دوشنبه, ۲۰ مرداد, ۱۳۹۹ / 10 August, 2020
ادبیات
مقالات شمس تبریز از منظر سبک عراقی بررسی می‌شود
۴ دقیقه قبل / شمس تبریزی / ادبیات فارسی / مرکز فرهنگی شهر کتاب
مقالات شمس تبریز از منظر سبک عراقی بررسی می‌شود
نشست «مقالات‌شمس؛ روایتی تازه از آموزه‌های سبک‌ عراقی» به‌عنوان یکی از جلسات درس‌گفتارهایی درباره شمس تبریزی چهارشنبه این‌هفته در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.
انتشار مقدمه کمبریج بر چخوف
۳۳ دقیقه قبل / کتاب و ادبیات
انتشار مقدمه کمبریج بر چخوف
کتاب مقدمه کمبریج بر چخوف اثر جیمز لوئین روانه بازار کتاب شد. این اثر گزارشی سرگرم‌کننده از زندگی آنتوان چخوف، نمایشنامه‌نویس شهیر روسیه، است.
آلبوم «تا تو با منی» منتشر شد/ اجرای آثار بزرگان ادبیات ایران
۴۸ دقیقه قبل / آلبوم موسیقی / موسیقی ایرانی / ناصر ایزدی
آلبوم «تا تو با منی» منتشر شد/ اجرای آثار بزرگان ادبیات ایران
آلبوم «تا تو با منی» به آهنگسازی ناصر ایزدی، همراهی ارکستر ملی «مهر» و خوانندگی داود فتحی با اجرای آثار شاعران مطرح معاصر کشورمان در دسترس مخاطبان قرار گرفت.
روایت‌های مادر و دختری از هویت اجتماعی زنان منتشر شد
۵۳ دقیقه قبل / کتاب و ادبیات
روایت‌های مادر و دختری از هویت اجتماعی زنان منتشر شد
«سرکار علیه»، چند روایت مادر ـ دختری درباره هویت‌های اجتماعی زنان از سوی کتابستان به چاپ چهارم رسید.
مذاکره‌ای در جریان است؟
۱ ساعت قبل
مذاکره‌ای در جریان است؟
بابک مجیدی، انصاف نیوز: دیاکو حسینی تحلیلگر ارشد مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری در گفت‌وگو با انصاف نیوز درباره احتمال مذاکره میان آمریکا و ایران قبل از انتخابات نوامبر آمریکا می‌گوید: با توجه به ادبیات تهاجمی آمریکا علیه ایران و حرف‌های پمپئو علیه کشورمان فعلا ظرفیت مذاکره نتیجه‌بخش میان ایران و…
رمان ایرانی «ناسور» چاپ شد/زخمی که هرگز خوب نشد
۲ ساعت قبل / رمان ایرانی / انتشارات آوند دانش / ادبیات داستانی
رمان ایرانی «ناسور» چاپ شد/زخمی که هرگز خوب نشد
رمان «ناسور» نوشته صالح ذکاوتی به‌تازگی توسط انتشارات آوند دانش منتشر و راهی بازار نشر شد.
دزدی‌های علنی که برای کسی مهم نیست!
۲ ساعت قبل / ادبیات / سرقت آثار علمی / ادبیات ایران
دزدی‌های علنی که برای کسی مهم نیست!
ایسنا نوشت: یک پژوهشگر با اشاره به سرقت‌ ادبی در فضای آکادمیک می‌گوید: بارها و بارها می‌بینیم که افراد مقاله‌ها و پایان‌نامه‌ها را کاملا علنی دوباره به نام خودشان چاپ می‌کنند. یک نفر باید متولی این امور باشد؛ به نظر می‌آید این اصلا برای کسی مهم نیست.
از نظر دانشجویان پلیس چگونه باید رفتار کند؟
۲ ساعت قبل / پلیس / نیروی انتظامی / دانشجویان
از نظر دانشجویان پلیس چگونه باید رفتار کند؟
بر اساس نتایج یک مطالعه، داشتن گوش شنوا، ادبیات مناسب، بله گفتن، سلام کردن، احترام، تایید با حرکت سر و نگاه روبه پایین پر تکرارترین مضامینی هستند که از نظر دانشجویان به عنوان رفتار مطلوب نیروی انتظامی شناخته می‌شود.
۹ ساعت قبل
هنریکی که می‌شناختم
از لحظه‌ای که تصمیم گرفتم این یادداشت کوتاه را بنویسم، ذهنم متوقف شده است و کلمات یاری‌ام نمی‌دهند. نوشتن از کسی که گنجینه واژگان وسیعی داشت و از طرفی به قداست واژه‌ها مومن بود محال نباشد قطعا دشوار است. در این چند روز خاطرات فراوانی به ذهنم هجوم آورده، از اولین کلاس درس با استاد تا آخرین گفت‌وگو و با این حال انگار که خاطره‌ای نیست. در فضایی مه‌آلود قرار گرفته‌ام و با بهت این سطور را می‌نویسم. از چه چیزی بنویسم؟ از هنریک مجنونیان استاد سخت‌گیر و با دانش یا از هنریک مجنونیان کارشناس زبده و دل‌سوخته محیط‌زیست یا از هنریک مجنونیان دوستدار فرهنگ، هنر، ادبیات و ایران؟ اینکه انسانی دارای ابعاد گوناگون و گسترده باشد بسیار ارزنده و قابل ستایش …
۹ ساعت قبل
درباره منشا انواع (1859) چارلز داروین
نام «داروین» در ادبیات عمومی غیرعلمی، به صورت «داروینیسم اجتماعی»، از قرن نوزده تا امروز پیوندی ناگسستنی با نظریه‌ای داشته که قدرت‌های سیاسی سوء‌استفاده هولناکی از آن برای «علمی» جلوه دادن نابرابری میان انسان‌ها و جوامع انسانی کرده‌اند. چارلز داروین (1882-1809) یک زیست‌شناس و جغرافیدان بود و همزمان با همکارش آلفرد راسل‌ والاس (1913-1823) همزمان و پس از چندین سال دریانوردی و مشاهدات میدانی نظریه «تطور» (یا تکامل) ترجمه شده را در دو مقاله مطرح کردند. نقطه آنها این بود که تنوع حیرت‌انگیز حیات در میلیاردها موجود، منشا واحدی داشته و به این ترتیب می‌توان میان گیاهان و جانوران و موجودات بسیار کوچک‌تر‌، …
۹ ساعت قبل
سرقت ادبی، شاکی خصوصی، مدعی‌العموم و باقی قضایا
در فضای مجازی هم این بحث‌ها به شکلی گسترده‌تر برپاست؛ اما در آنها بیشتر با غرولند و نظایرش روبه‌رو می‌شویم و دقیقا نمی‌فهمیم، بحث بر سر چیست؟ اینکه چرا از یک کتاب چند ترجمه منتشر شده است(یا حتی اینکه چرا ناشران از کتابی ترجمه‌ شده ترجمه‌های نازل‌تری از ترجمه بهتر متقدم را منتشر می‌کنند)؛ یا اینکه برخی از این ترجمه‌ها بازنویسی و سرقتی از یک ترجمه دیگر است و چرا ناشرانی هستند که به چنین کلاهبرداری‌ا‌ی رو آورده‌اند و کسی هم نیست که جلودارشان باشد؟ یا حتی بحث بر سر کتابی خاص است یا بر سر این مساله یا پیوستن ایران به معاهده جهانی کپی‌رایت؟ بنا به اینکه کدام سوال در میان است و از چه نظرگاهی پرسیده می‌شود، بحث شکلی دیگر به خود …
۹ ساعت قبل
جنونِ کپی‌رایت یا هیاهوی بسیار برای هیچ
در وضعیت فعلی، نوشتن درباره کپی‌رایت و حق و حقوق نویسنده و مترجم اصولا کار چندان سختی نیست. کرور کرور مصاحبه و یادداشت را می‌توان در رسانه‌ها و مطبوعات یافت که در مذمت این فاجعه و رنجی که اهل قلم از آن می‌برند نوشته شده است. ایده تمامی این تحلیل‌ها محوری مشترک دارد؛ وضعیت ادبیات و تفکر در ایران فاجعه است، چون کپی‌رایت را رعایت نمی‌کنیم؛ آثار ادبی ما جهانی نمی‌شوند، چون ایران به سازوکارهای کپی‌رایت توجهی نمی‌کند؛ نویسنده و مترجم باید با چندرغاز عایدی خود بسازد، چون کپی‌کاری و دزدی دامان همه را گرفته است! درنتیجه، کسی که بخواهد درباره «حقوق» آثار و خالقانش بنویسد مسیر چندان پر پیچ و خمی پیش رو ندارد، توگویی همه‌ چیز از پیش …
۱۱ ساعت قبل
شاه بیت بهره وری در سازمانها ،اثر بخشی آن می باشد
اصفهان – بهمن راعی : نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، دکترمهدی طغیانی با حضور در ستاد شرکت توزیع برق اصفهان واقع در خیابان میر از دستاوردها و توانمندی های این شرکت بازدید نمود و پیرامون چالش ها ،فرصت های صنعت برق با مدیر عامل و معاونین شرکت به گفتگو پرداخت .طغیانی در خصوص عملکرد شرکت توزیع برق اصفهان گفت : دیدگاهها و بازخوردهای مردم کیل و اندازه عملکرد این شرکت خدمت رسان را به نمایش گذاشته است و تا آنجا که خبرهایی در این حوزه به ما رسیده بیشتر بر رضایت مردمی دور می زند .طغیانی در ادامه گفت :باید افق ها و تصمیم های پیش رو را به رضایتمندی هر چه بیشتر مردم نزدیک کنید که به حمد ا…دیدگاه فکری مدیران این شرکت این شرایط را فراهم نموده است .وی تاکید کرد : اگر قوانینی وجود دارد که معارض …
روی ادبیات عامه‌پسند نمی‌توان خط کشید
۱۱ ساعت قبل / ادبیات / رمان / zwnj / خط / عامه
روی ادبیات عامه‌پسند نمی‌توان خط کشید
صمد طاهری می‌گوید: اینکه یک‌جا بر رمان عامه‌پسند خط بکشیم، کار غلطی است. حتی همان کارهایی که نامش را بازاری می‌گذاریم،
آخرین خبر از وضعیت سلامتی خسرو احتشامی پس از مرخص شدن از بیمارستان
۱۴ ساعت قبل / شعر / شاعر / ادبیات ایران / ادبیات فارسی
آخرین خبر از وضعیت سلامتی خسرو احتشامی پس از مرخص شدن از بیمارستان
ایسنا نوشت: فرزند خسرو احتشامی از آخرین وضعیت این شاعر پس از مرخص شدن از بیمارستان می‌گوید.
پربیننده‌ترین اخبار گروه فرهنگی تسنیم در 19? مردادماه 1399
۱۷ ساعت قبل / حماسه و پایداری / کتاب و ادبیات / هنرهای تجسمی / موسیقی / مستند / تلویزیون / سینما / تئاتر
پربیننده‌ترین اخبار گروه فرهنگی تسنیم در 19? مردادماه 1399
پربازدیدترین اخبار گروه فرهنگی تسنیم در 24  ساعت گذشته را به‌‌‌ تفکیک بخوانید.
ترجمه‌ای از
۱۷ ساعت قبل / داعش / کتاب و ادبیات
ترجمه‌ای از "ظهور داعش" در کتابفروشی‌ها
انتشارات ققنوس کتاب «ظهور داعش» نوشته کارولین کنون را منتشر کرد.
شیخ اکبری: ادبیات نمایشی اثرگذاری طرح قرآنی 1454 را بیشتر کرد
۱۸ ساعت قبل / شبکه های سیمای جمهوری اسلامی ایران / شبکه قرآن / رسانه ملی / تلویزیون
شیخ اکبری: ادبیات نمایشی اثرگذاری طرح قرآنی 1454 را بیشتر کرد
جواد شیخ اکبری مدیر شبکه قرآن و معارف سیما، از محل استودیوی طرح ملی و قرآنی 1454 بازدید و با عوامل برنامه دیدار و گفت‌وگو کرد، طرح تابستانه‌ای که از 31 خردادماه شروع شده و تا 31 مردادماه ادامه خواهد داشت.
ششمین اجلاس شاعران هم‌سرا، آنلاین برگزار می‌شود
۱۸ ساعت قبل / شاعر / شعر / ادبیات ایران
ششمین اجلاس شاعران هم‌سرا، آنلاین برگزار می‌شود
اجلاس شاعران هم‌سرا، روز سه‌شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۹، برای اولین بار به صورت آنلاین برگزار می‌شود. در سال‌های پیش از این، پنج دوره از این رویداد ادبی، به صورت حضوری برگزار شده بود.
مهلت ثبت‌نام انجمن صنفی داستان‌نویسان تمدید شد
۱۹ ساعت قبل / انجمن صنفی / ادبیات داستانی
مهلت ثبت‌نام انجمن صنفی داستان‌نویسان تمدید شد
مهلت درخواست عضویت در انجمن صنفی کارگری داستان‌نویسان تا هفتم شهریور ۱۳۹۹ تمدید شد.
کرونا حریف اهالی کتاب نمی‌شود
۲۱ ساعت قبل / تابستانه کتاب 99 / طرح های کتابخوانی / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران / کتابفروشی
کرونا حریف اهالی کتاب نمی‌شود
تهران- ایرناپلاس- طرح‌های حمایتی خانه‌کتاب و ادبیات ایران، در این چند سال اخیر با استقبال اهالی کتاب روبه‌رو شده است و بسیاری خرید کتابشان را در این روزها انجام می‌دهند. در این اوضاع کرونایی، این‌طرح‌ها به نوعی موجب رونق کتابفروشی‌ها می‌شوند و در صورت رفع برخی نقاط ضعف، می‌تواند موثرتر نیز عمل کنند.
جهش ناگهانی نرخ ارز، عامل تورم تیرماه
۲۲ ساعت قبل / سازمان امور مالیاتی کشور / سازمان برنامه و بودجه / وزارت امور اقتصادی و دارایی / سید حمید پورمحمدی
جهش ناگهانی نرخ ارز، عامل تورم تیرماه
تهران- ایرنا- معاون امور اقتصادی سازمان برنامه و بودجه کشور در نوشتاری با بیان اینکه عامل تورم تیرماه جهش ناگهانی نرخ ارز است، توضیح داد: بر اساس مفهوم سه‌گانه ناممکن در ادبیات اقتصادی، دولت‌ها نمی‌توانند همزمان سیاست‌پولی، سیاست‌ارزی و آزادی جریان سرمایه را اعمال کنند و توجه به این نکته ضروری است که تغییرات نرخ ارز در یک اقتصاد بدون نفت مشابه سایر کشورهای جهان تابعی از عرضه و تقاضا در بازار ارز می‌شود .
عامل تورم تیرماه جهش ناگهانی نرخ ارز است
۲۲ ساعت قبل
عامل تورم تیرماه جهش ناگهانی نرخ ارز است
سیدحمید پورمحمدی، با بیان اینکه عامل تورم تیرماه جهش ناگهانی نرخ ارز بوده دربازخوانی علل آن عنوان کرده است: بر اساس مفهوم سه‌گانه ناممکن در ادبیات اقتصادی «دولت‌ها نمی‌توانند همزمان سیاست‌پولی، سیاست‌ارزی و آزادی جریان سرمایه را اعمال نمایند». لذا اختیارات بانک مرکزی نیز محدود بوده و انتظار اعمال سه‌گانه ناممکن از بانک مرکزی جهت کنترل نرخ ارز وجود ندارد. توجه به این نکته ضروری است که تغییرات نرخ ارز در یک اقتصاد بدون نفت مشابه سایر کشورهای جهان تابعی از عرضه و تقاضا در بازار ارز می‌شود.
فروش «سه دقیقه در قیامت» از یک میلیون نسخه گذشت
۲۲ ساعت قبل / کتاب و ادبیات / شهید ابراهیم هادی
فروش «سه دقیقه در قیامت» از یک میلیون نسخه گذشت
کتاب «سه دقیقه در قیامت»، کاری از گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی است که در مدت قریب به یک سال از انتشار خود با استقبال خوبی از سوی مخاطبان همراه شده است.
توماس مان؛نویسنده‌ای که خودش را
۲۳ ساعت قبل / توماس مان / نویسنده / بدبختی / خودشیفته / خودپسند / رمان / آلمان / مهاجرت
توماس مان؛نویسنده‌ای که خودش را "بدبختی عمومی" می‌دانست
البته مرد برجسته ادبیات آلمان، به شهادت یادداشت‌های روزانه خود، به هیچ‌رو انسانی فروتن و افتاده نبود. برعکس، کارشناسان ادبی پس از بررسی دفاتر خاطرات او، شبان بورژوا‌ها را «بی‌احساس، فاقد حسّ همدلی، خودپسند و خودشیفته» ارزیابی کردند.
سمت تازه برای دبیر سابق جایزه ادبی جلال
۲۳ ساعت قبل / جایزه جلال آل احمد / کتاب و ادبیات
سمت تازه برای دبیر سابق جایزه ادبی جلال
شهریار عباسی، مدیر دفتر داستان و غلامرضا طریقی مدیر بخش شعر دفتر گسترش شعر و ادبیات داستانی شدند.
کتاب «لی‌لی کجایی؟» چاپ شد/عروسک‌سازی که عروسکش را گم کرد
۲۳ ساعت قبل / انتشارات فاطمی / ادبیات کودک و نوجوان / تصویرگری
کتاب «لی‌لی کجایی؟» چاپ شد/عروسک‌سازی که عروسکش را گم کرد
کتاب «لی‌لی کجایی؟» نوشته طراوت جلالی‌ فراهانی توسط انتشارات فاطمی برای کودکان منتشر و راهی بازار نشر شد.
حمایت از نشر الکترونیک، برگزاری مجازی نمایشگاه کتاب و ادامه جایزه جلال
۲۴ ساعت قبل / تابستانه کتاب 99 / محسن جوادی / معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / موسسه خانه کتاب ایران / نمایشگاه کتاب / کتاب / موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران / ایوب دهقانکار
حمایت از نشر الکترونیک، برگزاری مجازی نمایشگاه کتاب و ادامه جایزه جلال
تهران- ایرنا- مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران در تشریح برنامه‌های این نهاد برآمده از ادغام سه موسسه وابسته به معاونت فرهنگی حمایت از نشر الکترونیک و استارتاپ‌ها، بررسی راه‌ها برای حل مشکلات پسانمایشگاه نمایشگاه مجازی کتاب، استمرار برگزاری جایزه جلال و کتاب سال و مقابله با قاچاق کتاب از راه فرهنگ‌سازی را از جمله برنامه‌های موسسه یادشده برشمرد.
ترجمه جدید ماجرای پیرمرد صدساله فراری سوئدی چاپ شد
۲۴ ساعت قبل / نشر آموت / کیهان بهمنی / یوناس یوناسن / ترجمه / ادبیات جهان / سوئد
ترجمه جدید ماجرای پیرمرد صدساله فراری سوئدی چاپ شد
رمان «پیرمرد صدساله‌ای که از پنجره بیرون رفت و ناپدید شد» نوشته یوناس یوناسون با ترجمه کیهان بهمنی توسط نشر آموت منتشر و راهی بازار نشر شد.
«بازی فرشته» کارلوس روئیث ثافون با ترجمه‌ علی صنعوی منتشر شد
۲۵ ساعت قبل / نشر نیماژ / ادبیات داستانی / تازه های نشر
«بازی فرشته» کارلوس روئیث ثافون با ترجمه‌ علی صنعوی منتشر شد
جلد دوم از چهارگانه «گورستان کتاب‌های فراموش‌شده» (جلد نخست: سایه‌ی باد) نوشته کارلوس روئیث ثافون نویسنده تازه درگذشته اسپانیایی، به‌نام «بازی فرشته» توسط نشر نیماژ روانه کتابفروشی‌ها شد.
سهل‌انگارانه فکر نکنیم؛ طراحی اسباب‌بازی یک شبه شکل نمی‌گیرد
۲۵ ساعت قبل / آیدین مهدی زاده / باب اسفنجی / عروسک بومی / اسباب بازی ایرانی / صنایع فرهنگی
سهل‌انگارانه فکر نکنیم؛ طراحی اسباب‌بازی یک شبه شکل نمی‌گیرد
آیدین مهدی‌زاده فعال صنایع فرهنگی می‌گوید، اینکه طراح در عرض یک روز کتاب ادبی بخواند و تا فردایش ۱۰ نمونه اسباب‌بازی بومی براساس ادبیات وتاریخ‌مان طراحی کند، به‌نوعی نگاه سهل‌انگارانه است.
ازدیاد آثار ترجمه و نامتناسب با فرهنگ‌ما بخاطر صرفه مالی ناشرها/ امنیت شغلی نداریم
۲۵ ساعت قبل / استانی-فرهنگی و هنری / ادبیات کودک و نوجوان / کتاب کودک
ازدیاد آثار ترجمه و نامتناسب با فرهنگ‌ما بخاطر صرفه مالی ناشرها/ امنیت شغلی نداریم
یک نویسنده کتاب کودک عنوان کرد: ناشرها به خاطر صرفه جویی در هزینه بیشتر سمت چاپ کتاب‌های ترجمه می‌روند به‌طوری که می‌بینیم کتاب‌هایی که در حوزه ادبیات کودک و نوجوان چاپ می‌شود، تناسبی با فرهنگ ایرانی‌ اسلامی ما ندارد.
درباره عبدالحسین نوایی
۲۶ ساعت قبل / عبدالحسین نوایی / محققان ایرانی / نویسنده / تاریخ ایران / ادبیات
درباره عبدالحسین نوایی
تهران- ایرنا- عبدالحسین نوایی که از سنین کم در مطبوعات قلم می‌زد در زمینه ادبیات و تاریخ، تبحر و تسلط زیادی داشت و آثار تحقیقی تاریخی زیادی به رشته تحریر درآورد که بیشتر مربوط به دوره قاجار بود.
۳۵ ساعت قبل
آغاز طرح «تابستانه کتاب» در سراسر کشور
طرح تابستانه کتاب از دیروز (۱۸ مرداد) در کتابفروشی‌های عضو این طرح در سراسر کشور آغاز به کار کرد.به گزارش «ابتکار» به نقل از  روابط عمومی موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران،  ۷۶۱ کتابفروشی از ۳۱ استان کشور در طرح «تابستانه کتاب» مشارکت کرده‌اند که از دیروز (۱۸ مردادماه) با یارانه ۲۰ درصدی کتاب‌های عمومی، کودک و نوجوان و دانشگاهی را به مخاطبان ارائه می‌کنند. در این طرح، استان تهران با ۱۱۵ کتابفروشی، اصفهان با ۸۵ کتابفروشی و خراسان رضوی با ۸۱ کتابفروشی بیشترین مشارکت را از آن خود کرده‌اند.اسامی و مشخصات کتابفروشی‌های عضو طرح «تابستانه کتاب ۹۹» به تفکیک هر استان بر روی سایت  tarh.ketab.ir  قابل مشاهده است. در این طرح که با شعار «کتاب بخوانیم، ایمن بمانیم» از دیروز (۱۸ مردادماه) آغاز و تا ۳۰ مرداد ادامه …
۳۵ ساعت قبل
نباید فقط رفیق روزهای خوب تئاتر باشیم
آرش سنجابی گفت: «جیرجیرک» تلفیق فیزیکال بدن و بیان است که شاید پیشتر فقط در نمایش‌هایی که من به صحنه آورده‌ام وجود داشته و اکنون به تکامل رسیده است.نمایش«جیرجیرک» نوشته و کار آرش سنجابی از 10 مردادماه ساعت 21 در سالن شماره یک تماشاخانه سپند روی صحنه است. بازیگران این نمایش به تهیه‌کنندگی مهدی غلامی سرخه؛ شکیبا آدینه، پویا امینی، پرهام امینی، ایمان اصفهانی، ویدا جوان، رها حاجی زینل، پرستو حمیدی، ستایش رجایی‌نیا، پردیس زارع، نازنین صلح‌جو، دانیال عبادی، رازیما میرزایی، پریسا محسنی، حمیدرضا نعیمی و جواد یحیوی هستند.آرش سنجابی در گفت‌وگو با هنرآنلاین درباره موضوع و مضمون نمایش «جیرجیرک» گفت: این نمایش در ادامه دیگر آثاری است که تاکنون به صحنه آورده‌ام و جدا از آن‌ها نیست و آن چیزی است که همواره دغدغه …
فیلسوف سیاستمدار  یا  سیاستمدار فیلسوف
۳۵ ساعت قبل
فیلسوف سیاستمدار  یا  سیاستمدار فیلسوف
  ندا زندی    حسین مکی در کتاب «تاریخ 20ساله ایران» چه بجا و درخور، محمدعلی فروغی ملقب به ذکاءالملک را شاگرد ارسطو معرفی کرد. چقدر چنین لقبی برازنده مردی است که در زمانه خود، به‌رغم آگاهی و دانش ستودنی‌ای که از فلسفه و ادبیات داشت، به جای اینکه عزلت‌نشین یا برج‌عاج‌نشین شود، دامن خویش را به سیاست آلود تا برای کشورش و مردمش گامی برداشته باشد. فروغی خوب می‌دانست برای پیروزی شیطان تنها کافی است که آدم‌های خوب و درستی چون او عقب بنشینند و هیچ کار نکنند و دست روی دست بگذارند. جاه‌طلبی و حرص قدرت نداشت …
۳۵ ساعت قبل
تاریخ نگار
58 ‌سال پیش در چنین روزی، برابر نهم آگوست 1962 میلادی، هرمان هسه، نویسنده شهیر آلمانی، برنده جایزه نوبل ادبیات و خالق آثاری چون «گرگ بیابان»، «سیذارتا»، «دمیان»، «گرترود» و... در هشتادوپنج سالگی درگذشت. او در طول حیات حرفه‌ای خود علاوه بر نوبل ادبیات، 8 جایزه ادبی دیگر ازجمله جایزه جهانی گوته را نیز از آن خود کرد. هسه جزو نویسندگانی است که در ایران طرفداران بسیاری دارد و تاکنون آثار بسیاری از او به فارسی ترجمه شده‌اند. از ‌سال 1932 میلادی جایزه‌ای به نام او به دیگر نویسندگان برگزیده اهدا می‌شود.
تأملی بر واقعه غدیر در ادبیات فارسی
۴۳ ساعت قبل / استانی-فرهنگی و هنری / غدیر در ادبیات / شاهنامه فردوسی / ملک‌الشعرای بهار
تأملی بر واقعه غدیر در ادبیات فارسی
مدیر گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) گفت: موضوعات آیینی مانند واقعه غدیر سابقه تاریخی گسترده دارند، در شعر فارسی شاید «کسایی» پرچمدار شعر آیینی را بتوان نخستین کسی دانست که به مضامینی چون غدیر در شعر روی آورده است، بعد از او شاخص‌ترین شاعری که به موضوع ولایت حضرت علی (ع) اشاره کرده، «فردوسی بزرگ» است که در شاهنامه آشکارا به ولایت حضرت علی (ع) و موقعیت آن حضرت و پیامبر اکرم (ص) اشاره کرده است.
طرح پاییزه کتاب تامین بودجه شد
۴۶ ساعت قبل / ادبیات / ایران / بودجه / خانه کتاب / معاون
طرح پاییزه کتاب تامین بودجه شد
ایلنا: معاون فرهنگ و کتاب موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران از تعیین تکلیف و تخصیص بودجه مورد نیاز برای اجرای طرح‌های تابستانه و پاییزه کتاب خبر داد.
رونمایی از «سامانه جامع نشر بین‌الملل» درنیمه‌دوم سال/ تغییر در مواجهه نشر ایران با جهان
۲ روز قبل / ایوب دهقانکار / مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران / خبرگزاری فارس
رونمایی از «سامانه جامع نشر بین‌الملل» درنیمه‌دوم سال/ تغییر در مواجهه نشر ایران با جهان
مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران گفت: در حوزه نشر بین‌الملل با رویکرد ارتقای دیپلماسی فرهنگی، «سامانه جامع نشر بین‌الملل» در دست طراحی است تا در این حوزه با جدیت وارد شویم.
استاد جامعه المصطفی: واقعه غدیر از موضوعات تأثیرگذار و مضمون ساز شعر فارسی است
۲ روز قبل / جامعة المصطفی العالمیه / شعر فارسی / واقعه غدیر
استاد جامعه المصطفی: واقعه غدیر از موضوعات تأثیرگذار و مضمون ساز شعر فارسی است
شفقنا- استاد گروه زبان و ادبیات فارسی مجتمع آموزش عالی زبان، ادبیات و فرهنگ‌شناسی المصطفی گفت: غدیر واقعه ای شگرف است که توانست تأثیرگذارترین و پرمفهوم ترین مضمون ساز شعر فارسی گردد. به گزارش خبرنگار شفقنا در قم، مجید جعفری...
آخرین خبر از سلامتی سیدعلی صالحی
۲ روز قبل / سید علی صالحی / شاعر / شعر / ادبیات ایران
آخرین خبر از سلامتی سیدعلی صالحی
ایسنا نوشت: سیدعلی صالحی که به سختی توان سخن گفتن دارد، از وضعیت جسمی خود پس از عمل جراحی می‌گوید.
برنده جایزه بوکر: اینترنت شما را بچه می‌کند
۲ روز قبل / جایزه بوکر / ادبیات جهان / ادبیات داستانی
برنده جایزه بوکر: اینترنت شما را بچه می‌کند
مهر نوشت: نویسنده برنده بوکر با انتشار «در عین حال در شهر دوپامین» که کتابی جدید درباره اینترنت است، می‌گوید رسانه‌های اجتماعی ما را به بچه بدل می‌کنند و ممکن است به خاطر یک اشتباه از زندگی بیفتیم.
جایزه کتاب ماه و سال به رشد ادبیات کودک و نوجوان کمک می‌کند
۲ روز قبل / عباس جهانگیریان / کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان / وزارت ارشاد
جایزه کتاب ماه و سال به رشد ادبیات کودک و نوجوان کمک می‌کند
داور فصل بهار نخستین جایزه کتاب ماه و سال کودک و نوجوان کانون پرورش فکری، این جایزه را فرصتی برای رشد ادبیات کودک و نوجوان عنوان کرد.
انتخاب شعار و پوستر تابستانه کتاب و چاپ اولین کتابِ جدید مو یان
۲ روز قبل / خانه کتاب / برنده نوبل ادبیات / کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان / کتاب
انتخاب شعار و پوستر تابستانه کتاب و چاپ اولین کتابِ جدید مو یان
انتخاب شعار تابستانه کتاب ۹۹ و پوستر این‌رویداد در کنار چاپ اولین‌کتاب مو یان نویسنده چینی پس از جایزه نوبل این‌نویسنده؛ از مهم‌ترین خبرهای حوزه کتاب و نشر در این‌هفته هستند.
از خبرنگاری تا فرماندهی
۳ روز قبل / دفاع مقدس
از خبرنگاری تا فرماندهی
از او به عنوان بن‌بست‌شکن در این عرصه نام می‌بردند. وی پایه‌گذار سازمان رزم سپاه بود. او بنیان‌گذار تفکر انقلابی جنگ بود که به‌جای تکیه بر تجهیزات نظامی، بر ایمان، فرهنگ علوی و عاشورایی تکیه کرد و فکر و اندیشه را مبنای شکست بن‌بست‌های جنگ قرار داد. حسن باقری ادبیات جنگ را تغییر داد...
راز کتاب‌ها، اسطوره‌هایی از بنی آدم تا بند انگشتی
۳ روز قبل / محمود دولت آبادی / کتاب / ناصر فکوهی / ادبیات
راز کتاب‌ها، اسطوره‌هایی از بنی آدم تا بند انگشتی
تهران-ایرنا- اسطوره‌ها، از بنی آدم تا بند انگشتی، در لابه لای صفحات کتاب به دیدار شما می‌آیند. کتاب‌ها، رازهای ناگفته زیادی دارند.
داستان کوتاهی برای روز خبرنگار
۳ روز قبل / روز خبرنگار
داستان کوتاهی برای روز خبرنگار
باقر رجبعلی _ داستان نویس و پژوهشگر ادبیات داستانی _ به مناسبت روز خبرنگار داستانی به نام «یک نخ سیگار» نوشته است.
بیش از ۶۵۰ کتابفروشی به تابستانه کتاب پیوست
۳ روز قبل / موسسه خانه کتاب / تابستانه کتاب 99 / کتاب
بیش از ۶۵۰ کتابفروشی به تابستانه کتاب پیوست
تهران - ایرنا - موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران اعلام کرد با توجه به آنکه مهلت ثبت‌نام در طرح تابستانه کتاب ۹۹ تنها تا پایان امروز (پنجشنبه ۱۶ مردادماه) برقرار است،‌ تا کنون بیش از ۶۵۰ کتابفروشی به این‌طرح پیوست.
۴ روز قبل
همینگوی، نویسنده‌ای که زیبا زیست اما...
خانم پترینا کراکفورد، منتقد ادبی، در نشریه نقد ادبی پاریس، زندگی همینگوی را این‌گونه توصیف می‌کند: «زندگی ‌ای پرماجرا، مبارزه‌جویانه، آشتی‌ناپذیر مثل برجسته‌ترین شخصیت‌های داستانی‌اش.» خانم کراکفورد می‌نویسد: «سایه‌ای که ارنست همینگوی بر ادبیات امریکایی افکنده چیزی کمتر از «عظیم» نیست.» به سخن دیگر بهترین واژه و دقیق‌ترین توصیف از آثار همینگوی «سترگ، عظیم  و باشکوه» است. پس از همینگوی بسیاری از نویسندگان امریکایی از سبک او پیروی کردند و انقلابی در شیوه نگارش امریکایی پدید آوردند و آثارش عمیقا و قویا بر نسل نویسندگان مینی‌مالیست (کمینه‌نویس) مانند ریموند کارور و سوزان مینوت اثر …
ماجرای درخت اناری که پرتقال داد!
۴ روز قبل
ماجرای درخت اناری که پرتقال داد!
نیلوفر نیک‌بنیاد: اگر اهل خواندن کتاب‌های ترجمه باشید محال است «محبوبه نجف‌خانی» را نشناسید. او از مترجمان قدیمی و پرکاری است که سال‌هاست به‌صورت تخصصی در زمینه‌ی ترجمه‌ی کتاب‌های کودک و نوجوان فعالیت می‌کند. نام نجف‌خانی روی جلد کتاب می‌تواند این اطمینان را به شما بدهد که بدون ذره‌ای تردید کتاب را بردارید و بخوانید و از ترجمه‌اش لذت ببرید. به‌سراغ او رفتیم تا از حال‌و‌هوای این روزهای ادبیات سؤال کنیم. به‌تازگی چه کتابی برای نوجوانان ترجمه کرده‌اید؟ جدیدترین رمانی که برای نوجوانان ترجمه کرده‌ام …
قربانی شماره 35
۴ روز قبل
قربانی شماره 35
  عیسی محمدی در سال1280 شمسی بود که در محله ابرقوی قم به دنیا آمد. خانه‌ای گلی و کوچک داشتند. از همان ابتدا علاقه‌مند خواندن و نوشتن بود. چنین بود که به مکتب‌خانه رفت. بعدها هم گذرش به حوزه علمیه افتاد و به واسطه علاقه به ادبیات عربی، مقدمات حوزوی را هم گذراند. اما ظاهراً قرار بود سرنوشت او، فقر و سختی و گرسنگی و تلاش برای معاش باشد؛ و طبعاً عصیان علیه همه این کاستی‌هایی که جامعه و دیگران به او تحمیل کرده بودند. نامش را میرزا محمد گذاشته بودند؛ از همان ابتدا هم طبعی شاعرانه و خطی خوش و استعداد تصویرگری …
۴ روز قبل
کتابخانه
 کتاب‌ «تاکستانی در رهگذر» نوشته میخائیل نعیمه با ترجمه صالح بوعذار منتشر شد. این کتاب که شامل گزین‌گویه‌های فلسفی و عرفانی این شاعر و متفکر لبنانی است،  به‌تازگی در نشر سیب سرخ منتشر شده است. میخائیل نعیمه از ادیبان بزرگ لبنان و عضو «الرابطه القلمیه» و از منتقدان و اندیشمندان ادبیات معاصر عربی است. او یکی از جریان‌سازترین ادیبان لبنان و از پیشگامان مکتب رمانتیسم ادبیات عرب است که با چهره‌هایی چون خلیل مُطران، عقّاد، ابو شادی، نعیمه، ایلیا ابوماضی، نازک الملائکه و نزار قبّانی و... شناخته می‌شود.
تازه‌ترین اثر حسن ذوالفقاری منتشر شد/ نگاهی دوباره به «افسانه‌های پهلوانی ایران»
۴ روز قبل / کتاب و ادبیات
تازه‌ترین اثر حسن ذوالفقاری منتشر شد/ نگاهی دوباره به «افسانه‌های پهلوانی ایران»
«افسانه‌های پهلوانی ایران» عنوان اثری از حسن ذوالفقاری و بهادر باقری است که در چهار جلد به بررسی 60 افسانه منظوم و منثور می‌پردازد.
دهقانکار: سامانه نقد کتاب راه‌اندازی می‌شود/ سهم خبرنگاران در آگاهی و دانایی جامعه
۴ روز قبل / کتاب / ادبیات ایران / رسانه / ناشران / ایوب دهقانکار / سهم خبرنگاران کتاب / جامعه / ناشر / کتابفرd
دهقانکار: سامانه نقد کتاب راه‌اندازی می‌شود/ سهم خبرنگاران در آگاهی و دانایی جامعه
ایوب دهقانکار مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران به مناسبت فرارسیدن ۱۷ مرداد روز خبرنگار با حضور در خبرگزاری فارس این روز را به خبرنگاران این رسانه تبریک گفت.
کتاب «لبخندی به معبر آسمان» رونمایی می‌شود
۴ روز قبل / لشگر 27 حضرت رسول (ص) / ادبیات دفاع مقدس / انتشارات شهید کاظمی / رونمایی کتاب
کتاب «لبخندی به معبر آسمان» رونمایی می‌شود
کتاب «لبخندی به معبر آسمان» فردا همزمان با سالروز شهادت شهید محسن دین‌شعاری جانشین گردان تخریب لشگر ۲۷ محمدرسول‌الله (ص) سر مزار این‌شهید رونمایی می‌شود.
معرفی «یار کجاست» در خبرگزاری تسنیم |یکی از بهترین سفرنامه‌های حج که رهبر انقلاب خواند/ مخدومی هم مانند سیدحسن حسینی مطالبه‌گر است+ فیلم
۴ روز قبل / سازمان حج و زیارت / کتاب و ادبیات
معرفی «یار کجاست» در خبرگزاری تسنیم |یکی از بهترین سفرنامه‌های حج که رهبر انقلاب خواند/ مخدومی هم مانند سیدحسن حسینی مطالبه‌گر است+ فیلم
حجت‌الاسلام و المسلمین باقری، امام جمعه پیشوا با اشاره به تقریظ مقام معظم رهبری بر کتاب «یار کجاست» گفت: این کتاب حج نرفته‌ها را با حال و هوای این سفر معنوی آشنا می‌کند.
دوره مستقیم گویی به پایان رسیده است
۴ روز قبل / رونمایی کتاب / ادبیات دینی / ادبیات کودک و نوجوان
دوره مستقیم گویی به پایان رسیده است
مجموعه‌های «یادداشت‌های یک فرشته» و «در جیب باد» نوشته سعیده اصلاحی در کتابفروشی چاپ و نشر بین‌الملل برگزار شد.
۴ روز قبل
نکات طلایی که قبل کنکور باید رعایت کنید
همه ساله کنکور سراسری در تیر ماه برگزار می‌شود، اما امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا، برگزاری کنکور بیش از ۴۵ روز به تعویق افتاد و این آزمون در روز‌های ۳۰ و ۳۱ مردادماه انجام خواهد شد و براساس ابلاغ سازمان سنجش آموزش کشور، آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته نیز در روز‌های پنج شنبه و جمعه ۱۶ و ۱۷ و شنبه ۱۸ مردادماه ۹۹ برگزار خواهد شد. با وجود اینکه برگزاری کنکور نسبت به سال‌های گذشته کمی متفاوت‌تر و با طعم تلخ کرونا همراه شده است؛ اما در این بین هر روز شاهد استرس و نگرانی‌های داوطلبان کنکور نیز هستیم که برخی اصرار بر هرچه زودتر برگزار شدن آزمون دارند و برخی نیز تاکید دارند که چنین آزمون سرنوشت‌سازی باید به تعویق بیفتد تا با فراغ بال بتوانند از پس چنین ماراتنی بربیایند. اما جدای از این حرف‌ها باید ببینیم …
انتشار دنباله رمان «گرگ و میش» پس از ۱۲ سال
۴ روز قبل / ادبیات جهان / کتاب / کتابخوانی
انتشار دنباله رمان «گرگ و میش» پس از ۱۲ سال
تهران- ایرنا- «خورشید نیمه‌شب» جدیدترین کتاب از سری رمان‌های فانتزی- تخیلی «گرگ و میش»، پس از ۱۲ سال انتظار سرانجام منتشر شد.
نام
۴ روز قبل / نهاد کتابخانه‌های عمومی / کتاب و ادبیات
نام "روح‌الله رجایی" بر کتابخانه‌ای نقش بست/ حجت‌الاسلام دعایی: افتخار می‌کنم همکار اویم
همزمان با هفته خبرنگار، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور یکی از مراکز خود را به نام زنده‌یاد روح‌الله رجایی از روزنامه‌نگاران کشور نامگذاری کرد.
«تاکستانی در رهگذر»؛ اثری از شاعر لبنانی به ایران رسید
۴ روز قبل / لبنان / کتاب و ادبیات
«تاکستانی در رهگذر»؛ اثری از شاعر لبنانی به ایران رسید
کتاب« تاکستانی در رهگذر»، اثر میخائیل نعیمه با ترجمه صالح بوعذار منتشر شد. این اثر گزین‌گویه‌های فلسفی و عرفانی این شاعر لبنانی است.
جایزه ادبی حیاتش را از ادبیات می‌گیرد
۴ روز قبل / احمد شاملو / جایزه ادبی / شعر
جایزه ادبی حیاتش را از ادبیات می‌گیرد
سعدی گل‌بیانی گفت: جایزه ادبی حیاتش را از ادبیات می‌گیرد و ادبیات هم به نوبه خود حیاتش را حتا از فاجعه، پس بیراه نیست در همین شرایط هم به ضرورت وجود جایزه ادبی مستقل رای بدهیم.
کتاب‌ها ماسک‌پوش می‌شوند
۴ روز قبل / تابستانه کتاب 99 / کرونا / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / کتاب / طرح های ترویجی کتابخوانی / موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران
کتاب‌ها ماسک‌پوش می‌شوند
تهران-ایرنا- دومین طرح فروش کتاب در سال 99 با شعار «کتاب بخوانیم، ایمن بمانیم»، با رونمایی امروز از پوستر این طرح، از هفته آینده آغاز می‌شود.
طراحی یک بازی برای نوجوانان براساس کلیله و دمنه
۴ روز قبل / کتاب و ادبیات / کانون پرورش فکری
طراحی یک بازی برای نوجوانان براساس کلیله و دمنه
بازی مهره و صفحه «زاهد و دزدان» بر اساس حکایتی از کلیله و دمنه، طراحی و آماده تولید در کانون پرورش فکری شده است.
گزارش ایسنا از آیین افتتاحیه محفل ادبی صبا در استان هرمزگان
۴ روز قبل / استانی-فرهنگی و هنری / اخبار فرهنگی و هنری - هرمزگان
گزارش ایسنا از آیین افتتاحیه محفل ادبی صبا در استان هرمزگان
آیین افتتاحیه محفل ادبی صبای استان هرمزگان با حضور شاعران و نویسندگان مطرح ملی و پیشکسوتان حوزه ادبیات استان به صورت مجازی برگزار شد.
شاعران پارسی گوی بالکان موضوع تازه‌ترین کتاب ایرانشناس بوسنیایی
۵ روز قبل / ایران شناسی / حوزه بالکان / ادبیات فارسی / رایزنی فرهنگی / بوسنی و هرزگوین / شعر
شاعران پارسی گوی بالکان موضوع تازه‌ترین کتاب ایرانشناس بوسنیایی
کتاب «فرهنگ‌ها در تماس، زبان‌ها در پیوند» اثر الویر موسیچ، ایرانشناس معاصر بوسنیایی در سارایوو منتشر شد. نشر هرمس نیز به زودی این کتاب را در ایران منتشر می‌کند.
سفر دوباره هنری جیمز با «تصویر یک زن» به ایران
۵ روز قبل / انتشارات علمی و فرهنگی / ادبیات جهان / تازه های نشر
سفر دوباره هنری جیمز با «تصویر یک زن» به ایران
چهارمین چاپ رمان «تصویر یک زن» اثر هنری جیمز توسط انتشارات علمی وفرهنگی منتشر شد.
دهقانکار روز خبرنگار را تبریک گفت
۵ روز قبل / ایوب دهقان‌کار / ایوب دهقانکار / روز خبرنگار / خانه کتاب / موسسه خانه کتاب
دهقانکار روز خبرنگار را تبریک گفت
مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران با صدور پیامی، فرارسیدن روز خبرنگار را به اهالی رسانه تبریک گفت.
دومین جلد «گورشاه» برای نوجوانان چاپ شد
۵ روز قبل / نشر افق / سیامک گلشیری / ادبیات کودک و نوجوان / رمان ایرانی / ادبیات فانتزی
دومین جلد «گورشاه» برای نوجوانان چاپ شد
رمان «به‌سوی قلمرو شاه‌یوناس» نوشته سیامک گلشیری توسط نشر افق منتشر و راهی بازار نشر شد.
درباره احمد راد
۵ روز قبل / مشهد / ادیب / شیراز / نویسنده / فارس
درباره احمد راد
تهران- ایرنا- احمد راد مترجم، ادیب، مدرس و یکی از مهجورترین چهره‌های ادبیات فارسی به شمار می‌آید که بدلیل دسترس نبودن و نایاب بودن آثار و کتاب‌هایش، آنطور که باید و شاید میان اهالی فرهنگ و ادبیات شناخته شده نیست و به سختی می توان دو یا سه مقاله یا شرح حال از زندگی و آثار او یافت.
۵ روز قبل
«سکوت دختران» در کتاب‌فروشی‌ها
کتاب «سکوت دختران» نوشته پت بارکر با ترجمه فرزام حبیبی منتشر شد. به گزارش ایسنا، این کتاب در ۴۴۰ صفحه و با قیمت ۸۰ هزار تومان در انتشارات آریابان عرضه شده است.در معرفی ناشر از نویسنده کتاب آمده است: پت بارکر نویسنده بریتانیایی است و پیش‌تر برای رمان «جاده ارواح» خود به شهرت رسیده است. او با اثر جدیدش به نام «سکوت دختران» که بخشی از داستان ایلیاد را بازگو می‌کند در بخش نامزدهای نهایی جایزه ادبیات داستانی زنان قرار گرفت. جایزه ادبیات زنان مهم‌ترین جایزه ادبی بریتانیا برای نویسندگان زن است که به صورت سالانه برگزار می‌شود.همچنین در نوشته پشت جلد کتاب عنوان شده است: تصویرسازی از آشیل از دیدگاه زنی اهل شهر تروا که اسیر یونانیان شده. داستانی شگفت‌انگیز، پرهیجان و شعرگونه که جدا از زیبایی‌های آن، ستمی …
سپنتا در هندوستان
۵ روز قبل
سپنتا در هندوستان
  سعید مروتی    اگر خان بابا معتضدی شیفته فیلمبرداری، ابراهیم مرادی علاقه‌مند به درام و اوگانیانس دغدغه‌مند تربیت هنرپیشه و کارگردان بود، عبدالحسین سپنتا نیز  اهل ادبیات و تاریخ بود. سپنتا در هند مشغول مطالعه و تحقیق درباره تاریخ و تمدن ایران بود که آشنایی با اردشیر ایرانی او را به مسیر فیلمسازی کشاند. اردشیر ایرانی، مدیر استودیو امپریال‌فیلم، دست هموطنش را می‌گیرد و می‌کوشد ذوق ادبی‌اش را با سواد سینمایی همراه کند. اردشیر کتاب‌هایی در مورد سناریونویسی،کارگردانی و مونتاژ که از اروپا با خود به بمبئی …
پاتوق کارمندان نه خانه هنرمندان
۵ روز قبل
پاتوق کارمندان نه خانه هنرمندان
زهرا رستگار مقدم_روزنامه نگار مجید قیصری وقتی قلمش را برداشت که بنویسد، اصلا قصد نداشت نویسنده شود. او فقط می‌خواست تجربه‌های جنگ را روی کاغذ بیاورد، اما مرتضی سرهنگی، در دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری، او را تشویق به‌ نوشتن کرد. این آغاز نویسندگی قیصری بود؛ نویسنده‌ای که بعدها علاوه بر داوری در جشنواره‌های مختلف ادبی، آثار بسیاری در زمینه‌های جنگ، دین و موضوعات اجتماعی خلق کرد و برنده جوایز بسیاری شد. ما در اینجا از او درباره ادبیات و سیر تحول آن در نهادی چون حوزه هنری پرسیده‌ایم. حال …
شیدای سیاست
۵ روز قبل
شیدای سیاست
علی اکبر شیروانی  محمد مسعود با امضای م.دهاتی سر و نثر پرسودایی داشت. او که روزنامه‌نگار بود و با روزنامه جنجالی «مرد امروز»ش اسم‌ورسمی به هم زده بود، قلمش را آزادنه می‌گرداند و این دو، طرفداران و مخالفانی برایش دست‌وپا کرده بود. رگه‌هایی از نثر مسعود را در سال‌های بعد می‌توان یافت؛ مثلاً در ادبیات انتقادی دهه‌های 30 و40. اما کار مسعود آنچنان قوام ندارد که سبک‌آفرین باشد و بشود آشکارا رگه‌ها را شناسایی کرد. کتاب «تفریحات شب» مسعود که سال 1311منتشر شد چندپارگی نثر را نشان می‌دهد و در دیگر آثارش …
۵ روز قبل / ادبیات / امنیت ملی / درآمد / مفاسد اقتصادی / وزارت اطلاعات
مساله فساد به‌شدت امنیت ملی را تهدید می‌کند
معاون مبارزه با مفاسد کلان اقتصادی وزارت اطلاعات گفت: باید بپذیریم رابطه معناداری بین امنیت ملی و مبارزه با مفاسد اقتصادی وجود دارد و مساله فساد به‌شدت امنیت ملی را تهدید می‌‌کند
هدف مراکزنوآوری، فراهم کردن فرصت کسب و کار برای جوانان است
۵ روز قبل / جهاد دانشگاهی / مرکز رشد و فناوری
هدف مراکزنوآوری، فراهم کردن فرصت کسب و کار برای جوانان است
معاون تجاری سازی در امور نوآوری جهاد دانشگاهی کل کشور گفت: مراکز نوآوری محلی است که جوانان می‌توانند ادبیات اولیه‌ی ورود به دنیای کسب و کار را در آن آموزش ببینند و خود را آماده سازند.
ششمین اجلاس جهانی شاعران هم سُرا یک حرکت فراملی است/شعرا در رتبه و مقام ، پشت سر انبیا قرار دارند
۵ روز قبل / ادبیات / جامعه / شعر / عراق / موسیقی / کانون های ادبی / بداهه گویی / اجلاس شاعران هم سرا / نشست بزرگ جمعیت شاعران آزاد ایران
ششمین اجلاس جهانی شاعران هم سُرا یک حرکت فراملی است/شعرا در رتبه و مقام ، پشت سر انبیا قرار دارند
ایلنا: نشست خبری ششمین اجلاس جهانی شاعران هم سُرا و چهارمین نشست بزرگ جمعیت شاعران آزاد ایران در محل حامی این اجلاس برگزار شد.
مسابقه کتابخوانی فرهنگسرای اندیشه به مناسبت عید غدیر
۵ روز قبل / عید غدیر خم / سید مهدی شجاعی / کتاب و ادبیات
مسابقه کتابخوانی فرهنگسرای اندیشه به مناسبت عید غدیر
مسابقه کتابخوانی «ولایت علی» با محوریت کتاب «آن است شیوه حکومت» نوشته سیدمهدی شجاعی در فرهنگسرای اندیشه برگزار می‌شود.
نصیحت تند و تیز فلوبر به دو موپاسان | بیشتر بنویس؛ کمتر عیاشی کن
۵ روز قبل
نصیحت تند و تیز فلوبر به دو موپاسان | بیشتر بنویس؛ کمتر عیاشی کن
یکی از شایعه‌های دنیای ادبیات این است که گی دو موپاسان، از برجسته‌ترین نویسندگان فرانسوی قرن ۱۹ فرزند پنهانی گوستاو فلوبر، خالق شاهکار «مادام بواری» است. چه این شایعه حقیقت داشته یا دروغی شیطنت‌آمیز باشد، نمی‌توان تاثیر آموزه‌های فلوبر را بر دو موپاسان نادیده گرفت.
کتاب «شیوه نامه روزنامه نگاری»؛ اثر تازه مجید رضاییان
۵ روز قبل / مجید رضاییان / ادبیات خبرنویسی
کتاب «شیوه نامه روزنامه نگاری»؛ اثر تازه مجید رضاییان
کتاب «شیوه نامه روزنامه نگاری» به قلم مجید رضاییان با هدف آموزش دستورالعمل ها و قواعد صحیح روزنامه نگاری، از دوشنبه ـ ۱۳ مرداد ماه ـ در دسترس دانشجویان و علاقه مندان این رشته قرار گرفت.
کتاب «مجنون در جریزه» به چاپ چهارم رسید
۵ روز قبل / ادبیات دفاع مقدس / شهدا / تجدید چاپ
کتاب «مجنون در جریزه» به چاپ چهارم رسید
کتاب «مجنون در جزیره»‌ نوشته مهرداد علیجانی توسط انتشارات فرشتگان فردا به چاپ چهارم رسید.
صداوسیما کتاب جدیدی منتشر کرد
۵ روز قبل / کتاب و ادبیات / رسانه ملی / تلویزیون
صداوسیما کتاب جدیدی منتشر کرد
آیین رونمایی از کتاب "آغازی دوباره؛ برداشت آخر" به عنوان سند مفهومی تولیدات مستند استان‌های صداوسیما برگزار شد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •