شنبه, ۱۵ آذر, ۱۳۹۹ / 5 December, 2020
قسامه
تبرئه زن جوان از اتهام قتل شوهر صیغه‌ای/اظهارات متهم: او خودکشی کرد؛غیر از همسررسمی و من،با منشی شرکتش هم رابطه داشت
۱۳۹۹/۰۹/۰۲ / قتل / اختلافات خانوادگی / قصاص
تبرئه زن جوان از اتهام قتل شوهر صیغه‌ای/اظهارات متهم: او خودکشی کرد؛غیر از همسررسمی و من،با منشی شرکتش هم رابطه داشت
شرق نوشت:زنی جوان که متهم به قتل همسر صیغه‌ای خودش شده بود، با برگزاری مراسم قسامه تبرئه شد و دیوان عالی کشور نیز حکم صادره را تأیید کرد.
تبرئه زن جوان از اتهام قتل شوهر صیغه‌ای!
۱۳۹۹/۰۹/۰۲ / حوادث / قسامه / قتل شوهر / زن صیغه ای
تبرئه زن جوان از اتهام قتل شوهر صیغه‌ای!
از آنجایی که اولیای دم موفق نشدند ۵۰ نفر را برای قسامه معرفی کنند، دو متهم قسم خوردند که مرتکب قتل نشده‌اند و به این ترتیب رأی بر برائت آن‌ها صادر شد. این در حالی است که اولیای دم خواستار رسیدگی این پرونده در دیوان عالی کشور شدند و به رأی صادره اعتراض کردند، اما رأی صادره در دیوان عالی کشور مورد تأیید قرار گرفت و متهمان از اتهام قتل عمدی مبرا شدند.
حکم قصاص برای قاتل/ او مرد جوان را مقابل فرزند دوساله اش کشته است
۱۳۹۹/۰۸/۱۸ / قتل / قصاص
حکم قصاص برای قاتل/ او مرد جوان را مقابل فرزند دوساله اش کشته است
ایران نوشت:مردی که متهم است مقابل چشمان فرزند خردسال دوستش وی را با شلیک گلوله به قتل رسانده پس از برگزاری مراسم قسامه به قصاص محکوم شد.
فرار سارق خودرو با پسر ۲ ساله
۱۳۹۹/۰۸/۱۷
فرار سارق خودرو با پسر ۲ ساله
آخرین آمار مبتلایان «کووید-۱۹»/ حکم قصاص بعد از مراسم قسامه/ اعتراف ۴ متهم جوان به ۱۵ فقره سرقت خودرو/ راز مرگ دختر نوجوان در اعترافات راننده پرشیا/ ۳ قتل در پرونده دزدان طلافروشی!/ فرار سارق خودرو با پسر ۲ ساله/ دستگیری قلدر محله یافت آباد/ انهدام باند «گربه» در تهران/ کودک ۳ ساله بوشهری جان سه هم‌وطن را نجات داد/ واژگونی پراید با یک کشته و ۴ مجروح
قسامه برای محکومیت یک متهم به قتل
۱۳۹۹/۰۸/۱۸
قسامه برای محکومیت یک متهم به قتل
متهم جوان وقتی پشت تریبون ایستاد، دیگر منکر همه‌چیز شد و گفت: من حین درگیری با سیاوش باعث زخمی‌شدن او شدم، البته سیاوش خودش به شکم خودش شلیک کرد و من این کار را نکردم و فقط سعی داشتم سلاح را بگیرم. با توجه به اینکه قضات پرونده را از موارد لوث تشخیص دادند، تصمیم به برگزاری مراسم قسامه گرفتند.
صدور حکم قصاص برای یک قاتل با مراسم قسامه
۱۳۹۹/۰۸/۱۷ / حوادث ایران
صدور حکم قصاص برای یک قاتل با مراسم قسامه
مردی که متهم است مقابل چشمان فرزند خردسال دوستش وی را با شلیک گلوله به قتل رسانده پس از برگزاری مراسم قسامه به قصاص محکوم شد.
قتل دوست صمیمی به خاطر بدهی
۱۳۹۹/۰۸/۱۷ / قتل / بدهی / اتوبان / شلیک / مراسم قسامه / دوست
قتل دوست صمیمی به خاطر بدهی
من حین درگیری با سیاوش باعث زخمی‌شدن او شدم، البته سیاوش خودش به شکم خودش شلیک کرد و من این کار را نکردم و فقط سعی داشتم سلاح را بگیرم.
۵۰ قسم برای کشاندن مرد قاتل پای چوبه دار
۱۳۹۹/۰۷/۲۰ / قسامه / قتل / اعدام / حوادث
۵۰ قسم برای کشاندن مرد قاتل پای چوبه دار
رامین با چوب به ماشین من حمله کرد و با پرتاب سنگ شیشه ماشین را شکست. بعد هم اسلحه‌ای در آورد و به سمتم نشانه گرفت من با او درگیر شدم تا سلاح را بگیرم. اما به یکباره تیری شلیک شد و به شکم رامین خورد. من ترسیدم و فرار کردم. من شلیک نکردم دست خودش روی ماشه بود.
قتل در اتوبان؛ مراسم قسامه برای محکومیت قاتل
۱۳۹۹/۰۷/۲۰ / قتل / اتوبان / آزادگان / قاتل / قسامه / شلیک / عمدی
قتل در اتوبان؛ مراسم قسامه برای محکومیت قاتل
رامین اسلحه درآورد و به سمت من نشانه گرفت. من با او گلاویز شدم تا سلاح را بگیرم. می‌خواستم جان خودم را نجات دهم. هر دو ما سعی داشتیم سلاح را در اختیار خودمان بگیریم که ناگهان یک تیر شلیک شد و به شکم رامین برخورد کرد.
سکانس‌هایی از فیلم سینمایی قسم
۱۳۹۹/۰۶/۱۷
سکانس‌هایی از فیلم سینمایی قسم
فیلم سینمایی «قسم» به نویسندگی و کارگردانی محسن تنابنده محصول سال 1397 است. زنی به نام رضوان به قتل رسیده و حالا خانواده و اقوامش به دنبال ثابت کردن قاتل بودن شوهرش به دادگاه هستند... روال دادگاه پنج سال به نتیجه رسیدن پرونده قتل را به تعویق انداخته و این آخرین دادگاهی است تشکیل خواهد شد و اگر قسامه انجام نشود، رای به برائت داده خواهد شد اما... . مهناز افشار، سعید آقاخانی، حسن پورشیرازی، مهران احمدی، حسین ملکی، گیتی معینی، سامان ارسطو، مجتبی طباطبایی و... در این فیلم مقابل دوربین تورج اصلانی بازی کردند. یحیی سپهری شکیب موسیقی متن این فیلم را ساخت و خشایار موحدیان این اثر را تدوین کرد. سکانس‌هایی از این فیلم سینمایی را در تابناک تماشا می‌کنید.
۵۰ قسم برای اثبات یک اتهام
۱۳۹۹/۰۵/۰۶
۵۰ قسم برای اثبات یک اتهام
قضات دادگاه کیفری استان تهران پرونده مرگ مرد جوانی را که با شلیک گلوله کشته شده بود از موارد لوث اعلام کردند و حکم به برگزاری مراسم قسامه دادند.
قسامه تکلیف پرونده قتل را مشخص کرد
۱۳۹۹/۰۵/۰۶ / قسامه / قتل
قسامه تکلیف پرونده قتل را مشخص کرد
بر‌اساس تصمیم دادگاه، خانواده رامین باید ۵۰ نفر از اقوام نسبی خود را به دادگاه معرفی کنند که حاضر باشند قسم بخورند اطمینان دارند حامد به عمد با شلیک گلوله به رامین، او را به قتل رسانده است.
تبرئه یک متهم به قتل عمد با قسامه
۱۳۹۹/۰۳/۲۰ / مراسم قسامه / قتل / عبدالصمد خرمشاهی
تبرئه یک متهم به قتل عمد با قسامه
عبدالصمد خرمشاهی در رابطه با پرونده‌ قتل عمدی که به تبرئه متهم انجامید توضیحاتی ارائه کرد.
۱۳۹۸/۱۰/۱۵
جدایی زوج عاشق به دستور پدرزن
۱۹ مصدوم در تصادف صبحگاهی اتوبوس با کامیون/ کشف بطری‌های حاوی تریاک توسط پلیس راه آهن مشهد/ کلاهبردار ۹ میلیاردی در ساری دستگیر شد/ مرگ پدر و پسر کمیجانی به علت گازگرفتگی/ ریزش ناگهانی چاه جان یک کارگر را گرفت/ مراسم قسامه برای اثبات بریدن گوش/ جاعلان مدارک تحصیلی در غرب تهران دستگیر شدند/ جدایی زوج عاشق به دستور پدرزن/ قتل به خاطر پیشنهاد بی شرمانه/ مرد عاشق ۵ خودرو را تخریب کرد
۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / مراسم قسامه / بریدن گوش
مراسم قسامه در پرونده بریدن گوش خواستگار عاشق
مراسم قسامه برای دو مردی که متهم هستند گوش جوانی را بریدند، چون از دختری خواستگاری کرده بود، برگزار شد و اقوام نسبی مرد شاکی قسم خوردند اطمینان دارند عامل این جرم همین دو متهم هستند.
۱۳۹۸/۰۷/۱۵ / قتل / دادگاه
پدر مقتول: این دختر،پسرم را بخاطر اینکه حاضر نشد با او ازدواج کند،عمدا کشته/ قسامه را هم قبول ندارم چون دروغ می گوید
روزنامه جوان نوشت: پاییز سال‌۹۷ پلیس با مرگ مشکوک مردجوانی مواجه شد. جسد متعلق به پویا ۳۳‌ساله بود که در جریان تصادف با خودروی اسپورتیج مهتاب،دختر مورد علاقه اش مقابل باغی در حاشیه تهران زخمی شده، اما بعد از انتقال به بیمارستان بر اثر شدت جراحات فوت کرده‌ بود.
۱۳۹۸/۰۶/۳۰
روایت «قسم» از معضلی اجتماعی/ قسامه؛ مأموریتی تقریباً غیرممکن
شفقناـ فیلم «قسم» داستان سرنشینان اتوبوسی است که از گرگان به مشهد می‌روند تا در مراسم قسامه شرکت کنند؛ پرسشی که برای مخاطب این فیلم پیش می‌آید این است که مبنای این مراسم چیست. با بررسی برخی ویژگی‌های این قاعده فقهی و حقوقی همچون وجود اختلافات فقهى، روحیات امروز مردم در قسم خوردن، صعوبت احراز شروط آن برای قاضی، به […]
۱۳۹۸/۰۵/۱۸
بررسی قسامه به عنوان یکی از ادله اثبات دعوا
ممکن است، جرمی علیه شما رخ دهد و در پی این باشید که با شکایت از طرف مقابل، او را به پای میز محاکمه بکشانید و بدین‌ نحو به حق ضایع‌شده خود دست یابید. این حق مسلم هر شخصی است که اگر حقی از او ضایع شد، بتواند به مرجع قضایی مراجعه کرده و در پی احقاق حق خود باشد؛ اما واضح است که به ‌صرف ادعا، نمی‌توان کسی را به پای میز محاکمه کشاند.
۱۳۹۸/۰۳/۲۴
برخی از اطلاع‌رسانی‌های پرونده نجفی دارای ایراد است
نایب‌رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: شخصا به دلیل یکسری از رفتارها و برخوردها با آقای نجفی گله‌مند هستیم،‌ صحنه به صحنه نشان دادن آقای نجفی با روح رسیدگی قضایی سنخیت ندارد.یحیی کمالی‌پور در گفت‌وگو با ایلنا،‌ درباره رسیدگی قضایی به پرونده محمدعلی نجفی شهردار سابق تهران به اتهام قتل همسرش گفت: به نظر می‌آید پرونده آقای نجفی پیچیدگی قضایی سایر پرونده‌های دیگر را نداشته است.نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس خاطرنشان کرد: معمولا برای اینکه قاضی یک کیفرخواست صادر کند باید به ادله مستحکم مبتنی بر ارتکاب جرم توسط مجرم توجه کند.وی ادامه داد: حال این ادله‌ها چیست؟ اقرار خود مجرم یا وجود شاهد و شهود است و در موارد خاص قسامه است. در پرونده شهردار سابق به دلیل اینکه «اقرار عقلا الا انفسهم جایز» …
۱۳۹۸/۰۲/۱۴
سوگند با قسامه چه تفاوت‌هایی دارد؟
مطابق قانون مجازات اسلامی برای اثبات جرم از دلایلی مانند اقرار، شهادت و... استفاده می‌شود. ممکن است این پرسش پیش آید اگر کسی دلیل کافی برای اثبات وقوع جرم از سوی شخص دیگر یا برای اثبات بی‌گناهی خود در اختیار نداشته باشد، آیا می‌تواند با قسم خوردن و یا قسامه ادعای خود را ثابت کند؟
۱۳۹۷/۱۱/۲۹
اشتباه محسن تنابنده در تفکیک نکردن ۲ نوع قسامه
کارشناس ارشد حقوق در نقد فیلم «قسم» به کارگردانی محسن تنابنده گفت: اشتباهی که در فیلم شده مربوط به تفکیک نکردن ۲ نوع قسامه است؛ «قسّامه اثبات» نیاز به ۵۰ مرد برای قسم‌ خوردن دارد و قابل تقسیم نیست.
۱۳۹۷/۱۱/۲۷
جلسه دادگاه برای مراسم قسامه در مازندران تجدید شد
وکیل مدافع زنی که مظنون به قتل همسر و فرزندش در مازندران است، گفت: جلسه بعدی دادگاه تجدید و به ۱۱ اسفندماه موکول شد.
۱۳۹۷/۱۱/۲۳
بعد از پایان‌ فیلم‌ها تحت درمان قرار می‌گیرم/ در قسامه به کارگردان خیلی زیاد چشم گفتم/ تنابنده حتی اجازه کم کردن یک واو از فیلمنامه را نداد
ایلنا: مهناز افشار با بیان اینکه محسن تنابنده تنها کارگردانی است که اجازه نداد حتی یک واو را از فیلمنامه کم کنم، گفت: به‌طور کلی در ایفای برخی از نقش‌ها از روانشناس مشاوره می‌گیرم. همچنین معمولا بعد از ایفای نقش‌ها تحت تراپی (درمان) قرار می‎‌گیرم.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •