جمعه, ۱۶ خرداد, ۱۳۹۹ / 5 June, 2020
بحران در خزر
بحران در خزر/ آیا بزرگترین دریاچه ی جهان در مسیر خشکی است؟
۱۳۹۹/۰۳/۰۳ / بحران در خزر / بحران دریاچه خزر / بزرگترین دریاچه جهان / دریاچه خزر
بحران در خزر/ آیا بزرگترین دریاچه ی جهان در مسیر خشکی است؟
شفقنا- ۵.۵ میلیون سال، از تولد خزر در شمال ایران می‌گذرد. دریایی که در این مدت بارها به دلایل طبیعی تا مرز خشکی رفت، حالا برخی محققان نسبت به حضور دوباره کاسپین درمسیر خشکی هشدار می‌دهند. اتفاقی که این...
۱۳۹۹/۰۲/۲۳
شاه دورگه
می‌گویند آخرین شاه بزرگ سلسله اشکانی بود و فرمانروایانی که پس از او آمدند هیچ کدام همپا و هماوردش نمی‌شدند. نمی‌دانیم نام واقعی‌اش چه بود اما به نام بلاش به تخت نشست و تاجی را که از پدرش ونون به میراث مانده بود به سر گذاشت. از پدر به خاندان اشکانی پیوند می‌خورد و مادرش دختری از خانواده‌های یونانی ساکن میلت در آسیای صغیر بود. در سکه‌ها از عنوان فیله هلن استفاده می‌کرد که به زبان ما «کسی که فرهنگ یونانی را دوست دارد» ترجمه می‌شود. اما از حیث اعتقادات و خلق‌وخو دلبسته سنت‌های ایرانی و ارزش‌های پارتی بود. در سال‌های ضعف و بحران و دورانی از پدرکشی و برادرکشی به فرمانروایی رسید، اما دلزده از دشمنی‌ها و کینه‌توزی‌های …
ویدئو / حیات، ارمغان حال خوب این روزهای هامون
۱۳۹۹/۰۲/۱۷ / منطقه سیستان و بلوچستان / دریاچه هامون / افزایش بارندگی / تالاب هامون
ویدئو / حیات، ارمغان حال خوب این روزهای هامون
دریاچه و تالاب بین‌المللی هامون سومین دریاچه بزرگ ایران پس از خزر و ارومیه است و به عنوان هفتمین تالاب بین‌المللی دنیا و یکی از ذخیره‌گاه‌های زیست‌کره در ایران شناخته می‌شود. بیش از ۲۰ سال است که سیستان دچار بحران خشکسالی پی‌درپی است و این امر آسیب‌های زیادی به صیادی، کشاورزی و دامداری منطقه زده است؛ اما افزایش بارندگی‌های موجب شده سیلاب منطقه سیستان و به سمت هامون هدایت و در نتیجه پس از سال‌ها این تالاب پرآب شود.
۱۳۹۹/۰۲/۱۳
دو روی سکه سدها
زهرا داستانیشاید بتوان سدها را ابزارهای خوش‌نام گذشته و بدنام حال حاضر یا آینده ایران در مدیریت آب دانست. سدهایی که روزگاری یکی پس از دیگری ساخته و افتتاح می‌شدند و هر دولتی در ساخت آن از دولت پیشین، سبقت می‌گرفت تا شمار این سازه‌های غول‌پیکر را به عنوان یکی از دستاوردهای خود معرفی کند. اما حالا سدها به یکی از ابزارهای مدیریت آب یا سازه‌های آبی منفور بدل شده‌اند. سازه‌هایی که فعالان، کنشگران محیط‌زیست و مردم آن را یکی از دلایل نابودی محیط‌زیست ایران و به موازات آن بیکاری و آوارگی جوامع محلی می‌داند. با این حال اما همچنان متولیان آب در ایران از ساخت سدهای جدید خبر می‌دهند. به گفته وزیر نیرو، 2 روز پیش سد شهدای ایلام به عنوان چهلمین سد در عمر رو به پایان دولت دوازدهم افتتاح شده و باز این سوال را …
تصاویر: آبگیری تالاب «هامون»
۱۳۹۹/۰۲/۰۹
تصاویر: آبگیری تالاب «هامون»
دریاچه و تالاب بین‌المللی هامون سومین دریاچه بزرگ ایران، پس از دریاچه خزر و دریاچه ارومیه است که به عنوان هفتمین تالاب بین‌المللی دنیا و یکی از ذخیره‌گاه‌های زیست‌کره در ایران به شمار می‌رود. این دریاچه از سه دریاچه کوچک به نام‌های هامون پوزک، هامون سابوری و هامون هیرمند تشکیل شده که در زمان فراوانی آب به هم می‌پیوندند و دریاچه مشترک هامون بین افغانستان و ایران را تشکیل می‌دهند. رودخانه هیرمند شریان اصلی ورود به هامون و رودخانه‌های خاش‌رود، فراه، هاروت‌رود، شوررود، حسین‌آباد و نهبندان به هامون می‌ریزند. بیش از ۲۰ سال است که سیستان دچار بحران خشکسالی پی درپی است و این امر موجب آسیب‌های بسیار زیادی به بخش‌های متعدد از جمله؛ صید و صیادی، کشاورزی و دامداری مردم در منطقه سیستان شده است. بارندگیهای …
برخی استان‌ها در معرض سیلاب هستند
۱۳۹۹/۰۱/۲۳
برخی استان‌ها در معرض سیلاب هستند
مدیرکل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: با توجه به پیش‌بینی‌های صورت گرفته استان‌های چهارمحال بختیاری، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، مناطق شمالی استان فارس، بخشی از استان مرکزی حتی برای روز شنبه استان خراسان رضوی بارش‌های قابل‌توجهی را تجربه خواهند کرد. سیف‌الله آقا بیگی گفت: از غروب دوشنبه بارندگی در مناطقی از حاشیه جنوب دریای خزر استان‌های گیلان و مازندران شروع شد و این مناطق بارش‌های خوبی را تجربه کردند. در پیش‌بینی که صادر شده ۲۰ استان در سامانه بارشی نسبتاً قوی قرار دارند. بنابراین لازم است تا مراقبت‌های حداکثری در این استان‌ها صورت بگیرد، این ۲۰ استان شامل استان‌های جنوب غرب و غرب کشور، استان‌های …
ببینید | سرانجام تصاویر امیدبخش از سواحل دریای خزر در بحران کرونا!
۱۳۹۹/۰۱/۱۱ / ویروس کرونا / ویروس
ببینید | سرانجام تصاویر امیدبخش از سواحل دریای خزر در بحران کرونا!
نوار ساحلی و طرح های سالمسازی دریا در آستارا همه ساله در ایام نوروز میزبان جمع کثیری از گردشگران بود اما در نوروز امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا این نقاط گردشگری در آرامش و سکوت به سر می برند. اتفاق خوشایند این تصاویر احتمالا کاهش مسافرت‌هاست . استاندار مازندران شب گذشته از کاهش ۸۵ درصدی سفرهای نوروزی به این استان خبر داد. منبع: ایرنا
۱۳۹۸/۰۸/۰۵ / محیط زیست / سمنان / دریای خزر / مازندران
دریای خزر را برای آینده حفظ کنیم
تهران- ایرنا- رئیس گروه پژوهشی مدیریت محیط زیست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دریای خزر منبع بسیار غنی از منابع آبی است که در آینده و در شرایط بحران کم‌آبی می‌تواند برای برون‌رفت از آن کمک کند بنابراین بیاییم این پهنه آبی ارزشمند را برای آیندگان حفظ کنیم.
۱۳۹۸/۰۸/۰۴
تهرانِ خشک و آلوده‌تر رهاورد انتقال آب از خزر به سمنان
نماینده مردم بابلسر گفت: اگر جنگل‌های هیرکانی تخریب شود در آینده و در تهران نیز رطوبت و بارندگی نخواهیم داشت و آلودگی تشدید و بحران کل سطح کشور را فراخواهد گرفت.
۱۳۹۸/۰۸/۰۲ / صادق زیباکلام / انتقال آب دریای خزر به سمنان / دریای خزر / استان سمنان
انتقال آب دریای خزر و بحران سرمایه‌های اجتماعی در ایران
این فقط از منظر سیاسی نیست که با بحران سرمایه اجتماعی روبرو شده ایم،این بحران دارد وارد حوزه های دیگر هم شده است.
۱۳۹۸/۰۷/۲۸
ناكارآمدي در حل بحران آب و آلودگي
تحليل و بررسي دو موضوع «پروژه انتقال آب خزر به سمنان» و «وضعيت بحراني پسماند در استان‌هاي شمالي کشور» واقعيتي را آشکار مي‌کند که بي‌توجهي به آن مي‌تواند در آينده به شدت بر پايداري اجتماعي و محيط‌زيستي ايران اثرگذار باشد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۷ / انتقال آب از دریای خزر / انتقال آب خزر / دریاچه ارومیه / دریای خزر
سرنوشت دریاچه ارومیه گریبان خزر را خواهد گرفت؟
وجود بحران آب در ایران و تشدید آن در مناطق مرکزی چند سالی است که فکر انتقال آب را به‌عنوان یک راه‌حل در ذهن مسؤولان انداخته است. راهی که در هفته گذشته با حکم تایید سازمان حفاظت محیط زیست، صدای منتقدان را بلند کرده است و برخی کارشناسان بر این باورند بعد از این انتقال خزر هم ممکن است به سرنوشت دریاچه ارومیه دچار شود.
۱۳۹۸/۰۵/۰۴
کشتی ایرانی شباهنگ در دریای خزر غرق شد / ارسال دو بالگرد آذربایجانی به محل حادثه / هر ۹ خدمه کشتی نجات یافتند
خبرگزاری ترند از ارسال دو بالگرد از بخش مدیریت بحران جمهوری آذربایجان به محل حادثه برای کشتی ایرانی شباهنگ در دریای خزر خبر داد.
۱۳۹۸/۰۱/۰۲
زمین لرزه 4.9 ریشتری در دریای خزر/ آیا احتمال وقوع سونامی در گیلان وجود دارد؟
اقتصادنیوز: مدیرکل مدیریت بحران استان گیلان با اشاره به زمین‌لرزه کمتر از پنج ریشتری امشب در دریای خزر گفت: بررسی ابعاد فنی زلزله امشب در دریا بروز احتمال وقوع سونامی در گیلان را رد می‌کند.
۱۳۹۷/۱۲/۱۶
هشدار مدیریت بحران مازندران به مسافران
ساری - ایرنا - اداره کل مدیریت بحران استانداری مازندران عصر پنجشنبه در اطلاعیه ای با استناد به پیش بینی هواشناسی در باره احتمال بارانی و مواج شدن دریای خزر از مسافران خواست تا از ماهیگیری و قایقرانی در روز جمعه 17 اسفند خودداری کنند .
۱۳۹۷/۱۲/۱۱
تجهیزات لایروبی گرگانرود سه برابر شد
گرگان - ایرنا - مدیرکل مدیریت بحران استانداری گلستان گفت: تجهیزات لایروبی برای سرعت بخشی هدایت و خروج آب از گرگانرود و مناطق پیرامونی به دریای خزر با استفاده از 12 دستگاه بیل مکانیکی دولتی و بخش خصوصی در غرب شهرستان گمیشان سه برابر شد.
۱۳۹۷/۱۲/۰۸
بلایی که مسافران سر سواحل دریای خزر آوردند
دریای خزر، این اکوسیستم زیبا امروزه حال و روز خوشی نداشته و درگیر بحران ها و معضلاتی نظیر پسماند، فاضلاب و آلودگی نفتی است. مشکلاتی که هریک به نوبه خود می تواند برای از بین بردن یک منبع حیات کافی باشد. در تصاویر زیر آلودگی‌های سواحل دریای خزر را می‌بینید.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •