سه شنبه, ۶ خرداد, ۱۳۹۹ / 26 May, 2020
قانون تجارت
۱۲ ساعت قبل
دود در چشم مردم، سود در جیب دلالان
رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات کشور، با اشاره به تغییر در برخی قوانین بالادستی کنترل دخانیات در فروردین امسال و با بیان اینکه نَسخ ماده ۷۳ قانون برنامه ششم توسعه و ماده ۶۹ قانون الحاق به ضرر کنترل مصرف دخانیات تمام می‌شود، اظهار کرد: تمام تلاش‌مان در سال‌های اخیر ساماندهی مالیات بر دخانیات و کاهش مصرف بود که با این مصوبه هرچه رشته بودیم، پنبه شد.بهزاد ولی‌زاده در خصوص شعار امسال هفته ملی بدون دخانیات، گفت: با توجه به اپیدمی کووید- ۱۹ و ترفندهای صنایع دخانی برای سوءاستفاده از این فرصت برای منافع خود و گسترش بازار مصرف، شعار ملی امسال «محافظت از سلامت عمومی در برابر ترفندهای صنایع دخانی و بیماری کرونا» تعیین شده است.به گزارش ایسنا، وی درباره مالیات بر ارزش افزوده کالاهای دخانی، افزود: در …
هشدار چین به آمریکا نسبت به اقدام متقابل درباره موضوع هنگ کنگ
۱۸ ساعت قبل
هشدار چین به آمریکا نسبت به اقدام متقابل درباره موضوع هنگ کنگ
پس از آنکه مشاور ارشد کاخ سفید تهدید کرد که واشنگتن ممکن است در صورت تصویب قانون جدید چین درباره هنگ کنگ، مزیت‌های خاص تجارت با آمریکا را لغو کند، دولت پکن امروز (دوشنبه) هشدار داد که هر اقدام لازمی را برای محافظت از منافع خود اتخاذ خواهد کرد.
تصمیم جنجالی چین چه بود که خشم غرب را به همراه داشت؟
۳ روز قبل / چین
تصمیم جنجالی چین چه بود که خشم غرب را به همراه داشت؟
ایسنا نوشت: سیاستمداران هنگ کنگی حامی پکن درتلاش برای رفع نگرانی‌ها درباره قانون جدید امنیت ملی آن را برای تجارت در این دولتشهر خوب ارزیابی کردند.
حامیان پکن: قانون جدید امنیت ملی به نفع فعالیت‌های تجاری در هنگ کنگ است
۳ روز قبل / اعتراضات هنگ‌کنگ / چین
حامیان پکن: قانون جدید امنیت ملی به نفع فعالیت‌های تجاری در هنگ کنگ است
سیاستمداران هنگ کنگی حامی پکن درتلاش برای رفع نگرانی‌ها درباره قانون جدید امنیت ملی آن را برای تجارت در این دولتشهر خوب ارزیابی کردند.
بیش از سه میلیون ایرانی، ۵۸۸۶ میلیارد تومان سهام دولت را خریدند
۳ روز قبل
بیش از سه میلیون ایرانی، ۵۸۸۶ میلیارد تومان سهام دولت را خریدند
وزارت امور اقتصادی و دارایی در راستای اجرای جزء (۲) بند الف. تبصره (۲) قانون بودجه کل کشور و به منظور واگذاری باقیمانده سهام دولت در بانک‌های ملت، تجارت و صادرات و دو شرکت بیمه‌ای البرز و اتکایی امین اقدام به تأسیس صندوق واسطه‌گری مالی یکم و امکان پذیره نویسی واحد‌های این صندوق از سوی عموم مردم نمود.
قوه قضائیه موظف به تشکیل «شعب دادگاه تجارت» شد
۱۳۹۹/۰۲/۳۰ / مجلس / مجلس شورای اسلامی / لایحه تجارت
قوه قضائیه موظف به تشکیل «شعب دادگاه تجارت» شد
نمایندگان مجلس، قوه قضائیه را موظف به تشکیل شعب دادگاه تجارت ظرف مدت ۳سال از بعد از تاریخ لازم الاجراشدن قانون تجارت در کلیه حوزه‌های قضایی شهرستان های مرکز استان کردند.
حقوق و تکالیف تاجر مشخص شد
۱۳۹۹/۰۲/۳۰ / قانون تجارت / مجلس شورای اسلامی
حقوق و تکالیف تاجر مشخص شد
ایلنا: نمایندگان مردم در مجلس حقوق و تکالیف تاجر را مشخص کردند.
نکاتی که باید درباره فسخ «خرید اشتباهی در فضای مجازی» بدانیم!
۱۳۹۹/۰۲/۳۰
نکاتی که باید درباره فسخ «خرید اشتباهی در فضای مجازی» بدانیم!
فسخ به معنی بر هم زدن عقد، یکی از اسباب سقوط تعهدات هست که در حقوق اسلام و حقوق موضوعه ایران به رسمیت شناخته‌شده است. فسخ پایان دادن اختیاری قرارداد به‌وسیله‌ی یکی از دو طرف، یا شخص ثالث است. فسخ در قانون مدنی یک حق مالی، قابل‌انتقال، قابل سقوط و اسقاط هست. قانون مدنی ایران در مواد زیادی به احکام و آثار و شرایط فسخ ناشی از خیارات اشاره‌کرده است. در قانون تجارت الکترونیک امکان فسخ قرارداد با عنوان اعمال حق انصراف پیش‌بینی‌شده است
۱۳۹۹/۰۲/۳۰
۱۱سال از خصوصی‌سازی بانک تجارت گذشت
مدیرعامل بانک تجارت در پیامی فرا رسیدن 28 اردیبهشت سالروز خصوصی‌سازی این بانک را تبریک گفت. به گزارش روابط عمومی بانک تجارت، رضا دولت آبادی، در این پیام تاکید کرد: بانک تجارت در چنین روزی و در اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی ورود به فصل نوین خدمتگزاری را با عرضه سهام خود در بازار سهام تجربه کرد و فعالان بازار سرمایه نیز با استقبال چشمگیر و وصف ناشدنی از تغییر مالکیت بانک از دولتی به خصوصی بر درستی این تصمیم مهم و تاریخ ساز مهر تایید زدند.
۱۳۹۹/۰۲/۲۹
تداوم حیات تجارت سنتی پس از غلبه کرونا و اینترنت
کامل آرخی * - فضای پرتلاطم کسب و کار ایران، بعد از شیوع ویروس کووید19 و درس‫هایی که تغییر روند بازار مصرف‫کنندگان به کسب و کارها داد، موجب تقویت ضرورت برنامه‫ریزی بازاریابی شد. اما نکته‫ای که در میان خیل مقالات و محتواهایی که در این رابطه منتشر می‫شود، بسیار جدی به نظر می‫رسد،ترسی است که در اصناف سنتی نسبت به کسب و کارهای اینترنتی مدرن به وجود آمده است.جمله‫ای که امروز به کرات شنیده می‫شود این است که کسب و کارهای سنتی نابود خواهند شد و دنیای آینده متعلق به کسب و کارهای آنلاین است. فرضیه‫ای ناپخته که به خصوص پس از رشد استارتاپ‫هایی مانند دیجی کالا و اسنپ و غیره در ایران به پا شد و هر سال این گفتمان شتاب گرفت تا اینکه در فضای بحران کرونا، با تغییر ناگهانی فضای بازار و قرنطینه اجباری کسب و کارها، …
۱۳۹۹/۰۲/۲۹
اصلاح آیین‌نامه حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو
معاون اول رئیس‌جمهوری تصویب‌نامه موضوع اصلاح آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف‌‌کنندگان خودرو را برای اجرا به وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغ کرد.
۱۳۹۹/۰۲/۲۷
بیم‌ها و امیدهای برگزاری مجامع عمومی‌
براساس مفاد ماده 72 قانون تجارت، مجمع عمومی ‌شرکت‌های سهامی ‌از اجتماع صاحبان سهام تشکیل شده و شامل مجمع عمومی‌ موسس، مجمع عمومی‌عادی و مجمع عمومی‌فوق‌العاده است. وظایف و اختیارات مجامع عمومی‌شرکت‌ها براساس مفاد مندرج در قانون تجارت و اساسنامه آنها تعیین شده است.
۱۳۹۹/۰۲/۲۵
چرا جلسه دیروز شورای عالی کار لغو شد؟
جلسه دیروز شورای عالی کار که قرار بود به موضوع بررسی و تعیین حق مسکن کارگران بپردازد، لغو شد. به گزارش ایسنا، در حالی که وزارت کار از ابتدای این هفته از تشکیل جلسه شورای عالی کار در روز چهارشنبه خبر داده و دعوتنامه‌های شرکت در این جلسه را به اعضای شورای عالی کار ارسال کرده بود، ‫در اعلامیه‌ای از لغو برگزاری این جلسه خبر داد. دلیل لغو جلسه روز گذشته شورای عالی کار عدم امکان حضور وزیر امور اقتصاد و دارایی و نماینده وی و برکناری وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان شده و بر همین اساس جلسه به زمان دیگری موکول شده است. به موجب این اعلامیه، به محض فراهم شدن امکان حضور نمایندگان دولت، جلسه شورای عالی کار با حضور نمایندگان کارگری، کارفرمایی برگزار خواهد شد.در همین راستا، علیرضا حیدری نماینده کارگران در شورای …
اقتصاد سیاسی جهش بورس
۱۳۹۹/۰۲/۲۴ / قانون تجارت / سید یاسر جبرائیلی / بورس
اقتصاد سیاسی جهش بورس
آنچه در بورس تهران رخ می‌دهد با مشخصه‌های یک نظام اقتصادی سالم همخوانی ندارد. خرید سهام شرکت‌های ورشکسته و زیانده، سرمایه‌گذاری نیست، سفته‌بازی است.
پاسخ به سوالات متداول در خصوص آزادسازی سهام عدالت
۱۳۹۹/۰۲/۲۳ / پتروشیمی / خصوصی سازی / سهام عدالت / قانون تجارت / سپرده گذاری مرکزی
پاسخ به سوالات متداول در خصوص آزادسازی سهام عدالت
ایلنا: سازمان خصوصی سازی با انتشار مطلبی اقدام به پاسخ به سوالات متداول پیرامون موضوع آزادسازی و مدیریت سهام عدالت کرد.
ساز و کار حذف نام تاجر از دفتر تجارتی تعیین شد
۱۳۹۹/۰۲/۲۳ / لایحه قانون تجارت
ساز و کار حذف نام تاجر از دفتر تجارتی تعیین شد
نمایندگان مجلس شورای اسلامی شرایط حذف نام تاجر از دفتر ثبت نام تجارتی را تعیین کردند.
ویژگی های تاجر در قانون تجارت مشخص شد
۱۳۹۹/۰۲/۲۳ / مجلس
ویژگی های تاجر در قانون تجارت مشخص شد
نمایندگان مجلس طی مصوبه ای ویژگی های تاجر درقانون تجارت را مشخص کردند.
۱۳۹۹/۰۲/۲۳
سهم معلمان از صندوق ذخیره فرهنگیان
از آخرین بازخوانی آمار صندوق ذخیره فرهنگیان چندین ماه می‌گذشت. بی‌خبر بودن از صندوق ذخیره فرهنگیان، دو نعمت بزرگ برای معلمان و دست‌اندرکاران صندوق دارد، برای معلمان از آن جهت که حرص بیهوده نمی‌خورند و عصبانی نمی‌شوند و برای دست‌اندرکاران هم از آن جهت که عصبانیت فرهنگیان آزارشان نمی‌دهد. از آخرین دغدغه فرهنگیان، یعنی اعمال رتبه‌بندی مدتی نگذشته است که گزارش غارت صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه در رسانه‌ها داغ می‌شود و در میان خبرهای جذاب بورس، موضوع عرضه صندوق در تالار بورس قوت می‌گیرد، موضوعی که می‌تواند خبر غارت اموال معلمان را کم رنگ‌تر کند.  در اخبار داغ این روزها و بهار بورس، خبر خوب عرضه صندوق ذخیره فرهنگیان در تالار …
۱۳۹۹/۰۲/۲۳
چهارمین تغییر
ادغام وزارت بازرگانی در وزارت صنایع و معادن و ایجاد یک وزارتخانه جدید با عنوان صنعت، معدن و تجارت طبق قانون برنامه پنجم توسعه تصویب و به اجرا گذاشته شد؛ گفته می‌شود که این ادغام با مشکلاتی مواجه شد و البته درستی یا نادرستی این ادعا باید اثبات شود. اما به نظر می‌رسد در صورتی که آن ادغام به درستی انجام می‌شد و اصل تصدی‌گری وزارتخانه به درستی صورت می‌پذیرفت، بسیاری از مشکلات کنونی حل می‌شد یا به وجود نمی‌آمد. تولید و بازرگانی دو بال جداگانه از این وزارتخانه هستند و اگر بتوان این دو را به‌طور همزمان مدیریت کرد، کار ارزشمندی شکل گرفته که به نفع لجستیک کشور نیز هست. اما بحث‌های تصدی‌گری و غیرسیاستگذاری باید به بخش خصوصی واگذار شود. 
۱۳۹۹/۰۲/۲۲
گزیده اخبار
وزیر صمت برکنار شد عصر روز دوشنبه رئیس جمهوری، طی حکمی رضا رحمانی را از سمت خود برکنار کرد و مهندس حسین مدرس خیابانی را به عنوان سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت منصوب کرد. متن حکم حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی به این شرح است: بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای مهندس حسین مدرس خیابانی براساس اصل 135 قانون اساسی و با عنایت به مراتب تعهد و سوابق مدیریتی ارزشمندتان در حوزه صنعت و بازرگانی، به موجب این حکم جناب‌عالی را به سرپرستی «وزارت صنعت، معدن و تجارت» منصوب می‌نمایم. انتظار دارد نظر به ضرورت توجه ویژه به جهش تولید که در شرایط تحریم‌های ظالمانه موجب ارتقای اقتدار و عزت ملی خواهد بود، ضمن افزایش هماهنگی درون سازمانی و تعامل مؤثر با دستگاه‌های ذیربط …
تصویب قانون ضدقاچاق پس از ۷ سال معطلی/ سامانه‌های اطلاعاتی تولید و تجارت به ستاد مبارزه با قاچاق وصل می‌‎شود
۱۳۹۹/۰۲/۲۲
تصویب قانون ضدقاچاق پس از ۷ سال معطلی/ سامانه‌های اطلاعاتی تولید و تجارت به ستاد مبارزه با قاچاق وصل می‌‎شود
رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: با تصویب اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، مبارزه با پدیده قاچاق در کشور به صورت علمی دنبال خواهد شد.
۱۳۹۹/۰۲/۲۲ / لایحه مبارزه با قاچاق / مبارزه با قاچاق کالا
تصویب لایحه مبارزه با قاچاق بعد از ۷ سال
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، علی مویدی خرم آبادی با اشاره به تصویب لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز با ۵۹ ماده در جلسه امروز مجلس شورای اسلامی گفت: با تصویب اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در جلسه امروز مجلس شورای اسلامی، ضمن حمایت از امنیت تجارت و تولید، مبارزه با پدیده قاچاق در کشوربصورت علمی دنبال خواهد شد.
۴.۸ میلیارد دلار دولتی چه شد؟
۱۳۹۹/۰۲/۲۲ / ارز ۴۲۰۰ تومانی / شورای نگهبان / قوه مقننه / مجلس شورای اسلامی / کمیته امداد امام خمینی / بنیاد مستضعفان / سازمان تبلیغات اسلامی / هیئت دولت / قانون تجارت / تفریغ بودجه
۴.۸ میلیارد دلار دولتی چه شد؟
دولت بدون طفره رفتن و حاشیه ساختن، باید درباره انحرافات از بودجه و همچنین حیف و میل ارز ۴۲۰۰ تومانی توضیح دهد.
۱۳۹۹/۰۲/۲۱
پس از ۴ سال بخشودگی سود و جرایم تسهیلات زیر ۱۰۰ میلیون حذف شد
کارشناس مسائل حقوقی بانکی می‌گوید در بودجه سال ۱۳۹۹ و پس از چهار سال، بخشودگی سود و جرایم تسهیلات زیر ۱۰۰ میلیون تومان حذف شده است.به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از ایبنا، یاسر مرادی با بیان این مطلب افزود: یکی از تغییرات مهمی که در قانون بودجه امسال شاهد آن بودیم، بحث حذف بخشودگی سود و جرایم تسهیلات زیر ۱۰۰ میلیون تومان بود که کمتر به آن پرداخته شده است؛ در واقع امسال دولت و مجلس تصمیم گرفتند این امتیاز بزرگ را برای بدهکاران بانکی در بودجه ۹۹ حذف کنند.وی با بیان اینکه برای اولین بار و طی تبصره ۳۵ قانون بودجه سال ۱۳۹۵، بدهکاران بانکی که مطالبات بانک‌ها از آنها کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان می‌شد، مشمول این قانون شدند، تصریح کرد: تعداد این پرونده‌ها حدود ۲۶ میلیون پرونده بود که با مانده …
پذیره‏‌نویسی واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF)
۱۳۹۹/۰۲/۱۸ / بانک ملت / سرمایه گذاری
پذیره‏‌نویسی واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) "واسطه‌گری مالی یکم" منتشر شد.
در اجرای جز (۲) بند (الف) تبصره (۲) قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور و مصوبات هیأت وزیران در این زمینه، وزارت امور اقتصادی و دارایی به‌نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران قصد دارد باقی‌مانده سهام خود در بانک‌های ملت، تجارت و صادرات ایران و بیمه‏‌های البرز و اتکایی امین را واگذار کند.
مدیریت واردات با ممنوعیت ثبت سفارش ۱۶۵۰ ردیف کالایی
۱۳۹۹/۰۲/۱۶ / قانون / مجلس شورای اسلامی / واردات / وزارتخانه / یورو
مدیریت واردات با ممنوعیت ثبت سفارش ۱۶۵۰ ردیف کالایی
ایلنا: وزیر صنعت، معدن و تجارت با ارائه گزارشی از نتایج برنامه نهضت ساخت داخل در اولین سالروز تصویب قانون "حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از…
فتح الله زاده و پورحیدری سهامداران استقلال هستند!
۱۳۹۹/۰۲/۱۴
فتح الله زاده و پورحیدری سهامداران استقلال هستند!
علی فتح الله زاده مدیرعامل سابق استقلال در یکی از مصاحبه‌های پرتعدادی که اینروز‌ها انجام می‌دهد ادعای تازه‌ای را مطرح کرده است: از صدهزار سهم باشگاه استقلال ۵۰۰ سهم به من تعلق دارد و ۵۰۰ سهم هم به مرحوم پورحیدری تعلق گرفته بود و هفت نفر دیگر از اعضای هیات مدیره‌ی وقت باشگاه، هر کدام مقداری سهم دارند که برای واگذاری باشگاه طبق قانون تجارت باید ابتدا موافقت ما حاصل شود که تا این لحظه این اتفاق نیفتاده و در غیر این صورت واگذاری غیر قانونی است.
۱۳۹۹/۰۲/۱۴ / ایران / تجارت / دولت / قانون / وزارتخانه
تصویب قانون اجازه تاسیس بانک ملی
چهاردهم اردیبهشت 1306 و در مجلس ششم شورای ملی، قانون اجازه تاسیس بانک ملی ایران برای پیشرفت امر تجارت ، فلاحت ،
ثبت تغییرات شرکت با هانا ثبت
۱۳۹۹/۰۲/۱۳ / هانا ثبت / ثبت تغییرات شرکت
ثبت تغییرات شرکت با هانا ثبت
ثبت تغییرات شرکت در ماده ۲۰۰ قانون تجارت الزامی ذکر شده است.
مدیران استقلال معامله غیرقانونی کردند!/وزارت ورزش باید قبل از مدیران جوابگوی مردم باشد
۱۳۹۹/۰۲/۱۳ / فوتبال / موسوی / فدراسیون فوتبال / پرسپولیس / استقلال / امیررضا واعظ آشتیانی / لیگ قهرمانان آسیا / عبدالرضا موسوی / وزارت ورزش
مدیران استقلال معامله غیرقانونی کردند!/وزارت ورزش باید قبل از مدیران جوابگوی مردم باشد
مدیرعامل اسبق استقلال گفت: طبق قانون تجارت عضو هیئت مدیره باشگاه، به هیچ عنوان حق معامله کردن با آن شرکت یا باشگاه را نداشته و این خلاف قانون تجارت است.
نحوه آزادسازی سهام عدالت +جزئیات
۱۳۹۹/۰۲/۱۱ / سهام عدالت / مقام معظم رهبری / سهام / بازار سرمایه / مقام معظم رهبری / سازمان خصوصی سازی / قانون تجارت
نحوه آزادسازی سهام عدالت +جزئیات
به گفته رئیس سازمان خصوصی سازی، آزاد سازی سهام عدالت 49 میلیون مشمول بعد از 13 سال به دو روش مدیریت مستقیم بورسی و غیر مستقیم مدیریت سرمایه‌گذاری استانی و با انتخاب مشمول انجام می‌شود.
۱۳۹۹/۰۲/۱۱ / ایران / بودجه / تجارت / قانون / وزارت صنعت معدن و تجارت
پرداخت تسهیلات صادراتی براساس میزان صادرات
رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران از هماهنگی با معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت جهت استفاده صادرکنندگان از منابع و اعتبارات موجود در تبصره ۱۸ قانون بودجه خبر داد.
۱۳۹۹/۰۲/۱۱
مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی فارس خبرداد
الزام واحد های مستقر در شهرک ها و نواحی صنعتی به ثبت اطلاعات در سامانه جامع انبارمدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی فارس گفت: همه واحد های تولیدی،صنعتی و صنفی مستقر در شهرک ها و نواحی صنعتی فارس،موظف به ثبت  موجودی و همه ورودی و خروجی کالا در سامانه جامع انبار هستند.به گزارش روابط عمومی شرکت شهرک های صنعتی فارس،احد فتوحی افزود: افرادی که اطلاعات انبار خود را ثبت نکنند، کالای انبار آنها مشمول قانون احتکار است.وی گفت:انبارداران برای ثبت مستمر اطلاعات ورود و خروج کالاها درسامانه جامع انبارها و مراکز نگهداری کالا به نشانی www.nwms.ir مراجعه کنند.مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی فارس  با بیان اینکه راه اندازی سامانه جامع انبارها در راستای اجرای ماده 23آیین نامه اجرایی مواد 5و6 قانون مبارزه با قاچاق کالا و …
حسابرس‌ها وارد می‌شوند
۱۳۹۹/۰۲/۱۱ / آیین نامه / جهان / سهام / قانون تجارت / مالیات
حسابرس‌ها وارد می‌شوند
حسابرسی به عنوان یک حرفه، یک تخصص و یک رشته، عمر نسبتاً کوتاهی دارد در جهان که به زحمت به بیش از یکصد سال می‌رسد. اما همزمان و همراه با تحولات شتاب‌آمیز یکصد سال گذشته،
جزییات نحوه مدیریت سهام توسط مشمولان از طریق سامانه سهام عدالت
۱۳۹۹/۰۲/۱۰ / رهبر انقلاب / سهام / سهام عدالت / قانون تجارت / ارزش سهام
جزییات نحوه مدیریت سهام توسط مشمولان از طریق سامانه سهام عدالت
ایلنا: مشمولان سهام عدالت از امروز(چهارشنبه) می‌توانند با مراجعه به صفحه مربوط به خود در سامانه سهام عدالت در خصوص مدیریت سهام عدالت در اختیار خود تصمیم‌گیری کنند.
دست‌انداز تحویل خودروهای معوق
۱۳۹۹/۰۲/۰۹
دست‌انداز تحویل خودروهای معوق
دو خودروساز بزرگ کشور در شرایطی پیش‌فروش برخی از محصولات خود را از هفته جاری آغاز کردند که هنوز موفق به رفع تعهدات سال گذشته نشده‌اند. تعهدات معوق از سالی به چالش خودروسازی کشور تبدیل شد که خودروسازان بدون برنامه‌ریزی تولید و تنها با هدف کسب نقدینگی به پیش‌فروش محصولات تولیدی خود پرداختند؛ به‌طوری‌که در سال 97 تخمین زده شد خودروسازان بیش از یک میلیون دستگاه خودرو پیش‌فروش کردند. جالب‌تر اینکه سال 97 سال او‌ج‌گیری تحریم‌ها بود و با شدت محدودیت‌های بین‌المللی که برای خودروسازان پیش‌بینی می‌شد، با مجوز وزارت صنعت، معدن و تجارت و بی‌توجه به ماده 4 آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان، تولیدکنندگان اقدام به پیش‌فروش خودرو کردند.
۱۳۹۹/۰۲/۰۸ / تنظیم بازار / صنعت معدن و تجارت / قانون / معاون / میادین میوه و تره
لیمو تحت شمول قانون مقابله با احتکار قرار گرفت
وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: لیموشیرین و لیموترش، تحت شمول قانون مقابله با احتکار و اختفا قرار گرفت.
۱۳۹۹/۰۲/۰۸
ضرورت توسعه زنجیره‌های تولید بخش کشاورزی
وزیر جهاد کشاورزی توسعه و تقویت زنجیره‌های تولید بخش کشاورزی را از جمله راهکارهای حل مشکلات بخش کشاورزی اعلام و تصریح کرد: در شرایط فشار تحریم‌ها باید بتوانیم بازار و تجارت جهانی محصولات کشاورزی را برای تصمیم‌سازی به‌طور مداوم رصد و پایش کنیم. به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، «کاظم خاوازی» در نشست شورای مدیران این وزارت، دستیابی به جهش تولید را وظیفه‌ای دشوار دانست و افزود: هوشمندسازی ساختارها از اولویت‌های وزارت جهاد کشاورزی در سال جهش تولید است. وی اظهارکرد: توجه به تکالیف قانون برنامه ششم، توسعه طرح‌های اقتصاد مقاومتی از مهم‌ترین برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی در سال‌جاری است.
هلدینگ سیمان فارس و خوزستان هیچ سهامی در فارسیت دورود ندارد
۱۳۹۹/۰۲/۰۶ / حقوق / روابط عمومی / سهام / سیمان / قانون تجارت
هلدینگ سیمان فارس و خوزستان هیچ سهامی در فارسیت دورود ندارد
برخی از کارگران کارخانه فارسیت دورود صبح امروز در مقابل هلدینگ سیمان فارس و خوزستان تجمع کردند تا بتوانند معوقات خود را دریافت کنند، این در حالی است که هلدینگ سیمان فارس و خوزستان هیچ سهمی در این شرکت ندارد و به لحاظ قانونی نمی‌تواند با ایجاد هزینه‌های غیر، حقوق سهام داران خود را تضییع‌ کند.
۱۳۹۹/۰۲/۰۴
تاریخ مجمع سالانه آنلاین «وغدیر»
مجمع شرکت سرمایه‌گذاری غدیر روز یکشنبه هفته آینده برگزار می‌شود. به‌دنبال اجرای قانون تجارت مبنی بر برگزاری مجمع سالانه ظرف مدت 4 ماه پس از اتمام سال مالی، شرکت سرمایه‌گذاری غدیر مجمع سال مالی منتهی به 30 آذر 98 را به صورت آنلاین در تاریخ هفتم اردیبهشت ماه 99 (یکشنبه) برگزار می‌کند. سهامداران می‌توانند از طریق سایت شرکت تحت‌وب نظاره‌گر برگزاری مجمع باشند.
خطر حباب در بورس!
۱۳۹۹/۰۲/۰۳ / جنگ تحمیلی / دولت / وزارت اقتصاد / دولت یازدهم / قانون تجارت / بورس / سهام
خطر حباب در بورس!
طبق آخرین اطلاعات منتشره در سایت سپرده‌گذاری مرکزی (سمات)هم‌اکنون تعداد سهامدارانی که کد بورسی برای آنها صادر شده بیش از ۱۱ و نیم میلیون نفر است.
۱۳۹۹/۰۱/۳۱
تنگنا‌های مالیاتی دولت در سال سخت کرونایی
این‌ روز‌ها که صحبت از له شدن چرخ‌های اقتصاد ایران در زیر آوار کرونا جدی‌تر از هر زمان دیگری به گوش می‌رسد، هرکس تلاش می‌کند تا به سهم خود یا بخشی از این آوار را بردارد و یا مانع از ریزش مجدد آوار شود. این اتفاق خوبی است اگر این بار کسی نخواهد روغن ریخته را نذر امامزاده کند!در بحبوحه انتشار اخبار مربوط به لایحه بودجه سال ۹۹ و خیلی پیش از آنکه قرار باشد سایه مخوف کرونا وسعتش را به پهنای جهان گسترش دهد؛ پیش‏بینی دولت از درآمد‌های مالیاتی سال ۹۹ مبلغ ۱۹۵ هزار میلیارد تومان بود. حال اما دو ماهی می‌شود که وحشت از این بیماری مرگبار تمامی ورق‌های بازی را برگردانده است؛ بیشتر این روز‌ها بنگاه‌های اقتصادی تعطیل و نیمه تعطیل بوده‌اند و با این وضعیت بعید است که پیش‏بینی دولت از درآمد‌های مالیاتی سال جاری …
امارات متحده عربی، هلند و چین بزرگترین سرمایه‌گذاران خارجی در ایران
۱۳۹۹/۰۱/۳۰ / هلند / چین / سرمایه‌گذاری خارجی
امارات متحده عربی، هلند و چین بزرگترین سرمایه‌گذاران خارجی در ایران
گزارش سرمایه‌گذاری‌های خارجی مصوب تحت پوشش قانون تشویق و حمایت سرمایه‌گذاری خارجی در بخش صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد که در سال ۱۳۹۸ حدود ۸۵۴ میلیون دلارسرمایه‌گذاران خارجی در بخش صنعت، معدن و تجارت کشور به تصویب رسیده که بیشترین حجم از این مبلغ از سوی امارات متحده عربی صورت گرفته است. همچنین بیشترین حجم از کل این سرمایه‌گذاری در استان زنجان انجام شده و از بین محصولات، گروه توتون و تنباکو بیشترین سرمایه خارجی را به خود اختصاص داده است.
بورس فقط خرید و فروش سهام نیست!
۱۳۹۹/۰۱/۳۰ / بورس / بازار سرمایه / قانون تجارت / سازمان بورس و اوراق بهادار
بورس فقط خرید و فروش سهام نیست!
سرمایه‌گذاران کم اطلاع به سمت خرید سهامی سوق پیدا می کنند که درباره‌اش چیزی نمی‌دانند یا از کسی شنیده‌اند یا این روزها به لطف تلگرام و اینستاگرام در دام دلالان و سیگنال‌فروشان گرفتار می‌شوند.
۸۵۴ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی در بخش صنعت، معدن و تجارت
۱۳۹۹/۰۱/۳۰ / وزارت صنعت معدن و تجارت / سرمایه گذاری
۸۵۴ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی در بخش صنعت، معدن و تجارت
تهران- ایرنا- بررسی گزارش سرمایه‌گذاری‌های خارجی مصوب تحت پوشش قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی در بخش صنعت، معدن و تجارت حاکی است از ابتدای سال ۹۸ تا پایان اسفند ماه تعداد ۸۲ مورد طرح/ واحد با ارزش ۸۵۴ میلیون دلار در بخش صنعت، معدن و تجارت کشور با مشارکت سرمایه‌گذاران خارجی به تصویب رسیده است.
۱۳۹۹/۰۱/۳۰
بورس زیر سایه ارزندگی
کیمیا نجفیبازار سرمایه از ابتدای سال ٩٩ روند خود را صعودی آغاز کرد، این در حالی است که بازار در سال گذشته نیز در شرایط ایده‌آلی قرار داشت. جذابیت بازار سرمایه در سال گذشته روز‌به‌روز برای سهام‌داران بیشتر می‌شد، به شکلی که بسیاری از تحلیلگران سال 98 را دوره طلایی بازار می‌نامیدند و هنگامی که از وضعیت بازار در سال 99 پرسیده می‌شد آنها معتقد بودند که بازار پتانسیل رشد در سال 99 را نیز خواهد داشت. این در حالی است که اخیرا صحبتی از حبابی بودن بازار به میان آمده و آن‌طور که شنیده می‌شود ترکیدن حباب بازار بورس در آینده‌ای نه چندان دور پیش‌بینی شده است.بازار بورس در ابتدای سال جاری با استقبال گسترده‌ای از سوی سهام‌داران مواجه شد و آن‌طور که برخی از تحلیل‌گران می‌گویند با توجه به اقبال گسترده در این …
همسر مشاور ارشد کاخ سفید:  ترامپ نمی‌فهمد ریاست جمهوری کسب و کار شخصی او نیست
۱۳۹۹/۰۱/۲۸
همسر مشاور ارشد کاخ سفید: ترامپ نمی‌فهمد ریاست جمهوری کسب و کار شخصی او نیست
زمانی که ترامپ یک شرکت خصوصی راه بیندازد، شرکتی که متعلق به خودش باشد، می‌تواند بر تمام بخش‌های قانونی آن نظارت کند تا تجارت کند و خودش قانون بگذارد. شما گمان می‌کنید او با چهار سال حضور در کاخ سفید توانسته بیاموزد که ریاست جمهوری به این سبک کار نمی‌کند. اما به طور حتم، این طور نیست.
ادامه نظارت وزارت تعاون بر تعاونی‌های سهامی عام با هماهنگی بورس
۱۳۹۹/۰۱/۲۶ / وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی
ادامه نظارت وزارت تعاون بر تعاونی‌های سهامی عام با هماهنگی بورس
مدیر کل دفتر تعاونی‌های خدماتی وزارت تعاوت گفت: با ابلاغ آیین‌نامه اجرای قانون نظارت بر شرکت‌های تعاونی سهامی عام هیچ محدودیتی در فعالیت یا نظارت بر تعاونی‌های سهامی عام ایجاد نشده و کلیه کارهای نظارتی این تعاونی‌ها بر مبنای قانون تجارت صورت می‌پذیرد.
۱۳۹۹/۰۱/۲۴
مـــــــرور
 سازمان توسعه تجارت:   اولین محموله صادراتی میوه و تره بار ایران به عمان ارسال شد  اطلاعیه وزارت راه:   خرید و فروش امتیازمسکن ملی ممنوع است اتحادیه طلا و جواهر:   خرید و فروش طلا و جواهر در فضای مجازی طبق قانون ممنوع است  مرکز ملی فرش دستباف ایران:   در غیاب ایران مصر هم وارد بازار فرش دستباف جهان شد  گمرک: مرزهای زمینی ایران با ترکمنستان همچنان بسته است اما وضع تجارت با افغانستان عادی شده است
۱۳۹۹/۰۱/۲۳
اشخاص متقاضی صدور حکم ورشکستگی (قسمت دوم)
در ادامه بحث این موضوع که چه اشخاصی می‌توانند تقاضای ورشکستگی تاجر را به دادگاه تقدیم کنند 1، چنانچه خاطر شریف خوانندگان باشد در یادداشت مورخ ۱۶/ ۱/ ۹۹ عنوان کردیم، مطابق ماده ۴۱۵ قانون تجارت حکم ورشکستگی تاجر بر حسب درخواست خود تاجر یا طلبکارها یا دادستان صادر خواهد شد که در مورد درخواست ورشکستگی از سوی تاجر توضیحات ارائه شد، حال ادامه بحث را دنبال می‌کنیم.
نقش مستقیم مشوق‌های صادراتی در رشد صادرات
۱۳۹۹/۰۱/۲۲ / سازمان توسعه تجارت ایران / صادرات غیر نفتی
نقش مستقیم مشوق‌های صادراتی در رشد صادرات
تهران - ایرنا - مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به نقش مستقیم مشوق‌های صادراتی در رشد صادرات غیرنفتی گفت: در قانون بودجه سال ۹۹ رقمی معادل ۶۰۰ میلیارد تومان برای حمایت از صادرات در نظر گرفته شده است.
سه برابر شدن کشفیات قاچاق در سال ۹۸
۱۳۹۹/۰۱/۲۰ / گمرک جمهوری اسلامی ایران / کالای قاچاق
سه برابر شدن کشفیات قاچاق در سال ۹۸
تهران - ایرنا - تهران – ایرنا - رئیس کل گمرک با بیان اینکه در سال ۹۸ کشفیات قاچاق نسبت به سال قبل از آن سه برابر شد، گفت: علی‌رغم آنکه طبق قانون مدیریت واحد مرزی در بحث تجارت به گمرک محول شده ولی برخی از دستگاه‌ها تمکین نمی‌کنند و این امر بعضی اوقات چالش‌برانگیز است.
۱۳۹۹/۰۱/۱۶
جنگ ماسک میان آلمان و آمریکا
با افزایش مبتلایان به کووید-19 به بیش از یک میلیون و 120‌هزار نفر و نزدیک به 60‌هزار کشته در سراسر جهان، حالا سیاستمداران در کشورهای مختلف بیش از هر زمان دیگری نگران شیوع بیشتر این بیماری در کشورشان هستند. این نگرانی‌ها تا جایی افزایش پیدا کرده که جدالی بر سر خرید محموله‌های ماسک پیش آمده است. روز گذشته مقام‌های دولت محلی در برلین آلمان ادعا کردند که محموله 200‌هزار ماسک سفارش‌شده پلیس برلین در بانکوک ضبط و مصادره و به سوی آمریکا ارسال شده است. این ماسک‌ها را شرکت 3ام برای برلین تولید کرده بود، اما ظاهرا دونالد ترامپ با استفاده از قانون کنترل تولید که در زمان جنگ آمریکا با کره مصوب شده بود، جلوی صادرات این شرکت تولیدکننده ماسک را گرفته است. پیشتر نیز …
۱۳۹۹/۰۱/۱۲ / سود سهام عدالت / سهام عدالت
چرا برخی افراد سود سهام عدالت را دریافت نکردند؟
حسین علایی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه ۴۹ شرکت بورسی و غیربورسی در سبد سهام عدالت وجود دارد که سال مالی این شرکت‌ها بر اساس قانون تجارت منتهی به ۲۹ اسفند هر سال است، اظهار کرد: سه تا چهار ماه بعد هم مجمع عمومی آن‌ها برگزار می‌شود که عموما در تیرماه است. توزیع سود شرکت‌های بورسی هشت ماه بعد از تاریخ مجمع صورت می‌گیرد؛ بنابراین اگر مجمع شرکتی در تیرماه برگزار می‌شود، این شرکت تا بهمن‌ماه و اوایل اسفندماه فرصت واریز سود دارد.
یک اقتصاددان: باید یک اقتصادِ سازگار با کرونا طراحی و پیاده‌سازی شود/ لزوم اصلاح جدی قانون تجارت
۱۳۹۹/۰۱/۱۰
یک اقتصاددان: باید یک اقتصادِ سازگار با کرونا طراحی و پیاده‌سازی شود/ لزوم اصلاح جدی قانون تجارت
یک استاد دانشگاه با اظهار تاسف از اینکه  قانون تجارت هنوز از اسنادی بحث می کند که دوره تاریخی آن سپری شده گفت: تعریف امضای الکترونیک و قانونی کردنش باید در حقوق تجارت پیش بینی شود.
واحدهای تجاری که رعایت روزهایی کرونایی را نکنند پلمب می‌شوند
۱۳۹۹/۰۱/۰۸ / استانی-اجتماعی / منطقه قم / کروناویروس
واحدهای تجاری که رعایت روزهایی کرونایی را نکنند پلمب می‌شوند
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم بر لزوم اجرای دقیق و همه جانبه قانون در خصوص تعطیلی واحدهای صنفی تاکید کرد.
سرمایه ایران خودرو ۲۰ برابر افزایش یافت
۱۳۹۹/۰۱/۰۵ / ایران خودرو / خودرو / دلار / سرمایه / قانون تجارت
سرمایه ایران خودرو ۲۰ برابر افزایش یافت
ایران خودرو موفق شد از مهلت قانونی برای افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها استفاده کند و از شمول ماده ۱۴۱ خارج شود.
از «اجرای قانون منع تجارت برده در انگلستان» تا «تورم 27 درصدی»
۱۳۹۹/۰۱/۰۵
از «اجرای قانون منع تجارت برده در انگلستان» تا «تورم 27 درصدی»
موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی پنجمین روز فروردین ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.
مشکل چند ساله برخی واحدهای تولیدی حل شد/ تسهیل بازپرداخت تسهیلات ارزی
۱۳۹۸/۱۲/۲۸ / آیین نامه / دولت / رقابت / وزارت صنعت معدن و تجارت / تسهیلات ارزی
مشکل چند ساله برخی واحدهای تولیدی حل شد/ تسهیل بازپرداخت تسهیلات ارزی
ایلنا: معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: آیین نامه اجرایی ماده 20 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور باهدف تسهیل بازپرداخت…
۱۳۹۸/۱۲/۲۷
انتصاب سرپرست روابط عمومی صمت
وزیر صنعت، معدن و تجارت در حکمی، علی‌اکبر رضایی را به‌عنوان سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی این وزارتخانه منصوب کرد. در حکم رضا‌رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت آمده است: «انتظار می‌رود با برنامه‌ریزی مناسب و بهره‌گیری از ابزارهای رسانه‌ای و ظرفیت‌های اطلاع‌رسانی موجود، تعامل سازنده با رسانه‌های گروهی و مجازی به‌عنوان تلاشگران عرصه اطلاع‌رسانی و همگام با سیاست‌های شورای اطلاع‌رسانی دولت برای افزایش همگرایی و هم‌افزایی در راستای تحقق اهداف، سیاست‌ها، استراتژی‌ها و برنامه‌های تعیین‌شده و انعکاس به موقع و هوشمند عملکرد و اقدامات اجرایی وزارتخانه و سازمان‌های تابعه و همچنین تحکیم و تقویت حوزه ارتباطات و اطلاعات با بخش خصوصی، انجمن‌ها و تشکل‌ها تلاش کنید. امیدوارم با هماهنگی با معاونان و مدیران …
پارس خودرو از شمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت خارج شد
۱۳۹۸/۱۲/۲۳ / گروه خودروسازی سایپا / پارس خودرو / سازمان بورس و اوراق بهادار / ماده 141 قانون تجارت
پارس خودرو از شمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت خارج شد
شرکت پارس خودرو بعد از اخذ مجوز نهایی از سازمان بورس، از شمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت خارج شد و تولید در مسیر برنامه‌ریزی شده قرار می‌گیرد.
۱۳۹۸/۱۲/۲۲
تامین پایدار آب شرب روستاییان از اولویت های شرکت یکپارچه آبفا اصفهان
اصفهان –بهمن راعی : هاشم امینی با بیان اینکه شرکت یکپارچه آب وفاضلاب استان اصفهان، آبرسانی پایدار به روستاییان را در اولویت قرارداده اعلام کرد: در سالهای اخیر به رغم چالش های موجود، آب شرب پایدار جمعیت تحت پوشش طرح آبرسانی اصفهان بزرگ تامین گردید، بدین ترتیب هم اکنون تامین پایدار آب شرب روستاییان یکی از اولویت های شرکت یکپارچه آب وفاضلاب استان اصفهان است.مدیرعامل در مراسم معارفه تعدادی از معاونین و مدیران شرکت یکپارچه آب وفاضلاب استان اصفهان گفت:فرایند یکپارچه سازی با توجه به حفظ کرامت و شئونات نیروی انسانی صورت گرفت به طوریکه جایگاه شغلی، حقوق و مزایای کارکنان محفوظ بماند.هاشم امینی خطاب به همه کارکنان شرکت یکپارچه آب و فاضلاب استان اصفهان گفت:همه باید با در نظر گرفتن ویژگی هایی همچون همدلی، …
نقطه قوت مجلس یازدهم: حضور طراحان راهکارهای مقابله با گرانی
۱۳۹۸/۱۲/۱۲ / سامانه ملی املاک / مجلس دهم / قانون اساسی / دولت یازدهم / قانون تجارت / مجلس یازدهم / برنامه ششم / دولت / بانک مرکزی / گرانی
نقطه قوت مجلس یازدهم: حضور طراحان راهکارهای مقابله با گرانی
یکی از عوامل بهبود محیط کسب وکار جلوگیری از ورود کالاهای قاچاق به کشور است که ساختار آن در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز دیده شده اما اجرا نشده است.
۱۳۹۸/۱۲/۱۰
هفته آینده اوج عرضه کالا به بازار است
معاون بازرگانی داخلی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تصمیمات مهمی برای تامین ماسک و مواد ضدعفونی کننده و شوینده‌ها اتخاذ شده است و تولید این محصولات در سه شیفت ادامه دارد.به گزارش ایلنا، عباس قبادی گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت با همه توان و ظرفیت مجموعه‌ های تولیدی بهداشتی و شوینده و اصناف در کنار دیگر دستگاه‌ها از جمله وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در طول هفته گذشته و در شرایط خاص کنونی، مشغول خدمترسانی بوده است.وی به برگزاری جلسات ویژه با حضور وزیر صمت اشاره کرد و گفت: جدا از دستور صریح برای تولید شبانه روزی محصولات بهداشتی، اقدامات دیگری هم در دستور کار قرار گرفت که از آن جمله ممنوع کردن صادرات تجهیزات پزشکی از جمله ماسک، صفر کردن عوارض و تعرفه واردات کالاهای تجهیزات پزشکی، تسهیل ثبت سفارش …
۱۳۹۸/۱۲/۱۰
در باب ورشکستگی
ورشکستگی 1 از جمله مباحثی است که با وضعیت حال‌حاضر اقتصادی کشور، امکان تحقق آن برای تجار و شرکت‌های تجاری وجود دارد. قانون‌گذار حسب ماده ۴۱۲ قانون تجارت ورشکستگی را نتیجه توقف تاجر یا شرکت تجارتی از تادیه وجوهی که بر عهده دارند، می‌داند.
۱۳۹۸/۱۲/۰۶
اعلام نرخ حق‌الوکاله بانک تجارت
بانک تجارت نرخ حق‌الوکاله سپرده‌های سرمایه‌گذاری را برای سال آینده، 3 درصد اعلام کرد. به گزارش روابط‌عمومی بانک تجارت، نرخ حق‌الوکاله سپرده‌های سرمایه‌گذاری برای سال 1399 معادل 3 درصد تعیین و اعلام شد. بنابراین گزارش حق‌الوکاله مبلغی است که بانک‌ها در چارچوب بانکداری اسلامی در قبال به کارگیری منابع سپرده‌گذاران در امور اعطای تسهیلات و سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی بانک با توجه به اصول قانون بانکداری بدون ربا و رابطه حاکم بین وکیل و موکل دریافت می‌کنند.
پاسخ سازمان خصوصی سازی به ۳۵ پرسش در خصوص سهام عدالت
۱۳۹۸/۱۲/۰۵ / سهام عدالت / سازمان خصوصی سازی / سازمان بهزیستی / مجلس شورای اسلامی / قانون تجارت / بانک مرکزی / کد ملی / سامانه سهام عدالت / کمیته امداد امام خمینی ( ره )
پاسخ سازمان خصوصی سازی به ۳۵ پرسش در خصوص سهام عدالت
سازمان خصوصی سازی با انتشار مطلبی اقدام به پاسخ به سوالات متداول پیرامون موضوع سهام عدالت کرد.
ریشه‌های نظم سیاسی:  از دوران پیشا انسانی تا انقلاب فرانسه
۱۳۹۸/۱۲/۰۴
ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشا انسانی تا انقلاب فرانسه
وقتی اقتصاددانان درباره حاکمیت قانون صحبت می‌کنند، معمولا به حقوق مالکیت مدرن و اجرای قراردادها اشاره می‌کنند. حقوق مالکیت مدرن حقوقی است که در یَد آحاد افراد است؛ افرادی که در خرید و فروش دارایی‌شان بدون محدودیت‌های تحمیل شده از سوی گروه‌های خویشاوندی، مراجع مذهبی یا دولت آزاد هستند. نظریه‌ای که به واسطه آن حقوق مالکیت و قرارداد به رشد اقتصادی مرتبط می‌شود، ساده و صریح است. هیچ کس دست به سرمایه‌گذاری بلندمدت نمی‌زند مگر اینکه بداند حقوق مالکیت وی تضمین شده است. تجارت مستلزم تشکیلات قانونی برای اجرای قراردادها و حل و فصل مناقشاتی است که به ناگزیر در میان طرف‌های قرارداد به وجود می‌آید. بسیاری از اقتصاددانان بر اهمیت «تعهدات معتبر» به مثابه شاخص توسعه نهادین یک دولت تاکید می‌کنند.
ثبت شرکت با مسئولیت محدود- سهامی خاص - موسسه حقوقی در شرکت ثبتی سرآسا !
۱۳۹۸/۱۲/۰۳
ثبت شرکت با مسئولیت محدود- سهامی خاص - موسسه حقوقی در شرکت ثبتی سرآسا !
شرکت حقوقی و ثبتی سر آسا - برای ایجاد هر کسب و کاری و راهکاری برای کسب درآمد در تجارت ساز و کارهایی وجود دارد. هر شخصی که بخواهد فعالیت اقتصادی خود را رونق ببخشد و آن را به دیگران معرفی نماید باید یک سری اقدامات را انجام دهد به عنوان مثال به ثبت شرکت و ثبت نام و علامت تجاری خود اقدام نماید تا راهی برای نشان دادن فعالیت های خود به دیگران باشد. از این رو شرکت ثبتی و حقوقی سرآسا شما را در هر چه بهتر شدن این نوع فعالیت ها و تبلیغات همراهی و مدد خواهد کرد. در این مجال به انواع شرکت هایی که در قانون تجارت ایران اشاره شده است می پردازیم.
۱۳۹۸/۱۲/۰۱
پاکشو ۳۰۰ درصد افزایش سرمایه داد
مجمع عمومی عادی به طور فوق‌العاده شرکت پاکشو با حضور صاحبان 3/ 95 درصد از سهام تشکیل شد. در این مجمع که ریاست آن برعهده مسعود سزاوار و نظارت آن برعهده مسعود گودرزی نماینده گروه سرمایه‌گذاری کوروش و سیدجعفر موسوی بود و دبیری آن را حسن پرتوی‌منفرد مدیرمالی شرکت برعهده داشت، معاملات مشمول ماده ۱۲۹ قانون تجارت در ارتباط با خرید ۲۰ درصدی سهام شرکت آریان کیمیا تک مورد بررسی قرار گرفت که به تایید سهامداران رسید. در مجمع فوق‌العاده این شرکت نیز افزایش سرمایه پاکشو به تصویب حاضران در جلسه رسید که براین اساس سرمایه شرکت از مبلغ هزار میلیارد ریال به 4 هزار میلیارد ریال ، معادل ۳۰۰ درصد افزایش پیدا کرد. بنابراین گزارش، ۱۰۰ درصد از این افزایش سرمایه از محل سود انباشته و ۲۰۰ درصد از محل آورده نقدی سهامداران …
۱۳۹۸/۱۱/۲۹
کاهش ریسک اقتصادی با اجرایی‌شدن قانون جدید چک
پایین‌آمدن ریسک مبادله با چک‌های مدت‌دار، کاهش ریسک سرمایه‌گذاری، تسهیل وصول مطالبات و نیز بازگشت اعتماد به چک به عنوان یکی از مهم‌ترین ابزارهای تبادل مالی بعد از اجرایی شدن بخشی از قانون جدید چک، توانست سبب ایجاد آرامش نسبی و ثبات تجارت در فضای اقتصادی شده و تا حد زیادی نیز باعث افزایش اعتبار مبادلات مالی و نیز رونق تولید شود.
۱۳۹۸/۱۱/۲۹
طرح بانکداری اسلامی فعلا از دستورکار مجلس خارج شود
رئیس اتاق ایران در نشست اخیر شورای روسای اتاق‌های سراسر کشور از تهیه و ارسال نامه‌ای به رئیس قوه مقننه مبنی بر لزوم خروج طرح بانکداری اسلامی از دستورکار مجلس خبر داد و گفت: قانون بانکداری اسلامی از اهمیت و جایگاه بالایی در اقتصاد برخوردار بوده و نباید در شرایط انتخابات، با عجله و بدون بررسی‌های لازم آن را تصویب کنیم.به گزارش ایلنا، نشست شورای روسای اتاق‌های سراسر کشور با هیئت رئیسه اتاق ایران برگزار شد که قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی به همراه رئیس سازمان توسعه تجارت مهمان این نشست بودند.در ابتدای این نشست غلامحسین شافعی، رئیس پارلمان بخش خصوصی گزارشی از فعالیت‌های اتاق ایران طی یک ماه گذشته ارائه داد. وی در این بخش از تهیه و ارسال نامه‌ای به رئیس قوه مقننه مبنی بر لزوم خروج …
۱۳۹۸/۱۱/۲۹
کارنامه وزارت صمت در توسعه دولت الکترونیک
تکالیف وزارت صنعت، معدن و تجارت درخصوص راه‌اندازی سامانه‌های الکترونیکی مصوب هیات دولت و قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در جلسه‌ای با حضور وزیر صمت بررسی شد. در این جلسه اعلام شد که وزارت صمت در حوزه ارزیابی توسعه دولت الکترونیکی بر اساس گزارش وزارت ارتباطات در بین 104 سازمان، در رتبه پنجم قرار گرفته است و رتبه تجارت فرامرزی ایران نیز از سال 2018 به 2019 طبق گزارش بانک جهانی، 45 رتبه ارتقا یافته است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۹
میزان تخفیف‌های شب عید اعلام شد
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران اعلام کرد: بر اساس قانون نظام صنفی، واحدی که مبادرت به حراج می‌کند، باید قیمت‌های قبل و بعد را به‌صورت مقایسه‌ای در معرض دید مصرف‌کننده قرار دهد، ضمن اینکه ضریب خاصی برای کاهش قیمت در نظر گرفته نشده؛ اما میزان تخفیف محصولات قطعا از ۵ درصد کمتر نخواهد بود.
چرا باید ال‌جی و سامسونگ نخریم؟
۱۳۹۸/۱۱/۲۸ / ال جی / کره شمالی / گناوه / وزارت امور خارجه / اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی / قانون تجارت / کره جنوبی / سامسونگ / برجام / ایران
چرا باید ال‌جی و سامسونگ نخریم؟
اردیبهشت سال گذشته زمانی که آمریکا از برجام خارج شد، کره‌جنوبی اولین کشوری بود که از ترس تحریم‌های آمریکا خرید نفت از ایران را قطع کرد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۸
گزارش قوه قضائیه از دومین جلسه دادگاه روح الله زم
مرکز رسانه قوه قضائیه اعلام کرد که دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات روح الله زم برگزار شده است‎. به گزارش مرکز ‏رسانه قوه قضائیه دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات روح‌الله زم معروف به نیما روز یکشنبه در شعبه 15  دادگاه انقلاب ‏تهران به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد. در ابتدای جلسه رئیس دادگاه اظهار کرد‎: «دومین جلسه محاکمه روح الله زم ‏فرزند محمدعلی را در شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی تهران به صورت علنی و با حضور مستشار دادگاه، وکیل مدافع، نماینده ‏دادستان، تعدادی از شکات و نمایندگان حقوقی شکات برگزار می‌کنیم.» با دستور رئیس دادگاه نماینده حقوقی معاونت حقوقی نهاد ‏ریاست جمهوری به‌عنوان یکی از شکات پرونده در جایگاه حاضر شد و اظهار …
خروج خودروسازی از ورشکستگی کلید خورد
۱۳۹۸/۱۱/۲۸
خروج خودروسازی از ورشکستگی کلید خورد
دنیای اقتصاد: سه خودروساز بزرگ کشور عملیات خروج از ورشکستگی را به واسطه تجدید ارزیابی اموال و دارایی‌های خود آغاز کردند. بنابر اعلام ایران خودرو و سایپا به بورس، این دو شرکت قصد دارند سرمایه ثبتی خود را از محل تجدید ارزیابی افزایش دهند تا از شمول ماده 141 قانون تجارت (ورشکستگی) خارج شوند. بر این اساس، ایران خودرو می‌خواهد سرمایه ثبتی خود را به بیش از 32 هزار میلیارد تومان برساند و سایپا نیز رقمی بالغ بر 21 هزارو 200 میلیارد تومان را به‌عنوان سرمایه ثبتی جدید خود در نظر گرفته است.
شرکت‌هایی که ایران را ترک می‌کنند در آینده اقتصاد ما اولویت ندارند
۱۳۹۸/۱۱/۲۷ / قانون تجارت / سید عباس موسوی / برجام
شرکت‌هایی که ایران را ترک می‌کنند در آینده اقتصاد ما اولویت ندارند
معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: شرکت‌هایی که ایران را ترک می‌کنند، در آینده اقتصادی کشورمان در اولویت قرار نخواهند داشت.
۱۳۹۸/۱۱/۲۸
پیام سخنگوی وزارت خارجه به شرکت‌هایی که ایران را ترک کرده‌اند
سخنگوی وزارت امور خارجه از خروج دو برند «کره‌ای‫» از بازار ایران بر اثر تحریم‌های آمریکا انتقاد کرد. سید عباس موسوی در صفحه توئیتر خود در این ارتباط نوشت: «ایرانیان دوستان روزهای سخت را فراموش نمی‌کنند؛ اما برخی از شرکت‌های خارجی که در سال‌ها و ماه‌های اخیر صرفا با پذیرش قلدری آمریکا، ایران را ترک کرده‌اند، بدانند بازگشت به بازار ایران بسیار سخت خواهد بود. قانون تجارت می‌گوید حفظ بازار از ورود به آن سخت‌تر است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۶
پراید از کرونا بیشتر تلفات داشته است
محمدحسین روشنک در مراسم تقدیر از صادرکنندگان نمونه استانی و ملی که در اتاق بازرگانی مشهد برگزار می‌شد، افزود: چندین سالی است که می‌گویم ما به وزارت تجارت نیاز داریم نه وزرات صنعت، معدن و تجارت. چون یک وزیر برای ۳ بخش گذاشته‌ایم باز هم حق تجارت ضایع و پایمال می‌شود.رییس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی خراسان‌رضوی اضافه کرد: بی‌مهری به تجارت از زمان تشکیل وزارت صنعت، معدن و تجارت از زمان حضور آقای نعمت‌زاده که یک وزیر ضدتجارت بود، شروع شد و وزیران صمت تا به امروز به استان ما و کشور بی‌مهری کرده و می‌کنند.رییس کانون کارآفرینان خراسان‌رضوی اضافه کرد: پراید نماد تولید ماست و امروز همین خودرو در مدتی که ویروس کرونا در چین شیوع پیدا کرده دو برابر این ویروس …
شرکت‌ها از کجا سرمایه تامین کنند
۱۳۹۸/۱۱/۲۴ / ادبیات / دین / سرمایه / قانون تجارت / کاهش هزینه
شرکت‌ها از کجا سرمایه تامین کنند
یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های شرکت‌ها، ، ‌چه آنهایی که وارد بورس نشده‌اند و چه آنهایی که وارد بورس شده‌اند،
شرایط ایده‌آل ثبت شرکت در مرکز تخصصی ثبت نیک
۱۳۹۸/۱۱/۲۰ / پیامک / قانون / قانون تجارت / موبایل / وزارت دادگستری
شرایط ایده‌آل ثبت شرکت در مرکز تخصصی ثبت نیک
مرکز تخصصی ثبت نیک، با کادری متخصص و مجرب در زمینه های ثبت شرکت، ثبت تغییرات شرکت، ثبت علائم تجاری و برند، ثبت طرح صنعتی، ثبت اختراع و … خدمات خود را به صورت ویژه ارائه می‌نماید.
۸۱ میلیارد تومان، وصول استان از محل یک درصد فروش معادن و فعالیت صنایع معدنی
۱۳۹۸/۱۱/۱۹
۸۱ میلیارد تومان، وصول استان از محل یک درصد فروش معادن و فعالیت صنایع معدنی
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت شمال استان کرمان با اشاره به منابع مالی که شورای معادن می تواند برای آن برنامه ریزی کند، گفت: در راستای بند «الف» ماده ۴۳ قانون برنامه ششم توسعه در سال جاری تاکنون از محل یک درصد فروش معادن و فعالیت صنایع معدنی حدود ۸۱ میلیارد تومان وصول شده که پیش بینی ۱۰۰ میلیارد تومان را تا پایان سال داشته ایم.
لایحه «به اصطلاح حمایت از سهامداران خرد» نباید با این ایرادات و ابهامات تصویب شود!
۱۳۹۸/۱۱/۱۴
لایحه «به اصطلاح حمایت از سهامداران خرد» نباید با این ایرادات و ابهامات تصویب شود!
لایحه اصلاح لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت مصوب ۱۳۴۷ به منظور حمایت از سهامداران خرد جهت طی تشریفات قانونی به مجلس شورای اسلامی ارسال شده است. اما با مداقه در لایحه مشاهده می‌شود برخلاف آنچه که ادعا شده حمایت‌های تمام و کمالی از سهامداران خرد نشده و ایراداتی بر آن وارد است.
ویدئو / کولبری؛ جامانده میان قانون و خطر
۱۳۹۸/۱۱/۱۴ / منطقه کردستان / کوله‌برها / کولبری / کولبران
ویدئو / کولبری؛ جامانده میان قانون و خطر
پدیده کولبری چند سالی است که در مناطق مرزی غرب و شمال غرب ایران رواج پیدا کرده است. به دلیل مشکل اشتغال در مناطق مرزی کردستان، برخی از ساکنان این مناطق نیز کولبری می‌کنند. کولبران (کوله‌بران) بارهای کوچک و بزرگ را از عراق بر کول می‌گیرند و از میان کوهای مرزی وارد خاک ایران می‌شوند. سامانه جامع تجارت ایران اخیرا تعرفه‌های مجاز برای واردات کولبران را منتشر کرده و به نظر می‌رسد این فعالیت قرار است بیش از پیش به‌عنوان یک فعالیت اقتصادی یا شغل پدیرفته شود؛ با این حال، کولبری با خطرات زیادی از جمله سختی‌های فراوان مسیر و خطرات جانی همراه است.
صادرات خاک صنعتی کشور با مجوز است
۱۳۹۸/۱۱/۱۳
صادرات خاک صنعتی کشور با مجوز است
ایلنا: معاون خاک و آب وزیر جهاد کشاورزی گفت: در قانون حفاظت از خاک آمده است که خاک‌های صنعتی با نظارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت جهاد کشاورزی قابلیت صادرات را دارد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •