دوشنبه, ۱۶ تیر, ۱۳۹۹ / 6 July, 2020
جنگل خواری
حال ناخوش درختان بلوط کردستان
۱۳۹۹/۰۳/۱۲ / کردستان / سنندج / جنگل‌ بلوط
حال ناخوش درختان بلوط کردستان
ایرنا - سنندج - مساحتی نزدیک به ۶ میلیون هکتار از مجموع جنگل‌های زاگرس در غرب ایران را جنگل‌های بلوط تشکیل می‌دهند که از منطقه جنوب پیرانشهر تا استان فارس به صورت یک کمربند، قسمت غربی کشور را در بر گرفته و نقش بسیار تثبیت کننده‌ای در تامین امنیت زیستی در فلات مرکزی ایران دارد. این جنگل‌ها علاوه بر کارکردهای زیستی به عنوان یک سد در برابر هجوم ریزگردها از همسایه غربی عمل می‌کند و تامین کننده بیش از ۴۰ درصد آب کشور است. کردستان هم ۳۷۴ هزار هکتار معادل ۲.۵ درصد جنگل‌های کشور را در اختیار دارد و به لحاظ میانگین بارندگی سالانه در مریوان، جنگل‌های این شهرستان از جنگل‌های با کیفیت کشور هستند. همین شرایط اقلیمی مناسب باعث شده تا عده‌ای با دیدگاه زیاده‌خواهی برای خود، به حق برخورداری دیگران از این سرمایه …
ویلاهای لوکس در دل جنگل‌های هیرکانی
۱۳۹۹/۰۳/۱۵
ویلاهای لوکس در دل جنگل‌های هیرکانی
نخستین چیزی که پس از عبور از پیچ و خم‌های جنگلی سر سبز رامسر و ورود به جنگل‌های هیرکانی با نام دالخانی در ذوق انسان می‌زند، ساخت و ساز‌های غیر مجاز، ویلا‌های لوکس در دل کوه و طبیعت و جنگل خواری است، تا جایی که در بلندترین نقطه کوه‌های سر سبز هم ویلا‌های لوکس خودنمایی می‌کند. بر اساس آمار‌های رسمی تا ۷۰ درصد وسعت استان مازندران را عرصه‌های طبیعی ملی در قالب سواحل دریای خزر، جنگل و مرتع تشکیل می‌دهد و همین گستردگی عرصه ملی سبب تجاوز و تصرف به آن و تغییر کاربری‌های غیر قانونی زمین‌ها و ساخت و ساز در عرصه طبیعت شده است. تا کنون یکصد هزار فقره پرونده جنگل خواری در مراجع قضایی پیگیری شده و علاوه بر آن حدود ۱۰ هزار پرونده دیگر در جریان رسیدگی قضایی است، اما با این حال هنوز هم شاهد رشد قارچ گونه این …
تصاویر: جنگل خواری در هیرکانی
۱۳۹۹/۰۳/۱۲
تصاویر: جنگل خواری در هیرکانی
- نخستین چیزی که پس از عبور از پیچ و خمهای جنگلی سر سبز رامسر و ورود به جنگلهای هیرکانی با نام دالخانی در ذوق انسان می زند ، ساخت و سازهای غیر مجاز ،ویلاهای لوکس در دل کوه و طبیعت و جنگل خواری است، تا جایی که در بلندترین نقطه کوه های سر سبز هم ویلاهای لوکس خودنمایی می کند. بر اساس آمارهای رسمی تا ۷۰ درصد وسعت استان مازندران را عرصه های طبیعی ملی در قالب سواحل دریای خزر ، جنگل و مرتع تشکیل می دهد و همین گستردگی عرصه ملی سبب تجاوز و تصرف به آن و تغییر کاربری های غیر قانونی زمینها و ساخت و ساز در عرصه طبیعت شده است. تا کنون یکصد هزار فقره پرونده جنگل خواری در مراجع قضایی پیگیری شده و علاوه بر آن حدود ۱۰ هزار پرونده دیگر در جریان رسیدگی ثضایی است ، اما با این حال هنوز هم شاهد رشد قارچ گونه این ساختمان …
انتقاد سازمان جنگل‌ها از ساخت و سازهای قارچی
۱۳۹۸/۱۰/۰۸ / جنگل خواری / سازمان جنگل ها / سند / وزارت صنعت / لواسان
انتقاد سازمان جنگل‌ها از ساخت و سازهای قارچی
معاون حفاظت سازمان جنگل‌ها با بیان این که پدیده ساخت ساختمان‌ها در جنگل‌ها که به صورت قارچ از زمین بیرون می‌آید را مشاهده می‌کنیم گفت: دستگاه‌های مختلفی در این ارتباط مسئولیت دارند.
۱۳۹۸/۰۹/۰۹ / استانی-اجتماعی / جنگل خواری / گشت ویژه مقابله با تصرف اراضی ملی، ساحلی و جنگل‌ها
رفع تصرف ۳۷ میلیاردی اراضی ملی در لنگرود
فرمانده انتظامی استان گیلان از رفع تصرف ۲۵۰۰ مترمربع از اراضی ملی به ارزش ۳۷ میلیارد ریال در شهرستان لنگرود خبر داد.
۱۳۹۸/۰۸/۲۸
تهدید بلوط‌های زاگرس با طرح ساخت مجتمع تفریحی
این کوه خواری است کشت و صنعت مجتمعی ورشکسته بود در ۱۵ کیلومتری جاده خرم‌آباد – اندیمشک که‌سال ١٣٥٤ ‏راه‌اندازی شد تا چرم، گوشت، فرآورده‌های گوشتی و نخ تولید کند. ۲۵۰سوله نگهداری دام و طیور، ۲۳سیلوی فلزی دو‌هزار تنی، چهار انبار فلزی و چهار کارخانه خوراک دام و ۶۶ استخر پرورش ماهی در خود ‏داشت و ٩٠٠ نفر در آن کار می‌کردند تا اواخر دهه ٨٠ که ورشکست و رها شد. احیای دوباره‌اش بعد از ‏دیوارکشی‌ها به گوش همه رسید و دوستداران محیط‌زیست نسبت به تعرض به کوه و جنگل و تپه‌های ‏اطراف و  الحاق بخشی از منابع طبیعی به صنعت اعتراض کردند. محسن ارسلانی، دکترای دیرینه اقلیم‌‏شناسی و کنشگر محیط زیست، به «شهروند» می‌گوید این واقعه‌ای تلخ است که سکوت مسئولان ذی‌ربط تلخ‌ترش ‏کرده است: «اداره‌های منابع طبیعی و محیط‌زیست …
۱۳۹۸/۰۸/۱۶ / استانی-اجتماعی / زمین خواری / جنگل خواری / دریاخواری
زمین خواری، جنگل خواری و دریاخواری از معضلات استان است
نماینده ولی فقیه در گیلان زمین خواری، جنگل خواری و دریاخواری را از معضلات گیلان دانست و گفت: در زمینه مذکور در استان اقدام هایی در حال انجام است.
۱۳۹۸/۰۷/۱۱
رئیس قوه قضائیه:‌ دیگر اجازه ‌"دریا‌، کوه‌‌ و جنگل‌خواری" را به احدی نمی‌دهیم / از سپاه بابت برخورد قاطع با صید ترال تشکر می‌کنم
حجت‌الاسلام والمسلمین سید‌ابراهیم رئیسی با تاکید بر رعایت حقوق عامه گفت: حفظ دریا و محیط زیست از حقوق عامه و مورد تاکید رهبری است و به هیچ فردی اجازه تعرض به محیط زیست در قالب دریاخواری، کوه خواری، جنگل خواری و سایر موارد داده نخواهد شد.
۱۳۹۸/۰۶/۱۲ / ویلاسازی / کوه خواری / جنگل خواری
بختک ویلاسازی در ارتفاعات مازندران
عضو هئیت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری گفت: افزایش رانش زمین با رشد ویلاسازی در ارتفاعات مازندران، خطری است که این استان را تهدید می کند.
۱۳۹۸/۰۴/۲۴ / جنگل خواری
آیا جنگل‌خواری در محور"یاسوج- شیراز" پایان می‌یابد؟ +تصاویر
مدیرکل منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: پیگیر زمین خواری‌ها و کوه خواری‌های محور "یاسوج- شیراز" در محدوده روستای "پریکدان" تا حدود گردنه "مله شوره" هستیم.
۱۳۹۸/۰۳/۱۲ / انقلاب ارضی / ملی شدن زمین و عرصه / رونق تولید / سوداگری زمین / قیمت مسکن
رونق تولید و ایجاد اشتغال در گرو انقلاب ارضی: ضرورت ملی شدن زمین و عرصه در کشور
سوال اینجاست در نظام اقتصادی که داشتن یک قطعه زمین ۱۰۰۰ متری در شهر‌های بزرگ می‌تواند رفاه مطلق چندین نسل بعد از یک خانواده را تضمین کند چطور می‌توان از رونق تولید، عدالت اقتصادی، علم اقتصاد، ایجاد اشتغال و نوآوری در کسب و کار سخن گفت؟ این همه زمین خواری و کوه خواری و جنگل خواری نتیجه رونق سوداگری زمین در کشور است. در چنین اقتصادی توجه به تولید و نوآوری و اقتصاد دانش محور، بیشتر نوعی حماقت است تا مسئولیت پذیری.
۱۳۹۸/۰۲/۰۴
عتاب و خطاب رئیس سازمان جنگل‌ها به مدیر زیر دستش به دلیل پیگیری پرونده زمین خواری+ فیلم
مدیر منابع طبیعی جهرم به دلیل پیگیری قضایی پروندهای زمین خواری بر خلاف خواست رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور مجبور به استعفای اجباری شد.
۱۳۹۸/۰۱/۰۴
سیل ٩٨ بلای آسمانی نبود!
سیل در گلستان و مازندران یک بلای آسمانی نیست! برای درک این موضوع خوب است ماجرای سیل در گلستان را از زاویه علمی ببینیم تا بدانید که بحران محیط زیست و جنگل خواری در شمال ایران تا چه اندازه ویرانگر و خسارت بار است.
۱۳۹۷/۱۲/۲۲
پاسخ آیت الله نورمفیدی به شایعه‌ی جنگل خواری
پس از سالها انتشار شایعات و مطالبی مبنی بر جنگل خواری آیت الله نورمفیدی نماینده ولی فقیه در استان گلستان…
۱۳۹۷/۱۲/۱۹
جنگل خواري شمال متوقف نمي‌شود؟
زمین‌خواری دراصل بهره برداری غیرمتعارف اززمین است که با سوداگری همراه بوده و فساد اقتصادی سنگینی درپی دارد. اکنون زمین خواری شکل سنتی خود را از دست داده و در مواردی به کوه خواری، دریا خواری، ساخت روستای جعلی و جنگل خواری، نیز تغییرماهیت داده است و افراد و گروه‌هایی...
۱۳۹۷/۱۲/۱۸
هشدار به عواقب جنگل‌خواری در شمال کشور/ نابودی جنگل‌های هیرکانی تا ۱۰۰ سال دیگر
ایلنا: یک کارشناس محیط‌زیست ضمن هشدار نسبت به جنگل خواری در شمال کشور گفت: در صورت ادامه این وضعیت بین ۷۵ تا ۱۰۰ سال دیگر چیزی به‌عنوان جنگل‌های هیرکانی نخواهیم داشت.
۱۳۹۷/۱۲/۰۹
موازی‌کاری برخورد با زمین‌خواری را با مشکل مواجه کرده است
خلیل آقایی معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، برخورد با زمین خواری را نیازمند اقدام جامع و هماهنگی میان دستگاه های مختلف دانست و گفت: متاسفانه متولیان زیاد و موازی کاری در این زمینه، برخورد با زمین خواری را در کشور با مشکل مواجه کرده است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •