یکشنبه, ۴ اسفند, ۱۳۹۸ / 23 February, 2020
فیلترینگ
تصفیه هوای داخل ساختمان با فیلتر هوای آنتی‌باکتریال
مهر / ۱۳۹۸/۱۱/۱۹ / فناوری
تصفیه هوای داخل ساختمان با فیلتر هوای آنتی‌باکتریال
نانوفیلتری به بازار عرضه شده است که می‌تواند هوای ورودی به داخل ساختمان را تصفیه کرده و به دلیل وجود خواص آنتی‌باکتریال مانع از ورود باکتری به فضای داخل منازل شود.
  فناوری نانو  فیلترینگ  نانو ذرات
توقع دارید جای حمله به شورای نگهبان از کارنامه دولت حرف بزند؟
مشرق / ۱۳۹۸/۱۱/۱۳ / سیاسی
توقع دارید جای حمله به شورای نگهبان از کارنامه دولت حرف بزند؟
روحانی به‌عنوان رئیس‌جمهور، در ۶/۵ سال گذشته به جای کار و خدمت‌رسانی، سرگرم عملیات روانی بوده است.
  شورای نگهبان  سخنگوی شورای نگهبان  روحانی  روزنامه کیهان  دولت حسن روحانی  مجمع تشخیص مصلحت نظام  فیلترینگ تلگرام  آمریکا  روزنامه فرهیختگان  ایران
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۱/۰۷ / ...
رشد صعودی کانال‌های خبری با حضور مخاطب‌های ایرانی
اردیبهشت که از راه برسد فیلتر تلگرام در ایران دوساله می‌شود؛ اتفاقی که حالا دیگر چندان برای کاربران این شبکه اجتماعی مهم نیست و به استفاده از آن با فیلترشکن‌ها عادت کرده‌اند. در آستانه دو سالگی فیلتر تلگرام، ‌خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، در گزارشی از رکوردشکنی تازه این شبکه اجتماعی خبر می‌دهد و می‌نویسد: «رکورد استفاده از تلگرام در سال 98 شکسته شد.» این گزارش با ارایه یک اینفوگرافی از روند صعودی نقش تلگرام در زندگی مردم ایران خبر می‌دهد و اینکه ماه گذشته، با اتفاقات خبری بسیار مهمش، آمار استفاده از تلگرام را هم بالا برده است. در این گزارش آمده است: «دی‌ ماه سال ۹۸، یکی از پرخبرترین و پرتلاطم‌ترین ماه‌ها در یک ‌سال …
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۱/۰۷ / اقتصادی
جاسوسی امارات از کاربران اینترنت
دولت امارات به‌رغم ارائه خدمات گسترده اینترنتی به سانسور گسترده آن و جاسوسی همه‌جانبه از کاربران اینترنت دست می‌زند. اگر چه دولت امارات میلیاردها دلار در فناوری‌های جدیدی مانند هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری کرده، اما به‌رغم ظاهر مدرن و پیشرفته این کشور، در پس پرده، سانسور شدید اینترنت و کنترل همه‌جانبه ارتباطات مجازی افراد و فعالیت‌های آنها در جریان است. ۹۰ درصد جمعیت این کشور را مهاجران و کارگران و متخصصان خارجی تشکیل می‌دهند که نمی‌توانند به علت فیلترینگ از برنامه‌هایی مانند واتس اپ و اسکای برای تماس رایگان با عزیزان خود در خارج از امارات استفاده کنند.
مساله زن و نفوذ دشمن در نظام!
آفتاب نیوز / ۱۳۹۸/۱۱/۰۶ / سیاسی
مساله زن و نفوذ دشمن در نظام!
ایراد دوم به محدودیت‌ نظارت‌های رسمی مربوط می‌شود. اگر قرار باشد مردم، جامعه و رسانه‌ها را از عرصه نظارتی خارج کنیم و نظارت منحصر به این باشد که در خانه فرد بیایند و از 4 نفر خبرچین اطلاع بگیرند، نتیجه همین می‌شود که می‌بینیم. بنابراین بزرگ‌ترین عارضه ما سیاست فیلترینگ نیروی انسانی است.
  آیت الله محمد یزدی  عباس عبدی
مردم باید به پیام‌رسان‌های بومی احساس نیاز کنند
تابناک / ۱۳۹۸/۱۱/۰۵ / ...
مردم باید به پیام‌رسان‌های بومی احساس نیاز کنند
بیش‌ترین نمود استفاده از این ابزارهای داخلی زمانی خود را نشان داد که پیام‌رسان خارجی تلگرام فیلتر شد و این موضوع فرصتی به پیام‌رسان‌های داخلی داد که وارد عرصه رقابت شوند. هرچند فیلترینگ پیام‌رسان‌های خارجی تنها راه مناسب برای حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی نیست
روزنامه فرهیختگان / ۱۳۹۸-۱۱-۰۱ / فناوری
ماجرای پروکسی سرکاری روسی
مدت مدیدی است از روزهای بدون اینترنت و فیلترینگ تلگرام عبور کرده‌ایم و برایمان عادی شده است که به منظور استفاده از تلگرام به فیلترشکن متوسل شویم.
تابناک / ۱۳۹۸/۱۰/۲۹ / ...
کمک مالی آمریکا به منظور دور زدن فیلترینگ در ایران
نشریه «فایننشال تایمز» گزارش داده است که دولت آمریکا در تلاش برای ایجاد ناآرامی و تظاهرات در ایران، از شرکت‌های فناوری ارائه‌دهنده فیلترشکن و «وی‌پی‌ان» حمایت مالی می‌کند.
اقدام آمریکا برای حمایت از اعتراضات در ایران
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۰/۲۹ / بین‌المللی
اقدام آمریکا برای حمایت از اعتراضات در ایران
فارس نوشت:  نشریه «فایننشال تایمز» روز یکشنبه به نقل از منابع مطلع نوشته است که دولت آمریکا به امید کمک به ایجاد ناآرامی و اعتراض عمومی در ایران، از شرکت‌هایی که به دور زدن فیلترینگ در ایران کمک کنند، پشتیبانی مالی می‌کند.
  ایران و آمریکا  فیلترشکن  اغتشاش - ناآرامی
فیلتر سایت‌ها را چطور رفع کنیم؟
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۹ / اقتصادی
فیلتر سایت‌ها را چطور رفع کنیم؟
درصورتی که وب‌سایتی فیلتر شده باشد، با مراجعه‌ به پرتال خدمات الکترونیک کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، می‌توان درخواست رفع فیلتر از آن سایت را ارایه کرد.
  فیلترینگ  کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه  رفع فیلتر وبسایت
امیر ناظمی: شبکه ملی اطلاعات با فیلترینگ رقیب رشد نخواهد کرد
زومیت / ۱۳۹۸/۱۰/۲۸ / فناوری
امیر ناظمی: شبکه ملی اطلاعات با فیلترینگ رقیب رشد نخواهد کرد
شبکه ملی اطلاعات موضوعی است که در این روزها صحبت‌های زیادی درمورد آن می‌شنویم. پیشرفت این شبکه تا کجا بوده و اکنون در چه مرحله‌ای قرار دارد؟
کاندیداهای انتخابات، کانال‌های مجاز خود را ثبت کنند/ از نگرانی‌های رصد تا افزایش۳۰۰ درصدی شکایتها
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۲۸ / اجتماعی
کاندیداهای انتخابات، کانال‌های مجاز خود را ثبت کنند/ از نگرانی‌های رصد تا افزایش۳۰۰ درصدی شکایتها
سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور توضیحاتی در رابطه با نگرانی مردم از رصد حریم خصوصی در پیام‌رسان‌های داخلی، آمار شکایت‌ها از تخلفات فضای مجازی و تخلفات انتخاباتی ارائه داد.
  حریم خصوصی  تلگرام  برنامه اینستاگرام  جواد جاویدنیا  دادستانی کل کشور  فضای مجازی  فیلترینگ  انتخابات 98
ویکی‌پدیا در ترکیه رفع فیلتر می‌شود
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / علمی و آموزشی
ویکی‌پدیا در ترکیه رفع فیلتر می‌شود
تهران- ایرنا- با حکم دادگاه قانون اساسی ترکیه دانشنامه ویکی‌پدیا پس از نزدیک به دو سال در این کشور رفع فیلتر می‌شود.
  ترکیه  ویکی‌پدیا  فیلترینگ
دادگاه قانون اساسی ترکیه حکم به رفع فیلتر ویکیپدیا داد
تسنیم / ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / بین‌المللی
دادگاه قانون اساسی ترکیه حکم به رفع فیلتر ویکیپدیا داد
دادگاه قانون اساسی ترکیه فیلترینگ سایت ویکیپدیا را که سه سال پیش انجام گرفته، غیر قانونی خواند.
سانسور اینستاگرامی با کمک منافقین آلبانی نشین!
مشرق / ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / سیاسی
سانسور اینستاگرامی با کمک منافقین آلبانی نشین!
ترجمه امریکایی حق آزادی بیان و حق گردش آزاد اطلاعات می‌شود، حذف پست‌های مرتبط با شهادت شهید سپهبد قاسم سلیمانی و همراهانش! آن هم با اتهام ترویج خشونت!
  آذری جهرمی  آمریکا  ایران  تروریسم  محمد جواد آذری جهرمی  شهید سپهبد سلیمانی  سردار حاج قاسم سلیمانی  ترکیه  عربستان  فیس بوک
الف / ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / اجتماعی
آیا اینستاگرام با سانسور‌های اخیر به پایان راه در ایران نزدیک شده؟
سایه فیلترینگ که بار‌ها در مقاطعی بر سر اینستاگرام، شبکه اجتماعی محبوب در میان جمع بزرگی از ایرانیان گسترده شده، حالا تیره و تار‌تر از همیشه ادامه حیات عادی این شبکه در ایران را تهدید می‌کند.
  اینستاگرام  فیلتر اینستاگرام
نبرد نابرابر کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸/۱۰/۱۶ / فناوری
نبرد نابرابر کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی
اینستاگرام با سیل پست‌های کاربران ایرانی برای شهادت سردار سلیمانی دست به تیغ برده اما فیلترینگ توییتر و اینستاگرام خیال آمریکا را درباره تأثیرگذاری کاربران ایرانی راحت کرده است
فرصت فعالیت در شبکه های اجتماعی بین‌المللی را از دست نمی دهیم
روزنامه ایران / ۱۳۹۸/۱۰/۱۶ / فناوری
فرصت فعالیت در شبکه های اجتماعی بین‌المللی را از دست نمی دهیم
محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با انتشار تصویری از رهبری و سردار سلیمانی، فعالیت خود در شبکه اجتماعی ایرانی «روبینو» را آغاز کرد به‌طوری که در مدت کوتاهی بیش از ۳۰۰۰ کاربر این پست را لایک کردند. البته بعد از آغاز فعالیت وزیر ارتباطات در این شبکه اجتماعی ایرانی این شائبه پیش آمد که اینستاگرام در آستانه فیلترینگ قرار دارد و از سوی دیگر حذف پست‌های مربوط به شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی از سوی اینستاگرام که پیش تر صورت گرفته بود، این شائبه را دو چندان کرد اما وزیر در یک مصاحبه رادیویی در این خصوص اعلام کرد که ما هیچ فضایی را برای گفتمان انقلاب اسلامی از دست نخواهیم داد و برای این مسأله از ظرفیت‌های بین‌المللی و سکوهای امریکایی‌ها برای داد زدن بر سر آنها استفاده خواهیم کرد، علاوه …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۱۲ / ...
واتس‏اپ در سال 2020
واتس‏اپ این روزها به محبوبیت بسیار بالایی دست پیدا کرده و کاربران زیادی نیز پس از فیلترینگ تلگرام، به سمت آن آمده‏اند. همان‏طور که می‌‌دانید، اپلیکیشن واتس‏اپ پس از کش و قوس‌های فراوانی که در زمینه فیلترینگ تلگرام پیش آمد، به محبوبیت بالایی دست پیدا کرد و کاربران زیادی بعد از معضلی که برای تلگرام به وجود آمد، به سمت آن کوچ کردند. همین موضوع، تیم برنامه‏نویسی واتس‏اپ را بر آن داشته تا رفته رفته، قابلیت‌های جذابی را به آن اضافه کرده و بازار رقابت با مسنجرهای دیگر را به این ترتیب داغ نگه دارند.در سال آینده، به عنوان یکی از قابلیت‌های اپلیکیشن واتس‏اپ، باید منتظر اضافه شدن حالت پیام‌های پنهان‏شده پس از مدتی خاص باشیم. به این ترتیب کاربران قادر خواهند بود تا زمان معینی را برای پیام‌های خود در نظر …
از روحانی ۹۲ تا روحانی ۹۸
فرارو / ۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / سیاسی
از روحانی ۹۲ تا روحانی ۹۸
استفاده از اینترنت و حضور در شبکه‌های اجتماعی از نکات مهم و حتی خط قرمز قشر زیادی از مردم ایران به ویژه جوانان است. روحانی بار‌ها از آزادی اینترنت و شبکه‌های اجتماعی و مقابله با فیلترینگ گفته و بار‌ها از شنود و کنترل زندگی خصوصی شهروندان انتقاد کرده بود. او یک بار در حضور وزیر جوان ارتباطات، گفت: «وزیر ما اینجاست و به مردم قول می‌دهد دستش روی دکمه فیلترینگ نخواهد رفت». با این حال، چند ماه پس از این اظهارات و پس از اعتراضات دی سال ۹۵ پرطرفدارترین شبکه اجتماعی ایران یعنی تلگرام، فیلتر شد. ماه گذشته نیز بعد از اعتراضاتی که درباره گرانی بنزین اتفاق افتاد، اینترنت چند روزی قطع شد.
  روحانی  وعده های انتخاباتی
خواب غفلت دستگاه‌های نظارتی عامل سودجویی شرکت‌های فروشنده فیلترشکن
تابناک / ۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / سیاسی
خواب غفلت دستگاه‌های نظارتی عامل سودجویی شرکت‌های فروشنده فیلترشکن
بیش از سه ماه از صحبت‌های وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از تجارت چند صد میلیاردی بازار فروش فیلترشکن و وی‌پی‌ان می گذرد. انتظار می‌رفت بعد از آن دستگاه‌های نظارتی ورود کنند که نه تنها این اتفاق نیفتاد که به گفته رئیس کارگروه فضای مجازی کمیسیون صنایع و معادن شرکت‌های فروشنده فیلترینگ گردش مالی زیادی دارند.
اگر فیلترشکن‌ها محدود می‌شد نیازی به بستن اینترنت نبود
مشرق / ۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / سیاسی
اگر فیلترشکن‌ها محدود می‌شد نیازی به بستن اینترنت نبود
معاون دادستان‌کل کشور در امور فضای مجازی با بیان اینکه با راه‌اندازی شبکه اطلاعات ملی نیازی به بستن کامل اینترنت نبود، گفت: اگر فیلترشکن‌ها محدود می‌شد، ‌نیازی به بستن اینترنت در دوران آشوب نداشتیم‌.
  مقام معظم رهبری  نشریه فارین پالیسی  شبکه ملی اطلاعات  فیلترینگ هوشمند  اینترنت ملی  جاویدنیا  انقلاب اسلامی
حوادث آبان برای «سوریه‌سازی» ایران بود
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۸ / سیاسی
حوادث آبان برای «سوریه‌سازی» ایران بود
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه وقتی اینترنت در حوادث آبان با اندکی تعلل قطع شد آبی بر آتش فتنه آشوب بود، ادامه داد: این اتفاق نشان داد این اغتشاشات عملا با شبکه‌های اجتماعی مدیریت می‌شود و شما اگر دسترسی به شبکه‌های اجتماعی خارج پایه را قطع کنید می‌‎توانید آشوب و تخریبگری‌ها را پایان دهید.
  سردار جلالی  رئیس سازمان پدافند غیرعامل  شبکه‌های اجتماعی  فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی  فیلترینگ تلگرام  اعتراضات آبان 98
باخت «کبوترهای ایرانی» به «موشک کاغذی»! علی‌رغم فیلترینگ و قطعی اینترنت، همچنان پیام‌رسان‌های ایرانی به گردِ پای تلگرام نمی‌رسند
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸-۱۰-۰۸ / فناوری
باخت «کبوترهای ایرانی» به «موشک کاغذی»! علی‌رغم فیلترینگ و قطعی اینترنت، همچنان پیام‌رسان‌های ایرانی به گردِ پای تلگرام نمی‌رسند
فیلتر شدن هم نتوانسته جلوی رشد استفاده ایرانی‌ها از پیام‌رسان تلگرام را بگیرد. در شرایطی که تلگرام به دلایلی همچون امنیت، کاهش جرایم، عدم پذیرش شرایط مورد‏نظر ایران از سوی مدیران این پیام‌رسان و نیز بهانه عجیب از بین بردن انحصار برای رشد استفاده از پیام‌رسان‌های ایرانی فیلتر شد و همچنین ایران یک قطع اینترنت چند روزه را در آبان و آذر‏ماه تجربه کرد، باز هم این استفاده از تلگرام است که با رشد مواجه می‌شود و پیام‌رسان‌های ایرانی همچنان در درصدهای یک‏رقمی از جمعیت آنلاین ایرانی‌ها باقی مانده‌اند.
رشد 5 برابری و ضریب نفوذ 88.86 درصدی اینترنت در کشور
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۵ / اقتصادی
رشد 5 برابری و ضریب نفوذ 88.86 درصدی اینترنت در کشور
سید عباس صالحی گفت: از سال 1393 تا کنون شاهد رشد 5 برابری کاربران اینترنت در کشور بوده‌ایم و امروز ضریب نفوذ 88.86 درصدی اینترنت در کشور را شاهد هستیم.
  استانی-فرهنگی و هنری  مشهد  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی  سیدعباس صالحی  اینترنت  ضریب نفوذ اینترنت  اینترنت همراه  رسانه  فیلترینگ  ایران
دستور فیلترینگ سایت‌های فروش پایان‌نامه صادر شد
زومیت / ۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / فناوری
دستور فیلترینگ سایت‌های فروش پایان‌نامه صادر شد
به‌گفته‌ی مدیر کل حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، بازپرسی قوه‌ی قضائیه دستور فیلترینگ سایت‌های خرید و فروش پایان‌نامه و مقاله را صادر کرده است.
جریان تازه به دوران رسیده راست، مرزی را نمی‌شناسد
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸-۰۹-۳۰ / سیاسی
جریان تازه به دوران رسیده راست، مرزی را نمی‌شناسد
حجت‌الاسلام «عبدالواحد موسوی لاری» وزیر کشور دولت اصلاحات و از چهره‌های همیشه موثر این جریان در گفت‌وگو با ایرنا سقف مدارای اصلاح‌طلبان را ایران و قانون اساسی می‌داند و خاطرنشان می‌کند تندروهای داخلی و خارجی این روزها روی کوبیدن اصلاحات اتفاق نظر دارند. او نگران فراگیر شدن نگرش منفی میان مردم است و تاکید می‌کند جامعه ایران پذیرای هر سخن منفی است و پیامدهای منفی بازکردن فضا کمتر از فیلترینگ است.درادامه بخش‌هایی از این گفت‌وگو را می‌خوانید.
ایران وارد عصر پساتلویزیون شده/ عزل و نصب‌ها جنبه شعاری دارد/ با ضرب و زور فیلترینگ است که مردم با تلویزیون ارتباط دارند
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۹ / فرهنگی و هنری
ایران وارد عصر پساتلویزیون شده/ عزل و نصب‌ها جنبه شعاری دارد/ با ضرب و زور فیلترینگ است که مردم با تلویزیون ارتباط دارند
ایلنا: ما در عصری به نام عصر "پساتلویزیون" قرار گرفته‌ایم. به این معنا که مردم نیازهای ارتباطی خودشان را حتی از لحاظ تصویری و آن چیزی که در تلویزیون شکل می‌گرفت، در…
  تلویزیون  رسانه  صدا و سیما  داستان  ال کلاسیکو  عادل فردوسی‌پور  برنامه نود  افکار عمومی  علی فروغی  عادل، فروغی و چند داستان دیگر
وزیر ارتباطات ترکیه هم مردم را سورپرایز کرد!
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۹/۲۸ / کاریکاتور / طنز
وزیر ارتباطات ترکیه هم مردم را سورپرایز کرد!
اعلام ممنوعیت استفاده از گوگل در ترکیه و حواشی آن که به یکی از موضوعات مورد بحث در شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده، سوژه طنز شهرونگ شد.
  طنز  ترکیه  اینترنت  فیلترینگ
زندگی با فیلتر «فیلترینگ»
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸-۰۹-۲۸ / فناوری
زندگی با فیلتر «فیلترینگ»
باید اهل رسانه باشی یا در قسمتی از مطبوعات مشغول فعالیت باشی تا بیشتر از بقیه اقشار جامعه متوجه معنی فیلترینگ شوی. بگذریم از دود و دم و آلودگی هوایی که مسئولان محترم هیچ فیلتری برایش نگذاشته اند و ما به این دلیل که بدنمان داغ است متوجه نشده ایم که مردیم، هنوز فکر می‌کنیم زنده ایم و هر روز داریم کلی مواد آلاینده و سمی‌را وارد ریه‌هایمان می‌کنیم و دلمان خوش است که داریم اکسیژن تنفس می‌کنیم.
برخوردهای سلبی و محدودسازی‌های چکشی در ارتباطات و رسانه‌ جواب نمی‌دهد/ درحال تکرار مدیریت غلط فرهنگی و حاکمیتی قدیم برای ابزارهای ارتباطی کنونی هستیم
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / فرهنگی و هنری
برخوردهای سلبی و محدودسازی‌های چکشی در ارتباطات و رسانه‌ جواب نمی‌دهد/ درحال تکرار مدیریت غلط فرهنگی و حاکمیتی قدیم برای ابزارهای ارتباطی کنونی هستیم
ایلنا: حامد سعیدی‌راد می‌گوید: یکی از مشکلاتی بزرگی که ما داریم، این است که برخوردمان با ابزارهای ارتباطی تغییر نمی‌کند. یعنی به نوعی مثل بسیاری از حوزه‌های دیگر از…
  اجتماعی و سیاسی  رسانه  فیلترینگ  موسیقی  سانسور  ساخت مستند  محدودسازی‌های چکشی در حوزه ارتباطات جواب نمی‌دهد  چرا از تاریخ درس نمی‌گیریم؟  ابزارهای رسانه‌ای راه خودشان را پیدا می‌کنند  مستند کاست
اینترنت ملی؛ شوخی خنده‌داری که جدی شده است!
رویداد 24 / ۱۳۹۸/۰۹/۲۰ / سیاسی
اینترنت ملی؛ شوخی خنده‌داری که جدی شده است!
چیزی در دنیا تحت عنوان اینترنت ملی وجود ندارد و اگر می‌خواهیم عنوان ملی برایش بگذاریم، می‌توانیم از national network استفاده کنیم؛ یعنی شبکه داخلی ملی که در سطح «اینترانت» معنا و تعریف می‌شود.
  رویداد24  اینترنت ملی  فیلترینگ  قطع اینترنت
ویدئو/ «لیست سفید» اینترنت در راه است؟
دیدارنیوز / ۱۳۹۸/۰۹/۲۰ / ...
ویدئو/ «لیست سفید» اینترنت در راه است؟
در فیلترینگ سفید، فقط لیست سایت‌های مجاز در گیت‌وی نصب‌شده و بقیه سایت‌ها غیرمجاز شمرده می‌شوند.
آب رفته کسب‌وکاری که فیلتر شده، برنمی‌گردد
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸-۰۹-۲۰ / فناوری
آب رفته کسب‌وکاری که فیلتر شده، برنمی‌گردد
شاید فیلترینگ کسب‌وکارهای نوپای حوزه فناوری این روزها کمتر رخ دهد، اما اگر اعتباری که کسب‌وکارها و خدمات اینترنتی نزد کاربران دارند را یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی بدانیم که کاربران را تشویق به استفاده از آنها می‌کند، در شرایطی که یک کسب‌وکار، بی‌خبر از اینکه چه رویدادی رخ داده، برای مدتی که می‌تواند از چند ساعت تا چند روز باشد، فیلتر شود، این اعتبار اگرچه ممکن است به‌سختی برای آن کسب‌وکار فراهم شده باشد، اما مانند آب جویی است که رفته و بازگرداندن آن اگرچه غیرممکن نیست
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸/۰۹/۲۰ / ...
رفع فیلتر تلگرام یا رایگان شدن اینترنت داخلی؟
آذری جهرمی وزیر ارتباطات در سومین همایش و نمایشگاه تهران هوشمند اظهارکرد: روز پنجشنبه برای مردم یک سورپرایز داریم. بلافاصله پس از اعلام این خبر از سوی محمدجواد آذری جهرمی، کاربران شبکه‌های اجتماعی شروع کردند به حدس زدن درباره این که سورپرایز آخر هفته وزارت ارتباطات چیست؟ به گزارش فرارو برخی معتقدند که با توجه به دستگیری و بازداشت قاضی صادرکننده حکم فیلتر تلگرام و همچنین آثار مخرب فیلترشکن‌ها و کاربردی نبودن سایر شبکه‌های اجتماعی و خالی شدن تلگرام از فیک‌نیوزها با دستگیری روح الله زم، دلیلی برای ادامه فیلترینگ تلگرام باقی نمی‌ماند و خروجی جلسات کارشناسی هفته گذشته شورای عالی فضای مجازی رفع فیلتر تلگرام بوده است. البته این خبر خیلی زود تکذیب شد و روابط عمومی شورای عالی فضای مجازی در تکذیب این خبر …
تلگرام رفع فیلتر خواهد شد؟
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۹ / اجتماعی
تلگرام رفع فیلتر خواهد شد؟
تهران- ایرنا- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، دیروز در افتتاحیه کنفرانس تهران هوشمند به حضار اعلام کرد که وزارت ارتباطات برای روز پنج‌شنبه یک سورپرایز بزرگ برای مردم خواهند داشت. شایعه رفع فیلتر تلگرام از همین جا شکل گرفت اما این خبر از سوی شورای عالی فضای مجازی تکذیب شد.
  پرسش از خبر  وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات  تلگرام  فیلترینگ  شورای عالی فضای مجازی کشور
خبر رفع فیلتر تلگرام و توییتر در راه است؟
تابناک / ۱۳۹۸/۰۹/۱۹ / ...
خبر رفع فیلتر تلگرام و توییتر در راه است؟
محمدجواد آذری جهرمی و خبر «سورپرایزی» که روز پنجشنبه در راه است، باعث شد تا اهالی توییتر فارسی هشتگ «وزیر جوان» را داغ کنند. در این هشتگ عده‌ای با ترس قطعی مجدد اینترنت شوخی کردند و عده‌ای هم از حدس و گمان‌های خود برای رفع فیلترینگ تلگرام گفتند.
کشف ۱۷۰۰ باج افزار فیلترشکن با ۱۷میلیون قربانی/ ماجرای هک بانک ها چه بود
مهر / ۱۳۹۸/۰۹/۱۷ / فناوری
کشف ۱۷۰۰ باج افزار فیلترشکن با ۱۷میلیون قربانی/ ماجرای هک بانک ها چه بود
وزیر ارتباطات از کشف بیش از ۱۷۰۰ اپلیکیشن باج افزار با تعداد نصب بالا توسط مرکز ماهر خبر داد که بیشترین آن مربوط به فیلترشکن‌ها با ۱۷ میلیون قربانی بوده است.
  محمد جواد آذری جهرمی  فیلترینگ  ویروس باج افزار
توضیحاتی درباره دلیل فیلترینگ اخیر برخی از کسب‌وکارهای مجازی
زومیت / ۱۳۹۸/۰۹/۱۶ / فناوری
توضیحاتی درباره دلیل فیلترینگ اخیر برخی از کسب‌وکارهای مجازی
‏‏‏‏عضو هیئت‌مدیره‌ی اتحادیه‌ی کشوری کسب‌وکار مجازی توضیحاتی درباره‌ی دلیل فیلترینگ اخیر وب‌سایت برخی کسب‌‌وکارهای مجازی ارائه داد.
امنیت یا کره شمالی شدن، شمشیر دو لبه اینترنت پاک
ایرنا / ۱۳۹۸-۰۹-۱۱ / اجتماعی
امنیت یا کره شمالی شدن، شمشیر دو لبه اینترنت پاک
زمزمه اجرای اینترنت پاک با ارسال دو نامه سازمان فناوری اطلاعات به دستگاه‌های دولتی و صاحبان کسب‌وکارها، قوی‌تر شد. البته این موضوع از سوی مسئولان سازمان فناوری اطلاعات تکذیب شد، اما عضو هیئت مدیره انجمن صنفی کسب‌وکارهای اینترنتی معتقد است که اصولاً برای ایجاد White List، وجود اطلاعاتی که در فرم‌های منتشر شده جمع‌آوری می‌شود، الزامی است تا بتوان با کمترین تبعات، هرچه سریع‌تر به اصطلاح «اینترنت‌ پاک» را اجرایی کرد.
  کره ‌شمالی  امیر ناظمی  ایرنا پلاس  کسب‌وکارهای اینترنتی  سازمان فناوری اطلاعات  اینترنت  اینترنت ملی  ماجرای فیلترینگ
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸/۰۹/۱۱ / ...
ظاهرا نظر وزیر هم اهمیتی ندارد چه برسه به نظر مردم!
آفتاب یزد – گروه شبکه: محمد جواد آذری جهرمی،‌وزیر ارتباطات شنبه شب در توئیت و اینستاگرام خود نوشت:«این ده روز راه‌اندازی ده سال برایم گذشت. برای رضایت شما بسیار تلاش کردم، بالاخره درسته امنیت مهمه ولی اگر در کنار آزادی باشه. می‌دانید برای من نظر مردم و حق الناس از همه مهم‌تر است. برای جلوگیری از این اتفاقات در آینده، نظرات و پیشنهاداتتون یا خسارت‌هایی که بهتون وارد شده یا حتی درد ودل‌هاتون رو لطفا کامنت کنید یا به شماره تلفنم09122997821 پیامک بفرمایید.» به دنبال این اتفاق کاربرانی پیام‌هایی را به او ارسال کردند که از طرف آذری جهرمی بی‌جواب نماند.مثلا کاربری نوشته است:«سلام آقا محمد جواد، مگر نظر مردم هم اهمیتی داره؟ ظاهرا نظر وزیر هم مهم نیست چه برسه به مردم. به جناب وزیر سلام برسونید.»آذری جهرمی …
انتقاد خالق شبکه جهانی وب از قطع اینترنت در ایران
فرارو / ۱۳۹۸/۰۹/۰۵ / سیاسی
انتقاد خالق شبکه جهانی وب از قطع اینترنت در ایران
تیم برنرزلی، فناوری وب (World Wide Web) یا همان www را سی سال پیش در مارس ۱۹۸۹ میلادی خلق و در نوامبر همان سال آن را بصورت عملی راه اندازی کرد. وی موسس سازمانی به نام بنیاد فناوری‌های وب نیز هست.
  قطعی اینترنت در ایران  فیلترینگ  اینترنت
الف / ۱۳۹۸/۰۹/۰۵ / سیاسی
آزادی ارتباطات روزنامه‌نگاران در اوج ناآرامی‌ها
رییس هیات مدیره روزنامه‌نگاران استان تهران گفت: از مدت‌ها پیش و بویژه پس از فیلترینگ تلگرام و با توجه به نیاز روزنامه‌نگاران به این امکان، انجام فعالیت حرفه‌ای آنان با سختی همراه شده بود از این رو درصدد بودیم که این دسترسی را بهبود بخشیم.
  اینترنت روزنامه‌نگاران  قطع اینترنت ایران  محدودیت اینترنت
عضو خبرگان: قانونگذاری خبرگان فقط درباره خودش است
ایرنا / ۱۳۹۸-۰۹-۰۴ / سیاسی
عضو خبرگان: قانونگذاری خبرگان فقط درباره خودش است
هرچند سخنگوی هیأت رئیسه مجلس خبرگان از مصوبه‌ای برای جلوگیری از فعالیت مجدد شبکه‌های خارجی در کشور خبر داد، اما طبق اصل ۱۰۸ قانون اساسی و ماده ۲۱ آیین‌نامه داخلی این مجلس، ضوابط شبکه‌های اطلاع‌رسانی رایانه‌ای و نیز اظهارات آیت‌الله هاشم زاده هریسی، حق قانون‌گذاری خبرگان محدود به این مجلس است و شبکه‌های مجاز در اختیار آن نیست.
  فیلترینگ  هاشم هاشم زاده هریسی  قانون اساسی  مجلس خبرگان رهبری  سید احمد خاتمی  قطعی اینترنت
عضو کمیته فیلترینگ: اینترنت تهرانی‌ها انشاءالله تا آخر هفته
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۰۹/۰۲ / سیاسی
عضو کمیته فیلترینگ: اینترنت تهرانی‌ها انشاءالله تا آخر هفته
عضو کمیته فیلترینگ درباره زمان رفع محدودیت اینترنت استان تهران اظهار کرد: هر روز اینترنت چند استان برقرار می‌شود. انشاءالله امیدواریم اینترنت تهرانی‌ها تا آخر هفته رفع محدودیت شود.
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۰۸/۳۰ / سیاسی
نشریه لوموند: قطع اینترنت در ایران نخستین نمونه از نظر پیچیدگی در جهان است
۹۰ساعت از قطع سراسری اینترنت در ایران می‌گذرد و رسانه‌های غربی با شگفتی به این پدیده می‌نگرند. یورونیوز فارسی به نقل از نشریه لوموند فرانسه به ابعاد فنی این فیلترینگ پرداخته است.
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۰۸/۳۰ / سیاسی
درست و غلط فیلترینگ اینترنت / آیا دولت در بحران اخیر می‌توانست اینترنت را قطع نکند؟
آنچه در ایران رخ داده بدون شک مصداق یکی از سخت‌ترین روشهای محدودسازی اینترنتی است. اما آیا دولت چاره دیگری داشت؟
واکنش اروپایی‌ها به قطع شدن اینستاگرام و فیس‌بوک!
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۲۹ / کاریکاتور / طنز
واکنش اروپایی‌ها به قطع شدن اینستاگرام و فیس‌بوک!
روز گذشته اینستاگرام و فیس بوم در اروپا قطع شد. این موضوع به همراه کاهش مراجعه مردم برای اهدای خون در روزهای اخیر، سوژه طنز شهرونگ شد.
  طنز  اینترنت  اینستاگرام  فیلترینگ
فرارو / ۱۳۹۸/۰۸/۲۸ / سیاسی
وزیر جوان: نمی‌ذارم فیلتر بشن!
رشد استفاده مردم از پیام رسان های داخلی در چند روز گذشته و همچنین اظهار نظر وزیر ارتباطات درباره اینترنت داخلی سوژه طنز شهرونگ شد.
  وزیر جوان  فیلترینگ  اعتراض های بنزینی
مربع سه ضلعی سرلیستی اصلاح طلبان/کنایه چهره اصولگرا به سهم‌خواهی پایداری‌ها/روایت باهنر از لایحه دولت اصلاحات برای اصلاح قیمت بنزین/تأیید بازداشت یکی از مشاوران احمدی نژاد
تابناک / ۱۳۹۸/۰۸/۲۸ / سیاسی
مربع سه ضلعی سرلیستی اصلاح طلبان/کنایه چهره اصولگرا به سهم‌خواهی پایداری‌ها/روایت باهنر از لایحه دولت اصلاحات برای اصلاح قیمت بنزین/تأیید بازداشت یکی از مشاوران احمدی نژاد
رصد‌خانه «تابناک»، خبر‌هایی از اخبار روز برای مخاطبان آماده می‌کند که غیررسمی هستند، یا اینکه کمتر از اهمیت خود، مورد توجه قرار می‌گیرند. تیتر‌هایی مانند: طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان اصلاح شد/راهکار نژادبهرام برای بیان اعتراضات مردم/تذکر کواکبیان درباره فیلترینگ اینترنت و... رصد‌خانه امروز تابناک را تشکیل می‌دهند.
الف / ۱۳۹۸/۰۸/۲۸ / سیاسی
کواکبیان: فیلترینگ اینترنت و خطوط اینترنت ضربه مهلکی به اقتصاد می‌زند
نماینده مردم تهران در مجلس گفت: موضوع فیلترینگ اینترنت و خطوط اینترنت ضربه مهلکی به اقتصاد کشور می‌زند و مواردی همچون بیمارستان‌ها و واردات و صادرات دچار مشکل می‌شود لذا باید این مسائل برطرف شود.
  مصطفی کواکبیان
فرارو / ۱۳۹۸/۰۸/۲۸ / سیاسی
کیهان: ویز، مزدور کوچولوی اسراییل است
کیهان از نرم‌افزار ویز با عنوان «مزدور کوچولوی اسراییل» یاد کرد.
  ویز  فیلترینگ
رسیدگی به پرونده فساد چندمیلیاردی مهمتر است یا فیلترینگ تلگرام، لغو کنسرت و محدودیت خاتمی؟
آفتاب نیوز / ۱۳۹۸/۰۸/۲۳ / سیاسی
رسیدگی به پرونده فساد چندمیلیاردی مهمتر است یا فیلترینگ تلگرام، لغو کنسرت و محدودیت خاتمی؟
قوه قضاییه در ماه‌های اخیر، چندین و چند مدیر دولتی را به اتهام فساد بازداشت کرده است. سوال این است که آیا در این پرونده‌ها نیز دولت شکایت کرده بود یا مدعی‌العموم...
  قوه قضاییه  پرونده های فساد اقتصادی  حسن روحانی  دولت  فیلترینگ تلگرام  کنسرت موسیقی
کلاف سردر‌گم وی‌پی‌ان
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۰۸/۲۳ / فناوری
کلاف سردر‌گم وی‌پی‌ان
موضوع فیلترینگ در فضای مجازی ایران به یک کلاف سردر‌گم تبدیل شده که مدیریت یا اصلاح آن نیز نیاز به یک نگاه و رویکرد کلان دارد. نخستین مشکل موجود در این زمینه، بحث ماهیت وی‌پی‌ان است.
درآمد روزانه 30 تا 45 میلیونی یک فیلترشکن
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۰۸/۲۳ / اقتصادی
درآمد روزانه 30 تا 45 میلیونی یک فیلترشکن
با توجه به آنکه دستور برای فیلترینگ سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی از سوی نهادهای دولتی و حاکمیتی نهایی شده و اجرا می‌شود، فروش خدماتی که منجر به دور زدن این دستورهاست همواره محل سوال بوده است. بسیاری از استفاده‌کنندگان از وی‌پی‌ان نیز این سوال را دارند که سامانه‌های فروش وی‌پی‌ان چگونه کار می‌کنند؟ چرا محدودیتی برای فعالیت آنها وجود ندارد و چگونه این سامانه‌ها به شبکه پرداخت بانکی وصل شده و در فضای رسمی کار خود را ادامه می‌دهند؟
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۰۸/۲۲ / اقتصادی
فیلترینگ طبقه‌بندی‌شده در راه است / شرایط وی‌پی‌ان رسمی چیست؟
بعد از مدت‌ها حرف و حدیث سرانجام ابوالحسن فیروزآبادی، رئیس مرکز ملی فضای مجازی تأیید کرده که قرار است اپراتورهای رسمی وی‌پی‌ان در کشور شکل بگیرند و همچنین طرح طبقه‌بندی فیلترینگ هم براساس فعالیت افراد در دست بررسی است.
فیلترینگ، قانونی اما نامحبوب
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸-۰۸-۲۲ / اجتماعی
فیلترینگ، قانونی اما نامحبوب
اظهارات جدید وزیر ارتباطات درباره فیلتر سایت‌های دانلود فیلم، با روزهایی مقارن شده که بحث فیلترینگ کسب‌وکارهای نوپا داغ است، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنان در زمینه تصمیم‌گیری درباره این موضوع از خود سلب مسوولیت می‌کند و توپ را در زمین کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه می‌اندازد، کارگروهی که خود عضوی از آن است و البته برخی معتقدند انفعال مسوولان حوزه ارتباطات موجب شده کسانی که تخصص کمتری در این زمینه دارند، بدون مانع و مخالفتی، رای مثبت به فیلترینگ بدهند.
مناقشه بر سر فیلترینگ سایت‌های دانلود فیلم
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۱ / اقتصادی
مناقشه بر سر فیلترینگ سایت‌های دانلود فیلم
درحالی‌ که وزیر ارتباطات از عملکرد صداوسیما به دلیل شکایت علیه سایت‌های دانلود فیلم انتقاد کرده بود، سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور اظهار کرده است فیلترینگ این سایت‌ها به دلیل محتوای مجرمانه صورت گرفته است.
  فیلترینگ سایتهای دانلود فیلم
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۸/۲۱ / اقتصادی
فیروزآبادی خبر داد: ایجاد اپراتورهای VPNرسمی در کشور
دبیر شورای‌عالی فضای مجازی از تهیه دستورالعملی برای تعیین سطح دسترسی متفاوت افراد به اینترنت در کارگروه فیلترینگ خبر داد و گفت: به‌زودی اپراتورهای VPNرسمی در کشور ایجاد می‌شود. ابوالحسن فیروزآبادی در جمع خبرنگاران در حاشیه نشست صبحانه کاری در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای گفت: ما موافق تعریف سطوح مختلف دسترسی به اینترنت برای کاربران هستیم و در این رابطه پیشنهادی به کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ داده‌ایم. دبیر شورای‌عالی فضای مجازی افزود: این کارگروه در حال حاضر در حال تهیه آیین‌نامه و دستورالعملی برای تعیین سطح دسترسی به اینترنت و فیلترینگ است و امیدواریم در اسرع وقت این طرح به سرانجام برسد.
دیدارنیوز / ۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / ...
سعی می کنیم موارد فیلترینگ را تا حد امکان کاهش دهیم
سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور، گفت: سعی می کنیم موارد فیلترینگ را تا حد امکان کاهش دهیم ولی در برابر افرادی که بخواهند بدون توجه به حدود قانونی و صرفاً بر اساس فشار رسانه‌ای از مسئولیت خود سر باز بزنند، می ایستیم.
55 آنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / ...
وی‌پی‌ان رسمی در کشور ایجاد می شود
دبیر شورای عالی فضای مجازی از تهیه دستورالعملی برای تعیین سطح دسترسی متفاوت افراد به اینترنت در کارگروه فیلترینگ خبر داد و گفت: به زودی اپراتورهای VPNرسمی در کشور ایجاد می شود.
حملات گسترده ‏DDoS‏ با سوء استفاده از ‏ MTProxy‏های ‏تلگرام ‏
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / علمی و آموزشی
حملات گسترده ‏DDoS‏ با سوء استفاده از ‏ MTProxy‏های ‏تلگرام ‏
تهران- ایرنا- کاربران ایرانی تلگرام برای دور زدن فیلتر این شبکه اجتماعی گاهی علاوه بر استفاده از VPN مجبور می‌شوند از MTProxy‏های ‏تلگرام ‏نیز استفاده کنند، مجموعه ابرآروان اعلام کرده با استفاده از این پروکسی‌ها امکان حملات DDoS وجود دارد. در این حملات زامبی‌های اینترنتی با ارسال درخواست‌های مکرر به سایت‌ها آن‌ را از کار می‌اندازند.  
  مجموعه ابرآروان  تلگرام  ماجرای فیلترینگ
اپراتورهای VPNرسمی در کشور ایجاد می شوند/ تعریف سطوح مختلف دسترسی به اینترنت
مهر / ۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / فناوری
اپراتورهای VPNرسمی در کشور ایجاد می شوند/ تعریف سطوح مختلف دسترسی به اینترنت
دبیر شورای عالی فضای مجازی از تهیه دستورالعملی برای تعیین سطح دسترسی متفاوت افراد به اینترنت در کارگروه فیلترینگ خبر داد و گفت: به زودی اپراتورهای VPNرسمی در کشور ایجاد می شود.
  ابوالحسن فیروزآبادی  وزارت ارتباطات  مرکز ملی فضای مجازی
فیلترینگ علمی، شرط پذیرش دانشجوی دکتری باشد/باتغییر هرم بیکاران فارغ‌التحصیل مواجهیم
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / علمی و آموزشی
فیلترینگ علمی، شرط پذیرش دانشجوی دکتری باشد/باتغییر هرم بیکاران فارغ‌التحصیل مواجهیم
رئیس دانشگاه پیام‌نور چهارمحال و بختیاری گفت: از شرایط لازم برای پذیرش دانشجو در مقطع دکتری فیلترینگ علمی است، بنابراین بایستی خروجی دانشجویان مقاطع ارشد و دکتری در دانشگاه‌ها دارای شاخص‌های کیفی آموزشی باشد تا از این طریق با فارغ‌التحصیلی، افراد برای جامعه تاثیرگذار باشند.
  بیکاری فارغ التحصیلان دکتری
برخورد منفعلانه با فیلترینگ، آتش به جان کسب‌وکارها زده است
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸-۰۸-۱۸ / اجتماعی
برخورد منفعلانه با فیلترینگ، آتش به جان کسب‌وکارها زده است
شاید مسوولان ارتباطات و فناوری اطلاعات اولین افرادی باشند که پس از فیلترینگ یک کسب‌وکار، تیر هجمه‌ها به سویشان نشانه ‌می‌رود، اما خود آنها مدعی هستند کمترین تاثیرگذاری را در تصمیمات مربوط به فیلترینگ دارند و بعضا نظراتشان برای فیلتر شدن یا نشدن یک کسب‌وکار یا وب‌سایت پرسیده نمی‌شود، هرچند تصمیم به فیلتر شدن یا نشدن یک کسب‌وکار در کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه گرفته می‌شود که وزارت ارتباطات هم عضوی از این کارگروه است.
ورود دستگاه قضا به موضوع فروش VPNها
مهر / ۱۳۹۸/۰۸/۱۴ / اجتماعی
ورود دستگاه قضا به موضوع فروش VPNها
سخنگوی دستگاه قضا از ورود قوه قضاییه به موضوع فروش وی پی‌ان‌ها خبرداد.
  فیلترینگ  غلامحسین اسماعیلی  وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات
فیلترشکن‌ها دست بکار شدند!
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۱۳ / کاریکاتور / طنز
فیلترشکن‌ها دست بکار شدند!
انتشار اخباری درباره بررسی‌های کمیته فیلترینگ برای ساخت فیلتر شکن قانونی در کشور و همچنین موضوع ثبت اموال نمایندگان مجلس سوژه طنز شهرونگ شد.
  طنز  فیلترینگ  فیلترشکن  اینترنت  رسیدگی به اموال مسئولان
فشار مضاعف برای محدودیت و بسته شدن VPN‌ها
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۲ / ...
فشار مضاعف برای محدودیت و بسته شدن VPN‌ها
با مطرح شدن طرح vpn قانونی در کارگروه«تعیین مصادیق محتوای مجرمانه» و نقل قول این مطلب از زبان حمید فتاحی مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت، وی در گفت‌وگو با «ایران» گفت: عده‌ای در کشور با فشار بر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به‌دنبال بستن تمام vpn‌ها هستند. این در حالی است که نمی‌توان با یک فرمول این کار را انجام داد، چرا که در شرایط کنونی که کشور تحریم است برای فعالیت‌های مالی اقتصادی باید با vpnها تحریم‌ها را دور زد.
  فیلترینگ  VPN
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۸/۱۲ / اقتصادی
بررسی VPN قانونی در کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه
معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه طرح وی پی ان قانونی در دست بررسی کمیته فیلترینگ است، گفت: دسترسی به اینترنت بدون فیلتر بنا بر مقتضیات شغلی و اجتماعی کاربران از دلایل اجرای این طرح است. حمید فتاحی با بیان اینکه طرح VPN قانونی در سال ۱۳۹۱ از سوی شرکت ارتباطات زیرساخت مطرح شده بود و هم‌اکنون این شرکت مسوولیتی در این باره ندارد، گفت: هم‌اکنون کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه طبق تقسیم کاری که مرکز ملی فضای مجازی انجام داده، متولی و مسوول این موضوع است. وی گفت: هدف از اجرای این طرح آن است که به نحوی برنامه‌ریزی صورت بگیرد تا اقشار مختلف مردم که با توجه به شرایط شغلی و اجتماعی‌شان، نیازمندی‌هایی برای دسترسی به اینترنت بدون فیلتر دارند بتوانند از این دسترسی استفاده کنند.
به دلایل کارشناسی با انسداد vpn مخالفیم
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۱ / علمی و آموزشی
به دلایل کارشناسی با انسداد vpn مخالفیم
تهران_ایرنا_مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت گفت: عده‌ای علاقه‌مند هستند تا همه vpn ها در کشور مسدود شود و با جدیت پیگیر این موضوع هستند ولی ما به دلایل کارشناسی با آن مخالفیم.
  حمید فتاحی  فیلترینگ  وی پی ان
الف / ۱۳۹۸/۰۸/۱۱ / اقتصادی
معاون وزیر ارتباطات: طرح VPN قانونی بررسی می‌شود
معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه طرح وی پی ان قانونی در دست بررسی کمیته فیلترینگ است، گفت: دسترسی به اینترنت بدون فیلتر بنابر مقتضیات شغلی و اجتماعی کاربران از دلایل اجرای این طرح است.
  vpn قانونی  حمید فتاحی  مصادیق محتوای مجرمانه
یک بام و دو هوا برای تلگرام و «وس»
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸-۰۸-۱۱ / اجتماعی
یک بام و دو هوا برای تلگرام و «وس»
حالا که تصمیم برای حذف «وس» در صورت سامان نگرفتن آنها جدی است، به نظر می‌رسد برخورد دوگانه‌ای جریان گرفته؛ اینستاگرام مدتی با شایعاتی مبنی بر تصمیم به فیلترینگ همراه بود و تلگرام هم از اردیبهشت سال 97 که با دستور قضایی فیلتر شد، دیگر نتوانست حکم رفع فیلتر بگیرد؛ در مقابل به‌تازگی که صحبت از خدمات ارزش افزوده تعطیلی می‌شود، آن هم به دلیل نارضایتی بسیاری از کاربران پس از میلیاردها ضرری که به آنها تحمیل شده، صدای برخی از نمایندگان و مسوولان درآمده که با تعطیل شدن این سرویس، شغل‌های زیادی از بین می‌رود.
فهرست درگاههای تبلیغات و فروش فیلترشکن گزارش شد
مهر / ۱۳۹۸/۰۸/۰۴ / علمی و آموزشی
فهرست درگاههای تبلیغات و فروش فیلترشکن گزارش شد
معاون وزیر ارتباطات گفت: وزارت ارتباطات لیست درگاههای فروش فیلترشکن و VPN را در خردادماه به مرکز ملی فضای مجازی و دادستانی ارائه کرده است.
  فیلترینگ  حمید فتاحی  مرکز ملی فضای مجازی  دادستانی کل کشور
سه دقیقه با اقتصاد-۲۹ مهر ۹۸
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۹ / اقتصادی
سه دقیقه با اقتصاد-۲۹ مهر ۹۸
فروش گوشت لاکچری در تهران، ادامه فیلترینگ تلگرام و تکذیب شایعه کمبود بنزین سوپر را در سه دقیقه با اقتصاد بیست و نهم مهر بشنوید.
  دلار  اقتصاد  ایران
فیلتر جدید رسید!
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۷/۲۸ / کاریکاتور / طنز
فیلتر جدید رسید!
شایعات مطرح شده درباره فیلتر شدن پلی استور که با واکنش های بسیاری در میان کاربران فضای مجازی همراه شد، سوژه طنز شهروند شده است.
  طنز  اپلیکیشن  بودجه  فیلترینگ
کسب‌وکارهایی که با یک دکمه خاموش می‌شوند!
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۸ / اقتصادی
کسب‌وکارهایی که با یک دکمه خاموش می‌شوند!
رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با اشاره به مشکلات کسب‌وکارهای حوزه فناوری اطلاعات، گفت: زمانی که یک کسب‌وکار آی‌تی به مدت دو روز فیلتر می‌شود، کاربران اعتمادشان را از دست می‌دهند؛ یا در مواردی که سرور را خاموش می‌کنند، رتبه وب‌سایت در الکسا پایین می‌آید. البته با شرایط ایجادشده، دیگر یک قاضی یا مرجع نمی‌تواند به تنهایی حکم فیلترینگ بدهد و این‌ها نکات مثبتی است که از تعامل صنف و نهادها ایجاد شده است.
  سازمان نظام صنفی رایانه‌ای  کسب و کار اینترنتی  فیلترینگ  اینترنت موبایل  بیستون  امضای دیجیتالی
55 آنلاین / ۱۳۹۸/۰۷/۲۵ / ...
گرفتاری اندرویدبازها
این‌که هر روز درباره احتمال فیلترینگ اپلیکیشن‌های مختلف بشنویم، اصلا اتفاق تازه‌ای نیست؛ مخصوصا در مورد اینستاگرام که ‏مدت‌هاست روی لبه مسدودسازی ایستاده. در کنار این‌ اینها، خبری که دو روز پیش درباره احتمال فیلترشدن گوگل‌پلی ‏‏(فروشگاه برنامه‌های اندروید) پیچید، خیلی‌ها را غافلگیر کرد. ماجرا از جایی شروع شد که...