جمعه, ۴ مهر, ۱۳۹۹ / 25 September, 2020
پرسش
۱ ساعت قبل / ادامه جنگ پس از فتح خرمشهر / جنگ تحمیلی ایران و عراق
چهل پرسش درباره جنگ/ چرا ایران پس از فتح خرمشهر به جنگ ادامه داد؟
پرسشی که بارها و بارها مطرح شده و پاسخ های مختلفی نیز به آن داده شده، این است که چرا پس از آزادی خرمشهر و ایجاد شرایط مناسب برای صلح، باز هم ایران به جنگ ادامه داد؟ این پرسش در کتاب جنگ ایران و عراق (پرسش ها و پاسخ ها) که به وسیله مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ منتشر شده اینگونه پاسخ داده شده است:
عراق با چه تجهیزاتی حمله اش را به ایران آغاز کرد؟
۹ ساعت قبل / دفاع مقدس (جنگ تحمیلی) / ۴۰ سالگی دفاع مقدس
عراق با چه تجهیزاتی حمله اش را به ایران آغاز کرد؟
جماران نوشت: از دیگر پرسش های مطرح درباره ایام جنگ و دفاع مقدس به میزان تسلیحات و نیروی نظامی رژیم بعث عراق بر می گردد و اینکه کدام کشورها پیش و به هنگام جنگ، این رژیم را یاری می کردند که پاسخ به این پرسش ها از کتاب پرسش ها و پاسخ ها داده شده است.
آیا کرونا بار دیگر رکورد می‌زند؟
۱۷ ساعت قبل / کرونا / ماسک / شهر تهران / دانشگاه علوم پزشکی تهران / پرسش از خبر / فاصله گذاری اجتماعی / کرونا در ایران؛ آخرین اخبار و گزارش‌ها
آیا کرونا بار دیگر رکورد می‌زند؟
تهران- ایرنا- عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران رفتارهای مردم را مهم‌ترین عامل تغییر پیک‌های کرونا عنوان کرد و گفت: با تغییر رفتار شهروندان می‌توان جلوی افزایش بستری، مراجعات به بیمارستان‌ها و در نتیجه فوت ناشی از این بیماری را گرفت.
نسل جوان از ایران چه می‌داند؟ غفلت از ساخت سریال‌های تاریخی
۱۷ ساعت قبل / قاجار / تاریخ ایران / تاریخ شفاهی ایران / تاریخ / فرهنگ سازی / فیلم / سریال ایرانی / سریال تاریخی
نسل جوان از ایران چه می‌داند؟ غفلت از ساخت سریال‌های تاریخی
تهران- ایرناپلاس- سریال‌های تاریخی، سهم عمده‌ای در جذب مخاطب دارند. این مجموعه‌ها چه برگرفته از داستان‌های واقعی دل تاریخ باشند یا چه زاییده نویسنده و کارگردان، همواره نقش تاثیرگذاری در آشنا کردن جوانان با تاریخ داشته‌اند. اما پرسش این است که آیا سریال‌سازی در کشور در این زمینه موفق بوده و توانسته نسل‌های امروزی را با وقایع و تاریخ گذشتگان این سرزمین آشنا کند؟
سینمای دفاع مقدس می تواند به سینمای پرسشگر و مطالبه گر تبدیل شود
۱۸ ساعت قبل / جنگ تحمیلی / نرگس آبیار / دفاع مقدس / لبنان / ایالات متحده آمریکا / فیلمساز / هالیوود / محمد حسین مهدویان / انسیه شاه حسینی / جمهوری اسلامی
سینمای دفاع مقدس می تواند به سینمای پرسشگر و مطالبه گر تبدیل شود
تهران- ایرنا- «محمود گبرلو» درباره پتانسیل‌های بالقوه سینمای دفاع مقدس از جمله پرسشگری و مطالبه پرسش‌های نسل جدید سخن گفت و در مقابل «سیدرضاصائمی» از ظرفیت‌شناسی در کنار آسیب‌شناسی سخن به میان آورد و جای اقتباس‌های ادبی را در سینمای مقدس و با عنایت به منابع ارزنده ادبیات دفاع مقدس خالی دانست.
هرروز۷۰ فوتی‌ کرونا در تهران/ انتقاد محسن هاشمی از کم‌کاری دولت و شهرداری در زمینه حمل و نقل عمومی
۱۹ ساعت قبل / آخرین آمار کرونا در ایران / آمار کرونا در تهران / محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران
هرروز۷۰ فوتی‌ کرونا در تهران/ انتقاد محسن هاشمی از کم‌کاری دولت و شهرداری در زمینه حمل و نقل عمومی
محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران در پاسخ به پرسشی درباره ناتوانی مدیریت شهری در توسعه حمل و نقل عمومی و عدم تحقق مصوبات دولت گفت: برای تامین اعتبار مصوبات لازم را از دولت گرفتیم و ‌باید تمام تلاش ما اجرای مصوبات باشد. هر جا که به مانعی بر می‌خوریم باید با مسئولان آن را مطرح کنیم. مسئولان شهری باید دقیقا بگویند که چرا اجرای مصوبات فعلی دولت و مجلس در زمینه حمل و نقل شهری امکان پذیر نیست.
طلا به قعر دره ۹۰ روزه رفت/ واکنش طلا به انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا
۲۹ ساعت قبل / قیمت اونس جهانی / شاخص دلار آمریکا / نمودار اونس طلا / سقوط طلا / افزایش دلار
طلا به قعر دره ۹۰ روزه رفت/ واکنش طلا به انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا
اقتصادنیوز : رکود نزولی طلا در این هفته سرمایه‌گذاران را مجبور به پرسیدن این پرسش کرد که آیا کاهش اخیر طلا استراحتی کوتاه مدت است یا قرار است طلا با افت شدیدتری روبرو شود؟
۲۹ ساعت قبل
محدودیت‌های کرونایی، وام ودیعه مسکن و یک‌ سال آبی خوب
ایران یکپارچه قرمز است و اندک استان‌هایی هستند که اگر شرایط بحرانی نداشته ‌باشند، در شرایط هشدار قرار دارند. این وضعیت نگرانی‌هایی ایجاد کرده که شاید منجر به ایجاد دوباره محدودیت‌ها شود. آن‌طور که دیروز محمود واعظی، رییس‌ دفتر رییس‌جمهوری توضیح داد، وزرای کشور و بهداشت در گزارش‌های‌شان در جریان نشست دیروز هیات دولت، از شیوع موج سوم کرونا در ایران ابراز نگرانی کرده‌اند. رییس دفتر رییس‌جمهوری همچنین اذعان کرد که «با توجه به تجربه‌ای که در دو موج اول و دوم کرونا داشتیم، کمیته‌های زیرمجموعه ستاد مقابله با کرونا این مهارت و آمادگی را پیدا کرده‌اند که سریع عکس‌العمل نشان دهند ولی در برخی فعالیت‌ها به دقت بیشتری در …
۲۹ ساعت قبل
روسیه و پارادوکس کردها و ترکیه
سفر اخیر هیات کردهای سوریه به مسکو، به دنبال چراغ سبز روسیه، پرسش‌هایی درباره انگیزه‌ها و اهداف روس‌ها و ابهام‌هایی درباره چگونگی مدیریت دوگانه کردها و ترک‌ها از دیدگاه کرملین ایجاد کرده است. این در حالی است که در چند سال اخیر رابطه روسیه و کردهای سوریه فراز و نشیب‌های زیادی داشته است. پس از رفت و آمدهای دیپلماتیک زیادی که سال‌های اول مبارزه با داعش بین کردها و مسکو رخ داد، در دو سال اخیر سکوت یا موضع حمایت ضمنی روس‌ها در قبال حملات ترکیه به مواضع کردی به ویژه در موضوع نبرد عفرین، رابطه دو طرف را سرد کرده بود. بر این اساس از تحول دیپلماتیک اخیر به عنوان تلاشی در راستای ترمیم رابطه کردها و روسیه و کسب حمایت مسکو در مقابل حمله احتمالی ترکیه به منطقه کردنشین …
۲۹ ساعت قبل
تمدید برجام، مقابله با ایران
گروه دیپلماسی| کمتر از دو ماه تا برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات‌متحده زمان باقی است. بازه زمانی اندکی که طبیعتا به صحنه نبرد میان نامزد جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها تبدیل خواهد شد. هر دو طرف تلاش خواهند کرد با وعده‌های متفاوت و مانورهای تبلیغاتی، آرای سرگردان بیشتری را به سمت سبدهای رای خود واریز کنند. همزمان در حوزه سیاست خارجی دو طرف تلاش می‌کنند نظر لابی‌های تاثیرگذار و همچنین متحدان سنتی امریکا را جلب کنند. باتوجه به شکست‌های پیاپی دونالد ترامپ در حوزه سیاست خارجی، زمین این حوزه برای بازی جو بایدن بسیار هموار شده و البته که به نظر می‌رسد نامزد دموکرات‌ها به خوبی در حال دلبری از متحدان امریکا و کشورهایی که از سیاست خارجی ترامپ ناراضی هستند، …
۳۱ ساعت قبل
«برگُزین» روزنامه‌های ایران
در این ستون ـ بی‌هیچ دخل و تصرفی ـ گزیده‌ای از مطالب روزنامه‌های سراسری کشور را، فردای انتشار می‌توانید مطالعه کنید.اطلاعات: امنیت ملی یعنی امنیت مردمروزنامه اطلاعات در یادداشتی به دنبال پاسخی برای این پرسش رفته که:« چه‌طور مدیر یک کانال معلوم‌الحال را از پاریس بیرون می‌کشید و دستگیر می‌کنید اما متعرضان به جان و مال و ناموس مردم در خیابان‌ جولان می‌دهند؟»نویسنده در ابتدای یادداشتِ خود خاطرنشان می‌کند:« اگر برخی از مسئولان را نمی‌شناختم باور می‌کردم که این‌همه اهمال و انفعال که این روزها در مقابل حملات بی‌شمار و وحشیانه به مردم برای سرقت اموالشان در خیابان صورت می‌گیرد، بی‌تردید از روی عمد است و دستوری محرمانه برای عدم مقابله جدی صادر شده است؛ «اقدام، فقط به اندازه خالی نبودن عریضه». حال که چنین …
جدیدترین تحرکات نمایندگان عراقی برای پایان دادن به اشغالگری آمریکا
۳۹ ساعت قبل / عراق / آمریکا / واشنگتن / دادگاه
جدیدترین تحرکات نمایندگان عراقی برای پایان دادن به اشغالگری آمریکا
نمایندگان پارلمان عراق در چارچوب اعمال فشار حداکثری برای پایان دادن به اشغالگری آمریکا، به دنبال تصویب اصلاحیه قانون دادگاه عالی کیفری و برگزاری نشست پرسش از نخست‌وزیر درباره حضور نیروهای خارجی هستند.
وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در آستانه انتخابات در آمریکا چه می‌کند؟
۴۰ ساعت قبل / بحرین / کویت / ایالات متحده آمریکا / پرسش از خبر / مارک اسپر / رژیم صهیونیستی / امارات‌ متحده ‌عربی
وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در آستانه انتخابات در آمریکا چه می‌کند؟
تهران-ایرنا- به رغم شدت شیوع کرونا در آمریکا، بحث درباره همکاری دفاعی و خرید تسلیحات نظامی، مسائل مربوط به ایران و تضمین حفظ سلطه جویی رژیم صهیونیستی در منطقه از سوی آمریکا، باعث شد که بنی گانتز وزیر جنگ این رژیم برای گفت وگو با مقامات آمریکا راهی واشنگتن شود.
جلسه هیات دولت - ۲ مهر
۴۰ ساعت قبل
جلسه هیات دولت - ۲ مهر
جلسه پرسش و پاسخ اعضای هیات دولت با خبرنگاران امروز، چهارشنبه ۲ مهرماه، با حضور تعدادی از اعضا و وزرای دولت در نهاد ریاست جمهوری برگزار شد.
یحیی و پرسش‌های بی‌پاسخ
۴۱ ساعت قبل / تیم فوتبال پرسپولیس / یحیی گل محمدی / لیگ قهرمانان آسیا
یحیی و پرسش‌های بی‌پاسخ
در مورد عملکرد پرسپولیس چند سؤال بی‌پاسخ از کادر فنی وجود دارد؛ پرسش‌هایی که به‌ طور گسترده از سوی افکار عمومی تکرار شده و بسیاری از آنها جای تامل دارد.
ترامپ چرا حمله و اتهام زنی به چین را تشدید کرده است؟
۴۲ ساعت قبل / سازمان ملل متحد / انتخابات ۲۰۲۰ / جمهوری خلق چین / دونالد ترامپ / ایالات متحده آمریکا / پرسش از خبر / پکن / آمریکا ۲۰۲۰
ترامپ چرا حمله و اتهام زنی به چین را تشدید کرده است؟
تهران – ایرنا–دونالد ترامپ بخش عمده سخنرانی روز گذشته خود در مجمع عمومی سازمان ملل را به اتهام‌زنی و حملات پی در پی علیه چین اختصاص داد و اکنون این سوال مطرح است که رئیس جمهوری آمریکا در آستانه انتخابات این کشور با چه هدفی، رویکرد ضدچینی خود را تشدید کرده است.
نفعی که بازنشستگان از سامانه‌های شفافیت می‌برند
۴۲ ساعت قبل / همسان سازی / صندوق بازنشستگی کشوری / شفافیت / بازنشستگان / دولت دوازدهم
نفعی که بازنشستگان از سامانه‌های شفافیت می‌برند
تهران - ایرنا - صندوق بازنشستگی کشوری، اخیرا راه‌اندازی سامانه‌های شفافیت را در دستور کار خود قرار داده‌ و بسیاری از بازنشستگان با این پرسش مواجه شده‌اند که «سامانه‌های شفافیت چه نفعی برای بازنشستگان دارد؟» این موضوع در نشستی با حضور حجت میرزایی، اکبر افتخاری و تقی آزاد ارمکی مورد بررسی قرار گرفت.
زمانی برای سر به‌راهی نقدینگی
۴۲ ساعت قبل / اوراق بدهی / ستاد هماهنگی اقتصادی دولت / وزارت امور اقتصادی و دارایی / بانک مرکزی / عملیات بازار باز / نقدینگی / تورم / حسن روحانی
زمانی برای سر به‌راهی نقدینگی
تهران- ایرناپلاس- افراد زیادی نقدینگی را عامل تورم می‌دانند و می‌گویند باید با کنترل و هدایت نقدینگی جلوی تورم را گرفت. پرسش اینجاست که آیا نقدینگی قابل هدایت و کنترل است؟ اساساً نقدینگی چیست و چگونه موجب تورم می‌شود؟
مناظره مبارک درباره حجاب
۴۳ ساعت قبل / حجاب اجباری / مناظره / صداوسیما
مناظره مبارک درباره حجاب
می‌توان در یک اجرای زنده و مستقیم از یک شبکه سیما در داخل کشور، مجوز پخش برنامه‌ای صادر شود که به‌صورت جدی، آینه پرسش‌های معلق در فضای جامعه شود تا ذهن‌های عادت‌کرده به مسائل فرعی در این سال‌های خواب رسانه، وارد مرحله‌ای دیگر شوند و چالشی جدی را تجربه کنند و به تجزیه و تحلیل نتیجه بحث‌ها بنشینند.
تولید تلفن‌همراه داخلی به کجا رسید؟
۴۳ ساعت قبل / وزارت صنعت معدن و تجارت / ارتباطات و فناوری اطلاعات / سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی / محمد جواد آذری جهرمی / تلفن همراه / شبکه ملی اطلاعات / پرسش از خبر / وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات
تولید تلفن‌همراه داخلی به کجا رسید؟
تهران- ایرنا- تولید پایدار تلفن‌همراه داخلی از دغدغه‌ها و مطالبات عمومی چند سال اخیر بوده که هیچ‌گاه به سرانجام نرسیده است؛ در این میان رونمایی از یک مدل جدید تلفن‌همراه داخلی به دلیل شباهت با نمونه خارجی، حاشیه‌ساز شده که البته کسی نیز درباره آن پاسخ‌گو نیست.
اختصاصی| ورود یک نهاد نظارتی به ابهامات حوزه ترانزیت گمرک
۴۵ ساعت قبل / گمرک
اختصاصی| ورود یک نهاد نظارتی به ابهامات حوزه ترانزیت گمرک
یکی از نهادهای نظارتی برای شفاف شدن برخی ابهامات مطرح شده در رسانه‌ها، پرسشها و استعلامهایی را در حوزه عملکرد ترانزیت گمرک ایران مطرح کرده است.
مساله ایران پس از انتخابات آمریکا
۴۶ ساعت قبل / انتخابات آمریکا / سنا / سیاه و سفید / گروه ۱ ۵ / مشکلات
مساله ایران پس از انتخابات آمریکا
بایدن یا ترامپ؛ کدام یک برای ایران بهتر است؟ این پرسشی است که این روزها در میان کارشناسان و تحلیلگران و همچنین افکار عمومی به‌وفور مطرح است.
دستگاهی که کرونا را از 100متری تشخیص می داد چه شد؟/ مدعی اختراع: بزودی خبرش می رسد
۲ روز قبل / ویروس کرونا / واکسن
دستگاهی که کرونا را از 100متری تشخیص می داد چه شد؟/ مدعی اختراع: بزودی خبرش می رسد
شرق نوشت: حدود پنج ماه پیش و در چهارشنبه ۲۷ فروردین امسال مراسمی برگزار شد که همچنان قصه آن ادامه دارد؛ در آن روز فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مراسمی با حضور رسانه‌ها از دستگاه کرونایاب «مستعان ۱۱۰» رونمایی کرد و این دستگاه را «دستاورد جدید با قابلیت تشخیص هوشمند کرونا» خواند؛ دستگاهی که البته شکل کارکرد و نحوه معرفی و جزئیات آن بلافاصله با انتقادات و پرسش‌هایی همراه شد.
۲ روز قبل
دست داشتن برخی عناصر داخلی در انفجار نطنز
سخنگوی دولت مدتی است که تلاش دارد همراه با اعضای تیم اطلاع‌رسانی دولت، فضایی را فراهم کند تا به‌نحوی پاسخگوی بخشی از پرسش‌های رسانه‌های استانی باشد که اغلب با دغدغه‌های منطقه‌ای و محلی به سراغ مسوولان می‌روند. در همین راستا سه‌شنبه هفته گذشته که نشست خبری علی ربیعی در ساختمان کوثر نهاد ریاست‌جمهوری برگزار شد، یک خبرنگار اصفهانی با پرسشی در مورد تالاب گاوخونی میهمان نشست خبری سخنگوی دولت بود. در راستای این سیاست جدید، پنجشنبه هفته گذشته، ۲۷ شهریورماه هم علی ربیعی که به‌منظور شرکت در جلسه شورای اطلاع‌رسانی و نشست با روسای احزاب به اصفهان سفر کرده ‌بود، به پرسش‌های برخی رسانه‌ها پاسخ داد. دیروز هم برخلاف معمول، نشست خبری سخنگوی …
۲ روز قبل
آیا مردان باید از حقوق زنان دفاع کنند؟
اگر بررسی «واقعیت اجتماعی» را محور علم جامعه‌شناسی بدانیم، جنسیت از جمله این واقعیات است که «تاریخیت مکانی» داشته است. این روند زمانی به سده اخیر انجامیده که آکنده بوده از جنبش‌های برابری‌خواهانه خاصه در حوزه زنان. ایران نیز بخشی از این تحولات جهانی بوده است. با این حال در روزهای اخیر شاهد حذف تصاویر دختران از جلد کتاب درسی ابتدایی بوده‌ایم. این رویداد بار دیگر سوالاتی را به ذهن متبادر می‌کند که «سنجه»ی برابری اجتماعی در آن برجسته است. در این راستا و در کنار اعتراضات زنان، می‌توان پرسید آیا مردان‌ نیز باید از حقوق زنان دفاع کنند؟ چرا؟ چگونه؟ اساسا حدود این دفاعیه کجاست؟ نکات زیر کمینه‌ای است از پاسخ‌هایی که می‌توان …
۲ روز قبل
صبور باشیم و عادت نکنیم
به صبر کوش تو ‌ای دل که حق رها نکند/ چنین عزیز نگینی به دست اهرمنی باشد حافظ در ادبیات کلاسیک یا بهتر بگوییم بخش مهمی از تاریخ اندیشه ایران که به میانجی شعر بیان شده است، با موارد بسیاری مواجه می‌شویم که دعوت به صبر می‌کند، صبر را فضیلتی می‌شناسد و انسان صبور را فرد صاحب فضیلتی معرفی می‌کند. صبر هم مانند هر چیز دیگری تحت تاثیر دنیای مدرن رنگ و شکل عوض و البته بدیل‌‌های خود را پیدا کرده است. یکی از این بدیل‌ها «عادت» است. آن ‌چیزی که در دنیای مدرن به‌ جای صبر به‌ کار برده می‌شود همین مفهوم عادت است. صبر با وجود اینکه مترادف با عادت به‌ نظر می‌رسد تقریبا وضعیتی متضاد با عادت دارد. به ترمینولوژی بحث و تبار واژگان …
۲ روز قبل
فرار از بیکاری با تاکسی!
مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهرداری تهران از افزایش متقاضیان ورود به شغل تاکسیرانی به دلیل وجود بیکاری خبر داد.علیرضا قنادان، مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهرداری تهران در پاسخ به پرسشی درباره اقدامات این سازمان برای مقابله با کرونا همزمان با شروع فصل پاییز گفت: توزیع مواد ضدعفونی‌کننده مانند قبل ادامه دارد. سازمان تاکسیرانی مواد ضدعفونی‌کننده دست و سطوح را در همه دفاتر تاکسیرانی توزیع کرده است و رانندگان می‌توانند با مراجعه به این دفاتر به صورت رایگان این مواد را تحویل بگیرند.به گزارش ایلنا، او درباره توزیع ماسک بین رانندگان گفت: با توجه به آنکه تهیه روزانه ماسک برای تاکسیران‌ها سخت است و قیمت تمام شده بالایی دارد، سازمان تاکسیرانی ۲۰ هزار ماسک قابل شست‌وشو تهیه و این ماسک‌ها از هفته پیش در حال توزیع …
۲ روز قبل
برخی وزرا ده‌ها خودرو در اختیار دارند
محمد حسین فرهنگی، سخنگوی هیأت رئیسه مجلس در پاسخ به پرسشی درباره ارائه خودروی دناپلاس به نمایندگان، گفت: خودروهای تهیه شده که این روزها از آن صحبت می‌شود تماما به نام مجلس شماره‌گذاری شده و امکان واگذاری ندارد اما در عین حال به دلیل اصطلاک بالا، این خودروها پس پایان دوره هم به درد مجلس نمی‌خورد. وی با بیان اینکه این خودروها ابزار رفاهی نمایندگان نبوده و ابزار مدیریتی آنهاست، افزود: برخی از وزرا ده‌ها خودرو در اختیار دارند و این در حالی است که نمایندگان چنین امکانی را در اختیار ندارند.
دژپسند توانست نمایندگان را برای ۸ پرسش قانع کند؟
۲ روز قبل / کمیسیون اقتصادی / کمیسیون اقتصادی مجلس / فرهاد دژپسند / اقتصاد / سازمان خصوصی‌سازی
دژپسند توانست نمایندگان را برای ۸ پرسش قانع کند؟
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: وزیر امور اقتصادی و دارایی برای پاسخ به ۸ فقره سؤال در کمیسیون اقتصادی حاضر شد که در ۲ مورد نمایندگان سؤال‌کننده را قانع کرد و در ۶ مورد دیگر از آنها مهلت گرفت.
آیا دولت افغانستان ظرفیت ادغام طالبان در نیروهای امنیتی را دارد؟
۲ روز قبل / محمداشرف غنی / اخبار "افغانستان" / طالبان
آیا دولت افغانستان ظرفیت ادغام طالبان در نیروهای امنیتی را دارد؟
رئیس جمهور افغانستان می‌گوید که برای ادغام ۱۲۰ هزار نفر از اعضای طالبان در صفوف نیروهای امنیتی طرح دارد اما کارشناسان این اظهارات را پرسش برانگیز می‌دانند.
بحثی درباره ادبیات انقلاب و ادبیات جنگ
۲ روز قبل / چهل سالگی دفاع مقدس / هفته دفاع مقدس / رضا امیرخانی / علی‌اصغر عزتی‌ پاک
بحثی درباره ادبیات انقلاب و ادبیات جنگ
رضا امیرخانی و علی‌اصغر عزتی‌پاک درباره ادبیات انقلاب و ادبیات جنگ حرف زدند و به پرسش‌هایی در این‌باره پاسخ دادند.
ببینید | پاسخ‌های شوکه‌کننده شهروندان در پاسخ به یک سوال ساده: «چرا ماسک نمی ‌زنید؟»
۲ روز قبل / ماسک / ویروس کرونا / بیماری مسری واگیر دار
ببینید | پاسخ‌های شوکه‌کننده شهروندان در پاسخ به یک سوال ساده: «چرا ماسک نمی ‌زنید؟»
با وجود تاکید مداوم سازمان‌های مختلف مبنی بر لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در راستای مبارزه با ویروس کرونا، برخی از شهروندان همچنان نسبت به عدم رعایت این توصیه‌ها اصرار می‌ورزند و در مواجه به این پرسش که «چرا ماسک نمی‌زنید>؟»، پاسخ‌هایی بسیار عجیب و شوکه‌کننده به خبرنگار می‌دهند. منبع: صدا و سیما
یادداشت|سوگا و آزمون احیای قدرت حزب لیبرال دموکرات ژاپن
۲ روز قبل / اخبار "ژاپن"
یادداشت|سوگا و آزمون احیای قدرت حزب لیبرال دموکرات ژاپن
این پرسش مطرح است که آیا دولت و نخست وزیر جدید در سیاست داخلی و خارجی همان راه آبه را خواهند رفت یا مردم ژاپن با رویکردهایی جدید در سیاست خارجی و داخلی روبه رو خواهند بود؟
رفیقدوست: مشکلی با محسن رضایی نداشتم
۲ روز قبل
رفیقدوست: مشکلی با محسن رضایی نداشتم
محسن رفیق دوست در پاسخ به این پرسش که در طول جنگ تداخل وظایف یا اختلافی با فرمانده وقت سپاه نداشته است، گفت: مشکلی با سردار محسن رضایی نداشتم و شرح وظایف ما مشخص بود. من باید امکانات تهیه می‌کردم و آقای رضایی باید در جبهه افراد تحت فرمان را اداره می‌کرد. با آقای رضایی رفیق بودیم و حضرت امام (ره) در جلسه‌ای تکلیف کردند که از فرماندهی سپاه حمایت کنم و من تا زمانی که مسئولیت داشتم از او حمایت کردم.
چرا شمار تازه‌مسلمانان اروپایی 2 برابر شد؟/ 40 روایت خواندنی از کسانی که اسلام زندگی آنها را زیر و رو کرد
۲ روز قبل / کتاب و ادبیات
چرا شمار تازه‌مسلمانان اروپایی 2 برابر شد؟/ 40 روایت خواندنی از کسانی که اسلام زندگی آنها را زیر و رو کرد
کتاب «جذبه مشرقی» با 40 روایت از زبان زنان و مردان تازه مسلمان، سعی دارد به این پرسش پاسخ دهد که اسلام چه خلأیی را در زندگی آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها پر می‌کند؟
۳ روز قبل
امریکا همچنان نمی‌تواند هیچ غلطی بکند
«امریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند» را اولین ‌بار بنیانگذار جمهوری اسلامی ۱۶ آبان‌ ماه 58 و پس از تسخیر سفارت امریکا گفت. حالا ۴۰ سال و ۱۰ماه و ۱۵روز پس از آن سخنرانی تاریخی امام خمینی در شهر قم، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران بار دیگر تاکید کرده که «امریکا همچون گذشته هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.» سردار امیرعلی حاجی‌زاده دیروز در حاشیه آیین تجلیل و تکریم از یک میلیون پیشکسوت دفاع مقدس در پاسخ به پرسشی درباره برنامه ایران در واکنش به تحریم‌های تسلیحاتی امریکا گفت:«برنامه جمهوری اسلامی ایران با گذشته هیچ فرقی نخواهد کرد زیرا ما خودکفا هستیم و اگر تحریم‌ها برداشته شود، راه صادرات باز می‌شود. ولی در بحث تامین تسلیحات مورد نیاز کشور، …
۳ روز قبل
تعهد به تصمیم
چند روز پیش و در جریان بازگشایی مدارس در پانزدهم شهریور ماه، ابتدا وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد حضور دانش‌آموزان در مدرسه الزامی است، اما پس از واکنش‌ها و مخالفت‌های گسترده کارشناسان و والدین، محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد: «با توجه به بررسی‌های به عمل آمده تصمیم گرفتیم حضور دانش‌آموزان در مدارس الزامی نباشد.»  این تغییر تصمیم دولت انتقادات و حتی سرزنش‌هایی به دنبال داشت. پیش‌تر هم هنگام ورود ویروس کرونا به کشور وزیر بهداشت اعلام کرده بود: «تصمیم داریم با تشکیل سیصد هزار اکیپ بهداشتی و مراجعه خانه به خانه نسبت به شناسایی بیماران و بیماریابی اقدام کنیم.» آن تصمیم نیز با واکنش‌های مخالف کارشناسان رو‌به‌رو …
۳ روز قبل
منشأ اختلاف نظرها پیرامون مدیریت بحران، در آغاز جنگ
اختلاف نظرهای پیش آمده در مقطع ابتدای انقلاب و جنگ تحمیلی صرفا به‌دلیل اختلاف در دیدگاه‌های سیاسی بود که وارد جنگ شد. و الا در یک نظام منسجم و هماهنگ که یک مجموعه نظامی مسوولیت آن را برعهده دارد این مسائل پیش نخواهد آمد. کما اینکه امروز به‌دلیل نظام یکپارچه دفاعی در کشور مسائل و موضوعات از یک مسیر عبور کرده و کمتر اختلاف و چالش پیش می‌آید. منتها پس از انقلاب تا مدت‌ها به ارتش به چشم میراث رژیم قبل نگریسته شده و در فضای آن ایام جو بی‌اعتمادی نسبت به ارتش همه جا به چشم می‌آمد. «کودتای نقاب» نیز بر این جو دامن زده و پیامدهای آن موجب شد تا موضوع دفاع از مرزها با ورود و دخالت افراد و نظرات غیر‌متخصص همراه شود. از این‌رو برخی مسائل چالشی در آغاز …
۳ روز قبل
زنگ خطر برای صنوف پرخطر!
کیمیا نجفیویروس کرونا از اواخر سال گذشته وارد کشور شد و تاکنون با روند نگران‌کنندهای در حال گسترش است. با گسترش دامنه این بیماری، کسب و کارها دچار آسیب‌های فراوانی شدند، برخی از آنها با کاهش نیرو و هزینه‌ها همراه با محدودیت‌ها نفس‌های آخر خود را می‌کشند و این در حالی است که بسیاری از صاحبان مشاغل به اجبار روزگار را با خانه‌نشینی می‌گذرانند و به امید بازگشایی کسب‌وکار خود هستند. حال مهم‌ترین پرسش این است که صاحبان مشاغلی که این‌ روزها خانه‌نشین شده‌اند چه زمانی فعالیت‌های خود را از سر می‌گیرند؟با شیوع کرونا در 2‌ ماه پایانی سال گذشته، بسیاری از واحدهای صنفی به اجبار کرکره‌ مغازه‌های‌شان را پایین کشیدند. درپی شیوع این ویروس از اسفندماه صنوف پرخطر تعطیل شدند، اما روند اینگونه ادامه پیدا نکرد و در …
۳ روز قبل
قانون، دروازه بهشت
کورش الماسی- آنچه از مفاهیم بهشت و دوزخ آموخته‫ایم این است که ساکنان بهشت زیستی آرام، امن و با رفاه دارند. و ساکنان دوزخ زیستی همراه با عذاب و رنج بی پایان را تجربه می کنند. در آموز های گوناگون وعده وجود آرامش، امنیت، رفاه (غذا، سرپناه، امنیت و...)، زیبایی، شادی، اخلاق، عدم خشونت و... در بهشت به انسانها داده شده است. دور از واقعیت نیست اگر گفته شود که همه این وعده‫ها در کشورهایی که حاکمیت قانون و نه اراده ها مستقر شده است، به طور نسبی محقق شده است. با توجه به انواع چالش‫های اجتماعی و ملی که زیست بسیار دشواری را برای شهروندان ایران زمین رقم زده است، لازم است پرسش شود شهروندان ایران چگونه می‫توانند از دست این همه چالش رها شوند؟انواع چالش ها اجتماعی و ملی در عرصه های گوناگون به ویژه معیشتی که روح …
آیا بوسیدن باعث انتقال کرونا می شود؟
۳ روز قبل
آیا بوسیدن باعث انتقال کرونا می شود؟
علی ملائکه پزشک و روزنامه‌نگار  یک پرسش رایج در دوران کرونا به‌خصوص در مورد زوج‌ها این است که آیا بوسیدن یا رفتار صمیمانه‌‌تر مشابه باعث انتقال ویروس کرونا می‌شود یا نه. پاسخ به این پرسش مثبت است. ویروس جدید کرونا که باعث بیماری کووید-۱۹ می‌شود، در بزاق وجود دارد، بنابراین هر فعالیتی که باعث انتقال بزاق شود، می‌تواند ویروس را به دیگری منتقل کند. اگر کسی را بخواهید ببوسید که با شما در یک خانه زندگی می‌کند و علائمی از بیماری نشان نمی‌دهد، خطر انتقال ویروس از این راه احتمالا کم است، به‌خصوص اگر …
۳ روز قبل
وسایل الکترونیکی خود را حتما به این روش ضدعفونی کنید
لازم است لپ‌تاپ و وسایل الکترونیکی در منزل و محیط کار به طور مرتب و اصولی ضدعفونی شوند. پژوهشگران دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران و موسسه تحقیقات سلامت با بررسی شواهد موجود به این پرسش پاسخ دادند که چگونه باید لپ‌تاپ، رایانه شخصی، رایانه محل کار و تجهیزات الکترونیکی ضدعفونی کنیم.
روحانی هم‌جهت و در حد و اندازه هاشمی نبود/ دولت در قضیه بنزین «خیلی بد» عمل کرد/ رویکرد نظام به انتخابات ۱۴۰۰ باید مشارکت حداکثری باشد
۳ روز قبل
روحانی هم‌جهت و در حد و اندازه هاشمی نبود/ دولت در قضیه بنزین «خیلی بد» عمل کرد/ رویکرد نظام به انتخابات ۱۴۰۰ باید مشارکت حداکثری باشد
رجایی پاسخ به این پرسش که به نظر شما آینده سیاسی حسن روحانی با توجه به عملکرد ۷ ساله دولت وی چگونه خواهد بود و آیا روحانی پس از ریاست جمهوری منزوی و گوشه نشین می‌شود یا کنش گری سیاسی خود را ادامه خواهد داد، تصریح کرد: «حسن روحانی» فردی نیست که گوشه‌ای بنشیند. آقای روحانی می‌خواهد پس از ریاست جمهوری هم جریان اعتدال را نمایندگی کند...
۳ روز قبل
پیشگیری از آرتریت روماتوئید با کمک رژیم غذایی
در مطالعاتی که قبلا انجام گرفته بر فوائد متعدد رژیم غذایی مدیترانه‌ای که سرشار از روغن زیتون، انواع میوه و سبزیجات، غلات، ماهی و میزان معمولی از لبنیات است، تاکید شده است. اکنون محققان در بررسی انجام گرفته مشاهده کردند این رژیم غذایی به پیشگیری از عارضه آرتریت روماتوئید در افرادی که سیگار مصرف می‌کنند یا سابقه استعمال سیگار داشته اند، کمک می‌کند. در این بررسی، اطلاعات ۶۲ هزار و ۶۲۹ زن از فرانسه که به پرسشنامه‌ای در مورد نوع رژیم غذایی پاسخ داده بودند مورد ارزیابی قرار گرفت. در مجموع، ۴۸۰ زن به عارضه آرتریت روماتوئید مبتلا شده بودند. به گفته محققان، به طور کلی رژیم غذایی مدیترانه‌ای با افزایش خطر ابتلا به عارضه آرتریت روماتوئید مرتبط نیست، اما در میان زنانی که استعمال سیگار دارند یا سابقه مصرف …
پاسخ رهبر انقلاب به سوال
۳ روز قبل
پاسخ رهبر انقلاب به سوال "ازدواج پسر بدون رضایت والدین"
حضرت آیت الله خامنه‌ای در پاسخ به پرسشی درباره ازدواج پسر بدون رضایت والدین فرمودند: به طور کلّی ازدواج مرد بالغ مشروط به رضایت پدر و مادرش نیست، ولی سعی کنید در این امر مهم با والدین خود که هم خیرخواه و هم دارای تجربه هستند مشورت کنید و حتی الامکان نظر آنان را جلب کنید.
پیش بینی بازار‌ها در نیمه دوم سال/ دو سناریو خوشبینانه و بدبینانه برای آینده قیمت دلار
۳ روز قبل
پیش بینی بازار‌ها در نیمه دوم سال/ دو سناریو خوشبینانه و بدبینانه برای آینده قیمت دلار
در نیمه اول سال که امروز آخرین روز از آن را پشت سر گذاشتیم، تکانه‌های شدیدی را در بازار‌ها شاهد بودیم؛ برای نمونه بازار سرمایه رشد ۲۳۱ درصدی و قیمت دلار رشد ۸۰ درصدی را تجربه کردند. حالا پرسش بسیاری از مردم این است که در نیمه دوم سال ۹۹ شرایط چگونه خواهد بود؟
علت تاخیر در انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث چیست؟
۳ روز قبل / سازمان خصوصی سازی / کارت اعتباری سهام عدالت / بازار سهام / سهام عدالت / سامانه سهام عدالت / فروش سهام عدالت / پرسش از خبر / بورس / سازمان بورس و اوراق بهادار / بازار سرمایه
علت تاخیر در انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث چیست؟
تهران- ایرنا - انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث با وجود گذشت چند ماه از آزادسازی این سهام، همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.
چرا سپاه پاسداران به امور اقتصادی ورود کرد؟
۳ روز قبل / سردار نقدی / سپاه پاسداران انقلاب اسلامی / معاون هماهنگ کننده سپاه
چرا سپاه پاسداران به امور اقتصادی ورود کرد؟
سردار نقدی معاون هماهنگ کننده سپاه به این پرسش که چرا سپاه پاسداران به مواردی که به آن ارتباطی ندارد مانند امور اقتصادی ورود کرده است پاسخ داد.
چه کسانی می‌توانند فیلم سیاسی بسازند؟
۳ روز قبل / رضا زهتابچیان / مستند سیاسی / محمدحسین مهدویان / ابراهیم حاتمی کیا / ماجرای نیمروز رد خون / سازمان هنری رسانه ای اوج / حوزه هنری / دولت / جمهوری اسلامی / آژانس شیشه ای
چه کسانی می‌توانند فیلم سیاسی بسازند؟
تهران- ایرناپلاس- ساخت فیلم‌هایی با درون مایه‌های سیاسی، امنیتی در سال اخیر با افزایش قابل توجهی همراه بوده است. آثاری که ساخت آنها نیازمند فضای باز سیاسی و به دور از سختگیری‌های امنیتی است؛ هرچند که بالا بودن آستانه تحمل دولت کنونی، این امکان را برای سازندگان فیلم سیاسی، فراهم ساخته اما پرسش این است همه فعالان این عرصه می‌توانند فیلم سیاسی بسازند؟
همه دانشجویان پرسشنامه سلامت روان را تکمیل می کنند+روش ثبت نام
۳ روز قبل / سلامت روان / دانشجویان / پرسشنامه / درمان
همه دانشجویان پرسشنامه سلامت روان را تکمیل می کنند+روش ثبت نام
دانشگاه ها از دانشجویان خود خواسته اند که برای ارتقای سلامتی خود و اقدامات پیشگیرانه لازم، پرسشنامه کارنامه سلامت روان را تکمیل کنند.
دانشگاه پرسشگر و نقاد باشد
۳ روز قبل / بازگشایی دانشگاه ها / حجت الاسلام مصطفی رستمی / نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها / بازگشایی مدارس و دانشگاه ها در سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰
دانشگاه پرسشگر و نقاد باشد
تهران- ایرنا- رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها رییس نهاد رهبری در دانشگاه‌ها گفت: تشکل‌ها باید بتوانند با هوشمندی کاری کنند که دانشگاه سیاسی به معنای پرسش‌گر و نقاد و نقش‌آفرین باشد؛ نه سیاست‌زده و ملعبه‌ دست فرصت‌طلبان سیاسی چپ و راست.
جوانان حق پرسش علت وقوع جنگ تحمیلی را دارند
۳ روز قبل / استانی-سیاسی / زنجان / دفاع مقدس / _شهید / جنگ
جوانان حق پرسش علت وقوع جنگ تحمیلی را دارند
نماینده ولی‌فقیه در استان زنجان گفت: نسل جوان امروز حق سئوال کردن در خصوص علت وقوع جنگ تحمیلی را از پیشکسوتان دارند، بنابراین باید با مستند به آنان توضیح داد.
میزان رضایت خبرنگاران قزوینی از خانه مطبوعات چقدر است؟
۳ روز قبل / استانی-فرهنگی و هنری / اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی / خانه مطبوعات
میزان رضایت خبرنگاران قزوینی از خانه مطبوعات چقدر است؟
خبرگزاری ایسنا قزوین به‌منظور بررسی عملکرد خانه مطبوعات قزوین، پرسشنامه‌ای تدوین و نظر خبرنگاران نسبت به عملکرد خانه مطبوعات را موردبررسی قرار داد که طی آن میزان رضایت خبرنگاران قزوینی به صورت نسبی ۲.۶۷ از ۵ است و تقریباً رضایتمندی متوسط را نشان می‌دهد.
دانشگاه سیاسی باید پرسشگر و نقاد باشد/ مسئولان دانشگاه هوای اقشار کم درآمد را داشته باشند
۳ روز قبل / مصطفی رستمی / نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها / دانشگاه های ایران / آغاز سال تحصیلی
دانشگاه سیاسی باید پرسشگر و نقاد باشد/ مسئولان دانشگاه هوای اقشار کم درآمد را داشته باشند
خرمشهر را که پس گرفتیم، چرا جنگ را ادامه دادیم؟
۳ روز قبل / پیغام فتح / پیغام فتح / دفاع مقدس / فتح خرمشهر / ادامه جنگ / عباس شیبانی / صدام حسین / امام خمینی
خرمشهر را که پس گرفتیم، چرا جنگ را ادامه دادیم؟
اگر جمهوری اسلامی، جنگ را پس از فتح خرمشهر تمام می‌کرد امروز به جای پرسش از علت ادامه جنگ، این پرسش مطرح می‌شد که چرا ما در وضعیتی که برتر بودیم و احتمال شکست دشمن وجود داشت و عراق همچنان بخشی از خاک ایران را در اشغال خود داشت، جنگ را این گونه به پایان رساند؟
واکسن آنفلوانزا با چه شرایطی در داروخانه‌ها توزیع می‌شود
۳ روز قبل / واکسن آنفلوانزا / داروخانه / سازمان غذا و دارو
واکسن آنفلوانزا با چه شرایطی در داروخانه‌ها توزیع می‌شود
موضوع توزیع واکسن آنفلوانزا در سطح داروخانه ها، یکی از نکات مبهم و پرسش اغلب هموطنان در این ایام است.
بچه‌های مدرسه از دفاع مقدس در کتب‌ درسی چه می‌خوانند؟ + تصاویر
۴ روز قبل / پیغام فتح / پیغام فتح / آموزش و پرورش / دانش‌آموزان / دفاع مقدس / کتاب‌های درسی / مدرسه / ویژه‌ن&
بچه‌های مدرسه از دفاع مقدس در کتب‌ درسی چه می‌خوانند؟ + تصاویر
امسال ۹۹۲ عنوان کتاب درسی برای دانش‌آموزان در پایه‌های مختلف تولید شده است و پرسش این است که چقدر در کتاب‌های درسی ایران، به موضوع دفاع مقدس، ایثار و شهادت و دفاع از ارزش‌ها پرداخته شده است؟
۴ روز قبل
اوپک استفاده سیاسی از نفت برای تحریم‌ را محکوم کند
بیژن زنگنه، وزیر نفت در گفت‌وگو با بولتن ویژه ۶۰ سالگی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) به پرسش‌های دبیرخانه این سازمان پاسخ داد. زنگنه معتقد است «ملی شدن صنعت نفت در ایران از سوی دولت دکتر مصدق نقطه عطف مهم در تاریخ صنعت نفت این کشور است. اگرچه این تحول مهم تاریخی تحت تأثیر کودتای ۱۹۵۳ میلادی قرار گرفت، اما ایده مقابله با سلطه شرکت‌های نفتی و تلاش‌های انجام‌شده برای دستیابی به استقلال صنعت نفت زمینه همکاری میان پنج کشور بزرگ تولیدکننده نفت برای مقابله با سلطه هفت شرکت بین‌المللی نفتی (معروف به هفت خواهران) را فراهم کرد». زنگنه همین امر را سبب تاسیس اوپک می‌داند. به باور او حضور ایران به عنوان یکی از اعضای بنیانگذار این سازمان، باعث احیا شدن روند …
۴ روز قبل
توقف کشتی‌های ایران با استناد به 1929 راهزنی دریایی خواهد بود
محمدجواد ظریف، وزیر خارجه در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری که شامگاه شنبه از شبکه دوم صدا و سیما پخش شد در پاسخ به این پرسش که اگر قطعنامه ۱۹۲۹ برگردد، چه اتفاقی رخ خواهد داد، گفت: طبق مقررات ملل متحد وقتی قطعنامه لازم‌الاجرایی صادر می‌شود کشورها موظفند این قطعنامه را در قوانین داخلی خود وارد کرده و مراتب اجرای آن را فراهم سازند. اگر قطعنامه گفته کشورها حق ندارند به ایران سلاح بفروشند باید در قانون داخلی خود بیاورند و چیزی را تصویب کنند، باید به کمیته‌ای که در شورای امنیت مرکب از همه اعضا تشکیل می‌شود گزارش بدهند یک گروه کاری هم در دبیرخانه است که نظارت می‌کند، یعنی چندین مکانیسم است. مکانیسم ملی، اجرایی دبیرخانه‌ای و مکانیسم سیاسی شورای امنیت نیاز است و هیچ‌کدام …
۴ روز قبل
بهانه‌ای برای اشغال ایران
می‌دانیم که نیروهای متفقین در شهریور ماه 1320 از شمال و جنوب به ایران سرازیر شدند و ارتش رضاشاه را مغلوب و خود او را تسلیم کردند و کشور ما را هم در اشغال خودشان  گرفتند.  حرف‌شان این بود که ایران به پناهگاه جاسوسان آلمان و یکی از مراکز اصلی فعالیت آنان تبدیل شده و دولت ایران هم به درخواست‌های ما برای جلوگیری از این «اعمال خصمانه» پاسخ درستی نداده بود.  اما روزنامه نیویورک تایمز در چنین روزی از ماه سپتامبر 1941 در یادداشتی تحلیلی، ضمن اشاره به اولتیماتوم انگلیس و شوروی به ایران، به اهمیت کشور ما در جنگ دوم جهانی پرداخت و حتی می‌شود گفت که به یکی از پرسش‌های مهم تاریخ معاصر ما هم  پاسخ داد.  اینکه مقامات شوروی و انگلیس «از …
۴ روز قبل
«ماشه» روانی روی سر اقتصاد ایرانی
کیمیا نجفیاخیرا حواشی فعال شدن مکانیسم ماشه تیتر رسانه‌ها را به خود اختصاص داده است. ماجرا از آنجا شروع شد که در مذاکرات وین، آمریکا موفق شد بندی را در توافق نهایی بگنجاند که امکان بازگرداندن تمامی تحریم‌ها در صورت تخطی ایران از اجرای تعهدات را فراهم می‌کرد. ۳۰ مردادماه وزارت خارجه آمریکا با ارسال نامه‌ای رسمی به اطلاع شورای امنیت رساند که قصد دارد «مکانیسم ماشه» را درباره پرونده هسته‌ای ایران و برجام فعال کند. بر اساس این نامه آمریکا رسما اعلام کرد که ۳۰ شهریور مکانیسم ماشه را علیه ایران فعال می‌کند. حال مهم‌ترین پرسش این است که در صورت عملی شدن این تصمیم چه بر سر اقتصاد ایران خواهد آمد؟اقدام تازه ایالات متحده آمریکا که به منظور بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران انجام می‌شود، با اما …
اعتراض علیه سلطنت در تایلند
۴ روز قبل
اعتراض علیه سلطنت در تایلند
ده‌ها هزار نفر از تایلندی‌ها در بزرگ‌ترین اعتراضات طی سال‌های گذشته به خیابان‌ها آمده و خواستار محدودسازی اختیارات پادشاه و برکناری رهبر سابق کودتاچیان از سمت نخست‌وزیری شدند. به گزارش رویترز، دربار تایلند واکنشی به این اعتراضات و درخواست اصلاحات نداشته است. سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی در این رابطه گفت: مردم می‌توانند اعتراض کنند اما آنها باید این کار را مطابق قانون و به شکل مسالمت‌آمیز انجام دهند.  معترضان تایلندی که در مقابل دفتر نخست‌وزیری تجمع کرده‌بودند، یک پلاک طلایی ‌رنگ روی محوطه نزدیک …
تغییر 30درصدی مزه‌ها در هواپیما
۴ روز قبل
تغییر 30درصدی مزه‌ها در هواپیما
نیویورک: پس از اینکه برای بسیاری از مسافر‌های هواپیما این پرسش مطرح می‌شد که چرا مزه غذا‌ها و نوشیدنی‌ها در این وسیله نقلیه متفاوت به‌نظر می‌رسد دانشمندان علت آن را کشف کردند. به‌گزارش یورونیوز، نتایج یک مطالعه نشان داد مزه‌های شیرین و شور حدود 30درصد در هواپیما کاهش می‌یابد. علت این موضوع جدای از خشکی هوا در این وسیله نقلیه به‌دلیل افت اکسیژن موجود در خون سرنشینان‌ نیز هست.
رقبای تیک‌تاک از راه می‌رسند
۴ روز قبل
رقبای تیک‌تاک از راه می‌رسند
درحالی‌که تیک‌تاک از خطر فیلتر در آمریکا رهایی پیدا کرده، بحث درباره شرکت‌های رقیب و مشابه این اپلیکیشن بالا گرفته است. یک پرسش این است اگر از تیک‌تاک استفاده نشود، کاربران از چه اپلیکیشن‌های جایگزین دیگر می‌توانند برای ساخت کلیپ‌های ویدئویی کوتاه استفاده کنند؟ در ادامه به پنج مورد از بهترین جایگزین‌های تیک‌تاک اشاره خواهیم داشت.
۴ روز قبل
مروری بر آثار پوران درخشنده در جشنواره «داکا»
نوزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «داکا» به مرور و بررسی آثار پوران درخشنده کارگردان ایرانی می‌پردازد. به گزارش ایسنا، در این برنامه که با حضور این کارگردان، فیلمنامه‌نویس، تهیه‌کننده  ایرانی همراه خواهد بود، تعدادی از فیلم‌های این سینماگر از جمله «زیر سقف دودی»، «هیس! دخترها فریاد نمی‌زنند»، «کودکان ابدی» و«رؤیای خیس» به نمایش درمی‌آید و بعد از نمایش این آثار سینمایی جلسات پرسش و پاسخ نیز در برنامه این رویداد سینمایی گنجانده شده است. پوران درخشنده در روزهای حضور در نوزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «داکا»، مستر کلاس و ورک‌شاپ تخصصی سینمایی نیز برگزار می‌کند. …
تظاهرات ده‌ها هزار نفری در تایلند علیه دولت و پادشاهی
۴ روز قبل
تظاهرات ده‌ها هزار نفری در تایلند علیه دولت و پادشاهی
ده‌ها هزار تن از تایلندی‌ها در بزرگترین اعتراضات طی سال‌های گذشته به خیابان‌ها آمده و خواستار محدودسازی اختیارات پادشاه و برکناری رهبر سابق کودتاچی از سمت نخست‌وزیری شدند. به گزارش رویترز، آرنون نامپا، رهبر معترضان و وکیل حقوق بشری به جمعیت معترضان که در نزدیکی کاخ بزرگ در مرکز بانکوک جمع شده بودند، گفت: تا زمانی که پادشاهی تحت قانون اساسی نباشد، ما هرگز به دموکراسی واقعی نمی‌رسیم. پس از اینکه نامپا خواستار قطع بودجه سطنتی تایلند و ایجاد تغییراتی در قانون اساسی شد تا پادشاه به وضوح تحت کنترل قرار بگیرد، مردم شعار «بیشتر، بیشتر» سر دادند. دربار تایلند واکنشی به این اعتراضات و درخواست اصلاحات نداشته است. سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی در این رابطه گفت: مردم …
۴ روز قبل
۱۰ معیار اشتباه در انتخاب همسر
 بسیاری از افراد بر این عقیده هستند که ازدواج مهمترین اتفاق زندگی هر شخص به شمار می‌رود، بنابراین انتخاب همسر نیز بواسطه این اهمیت، یکی از حساس‌ترین انتخاب‌های زندگی به شمار می‌رود که می‌تواند به طور کامل زندگی فرد را دگرگون کند. بسیاری از افراد بر این عقیده هستند که ازدواج مهمترین اتفاق زندگی هر شخص به شمار می‌رود، بنابراین انتخاب همسر نیز بواسطه این اهمیت، یکی از حساس‌ترین انتخاب‌های زندگی به شمار می‌رود که می‌تواند به طور کامل زندگی فرد را دگرگون کند. همین امر سبب شده است تا اهمیت انتخاب همسر و ملاک‌های این انتخاب، یکی از دغدغه‌های مهم افراد در دوران پیش از ازدواج باشد.در واقع با انتخاب همسر، تمام تبعات و مسئولیت پیشامد‌های آن بر عهده می‌گیریم و این امر ممکن است در ابتدای امر برای بسیار از …
استرا و استقلال؛ چرا این همه اصرار؟
۴ روز قبل / تیم فوتبال استقلال تهران / آندره‌آ استراماچونی
استرا و استقلال؛ چرا این همه اصرار؟
پرسش اینجاست که آیا این حجم از پافشاری هواداران تیم برای بازگشت استراماچونی، جنبه منطقی و حرفه‌ای دارد؟
واکسن هندی بزنیم یا واکسن روسی؟ هیچکدام؛ فعلا پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنید!
۴ روز قبل / آدار پوناوالا / انستیتو سروم هند / زرتشتیان هندوستان / سیروس پوناوالا / واکسن کرونا / واکسن هندی کرونا
واکسن هندی بزنیم یا واکسن روسی؟ هیچکدام؛ فعلا پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنید!
اعلام وزیر بهداشت درباره تهیه ۲۰ میلیون دوز واکسن کرونا از هند پس از واکنش‌های منفی نظام سلامت به واکسن روسی این پرسش را ایجاد کرده است که آیا واکسن هندی از کیفیت بهتری برخوردار است؟ هر چند اظهارات مقام های بهداشت و درمان کشورمان و واقعیت‌های تلخ مربوط به رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی حاکی است که بهتر است فعلا دلخوش به ورود زودهنگام هیچ واکسنی به کشور نباشیم و اجرای این پروتکل‌ها را جدی بگیریم!
علت افزایش قیمت تلفن‌همراه در روزهای اخیر چیست؟
۴ روز قبل / دلار / دلالان / انجمن واردکنندگان موبایل / تولید داخلی / واردات / اختصاصی ایرنا / پرسش از خبر / قاچاق / وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات / اپل
علت افزایش قیمت تلفن‌همراه در روزهای اخیر چیست؟
تهران- ایرنا- بهای انواع تلفن همراه در روزهای اخیر روندی افزایشی داشته که رییس کمیسیون تنظیم بازار انجمن واردکنندگان موبایل، می‌گوید: بالا رفتن بهای ارز، عدم تخصیص ارز در ۴۵ روز گذشته، اجرای قانون سقف و سابقه برای شرکت‌ها و نیز افزایش تقاضا پس از بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها از عوامل رشد قیمت‌ها بوده است.
منتقدانِ «نصیری» به پرسش اصلی او نمی‌پردازند
۴ روز قبل / رضا دانشمندی / مهدی نصیری / حجاب
منتقدانِ «نصیری» به پرسش اصلی او نمی‌پردازند
تک نماد دینی (مانند حجاب) در ترکیب و چینشی متناقض با نمادهای جهان عرفی و مادّی، بیش از آن‌که دلالت‌گر دین و دینداری باشد، دالّ بر پریشانیِ روان و نابسامانیِ اندیشه است.
۴ روز قبل
سپاه انتقام حاج قاسم را از ترامپ خواهد گرفت
حالا این پرسش در میان است که تاکنون سپاه کدام تهدید و هشداری را مطرح کرده که به آن عمل نکرده باشد؟‌
۵ روز قبل
تو هم از دودمان ما بودی
قضاوت منصفانه در باب کارنامه یک شاعر در گرو این است که نسبت میان پسند شخصی با قالب شعری آن شاعر را کنار بگذاریم و او را در همان ساحتی که شعر می‌نوشته، ببینیم. با این پیش‌فرض وقتی در مورد یک غزلسرا و به‌ طور کلی یک شاعر کلاسیک حرف می‌زنیم طبعا متر و ملاک‌مان فرق می‌کند با زمانی که شاعری نوپرداز و طبع‌آزمایی‎هایش در قالب‌های جدید را بررسی می‌کنیم. قدر مسلم نمی‌توانیم از اقبال آثار تنی چند از غزل‌سرایان معاصر در بافت عمومی جامعه شعرخوان فارسی چشم بپوشیم. محمدحسین بهجت‌تبریزی متخلص به شهریار یکی از مهم‌ترین نام‌هایی است که با غزل معاصر فارسی گره خورده‌اند. درباره دستاوردهای یک عمر شاعری شهریار و دلایل اقبال عمومی نسبت …
۵ روز قبل
دوگانه رقابت - حمایت
علی لاریجانی سیاستمداری اصولگراست که حتی - به ‌دور از نگاه مبتنی بر جانبداری و ارزشگذاری-  بهتر باشد او را به ‌معنای دقیق کلمه و آن ‌طور که دانشنامه‌های علوم سیاسی می‌خوانیم، «سیاستمداری محافظه‌کار» توصیف کرد. سیاستمداری که پایگاه فرهنگی و هویتی مذهبی دارد، از شهری مذهبی و خانواده‌ای روحانی برخاسته و دوران سیاست‌ورزی‌اش را هم به ‌دقت و با نوعی جزیی‌نگری و ریزبینی سیاسی و نیز با رعایت ملاحظات و اصول حاکم بر روابط قدرت سپری یا به بیان دقیق‌تر «مدیریت» کرده است. حالا اما چند سالی است که تعیین محل و محدوده سیاست‌ورزی این سیاستمدار کارکشته - که علاوه بر سابقه مدیریت ارشد در حوزه فرهنگ (وزارت ارشاد و صدا و …
۵ روز قبل
اسلحه بی‌گلوله
مقامات دولت امریکا گفته‌اند که اقدامات تنبیهی و تحریمی را علیه ایران کلید خواهند زد. مقامات داخلی اما معتقدند امریکا نمی‌تواند هیچ اقدام تحریمی علیه جمهوری اسلامی انجام دهد. امریکایی‌ها بر ابرقدرت بودن‌شان حساب باز کرده و ایران هم به توافق برجام استناد می‌کند. مقامات داخلی آن‌چنان به عدم همراهی سایر کشورهای عضو شورای امنیت و ۱+۴ با امریکا امید دارند که اخیرا حسن روحانی گفته‌بود شنبه و یکشنبه روز پیروزی ملت ایران است. اظهاراتی که ابتدا در لفافه و تلویحی به نظر می‌رسید اما مشخص شد که موضوع مورد اشاره روحانی «مکانیسم ماشه» و البته ایستادن کشورهای ذی‌نفوذ سمت برجام و نه امریکاست. چه آنکه پس از این اظهارات، محمدجواد آذری‌جهرمی نیز در پاسخ …
۵ روز قبل
دشمنان مدرسه
شروع سال تحصیلی جدید و آغاز به‌کار مدارس امسال از هر جهت متفاوت بود. مدارس رسما 15 شهریور فعالیت خود را شروع کردند و دیگر نمی‌شد با ترانه بوی ماه مهر این شروع را جشن گرفت بلکه نسیم شهریور آغازگر آن بود.کرونا علت اصلی این تغییر بود اما فقط این کرونا نبود که شروع مدارس را متفاوت کرد؛ ابراز نظرهای عجیب و غریب مسوولان و تضاد و تناقض‌های دستورالعمل‌ها و دستورها و نظرها، این آغاز متفاوت را آشفته‌تر کرد و موجب شد واکنش‌های گسترده‌ای توسط والدین و دانش‌آموزان و معلمان، سراسر شبکه‌های اجتماعی را فرا بگیرد و از همه تاسف‌بارتر به رابطه آسیب دیده خانه و مدرسه آسیب جدیدی وارد سازد. در میان این ابراز نظرها برای من که حدود 30 سال عمرم را در مسیر آموزش و پرورش …
۵ روز قبل
نمایشگاه کتاب؛ از ابهام تا نمایشگاه مجازی
پس از ماه‌ها وضعیت نامشخص نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران که به عقیده بسیاری به عنوان یک فروشگاه میزبان مخاطبان است، حالا از برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران خبر داده شده است؛ البته هنوز چگونگی این میزبانی مجازی مشخص نیست که خود به ابهام‌ها افزوده است.به گزارش ایسنا، پیش از شیوع ویروس کرونا از چین، که اتفاقا آخرین کشور مهمان ویژه نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران بود، هرساله نمایشگاه کتاب تهران به گونه‌ای برگزار می‌شد که به نظر و به اعتقاد خیلی‌ها، از ناشران گرفته تا نویسندگان و شاعران، بیشتر به یک فروشگاه کتاب بزرگ شبیه بود.میرجلال‌الدین کزازی، نویسنده و مترجم در آستانه واپسین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با بیان این‌که آن‌چه ما نمایشگاه کتاب می‌نامیم به راستی یک نهاد کارساز و اثرگذار فرهنگی …
۵ روز قبل
نور شفاف‌سازی بر صحنه غبارگرفته
گروه فرهنگ و هنر – چندین سال است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اجرای سیاست‌های این وزارتخانه در زمینه لزوم شفاف‌سازی و دسترسی آزاد به اطلاعات، فهرست منابع مالی و عملکرد معاونت‌های گوناگون وزارت ارشاد را منتشر می‌کند. چندی پیش معاونت امور هنری در همین راستا فهرست قراردادهای حمایت از اجرای آثار نمایشی توسط انجمن هنرهای نمایشی در سال ۱۳۹۸ را منتشر کرد. فهرستی که با ابهامات بسیاری همراه بوده است.سال 97 بود که مدیرکل هنرهای نمایشی وقت وعده‌ای برای انتشار کمک‌هزینه‌ها از گروه‌های تئاتری داد. در اردیبهشت سال گذشته، اداره کل هنرهای نمایشی گزارشی را از هزینه‌های انجام شده در جشنواره تئاتر فجر سال ۹۷ منتشر کرد که خبری از جزئیات در آن نبود و بعد هم گزارش دیگری منتشر شده باز هم در برخی موارد اطلاعات دقیقی …
۵ روز قبل
الاکلنگ دورریز و گرانی!
کیمیا نجفیتدوین الگوی کشت نامناسب و سیاست‌های غلط در تعیین قیمت و تولید، موجب شده که هر سال شاهد تولید بیش از اندازه برخی محصولات شویم و در سال بعد با کمبود آن محصول در بازار مواجه باشیم. زیان کشاورزان و نوسان شدید قیمت در بازار از جمله تبعات منفی این روند است. حال مهم‌ترین پرسش این است که با چه راهکاری می‌توان مانع از زیان در بخش کشاورزی شد؟عدم مدیریت الگوی کشت موضوع همیشگی در حوزه کشاورزی بوده و صحبت امروز و دیروز نیست؛ مسئله‌ای که باعث می‌شود محصولی در یک سال به شدت افزایش قیمت را تجربه کند و سال بعد همان محصول ارزانی را پشت سر بگذارد. این در حالی است که سال بعد محصولی دیگر طعمه گرانی‌ها می‌شود و این چرخه نابسامان ادامه پیدا می‌کند، این مشکلات از گذشته تا کنون مصرف‌کنندگان، کشاورزان و صادرکنندگان …
۵ روز قبل
یک پرسش ملی، به کجا می‫رویم؟
یقیناً بیشتر شهروندان و نخبگان صرف‫نظر از گرایش‫های فکری و منفعتی پیرامون یک امر اجماع نظر دارند. اینکه با توجه به ذخایر و منابع سرشار ملی، شهروندان میهن دوست، جوانان با انگیزه و اراده، جغرافیای بی‫نظیر و... وجود این همه چالش‫ها که زیست شهروندان را غیر انسانی کرده، غیر عقلانی، غیر اخلاقی، غیر قانونی و... است.ناکارآمدی عملکرد را می‫توان با یک بیماری مقایسه کرد. هنگامی که فعالیت بدن به طور طبیعی کار نکند، گفته می‫شود که بدن دچار اختلال یا یک بیماری است. بیماری اگر درمان نشود موجب تخریب و به مرور بدن (ساختار) را از بین می‫برد. انواع و انبوه چالش‫های اجتماعی و ملی که برآیند ناکارآمدی مدیریت کلان است به مثابه علائم اختلال در ساختار مدیریت کلان هستند. یکی از اصلی‫ترین ریشه‫های ناکارآمدی مدیریت کلان، …
حرف‌هایی با  دخترم  درباره‌ اقتصاد
۵ روز قبل / اقتصاد / جهان / zwnj / حرف / دخترم
حرف‌هایی با دخترم درباره‌ اقتصاد
کتاب «حرف‌هایی با دخترم درباره اقتصاد» نوشته یانیس واروفاکیس اقتصاددان مشهور است. در این کتاب کوچک، او می‌کوشد به پرسشی که به شکل فریبنده‌ای ساده است، به دخترش سِنیا پاسخ دهد.
آیا قتل عام جوجه‌ها برای به جیب زدن سود ۳۰۰ درصدی از رانت «۴۲۰۰» حقیقت دارد؟
۵ روز قبل
آیا قتل عام جوجه‌ها برای به جیب زدن سود ۳۰۰ درصدی از رانت «۴۲۰۰» حقیقت دارد؟
نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران به تابناک اقتصادی گفت: مسئولین دولتی اعلام می کنند که ما 54 درصد نهاده های دام را تامین می کنیم، پرسش این است که این 54 درصد کجا می رود؟ آنچه که ما رصد کردیم حداکثر 30 درصد نهاده ها تامین می شود که سیستم توزیع این 30 درصد هم به صورت حواله می باشد.
فیلمهای سینمایی دفاع مقدس تا چه حد واقعیت را منعکس کرده است؟
۵ روز قبل / دفاع مقدس (جنگ تحمیلی) / ۴۰ سالگی دفاع مقدس
فیلمهای سینمایی دفاع مقدس تا چه حد واقعیت را منعکس کرده است؟
جماران نوشت: از پرسش های دیگری که درباره دفاع مقدس مطرح است، به زمینه های تبلیغی آن ایام برمی گردد که یکی از آن پرسش ها این است که فیلم های سینمایی با این مضمون تا چه حد برگرفته از واقعیت بود که پاسخ را از کتاب پرسشها و پاسخها داده ایم.
کدام مشاغل از تسهیلات کرونا استقبال کردند؟
۵ روز قبل / ویروس کرونا / تسهیلات بانکی / دولت تدبیر و امید / پرسش از خبر / وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی
کدام مشاغل از تسهیلات کرونا استقبال کردند؟
تهران- ایرنا- براساس آخرین آمار ۴۹۲ هزار و ۵۱۰ بنگاه برای دریافت تسهیلات کرونا ثبت‌نام کردند که بیشترین استقبال برای دریافت این وام از سوی رانندگان ناوگان عمومی مسافری و آرایشگرها بود.
چالش‌های نامزدی زنان برای ریاست‌جمهوری
۵ روز قبل / انتخابات ریاست جمهوری / زنان
چالش‌های نامزدی زنان برای ریاست‌جمهوری
یک پرسش ساده و بدون مقدمه: آیا در ایران زنان می‌توانند برای ریاست‌جمهوری نامزد شوند و در رقابت انتخاباتی کار را تا مرحله انتخاب شدن و نشستن بر کرسی ریاست‌جمهوری ادامه دهند؟ پاسخ به این پرسش ساده، نیازمند طرح چند سوال و جواب است.
ماجرای ارسال پیامک‌های کشف حجاب چیست؟
۵ روز قبل / غلامحسین اسماعیلی / سردار حسین اشتری / عباس جعفری دولت آبادی / مقام معظم رهبری / فرماندهی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران / پرسش از خبر / شورای عالی انقلاب فرهنگی / قوه قضاییه
ماجرای ارسال پیامک‌های کشف حجاب چیست؟
تهران - ایرنا - اردیبهشت سال گذشته بود که تعدادی از شهروندان تهرانی با دریافت پیامکی از سوی پلیس با عنوان «سلام مالک خودرو به شماره پلاک...سرنشین/راننده خودرو شما مرتکب جرم کشف حجاب شده است. لذا به منظور جلوگیری از تکرار جرم به شما تذکر داده می‌شود. پلیس امنیت اخلاقی ناجا» به ساختمان پلیس امنیت اخلاقی مراجعه کردند تا علت ارسال این پیامک را جویا شوند.
وضعیت ابتلای معتادان به کرونا در پاتوق‌ها
۵ روز قبل / ابتلای معتادان به کرونا / شیوع کرونا در ایران
وضعیت ابتلای معتادان به کرونا در پاتوق‌ها
محمدهادی فرحزادی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به پژوهشی تحت عنوان “بررسی مقایسه ای وضعیت مصرف دخانیات و مواد اعتیاد آور در بین بیماران COVID-۱۹ و بیماران عادی” اظهار کرد: در این مطالعه ۶۳۰ بیمار مبتلا به عفونت کرونا ویروس و ۶۴۷ بیمار بستری در سایر بخش ها که تشخیص این عفونت را نداشتند با پرسشنامه بین المللی ASSIST از نظر مصرف مواد اعتیاد آور و دخانیات مقایسه شدند.
سرنوشت ۱۵ هزار صادرکننده متخلف چه می‌شود؟
۵ روز قبل / سازمان توسعه تجارت ایران / سازمان امور مالیاتی کشور / اتاق بازرگانی ایران / وزارت صنعت معدن و تجارت / توسعه صادرات / اتاق ایران / حمید زادبوم / پرسش از خبر / صادرات غیر نفتی / کارت بازرگانی
سرنوشت ۱۵ هزار صادرکننده متخلف چه می‌شود؟
تهران- ایرنا- با نزدیک‌شدن به پایان شهریورماه، قرار است وضعیت ۱۴ هزار و ۹۰۰ هزار کارت بازرگانی که تاکنون اقدام به پرداخت ارز حاصل از صادرات خود نکرده‌اند، تعیین تکلیف شود.
پازل تخلف‌ در مدیریت شهری ساری و آسیب به اعتماد عمومی
۵ روز قبل / شورای شهر / ساری / اختلاس / مشارکت انتخاباتی / سلمان شهر / مازندران
پازل تخلف‌ در مدیریت شهری ساری و آسیب به اعتماد عمومی
ساری – ایرنا – دستگیری پنج عضو شورای شهر ساری و چندین مدیر ارشد و میانی شهرداری مرکز مازندران و بازداشت‌های مشابه در برخی شهرهای دیگر استان طی ماه‌های اخیر پرسش‌ها و ابهامات زیادی را برای شهروندان ایجاد کرده و سبب خدشه‌دار شدن اعتماد عمومی به نهاد مدنی شورای شهر شده است.
برخی دستورالعمل های انحرافی آموزش و پرورش، در تقابل با سند تحول است
۵ روز قبل / سند تحول بنیادین آموزش و پرورش / آموزش و پرورش / شورای عالی انقلاب فرهنگی / برنامه پرسشگر
برخی دستورالعمل های انحرافی آموزش و پرورش، در تقابل با سند تحول است
وزیر اسبق وزارت آموزش و پرورش پنج محور ریشه ای را به عنوان عوامل عدم اجرایی شدن سندتحول بنیادین برشمرد و گفت: یکی از این محورها، آیین نامه ها و دستورالعمل های انحرافی در آموزش و پرورش است که با سندتحول بنبادین تقابل دارد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •