دوشنبه, ۵ خرداد, ۱۳۹۹ / 25 May, 2020
دوره استعماری
تصرف هرمز سنگ بنای مناسبات استعماری در خلیج فارس
۱۳۹۹/۰۲/۲۳ / دوره استعماری / دریای عمان / پرتغال / سلسله صفویه / بندرعباس / خلیج فارس / تنگه هرمز
تصرف هرمز سنگ بنای مناسبات استعماری در خلیج فارس
تهران-ایرنا- پرتغالی‌ها نخستین استعمارگرانی بودند که از غرب اروپا به خلیج فارس و هندوستان وارد شدند، حضور آنها به خلیج فارس همزمان با سال‌های نخست سلطنت شاه اسماعیل صفوی بود. آنها بیش از یکصد سال این منطقه را تحت استعمار خود قرار دادند و به اقتصاد و تجارت ایران ضربه زدند.
توسعه‌طلبی روس‌ها؛ از پطرکبیر تا لغو کاپیتولاسیون
۱۳۹۹/۰۲/۲۰ / مسکو / روسیه / تبریز / دریای خزر / آذربایجان / دوره قاجار / خاورمیانه / گلستان / تاریخ / تاریخ ایران
توسعه‌طلبی روس‌ها؛ از پطرکبیر تا لغو کاپیتولاسیون
تهران- ایرنا- اعطای کاپیتولاسیون یکی از امتیازهایی بود که در دوره قاجار نخست به روس‌ها و پس از چند دوره توسعه‌طلبی و سپس دیگر کشورهای خارجی داده شد. این امتیاز صریح‌ترین و شفاف‌ترین اقدام استعماری بود که توسط کشورهای قدرتمند ‌به ‌عنوان ‌یک ‌حربه ‌سیاسی ‌و دیپلماتیک ‌برای به‌ بندکشیدن جوامع گوناگون استفاده می‌شد.
تکرار تاریخ در افغانستان
۱۳۹۹/۰۲/۱۷ / عکس روز / تصاویر روز / جنگ افغانستان / تصاویر تاریخی
تکرار تاریخ در افغانستان
"جان برک" از مهندسین استخدام شده قوای سلطنتی انگلیس بود که همراه با "ویلیام بیکر" عکاس انگلیسی به هند رفت و کار عکاسی را با دستیاری وی آغاز کرد. اندکی بعد و با آغاز جنگ دوم انگلیس و افغانستان از قوای انگلیسی خواست تا او را به عنوان عکاس ارتش همراه خود ببرند؛ درخواستی که از سوی ارتش رد شد. با این حال برک تصمیم گرفت با هزینه شخصی به افغانستان برود و از زندگی، مناظر و البته قوای استعماری بریتانیا در افغانستان عکاسی کند. با این حال از عکس‌های برجای مانده اینطور بر می‌آید که عکاس ایرلندی بیشتر از زندگی روزمره مردم و وضعیت اجتماعی افغانستان به مناظر طبیعی و محل اردوی ارتش انگلیس علاقمند بوده است. با این وجود اندک عکس‌های او از شهر و مردم این کشور از جذابیت و ارزش تاریخی ویژه‌ای برخوردار است. اما …
۱۳۹۹/۰۱/۲۵
تفاهم بین‌المللی با یک زبان ساختگی
هم‌‌اکنون در نقاط مختلف دنیا نزدیک به 6500 زبان مختلف تکلم می‌شود و این تازه منهای گویش‌های متفاوت هر کدام از این زبان‌هاست! بکارگیری یک زبان مشترک همواره مورد توجه قرار داشته است و شاید درست به همین دلیل زبان انگلیسی به دلیل فراگیری نسبی آن -که حاصل یک دوره طولانی سیطره استعماری بریتانیا در نقاط مختلف جهان است- از سوی بسیاری از کشورهای جهان به‌عنوان زبان دوم استفاده می‌شود. اما نکته اینجاست که همه با چیرگی زبان انگلیسی راحت نیستند و به‌طور مثال در همین اتحادیه اروپایی که به‌تازگی برگزیت و جدایی انگلستان را از جمع خود تجربه کرده است نزدیک به 25 زبان رسمی استفاده می‌شود و احتمالا حالا دیگر کسی تمایل نداشته باشد در جلسات سران این اتحادیه با زبان …
آیت‌الله کاشانی؛ مجاهدی نستوه و از مبارزان موثر در ملی شدن نفت
۱۳۹۸/۱۲/۲۲ / ملی شدن صنعت نفت / سید ابوالقاسم کاشانی / کاشان / تاریخ ایران / محمد مصدق
آیت‌الله کاشانی؛ مجاهدی نستوه و از مبارزان موثر در ملی شدن نفت
تهران- ایرنا- آیت‌الله سیدابوالقاسم کاشانی از جمله مجتهدانی بود که حضور در عرصه سیاسی را نه‌تنها در تقابل با مسوولیت‌های دینی یک مجتهد نمی‌دید بلکه همسو با آن می‌دانست. او که زمانی در عراق علیه سیاست‌های استعماری انگلیس مبارزه کرده بود در دوره مبارزه برای ملی کردن صنعت نفت در ایران نیز به عنوان یکی از اعضای برجسته جناح مذهبی جبهه ملی به حمایت از این امر پرداخت.
۱۳۹۸/۱۲/۰۳
قرارداد ترکمانچای
دوم اسفندماه سال 1206 نمایندگان ایران و روسیه در روستای ترکمانچای معاهده‌ای را امضا کردند که به نام همان روستا، قرارداد ترکمانچای خوانده شد. چون ایران در جنگ شکست خورده بود به ناچار امتیازاتی را به روس‌ها واگذار کرد و مجبور به عقب‌نشینی از برخی حقوق خود شد. اما حتی در همین چارچوب هم قرارداد ترکمانچای به معنی واقعی کلمه یک فاجعه بود. آنقدر بد بود که تا همین امروز و احتمالا تا نسل‌ها بعد از ما هم آن را نمونه‌ای از یک قرارداد فاجعه‌بار می‌شناسند. مهم‌ترین بخش آن در ماده سوم جای داده شده بود: «اعلیحضرت شاه ایران چه به نام خود و چه به نام وارثان و جانشینان خویش، ولایت ایروان را از این سو و آن سوی ارس و ولایت نخجوان را به امپراتوری روسیه واگذار می‌کند. …
درباره مهاتما گاندی
۱۳۹۸/۱۱/۱۰ / دوره استعماری / هند / آفریقای جنوبی / مهاتما گاندی / انگلستان
درباره مهاتما گاندی
تهران- ایرنا- مهاتما گاندی بی‌شک یکی از بزرگترین شخصیت‏‌های جهان معاصر به‌شمار می‌رود که توانست خودکفایی را در سایه حقیقت به جامعه‌ بحران‌زده خویش عرضه کند. آنچه او را به عنوان یک اندیشمند و مبارز اجتماعی و سیاسی معرفی می‌کند، اندیشه‌ها، تفکرات و راهبردهای عملی او در باب پرهیز از خشونت است.
امتیاز رویتر؛ سند استعمار انگلیس علیه قاجاریه
۱۳۹۸/۱۱/۰۵ / دوره استعماری / اتحاد جماهیر شوروی / سلسله قاجار / تاریخ / انگلستان
امتیاز رویتر؛ سند استعمار انگلیس علیه قاجاریه
غرب آفریقا از حوزه پولی فرانسه خارج شد
۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / دوره استعماری / قاره آفریقا / پاریس
غرب آفریقا از حوزه پولی فرانسه خارج شد
تهران - ایرنا - 8 کشور از 14 عضو جامعه اقتصادی غرب آفریقا (اکوواس) از امروز از حوزه پولی فرانک فرانسه خارج شدند.
فرانسه از سال ۲۰۲۱ آثار هنری بنین را پس می‌دهد
۱۳۹۸/۰۹/۲۶ / فرانسه / آثار باستانی / بنین
فرانسه از سال ۲۰۲۱ آثار هنری بنین را پس می‌دهد
تهران – ایرنا – وزیر فرهنگ فرانسه درجریان سفر اخیر خود به کشور آفریقایی بنین اعلام کرد که پاریس آثار هنری غارت‌شده از بنین در دوره استعماری را از ابتدای سال ۲۰۲۱ بازمی‌گرداند.
۱۳۹۸/۰۹/۲۴ / دوره استعماری / قاره آفریقا / آثار باستانی / بلژیک / جمهوری دموکراتیک کنگو
بلژیک زیر فشار استرداد آثار هنری، قد خم می‌کند
تهران – ایرنا – موزه‌های بلژیک برای بازپس دادن آثار هنری غارت‌شده به کشورهای مبدا تحت فشار قرار گرفته‌اند، به طوری که نیوزیلند و کنگو از بروکسل خواسته‌اند آثار هنری و فرهنگی این دو کشور را بازگرداند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۸
جریان دانشجویی باید دغدغه‌مند مسائل اجتماعی و سیاسی باشد
رئیس قوه قضاییه گفت: ۱۶ آذر نماد ضد استکباری، ضد استبدادی و ضد استعماری دانشگاه و دانشجو است و این نماد نقش دانشجو و دانشگاه را در شناخت نیازها و ایفای نقش برای رفع نیازها نشان می‌دهد.به گزارش ایسنا، آیت‌الله رئیسی با گرامیداشت روز دانشجو با بیان این‌که «امروز روز احساس خطر دانشگاه و دانشجویان نسبت به خطر نفوذ بیگانگان بوده است» اظهار کرد:‏ ۴ ماه بعد از ۲۸ مرداد‏ماه و حادثه آمدن معاون رئیس‌جمهوری وقت آمریکا و احساس مسئولیت دانشجویان به این که امروز ایران تحت نفوذ آمریکا قرار می‌گرفت دانشجویان فریاد برآوردند و در این راه چند تن به شهادت رسیدند و این بصیرت و هوشیاری را ثبت کردند.رئیس قوه قضاییه ادامه داد: جریان دانشجویی کشور باید به عنوان جریان آگاه، بابصیرت، زمان‌شناس، دردآشنا و دغدغه‌مند نسبت …
۱۳۹۸/۰۸/۲۷
حکم دادگاه هنگ‌کنگ در حمایت از معترضان / آماده‌باش تظاهرکنندگان برای سرکوب خونبار
دیوان عالی هنگ‌کنگ امروز (دوشنبه) با صدور حکمی اعلام کرد، قانون وضعیت فوق‌العاده دوره استعماری بریتانیا که از سوی دولت احیا شده بود تا استفاده معترضان از ماسک صورت ممنوع شود، مغایر قانون اساسی است.
۱۳۹۸/۰۸/۱۴ / دوره استعماری / اموال غارت شده / آثار باستانی / موزه
موزه بریتانیا؛ بزرگترین گنجینه آثار میراث‌فرهنگی مسروقه
تهران- ایرنا- یک وکیل مدافع برجسته حقوق بشر، موزه بریتانیا را به داشتن بزرگترین گنجینه اموال میراث فرهنگی مسروقه در جهان متهم کرد.
۱۳۹۸/۰۵/۱۶
مصاحبه|غالب قندیل: پادشاهی آل‌سعود جزء اصلی ساختار سلطه‌طلبی استعماری صهیونیستی بوده است
یک تحلیلگر لبنانی تصریح کرد اولویتی که بر منطق سعودی در این دوره حاکم است، جلب رضایت آمریکا و تضمین ادامه حمایت‌های امنیتی سنتی آمریکا از پادشاهی سعودی است.
۱۳۹۸/۰۱/۱۶
عذرخواهی بلژیک از ۳ کشور آفریقایی به خاطر ربوده شدن هزاران کودک در دوره استعمار
شارل میشل نخست‌وزیر بلژیک به صورت رسمی به‌خاطر ربوده شدن هزاران کودک از زوج‌هایی با نژاد‌های مختلف (mixed-race couples) در دوره حکومت استعماری بلژیک بر بوروندی، کنگو و رواندا عذرخواهی کرد.
۱۳۹۸/۰۱/۰۶
روحانی: تصمیم ترامپ در بخشیدن یکجانبه جولان به صهیونیست‌های غاصب، استعماری است و معنا ندارد
رئیس جمهور وظیفه همگانی را در دوره کنونی، تلاش برای کاستن از سختی ها و کمک به حل مشکلات مردم بویژه در مناطق سیل زده دانست و تاکید کرد: اولویت اصلی امروز در مناطق سیل زده، امدادرسانی و تلاش برای رفع مشکلات مردم آسیب دیده و جبران خسارت های ناشی از سیل است و دولت با همه توان برای حل این مشکلات و جبران خسارت های ناشی از حوادث اخیر تلاش می کند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •