چهارشنبه, ۵ آذر, ۱۳۹۹ / 25 November, 2020
دستفروشی
۳۶ ساعت قبل
متخصصان نخبه کشی!
آفتاب یزد- گروه شبکه: تعدادشان کم نیست، ورزشکاران و نام آورانی که به حال خودشان رها شده اند. همان‌هایی که تا مدال طلا یا عنوان قهرمانی برای کشورمان کسب می‌کنند از خوشحالی به خود می‌بالیم و احساس غرور می‌کنیم اما به وقت نیازشان، دیگر آنها را نمی‌شناسیم. همان‌ها که از سر نادیده گرفته شدنشان و از همه مهم‌تر گذران زندگی رو به دستفروشی آورده اند. مانند محسن مدهنی قهرمان کشتی جهان. البته بیش از آنکه او را به اسم محسن مدهنی بشناسند به نام کشتی گیر ایرانی می‌شناسند که توانست فن اصیل «مشک‌سقا» را آن هم بعد از ۵۰ سال دوباره اجرا کند؛ آنهم در رقابت‌های جهانی و روی یک حریف از بلغارستان. او این روزها بی‌خیال هنرنمایی روی تشک کشتی شده و برای امرار معاش در اندیمشک دستفروشی می‌کند. قسمت تلخ ماجرا اینجاست که …
۳۶ ساعت قبل
بچه‌ها زیر چترپرتو
مژگان مهرابی  کودکان کار، جزو قشر آسیب دیده در جامعه هستند که معمولاً مهجور واقع شده‌اند و غربت برخی از آنها به قدری زیاد است که حتی از سوی خانواده و سرپرست‌شان هم آن‌طور که باید حمایت نمی‌شوند. اغلب در شرایط نامطلوبی روز و شب‌شان را سپری می‌کنند و اگر در چهره‌شان دقیق شوی می‌بینی خیلی از آنها هنوز دست چپ و راست خود را نمی‌شناسند، اما ناگزیر به کسب درآمد هستند. از گونی به دوشی و دستفروشی تا باربری و پادویی در تعمیرگاه‌ها، هرچه باشد انجام می‌دهند. برای آنها نوع کار خیلی فرق نمی‌کند، مهم لقمه …
واکنش فدراسیون کشتی به انتشار فیلم قهرمانی که دستفروشی می کند
۴۰ ساعت قبل / محمد ابراهیم امامی / فدراسیون کشتی / مسابقات قهرمانی جهان / محسن مدهنی
واکنش فدراسیون کشتی به انتشار فیلم قهرمانی که دستفروشی می کند
سخنگوی فدراسیون کشتی گفت: شخصا با محسن مدهنی فرنگی کار اندیمشکی در مورد مشکلاتش صحبت کردم.
نامه فدراسیون کشتی به کمیته المپیک برای کمک به کشتی گیر اندیمشکی
۴۳ ساعت قبل / فدراسیون کشتی / محسن مدهنی
نامه فدراسیون کشتی به کمیته المپیک برای کمک به کشتی گیر اندیمشکی
فدراسیون کشتی برای حل مشکل محسن مدهنی قهرمان کشتی فرنگی نوجوانان جهان که در اندیمشک دستفروشی می کند، به کمیته ملی المپیک نامه نوشت.
دستفروشی محسن مدهنی قهرمان کشتی جهان در اندیمشک+فیلم
۲ روز قبل
دستفروشی محسن مدهنی قهرمان کشتی جهان در اندیمشک+فیلم
محسن مدهنی عضو تیم ملی کشتی فرنگی ایران در اندیمشک دستفروشی می کند. او در این ویدئو از مسئولان شهرداری می خواهد به وی اجازه دهند تا با دستفروشی در گوشه خیابان کسب درآمد داشته باشد.
ساعت ممنوعه روی ترازوی اصناف
۳ روز قبل
ساعت ممنوعه روی ترازوی اصناف
تحریریه پهنه مرکز   مصوبه ستاد ملی کرونا برای تعطیلی مشاغل بعد از ساعت ۱۸، قبل از اجرا شدن چنان با سر و صدای رسانه‌ای در میان مردم تبلیغ شد که روز نخست، شماری از مردم، از ترس جا ماندن در شهری خالی و خلوت، به وسایل حمل‌ونقل عمومی هجوم آوردند و راهی خانه شدند. اما در سوی دیگر، بخش قابل‌توجهی از شهروندان، فارغ از هر دستورالعملی که ستاد ملی کرونا صادر کرده بود، به زندگی عادی خود ادامه دادند؛ یکی مشغول دستفروشی شد و دیگری مسافرکشی‌اش را ادامه داد و خلاصه بودند و هستند خیلی از مغازه‌هایی که هرگز در …
۴ روز قبل
ایران و رفتن ‌غیرمتعارف‌ترامپ
لعنت بر تحریم‌ها، لعنت بر واضعان و کاسبان و طالبان تحریم‌ها که اگر نبودند ایران هم می‌توانست مثل بسیاری از کشورها قاطع‌ترین راه برای مبارزه با کرونا یعنی تعطیلی کامل و قرنطینه شهرهارا به اجرا بگذارد و از شدت اپیدمی بکاهد و پس از آن با محدودیت‌های ملایم‌تر مبارزه خویش را ادامه دهد. البته از ابتدا باید شدت توفانی که در راه است تشخیص داده می‌شد و از انواع فرصت‌هایی که داشتیم استفاده می‌کردیم که نکردیم در حالی که ما با توجه به مشکلات‌مان بیش از هرکشور دیگری باید انبوه احتیاط‌ها و اقدامات تامینی را با قاطعیت و مستمرا پی می‌گرفتیم... بماند. البته بانیان تحریم‌های تروریستی علیه مردم ایران روزی باید محاکمه شوند و در این شرایط خطیر که کرونا …
«سامان بازار» دست واسطه گران دستفروشی را کوتاه کرد
۱۳۹۹/۰۸/۲۷ / سیدعلی مفاخریان / ساماندهی دستفروشان / شهرداری تهران
«سامان بازار» دست واسطه گران دستفروشی را کوتاه کرد
مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران گفت: راه اندازی سامان بازار واسطه ها را حذف و ارتباط مستقیم و موثری بین مدیریت شهری و دستفروشان برقرار می کند. 
دستفروشی یا کولبری می‌کنیم تا بتوانیم حق بیمه خود را بپردازیم!
۱۳۹۹/۰۸/۲۷ / بیمه کارگران ساختمانی / کارگران ساختمانی استان کردستان
دستفروشی یا کولبری می‌کنیم تا بتوانیم حق بیمه خود را بپردازیم!
ایلنا: کارگران ساختمانی استان کردستان می‌گویند: به دلیل بیکاری و وضعیت بد اقتصادی نمی‌توانیم حق بیمه خود را به موقع بپردازیم.
۱۳۹۹/۰۸/۲۷
دستفروشی در تجریش: حاضرم کرونا بگیرم، اما زن و بچه‌ام گرسنه نمانند (فیلم)
یک شب بساط نکنیم نان برای خوردن نداریم، دولت خرج زندگی دستفروش‌ها را بدهد تا از خانه بیرون نیایند.
فعالیت دستفروشان در خیابان حافظ بندرعباس ممنوع است
۱۳۹۹/۰۸/۲۶ / استانی-سیاسی / اخبار سیاسی - هرمزگان
فعالیت دستفروشان در خیابان حافظ بندرعباس ممنوع است
فرماندار شهرستان بندرعباس گفت: باید همچنان از فعالیت دستفروشان در خیابان حافظ خودداری شود و آن‌ها را به سمت مغازه ها سوق داد تا در آنجا به فعالیت خود ادامه دهند و دستفروشی برای اتباع بیگانه ممنوع است.
۱۳۹۹/۰۸/۲۵
بیانیه‌‌پراکنی بی‌پایان و فقدان استراتژی
هیات‌مدیره خانه تئاتر از ابتدای شیوع ویروس کرونا و درگیری انجمن‌های چندگانه‌اش با گرفتاری‌های متعدد شغلی معیشتی (مشابه اکثر شهروندان) تلاش کرد صدای اعضای این تشکیلات را به گوش تصمیم‌گیران برساند.  تلاش‌هایی که بعضا با سکوت طرف مقابل مواجه شد و در عمل نتیجه‌‌ای به همراه نیاورد. گرچه از همان روزهای ابتدای گرفتار شدن در موقعیتی چنین خطیر روشن بود امید بستن به تصمیم‌گیری مدبرانه و دلسوزانه نهادهایی مانند شهرداری و دولت - وزارت ارشاد - (که در دوران تعطیلی نیز به ممیزی اشتغال دارد) تا چه اندازه واهی است و لاجرم باید دست همت روی زانو گذاشت. در طرف دیگر، تصمیم‌گیری‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا هم جز سردرگمی نشانی نداشته و ندارد. همین‌که …
هنرمندانی که مجبور به دستفروشی شده‌اند
۱۳۹۹/۰۸/۲۰ / بیمه بیکاری / تئاتر / ویروس کرونا
هنرمندانی که مجبور به دستفروشی شده‌اند
مهر نوشت: یک کارگردان تئاتر با اشاره به مشکلات هنرمندان در بحران کرونا یادآور شد به جای تزریق ناامیدی باید برای برون رفت از این معضل تلاش کرد و پیشنهاد داد هنرمندان در این شرایط شامل بیمه بیکاری شوند.
درخواست مرد نابینا برای قصاص میوه فروش دوره گرد
۱۳۹۹/۰۸/۲۰
درخواست مرد نابینا برای قصاص میوه فروش دوره گرد
رسیدگی به پرونده مرد دستفروشی که متهم است در یک درگیری خیابانی چشم همکارش را کور کرده است در دادگاه کیفری استان تهران برگزار شد.
۱۳۹۹/۰۸/۱۶
گشت و‌گذاری در منطقه چهارده تهران
علی اکبر فرقانی‪-‬ کمتر اتفاق افتاده در خیابان‌های تهران گشت‌و‌گذاری داشته باشید و مشکلی وجود نداشته باشد. برخی از مشکلات بر می‌گردد به بافت منطقه و به ویژه خود مردم. شهرداران مناطق برای پاکیزگی و نظافت محله‌ها تلاش می‌کنند تا کارگران در چند نوبت زباله‌های شهری را جمع‌آوری و مخازن زباله را شستشو و میکروب‌زدایی کنند. اما بسیاری از مردم هنوز برایشان جا نیفتاده که زباله‌های‌شان را سر ساعت بیست و یک در مخازن زباله قرار دهند. رعایت ساعت می‌تواند از پُر و سرریزشدن مخازن زباله‌ها در طول روز خودداری کند و موجب پاکیزگی و عدم انتشار بوی مشمئزکننده شود. به خصوص این روزها که نیروهای افغان به کشورشان بازگشته اند، شهرداران مناطق با کمبود نیرو مواجه اند. به دلیل این که جوان ایرانی از پس کرایه خانه و هزینه زن …
غمنامۀ هنرمند
۱۳۹۹/۰۸/۱۴ / استانی-فرهنگی و هنری / صنایع‌دستی / ویروس کرونا / دستفروشی / قلمکار / طرح حمایت از هنرمندان صنایع دستی
غمنامۀ هنرمند
خبر، تلخ و دردناک است: علیرضا میرجمال، با ۴۹ سال سابقه کار در هنر قلمکارسازی و داشتن سه نشان ملی مرغوبیت صنایع‌دستی، این روزها به دست‌فروشی روی آورده است.
چرا ماسک نمی زنیم؟
۱۳۹۹/۰۸/۱۲ / کروناویروس / استانی-اجتماعی
چرا ماسک نمی زنیم؟
در بانه که شهری مرزی و تجاری در کردستان است با وجود پاساژهای زیاد مردم بیشتر از راه دستفروشی کسب درآمد می کنند و مسافر هم زیاد است، به همین دلیل حضور مردم در خیابان ها بیشتر مشاهده می شود که از میان آن ها تعداد کسانی که از ماسک استفاده نمی کنند هم وجود دارد و ظاهرا عدم استفاده از ماسک در مردان بیشتر از زنان است.
کاسبی فقط با ۱۰ هزار تومان کرایه
۱۳۹۹/۰۸/۱۱ / دستفروشی در تهران / ساماندهی دستفروشان / کمک به دستفروشان
کاسبی فقط با ۱۰ هزار تومان کرایه
فارس نوشت: از اسفند سال گذشته و با شیوع کرونا در کشور، زندگی بسیاری از اقشار جامعه تحت تاثیر قرار گرفت. یکی از این اقشار دستفروشان بودند که معیشت آنها با مشکلات زیادی روبه‌رو شد. سازمانها و نهادهای حمایتی خیلی در این زمینه ورود نکردند که مشکل معیشتی این قشر از جامعه را برطرف کند.
ایجاد 10 هزار غرفه برای دستفروشان  پایتخت با کرایه 10 هزار تومان
۱۳۹۹/۰۸/۱۱ / کرونا / کرونا / شهرداری تهران / شورای شهر تهران / جامعه
ایجاد 10 هزار غرفه برای دستفروشان پایتخت با کرایه 10 هزار تومان
حرفه دستفروشی به رسمیت شناخته شد. 14 هزار دستفروش در تهران وجود دارد. در حال حاضر 5 هزار غرفه در اختیار این افراد است و قرار است تا پایان سال تعداد غرفه ها به 10 هزار برسد.
بهشت زیر پای مادران است
۱۳۹۹/۰۸/۱۰ / وضعیت معیشت / خانواده / معلولیت / معلولیت ذهنی / معلولان
بهشت زیر پای مادران است
ایرنا- تهران- سوسن علی آبادی همسر نصرت الله دهقان، مادر چهار فرزند به نام های سمیرا ۲۹ ساله ، وحید ۲۶ ساله ، زهرا ۲۳ ساله و محمد ۲۰ ساله است که از بین این چهار فرزند ، سمیرا،وحید و محمد معلولیت ذهنی دارند و زهرا ناشنواست. تنها زهراست که کمی توانسته از پس خودش بربیاد و درس بخواند. بقیه خواهر و برادرهایش از هرکاری ناتوان هستند. پدر آن ها دستفروشی است که سرمایه بسیار اندکی دارد و هرازگاه که بیماری‌های مختلفش اجازه دهد، جنس‌های نازلی را روی فرغون برای فروش می گذارد تا شاید رهگذری از او خرید کند.
تبلیغات شهرداری برای دستفروشان/ دولت از اقشار آسیب پذیر حمایت کند
۱۳۹۹/۰۸/۰۳ / کرونا / کرونا / زهرا نژادبهرام / عضو شورای شهر تهران
تبلیغات شهرداری برای دستفروشان/ دولت از اقشار آسیب پذیر حمایت کند
عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران با اشاره به اینکه دولت باید از اقشار آسیب پذیر از جمله دستفروشان حمایت کند، گفت: قبل از شیوع کرونا با پدیده دستفروشی مقابله می شد ولی اکنون حتی شهرداری برای آنها تبلیغ می کند.
کرونا آمار دستفروشان تهران را افزایش داد
۱۳۹۹/۰۸/۰۱
کرونا آمار دستفروشان تهران را افزایش داد
عضو شورای شهر تهران از افزایش دستفروشی در پایتخت به دلیل شرایط کرونا و بیکاری ناشی از آن خبر داد و گفت: ساماندهی دستفروشان فقط توسط مدیریت شهری امکان پذیر نیست.
افزایش دستفروشی در پایتخت به دلیل شرایط کرونا
۱۳۹۹/۰۸/۰۱ / کرونا در ایران / شهرداری / تهران
افزایش دستفروشی در پایتخت به دلیل شرایط کرونا
عضو شورای شهر تهران از افزایش دستفروشی در پایتخت به دلیل شرایط کرونا و بیکاری ناشی از آن خبر داد و گفت: ساماندهی دستفروشان فقط توسط مدیریت شهری امکان‌پذیر نیست.
از زیرِ زمینِ تهران تا روی آب‌ها در ونیز
۱۳۹۹/۰۷/۲۱ / مجید مجیدی / سازمان سینمایی و امور سمعی و بصری / سینمای کودک و نوجوان / افغانستان / جشنواره فیلم خورشید / سینما / کودکان کار / فیلم / کودکان کار / حقوق کودک
از زیرِ زمینِ تهران تا روی آب‌ها در ونیز
تهران- ایرنا- دختر افغانستانی که تا چندی پیش در مترو تهران دستفروشی می‌کرد، این روزها به ستاره‌ای سینمایی بدل شده که پس از سفر بر شهر آب‌ها و حضور در جشنواره فیلم ونیز، همه او را می‌شناسند.
داستان دست‌فروشی که صادر کننده شد
۱۳۹۹/۰۷/۱۵ / استانی-شهرستانها / کارآفرینی / دستفروشی / کرونا / گل چینی / کاشمر / خبرهای شهرستان کاشمر
داستان دست‌فروشی که صادر کننده شد
در روزهایی که شیوع کرونا اغلب کسب و کارهای خُرد را تعطیل کرده، کارگاه ساخت گل‌های چینی «اعظم صاحب‌الزمانی» هم‏چنان دایر است؛ او به عنوان یک کارآفرین از نقطه‌ای زیر صفر شروع کرده و در یک سال اخیر کارش را توسعه داده است.
دستفروشی آثار هنری در خیابان/ هنر جایگاه واقعی خودش را پیدا کند
۱۳۹۹/۰۷/۱۱ / دستفروشی / خوشنویسی
دستفروشی آثار هنری در خیابان/ هنر جایگاه واقعی خودش را پیدا کند
یک خوشنویس خودآموخته بیان کرد امیدوارم هنر جایگاه واقعی خودش را پیدا کند و نگرش مسئولان نسبت به هنر و هنرمند تغییر کند.
۱۳۹۹/۰۷/۰۵
برخورد با توقف وانت‌بارهای دستفروش در حاشیه بزرگراه‌ها و معابر
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ از برخورد با توقف وانت‌بارهای دوره‌گرد و دستفروشی در حاشیه بزرگراه‌ها و معابر خبر داد. محمدحسین حمیدی با بیان اینکه این افراد با توقف در حاشیه راه‌ها و معابر سلامت و ایمنی خود و  مشتریانشان را به خطر می‌اندازند، گفت: برابر قانون چنین اقداماتی تخلف بوده و پلیس مجبور به برخورد با آن است.
۱۳۹۹/۰۷/۰۵
برخورد پلیس با وانت‫بارهای دوره‫گرد و دستفروش
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ از برخورد با توقف وانت‌بارهای دوره‌گرد و دستفروشی در حاشیه بزرگراه‌ها و معابر خبر داد.به گزارش مهر، سردار محمدحسین حمیدی اظهار کرد: همین توقف وانت‌بارها و دستفروشان در حاشیه معابر و به خصوص بزرگراه‌ها، علاوه بر اخلال در ترافیک، از موارد موثر در ایجاد تصادفات است. رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ تصریح کرد: پلیس با همکاری شهرداری تهران به دنبال پیش‌بینی و ایجاد مناطقی برای جانمایی و فعالیت این افراد است.
۱۳۹۹/۰۷/۰۲
تعامل پلیس و شهرداری گرگان در حل معضل دستفروشی و ساخت و ساز غیرمجاز
سرهنگ سعید دادگر با دکتر عبدالرضا دادبود شهردار گرگان پیرامون بررسی اقدامات مشترک و برنامه‌ریزی‌های لازم برای برخورد قاطع با معضل دستفروشی و برخورد با ساخت و سازهای غیرمجاز در سطح شهر گرگان دیدار کرد.شهردار گرگان در این دیدار ضمن تقدیر از همکاری‌های مداوم انتظامی گلستان با شهرداری گرگان در راستای پیگیری ماموریت‌های محوله اظهار کرد: موضوع امنیت برای ما مسئله بسیار مهم و ارزشمندی است.عبدالرضا دادبود خاطرنشان کرد: بدون شک با نبود امنیت شرایط زندگی سخت خواهد شد و همه ما باید دست به دست هم دهیم در هر جایگاهی که هستیم با تعامل پلیس و دیگر نهادهای نظامی و امنیتی، نظم و امنیت را در سطح جامعه گسترش دهیم.وی اضافه کرد: اگر هر نهادی در حوزه مسوولیتی خودش وظایف را کامل و دقیق انجام دهد بدون شک شاهد گسترش …
فعال کارگری: آنقدر بیکار داریم که به کار کودکان نیازی نباشد/ باید تمهیداتی اندیشیده شود
۱۳۹۹/۰۶/۲۹ / بیکاری / حقوق کودکان / کارکودکان / کودکان کار / نسل آینده ایران
فعال کارگری: آنقدر بیکار داریم که به کار کودکان نیازی نباشد/ باید تمهیداتی اندیشیده شود
شفقنا- یک فعال کارگری می‌گوید: کار کودکان بیش از آن چیزی است که به صورت دستفروشی در خیابان یا مواردی مثل کولبری در مرزها می‌بینیم و دولت و سایر قوا ملزم به اندیشیدن تمهیدات حمایتی برای رفع کار کودکان...
شناسنامه‌دارشدن‌دستفروشان پایتخت
۱۳۹۹/۰۶/۲۶
شناسنامه‌دارشدن‌دستفروشان پایتخت
دستفروشان پای رهگذران بساط می‌کنند که کسب درآمد کنند، اما فعالیت آنها اغلب با مشکلاتی روبه‌رو می‌شود و در این شرایط مصوبه ساماندهی مشاغل سیار و بی‌کانون شهر تهران در شورای شهر تهران واکنش‌های بسیاری را هم برانگیخته است. سخنگوی شورای شهر هدف از این مصوبه را تغییر رویکرد مدیریت شهری از تقابل با ساماندهی عنوان می‌کند. علی اعطا در برنامه تهران20 در این رابطه گفت: «در بهمن‌ماه سال۹۷ شورای اسلامی شهر تهران این مصوبه را گذراند اما اختلاف نظر بر سر موضوع دستفروشان وجود داشت؛ برخی معتقد بودند که دستفروشی …
در شرایط اقتصادی کنونی نمی‌توانیم با دستفروشی برخورد قهری کنیم
۱۳۹۹/۰۶/۲۵ / استانی-شهرستانها / استانی-اجتماعی / شهرداری فردیس / فردیس
در شرایط اقتصادی کنونی نمی‌توانیم با دستفروشی برخورد قهری کنیم
معاون خدمات شهری شهرداری فردیس گفت: سد معبر در خیابان‌های  فردیس از ۹ صبح تا ۹.۵ شب ممنوع است ولی واقعیت این است در شرایط اقتصادی فعلی و با توجه به اینکه دستفروشان معیشت خود را از این طریق تامین می کنند، نمی‌توان در برخورد با آنها قهری عمل کرد.
‌‎تغییر رویکرد مدیریت شهری در برخورد با دستفروشان
۱۳۹۹/۰۶/۲۵ / علی اعطا / ساماندهی مشاغل / شورای شهر تهران / دستفروشی
‌‎تغییر رویکرد مدیریت شهری در برخورد با دستفروشان
سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران با تشریح مصوبه ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون شهر تهران گفت: تغییر رویکرد مدیریت شهری از تقابل به ساماندهی یکی از دستاوردهای این شورا است. 
کودک کاری که ستاره شد
۱۳۹۹/۰۶/۲۵ / بازی / جشنواره فیلم ونیز / جهان / مجید مجیدی / کودک
کودک کاری که ستاره شد
روح‌الله زمانی کودکی که از دستفروشی به بازی در یک فیلم رسید و حالا با گرفتن جایزه بهترین بازیگر جوان جشنواره فیلم ونیز سال 2020 قدم در دنیای تازه‌ای می‌گذارد.
تاملی بر حکم دادگاه «طبری»؛ آیا بازدارندگی دارد؟ /جامعه وعده زده حوصله خواندن آمار وارونه و وعده‌های دروغ را ندارد/اعدام، سامانه‌ای ضدسیاسی
۱۳۹۹/۰۶/۲۴
تاملی بر حکم دادگاه «طبری»؛ آیا بازدارندگی دارد؟ /جامعه وعده زده حوصله خواندن آمار وارونه و وعده‌های دروغ را ندارد/اعدام، سامانه‌ای ضدسیاسی
محاکمه متهمان سیاسی با هیئت منصفه، آمریکا با ایران چه می‌کند؟، باهنر: نگوییم هرکس رئیس‌جمهور شد فرقی نمی‌کند، کدام ‏بازار برای کدام سرمایه‌ها؟، بازگشت تصویر دختران به کتاب ریاضی سوم دبستان، سانسور نام بازرگان، اوپک ۶۰ ساله شد؛ تولدت ‏مبارک ‏OPEC، وداع با مرجع تحول‌گرا، از دستفروشی در مترو تا جایزه در ونیز و تکمیل پرونده آب غیزانیه پس از ۴۰ سال از ‏مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است. ‏
بچه‌های آسمان‌، بچه‌های‌خورشید
۱۳۹۹/۰۶/۲۴
بچه‌های آسمان‌، بچه‌های‌خورشید
مسعود میر ـ روزنامه نگار بهترین فیلم جشنواره فیلم فجر دست خالی از ونیز برنگشت. «خورشید» سوغات ما بود برای شهر روی آب و حالا یک «فانوس جادویی» و یک جایزه بازیگری نصیب فیلم شده‌است. مجید مجیدی دوباره به روزهای اوجش بازگشته و باز با نگاه خاصش، قصه بچه‌هایش و خلاصه فیلمش در جشنواره‌ای ممتاز سر و صدا کرد. مجیدی سراغ کودکان کار رفت؛ بچه‌های خانه خورشید که با رؤیای پولدار‌شدن از لاستیک‌دزدی در خیابان و دستفروشی در مترو، سر از مدرسه درآوردند. تحصیل که نه، چون آنها حواسشان جمع درس‌خواندن نبود و می‌خواستند …
۱۳۹۹/۰۶/۲۳
کودک کار ایرانی بهترین بازیگر نوظهور جشنواره ونیز شد
روح‌الله زمانی، بازیگر فیلم «خورشید» ساخته مجید مجیدی موفق به کسب جایزه «مارچلو ماسترویانی» ویژه بهترین بازیگر نوظهور جشنواره ونیز شد. به گزارش ایلنا، هیات داوران بخش رقابتی جشنواره ونیز، اولین جایزه این بخش را به سینمای ایران اختصاص داد و روح الله زمانی موفق شد جایزه بهترین بازیگر نوظهور این رویداد سینمایی را کسب کند. این بازیگر نوجوان که به دلیل بیماری کرونا نتوانسته بود در مراسم حاضر شود، در پیامی ویدئویی گفت: از «آلبرتو بارابر» مدیر جشنواره ونیز و «کیت بلانشت» رئیس هیات داروان و همچنین آقای مجیدی تشکر ویژه می‌کنم که مسیر زندگی من را به طور کلی تغییر داد. من از دل بچه‌های کار بیرون آمدم و امیدوارم روزی در هیچ جای جهان هیچ کودک …
۱۳۹۹/۰۶/۲۴
درخشش دختر دستفروش متروی تهران در جشنواره فیلم ونیز
تهران- ایرنا- دختر نوجوانی که تا سال گذشته در متروی تهران دستفروشی می‌کرد، جزو کودکان خوش‌اقبالی بود که هنر زندگی‌اش را یکباره زیر و رو کرد و شب گذشته در یکی از معتبرترین جشنواره‌های دنیا (جشنواره فیلم ونیز) روی صحنه حضور یافت.
۱۳۹۹/۰۶/۲۳
حرف‌های نوجوانی که از دستفروشی به جشنواره ونیز رسید (فیلم)
پیام ویدیویی بازیگر «خورشید» بعد از دریافت جایزه مارسلو ماستاریانی جشنواره ونیز: مجید مجیدی مسیر زندگی‌ام را تغییر داد.
خانه موزه شهید رجایی تعطیل شد
۱۳۹۹/۰۶/۲۲ / شهید رجایی / موزه شهید رجایی
خانه موزه شهید رجایی تعطیل شد
فارس نوشت: شهید محمدعلی رجایی امروز یکی از نام‌آورترین افراد در تاریخ کشور و انقلاب اسلامی محسوب می‌شود، رئیس‌جمهوری که از دستفروشی در محله شوش بر مسند ریاست جمهوری رسید و 29 روز بعد از انتصابش به عنوان رئیس‌جمهور در دفتر حزب جمهوری اسلامی ایران به شهادت رسید.
واکنش یک پدر به شهادت پسر جهادگرش
۱۳۹۹/۰۶/۲۱ / ماه رمضان / خانواده / اهل سخاوت / شهادت
واکنش یک پدر به شهادت پسر جهادگرش
«رمضان دهقان پور» در بازار سنتی املش به کار دستفروشی مشغول است. می‌گوید از دار دنیا چیز زیادی ندارد، اما آرامشی که در دست‌های خالی هست در دستان پر نیست: «از بچگی آن‌هایی که مکاسب می‌خواندند و معلم روستاهای ما بودند به ما گفتند این را آویزه گوش کنیم که زیاد و کم مال دنیا مهم نیست. پاک بودن آن مهم است و برکت‌هایی دارد که در همین دنیا آن ها را درک می‌کنید...
۱۳۹۹/۰۶/۱۵
رویداد
ورود شهرداری برای ضدعفونی مدارس؛ در صورت نیاز [شهروند] مدیرکل خدمات شهری شهرداری تهران نظافت، ‌مناسب‌سازی و به ‌طور کلی آماده‌سازی شهر را برای بازگشایی مدارس یکی از وظایف هر ساله شهرداری تهران دانست و گفت:  «در این مسیر هر ساله تلاش می‌شود تا فضای سبز اطراف مدارس، مبلمان شهری، پیاده‌روها و حتی محل‌های توقف خودروی والدین دانش‌آموزان برای این مهم مهیا و آماده‌سازی شود.» اصغر عطایی با اشاره به اینکه امسال یکی از برنامه‌های دیگر شهرداری این بوده که با همکاری نهادها و سازمان‌ها احیانا دوره‌گردهایی که در اطراف مدارس اقدام به دستفروشی یا دوره‌گردی می‌کنند را هم ساماندهی کند تا خانواده دانش‌آموزان از این حیث …
دستفروشی را به رسمیت بشناسید/ لزوم عدالت و شفافیت برای دستفروشان
۱۳۹۹/۰۶/۱۲ / شورای شهر / کارگری / دستفروشان / مشاغل سیار / کارگران غیررسمی / نیروهای کار
دستفروشی را به رسمیت بشناسید/ لزوم عدالت و شفافیت برای دستفروشان
ایلنا: دستفروشی بر اساس طبقه‌بندی سازمانهای بین‌المللی ازجمله سازمان بین‌المللی کار (ILO)، جز مشاغل غیررسمی یا مشاغل سیار قرار می‌گیرد و یکی از مطالبات این سازمان از…
۱۳۹۹/۰۶/۱۲
بیانیه به رسمیت شناختن مشاغل سیار روی میز اعضای شورای شهر
 بیانیه «مشاغل سیار را با رویکردی شفاف، مشارکتی و عدالت‌محور به رسمیت بشناسید» برای ارائه به اعضای شورای شهر تهران آماده شده است. اسامی امضاکنندگان این بیانیه که در اختیار همشهری قرار گرفته، شامل سازمان‌های مردم‌نهاد، برخی مؤسسه‌ها، انجمن‌ها، رسانه‌ها، فعالان اجتماعی، پژوهشگران، مهندسین مشاور، معماران، شهرسازان، دستفروشان، مدرسان دانشگاه و... است که نزدیک به 500نفر هستند. آنها سیاست‌های درنظر گرفته‌شده برای مشاغل سیار علی‌الخصوص دستفروشی را مناسب ندانسته و معتقد هستند که ناکارآمد است. در این بیانیه …
۱۳۹۹/۰۵/۲۵
میز خبر
اجرای آزمایشی سامان بازار برای ساماندهی دستفروشان [شهروند] مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر از آغاز به کار سامانه سامان ‌بازار برای ساماندهی دستفروشان و بساط‌گستران تهرانی خبر داد و گفت که براساس دستورالعمل مشاغل سیار و بی‌کانون مصوب شورای شهر، متقاضیان غرفه در روز بازارهایی که برای فعالیت‌های مربوط به دستفروشی و بساط گستری طراحی شده، باید در این سامانه ثبت‌نام کنند. علی مفاخریان گفت: «پس از ثبت‌نام افراد، مسیر احراز هویت و تکمیل مدارک آنان طی و برای افراد کد شناسایی صادر می‌شود. افراد پس از شناسایی به‌عنوان دستفروش، می‌توانند در روزبازارها، راسته‌بازارها یا پلازاها که در برخی ساعات شبانه‌روز آمادگی پذیرش دارند، جانمایی شوند.» …
۱۳۹۹/۰۵/۲۵
اجرای آزمایشی «سامان بازار» برای ساماندهی دستفروشان
مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر از آغاز به کار سامانه سامان‌بازار برای ساماندهی دستفروشان و بساط‌گستران تهرانی خبر داد.به گزارش ایسنا، علی مفاخریان بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود شهری و شناسایی متقاضیان دستفروشی را از اهداف به کارگیری این سامانه دانست و اظهار کرد: براساس دستورالعمل مشاغل سیار و بی کانون مصوب شورای شهر، متقاضیان غرفه در روزبازارهایی که برای فعالیت‌های مربوط به دستفروشی و بساط گستری طراحی شده باید در این سامانه ثبت‌نام کنند. پس از ثبت‌نام افراد ، مسیر احراز هویت و تکمیل مدارک آنان طی و برای افراد کد شناسایی صادر می‌شود. افراد پس از شناسایی به عنوان دستفروش، می‌توانند در روزبازارها، راسته بازارها یا پلازاها که در برخی ساعات شبانه‫روز آمادگی پذیرش دارند، جانمایی شوند. وی با …
کمیته امداد: افزایش مراجعات به کمیته امداد در سال جاری / ۲۵۰ هزار دانش آموز و ۸۰ هزار دانشجو به تجهیزات الکترونیک نیاز دارند
۱۳۹۹/۰۵/۲۳
کمیته امداد: افزایش مراجعات به کمیته امداد در سال جاری / ۲۵۰ هزار دانش آموز و ۸۰ هزار دانشجو به تجهیزات الکترونیک نیاز دارند
رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) تصریح کرد: در این ایام کرونا افرادی که در مشاغلی مانند کارگری دستفروشی و ... فعالیت می کردند و بیمه نبودند با مشکلات بسیاری مواجه شدند و ما در این بخش به صورت موردی مراجعات مان نسبت به سال قبل قابل مقایسه نیست و مراجعات بسیار زیادی داشتیم، اما بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی حضرت امام کمک هایی در این زمینه به ما داشتند همچنین بسیج و گروه های جهادی به ما کمک کردند.
۱۳۹۹/۰۵/۲۴
عنایت آزغ که در حادثه سینا اطهر جانفشانی کرد برخلاف وعده مسئولان نه استخدام آتش نشانی شد نه هلال احمر
وعده دروغ به قهرمانآفتاب یزد – گروه شبکه: قهرمان حادثه کلینیک سینا اطهر با انتشار ویدئویی در فضای مجازی، از وعده‌های دروغین مسئولانی که به او بابت فداکاری‌اش داده بودند، گلایه کرد. ماجرا از این قرار است که بعد از حادثه دلخراش کلینیک سینا اطهر که منجر به کشته شدن 19 نفر از کادر درمان و بیماران شده بود، صحبت از یک قهرمان بود. قهرمانی که در حوالی کلینیک دستفروشی می‌کرد و زمانی که حادثه رخ داد، غیرتش اجازه نداد که صدای فریادهای کمک خواهی مردم گرفتار در کلینیک را بشنود ولی کاری نکند. از همین رو دل به آتش می‌زند و فرشته نجات 11زن و یک کودک می‌شود.عنایت آزغ در خصوص حادثه گفته بود:« داشتم اجناسم را می‌فروختم که صدای انفجار را شنیدم. دومین انفجار خیلی مهیب بود. به سمت کلینیک که سر چرخاندم، دیدم چند خانم …
کرایه دادن پیاده‌روها در تهران شروع شد
۱۳۹۹/۰۵/۲۰ / دستفروشی / شهرداری
کرایه دادن پیاده‌روها در تهران شروع شد
عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه اجاره پیاده‌راه توسط شهرداری به برخی از کسبه با شرایط خاصی آغاز شده است،‌ گفت: میزان اجاره‌بهای پیاده راه توسط شهرداری‌های مناطق تعیین می‌شود.
تذکر به شهرداری تهران: چرا خودسرانه دستفروشان را جمع‌ می‌کنید
۱۳۹۹/۰۵/۱۹ / شهرداری تهران / ویروس کرونا / دستفروشی / شورای شهر تهران / شهر تهران
تذکر به شهرداری تهران: چرا خودسرانه دستفروشان را جمع‌ می‌کنید
عضو شورای شهر تهران ضمن تاکید بر اجرای کامل مصوبه ساماندهی مشاغل سیار و بی‌کانون، نسبت به رفتار سلیقه‌ای با دست‌فروشان به شهرداری تهران تذکر داد.
کرونا و دست‌های خالی دستفروشان
۱۳۹۹/۰۵/۱۹
کرونا و دست‌های خالی دستفروشان
داستان گلایه دستفروش‌ها، داستانی طولانی است. کشمکش دائمی میان آن‌ها و مسئولانی که می‌خواهند به شغل‌شان سر و سامانی بدهند. مسئولان می‌گویند بهتر است در جای مناسبی دستفروشی کنند، تا همه معابر شهر اشغال نشود.
دستور پیگیری در مورد برخورد ماموران اجرائیات شهرداری با فروشنده میوه صادر شد
۱۳۹۹/۰۵/۱۵ / قوه قضاییه / دستفروشی
دستور پیگیری در مورد برخورد ماموران اجرائیات شهرداری با فروشنده میوه صادر شد
میزان نوشت: دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه به انتشار فیلم برخورد ماموران اجرائیات شهرداری با یک وانت پیکان فروشنده میوه واکنش نشان داد.
مشکلات بی‌شمار دستفروشان بعد از شیوع کرونا
۱۳۹۹/۰۵/۱۵ / دستفروش / دستفروشی / کرونا
مشکلات بی‌شمار دستفروشان بعد از شیوع کرونا
«کرونا اگر به مردم یک ضربه زد به ما هزار ضربه زد حالا با اسم مقابله با کرونا می‌خواهند ما را از نان خوردن بیندازند. یعنی فقط دستفروشی باعث شیوع کرونا می‌شود؟»
۱۳۹۹/۰۵/۱۴
روزها بساطی برپا نمی‌شود
  [ شادی خوشکار ] سی‌وپنج سال قبل که بساطش را در این خیابان پهن کرد، خیابان‌ مال کسی نبود، ولی امروز صاحب دارد و نمی‌شود هر جای آن‌ که بخواهد بساط کند. ساعتی گذشته از ظهر تابستان، با دستفروش دیگری در خیابان برادران مظفر منتظرند تا ساعت کاری مأمورها تمام شود، خیابان را رها کنند و علی و همکارش بزنند بیرون از کوچه، بیایند در دید مردم و تی‌شرت بفروشند. اما هنوز تا ساعت 8 شب کلی مانده، هرچند آنها امیدوارند مأمورها زودتر خسته شوند و کار را رها کنند یا دل‌شان بسوزد و بروند گوشه دیگری تا این گوشه از خیابان ولیعصر آزاد شود. علی 57 ساله که 9سالگی از ارومیه به تهران آمده، می‌گوید نمی‌دانم چرا با شهر این کار را می‌کنند. منظورش فقط جمع‌آوری دستفروشان …
۱۳۹۹/۰۵/۱۴
مخالفان دستفروشی تورم را نمی‌بینند
 [سوگل دانائی]  دستفروشان می‌گویند حدود 3 هزار نفرشان قرار است از کار بیکار شوند. مدیریت شهری این‌بار کرونا را بهانه کرده. اطلاعیه زده و بنرهای زردرنگ اجرای طرح انضباط شهری را در سراسر محدوده خیابان ولیعصر(عج) تا چهارراه ولیعصر (عج) و خیابان فاطمی پخش کرده. علیرغم شعار «دستفروشی جرم نیست» که هفته‌های گذشته روی بنرهای اطراف مترو تئاترشهر نصب شده بود، دستفروشی در‌ سال کرونا به بهانه تجمع، جرم تلقی شد. اسم رمز این جمع‌آوری‌ها، این‌بار ساماندهی بود. اسمی که با نام مصوبه شورای شهر تهران درباره دستفروشان، مشترک است اما ماهیتش متفاوت. تجربه جمع‌آوری و ممنوعیت کار دستفروشی اما محدود به امسال نیست.‌ سال گذشته نیز شورای تأمین استان تهران …
۱۳۹۹/۰۵/۱۴
«نه به ماسک» شعار عده‌ای بی‫مسئولیت
با وجود ممنوعیت ورود شهروندان به مترو بدون ماسک، اما شاهد رعایت نشدن این موضوع هستیم، موضوعی که پلیس و ماموران مترو واکنشی به آن نشان نمی‌دهند.به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، با توجه به شیوع بیماری کووید ۱۹ در شهر‌ها و استان‌های کشور و لزوم رعایت نکات بهداشتی توسط هموطنان برای پیشگیری از گسترش این بیماری منحوس در سطح جامعه، متاسفانه برخی از شهروندان نسبت به زدن ماسک در فضای بسته مترو کم کاری کرده و حین استفاده از این وسیله حمل و نقل عمومی پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند. اگر دقایقی در ایستگاه‌های مترو تردد کنیم می‌بینیم که افراد زیادی بدون ماسک وارد این فضا شده و بدون مدنظر قرار دادن این نکته که شاید فردی دارای ویروس کرونا باشد و این بیماری را به وی منتقل کند؛ در حال تردد هستند، یا اینکه …
پادکست / دستفروشی؛ کنار خیابان، نه در خیابان
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / دستفروشی / ایسنا پادکست / پادکست ایسنا / پادکست
پادکست / دستفروشی؛ کنار خیابان، نه در خیابان
دستفروشی از کجا شکل گرفت؟ چه شد که عده‌ای تصمیم گرفتند خارج از نظام‌های مرسوم و عرفی توزیع، محصول خود را به دست بگیرند و از این کوچه به آن خیابان، از این شهر به آن کشور عزیمت کنند تا گونه تازه‌ای از داد و ستد آغاز شود؟ امروز دستفروش‌ها در شهر و دیار ما، از قضر خاصی هستند؟ نگاه شما به آنها چگونه است؟ آیا از آن دسته هستید که فکر می‌کنید باید بساط دستفروش‌ها را جمع کرد یا گمان می‌کنید تنوع طرح و رنگِ محصولات آنها به شهر جلوه‌ای زیبایی می‌دهد؟ اگر درباره این موضوعات دغدغه‌ای دارید و دوست دارید کمی درباره‌اش گپ بزنیم، این پادکست را بشنوید.
(عکس) بازیگری که بخاطر بیکاری به دستفروشی روی آورد
۱۳۹۹/۰۵/۱۰ / اسدالله یکتا
(عکس) بازیگری که بخاطر بیکاری به دستفروشی روی آورد
اسدالله یکتا بازیگر قدیمی سینما و تلویزیون ایران جمعه مهمان برنامه تلویزیونی «مکث» با اجرای سپند امیرسلیمانی خواهد بود.
بازیگری که به دستفروشی روی آورد تا خانواده‌اش در آسایش باشند / عکس
۱۳۹۹/۰۵/۰۹ / سینمای ایران / بازیگران سینما و تلویزیون ایران / برنامه‌های تلویزیونی
بازیگری که به دستفروشی روی آورد تا خانواده‌اش در آسایش باشند / عکس
اسدالله یکتا بازیگر قدیمی سینما و تلویزیون ایران جمعه مهمان برنامه تلویزیونی «مکث» با اجرای سپند امیرسلیمانی خواهد بود.
پیک موتوری‌ها، دستفروش‌ها و بدسرپرست‌ها؛ جاماندگان وام ودیعه مسکن
۱۳۹۹/۰۵/۰۸ / دستفروشی / پیک موتوری / تاکسی اینترنتی / وام ودیعه مسکن / بیمه تامین اجتماعی
پیک موتوری‌ها، دستفروش‌ها و بدسرپرست‌ها؛ جاماندگان وام ودیعه مسکن
پس از آنکه رئیس جمهور در نشست هیئت دولت اعلام کرد که دریافت کنندگان تسهیلات ودیعه مسکن، افراد با حقوق ثابت هستند، بخش اصلی افراد مستحق دریافت این تسهیلات، جا ماندند.
دست فروشان؛ خوشه چینان روزهای کرونایی/ از آنان خرید کنیم
۱۳۹۹/۰۵/۰۴ / استانی-شهرستانها / دستفروشی / همه_باهم_علیه_کرونا / من ماسک میزنم
دست فروشان؛ خوشه چینان روزهای کرونایی/ از آنان خرید کنیم
«دستفروشی»؛ شغلی که شغل نیست ولی این روزها به عنوان منبع کسب درآمد برای تعدادی از شهروندان شده است و شاید بتوان دست فروشان را خوشه چینان بازار اقتصاد جامعه امروز عنوان کرد.
کار کودکان معضلی پیشروی شهرهای ایران
۱۳۹۹/۰۴/۳۱ / کودکان کار / زباله گردی / شهرداری ها
کار کودکان معضلی پیشروی شهرهای ایران
یکی از معضلاتی که به صورت مداوم تهدیدی برای سلامت اجتماعی جامعه به حساب می آید آسیب های اجتماعی ناشی از کار کودکان است کودکان کار همواره در معرض تهدیدهای جبران ناپذیری قرار دارند که دامنه آن می تواند از فعالیت در کوره های آجرپزی تا دستفروشی و زباله گردی امتداد داشته باشد؛ هر چند که این اتفاق در جوامع روستایی و یا شهری کوچک به اندازه شهرهای بزرگ با آسیب های اجتماعی همراه نیست.
سامان بازار راه حل معضل دست فروشی در پایتخت است
۱۳۹۹/۰۴/۳۱ / ساماندهی دستفروشان / سیدعلی مفاخریان / ساماندهی صنایع و مشاغل
سامان بازار راه حل معضل دست فروشی در پایتخت است
مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران، گفت: سامانه سامان بازار به ما در نظم دهی فضاهای شهری، شناسایی متقاضیان دستفروشی و فراهم کردن زیرساختهای لازم برای بساط گسترانی کمک می کند. 
صحت‌سنجی 5000 نفر از متقاضیان دستفروشی در نرم‌افزار
۱۳۹۹/۰۴/۳۱ / شهرداری تهران
صحت‌سنجی 5000 نفر از متقاضیان دستفروشی در نرم‌افزار "سامان بازار"
مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر گفت: تاکنون 5 هزار نفر از افراد متقاضی دستفروشی در سامانه سامان بازار صحت‌سنجی شده و جانمایی آنان در بازارهای موجود انجام شده است.
ساماندهی دستفروشی یک ضرورت اقتصادی و گردشگری در شهرها است
۱۳۹۹/۰۴/۳۱
ساماندهی دستفروشی یک ضرورت اقتصادی و گردشگری در شهرها است
مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر گفت: سامانه سامان بازار به ما در نظم دهی فضاهای شهری، شناسایی متقاضیان دستفروشی و فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای بساط گسترانی کمک می کند.
طلاق زن میانسال به خاطر دستفروشی در مترو!
۱۳۹۹/۰۴/۳۰
طلاق زن میانسال به خاطر دستفروشی در مترو!
بازنشستگی مرد میانسال اول راه اختلافات او و همسرش بود و زن شیوه عجیبی برای فرار از مشکلات خانوادگی پیدا کرد و همراه دخترش در مترو شروع به دستفروشی کردند. وقتی پدر خانواده این موضوع را فهمید، با مراجعه به دادگاه خانواده درخواست طلاق همسرش را مطرح کرد.
قناعت در روزگار غریب
۱۳۹۹/۰۴/۲۱
قناعت در روزگار غریب
فرزام شیرزادی ـ داستان‌نویس و روزنامه‌نگار 1- باید قانع بود. حالا خیلی جاها جز الکل، ماسک هم می‌فروشند. انواع ماسک‌های الوان به دردخور و به درد نخور. از پارچه‌های بنجل و ته انباری گرفته تا دست‌سازهای خانگی کنار خیابانی و کارخانه‌ای‌ها و کارگاهی‌های به ظاهر به دردخور که کش اغلبشان به طرفه..‌العینی در می‌رود و زرتش قمصور می‌شود. حالا دنیای ماسک برای هر درآمد و سلیقه و جیبی عرضه‌ای متفاوت دارد؛ ماسک‌هایی با انواع پسوند (n) از 90به بالایش بهتر است. دستفروشی با صورت استخوانی و چهره‌ای سنگ شده که نه …
۱۳۹۹/۰۴/۱۸
تقدیر از داوطلبی با ارزش‌های هلالی
‎ ‎[شهروند] عنایت آزغ دستفروش است؛ دست تقدیر او را از رامهرمز خوزستان به تهران می‌کشاند تا فرشته نجات 11زن و کودک در حادثه غمبار کلینیک سینا شود. بعد از آتش‌سوزی و انفجار کلینیک پزشکی سینا که منجر به کشته‌شدن 19نفر از کادر درمانی و بیماران شد، اسمش بر سر زبان‌ها افتاد؛ صحبت از جوانی بود که در این حادثه، قهرمانانه وارد عمل شد؛ نه آتش‌نشان بود و نه امدادگر اورژانس یا هلال‌احمر. اما مثل همه خدمت‌گزاران به انسان‌ها در بحران و حوادث، حس نوع‌دوستی و دغدغه کمک به دیگران  راداشت؛ دغدغه‌ای که اجازه نداد صرفا نظاره‌گر آن لحظات و ثانیه‌های حیاتی باشد. این جوان در شب حادثه با جانفشانی و شکستن شیشه چندین طبقه از ساختمان محل آتش‌سوزی، …
هجوم مردم برای خرید تیشرت‌های عجیب و غریب! + فیلم
۱۳۹۹/۰۴/۱۷
هجوم مردم برای خرید تیشرت‌های عجیب و غریب! + فیلم
دوربین مخفی دستفروشی در یکی از خیابان های تهران را مشاهده می کنید./ این تصاویر قبل از کرونا توسط گروه کبریت ضبط شده است.
گفتگو با «عنایت آزغ» ؛ منجی ١١ زن و مرد از کلینیک سینا اطهر | دوست دارم آتش‌نشان شوم
۱۳۹۹/۰۴/۱۶
گفتگو با «عنایت آزغ» ؛ منجی ١١ زن و مرد از کلینیک سینا اطهر | دوست دارم آتش‌نشان شوم
زندگی‌اش از این رو به آن رو شده است. دستفروشی که تا سه‌شنبه شب، مثل همیشه زندگی‌اش با روال عادی می‌گذشت. در آن جهنمی که درست روبه‌روی بساط دستفروشی‌اش ایجاد شد، همه ‏چیز ناگهان تغییر کرد.
عنایت بر بام محبوبیت
۱۳۹۹/۰۴/۱۶
عنایت بر بام محبوبیت
حادثه آتش‌سوزی و انفجار در کلینیک سینا مهر که مرگ دردناک 19نفر را به همراه داشت هر چند دل مردم ایران را به درد آورد، اما حاشیه‌های غرورآفرینی هم داشت؛ از تلاش یکی از پزشکان کلینیک برای نجات یک بیمار تا دم مرگ گرفته تا ماجرای دستفروشی که با دیدن شعله‌های آتش، بساط دستفروشی خود را رها کرد و به دل آتش زد تا جان افراد گرفتار در کلینیک را نجات دهد. روایت فداکاری جوان دستفروش را حالا کمتر کسی است که نشنیده و نخوانده باشد. عنایت آزغ هر چند در این حادثه دچار جراحت شد، اما توانست جان 11نفر را نجات دهد و همین …
۱۳۹۹/۰۴/۱۵
می‌خواهم آتش‌نشان شوم
[شهروند] زندگی‌اش از این رو به آن رو شده است. دستفروشی که تا سه‌شنبه شب، مثل همیشه زندگی‌اش با روال عادی می‌گذشت. اما در آن جهنمی که درست روبه‌روی بساط دستفروشی‌اش ایجاد شد، همه ‏چیز تغییر کرد. عنایت که این روزها به منجی آن شب کذایی معروف شده، حالا قرار است آتش‌نشان شود. کاری که در خون و رگ و ریشه‌اش است. هنگام خطر نه از مرگ می‌ترسد نه از آسیب؛ ‏فقط نجات برایش مهم است. خصلتی که تمام آتش‌نشانان و امدادگران در وجودشان دارند. عنایت پیش ‏از این نیز در شهر خودشان اعضای یک خانواده را از دل آتش بیرون کشیده و نجات داده بود. آن شب ‏روبه‌روی کلینیک سینا تجربه دوم نجات را پشت سر می‌گذاشت. عنایت حالا به پیشنهاد حناچی، شهردار ‏تهران …
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •