گذرد، خاطره‌ای از این آشنایی یکی، دو دقیقه‌ای برای مرد بر جا می‌گذارد. با کنجکاوی سعی می‌کند سر از کار آدمی در بیاورد که به نظر می‌رسد قاتلی روان‌پریش باشد، اما مشخص می‌شود که صرفا تعمیرکار ساده‌ای است که کیوسک‌های عکاسی اتوماتیک را تعمیر می‌کند. شب‌ها …
همکاری مجدد نوید محمدزاده با برادران جلیلوند
۱۳۹۹/۰۲/۲۳
همکاری مجدد نوید محمدزاده با برادران جلیلوند
این دومین همکاری نوید محمدزاده با وحید و علی جلیلوند پس از فیلم «بدون تاریخ بدون امضا» است. بازی در نقش یک نابینا، چالشی جدید برای نوید محمدزاده خواهد بود. در خلاصه داستان فیلم آمده است: زندگی نابینایی به نام علی با ورود نابهنگام زنی متواری ، آشفته می‌شود....
ژن‌درمانی، اولین قدم موفقیت‌آمیز در درمان کوررنگی
۱۳۹۹/۰۲/۱۶ / نابینایی
ژن‌درمانی، اولین قدم موفقیت‌آمیز در درمان کوررنگی
تهران- ایرنا- اولین آزمایشات بالینی درمان کوررنگی با استفاده از ژن‌درمانی موفقیت‌آمیز گزارش شد. این روش یک راهکار موثر و بی‌خطر برای درمان کوررنگی است.
۱۳۹۹/۰۲/۱۵
افزوده‌شدن پوشش کرونا در بیمه‌های عمر و سرمایه‌گذاری بیمه نوین
شرکت بیمه نوین ریسک وقوع بیماری کرونا را به پوشش امراض خاص تکمیلی بیمه­‌های عمر و سرمایه‌گذاری خود اضافه کرد. به گزارش روابط‌عمومی و امور بین‌الملل بیمه نوین، در پی توسعه و ارتقای محصول بیمه عمر و سرمایه‌گذاری این شرکت، وقوع کرونا به عنوان یکی از  امراض خاص در این بیمه­‌نامه در نظر گرفته شده و جبران می­‌شود.بر طبق شرایط اعلام‌شده در بیمه‌های عمر و سرمایه‌گذاری بیمه نوین، هزینه­‌های درمان بیماری خاص کرونا تا سقف ۵۰ میلیون ریال جبران و در صورت فوت بیمه‌شده بر اثر ویروس کرونا مبلغ پوشش «سرمایه فوت به هر علت» به اضافه «اندوخته بیمه‌­نامه عمر و سرمایه‌گذاری» به ذی‌نفعان وی پرداخت می‌­­شود.گفتنی است، پوشش امراض خاص تکمیلی بیمه­‌های عمر و سرمایه‌گذاری بیمه نوین، شامل بیماری‌­های سکته‌های قلبی و مغزی، …
ببینید | ماجرای شنیدنی ازدواج دو قهرمان شطرنج که کم بینا و نابینا هستند
۱۳۹۹/۰۲/۰۸ / نابینایان / شطرنج / ازدواج
ببینید | ماجرای شنیدنی ازدواج دو قهرمان شطرنج که کم بینا و نابینا هستند
گفت و گو با زوج کم بینا و نابینایی که قهرمان شطرنج هستند و اکنون صاحب یک فرزند می باشند.
ماجرای ازدواج زوج کم‌بینا و نابینایی که قهرمان شطرنج هستند
۱۳۹۹/۰۲/۰۷ / خرمشهر / ماه مبارک رمضان / شبکه سلامت
ماجرای ازدواج زوج کم‌بینا و نابینایی که قهرمان شطرنج هستند
روایت آدم‌های عادی از اتفاق‌های خاص، برنامه تلویزیونی خرمشهر شب های ماه مبارک رمضان، ساعت ۱۹ از شبکه سلامت پخش میشود.
۱۳۹۹/۰۲/۰۷
تعداد امراض خاص تحت پوشش بیمه عمر و سرمایه گذاری نوین افزایش یافت
به منظور ارتقا و توسعه خدمات بیمه‌ای در جهت حمایت از بیمه‌­گذاران، تعداد بیماری‌های خاص تحت پوشش بیمه‌نامه‌های عمر و سرمایه‌گذاری بیمه نوین افزایش یافت.به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل بیمه نوین، وحیدرضا جمالی؛ مدیر بیمه‌های اشخاص انفرادی شرکت با اعلام این مطلب توضیح داد: یکی از اهداف ما در ارائه بیمه‌های عمر و سرمایه‌گذاری حمایت از بیمه‌گذار در شرایط سخت بیماری است، بنابراین با همفکری کارشناسان خود، تعداد 11 بیماری خاص که از بیماری‌های شایع و هزینه‌­بَر برای مردم کشورمان است را به پوشش امراض تکمیلی این بیمه‌نامه اضافه کردیم.جمالی در ادامه افزود: پیش از این، پوشش امراض خاص بیمه‌نامه‌ عمر و سرمایه‌گذاری نوین شامل سکته قلبی، سکته مغزی، عمل قلب باز، پیوند اعضا و انواع سرطان می‌­شد و اکنون با …
تختی، پهلوان وفادار را از نابینایی نجات داد
۱۳۹۹/۰۲/۰۴ / جام جهان پهلوان تختی / مشهد / قوچان / شیراز / همراه با پیشکسوتان ورزش ایران
تختی، پهلوان وفادار را از نابینایی نجات داد
تهران- ایرنا- پیشکسوت کشتی شهرستان قوچان با بیان اینکه پهلوان وفادار و غلامرضا تختی رفاقت ناگسستنی با هم داشتند و کسی نمی‌توانست میانه آنان را شکرآب کند، گفت: تختی، پهلوان وفادار را از نابینایی نجات داد.
آزمایش موفقیت‌آمیز شبکیه چشم مصنوعی حاوی الکترودهای نانومقیاس
۱۳۹۹/۰۱/۲۴ / نابینایی / فناوری نانو
آزمایش موفقیت‌آمیز شبکیه چشم مصنوعی حاوی الکترودهای نانومقیاس
تهران- ایرنا- انتشار اولین نتایج از پیوند شبکیه چشم مصنوعی حاوی الکترودهای نانومقیاس، نشان از موفقیت این فناوری توسط محققان خاورمیانه دارد.
۱۳۹۹/۰۱/۱۸
وقتی نسبت شمار قربانیان الکل از کرونا سبقت می‌گیرد!
افزایش شمار مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا اکنون به دغدغه‌ای بزرگ برای همه کشور‌ها تبدیل شده است و مسوولان در تمامی جوامع سعی می‌کنند با اتخاذ تدابیر لازم به مبارزه با این ویروس مهلک بپردازند. قرنطینه و ایجاد فاصله اجتماعی از جمله این تدابیر است و در حقیقت ترس از همه‌گیری این ویروس شرایط را به نقطه‌ای رسانده است که حتی برخی کشور‌ها مانند فیلیپین مجازات مرگ را هم برای ناقضان مقررات در شرایط فعلی در نظر گرفته‌اند. در کشور ما هم از اسفند ماه پارسال، تدابیری برای جلوگیری از افزایش شمار قربانیان ویروس کرونا اتخاذ شده است اما متاسفانه در شرایط فعلی و در حالی که پزشکان و پرستاران مشغول خدمت‌رسانی و جانفشانی در مراکز درمانی هستند، شاهد مرگ شماری از هموطنان‌مان …
۱۳۹۹/۰۱/۱۴
مقایسه آمار قربانیان کرونا با فوتی های الکل تقلبی
حدود ۶.٧ درصد مبتلایان شناسایی شده به کرونا در کشور فوت کرده اند و این در حالی است که حدود ۱۰.٣ مسموم شدگان به خاطر مصرف الکل تقلبی فوت کرده اند که از نرخ مرگ بر اثر کرونا بالاتر است. همچنین حدود ٢ درصد از مسمومیت های ناشی از الکل تقلبی به نابینایی یا کم بینایی و حدود ٩.۱ درصد هم به بیماری کلیوی منجر شده.
مقایسه آمار قربانیان کرونا با فوتی های الکل تقلبی / کرونا ۶.٧ درصدِ مبتلایان را قربانی کرده، الکل تقلبی ۱۰.٣ درصد از مسموم شدگان را
۱۳۹۹/۰۱/۱۴
مقایسه آمار قربانیان کرونا با فوتی های الکل تقلبی / کرونا ۶.٧ درصدِ مبتلایان را قربانی کرده، الکل تقلبی ۱۰.٣ درصد از مسموم شدگان را
حدود ۶.٧ درصد مبتلایان شناسایی شده به کرونا در کشور فوت کرده اند و این در حالی است که حدود ۱۰.٣ مسموم شدگان به خاطر مصرف الکل تقلبی فوت کرده اند که از نرخ مرگ بر اثر کرونا بالاتر است. همچنین حدود ٢ درصد از مسمومیت های ناشی از الکل تقلبی به نابینایی یا کم بینایی و حدود ٩.۱ درصد هم به بیماری کلیوی منجر شده.
وزارت بهداشت: ابتلای مجدد به کرونا در ایران گزارش نشده است / ۳۲۰ نفر به علت مصرف فرآورده‌های الکلی تقلبی فوت کرده‌اند
۱۳۹۹/۰۱/۱۲
وزارت بهداشت: ابتلای مجدد به کرونا در ایران گزارش نشده است / ۳۲۰ نفر به علت مصرف فرآورده‌های الکلی تقلبی فوت کرده‌اند
رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: از ابتلای مجدد بیماران در ایران تاکنون گزارشی ارائه نشده است. وی درباره ی درباره مصرف فراورده‌های الکلی تقلبی در کشور گفت: تاکنون ۳ هزار و ۱۱۷ مسمومیت ناشی از مصرف فرآورده‌های الکلی تقلبی در کشور ثبت شده که هزار و ۶۶ نفر در بیمارستان‌ها و ۷۳ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه با وضعیت بحرانی بستری هستند و ۶۲ نفر دچار نابینایی و کم بینایی شده‌اند. تاکنون ۲۸۴ نفر نیاز به خدمات دیالیز پیدا کرده و دچار مشکلات کلیوی شده و ۳۲۰ نفر از این افراد فوت کرده‌اند.
۱۳۹۹/۰۱/۰۴ / استانی-اجتماعی / سلامت / کروناویروس / دانشگاه علوم پزشکی یزد / مسمومیت با الکل
مرگ تاکنون ۴ یزدی در اثر مصرف الکل
مدیر درمان دانشگاه شهید صدوقی یزد از مسمومیت ۱۶ نفر در یزد طی هفته گذشته تاکنون براثر مصرف الکل خبر داد و گفت: تاکنون چهار نفر از این تعداد فوت، دو نفر دچار مرگ مغزی و دو نفر دچار کوری و نابینایی شدند.
پروتئینی که می‌تواند عامل نابینایی باشد
۱۳۹۸/۱۲/۲۷ / پروتئین / نابینایی / پارسی خبر
پروتئینی که می‌تواند عامل نابینایی باشد
ژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود دریافتند که تجمع نوعی پروتئین در چشم می‌تواند به نابینایی منجر شوددرجدیدترین بررسی‌های چشم پزشکی مشخص شد، پروتئینی که به ته‌نشین شدن کلسیم در مینای دندان منجر می‌شود، می‌تواند عامل انباشته شدن کلسیم در چشم افرادی باشد که به «تباهی لکه زرد» یا «دژنراسیون ماکولا» (AMD) مبتلا هستند.
اختلالات بینایی در بیماران مبتلا به پارکینسون شایع است
۱۳۹۸/۱۲/۲۴ / نابینایی / آلزایمر / پارکینسون
اختلالات بینایی در بیماران مبتلا به پارکینسون شایع است
تهران - ایرنا - مطالعات اخیر نشان می‌دهد اغلب بیماران مبتلا به پارکینسون دچار اختلالات بینایی هستند و همین مساله احتمال زمین‌خوردگی و مشکلات حرکتی آنها را افزایش می‌دهد.
ماجرای اعتماد به نفس بازیابی شده یک مبتلا به اوتیسم در «سحر»
۱۳۹۸/۱۲/۲۰ / سینمای مستند / سازمان هنری رسانه ای اوج / فیلم مستند
ماجرای اعتماد به نفس بازیابی شده یک مبتلا به اوتیسم در «سحر»
مستند «سحر» به کارگردانی سجاد ترابی با محوریت دختری به نام سحر است که علاوه بر نابینایی اوتیسم نیز دارد.
سودجویی با فروش الکل متانول به‌‌ نام اتانول!/ مصرف متانول منجر به دیالیز، نابینایی و مرگ
۱۳۹۸/۱۲/۲۰
سودجویی با فروش الکل متانول به‌‌ نام اتانول!/ مصرف متانول منجر به دیالیز، نابینایی و مرگ
فلوشیپ سم‌شناسی بالینی با هشدار نسبت به مصرف الکل برای پیشگیری از کرونا گفت: اتانول و متانول به هیچ‌وجه نباید خورده شوند؛ در صورت مصرف متانول فرد ممکن است نابینا یا نیازمند دیالیز و دچار مرگ شود. افراد سودجو متانول را به‌نام اتانول به فروش می‌رسانند!
مسمومیت با الکل؛ از تشخیص تا درمان
۱۳۹۸/۱۲/۱۹ / الکل / مسمومیت / پارسی خبر
مسمومیت با الکل؛ از تشخیص تا درمان
مسمومیت با الکل متانول از جمله اورژانس‌هایی است که می‌تواند طی چند ساعت مصرف‌کننده را با عوارض متعددی از جمله ناتوانی‌های جسمی، نابینایی و مرگ مواجه کند.
هفته جهانی گلوکوم فرصتی برای افزایش آگاهی در مورد دومین عامل نابینایی
۱۳۹۸/۱۲/۱۹ / نابینایی / دیابت
هفته جهانی گلوکوم فرصتی برای افزایش آگاهی در مورد دومین عامل نابینایی
تهران- ایرنا- آب سیاه (گلوکوم) یکی از مهمترین علل نابینایی در سراسر جهان است؛ برای افزایش آگاهی در مورد این بیماری و روش‌های پیشگیری، هشتم تا چهاردهم ماه مارس، (۱۸ تا ۲۴ اسفند) هفته جهانی آگاهی از گلوکوم نام‌گذاری شده است.
نخستین روش درمان کوری مادرزاد
۱۳۹۸/۱۲/۱۹
نخستین روش درمان کوری مادرزاد
ماساچوست: پژوهشگران در دانشگاه هاروارد برای نخستین‌‌بار روشی انقلابی را به‌کار گرفته‌اند که می‌تواند نابینایی مادرزادی را با نوعی دستکاری ژنتیکی درمان کند. به گزارش دیلی‌میل، در این تکنیک دانشمندان یک ویروس دستکاری شده ولی بی‌ضرر را که حامل دستور‌العمل اصلاح ژن است، در ابعاد میکروسکوپی به چشم فرد نابینا تزریق می‌کنند. این ویروس مهندسی‌شده پس از ورود، شروع به اصلاح ساختار دی‌ان‌ای معیوب می‌کند.  
کتاب‌های صوتی برای دانش‌آموزان نابینا تولید شد
۱۳۹۸/۱۲/۱۷ / مدارس / نابینایی / دانش‌آموزان
کتاب‌های صوتی برای دانش‌آموزان نابینا تولید شد
تهران- ایرنا- رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مدارس برای دانش آموزان نابینا کتاب های صوتی تولید شده و در اختیار آنان قرار گرفته است.
مرگ و نابینایی نتیجه باورهای غلط درباره کرونا !
۱۳۹۸/۱۲/۱۶
مرگ و نابینایی نتیجه باورهای غلط درباره کرونا !
رییس بخش مسمومیت بیمارستان لقمان حکیم با تاکید بر این که مصرف هرگونه مواد الکلی به صورت خوراکی تاثیری در پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا ندارد گفت: متاسفانه در روزهای اخیر مصرف الکل متانول برای پیشگیری از کرونا منجر به نابینایی و مرگ افراد شده است.
نخستین آزمایش کریسپر روی انسان انجام شد
۱۳۹۸/۱۲/۱۵ / نابینایی / بیماری ژنتیکی
نخستین آزمایش کریسپر روی انسان انجام شد
تهران- ایرنا- دانشمندان آمریکایی برای نخستین بار در تاریخ علم از فناوری اصلاح ژن کریسپر (CRISPR) برای درمان نابینایی مادرزادی در انسان استفاده کردند.
اجازه ندهید کم‌شنوایی شما را محدود کند
۱۳۹۸/۱۲/۱۴ / موسسه نیوشا / سمعک / کم شنوایی
اجازه ندهید کم‌شنوایی شما را محدود کند
روز جهانی شنوایی، یک کمپین آگاهی بخشی است که به‌طور سالانه توسط دفتر پیشگیری‌های ناشنوایی و نابینایی سازمان بهداشت جهانی برگزار می‌شود.
۱۳۹۸/۱۲/۱۴ / عکس روز / تصاویر روز
"من می‌بینم" نجات بینایی کنیایی‌ها در بیابان
تراخم نوعی عفونت مزمن چشمی است که موجب التهاب و ایجاد ترشح چرکی در چشم می‌شود. طولانی شدن بیماری تراخم و تاخیر در درمان این بیماری از عواملی است که منجر به از دست دادن قسمتی از بینایی و یا نابینایی کامل فرد خواهد شد. در واقع تراخم شایع ترین علت کوری چشم به دلیل عفونت بخصوص در جوامع توسعه نیافته است. تیم پزشکی سیار کشور کنیا اجتماع متفرق بادیه نشین را از کوری نجات می‌دهد. در تصاویر روز صحنه‌هایی از همیاری این تیم را به کنیایی‌هایی که به بیماری تراخم مبتلا شده‌اند را ببینید.
فقدان مراکز آموزش مهارت‌های فنی و حرفه‌ای برای نابینایان
۱۳۹۸/۱۲/۰۶ / نابینایی
فقدان مراکز آموزش مهارت‌های فنی و حرفه‌ای برای نابینایان
مدیرعامل انجمن نابینایان ایران، فقدان مراکز آموزش‌های مهارت‌های فنی و حرفه‌ای را مهم ترین مشکل فعلی افراد نابینا دانست.
مادر نیستم، عاشقم
۱۳۹۸/۱۱/۲۶ / استانی-اجتماعی / مادر / زنان / معلولان / هموفیلی / نابینایی
مادر نیستم، عاشقم
پدرم می گفت تو اولاد من نیستی، ولی من فقط به عشق بچه هایم کار کردم و سختی کشیدم. همیشه می گفتم یا امیرالمومنین به بازوهایم قوت بده تا برای بچه ها نان حلال در بیاورم. من که از بیمارستان می ترسیدم، کارم به جایی رسید که نیروی خدماتی بیمارستان شدم. بالای سر زنان حامله می ایستادم و تا بچه به دنیا می آمد نمی رفتم، چون خیلی بچه ها را دوست دارم، من عاشق بچه ها هستم.
۸ نشانه که خبر از تنبلی چشم کودکتان را می‌دهد
۱۳۹۸/۱۱/۲۱ / سلامت / نابینایی / بینایی / چشم / کودکان
۸ نشانه که خبر از تنبلی چشم کودکتان را می‌دهد
وقتی کودک وارد مدرسه می‌شود و شروع به خواندن می‌کند آن‌هایی که چشمشان ضعیف است، معمولا هنگام خواندن دچار خستگی می‌شوند.
فناوری جدید ژن درمانی برای بازگرداندن بینایی
۱۳۹۸/۱۱/۲۰ / علم و فناوری / ژاپن / ژن درمانی / بینایی / ژن / نابینایی
فناوری جدید ژن درمانی برای بازگرداندن بینایی
درمان بیماری کوری مادرزادی با چالش‌های زیادی مواجه است و تا به حال درمان قطعی برای آن یافت نشده، اما محققان می‌گویند ژن درمانی می‌تواند تا حدی این مشکل را کاهش دهد.
کاشت ایمپلنت در مغز راهی برای رهایی از نابینایی
۱۳۹۸/۱۱/۲۰ / نابینایی / ایمپلنت
کاشت ایمپلنت در مغز راهی برای رهایی از نابینایی
پژوهشگران "دانشگاه میگوئل هرناندز د الچه"(University of Miguel Hernandez de Elche) اسپانیا در مطالعه اخیرشان ایمپلنت نوینی برای نابینایان توسعه داده اند که به صورت مستقیم در مغز کاشته می‌شود.
کشف یکی از دلایل نابینایی
۱۳۹۸/۱۱/۲۰
کشف یکی از دلایل نابینایی
یک گروه بین‌المللی از محققان در بررسی جدید خود، پروتئینی را شناسایی کرده‌‌اند که با علت نابینایی در ارتباط است. به گزارش ساینمگ، یک گروه بین‌المللی از محققان، پروتئینی را شناسایی کرده‌‌اند که افزایش سطح آن در خون، ارتباطی قوی با شایع‌ترین علت نابینایی یعنی« تباهی لکه زرد» یا « دژنراسیون ماکولا» (Macular degeneration) دارد. این کشف  گام مهمی به سوی درک دژنراسیون ماکولا به شمار می‌رود که با افزایش سن پیش می‌آید و افراد زیادی را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. پژوهشگران در بررسی‌های خود متوجه شدند که سطح این …
تشخیص شایع‌ترین علت نابینایی در جهان با یک آزمایش خون 
۱۳۹۸/۱۱/۱۹ / نابینایی / آزمایش خون / روزنامه دیلی میل
تشخیص شایع‌ترین علت نابینایی در جهان با یک آزمایش خون 
تهران- ایرنا- محققان انگلیسی می‌گویند: با یک آزمایش ساده خون می‌توان شایع‌ترین علت نابینایی در جهان را سال‌ها قبل از بروز علائم تشخیص داد. 
۱۳۹۸/۱۱/۱۸
روش‌های طبیعی برای پیشگیری از ابتلا به آب مروارید
 آب مروارید در نتیجه کدر شدن عدسی‌های چشم انسان رخ می‌دهد که به مشاهده هاله‌های نور اطراف چراغ‌ها و دشواری در دید در نور کم منجر شده و در نهایت تاری دید یا نابینایی کامل را به همراه دارد. میلیون‌ها نفر در سراسر جهان به آب مروارید مبتلا هستند و خطر ابتلا به این شرایط با افزایش سن هرچه بیشتر افزایش می‌یابد.در حال حاضر، تنها روش درمان موثر برای آب مروارید انجام عمل جراحی برای برداشتن عدسی کدر شده و جایگزینی آن با یک عدسی مصنوعی است. بر همین اساس، تمرکز بر پیشگیری از ابتلا به این شرایط برای حفظ سلامت بینایی اهمیت ویژه‌ای دارد.علائم ابتلا به آب مرواریدبرخی نشانه‌های هشدار دهنده می‌توانند به معنای ابتلای شما به آب مروارید باشند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:تغییر رنگ چشم‌ها - رنگ زرد …
نور در دست های زینب
۱۳۹۸/۱۱/۱۲ / نابینایی
نور در دست های زینب
ایرنا- رشت-محققان معتقدند که لمس کردن و یا دیدن تصویرعزیزان می تواند باعث کاهش درد و رنج در افراد شود.این موضوع حداقل در زنان درست است. در زندگی نادیدنی های بسیاری وجود دارد که سبب رنجش و آزار می شود، اما دیدن عزیزان همیشه آرامش خاطر به همراه دارد. گرچه تصور داشتن فرزندی نابینا بسیار سخت است اما تصور داشتن والدینی نابینا و یا کم بینا که صاحب فرزندی دارای بینایی شده اند سخت تر است.
پیش‌بینی وجود حدود ۶۰۰ هزار کم‌بینا و نابینا در کشور
۱۳۹۸/۱۱/۱۲ / کم بینایی / نابینایی / رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
پیش‌بینی وجود حدود ۶۰۰ هزار کم‌بینا و نابینا در کشور
رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر ضرورت ارتقای برنامه‌های غربالگری در زمینه کم بینایی و نابینایی، اظهار کرد: پیش‌بینی ما این است که  در ایران بالغ‌بر ۹۰ تا ۱۰۰هزار نفر در زمره نابینایی مطلق یا نسبی قرار می‌گیرند و ۴۵۰ تا ۶۰۰هزار نفر دچار عارضه کم بینایی باشند.
دستیار صوتی آمازون برای کمک به نابینایان آموزش دید
۱۳۹۸/۱۱/۰۵ / آمازون / نابینایی / نوآوری
دستیار صوتی آمازون برای کمک به نابینایان آموزش دید
آمازون با همکاری یک خیریه انگلیسی به دستیار صوتی خود آموزش داده تا به افراد نابینا و کم بینا کمک کند.
۴۵ ژن مرتبط با نابینایی شناسایی شد
۱۳۹۸/۱۱/۰۲ / نابینایی / ژن / دانشگاه ژنو
۴۵ ژن مرتبط با نابینایی شناسایی شد
دانشمندان "دانشگاه ژنو"(UNIGE) سوئیس در مطالعه اخیرشان ۴۵ ژن که سبب نابینایی می‌شود را شناسایی کرده‌اند.
مشکلات بینایی را با زعفران برطرف کنید
۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / سلامت / نابینایی / بیماری / درمان / درمان خانگی
مشکلات بینایی را با زعفران برطرف کنید
زعفران به دلیل وجود ترکیبات کروسین و کروستین سبب بهبود کیفیت بینایی می‌شود.
رفع نابینایی ناشی از انحطاط شبکیه با تراشه بی‌سیم
۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / نابینایی / شبکیه / تراشه
رفع نابینایی ناشی از انحطاط شبکیه با تراشه بی‌سیم
تهران-ایرنا- مرکز پزشکی دانشگاه پیتسبورگ در یک آزمایش بالینی با هدف بازگرداندن نسبی بینایی در بیماران مبتلا به دژنراسیون ماکولا یک دستگاه بی‌سیم شبکیه را برای نخستین بار در چشم یک بیمار کار گذاشت.
تلاش برای افزایش بودجه آموزش و پرورش استثنایی تا سقف۵۰ میلیارد تومان
۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / نابینایی / سید جواد حسینی / ریاست سازمان آموزش و پرورش استثنایی / شیراز / سازمان آموزش و پرورش استثنایی / آموزش و پرورش
تلاش برای افزایش بودجه آموزش و پرورش استثنایی تا سقف۵۰ میلیارد تومان
شیراز- ایرنا- رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور عنوان کرد: می‌کوشیم اعتبارات این سازمان را برای رفع نیازهای افراد تحت پوشش تا سقف ۵۰ میلیارد تومان افزایش دهیم.
همخوانی مجید خراطها با دختر خوش صدای نابینا +ویدئو
۱۳۹۸/۱۰/۲۲
همخوانی مجید خراطها با دختر خوش صدای نابینا +ویدئو
دختر نابینایی که با مجید خراطها همخوانی می کند!
انیمیشن کوتاه فوگ
۱۳۹۸/۱۰/۲۰
انیمیشن کوتاه فوگ
انیمیشن «فوگ / FUGA / Fugue» به کارگردانی خوان آنتونیو اسپیگارس محصول اسپانیا است. این انیمیشن که بخش‌هایی از آن با تصاویر ویدیویی تلفیق شده، داستان دختر نابینایی است که یک نوازنده موفق ویولن بوده و بر اثر حادثه‌ای فلج می‌شود... . «فوگ / Fugue» یک ساختار موسیقایی کنترپوانتیک است که در دو یا چند صدا و بر یک «درونمایه» یا «سوژه» ساخته می‌شود. سوژه در ابتدا معرفی و تعریف شده سپس مجدداً در تمامی قطعه بارها بازنوازی، تقلید و تکرار می‌شود. این تکرار و توالی هر بار در درجه و گام‌های متفاوتی بیان می‌شود. به واسطه همین تعریف، کارگردان نیز ترجیح داده چنین نام کنایی برای اثرش انتخاب کند و از ارکستر فلارمونیک مالاگا برای خلق این اثر تحسین شده، کمک بگیرد. این انیمیشن کوتاه را در تابناک تماشا می‌کنید.
۱۳۹۸/۱۰/۱۶
وجود ۲۵۰۰۰ نفر در لیست انتظار پیوند
سیزدهمین عملیات هوایی انتقال قلب در کشور انجام شد و قلب مردی ۳۴ ساله که دچار مرگ مغزی شده بود، برای پیوند به بیماری ۵۰ ساله به تهران منتقل شد.به گزارش ایسنا، ‌سیزدهمین عملیات هوایی انتقال قلب در کشور انجام شد که در این عملیات قلب مردی ۳۴ ساله که بر اثر تصادف دچار مرگ مغزی شده بود، به مردی ۵۰ ساله و نیازمند پیوند قلب، در بیمارستان امام خمینی(ره) تهران پیوند شد.مهدی شادنوش، رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت در این باره گفت: این سیزدهمین انتقال هوایی قلب بود که با موفقیت انجام شد. در عین حال، دانشگاه‌های علوم پزشکی مختلف در حال پیوستن به این اقدام هستند تا انتقال هوایی عضو در کشور نهادینه شود. تاکنون از استان‌های یزد، گیلان، بوشهر و تبریز انتقال هوایی عضو انجام شده است. از استان‌های …
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •